VS verhogen budget ontwikkelingshulp BUITENLAND Israëlische troepen nog niet weg uit Palestijns gebied 'Pentagon zaait onnodig onrust met dreiging kernaanval' Duizenden tempels zijn niet genoeg in Ayodhya bestel EgyptAir )rtte neer door uten co-piloot' Joegoslavië gaat 'Servië en Montenegro' heten Spanningen tussen Italië en Turkije na voetbalrel eed door VS ngeklaagd iington - Een federale ^wl jury' heeft gisteren een jjacht ingediend tegen de ;üm-extremist Ahmed Omar pd Sheikh. Deze wordt in jtan gevangen gehouden lenking van betrokken bij de ontvoering van en rd op de Amerikaanse nalist Daniel Pearl. Saeed Ie journalist van Wall Street jial moedwillig in de val lo- en beëindigde op wrede diens leven, zei de Ameri- nse minister van Justitie Ashcroft. Saeed kan op dvan deze aanklachten tot jodstraf worden veroor- d, stelde Ashcroft. egtuigje stort er in Cuba vrijdag 15 MAART 2002 Bij een vliegtuigonge- iCuba zijn alle zeventien (enden omgekomen. Vol- een regeringswoordvoer- ingelukte het toestel, inatov AN-2 van Russische :elij, gistermiddag in de jirtvan de zuidelijke haven- BCienfuegos, 275 kilometer [zuidoosten van de hoofd- Havana. Aan boord bevon- zich twee Duitsers, zes Ca- zen, vijf Britten en vier Cu- !n. Het toestel was van de aanse luchtvaartmaat- ppij Aerotaxi. De oorzaak is niet bekend. nhoudingen in iafthuizen-zaak sel - Justitie in Gent heeft ren in de zaak-Schafthui- jn journalist van de krant aatste Nieuws en de ou- van een misbruikte jongen ehouden. Zij zouden mis- hebben gemaakt van het terecht in het dossier van ifthuizen, de partner van ur Gerard Reve. Op 20 fe- ri verscheen in het Laatste ws, een populaire krant de hoogste oplagecijfers in een artikel met letterlijke uit het dossier. Schafthui- taat terecht wegens aan- ling van een dertienjarige jongen. harto getroffen or bloeding' a - Oud-president Suhar- 1 Indonesië heeft een ;bloeding gehad en is in mis onder medisch toe- gesteld, heeft Suharto's :aat Juan Felix Tampubo- isteren bekendgemaakt. 1.-jarige Suharto is afgelo- aar tweemaal in het zie- uis opgenomen geweest eft drie beroertes gehad hij in 1998 na 32 jaar pre- :hap onder druk van schalige protesten het veld ie. Suharto's zoon Huto- Tommy' Mandala Putra, evangen zit in afwachting ijn berechting op verden- van moord, kreeg toestem zijn vader te bezoeken. itrum-rechts irop in Portugal nix - De centrum-rechtse zal volgens de peilingen de ite stemmen behalen bij de oegde parlementsverkie- n die zondag in Portugal en gehouden. Maar het is arschijnlijk dat de sociaal- icraten de absolute meer- lid achter zich krijgen, ident Sampaio riep de Por- zen eind vorig jaar naar de ibus, nadat de regerende ilisten bij de lokale verkie- in in december een zware laag hadden geleden. washington/rtr - De Verenigde Staten geven vanaf 2004 de arm ste landen 5 miljard dollar extra ontwikkelingshulp. President Bush heeft dit initiatief gister avond gelanceerd. Volgens Bush moet de hulp de wanhoop van vele armen wegnemen, die het islamitische fundamentalisme voedt. De 5 miljard dollar komt boven op de 17 miljard dollar die de VS gewoonlijk elk jaar voor ontwik kelingshulp uittrekken. Bush riep andere landen op om 'de helft van de mensheid niet al leen te laten', omdat er 'geen tweederangsmensen bestaan'. De president ontvouwde zijn plannen een paar dagen voor het begin van een grote ontwik kelingstop in het Mexicaanse Monterrey. Regeringsleiders en ministers uit de hele wereld pra ten daar vanaf maandag vijf da gen over hoe de armoede terug te dringen en hoe dat te finan cieren. Bush wil de extra hulp verstrekken in de vorm van gif ten. Voorwaarde is wel dat de ontvangende landen mensen rechten respecteren, corruptie uitbannen en hun economieën openen. Dit past in de filosofie van de Amerikaanse president om „geen cheques uit te schrij ven zonder resultaten", zo maakte hij duidelijk. Bush verschijnt volgende week ook op de topbijeenkomst in Monterrey. De bedoeling is 50 miljard dollar extra aan ontwik kelingshulp bijeen te schrapen om in 2015 de armoede in de wereld te hebben gehalveerd. Dit kunnen de rijkste landen be reiken door te voldoen aan de VN-richtlijn om 0,7 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) uit te geven aan armoede bestrijding. Nu doen slechts vijf landen dat, waaronder Neder land. De VS geven 0,1 procent van hun bnp aan de armste lan den. Nederland heeft zich gisteren moeten neerleggen bij de onwil van veertien EU-landen om de hulp aan arme landen in het jaar 2010 tot minstens 0,7 van het bbp te verhogen. Maandag blokkeerde minister van Aartsen van Buitenlandse Zaken een ak koord tussen de vijftien landen over de hulp aan arme landen, omdat het naar de zin van Ne derland niet ver genoeg ging. Zweden en Denemarken sloten zich aan bij het protest. Aan de vooravond van de top in Barce lona, die vandaag begint, is Ne derland alsnog overstag gegaan. Een diplomaat verklaarde de vernederende ommezwaai door te wijzen op het belang van een eensluidend Europees stand punt voor de internationale conferentie over ontwikkelings samenwerking in Monterrey. „Nederland stond hier alleen en er is geen wonder gebeurd". Op voorstel van het Spaanse voorzitterschap verplichten alle Europese landen zich om in 2006 minstens 0,33 procent van het bbp aan ontwikkelingshulp te geven. Het EU-gemiddelde wordt daardoor over vier jaar opgetrokken tot 0,39 procent. President Bush maakte zijn plannen voor meer financiële hulp aan de armste landen bekend in aanwezigheid van U2-zanger Bono. Foto: AP/Ron Edmunds rijswijk/anp - Na herhaald aan- trekken'. Militairen zijn nog dag begonnen missie van de Ook in de Gazastrook zijn Israë- twee keer eerder was de An rijswijk/anp - Na herhaald aan dringen van de Verenigde Staten heeft Israël zijn troepen terugge trokken uit drie Palestijnse ste den op de Westelijke Jordaanoe- ver. Er was kennelijk een scherp geformuleerde aanmaning van de Amerikaanse bemiddelaar Athony Zinni nodig om de te rugtrekking op gang te brengen. Toch lijkt Israël niet voldaan te hebben aan de eis van Washing ton om zich 'volledig terug te trekken'. Militairen zijn nog achtergebleven in veiligheids- cordons die de strijdkrachten rond de steden Ramallah, Tul- karem en Qalqilya hebben ge legd. Ook zijn er volgens de Isra ëlische krant Ha'aretz troepen achtergebleven in Palestijnse gebieden in Bethlehem en rond de stad Jenin. Israël kondigde de terugtrekking gisteren aan als een gebaar van goede wil, bedoeld om de die dag begonnen missie van de Amerikaanse regeringsbemidde- laar Anthony Zinni te helpen. De Palestijnse leider Yasser Ara fat noemde de terugtrekking een list van Sharon. Hij zei te twijfe len aan de oprechtheid van de Israëlische premier. De Palestij- nen eisen net als de VS volledige terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten uit hun gebieden. Eerder willen zij niet onderhan delen. Ook in de Gazastrook zijn Israë lische militairen actief. Zij scho ten daar vrijdagochtend in of bij de joodse nederzetting Alei Sinai een Palestijn neer en arresteer den een tweede. Beide mannen waren van plan een aanslag te plegen, meldde de Israëlische radio. Zij zouden gewapend met granaten de nederzetting zijn binnengedrongen. De Amerikaanse gezant Zinni arriveerde gisteren in Israël. Al Ihington/ap - De Nationale voor Verkeersveiligheid de Verenigde Staten (NTSB) geconcludeerd dat de co ot van de Boeing 767 van itAir die in oktober 1999 stortte verantwoordelijk Ivoor de ramp. Bronnen bij merikaanse regering heb- dat gisteren gezegd. De raad ■gt binnenkort haar eind- ort over de ramp uit. [P NTSB zegt in het rapport of de co-piloot Gameel El- Hl uty het toestel met opzet neerstorten. Wel wijst de op handelingen van de pi- die waarschijnlijk de oor waren van de ramp. Vlak de ramp werd al gespecu- d dat El-Batouty de automa- e piloot uitschakelde en gebed opzegde met de be ng zelfmoord te plegen. 'Wr heeft de ramp toege ven aan mechanische pro- ,0 'en in de staart van het toe- atouty nam de controle over toestel over kort nadat het a opgestegen uit New York. f. ;n de Atlantische Oceaan 'e het vliegtuig in een duik- ht. Op opnamen van de pit voice recorder is te ho- dat de piloot El-Batouty topig aanspoort te helpen wiegtuig weer in het gareel 'jgen. Bij de ramp kwamen neigen om het leven. Palestijnen schieten op Israëlische tanks in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever. Ondanks eerder toezeggingen weigert Israël zijn troepen volledig terug te trekken. Foto: AFP/Jamal Aruri Oud-adviseur regering VS vreest toename van nieuwe kernproeven door onze correspondent Harm Harkema londen Rusland sprak zijn bezorgdheid uit, China toonde zich 'diep geschokt' en in Europa schoven diplomaten ongemakkelijk op hun stoelen heen en weer. Het vorig weekeinde uitgelekte rapport van het Pen tagon waarin zeven landen worden ge noemd die in aanmerking kunnen komen voor een Amerikaanse kernaanval is her en der ingeslagen als een bom. Maar volgens dr. Gary Samore van het prestigieuze International Institute for Strategie Studies in Londen staat er min der nieuws in het rapport dan de ge schrokken reacties erop doen vermoe den. „Veel elementen uit het rapport zijn in feite al jarenlang beleid. Het Pentagon heeft alleen de fout gemaakt alles expli ciet op een rijtje te zetten. Daardoor is el ders nodeloos onrust gewekt. De rege ring is daardoor duidelijk in verlegenheid gekomen", aldus Samore in zijn kantoor aan de oever van de Theems. Samore, een Amerikaan, kan het weten want hij was onder Bill Clinton lid van de Nationale Veiligheidsraad en de belang rijkste adviseur van de president op het gebied van non-proliferatie, het tegen gaan van de verdere verspreiding van kernwapens. De dreiging met inzet van kernwapens tegen terroristenstaten, ook al beschik ken die staten niet zelf over kernwapens, is niet nieuw, zegt Samore. Verre van dat de doctrine dat Ameri kaanse kernwapens alleen worden ge bruikt als vergelding voor een kernaanval van een ander land, ligt al sinds de rege ring van George W. Bush' vader George, meer dan tien jaren geleden, in de prul lenbak. „Bush heeft Saddam Hussein in de Golfoorlog gewaarschuwd dat Ameri ka op gebruik van chemische wapens door Irak, zou reageren met een 'very big war', een heel grote oorlog", aldus Samo re. Hoewel Bush destijds het woord kern aanval niet in de mond nam, had iedere goede verstaander heel goed in de gaten dat hij daar op doelde, aldus Samore. Evenmin verrassend noemt Samore de door het Pentagon genoemde optiejDm 'mini-kembommen' in te zetten tegen ondergrondse bunkers van de vijand. Onder Clinton zijn daar al diverse studies naar verricht en er is midden jaren ne gentig zelfs een kernraket ontwikkeld (de 'B61 mod 11') die speciaal bedoeld was ter vernietiging van ondergrondse bun kercomplexen in landen met kwade be doelingen als Libië en Irak. Daarbij ging het om bestaande raketten die voor dit doel werden omgebouwd en met hun tien kiloton ongeveer even veel explosieve kracht hebben als die de Ame rikanen in de Tweede Wereldoorlog tot ontploffing hebben gebracht op Hiroshi ma en Nagasaki. Nieuw is wel dat het Pentagon zich nu niet richt op ombouw van bestaande kernwapens, maar geheel nieuwe wil ontwikkelen met een veel kleinere capa citeit, die amper nog groter zijn dan de zwaarste conventionele bommen. Wordt zo de drempel die er tegen daad werkelijk gebruik is opgeworpen, niet ernstig verlaagd? De mogelijkheid dat ze gebruikt zouden kunnen worden, wordt zo in theorie wel geschapen, geeft Samo re toe. Maar hij wijst er uit eigen ervaring wel op dat Washington -de haviken van het Pentagon incluis - de duidelijke scheidslijn tussen conventionele en kern wapens nooit uit het oog zal verliezen. Samore noemt een ander gevaar dat op de loer ligt als de Verenigde Staten geheel nieuwe -kleine- kernwapens gaan ont wikkelen: Er zullen dan weer kemproe ven moeten worden gedaan en het huidi ge moratorium erop zal dan opgeheven worden. Daardoor zullen ook andere kernwapenlanden zich ook vrij voelen weer kemproeven te gaan nemen. Samore noemt het 'een fout' van het Pentagon om het hele kemwapenbeleid zo expliciet op een rijtje te zetten en ter- roristenlanden die mogelijk doelwit zijn bij naam te noemen. „Het Pentagon gaat ervan uit dat aan duidelijke taal een waarde kan worden toegekend. Hoe dui delijker je poneert dat je bereid bent kernwapens te gebruiken, hoe groter het afschrikwekkend effect, is de gedachte. Maar als je expliciet landen noemt waar tegen je bereid bent om kernwapens in te zetten, zoals het Pentagon nu doet, dan moedig je die landen juist aan om zelf kernwapens te ontwikkelen." door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - Montenegro ziet af van een referendum over onaf hankelijkheid. De kleine repu bliek aan de Adriatische Zee blijft onderdeel van Joegoslavië, dat zijn naam verandert in 'Ser vië en Montenegro'. Dat was gisteren de uitkomst van maan denlange onderhandelingen tussen Servië en Montenegro, de twee resterende republieken binnen Joegoslavië. Het akkoord tussen Servië en Montenegro werd door Javier Solana van de Europese Unie geprezen als 'een belangrijke stap op de weg naar stabiliteit'. Solana, die de onderhandelin gen tussen beide republieken leidde, nodigde de Mon- tenegrijnse president Djukano vic en president Kostunica van Joegoslavië uit bij de EU-top die vandaag in Barcelona begint. Een Montenegrijnse onafhanke lijkheidsverklaring, zo werd ge vreesd, zou negatieve gevolgen hebben gehad voor de hele re gio. Het zou een hart onder de riem zijn geweest voor de Alba nezen in Kosovo, die onafhan kelijkheid willen. Zonder Mon tenegro zou er geen Joegoslavië meer zijn geweest en zou VN-re- solutie 1244 niet meer hebben gegolden. Die resolutie bepaalt dat Kosovo onderdeel is van Joegoslavië. Het akkoord biedt de 650.000 Montenegrijnen verregaande autonomie binnen de nieuwe federatie. Er komt een gezamen lijk Servisch-Montenegrijns par lement, dat een president kiest. En er komt een 5-koppige rege ring voor het gemeenschappelij ke defensie- en buitenlandbe leid. Maar voor het overige wordt Montenegro een onaf hankelijke staat. De Montenegrijnen mogen hun eigen munt (de euro) behouden, hun eigen douane en hun eigen politieapparaat. Het leger is ge meenschappelijk, maar Mon tenegrijnse dienstplichtigen hoeven niet in Servië dienst te doen. Zelfs is bepaald dat Montenegro desgewenst over drie jaar alsnog een referendum over onafhan kelijkheid mag houden. Maar indien Montenegro zich dan af scheidt, zo zegt het akkoord, blijft resolutie 1244 van toepas sing. Kosovo, dat nu integraal onderdeel is van Joegoslavië, komt dan gewoon bij Servië. Het akkoord is een domper voor de Albanezen in Kosovo, maar ook voor andere naties die ervan droomden de grenzen op de Balkan te verleggen. Dat zijn vooral de Albanezen in Macedo nië en de Serviërs in Bosnië. twee keer eerder was de Ameri kaan in het Midden-Oosten om de partijen tot een bestand te bewegen. Maar beide missies liepen op niets uit. Zinni praat vandaag met de Is raëlische minister van Defensie Ben-Eliezer en minister van Bui tenlandse Zaken Peres. Daama ontmoet hij de Palestijnse presi dent Arafat in Ramallah. door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Slaande ruzie tussen po litie, spelers en supporters na af loop van de voetbalwedstrijd AS Roma-Galatasaray is geësca leerd in een heftige diplomatie ke twist tussen Turkije en Italië. De Turkse minister van Buiten landse Zaken Ismail Cem zei gisteren dat het optreden van de Italiaanse politie woensdag avond direct na afloop van de Champions League-wedstrijd herinnerde aan 'de tijden van Mussolini en zijn fascistische politie'. Turkije diende gisteren een offi cieel protest in bij de Italiaanse regering. Volgens Cem was het schandalig dat de politie tot in de kleedkamers toe Turkse spe lers 'genadeloos mishandelde'. Een officiële reactie van Rome was er gisteravond nog niet, maar de Italiaanse ambassadeur in Turkije, Vittorio Surdo, liet weten 'ontsteld' te zijn over Cems uitlatingen. „Het hele po litiecorps is gebrandmerkt als fascistisch. Als er politiemensen zijn die zich misdragen hebben zal zeker tegen hen worden op getreden", zei hij. Zowel de Europese voetbalbond UEFA als de Italiaanse autoritei ten hebben een onderzoek inge steld naar de rel van woensdag avond. Volgens de politie zijn er woensdagavond in het olym pisch stadion dertien agenten gewond geraakt. Vier spelers van Galatasaray zouden letsel hebben opgelopen. Over de toedracht van het inci dent lopen de meningen uiteen. Vaststaat dat Roma-middenvel der Lima totaal van de kook raakte toen hij direct na het laat ste fluitsignaal van de Zweedse scheidsrechter Frisk het veld af liep. De Braziliaan, die twee sei zoenen in Turkije speelde, werd vermoedelijk door Turkse reser vespelers beledigd. Toen Roma- coach Capello tussenbeide pro beerde te komen, ontstond een massale vechtpartij. door onze correspondent Harald Doornbos ayodhya - In de steenhouwerij van Ayodhya klinkt een rit misch getik en geklop. Tiental len met beitels en hamers uit geruste arbeiders zitten gekleed in lendendoeken op reusachti ge stenen die duizenden kilo's wegen. Beetje voor beetje en millimeter voor millimeter hak ken de arbeiders prachtige bloemmotieven en mozaïeken in de pilaren. Het bewerken van een pilaar kost een steenbewer ker twee jaar van z'n leven. Er mag dan kunst en schoon heid uit hun vingers komen, de harten van deze mannen zitten vol haat en intolerantie. Dit zijn hindoefanaten die van plan zijn om vandaag te beginnen met de zeer omstreden bouw van een tempel op de plek waar tien jaar geleden een moskee werd afgebroken door een meute radicale hindoes. Al sinds 1992, toen de moskee werd vernield en er ook nog eens drieduizend moslims wer den vermoord, hakken ze hier aan de pilaren voor de te bou wen tempel. En vandaag moet hun dag worden - de dag dat de hindoes definitief zegevieren over de moslims. „De tempel zal er komen, het maakt me niet uit ten koste van wat", roept de 23-jarige steen bewerker Anuj Rajpal. En dat zoiets gepaard gaat met het uit moorden van moslims en veld slagen met de politie, interes seert hem niet. „De bouw van de tempel zijn we verplicht aan God, daar kan niemand ons van afhouden", zegt Rajpal. Maar ruim twintigduizend zwaar bewapende politieman nen en eenheden van het In diase leger zijn naar Ayodhya overgebracht om Rajpal en zijn vrienden tegen te houden bij het opbouwen van de tempel. Bang voor rellen tussen hin does en moslims heeft het Hooggerechtshof van India be paald dat de tempel niet mag worden gebouwd. Overal in dit stadje, waar slechts 50.000 mensen wonen, patrouilleert politie. De kans is aanwezig dat de reli gieuze fanaten zullen beginnen met het vermoorden van de door hen zo gehate moslims. Alleen al in de westelijke deel staat Gujarat vielen de afgelo pen weken 700 doden nadat hindoepelgrims die net terug waren gekomen uit Ayodya be gonnen met pogroms tegen de moslims. Door de sterke politiemacht is het zo goed als uitgestorven in de nauwe straatjes van het cen trum van Ayodhya die normali ter gevuld zijn met duizenden pelgrims. Voor hindoes is dit een van India's belangrijkste heilige plekken. Er staan dan ook maar liefst 7500 tempels in de stad. Maar de duizenden tempels in Ayodhya zijn niet genoeg. Zo bestaan er tempels voor de hei lige koe. de aap, de buffel, de rat en voor goden als Krishna en olifantengod Ganesha. Maar wat de radicale hindoes willen, is een grote tempel voor een van hun belangrijka^goden: Ram. En volgens demndoe- overlevering is juist de plek waar tot 1992 de moskee stond de geboorteplek van Ram. Tot de zestiende eeuw stond op de ze plaats inderdaad een Ram- tempel, maar die werd ruim vierhonderd jaar geleden door een moslimheerser vernield en vervangen door een moskee. In 1992 was het dan de beurt aan de hindoes toen zij de moskee afbraken. De afgelopen tien jaar heeft de omstreden grond braak gele gen. Opgezadeld met een religi euze twist uit het verleden, hoopt de Indiase regering dat de gemoederen in het land rus tig blijven zolang hindoes noch moslims er een gebedshuis hebben. De politie zal er van daag dan ook alles aan doen om de start van de bouw van de tempel te voorkorten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7