Fortuyn lonkt naar CDA en WD BINNENLAND 1 Vermeende terroristen frustreren onderzoek 'Getaarte' Pim bevindt zich in goed gezelschap zondag 17 maart Boek is voorzet op verkiezingsprogramma Keuren uit het vuistje Persconferentie Fortuyn is bizarre gebeurtenis Zorg Meerderheid aanhang WD wil Wiegel als lijsttrekker PvdA: toch verder met LR CARAVANVOORDEEL snummers er terecht ambacht - De helft van de huisnummers die het af- en weekeinde van vooral [denwoningen in Bergam- werden gestolen, is terug, mirtbewoonster vond ze [dagavond in een tas die aar fiets was gehangen. litie zal de huisnummers bewoners terugbrengen, iandere huisnummers )g altijd zoek. ital illegalen ft onbekend Laag Nederland telde vo- 1[46.000 illegalen, maar juden er ook heel goed Joo kunnen zijn. Preciezere pzijn op dit moment, op van bestaande ramingen, .geven. Het Centraal Bu- oor de Statistiek (CBS) dan ook niet verder dan uwe schatting. Het zou ogelijk zijn, maar dat :oveel onderzoek dat luidelijk moet zijn of dat uttig is, zo meldde het isteren. Wel is duidelijk is minder dan de helft van «alen alkomstig is uit de onele arbeidsmigratielan- jrkije en Marokko. gen over iaal onderwijs aag De Tweede Kamer zich ernstig zorgen over ihtlijsten voor leerlingen jciale zorg nodig hebben, ctie van PvdA, CDA en instateerden gisteren dat inlijsten voor het speci- lerwijs het laatste jaar zijn geworden. Zij meent :er geld geen oplossing is iet wegwerken van deze lijsten.Geef je het geld fklap, dan wordt de jst in feite beloond en hij langer." Uit gegevens tministerie blijkt dat er ctober2001 620 leerlin- q basisscholen wachtten plaats in het speciaal wijs. Een jaar daarvoor dat er 501. irschuwing in ukse brief it - In een brandbrief aan eede Kamer waarschuwt ndelijk Steunpunt Educa- lukkers voor een herha- in de geschiedenis. Het unt, dat zich inzet voor ering van het opleidings- ivan Molukkers. hekelt ïring die niets doet met derzoek waaruit blijkt dat de generatie Molukkers onze samenleving slech- !t dan de generatie van iders. De organisatie len vergelijking met 1959. raarschuwde een com- voor de latere gevolgen latschappelijke achter- ran Molukkers. In de helft van de jaren ze- kivam die voorspelling ■en reeks bloedige acties lolukse jongeren. n vervolging tieiingsfraude I - De drie personen die jemeente Aalten bij de af in gemeenteraadsverkie- i verkiezingsfraude heb- pleegd, worden niet chtelijk vervolgd. Het aar ministerie seponeert k, omdat er geen opzet in el was. Bovendien is de zingsuitslag er niet door oed. De drie verdachten eurden bij de verkiezin- ree willekeurige oproep- m, omdat er bij het opma- in de uitslag twee oproep- n meer waren dan het uitgebrachte stemmen. van jeuk irrestanten tiDER - Arrestanten in het bureau in Den Helder n geplaagd door uitslag ftige jeuk. Al maanden arrestanten die de nacht bureau hebben doorge- t dat ze vergaan van de In augustus vorig jaar het korps om redenen giene en veiligheid van lelakens over op brand- 'dewegwerplakens. lien is het geregeld mis. litie vermoedde aanvan- dat het kwam door nieu- jens in de cellen. Maar J vervanging hielden de 'en aan. Men vermoedt nu 'ben dekens in combina- ;1 de lakens de bron van ;nde zijn. idmolenpark de baan - Het plan voor een lolenpark aan de wad- 'nt van de Afsluitdijk is baan. De provincies b Holland en Friesland en rokken gemeenten (Wie ren Wieringermeer) stop- let hun initiatief voor het 'ark Afsluitdijk. Het afha kt nadat maandag bleek using van windturbi- de Waddenzee niet op eerderheid in de Tweede r kan rekenen. den haag/cpd - Pim Fortuyn zal zich na 15 mei het gelukkigst voe len in een coalitie met het CDA en de WD. De liberaal Hans Wie gel geniet zijn voorkeur als pre mier. „Hans en ik kunnen in een halve middag klaar zijn", zei For tuyn gisteren tijdens de presenta tie van zijn boek 'De puinhopen van acht jaar Paars'. Twee dagen nadat het boek de winkels uitvloog, ontkent For tuyn niettemin dat zijn laatste werk het programma voor de verkiezingen op 15 mei is. „Het boek is geen dictaat, maar een voorzet", zegt de lijsttrekker. Het definitieve programma komt volgens woordvoerder Mat Herben op 1 mei: „De Dag van de Arbeid. Dat is een mooie da tum daarvoor." De drie taarten waarmee het aankomend Kamerlid werd ge troffen bij aanvang van de pers conferentie, zijn de aanleiding voor een nieuwe aanval op Paars en de regering. „Wat we nu meemaken, is het resultaat van de woorden van de premier die haat en tweedeling zaaien", zegt hij. De lijsttrekker maant de premier in het algemeen en de regering in het bijzonder' om campagne te voeren zonder de- monisering van Fortuyn. Verder herhaalt hij zijn kritiek op het regeringsbeleid van de afgelo pen acht jaar. Alleen minister Zalm (financiën) krijgt een pluim voor zijn strakke regie, hoewel deze volgens Fortuyn de laatste twee jaar wat verslapt is. Het door andere partijen her haaldelijk opgeworpen bezwaar dat hij geen financiële onder bouwing heeft, verwerpt For tuyn opnieuw. ,,Ik heb geen ex tra geld nodig. Gebleken is dat extra geld niet de oplossing is." Fortuyn benadrukt dat hij een opdracht, een 'missie' heeft. Zijn prioriteiten liggen bij "het saneren van het ambtenarenap paraat. Als voorbeeld noemt hij KPN en de laatste ontslagronde onder topman Ad Scheepbou wer. Daar moesten ruim 5000 mensen vertrekken, „en de tele foon werkt nog gewoon." Op de vraag wie dan moet opdraaien voor de kosten, stelt Fortuyn dat 'de werkloosheidskassen goed gevuld zijn'. Ook daar hoeft wat hem betreft dus geen geld bij. Verder wil hij een herstel van oude normen en waarden. 'Een terugkeer naar de spruitjeslucht' van de jaren vijftig wil Fortuyn zeker niet, maar hij is ervan overtuigd dat kinderen zo'n her waardering van de Nederlandse cultuur en geschiedenis op prijs stellen. Dat het milieu nauwelijks of niet aan de orde komt in zijn boek, heeft er volgens de lijsttrekker mee te maken dat hij weinig be lang hecht aan het onderwerp. Datzelfde geldt voor sport en cultuur. Onduidelijk blijft of dat in het uiteindelijke verkiezings programma wel aan de orde komt. Volgens woordvoerder Herben is het echter niet waar schijnlijk dat het uiteindelijke programma waarmee de partij de verkiezingen in gaat, veel af zal wijken van het boek. 'Ze verwisselen even makkelijk van identiteit als van een jas' door Sander Rooijakkers Rotterdam - Officier van justitie Th. W. d'Anjou beschul digt twee vermeende al-Oaeda-terroristen ervan lid te zijn van een criminele organisatie. Het nog lopende politieon derzoek levert daar steeds meer bewijs voor, meent de of ficier. „Ook al doen de verdachten zelf er alles aan om het onderzoek te frustreren." Medio september, kort na de beruchte 11e, werden in Rotterdam vier mannen gearresteerd op verdenking van het voorbereiden van een aanslag op de Amerikaanse ambassade in Parijs. Bovendien bleken ze in het bezit van valse paspoorten en creditcards. Slechts de twee 27- jarige hoofdverdachten zitten nog vast. Zij moesten gis teren in de tweede zogeheten pro formazitting voor de Rotterdamse rechtbank verschijnen. Als het aan officier d'Anjou ligt, wordt de zaak over drie maanden inhoude lijk behandeld omdat hij verwacht dat het onderzoek dan is afgerond. Uit een grootschalig onderzoek in onder meer België, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Spanje blijkt volgens justitie dat er sprake is van een internationaal netwerk waar het duo deel van uitmaakt. De betrokke nen werken zelf op geen enkele manier mee aan het on derzoek. Zo doet de één soms of hij slaapt als recher cheurs hem willen ondervragen. Antwoord geven doet hij sowieso niet. „Daarnaast verwisselen deze mannen even makkelijk van identiteit als u en ik van jas", aldus d'Anjou. Op de eerste dagvaardingen werd de andere verdachte steevast Mohammed Berkous genoemd. Maar zijn eigen vader heeft hem volgens de officier recent herkend. On der andere namen blijkt de Fransman in Nederland en Duitsland al vaker in aanraking te zijn geweest met poli tie en justitie. Eind 2000 werd hij in Duitsland vastgezet voor een serie bedrijfsinbraken en vorig jaar veroordeel de de rechtbank in Arnhem hem tot zeventien weken celstraf voor enkele inbraken. Zijn naam komt voor in adressenboekjes van medever dachten in het buitenland. Deze contacten, onder meer in Parijs en Düsseldorf, werden geregeld door de andere verdachte bezocht. De arrestanten in buitenlandse ge vangenissen waren bovendien in het bezit van paspoor ten met dezelfde valse stempels, gestolen papieren uit dezelfde serie of documenten die op dezelfde plaats wa ren gestolen. „Bij vervalsing van documenten komt de onderlinge verbondenheid in het kwaad het duidelijkst naar voren", aldus d'Anjou. gouda - Welke kaas verdient het predikaat 'beste Boerenkaas' en welke kaasmaker krijgt de Jan den Besten Trofee 2002? In Gouda keurde een vaktechnische jury gisteren tachtig boerenkazen op model, korst, geur, smaak en doorsnede. Op 11 april wordt de uitslag bekendgemaakt. Foto: ANP/Koen Suyk Nicotine versterkt verslaving dubbel new york/anp - Nicotine ver sterkt verslaving dubbel. Niet al leen bezorgt het de roker het plezierige gevoel dat hij graag steeds opnieuw wil beleven, ook geeft het een klap aan cellen die zich tegen verslaving verzetten. Dat schrijft de Nederlandse on derzoeker H. Mansvelder samen met Amerikaanse collega's in de gisteren verschenen editie van het tijdschrift Neuron. In 2000 ontdekte dezelfde on derzoeksgroep hoe het roken van een enkele sigaret langduri ge veranderingen veroorzaakt in wat het beloningsgebied van de hersenen wordt genoemd. Inna me van de nicotine geeft een plezierig gevoel, omdat zenuw cellen die erdoor worden ge prikkeld het activerende gluta- maat uitscheiden. Het gluta- maat maakt dopamine vrij. Meer nicotine zorgt voor meer glutamaat, meer dopamine en een fijner gevoel. Mansvelder bekeek vervolgens met een Amerikaanse collega het effect van nicotine op ze nuwcellen die het molecuul GA- BA (gamma-aminoboterzuur) maken. GABA remt normaal ge sproken de uitscheiding van do pamine en vormt een natuurlij ke blokkade tegen te veel eufo rie. De GABA-zenuwcellen ble ken hun werk in eerste instantie naar behoren te verrichten, maar verloren snel het vermo gen om GABA uit te scheiden. door Erwin Tuil en Peet Vogels den haag - Alsof er een popster binnenschrijdt. Cameralampen en flitsende fotografen vormen een cordon rond de lijsttr ekker met de kale knar. Maar als For tuyn wil gaan zitten, landen van drie kanten taarten op zijn hoofd. Rode vruchtjes, slagroom en stinkende bestanddelen drui pen van het anders zo smettelo ze kostuum. Het ziet er deernis wekkend uit. Amper een half uur later heeft Fortuyn al een politiek antwoord op de taarten- regen gevonden. Niet hij is degene die groepen burgers tegen elkaar opzet en uit elkaar drijft, maar premier Kok, houdt hij een stampvolle perszaal voor. De schedel schoongewreven, in vestje en zonder besmeurd jasje: „De mi nister-president heeft haat en tweedeling gezaaid en mij gede- moniseerd in de media. Waar dat toe leidt, hebben we zojuist gezien!" De Rijksvoorlichtings dienst geeft dezelfde dag nog een verklaring uit, waarin Kok zegt de aanslag te betreuren. De premier in het defensief, zelf in het offensief: zo ziet Fortuyn het graag. De taartensmijterij, door elkaar schreeuwende journalisten, bin nengeglipte SP'ers en worstelen de cameraploegen maken van de persconferentie een chaoti sche en licht bizarre gebeurte nis. Ook over de inhoud van de bijeenkomst zelf heerst verwar ring. Zou Fortuyn nu wel of niet zijn kandidatenlijst presenteren, zoals aangekondigd? „Volgende week", belooft de lijsttrekker. Als het boek geen verkiezings programma is, wat is het dan wel? Woordvoerder Herben neemt alvast voorzichtig afstand van de inhoud van 'De puinho pen van acht jaar Paars'. Zo wil Fortuyn de land- en luchtmacht afschaffen. Wil LPF-kandidaat en defensieambtenaar Herben dat ook? De woordvoerder, stel lig: „Wij heffen de land- en luchtmacht niet op. Wat we doen is die onderdelen integre ren in de marine. Dat vermin dert het aantal bureaucraten." Ook op het punt van de sane ring van zorg en onderwijs wordt water bij de wijn gedaan. De eerste twee jaar geen cent er bij, schrijft Fortuyn in zijn boek. Bij de presentatie zegt hij ter loops: „Of mijn voorstellen extra geld kosten, moeten de ambte naren maar uitrekenen." Echt goed komt het daarna niet meer. De persconferentie gaat over alles en niets. Serieuze vra gen worden afgewisseld met vragen als: „Waarom bent u te gen piercings?" Fortuyn eist op zijn beurt onver deelde aandacht en is soms kribbig. „Dat u dit niet snapt, kunt u ook niet helpen, want u heeft geen economie gestu deerd", werpt hij een journalist voor de voeten. Desondanks probeert Fortuyn het verzamelde volk nog geeste lijk te verrijken met een kort hoorcollege waarbij hij voorleest uit eigen werk. Een onderzoek naar de eetgewoonten van mi granten is gewenst en de hoge inflatie in Nederland een bloody shame.' En opeens is het circus afgelo pen, als Fortuyn opstaat en weg Illustratie: Wim Stevenhagen beent, gevolgd door de came ra's. Een kwartier later staan de schoonmakers de taartresten van de muur te halen. VANAF HALF MEI M^Eiyts IN E.iKivei?oS vrijdag 15 MAART 2002 COMMENTAAR Voor kleine kinderen die na een zware operatie op de inten sive care terechtkomen, is in Nederland alleen plaats in de academische ziekenhuizen. Daar is het aantal bedden zo ge ring, dat de zieke kinderen zo nu en dan naar het buitenland moeten uitwijken. Het is een van de schandvlekken op de gezondheidszorg. Minister Borst trok vorig jaar miljoenen extra uit om het aantal kinder-ic's uit te breiden, maar dat geld is tot nu toe ongebruikt op de plank blijven liggen. Borst heeft de zorgverzekeraars en academische ziekenhuizen nu in een boze bui ontboden op haar ministerie om een eind te maken aan het gezeur en snel oplossingen te vinden. De gang van zaken rond de kinder-ic's is te gek voor woor den. Het geld is er, de acht academische ziekenhuizen willen het ook graag uitgeven, maar het overleg strandt telkens op de medische bureaucratie. De verzekeraars wachten op ta riefsinstructies, het orgaan dat de tarieven vaststelt wacht op voorstellen van de verzekeraars. Dat schiet dus niet op. Borst is terecht kwaad op de verzekeraars en ziekenhuizen, al had ze ook een jaar geleden, toen er nog geen verkiezingen in aantocht waren, wel wat meer druk op de ketel mogen zet ten. De hele gang van zaken is symptomatisch voor de krakke mikkige manier waarop de zorgsector wordt bestuurd. Met alleen extra geld is de gezondheidszorg niet geholpen, zo toont de rel rond de kinder-ic's aan. Het hele netwerk van invloedrijke clubs van ziekenhuizen, specialisten, verzeke raars en ambtenaren op het ministerie is niet bij machte snel verbeteringen aan te brengen in de zorg. Wachtlijsten, ope raties in het buitenland, gefrustreerd personeel en gedupeer de patiënten zijn daarvan het gevolg. Na acht jaar minister schap is Borst als geen ander verantwoordelijk voor die bu reaucratie. Zou de minister niet ook een beetje boos op zich zelf moeten zijn? door Ruud Sep leiden - De taarten die Pim For tuyn gisteren bij de presentatie van zijn boek in zijn gezicht kreeg, bezorgden hem niet al leen een besmeurd pak, maar ook een plekje tussen grote na men als Bill Gates en Frits Bol- kestein. De taart is een actie middel waarmee anarchistische actievoerders in Amerika en la ter ook in Europa de afgelopen jaren verschillende beroemdhe den hebben getroffen. Eén van de eerste slachtoffers van de taartwerpers in Europa was de Noordwijkse burgemees ter Hans van der Sluijs. De bur gervader kreeg vier jaar geleden in de deuropening van zijn ei gen huis twee taarten in het ge zicht geworpen door actievoer ders van het Leidse Eurodusnie. Met de taartwerpactie herdach ten de actievoerders het feit dat ze een jaar eerder op last van Van der Sluijs uit hun kraak pand in de badplaats waren ge zet Voor de mensen van Eurodus nie smaakte de actie naar meer. Onder de naam 'werpgroep Taart', wat staat voor 'Tegen Au toritaire Anti-Revolutionaire Ty pes', maakten de Leidenaars school door in de maanden na Van der Sluijs ook eurocommis saris Bolkestein en minister van financiën Gerrit Zalm te 'taar ten'. Niet alleen rechtse politici wer den slachtoffer van taartacties. Ook de jeugdige, Leidse SP-se- nator Driek van Vugt liep tegen een taart aan na een demonstra tie tegen de strenge veiligheids maatregelen rond de Leidse ko ninginnedagviering twee jaar geleden. Taartwerpen is in anarchistische kringen een populair actiemid del geworden, doordat het voor de actievoerder een aantal grote voorbeelden heeft. Een taart in het gezicht van een beroemd heid levert altijd mooie plaatjes op, terwijl de consequenties voor de actievoerder beperkt zijn. Zo gingen de beelden van een getaarte Zalm via CNN de wereld over, terwijl twee van de drie werpers dezelfde avond al weer op vrije voeten waren. Toch lijkt de taart als actiemid del aan zijn eigen succes ten on der te gaan, doordat de taart juist door de grote namen op de lijst van getroffenen een status symbool dreigt te worden. Pas als je getaart bent, hoor je er echt bij. den haag/gpd - Hans Wiegel als lijsttrekker, daaraan geeft 55 procent van de WD-aanhangers de voorkeur, zo blijkt uit een en quête van het tv-programma Nova. Vijftig procent zou hem ook prefereren als premier. WD-kopman Hans Dijkstal rea geerde laconiek op de cijfers: veranderen van lijsttrekker kan niet meer en Wiegel staat al op zijn lijstje van mogelijke kandi daten voor het premierschap. Prominent WD-lid Vonhoff veegde de vloer aan met de cij fers van Nova. „Er zijn 250 men sen geïnterviewd. Dat is een spelletje zonder betekenis." Dijkstal moet wat hem betreft lijsttrekker blijven. „De partij is enthousiast achter Dijkstal gaan staan. Wij moeten ons niet door een hype uit de koers laten brengen." Vonhoff gaat ervan uit dat de partijbaronnen daar ook akkoord mee zullen gaan. Dijkstal vindt het verstandiger niet te reageren op de onrust. Radiostilte acht hij nu even be ter voor de partij. Wiegel wil evenmin iets zeggen over de ontstane commotie. Hij zei afgelopen zondag be schikbaar te zijn als premier in dien de WD hem daarvoor zou benaderen. Wat Vonhoff betreft was dat een 'uitglijer, een onge lukkige zaak'. rotterdam/gpd - De PvdA ftl Rotterdam wil. onder voorwaar den, toch samen met Leefbaar Rotterdam een college vormen. Voor de verkiezingen werd dat nog uitgesloten. De eerste voor waarde is dat Leefbaar Rotter dam afstand neemt van de uitla tingen van Lijsttrekker Fortuyn over onder meer de islam, zegt PvdA-fractieleider Cremers. „En we verwachten dat er een zware Haagse last op de schouders van Fortuyn komt." Op zijn beurt wil Fortuyn excu ses van de PvdA. Met name de vergelijking die wethouder Kombrink maakte met de jaren dertig, waarin om een sterke man werd geroepen, is hem in het verkeerde keelgat geschoten. Direct na de installatie gisteren diende Leefbaar Rotterdam een motie van afkeuring in over raadslid Kok. Die dist^ptieerde zich van de partij na «Jbierkin- gen van Fortuyn. maar bezette toch de raadszetel. De overige raadsleden vonden dat Leefbaar Rotterdam zelf de interne partijproblemen moet oplossen. Daarop riep Fortuyn: „Ik heb geen zin dit spelletje te spelen. U zoekt het maar uit." (advertentie) CampoWorld 's-Gravenzande, Heinenoord, Rotterdam, Sassenheim, Waddinxveen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3