Nokia-handjes gejat van Michelangelo GESPREK VAN DE DAG 1 Onvermijdelijke valkuilen van de liefde 9H| i Wespen te lijf in de luc; 152 MENSELIJK 9 YOKO ONO heeft gisteren bekend gemaakt dat zij het HUIS heeft ge kocht waar John Lennon (haar in 1980 vermoorde man) een groot deel van zijn jeugd doorbracht. Ono heeft het huis gedoneerd aan de National Trust, die ook het huis in beheer heeft waar Paul McCart ney opgroeide. De kleine woning aan Menlove Avenue in Liverpool stond al een paar maanden te koop. In het huis hielden The Beatles hun eerste repetities en Lennon schreef er 'Please Please Me', een van de eerste Beatle- hits. Ono zei blij te zijn te hebben voorkomen dat de woning in han den is gevallen van 'onsympathie ke particuliere projectontwikke laars'. Vandaag onthult Ono sa men met Cherie Booth, de echtgenote van premier Tony Blair, een standbeeld van Lennon op het vliegveld van Li verpool, dat sinds kort officieel John Lennon Airport heet. De Canadese provincie Manitoba gaat de EXPORT VAN IJSBEREN voor amusementsdoeleinden verbieden. Ook het doorverkopen van ijsberen wordt aangepakt. Achter grond van de maatregel is het lot van drie ijsberen uit Ma nitoba die met een Mexicaans circus rondreisden in het tropische Puerto Rico. In augustus werd het circus aange klaagd wegens wreedheid omdat het zeven beren op een snikhete parkeerplaats had laten staan zonder water of mogelijkheid verkoeling te zoeken. Het circus werd vrijge sproken, maar een van de dieren moest op last van de rechter naar een dierentuin worden gebracht omdat het circus zijn papieren had vervalst. De beren uit Manitoba - Kenneth, Baril en Royal - waren een cadeau van een Duit se dierentuin. Voor geen goud loopt An- thonia Oroh 's nachts nog op blote voeten door haar huis. Al maanden wordt de benedenverdieping van haar woning in Den Haag geteisterd door slijmerige NAAKTSLAKKEN. Oroh ontdekte de beestjes in de cember toen ze 's nachts naar haar keuken liep om een glas water te halen. „Plotseling voelde ik iets glibberigs en slijmerigs on der mijn voeten", vertelt Oroh. Het bleken vijf naakt- slakken, elk zo'n vijf centi meter lang. „Het voelde zó vies." Sindsdien is het al leen maar erger geworden: 's avonds komen tientallen slakken tevoorschijn om door haar woonkamer te crossen. Het interieur glin stert elke ochtend van het slijm. Een deel van het vloerkleed is weggegeten. De woningbouwvereniging begrijpt niets van de inva sie. „In geen enkele wo ning hebben we ooit slak ken gehad. We hebben des kundigen geraadpleegd, maar die begrijpen het ook niet", zegt een woordvoer ster. Inmiddels zijn gaten dichtgestopt, maar de slak ken blijven komen. De Duitse UITVINDER RUDOLF HELL is op 100-jarige leeftijd in Kiel overleden. Dat heeft de Noord-Duitse stad, waarvan Heil ereburger was, gisteren bekendge maakt. Heil bedacht in 1929 een machine om tekst te versturen door de letters elektronisch om te zetten in een reeks puntjes, die bij de ont vanger in letters worden omgezet. Omdat de Heil Schreiber, feitelijk de eerste telefax ter wereld, beter werkte dan de te lex, was die al snel po pulair bij persbureaus, postkantoren en politiebureaus. Heil geldt bovendien als de uitvinder van de voorloper van de automatische piloot. In de Tweede Wereldoorlog werk te Heil aan codeermachines. Na de oorlog bedacht de 'Edison van de grafische industrie' onder meer de kleu renscanner en de elektronische, digitale typemachine. Prinses MAXIMA reageert 'voorlopig met terughou dendheid op verzoeken voor officiële en represen tatieve verplichtingen'. Vol gens de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) richt zij haar aandacht eerst op 'de voortzetting en verdere ver dieping van haar program ma ter KENNISMAKING met verschillende facetten van de Nederlandse sa menleving'. De RVD bena drukt dat Móxima de be heersing van het Neder lands verder verbetert. Vol gens de RVD heeft het pro gramma een 'interactief ka rakter' waarbij de nadruk ligt op niet-officiële con tacten. Dat betekent dat er werkbezoeken komen met een besloten karakter. Méxima vergezelt 'waar dat wenselijk is' kroonprins Willem-Alexander naar eve nementen die te maken hebben met zijn werkpro gramma. Dat is bijvoor beeld het geval tijdens het bezoek aan Ghana van 14 tot 18 april. Maagdelijkheid, seksualiteit in het algemeen, te intieme details uit haar privé-leven en 11 september. Over deze onderwerpen mogen journalisten volgende week geen vra gen stellen aan de Amerikaanse zangeres/actrice BRIT NEY SPEARS, wanneer zij AMSTERDAM bezoekt. Dat heeft haar management gisteren bekendgemaakt. Voor haar debuutfilm Crossroads, die deze maand in Nederland in première gaat, bezoekt Britney dinsdag Amsterdam. Ze geeft dan een persconferentie en laat zich die avond zien tijdens een premièrefeest in de bioscoop Pathé ArenA. De productie is overigens door Amerikaanse recensenten he lemaal neergesabeld, maar desondanks in dat land goed bezocht. A.G. lla/cs Koude Venen ltelnn<i Wel gekozen, niet gekomen: grote afwezige tijdens de IN STALLATIE van de gemeenteraad van de Ronde Venen, gisteren, was ANDRÉ HAZES. De zanger verkoos een concert in Maastricht boven zijn beëdiging als raadslid van de partij Ronde Venen Belang. Hazes stond bij de ge meenteraadsverkiezingen van vorige week zesde op de lijst van zijn partij. De lokale partij behaalde toen vijf ze tels, maar door voorkeursstemmen werd Hazes toch geko zen. Hazes wordt alsnog geïnstalleerd tijdens de eerstvol gende raadsvergadering waar hij aanwezig is. De liefde is het thema van de Boeken week. Niet toevallig natuurlijk, want kun stenaars en met name de schrijvers en de filosofen zijn de leermeesters van de lief de. Vooral de liefde tussen volwassenen houdt de mensheid altijd en eeuwig bezig. „We waren, zijn en blijven wanhopig op zoek." Onvoorwaardelijke liefde tussen volwas senen bestaat niet. Iedere liefde kent haar voorwaarden. 'Als jij dit doet, dan doe ik dat'. Alleen de liefde van de ouder voor zijn kind is - meestal - onvoorwaardelijk. Als kind moet je het wel erg bont maken om de ouderliefde te verliezen. Dit feno meen is de reden dat zovele liefdes fout lopen en de mens er toch bijna voortdu rend naar op zoek is en blijft. Dat stelt Igor van der Krogten. Hij was do cent persoonlijkheidsleer aan de Univer siteit van Amsterdam en geniet nu van zijn VUT. Hij wil niet verwaand overko men, maar één ding staat voor hem als een paal boven water: zijn theorie over de Proustiaanse liefde is de enige met een wetenschappelijke onderbouwing. Proust is een 19de eeuwse Franse schrijver en fi losoof die in zijn literaire werken de liefde uitvoerig in al haar facetten heeft beschre ven. Volgens Van der Krogten is de mens een drenkeling die zijn leven lang wanhopig bezig is het hoofd boven water te houden. In zijn doodsangst te verdrinken zoekt hij naar reddingsboeien die hem wat vaste grond onder de voeten geven. Hij sluit zich daarom aan bij een groep, creëert go den, bedenkt allerlei idealen en stort zich blindelings in de liefde. Al die reddings boeien zijn dus niet meer dan een poging een einde te maken aan de onvennijdelij- ke doods- en levensangsten die de mens heid bestoken. En als al die pogingen om te overleven niet lukken, stort hij zich in de materiële zaken van geld verdienen en het gebruik van genotsmiddelen. En omdat de liefde tussen volwassenen niet meer is dan een poging de ouder kind relatie opnieuw te beleven, liggen de valkuilen bij voorbaat klaar. Want alleen de ouder-kind relatie geeft warmte, gene genheid en geborgenheid. De volwassen liefde is derhalve altijd een surrogaat en een substituut. „Wederkerige liefde be staat niet, het blijft altijd modderen, dwei len met de kraan open", stelt Van der Krogten. In het gunstigste geval kan de liefde evo lueren tot kameraadschap. Pas als alle el lende van teleurstelling, sleur en jaloezie is doorstaan en de ander met mededogen wordt bekeken, is er kans op een succes volle relatie. „Die status is echt het aller-, allerhoogste dat we in de liefde kunnen bereiken." Hoewel het liefdesleven dus vaak een gro te deceptie is, denkt de psycholoog-in- ruste desalniettemin dat een leven zonder liefde 'treurig' en 'doodzonde' is. „Je moet er toch niet aan denken dat je geen op windend, flamboyant of kleurrijk liefdes leven hebt (gehad) en uiteindelijk dood gaat zonder al die emoties gekend te heb ben." De liefde is, ondanks al zijn hinder nissen en voorspelbare valkuilen, uitein delijk toch de belangrijkste reddingsboei en het kalmeringsmiddel om de angsten voor de dood te doorstaan. „Gewoon, omdat we niet willen verzuipen. Maar ons gezamenlijk noodlot is ziek en oud wor den en uiteindelijk zelfs vergeten te wor den. We blijven dus wanhopig op zoek." De westerse mens leeft in de nadagen van de christelijke beschaving. Hierdoor is de reddingsboei van de religie nagenoeg ver dwenen en zoekt menigeen - als het met de liefde fout loopt - zijn heil en zegen bij de materie ofwel het geld dat verkregen wordt door werk. "Verrijk je en vermaak je' is dan het parool. „Je moet nu werken. Dat is de indoctrinatie die er bij ons wordt ingestampt. Het is eigenlijk een hersen spoeling die zijn weerga niet kent", schampert de psycholoog. „Maar de wet dat kinderen zich moeten identificeren met de ouders blijft wel be staan! De honger naar liefde blijft en het kind heeft geen andere optie dan de zelf verheerlijking of het narcisme. In zijn zoektocht naar liefde zal hij later enkel be wondering, waardering en afgunst van zijn partner eisen. Geen gezonde grond slag voor een liefde." Het tobben blijft in stand. Steeds weer komt Van der Krogten terug op de wijsheid van Proust. „Hij leert ons dat er eigenlijk niets tegen de liefde te be ginnen is. Dat het ontstaan, het verloop, de afloop en het weer opnieuw met een ander beginnen volgens vaste stramienen verlopen. Omdat we niet weten wie we zelf zijn, maken we van onze geliefde een creatie. Hij moet de schepper van onze wensen en gevoelens zijn en tegelijkertijd moet hij voldoen aan de geïdealiseerde ouder-kind relatie. Dus enerzijds wil de man een wouw die hem de warmte van zijn ouderlijk huis biedt en anderzijds moet zij een nimf en lichtekooi zijn die al leen hem trouw is. Andersom geldt uiter aard hetzelfde. Hierdoor blijft de liefde van meet van aan een onontwarbare klu wen, zeg maar het misverstand van het le ven." Irene Nieuwenhuijse Voer prestatiebeloning in voor politici: Hoe meer doelen een Kamerlid of minister haalt, hoe meer salaris of hoe langer zijn regeerperiode. Of moet een deel van de Tweede Kamer leeg blij ven bij een lage opkomst? Wel eens gedacht aan het stemmen op meer partijen, zoals bij het Eurovisie Songfestival: 12 pun ten voor de beste, daarna 10 voor de tweede keuze en zo af lopend naar 1 punt? Of aan de mogelijkheid dat kiezers niet al leen vóór een partij kunnen stemmen, maar ook tegen? Idiote ideeën? Inderdaad. Ze staan op de website www.idiootidee.nl, een initiatief van het Instituut voor Idiote Ideeën (III) in Den Haag. Met het oog op de verkiezingen kan iedereen hier een ideetje aanle veren om de politiek interessan ter te maken. „Veel kiezers haken af, dat bleek opnieuw bij de gemeenteraads verkiezingen", constateert M. Winkler, een van de initiatiefne mers van het III. „Wij willen mensen met denkkracht combi neren met maatschappelijke problemen. De ideeën moeten leuk en zinvol zijn, dus beide hersenhelften aanspreken." Het instituut presenteerde eer der dit jaar een reeks 'idiote ideeën' voor een betere dagin deling. Momenteel loopt een prijsvraag voor ideeën over de ambitie van Nederland. Winkler: „Moeten we wel een defensie macht houden of kunnen we die leasen in de VS?" De oproep voor verkiezingsidee- en leidde tot 150 inzenders. Aan creatieve oplossingen geen ge brek, zo blijkt. Een inzender heeft bedacht dat politieke par tijen kunnen inschrijven voor een bepaald probleem. Bij de verkiezingen kunnen burgers aangeven welke partij welk pro bleem mag oplossen. Nog ingenieuzer is het idee om hierbij de computer in te scha kelen. Elke partij geeft vijftig on derwerpen aan die ze wil oplos sen. Ook de kiezer kan dat doen, waarna de computer een 'per fect match' uitrekent van de ge- schikste partijen. Minder vreemd is het idee dat gemeenten en provincies elke vier jaar zelf de datum van hun verkiezingen mogen bep 1SI Dat kan voorkomen dat a; meenteraads\ erkiezinget Dy sfeer bepalen voor de T\i y Kamerverkiezingen twee den later. ,0, Nog een ingestuurd ideei kandidaten moeten niet; politieke partijen vertege digen, maai ook regio's i stellingen zoals sportbot universiteiten. Ongediertebestrijder Mike Knight uit Nieuw-Zeeland doet zijn 'ei een niet-alledaagse positie, hangend onder een helikopter, on let wespennest zo groot als een auto uit te roeien. Het wespenof )ai hing in een boom in het noorden van Nieuw-Zeeland. Knighti 'm in een volledig beschermd pak naar beneden zakken tot vlakt 'pl het zoemende gevaarte. Hij sloeg er wat gaten in en vulde die 'de sectengif. Hoewel een kleine honderdduizend wespen hem bd leei werd hij niet gestoken.Foto: Reuters/Nicole Jecentho De handen van het Nokialogo (links) lijken sprekend op een fragment uit de beroemde schildering 'De schepping van Adam' van Michelangelo (rechts). Foto's: Ron Pichel en Archief Miljoenen bezitters van mobiele telefoons over de hele wereld zien elke ochtend bij het aanzet ten van hun gsm hoe twee hand jes zich naar elkaar uitstrekken totdat de vingertoppen elkaar bij na raken. Het moet de slogan No kia, connecting people verbeelden van de Finse fabrikant van 's we relds populairste mobieltjes. Het bekende logo is 'gejat' van Michelangelo Buonarroti, de ui terst getalenteerde beeldhouwer en schilder uit de Italiaanse Re naissance. In de vroege zestien de eeuw schilderde hij de twee handen in de Sixtijnse Kapel van het Vaticaan. Het zijn de han den van God de Vader en Adam, de eerste mens. Samen vormen ze het centrum van de schilde ring De schepping van Adam. Weinig mensen zullen weten dat Michelangelo's oefenschets voor de hand van God de Vader in bezit is van Teylers Museum in Haarlem. In het depot van het museum wordt een schetsblad bewaard, waarop de kunstenaar de beroemdste hand uit de kunstgeschiedenis tekende. Met maar vooral tijdens hete ui claaf, de uiterste geheim ju kiezingen voor een nieui er paus, waarbij de deelnei iv kardinalen hun mobieltj eri af moeten inleveren. de Merkwaardig genoeg om de Nokia dat het logo is geïi or reerd op het beroemde I st i se voorbeeld. „Enige linl id Sixtijnse Kapel en Miche ten berust op toeval", zegtv va voerder Robert Minder!) vt Nokia-Nederland droog aa Of zou Nokia misschien va zijn alsnog een gepeperi e 1 ning van het Vaticaan te kv Het zou een interessanti eei zaak kunnerl worden, w lo ook de Amerikaanse filn Steven Spielberg nog zij n wachting kan komen m is immers de eerste gew [j een uitgestrekte vinger i band bracht met telefon i- zijn film E.T., de populai ;er derfilm uit 1982 over eet en tenaards wezen dat verd iv> op aarde, richt het aand :pl monstertje zijn opgloeie ch wijsvinger regelmatig na >aa sterrenhemel en zegt: 'E ik, home'. Kees van der Linden dit papier in de hand beklom hij de houten steigers in de kapel, om de tekening te kopiëren op de natte kalk van de gewelven. Waar de oefenschets van Adams hand verblijft, is onbekend. Waarschijnlijk is die reeds lang 1 geleden verloren gegaan. Conservator Carel van Tuyll van Teylers Museum heeft het mis bruik van Michelangelo's han den voor commerciële doelein den een tijd geprobeerd bij te houden. Maar hij is ermee ge stopt. „Je ziet ze zo vaak opdui ken in tv-spotjes en adverten ties, daar is geen bijhouden aan. Nokia is volgens mij wel de meest originele tot nu toe. De handen zijn weergegeven vanuit een andere hoek en ze bewegen naar elkaar toe." Het Vaticaan kan zich over het profane gebruik van een schil dering uit de pauselijke huiska- pel niet opwinden, zo blijkt bij navraag in Rome. Nokia heeft nimmer om toestemming ge vraagd, meldt het Vaticaans Mu seum. „En dat hoeft natuurlijk ook niet", zegt Van Tuyll glimla- De schets voor de hand van God, zoals die zich bevindt in het Haarlem se Teylers Museum. Foto: Archief chend. „Het copyright op een kunstwerk verloopt al een paar jaar na de dood van een kunste naar." Terug naar de schildering. God de Vader en de eerste mens ra ken elkaar niet echt aan, ze hou den een veilige afstand tot el kaar in acht. Alsof heilige huiver de fysieke aanraking in de weg staat. Vandaar dat het beeld zo mooi past bij mobiele telefonie. Afstand verhindert het fysieke contact, maar de draadloze ver binding kan twee mensen wel een stuk dichter bij elkaar bren gen. Overigens zijn mobiele tele foons in de Sixtijnse Kapel abso luut uit den boze. Vanzelfspre kend tijdens de heilige mis,

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2