Voedsel Vakantiespiegel.nl weet veel over ontwikkelingslanden 312 VRIJDAG 15 maart 2002 Supermarkten in Amerika zijn een bezienswaardigheid. Ze zeggen meer over het land dan de meeste musea. Het zijn enorme schuren met in de schappen niet pakken met twin tig luiers, maar met honderd. En de zakken chips worden niet per één kilo verkocht, maar per vijf. Ik heb toetjes ge zien, verpakt in plastic kuipen die groot genoeg waren om er een baby in te wassen Amerikanen - sabbelend aan een ijsco - lopen na het win kelen vaak met drie, vier karretjes naar hun pickdk Volge laden met pizza's, cereals, bacon, taarten, marshmallows en nog veel meer van dat soort producten dat van de Yan kees het dikste volk op aarde heeft gemaakt. In een boek van Bill Bryson las ik eens dat de gemiddelde Amerikaan 17,8 pond zoute krakelingen per jaar eet. Ik kon het nauwelijks geloven. Totdat ik niet zo lang geleden het Nestlé-museum in Vevey (Zwitserland) bezocht. In een gro te zaal wordt daar in twee grote glazen kolommen de hoe veelheid voedsel getoond die een Afrikaan in één maand eet en de hoeveelheid voedsel die een Amerikaan in diezelf de periode naar binnenpropt. Je gelooft je ogen niet. Zó'n verschil. Maar het maakt de onbedaarlijke omvang van de gezinspakken in de Amerikaanse supermark ten wel een stuk begrijpe lijker. Rob van den Dobbelsteen Duitse treinen De Duitse spoorwegen gaan treinreizigers binnen drie jaar op dezelfde wijze bedienen als vliegtuigpassagiers. Directeur Hart- mut Mehdorn van de Deutsche Bahn (DB) wil dat alle zitplaat sen in langeafstandstreinen een tafeltje krijgen, zodat de maal tijden ter plaatse genuttigd kunnen worden in plaats van in het restauratierijtuig. De catering zal worden verzorgd door een ex tern bedrijf. Het plan - benadrukte Mehdorn - is alleen te reali seren als de treinen in de toekomst niet overvol zijn. Daartoe gaat de DB in december van volgend jaar over op een ander prijssysteem. In het nieuwe stelsel betalen passagiers die van tevoren een reis boeken minder dan 'spontane reizigers'. amfitheater nabij Pafos. Foto's: Verkeersbureau Cyprus Cyprus zegt, denkt aan ld, zon en zee. Anderen as- ëren het eiland in de Midde- se zee vooral met de ruïnes de eeuwenoude stad Kourion geboorteplaats van de se godin Aphrodite. Maar us kent veel meer geheimen, s het bergachtige schierei- Akamas in het noord-wes- torg alleen wel voor een ei- luurauto. it eenmaal ingestapt in de cetaxi, waar plaats is voor maal 7 mensen, blijkt dat een op het oog saai ritje i-Limassol (75 kilometer) een hele belevenis kan zijn. eeuwend en tierend tegen rerige automoblisten baant ïauffeur zich een weg door tadsverkeer van Pafos. Hij kt de ene na de andere siga ret op, zodat de auto al snel blauw van de rook staat. De chauffeur heeft haast, zoveel is wel duidelijk. Met 150 kilome ter per uur op de snelweg -en af en toe een stukje tegen het ver keer in- zijn we binnen een half uurtje in Limassol. De Engelse taal is de chauffeur niet mach tig. Een poging om met een stadsplattegrond duidelijk te maken waar ik moet zijn, wuift hij met forse handgebaren weg. Ter hoogte van het Eden Beach Hotel heeft de chauffeur het he lemaal gehad en kiepert hij mij de auto uit. Ga het laatste stukje maar lopen. Er zijn prettigere manieren om te reizen. Gelukkig blijkt de taxi chauffeur een uitzondering te zijn tussen de overwegend vriendelijke en aimabele Cyprio ten. Het incident maakt echter maar al te goed duidelijk dat een eigen auto op Cyprus onont beerlijk is. Bussen rijden weinig en met grote omwegen, een spoorwegnet is er niet, normale taxi's zijn duur en met de servi ce-taxi is het maar afwachten wat je krijgt. Een huurauto is daarentegen een verademing. Ze zijn overal te krijgen, alle hoofdwegen zijn geasfalteerd, er is weinig verkeer en de afstan den tussen de steden zijn klein. Een eigen auto is zeker handig bij een bezoek aan het prachtige Akamas-gebergte in noordwest- Cyprus. In tegenstelling tot het centraal in Cyprus gelegen Troodos-gebergte (met toppen tot bijna 2.000 meter), is deze keten met een hoogte van maxi maal 600 meter geen reus. Het is daardoor echter uitermate ge schikt om op eigen houtje in rond te trekken. Dat kan het beste per jeep of landrover, eveneens overal te huur. Ver dwalen is nauwelijks mogelijk met de duidelijke landkaarten. Wie het eigen richtinggevoel toch niet vertrouwt, kan een jeepsafari maken vanuit één van de omliggende plaatsjes. De tocht door het Akamas-ge bergte leidt over smalle rots paadjes, langs diepe kloven en afgesleten rotsplateau's. In de verte is er bijna altijd uitzicht op zee. Een hagedis zit stil op een rotsblok, genietend van het aan gename zonnetje. De kans op een ontmoeting met een tegen ligger is in dit gebied gering. Pas na uren rijden, in de Avakas Gorge, kruisen de eerste overige toeristen ons pad. De Avakas Gorge is prachtig, al zijn de me terslange stalactieten inmiddels verdwenen. Meegenomen door souvenirjagende toeristen. De kloof is glibberig, veroorzaakt door talrijke kleine water stroompjes, die voorzichtig hun weg naar beneden zoeken. Het steeds nauwer wordende ravijn is dan ook niet voor iedereen even eenvoudig te bezoeken. Een paar stevige schoenen en dito benen zijn wel de minste vereisten. Op de mountainbike - overal te huur - laat het schaars bevolkte Akamas-gebied zich overigens eveneens uitstekend verkennen. Vaak is er een mogelijkheid er gens in de bergen te worden af gezet om vervolgens in eigen tempo terug te fietsen. Een rust gevende tocht langs de overal aanwezige ezeltjes, wijnranken, meer dan duizend jaar oude olijfbomen, en sinaasappel-, ba nanen- en mandarijnenplanta ges. Wie de bergen even zat is, zit vanuit Akamas in een mum van tijd op het strand. Helaas heeft Cyprus vooral veel kiezelstran den. Een mooi zandstrand is er wel bij Lara Bay, zo'n 25 kilome ter boven Pafos. Alleen bereik baar via de bergen maar abso luut de moeite waard. Dit is niet zomaar een strand, want reu- zenschildpadden hebben Lara Beach uitgekozen om tussen ju ni en half oktober hun eieren in het zand te begraven. In de nachtelijke uren is het strand van de schildpadden, overdag mag de mens zonnen en zwem men. Enkele voorwaarden zijn er wel: parasols zijn verboden, evenals sportieve activiteiten als vliegeren en beachvolleybal. Het grote voordeel van het Aka mas-gebied is dat het nog nau welijks door toeristen is ontdekt. Het gemoedelijke stadje Pafos (30.000 inwoners), dat iets ten zuiden van het gebergte ligt, kan als uitvalsbasis dienen. Pafos is door Unesco, vanwege de vele monumenten (waaronder een 16e eeuws fort), in zijn geheel tot beschermd cultureel erfgoed gebombardeerd. Wie liever mid den in de bergen zit, heeft keuze uit enkele hotels of kan een huisje in een van de dorpjes hu ren. Dat biedt tevens de kans de lokale bevolking van een andere kant te zien. Ga ook eens in een lokale kroeg zitten, tussen de schetterende tv (waar niemand naar kijkt) en de fel discussiërende mannen. En kijk niet raar op als de hele avond je bier wordt betaald door één van de aanwezigen, overigens zonder dat je ook maar een woord met hem hebt gewisseld. Een handdruk en een glimlach bij je vertrek richting hotelkamer volstaan. Het is vol doende de vervelende taxi-erva ring voorgoed uit het geheugen te wissen. Oscar Vermeer Routique Onder de naam Routique verscheen bij de ANWB een nieuwe serie gedetailleerde kaarten (schaal 150.000) voor wandelaars en fietsers. De kaarten van Zuid-Holland en de Veluwe liggen al in de winkels. De zogeheten tab-map (in samenwerking met Falkplan ontwikkeld) maakt het de gebruiker heel eenvoudig een route uit te zetten en af te lezen. Ook is de kaart door het ringbandsysteem goed hanteerbaar. De Routique-kaarten (met uitgebreid namenregister en veel toeristische informatie) kos ten 9,05 euro. Ze zijn te koop bij: ANWB-verkooppunten, boekhandels en warenhuizen of via internet: ww- wanwb.nl Appeltern De onderhand vermaarde tuinen van Appeltern, midden in het Land van Maas en Waal tussen Tiel en Nijmegen - zullen op maart weer worden opengesteld voor het publiek. Nieuw in het twaalf hectare grote park (met ruim 150 voorbeelden van onder meer stadstuinen, patiotuinen, Japanse tuinen, watertuinen en landschapstuinen) is een hoek waarin trends en inrichtingsstij len worden gepresenteerd. Het eerste grote evenement vindt plaats op 13 en 14 april als er op de zogeheten praktijkdagen door middel van onder meer demonstraties speciale aandacht wordt besteed aan 'Paden en Terrassen'. Veertien dagen later volgen dan de praktijkdagen "Vijvers en Waterobjecten' Toe gangskaartjes voor de tuinen van Appeltern kosten 8 euro (kin deren van 6 tot en met 12 jaar 4 euro en kinderen tot 6 jaar gra tis). Openingstijden van 10.00 tot 18.00 uur Meer informatie: telefoon (o487).S41.732 en/of internet: www.appeitern.nl REISBERICHTEN Wandelgidsen Bij de ANWB verschijnen in de vorig jaar geïntroduceerde serie 'Wandelgidsen' binnenkort vier nieuwe deeltjes: Andalusië, Dolomieten, Vogezen Elzas en Wallis. Elke gids geeft be schrijvingen van zo n 35 wandelingen, in duur variërend van twee uur tot een hele dag. Enkele boeken bevatten ook meer daagse tochten. Bij het routeschema staan profielen afge drukt, die in één oogopslag een indruk geven van de hoogte verschillen, de duur van de wandeling en de horeca onder weg. Bovendien is bij elk traject een blokje praktische infor matie opgenomen. De ANWB Wandelgidsen zijn verkrijgbaar bij alle ANWB-verkooppunten, de boekhandel en het waren huis, maar ze zijn ook en te bestellen via: Internet (anwb.nl) en telefoonnummer 08 00 05 03. De prijs per deel be draagt 12,so euro. Golf LandalPark Aelderholt in Aalden (Drente) biedt zijn gasten dit jaar opnieuw de mogelijkheid in slechts vijf dagen tijd het Golf Vaardigheids Bewijs (GVB) te halen. Normaal staat daar al vlug een halfjaar of meer voor. De lessen worden van maandag tot vrijdag gegeven op de naast het park gelegen golfschool (met 9 holes). Volgens Bas Hoogland, commercieel directeur van de Landal GreenParks is de belangstelling zo groot dat het aantal lesweken flink moest worden uitgebreid. De kosten voor de spoedcursus bedragen 329 euro per persoon, exclusief de huur van een bungalow. Meer informatie: Landal GreenParks Aelderholt, telefoon 05 91 3719 19 en/of internet: www.landal.nl Oudere Grieks-orthodoxe monnik schildert ikonen in een klooster. Karakteristiek straatje in het kustplaatsje Polis Nederlanders die op vakantie willen naar een ontwikkelingsland, kunnen nu nagaan of de bevolking van dat land hun komst wel op prijs stelt. En ook krijgen zij antwoord op de vraag of het geld dat zij uitgeven, terecht komt bij lokale gemeenschapjes dan wel ver dwijnen in de kas van westerse multi nationals. Dat is de opzet van de nieu we website www.vakantiespiegel.nl die sins enige dagen kan worden geraad pleegd. De internetpagina - een initiatief van ontwikkelingsorganisatie SNV en Stich ting Retour, die zich bezig houdt met duurzaam toerisme - is opgezet om het zogeheten 'verantwoord toerisme' meer onder de aandacht te brengen van de gemiddelde vakantieganger. 'Reizen met respect voor de lokale bevolking' is het motto van www.vakantiespiegel.nl. In 15 ontwikkelingslanden, verspreid over de diverse continenten, kan de Ne derlandse reiziger via de site bestem mingen kiezen waarin de opbrengst van het toerisme ten goede komt aan de lo kale bevolking. In de 'vakantiespiegel' geven lokale ge meenschappen en organisaties onder meer antwoord op de waag of de toerist welkom is. 'Draagt de komst van een westerse toerist bij aan de duurzame ontwikkeling van die gemeenschap? Moeten voor de toerist lokale tradities en culturen verdwijnen? Wordt de na tuur aangetast?' Het zijn wagen die aan de orde komen. Ook worden alleen die accommodaties aangeboden die op verantwoorde wijze bijdragen aan de verdere ontwikkeling van het gebied. Naast praktische informatie over zaken als visumplicht en inentingen, geeft de website, al dan niet via links, informatie over bijvoorbeeld mensenrechten, mi lieubeheer, armoede en de positie van wouwen en kinderen. Frans de Man van Retour: „Verant woord toerisme begint bij respect voor de mensen die je bezoekt. Maar wat we ten wij van hen? In de reisgidsen staat van alles over routes, hotels en parken. Maar over de lokale bevolking lees je niks. Wij willen die leemte opvullen. Op de 'vakantiespiegel' geven wij hen de mogelijkheid iets over zichzelf te vertel len, wat zij van het toerisme vinden en of zij er baat bij hebben. Belangrijk is ook of toerisme de sociale ontwikkeling bevordert, of er redelijke salarissen wor den betaald en of de natuur niet wordt aangetast. Duurzaam betekent namelijk ook dat toekomstige generaties moeten kunnen overleven." Meer informatie: www.vakantiespiegel.nl en/of Stichting Retour, telefoon 024 03 60 62 24 en website: www.retour.net 1MI SS &HS lebouwde huizen in 9000 jaar oude nederzetting Choirokoitia. FEITEN&CIJFERS kunnen meerijden. Deze taxi's zijn goedkoop en rijden tussen de grote steden. Overigens rijdt het verkeer overal links. De beste periodes voor een bezoek aan Cyprus, half zo groot als Neder land, zijn het voorjaar (maart-juni) en het najaar (september-oktober). Het weer is dan aangenaam, het aantal toeristen klein. Cyprus ontvangt jaar lijks 2,3 miljoen bezoekers, waarvan zo'n 60.000 uit Nederland. De meeste Cyprioten spreken inmiddels dan ook Engels, naast de moedertaal Grieks. Vanuit Cyprus zijn (meerdaagse) ex cursies mogelijk naar onder meer Is raël, Egypte en Libanon. Meer informatie via: Cypriotisch Verkeers bureau, Prinsengracht 600 in Amsterdam, telefoon 020 624 43 58 en of de internet: www.cyprus.nu www.visitcyprus.org.cy en www.cyprus.pagina.nl ind Cyprus ligt op zo'n 3150 :r van Nederland, ruim vier l Naast Cyprus Airways n ook Transavia (in de zomer- jnden), en Dutchbird op Cyprus, ■eiland heeft twee vliegvelden: bij in bij Lanarca. Er is een uur rschil met Nederland. Een ■t naar Cyprus is er vanaf on- '0 euro. iktisch is een huurauto, her tor aan het rode nummerbord, ptanden tussen de steden zijn k t is weinig verkeer, de hoofd- "3 goed geasfalteerd en tus- tnassol en Pafos is onlangs een toe snelweg geopend. Alternatie voor een huurauto zijn schaars. Ilpen treinverkeer en de bussen p weinig en via grote omwegen, k er de zogeheten servicetaxi. "o vier tot zeven mensen tegelijk Meer informatie: Markdal Qayaq, Blekingegade 3-IV, DK-2300 Kopenhagen S., telefoon +45 40 50 40 06 en/of internet: http://www.kajakole.dk

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23