Bezit beveiligde dure auto steeds gevaarlijker Porsche Cayenne komt in herfst naar ons land 1G Rover I blikt vooruit met nieuwe conceptauto TCV Weg Wiel J omst van supersportwagen X-80 met minstens een jaar uitgesteld wel bij." Niet voor niets advise ren politie en steeds meer dea lers kopers van exclusieve wa gens om de autosleutels opzich tig bij de voordeur te hangen. Als homejackers dan inbreken, zoeken ze in ieder geval niet ver der," zegt Vaal. Volgens een van zijn medewerkers komt het steeds vaker voor dat eigenaren van nieuwe, exclusieve wagens hun auto niet afgesloten voor de deur parkeren. „Het eerste jaar is zo'n wagen toch tegen nieuw- waarde verzekerd." De auto-industrie ontwikkelt in middels koortsachtig alternatie ven voor extreme anti-dief stalmaatregelen. Zo moeten ex clusieve auto's over een paar jaar zijn uitgerust met peilzen ders, zodat ze na diefstal waar ook ter wereld via de satelliet (GPS) terug te vinden zijn. Fa brikanten als Mercedes werken daarnaast aan een systeem waarmee gestolen auto's op af stand via GPS onklaar te maken zijn. „Daar zitten nog wat haken en ogen aan. Hoe blokker je een auto veilig via satelliet," zegt Mercedes-topman Van de Cool wijk. „Je moet er niet aan den ken dat een gestolen Mercedes die met 120 kilometer per uur op de linkerbaan van de snel weg rijdt opeens stilvalt. Dat is ook geen goede reclame." Ook aan de doelmatigheid van deze nieuwe systemen wordt al weer getwijfeld. „Met GPS-peil- zenders of -blokkeersystemen verminder je het risico op home- en carjackings niet," meent A. Barbier, specialist voertuigcriminaliteit van Inter pol in Lyon.Als dieven dat we ten, rijden ze een wagen inclu sief bestuurder zo snel mogelijk naar een locatie die buiten het bereik valt van het GPS-signaal, meestal een zeecontainer. Daar slopen ze vervolgens alle bevei- ligingssnufjes uit het voertuig, om de wagen vervolgens te ver schepen naar het buitenland." Daarom moet worden gewerkt aan nog hoogwaardiger snufjes, meent J. van Paaschen, coördi nator voertuigcriminaliteit voor de raad van hoofdcommissaris sen. „Gewilde luxe voertuigen moeten zo worden ontworpen dat zo'n twintig cruciale onder delen standaard zijn voorzien van gecodeerde chips met unie ke kenmerken. Verwijder of ver niel je zo'n onderdeel, of het nou een stuurkolom of een ver snellingsbak is, dan verbreek je het circuit en blokkeert de wa gen. Daarmee is ook de illegale onderdelenhandel, waarvoor op bestelling exclusieve auto's wor den gestolen, in één klap veel moeilijker." BOEKEN&GIDSEN Met de ANWB Vaarroute- gids krijgen watersporters tien toeristische watertrips voorgeschoteld, verspreid over heel Nederland. De gids leent zich goed voor de voorbereiding van zo'n rou te, maar is ook onderweg bruikbaar.De routes varië ren in lengte en duur van een paar dagen tot een aan tal weken, het gidsje bewijst dus zowel tijdens het week endje weg als in de vakantie goede diensten. De route planner met de schemati sche trajectindelingen is overzichtelijk en daardoor makkelijk in het gebruik. De met foto's en kaarten geïl lustreerde gids geeft prakti sche tips bij het varen en vermeldt mooie ligplaatsen en leuke restaurants. Ook de nieuwe Wateralma nak verscheen onlangs. De geheel geactualiseerde uit gave 2002 maakt het plan nen van een vaartocht door Nederland en België een voudiger. Aan de gids is een index toegevoegd met brug- en sluisnummers die ver wijzen naar de pagina's waar de openingstijden en andere bij zonderheden staan beschreven. Deze toevoeging zorgt voor een aanmerkelijke verbetering ten opzichte van de oude almanak. Die brug- en sluisnummers zijn ook terug te vinden op de Wa terkaarten 2002/2003. De Wa teralmanak bevat ook gegevens over jachthavens, inclusief een overzicht van alle faciliteiten en tarieven. Tenslotte, de vernieuwde wa terkaarten. De nieuwe kaarten worden gedrukt op water- en scheurvast materiaal. Dat is een belangrijke verbetering, want daardoor zijn ze nu bestand te- AIWI/VVV WAUMAAMU Friesland/Fryslan gen regen en buiswater. Ver krijgbaar zijn inmiddels de vol gende kaarten: Friesland (B), Noordwest Overijssel (C), Rand meren en Flevoland (E) en Gro te Rivieren West (J). De kaarten Grote Rivieren Oost (L), Bies- bosch (N) en Vinkeveense Loosdrechtseplassen (P/R) ver schijnen begin april.Bovenge- noemde uitgaven zijn te koop bij alle ANWB-verkooppunten en -agentschappen, WV's, boekhandels en warenhuizen. Daarnaast zijn ze te bestellen via internet (www.anwb.nl). Vaarroutegids Nederland (prijs,€ 11,95) en Wateralmanak 2002 (prijs 15,95) Uitgeven ANWB j w Peter Lodewijks nin - MG Rover wacht nog v tn met zijn supersportwagen 6 80, die komende zomer op l(jf 1 toneel had moeten verschij- en n. Het wordt nu in elk geval a n jaar later en misschien wel ni eer. Volgens de fabrikant 1 eft vooral de vormgeving van \l voorkant de nodige kritiek w legen en daarbij is de sport- j] ;enmarkt na 11 september toorlijk teruggelopen. „We "en ons niet overhaasten," I, lus verkoopdirecteur John ie tkinson in Automotive News, ju fe krijgen maar één kans om nll goed te doen." Met de X-80 e 'MG Rover de terugkeer naar ie Amerikaanse markt bewerk- %en, waar het Britse merk 1981 voor het laatst actief 1S s, De fabrikant verwacht in ja VS ook met de andere spor- :es ve wagens uit het MG-arse- I1V goede zaken te kunnen gj oasis voor de nieuwe bolide u et Mangusta, een exotische ilti 0rtwagen, die geproduceerd e(j >rdt door de Italiaanse Qvale ;II "omotive Group in Modena, ,je >ds kort eigendom van MG. o Mangusta heeft een 4.6 liter 11 motor met een vermogen n 380 pk. "uitstel van de X-80 betekent ptdat de fabrikant nu even daarbij ook sportief van uiterlijk én hij moet stijl hebben. Die kwalificaties gelden allemaal voor de Rover TCV, die oogt als een stijlvolle luxe terreinwagen met de lijnen van een sportcou- pé. Een van de nieuwe multifunc tionele oplossingen betreft de laadvloer. Deze kan uit zijn nor male positie worden verwijderd en bevestigd op het lager gele gen deel van het compartiment, waardoor een bijzonder diepe laadruimte ontstaat. Naast een speciale achterklep die door de wijze waarop hij is opgehangen voor maximale toegang naar de laadruimte zorgt, kan ook het onderste deel van de bumper worden opengeklapt. Deze klep geeft toegang tot een grote af gesloten opbergruimte onder de vloer. De rugleuningen van de drie achterstoelen kunnen elk individueel worden dubbel gevouwen en liggen vervolgens evenwijdig met de normale laadvloer achterin. De voorste passagierstoel werkt eveneens volgens dit principe. Ook kan elke dubbelgevouwen rugleu ning tevens dienst doen als ta feltje voor zakelijke of vrijetijds- toepassingen. Dankzij dit inge nieuze systeem zijn er meerde re combinaties mogelijk voor het vervoeren van passagiers en/of belading. j utotest met alle personenauto's in haag - Het boekAutokam- r. oen Autotest van de ANWB rmeldt alle personenauto's ein Nederland en België le- Hi rbaar zijn. Het ruim 550 pagi- 's tellende boek heeft het ir er alle gangbare automerken, ken als gewicht, technische a gevens, motorinhoud, brand- ofverbruik en de prijzen. Ook emene informatie over mo- rijtuigenbelasting en kente- nregistratie. Ruim tachtig wa ns zijn uitvoerig getest en orzien van een conclusie. Het iek verschijnt elk jaar, dit keer or de 33ste maal. Het boek if. Kt 15,20 euro, ISBN 21595788. KALENDER IAART 2002 n; n 1/5 Cuore Sportivo n a Romeo, Science Museum, landen. 020 3421 711. r 17 AutoMotorSport 2002, ns Bernhardhoeve, ui lidlaren. 050 4098 888. 17 Salon Genève, Palexpo, r- nève, Zwitserland i-17 British Cars Lifestyle, itotron Rosmalen. 56836 990. ig nv.britishcarsandlifestyle.nl i 23 Klassieke rally van 7i rokko, 0033 1408 99010 <ii GP Maleisië Formule 1, ii ala Lumpur. Hare trainingsdag, vrij len, Circuit Park Zandvoort. 10146 016. nv.circuit-zandvoort.nl I 24 Retro Classics, esse Stuttgart, Duitsland. 1971125890. Internationale slotracebeurs, jorthal De Kersenpit, Hoorn. 146826 068. w.sln-slotracing.nl 8-24 Technorama Oldtimer - arkt, Messegelande, Kassei, litsland. 0049 7312 4452 Modeltreinenbeurs, orthal De Kersenpit, Hoorn. GP Brazilië Formule 1, oPaulo. ■1/4 Noord-Hollands dtimer RR Festival, Qhuizen. 022 8542 500. w.oldtimer. clubtip .nl (naar: Weg Wiel, Postbus 507, >3 PA Haarlem, of: specialeproduc- hd@damiate.hdc.nl ikondiging onder verantwoording nde betreffende organisatie. De uit- *r is niet verantwoordelijk voor af- 'stingen of gewijzigde data. Voor de tste informatie: bel het vermelde te- ionnummer of ga naar het betref- ie internetadres. II- door Ferdi Schrooten nieuwegein - Eigenaren van dure auto's die door allerlei snufjes amper te stelen zijn lopen een groeiend risico het slachtoffer te worden van brute criminelen. Die breken thuis in op zoek naar sleu tels en ze maken automobilisten met grof geweld hun voertuig af handig. In kringen van de auto mobielbranche en politie gaan daarom steeds meer stemmen op om dure auto's niet langer opti maal te beveiligen tegen diefstal. Dat bleek vorige week in Nieu- wegein tijdens het eerste Neder landse congres over de aanpak van voertuigcriminaliteit. In de marge van het congres bogen veel deelnemers zich over de onbedoelde risico's van de nieuwste anti-diefstalsnufjes. Daarbij ging het niet alleen om persoonsgebonden startcodes, maar ook om sloten die alleen open kunnen bij elektronische herkenning van de vingerafdruk of stem van de eigenaar. Ronduit opmerkelijk was het pleidooi van H. van de Coolwijk, topman van DaimlerChrysler Nederland en als zodanig verte genwoordiger van onder meer Mercedes. „De technische grens van voertuigbeveiliging is in zicht. Autodiefstal wordt steeds gewelddadiger, er is sprake van mishandeling en bedreiging met vuurwapens, alle gevolgen voor de slachtoffers van dien." Van de Coolwijk heeft de gevol gen van de 'overbeveiliging' van exclusieve wagens inmiddels van redelijk dichtbij meege maakt. „Verspreid over Neder land is tot nu toe al bij drie van onze medewerkers ingebroken. Ze zijn in hun slaap met spray verdoofd. Toen ze weer bijkwa men bleken zelfs hun slaapka mers helemaal overhoop te zijn gehaald in de zoektocht naar de autosleutels." Bij de politie zijn dit soort be richten bekend. Het aantal homejackings, waarbij crimine len inbreken op zoek naar auto sleutels, groeit gestaag. Op het congres werden cijfers gepre senteerd waaruit blijkt dat het aantal homejackings en show- roomkraken (diefstal van auto's bij de dealer) van 2300 in 1998 is toegenomen tot 3300 in 2000. De vrees is groot dat ook gijze ling van automobilisten, zoals dat nu al met bruut geweld ge beurt in België, overwaait naar Nederland. Eigenaren van ex clusieve auto's worden daarbij - vaak door nietsontziende Afri kaanse of Oost-Europese crimi nelen - op straat of voor hun huis gedwongen hun auto te openen en te starten. „Een waterdichte beveiliging Autodiefstal wordt steeds gewelddadiger, er is sprake van mishandeling en bedreiging met vuurwapens. Foto: DaimlerChrysler van het voertuig keert zich steeds meer tegen de eigenaar," zegt T. Vaal, regionaal coördina tor van het project voertuigcri minaliteit van de politie Amster- dam-Amstelland. „Het is ge woon zo dat sommige crimine len koste wat het kost die Jaguar of die Mercedes willen hebben. En krijgen ze de wagen niet door ambachtelijk inbreken, dan pakken ze de eigenaar er De Rover TCV is nu nog alleen te zien als schaalmodel op ware grootte. Foto: Rover niets te bieden heeft. In tegen deel, op de autoshow van Ge nève staat een geheel nieuwe conceptauto, die aangeeft in welke richting MG Rover denkt op het gebied van vormgeving en praktische toepassingen. De Rover TCV (Tourer Concept Ve hicle) is een schaalmodel op ware grootte, dat in Genève ver gezeld gaat van een dynami sche 'virtual reality" demonstra tie. Het geheel is ontstaan tij dens de ontwikkeling van het nieuwe programma voor de middenklasse, waar MG Rover druk mee bezig is en waarvan het eerste productieresultaat in 2004 kan worden verwacht. Een team van technici en ontwer pers deed zoveel nieuwe ideeën op dat werd besloten een aantal daarvan tussentijds in een con ceptauto te laten zien. De nieuwe trend in autoland is dat een wagen zo multifunctio neel mogelijk moet zijn, maar goed Meccano. Een enkele echte fanaat waagt zich eraan zijn favoriete motorfiets uit hout op te trek ken. Zoals Alexander Hoffmann, die deze fraaie Harley bouwde. Hij klaarde de klus in 1700 werk uren en verwerkte zes verschillende houttypes in de motor, om het nodige contrast erin te krijgen. De houten Harley weegt ongeveer 100 kilo en kan sturen en rijden. Niet als een echte motor natuur lijk, maar als een loopstep zeg maar. Foto: Essen Motor Show Zorg op cyprus vooral voor een eigen huurauto De verkeerskrant: 3 files, controles en omleidingen De Harley-Davidson is ongetwijfeld de meest 'ge bruikte' motor ter wereld. Hij duikt meer dan eens op in reclame-uitingen en bioscoopfilms. Veel ei genaren willen hun tot de verbeelding sprekende machine een persoonlijk tintje geven, waardoor het een uniek exemplaar wordt, 'customizen' heet dat. Maar ook is de Harley de meest nagebouwde motor. Er bestaan miniatuur-Harley's in alle soor ten en maten en regelmatig wordt er een ge bouwd van Lego-steentjes of het constructiespeel- leusden - Hij staat niet in Genè ve, maar wel heeft Porsche de eerste officiële foto's vrijgege ven van haar nieuwe model, ge naamd Cayenne. De nieuwe Porsche zal in de herfst van dit jaar in Nederland verkrijgbaar zijn in twee versies: de Cayenne S en de Cayenne Turbo. Prijzen zijn nog niet bekend. Over het uiterlijk zullen de me ningen verdeeld zijn. Is het wel zo'n geslaagde combinatie, de typerende Porsche-look, opge nomen in de carrosserie van een terreinauto? De foto's over tuigen nog niet, maar zoals va ker het geval is, zal de Cayenne er in het echt wel een stuk beter uitzien. Markant is hij in elk ge val en indruk zal hij straks ook zeker maken. Vier jaar geleden besloten Por sche en Volkswagen tot de ge zamenlijke ontwikkeling van een beschaafde terreinauto. Beide producenten brengen elk hun eigen versie van de vier- wielaandrijver uit. De auto valt in een segment waarin de twee fabrikanten tot nu toe niet ac tief waren. VW mikt op een jaarlijkse verkoop van 80.000 stuks en Porsche voorziet een wereldwijde afzet van meer dan 25.000 auto's. Men kan kiezen uit een 340 pk versie (S) en een 450 pk uitvoe ring (Turbo), beide hebben een nieuw ontwikkelde 4.5 liter 8- cilinder aan boord, gekoppeld aan vierwielaandrijving. Deze combinatie levert uitstekende prestaties waaronder een sprint van nul naar 100 km/uur in 5,6 (Turbo) of 7,2 seconden (S), on gekende cijfers voor een ter reinwagen. De Cayenne meet 4,78 meter in de lengte bij een Porsche denkt jaarlijks meer dan 25.000 Cayenne's te kunnen verkopen. Foto: Porsche breedte van 1,93 meter en hoogte 1,70 meter. De wielbasis bedraagt 2,86 meter. Porsche belooft de bestuurder en passagiers van beide Cayen ne's naast vermogen ook ultie me sportiviteit, beweeglijkheid, hanteerbaarheid en remkracht. De fabrikant uit Stuttgart paste de nieuwste ondersteltechnie ken toe, voor optimaal afrol- en veercomfort. Ook als werkpaard heeft men straks een goede aan de Cayenne. Er kan een aan hangwagen tot 3.500 kilo aan worden gehangen. Met de Cayenne wil het Duitse sportwagenmerk in het seg ment van de Sports Utility Ve hicles (SUV) nieuwe maatsta ven zetten. Het begrip 'Cayen ne' is wereldwijd synoniem voor pit, avontuur en levens vreugde. En het zijn dan ook deze kenmerken die volgens Porsche het karakter van het nieuwe sportieve en terrein waardige model optimaal be schrijven. De Cayenne wordt naast de 911 en de Boxster het derde model in het Porsche- programma.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21