KUNST CULTUUR Kunstenaars willen de wereld niet meer verbeteren Aida meeste nominaties voor Musical Awards 'Jong debuteren is zowel een vloek als een zegen' Floris Verster Flamenco lost op in flinterdunne dramati Hurrelbrinck en Wiekhart in element 'Binnenstebuiten' op ramen LVC Nazi-kater Boekendag vrijdag 15 MAART 2002 Een jaar na zijn tragische dood in 1926 kreeg de schilder Floris Verster reeds zijn eerste grote overzichts tentoonstelling in De La kenhal. Postuum, dat wel, maar de snelheid waarmee de toenmalige directie van het museum handelde, zegt genoeg over de waardering die de stad destijds voor zijn kunstzinnige inwoner had. Die liefde kwam van twee kanten. Bij leven was Floris Verster verknocht aan Lei den. Geboren op het Ra penburg (1861) betrok hij na zijn studie een atelier in de Vreewijkstraat. Hij deed dat samen met Menso Ka- merlingh Onnes, broer van de natuurkundige en No belprijswinnaar Heike. Die net als Verster deel uit maakte van het establish ment, van de gegoede bur gerij. Verster huwde later Menso's zus Jennie en be trok met haar huize Groenoord. Dat was in die tijd een echt buiten. Het stond ongeveer op de plaats waar vandaag de dag de Willem de Zwij gerlaan een drukke krui sing vormt met de Haar lemmerweg. Hoewel de stad in het begin van de vo rige eeuw steeds verder op rukte, verschool het pavil joen aan de Haarlemmer trekvaart zich in een oase van groen. Met een uitge strekte moestuin en grote, visrijke waterpartijen als begrenzing. De tragiek wil dat Floris Verster uitgerekend in die vijver van zijn geliefde Groenoord aan zijn eind kwam. Een jaar na de dood van Jennie - en het leven van een kluizenaar zat- gleed hij uit op een bevro ren bruggetje en verdronk, niet bij machte om nog op de kant te kruipen. Het werk van Verster valt vooral op door zijn rijk dom aan kleur en kracht. Zijn eenvoudige onderwer pen als stillevens, bloemen, planten en landschappen blinken uit in zeggings kracht. Zijn techniek is meesterlijk. Zowel de Haagse als de Amsterdamse impressionisten rekenden hem tot hun school. Maar VérktéY'bleèfal- tijd wie hij was: zichzelf. Hij kreeg daarvoor ook waardering. Van mevroui Kröller-Miiller bijvoor beeld, de grote collectio neur. Van een bekend kunstcriticus ook, die hem vergeleek met Van Gogh. Verder hangt zijn werk in talloze musea in binnen- en buitenland. En in de pt riode nissen 1927-1987 de De Lakenhal hem in liefst zeven aparte exposi ties. Om de tien jaar zo'n beetje was het raak. Ondanks dat, en ondank die erkenning in het verlt den, is het werk van Flori Verster vandaag de dag bij het grote publiek nog altiji niet echt bekend. In verge lijking mét tijdgenoten als Breitner, Toorop of andere impressionisten wordt hij zelfs zwaar ondergewaar deerd. Laat staan dat hijij één lijn wordt gesteld met Leidse collega's als Dou, Metsu en Van Mieris. Ver ster? Nooit van gehoord, klinkt het dan. Dat is jam mer. Absoluut ten onrechte ook. Maar wie weet komt daar spoedig verandering in. Dt Lakenhal pakt van het na jaar namelijk opnieuw uit met een grote overzichts tentoonstelling van het werk van Floris Verster, i^nr£ clusiefrijk geïllustreerde catalogus. Het museum, dat over vele tientallen werken van hem beschikt, houdt daarmee een traditjp[ in stand. Dat is mooi. En volkomen terecht. Wie, nieuwsgierig gewor den, niet meer kan wach ten op de expositie, surft naar de internetsite van het museum. Daarop staat AAF een virtuele tentoon stcllin; n 1 van Verster. Sinds jaar en dag al weet geen hond dat, want ruchtbaarheid is er nooit aan gegeven. Zo duurt het zelfs na de dood van de kunstenaar alle maal nog hééél lang voor dat hij daadwerkelijk ge- eerd wordt. Elf aF ndi 17 ns li dl: 7! nè' 17 itot Verder blijf ik van dat het nieuwe college in Leiden haast moet maken met het opengraven van eerder gedempte grachten) ala Te' Marè. Tweede 'Albert Verweylezing' van Arnold Heumakers door Wilfred Simons leiden - Kunstenaars geloven niet langer dat zij met hun voortbrengsels de wereld kun nen verbeteren. Het romanti sche verlangen om van de sa menleving een 'paradijs van de verbeelding' te maken, is op een échec uitgelopen. Die constate ring deed gastschrijver Arnold Heumakers (52) van de Leidse universiteit gisteravond tijdens zijn tweede Albert Verweylezing in het Academiegebouw aan het Rapenburg. Tijdens drie lezingen wil Heu makers aantonen dat allerlei ro mantische opvattingen over kunst in het algemeen en litera tuur in het bijzonder aan het verdwijnen zijn. Zij worden niet zozeer bestreden, alswel als niet meer ter zake doende afgedaan. Tijdens zijn tweede lezing nam Heumakers afscheid van het idee dat kunstenaars een maat schappelijke kracht zijn, die zich verzetten tegen de bourgeoisie en die een inniger samenleving voorstaan die wordt geregeerd door schoonheid en poëzie. Het idee dat kunst mensen kan verheffen, komt voort uit de ge dachte dat kunstenaars 'de wer kelijkheid verbeelden'. In de achttiende eeuw betekende 'ver beelden' zoveel als nabootsen. Een tekening, schilderij of beeld moest zo getrouw mogelijk de werkelijkheid kopiëren. Roman tische kunstenaars daarentegen wilden niet die werkelijkheid vatten, maar de 'geest' ervan, de geheimzinnige kracht die de werkelijkheid voortbrengt. Als dat kon, zo meenden zij, dan konden zij die geest ook naar hun hand zetten en de gemani festeerde werkelijkheid naar hun wens of inzicht vormgeven. Omdat iedereen tenminste een beetje verbeelding heeft, kun nen 'gewone mensen' die van de kunstenaar invoelen. Door naar zijn kunst te kijken of zijn romans te lezen, zou de kunste naar de leidsman van zijn pu bliek zijn. Kunst maakte vrij en gelijk en bracht gedeelde emo ties voort, waardoor onderlinge liefde moest ontstaan. 'Alle Menschen werden Brüder' is niet voor niets de beroemde hymne uit Beethovens Negende Symfonie. Dat romantische idee was niet alleen theorie. In 1848 brak er in Europa een 'romantische revo lutie' uit, die bol stond van de dichterlijke ideeën van het mo ment. Franse dichters als Victor Hugo en Alphonse de Lamartine namen plaats in het parlement, om hun verbeelding te laten overstromen in staatsvorming en in wetten. Volgens Heuma kers waren zij daarin zelfs tame lijk succesvol. Toch was er ook altijd een ro mantische stroming die zich af keerde van de wens om de we reld te verandëren. Kunst was een 'vrijplaats' in een kille sa menleving, die niet door liefde, maar door economie en politiek bijeen werd gehouden. In de ne gentiende eeuw dacht Flaubert er zo over, in de twintigste eeuw barst het van representanten: Joyce, Proust, Kafka, Becket, Na bokov. Heumakers meent dat de bur gerlijke samenleving na twee eeuwen de wensen van de ro mantische kunstenaars heeft vervuld. Wat te denken van de futuristische wens om mensen na een auto-ongeluk op te lap pen met 'mechanische onder delen'? Er zijn nu pacemakers en hartkleppen. Of van de sur realistische wens om mensen de gelegenheid te geven zichzelf 'onder te dompelen in hun on derbewuste'? Het zit in het zie kenfondspakket. Kunstenaars willen de burgerdom niet meer veredelen door het verspreiden van kunst en zich er ook niet meer tegen afzetten. Zij accepte ren die zoals zij is. S-.i-m AD VAN KAAM theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Furia' door Nuevo Ballet Espanol. Gezien: 14/3 Leidse Schouwburg. Het is een opmerkelijk gezicht als vijf armen precies gelijk de zelfde kronkelende beweging maken. En het zijn niet alleen de armen die kronkelen bij Nuevo Ballet Espanol. De vijf danseres sen en vier dansers laten soepel golvende bewegingen door hun hele lichaam gaan en ook dit ziet er allemaal akelig precies uit, evenals het gestamp met de voeten en het bespelen van de castagnettes. Angel Rojas en Carlos Rodri guez, de leiders van Nuevo Bal let Espanol, mengen technieken van de flamenco met moderne dans en willen hiermee een nieuwe stijl ontwikkelen. Het valt op dat zij in veel opzichten dichtbij de flamenco blijven, maar toch ver afdwalen van de geest van deze traditionele Spaanse dansvorm. Dat heeft te maken met spontaniteit. Als je met flamencogebaren een groepsdans creëert met perfect gelijklopende gebaren, is deze spontaniteit weg. De groepsleden, en dan vooral de leiders, hebben veel techniek in huis en laten heel wat ver bluffende staaltjes zien, maai' juist doordat alles zo tot in detail is vastgelegd, mist deze di gloed die je bij de echte fli co voelt. Flamenco is een die uit het diepst van d 01 komt, maar bij Nuevo Baï pariol blijft alles uiterlijk a les zo bestudeerd en glad, geen ziel tot je spreekt. In twee scènes lijkt dat i jj"1 geval te zijn. Angel Rojas 8 los Rodriguez hebben iedi P* solo, waarin ze schitterefl een overrompelende tec 'a Maar aan allerlei details nlr dat ze voortdurend bezigt 1 fect na te jagen, terwijl 1 met hun vitaliteit en virti* eigenlijk niet nodig zouden >®r ben. Waarom zo'n theatn 0 baar omhoog naar het n Waarom die hand op b zicht gelegd, dat in diepe en getrokken is om in vuur of heel erg diepe sm te beelden? Waarom die getimede knieval van de nen voor de danseressen? tkir »ek 198 n 1- t VS vev dg, en ba: De ziel van de flamenco lost in een lauwe showdl vlot voorbijvloeit. Het re is een gelikt programnï ontaardt in een flinter dramatiek of in zoet, zin gewrijf over het licha. mer. Er staat zoveel het toneel, er is ook zovee! besteed aan deze zeer ven voorstelling. Er is misschtf u eens zoveel voor nodig 0 ziel, de persoonlijke vonk' n den die nu onder alle schil verloren gaat. amsterdam/anp - De musical 'Aida' heeft vijf nominaties in de wacht gesleept voor de Musical Awards, die op 22 april voor de derde keer worden uitgereikt. De stichting Musical Awards maakte vandaag de namen be kend van dertig kanshebbende spelers in negen categorieën, onder andere beste vrouwelijke en mannelijke hoofdrol, bijrol en aanstromend talent. 'Aida' wordt op de voet gevolgd door 'A Little Night Music' en 'Tita nic'. Beide musicals maken in vier categorieën kans op een prijs. De winnaar van de zogenoemde John Kraaijkamp Musical Award krijgt een bronzen beeld en 2500 euro. De jury bestaat uit Anne- Wil Blankers, Jacques d'Ancona, Hans van Willigenburg, Tom Odens en Rob Wiegman. Ook dit jaar mag het publiek een winnaar aanwijzen. Lezers van het ANWB-ledenblad kiezen de Kampioen Publieksprijs voor beste musical. 'Aida', 'Nijntje', 'Saturday Night Fever' en 'Tita nic' dingen mee naar de trofee, waar geen geldbedrag aan is verbonden. Ook wordt op het gala de Cubus Oeuvre Award uitgereikt. Deze musical-carrièreprijs ging vorig jaar naar Seth Gaaikema. De ontvanger van de onderschei ding krijgt 12.500 euro. Op 22 april worden de winnaars be kendgemaakt tijdens het Musi cal Awards Gala 2002 in de RAI in Amsterdam. RTL4 zendt rechtstreeks een registratie uit. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Irene Wiekhart en Ben Hurrelbrinck, piano. Gehoord: 14/3, Kapelzaal K&O, Leiden. Het Leidse pianoduo Hurrel- brinck/Wïekhart heeft het ook dit jaar weer goed voor elkaar: de Kapelzaal zit bijna helemaal vol met ouwe getrouwen, onder wie leerlingen, oudleerlingen, vrienden en kennissen en gewo ne Leienaars. Op het program ma van dit lunchconcert staat Brahms, met een door hemzelf bewerkt deel uit zijn 3e Symfo nie, Variaties op een thema van Robert Schumann en met min der en overbekende Hongaarse Dansen. Wat keer opvalt is de wat emo tie-arme opvatting als het gaat om Brahms. Aan dynamiek en 'slagvaardigheid ligt het niet, beide zijn ruimschoots aanwe zig. Maar aan subtiele timing kan het nog wel eens schorten. Het een volgt het 'ander' keurig op, zonder wezenlijke hoogte punten. Echt de diepte in gaan in sombere, woeste, hartstoch telijke of gelaten passages, blijft achterwege. Nu moet de emotie ook in Brahms er niet duimendik bo venop liggen, maar de Symfonie (Poco Allegretto) gaat je voorbij zonder dat er sprake is van een ontmoeting. Dat ligt gedeeltelijk aan de muziek. Brahms arran geerde vaak om den brode. Bur germans woningen bezaten al gauw een piano, dus ook een pianist(e) die zich zo'n bewerkt stukje kon permitteren. Ook voor steden waar Brahms geen goed orkest tot z'n beschikking had bewerkte hij partituren. Er moest immers geld op de plank komen. De Variaties (1863) geven meer soelaas. Een simpel thema waarop veelal lichtvoetig, een enkele maal somber, droefgees tig gevarieerd wordt. Onderhou dend, aangenaam gespeeld met hier en daar een mooie transpa rante baskant en stralend passa- gewerk in de hogere regionen, maar schokken doet het niet. Veel meer is het duo in zijn ele ment in Brahms' Hongaarse Dansen, met name in de vurige, ongecompliceerd vrolijke. Dan raast, ronkt en rinkelt de piano. Het tempo is lekker, de ritme wisselingen zijn vitaal. Hier zijn Hurrelbrinck en Wiekhart het meest op elkaar ingespeeld, zijn er nauwelijks onregelmatighe den die irriteren. new york - Hakenkruizen en een Hitlersnorretje 'sieren' deze kater die vanaf zondag is te zien in het Je wish Museum in New York. Het gaat om het werk, 'Enfant Gates', van kunstenaar Alain Sechas op de expo sitie 'Mirroring Evil: Nazi Imagery Recent Art'. De expositie toont werk van dertien internationale, heden daagse kunstenaars die in hun kunst de beeldtaal van het Derde Rijk gebruiken. De soms controversiële kunstwerken gaan vergezeld van een uitgebreid programma van lezingen en discussies waarin het Jewish Museum onze waarneming van het kwaad aan de orde stelt. De tentoonstelling loopt tot 30 juni. Foto: EPA londen - Nederland heeft de Boekenweek, in Groot-Brittannië was gisteren de Boekendag. In de turbinehal van de Tate Modern werd een openingsfeest gehouden waar deze ballonnen van ogen en lippen te zien waren. De boekendag is vooral gericht op de Britse jeugd. Foto: AP/Alastair Grant 'Het is heel gevarieerd geworden' door Coen Polack leiden - Terwijl de toe schouwers aan de over kant van de Breestraat staan te rillen van de kou, verschijnen klokslag 22.00 uur projecties van vijf dia's op de ramen van de bo venverdieping van het LVC. De diaprojecties zijn het resultaat van het pro ject 'Binnenstebuiten' dat tot en met 2 april, elke dag na zonsondergang, te zien is op de bovenverdieping van Breestraat 66. Onder leiding van beel dend kunstenaar Helma van Nuenen leerden zes jongeren de afgelopen maanden dia's maken. ,,Ik had nog nooit echt gefoto grafeerd", zegt Wouda Zandbergen. Uiteindelijk heb ik vijf rolletjes van 36 dia's volgeschoten en de beste daarvan worden nu getoond. Mijn belangrijk ste onderwerpen zijn alle daagse dingen op rare plekken. Zo heb ik een se rie foto's gemaakt van schoenen op de vreemdste locaties." In totaal honderd verschil lende dia's zijn er de ko mende weken op de ra men van het LVC te zien, elke dag andere beelden. Van Nuenen: „Toen ik aan het project begon dacht ik dat jongeren vooral 'jonge- renonderwerpen', zoals uitgaan, op de foto zouden zetten. Maar het is heel ge varieerd geworden. Er is iemand met bomen aan de slag gegaan, een ander fo tografeerde voornamelijk kleuren. We projecteren ei genlijk de persoonlijke waarneming van het alle daagse naar buiten, waar iedereen het kan zien. Vandaar ook de titel 'Bin nenstebuiten'." Naar aanleiding van de ex positie verschijnt er een cd-rom met achtergrond informatie over het pro ject, waarop ook alle dia's te bekijken zijn. 'Binnenstebuiten', t/m 2 april, dagelijks van 19.00 tot 0.00 uur, LVC, Bree straat 66, Leiden. Mummie doorgelicht London - Wetenschappers van het British Museum hebben voor het eerst onder de omwik keling van deze drieduizend jaar oude Egyptische mummie gekeken, zonder de mummie te beschadigen. Met behulp van geavanceerde 3D-scanappara- tuur werd het skelet van de priester Nesperennub zicht baar. Onder de omwikkeling bleek ook een aantal rituele ob jecten te huizen. Nesperennub ligt al sinds 1899 in het British Museum. Foto: EPA Erotische kijkdozen noordwijk - De Noordwijkse kunstenaar Henny Bal expo seert op morgen een serie eroti sche kijkdozen in boekhandel Van der Meer in Noordwijk. Bal vervaardigde de kijkdozen in het kader van de Boekenweek dat 'de liefde' als thema heeft. De kijkdozen geven een blik op de liefde in vele variaties. Prijs voor debuut Joyce Roodnat capelle aan den ussEL - Schrijf ster Joyce Roodnat krijgt voor haar debuutroman ,'t Is zo weer nacht' de Marten Toonder- /Geertjan Lubberhuizenprijs voor literaire prozadebuten 2001. Tekenaar Marten toonder reikt de prijs van van 50Ó0 euro op 2 mei uit in Rotterdam. door Coen Polack Leiden - „Jong debuteren met een aardig boek is zowel een vloek als een zegen," volgens schrijver Abdelkader Benali. En hij kan het weten. Benali scoor de een literaire hit met zijn de buut 'Bruiloft aan zee'. Onlangs verscheen zijn nieuwe roman 'De langverwachte', waaruit hij gisteravond voorlas in boekhan del Kóoyker Ginsberg. 'Bruiloft aan zee' werd in tien talen vertaald, werd genomi neerd voor de Libris Literatuur prijs en verkocht ook nog eens heel goed. „Zelfs op mijn toer- nee in Marokko heb ik goed ver kocht. In Casablanca gingen zo maar vijf boeken over de toon bank. Dat is heel wat in een land waar meer dan zestig procent van de mensen analfabeet is." „Mijn nieuwe boek moest voor al niet exotisch worden. Ik hoor dé na het verschijnen van 'Brui loft aan zee' heel vaak dat men sen het een aardig boek vonden, maar dat de grote kracht vooral was dat het zo exotisch over kwam." Daarom speelt 'De langverwachte' zich voorname lijk af in Rotterdam. Weliswaar gaat het over een Marokkaans gezin, maar daar is volgens Be nali niets exotisch meer aan. „Het Marokkaanse gezin ver dient zo langzamerhand een plaats in de Nederlandse litera tuur." Het ontbreekt in 'De langver wachte' ook aan de inmiddels stereotype worsteling van de Marokkaanse moslimjongere met zijn identiteit en zijn plaats tussen twee culturen. Benali: „Ik heb daar zelf ook geen frustre rende ervaringen mee. Ik mis ook de energie om dat op papier te zetten. Ik wilde voorkomen dat het een boek zou worden dat de islam zou uitleggen. Of bekritiseren. Of verheerlijken. Ik wilde gewoon mijn verhaal ver tellen. Dat was een soort esca pisme van mij, er gewoon even niet aan denken hoe ingewik keld zo'n situatie soms kan zijn." Uit bijdragen van Benali voor de opiniepagina van NRC Handels blad blijkt dat de problemen van allochtone jongeren hem niet koud laten. „Je bent 16 en je groeit op in Rotterdam. Je voelt je een bal in een op hol geslagen flipperkast. Dan is de godsdienst een prima uitvlucht om eens een tijdje lekker stil te liggen. Je bezint je, neemt afstand van je eerdere leven en je verdiept je helemaal in je religie. Maar je blijft ondertussen natuurlijk wel in je Nikes rondlopen. Ik vind het wel raar om die jonge gozer- tjes zo vroeg wijs te zien en ze uitvoerig over godsdienst te ho ren praten." „De problemen rond allochto nen zijn politieke realiteit. Dat hoor ik ook steeds vaker de al lochtonen zelf zeggen. Benali lacht: „Als er nu eens een Ma rokkaanse Pim Fortuyn was die daar wat aan zou doen, dan zou ik op hem stemmen. Abdelkader Benali's roman 'De langverwachte' is verschenen bij uitgeverij Vassallucci Prijs: 20,95 euro.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20