Cokeslikkers vastgezet in Kamp Zeist Bollen Floriade waarschijnlijk te vroeg in bloei 'Betaal vrijwilligers in verpleeghuizen' Kasteel Duivenvoorde 's avonds op slot Leidsch Dagblad tj^ ERVAAR HET RIJKE KEUKEN- GEVOEL Leidsch Dagblad Borst is gesteggel over kinder-ic's meer dan zat Cieba Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Straat Postcode Telefoon Plaats fivm artrt* nabezofgngi èe\ O II Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau bartt-qironumrar Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl NR. 42874 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 vrijdag 15 MAART 2002 ropese leiders aken schuld ikia-handjes Cura9ao gestopt met controle soesterberg/gpd - Op Kamp Zeist, de vroegere luchtmacht basis Soesterberg, worden vanaf volgende maand honderden 'bolletjesslikkers' opgesloten. Dat is vanmorgen officieel be vestigd door het ministerie van justitie. Volgende week begint de verbouwing van de oude Amerikaanse basis, waar giste ren het Lockerbie-proces werd voltooid, tot een geïmprovi seerd Huis van Bewaring. Het nieuws over Kamp Zeist komt op het moment dat be kend wordt dat met name Cu rasao is gestopt met het con troleren op bolletjesslikkers. Op de Nederlandse Antillen is hiertoe besloten omdat de cel len daar overvol zitten. Dit zou inhouden dat wekelijks naar schatting enkele honderden bolletjesslikkers ongehinderd een vlucht naar Nederland kunnen nemen. In de Tweede Kamer is net als enkele maanden geleden be roering ontstaan. Het CDA-ka- merlid Rietkerk zal donderdag minister Korthals aanspreken op het aanhoudingsbeleid op de Antillen. „Er gaat zoveel mis. Er zijn onvoldoende scans, onvoldoende douaniers, rechercheurs en al helemaal geen slikkerscellen. Als het daar niet wordt aangepakt, is het hier dweilen met de kraan open", aldus Rietkerk. Fortuyn: 40.000 nabestellingen binnen 24 uur leiden - „Ik zit al 26 jaar in de branche, ik heb allerlei bestsel- Het ministerie van justitie wil de nog niet meteen reageren. „Het is een competentie van de Antilliaanse regering", aldus een woordvoerder. Duidelijk is intussen, dat parti culiere beveiligers de bewaking van de op Schiphol opgepakte drugskoeriers gaan verzorgen. Het Amsterdamse beveiligings bedrijf Securicor is gevraagd beveiligingsmensen te leveren om de bolletjeslikkers op het Kamp Zeist vast te houden, zegt woordvoerster Wildenburg van Securicor. Het ministerie van justitie heeft verscheidene ervaren Britse cipiers geworven die leiding moeten geven aan particuliere bewakers. De ma rechaussee zou het terrein op de grens van Soesterberg en Zeist gaan beveiligen. Gedurende een jaar worden naar schatting zes- tot acht honderd drugskoeriers onder gebracht in de noodgevange- nis. Vorige week is een nood wet van kracht geworden die dit mogelijk maakt. De wet staat toe dat 'gebouwen', zoals portocabins, voor de opvang van drugskoeriers worden ge bruikt. De rechten van gedeti neerden zijn in de wet terugge bracht. Zo mogen ze met meerderen in één celruimte worden vastgezet. Volgens het ministerie van justitie voldoet de wetswijziging aan interna tionale verdragen. (advertentie) Met name de bollen van de volle grond, zoals tulpen en narcissen, vertonen nu al een uitbundige kleurenpracht. Foto: United Photos De Boer/Cynthia van Dijke door Hein Flach vijfhuizen - De anderhalf miljoen bloembollen die zijn gepoot op het Flo- riadeterrein zijn waarschijnlijk allemaal uitgebloeid op de 'topdagen' rond He melvaart en Pinksteren. Door de warme winter loopt de natuur twee tot drie we ken voor op het normale schema. De Floriade probeert het risico van 'kleu- renarmoede' op te vangen door alvast 210 bakken met hyacinten 'in bloei te trekken'. Iedere ochtend om zes uur maakt ter reinmanager Ton Aker van de Floriade zijn rondgang. Vorig jaar om deze tijd was alles nog kaal. De heesters liepen pas eind april uit. Nu verschijnt er al overal blad aan de struiken. En vooral de bollen van de volle grond - tulpen, narcissen, krokussen - zijn er vroeg bij. Als de Floriade op zaterdag 6 april de deuren opent, wacht de bezoekers een uitbundige kleurenexplosie. Maar Aker ziet ook een groot gevaar „Je loopt het risico dat de bollen eind april uitge bloeid raken. Dan heb je met Hemel vaartsdag en Pinksteren niks. En juist dan verwachten we enorm veel bezoe kers." Meestal worden de bollen na het uit bloeien vervangen door zomergoed: afrikaantjes, geraniums en vlijtige lies- jes. Daarmee wordt normaliter gewacht tot Usheiligen (15 mei). „Om te voorko men dat we hier twee weken geen kleur hebben, moeten we nu al reageren. Er moet vervangende beplanting beschik baar zijn." Aker en zijn collega's zijn daarbij niet over een nacht ijs gegaan. Er is besloten 210 bakken van een halve vierkante me ter vol hyacinten kunstmatig in bloei te trekken en deze in de periode van de kleurendip in te zetten. „Dan heb je het al gauw over tienduizend hyacinten. Ze staan al op kweek. Daarna plaatsen we overal bakken met een- en tweejarige planten. Dat zijn er honderdduizen den." Aker, tevens belast met de algehele lo gistiek op het terrein bij Mjfhuizen, vindt het een 'spannende tijd'. „Veel mensen lopen elkaar in de weg, want iedereen wil zijn eigen locatie op orde hebben. Er wordt zeven dagen in de week van 's morgens zes uur tot 's avonds half twaalf doorgewerkt, alles krioelt door elkaar. En dan die stormen die we pas gehad hebben. Man, we hielden ons hart vast. De schotten van de nog onvoltooide paviljoens vlogen in het rond. Maar gelukkig is verder geen noemenswaardige schade veroorzaakt. den hjlag/gpd - Minister Borst van volksgezondheid is het zat. Een jaar nadat zij in de Tweede Kamer geld toezegde voor 32 ex tra bedden op afdelingen inten sive care (ic) voor kinderen, is dat nog steeds niet bij de zie kenhuizen gearriveerd. Zij ver wijt dit de verzekeraars en de ziekenhuizen, die op hun beurt Borst en haar College Tarieven Gezondheidszorg (CTG) betich ten van „bureaucratie" en „for malisme". De centrale rol in het conflict wordt gespeeld door het CTG. Verzekeraars kunnen alleen geld uitgeven als het college daar groen licht voor geeft. Woord voerder De Wit van het CTG zegt echter nooit een plan van de verzekeraars of de zieken huisdirecties te hebben ontvan gen. Een woordvoerder van Borst laat weten dat de minister de verzekeraars en de Vereni ging van Academische Zieken huizen op het ministerie wil ontbieden en ze desnoods die brief aan het CTG laten schrij ven." Voorzitter Wemer van de Ver eniging van Academische Zie kenhuizen (VAZ) windt zich niet al te zeer op over de reacties van het CTG en Borst. „Ik maak dit al twintig jaar mee, het is ge woon de bureaucratie ten top die we gewend zijn. Bij het CTG weten ze heel goed wat onze wensen zijn. We hebben wel de gelijk om dat geld gevraagd. Kijk, als Borst gewoon een brief naar het CTG schrijft en mee deelt dat het geld uitgegeven kan worden, is dies klaar. Volgens een woordvoerder van Zorgverzekeraars Nederland had het CTG het geld allang be schikbaar kunnen stellen. „Wij hebben die toestemming van het college wettelijk gezien nu eenmaal nodig. Pagina Binnenland 1: Commentaar jat van thelangelo verhogen dget hulp me landen jrvee voor zoekers Bakkerij' litiehonden en zich niet poneren icht rond tron urt voort mund Craff Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Later regen loaf)]: zo 3 ramp bij se peuter Dagblad is voor twee efden minder wreed cheiden te zijn door oceaan dan door kamermuur door Roelf Reinders leiden - Vrijwilligers moeten worden be taald om hen voor de zorg te behouden. Dat zegt directeur T. Bruseker van de stichting Zorgcentra Vlietlanden. Zonder de inzet van vrijwilligers kunnen de Nederlandse ver pleeghuizen niet een minimale kwaliteit van zorg garanderen. Bruseker voorspelt grote problemen in de tehuizen nu de belangstelling voor vrijwilli gerswerk afneemt. „Bij minder vrijwilligers holt de kwaliteit van zorg achteruit." De ver pleeghuizen zijn op vrijwilligers aangewe zen om de bewoners nog wat persoonlijke aandacht te geven. Daar komt het personeel door de hoge werkdruk nauwelijks aan toe, zegt Bruseker. „Een bewoner in een ver pleeghuis krijgt per dag zo n 2,20 uur aan dacht van een personeelslid. Daar zit alles in: verzorging en een praatje. Omdat er vaak niet veel bezoek van familie en kennissen is, komt het vooral op de vrijwilligers aan." Te huizen schakelen vrijwilligers ook in om be woners bij een bezoek aan het ziekenhuis te begeleiden. Bruseker vindt dat verpleeghuizen bereid moeten zijn de vrijwilligers te betalen om hen voor de zorg te behouden. „Dan raak je het etiket vrijwilliger kwijt, maar als betaling nodig is om vrijwilligers te behouden, moet je dat doen. Een onkostenvergoeding zou ik ook zeker toejuichen." De verpleeghuis- en verzorgingshuisdirecteur vindt dat tehuizen vrijwilligersbeleid moeten ontwikkelen. „In stellingen moeten er alles aan doen om vrij willigers te binden. Je moet ze geregeld in het zonnetje zetten en het belang van hun werk benadrukken. Pagina R3 'Zonder vrijwilligers was het nog veel schraler' r»Té Vf ij ITTHH V 0 '1M van 10.00- 16.00 uur De gróólste selectie kantoormeubelen I 2000 m- SHOWROOM! ubelen ler-auteurs gehad, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt." Leidenaar Chris de Graaf, de directeur van Karakter Uitge vers uit Uithoorn, staat perplex van het tempo waarin het boek van Pim Fortuyn 'De puinho pen van acht jaar Paars' de winkel uit vliegt. „Ik kreeg gis teren in 24 uur tijd 40.000 na bestellingen. Dat is in de hele branche nog nooit voorgeko men." De oplage van Fortuyns boek gaat inmiddels naar de 60.000. „En die zijn op voorhand alle maal weg", vertelt De Graaf. „Het enige probleem dat ik op dit moment heb, is drukcapaci- teit en papier. En natuurlijk de vraag wanneer dit zal stoppen. Als het een hype is, kan het ie der moment stoppen. Dus ik durf op dit moment niet nóg meer boeken te drukken." De hype rond Fortuyn staat in schril contrast met de moeite die De Graaf nog maar een paar weken geleden moest doen om het boek aan de man te brengen. „Toen speelde net die rel rond artikel 1 van de grondwet. Veel boekhandels hadden iets van: Die man wil len we niet verkopen. Er wer den daardoor maai' 4000 boe ken besteld. Ik heb er toen 10.000 gedrukt. Dié eerste druk was in twee uur uitverkocht." Het ministerie van financiën bood deze week het tienvoudi ge van de prijs voor één boek. Maar de uitgeverij moest toen nog nee verkopen. (advertentie) door Jan Preenen LAATSTE DAGEN Bij aankoop van uw nieuwe keuken krijgt u van ons een 23-delig Wedgwood servies t.w.v. 430,00. Een cadeau om dubbel te genieten van uw nieuwe aankoop. tultrj ii l(i keekcat, liliitl 11 Ifi IJttli HOOFDDORP Kruisweg 655-657 Tel. 020-6538163 vooRSCHOTENKasteel Duiven voorde in Voorschoten gaat na zonsondergang - maar 'uiterlijk om acht uur 's avonds' - op slot. Het stichtingsbestuur heeft be sloten bij de hoofdingang aan de Veurseweg een gietijzeren hek met tijdschakelaar te plaat sen dat door bewoners van het landgoed elektronisch kan wor den bediend. Ook komt daar een camera te hangen. Bij de andere ingangen, aan de Boe- renlaan en de Lindelaan, komen houten hekwerken. Het bestuur heeft daartoe met enige tegenzin, maar 'door de omstandigheden gedwongen', besloten. In twee jaar tijd heb ben zich drie incidenten voorge daan. Eerst hebben onverlaten de twee grote vazen bij de in gang van het kasteel wegge haald. Een werd later terugge vonden in de slotgracht, een bij een studentenhuis in Leiden. Daama werd een bejaard echt paar op het landgoed overvallen en vorig jaar werd beheerder Arend Slot aangevallen toen hij drie jongens en een meisje aan sprak op hun gedrag. De familie Slot die met barones Johanna Maria Schimmelpenninck van der Oije in het kasteel woont, de bewoners van vijf woningen bij het kasteel en de pachters van de boerderijen op het landgoed, hebben op de beveiliging aange drongen. Maar het kasteel verandert be- Duivenvoorde verandert niet in een zwaar bewaakt fort. Foto: Henk Bouwman slist niet in een zwaar bewaakt fort, benadrukt directeur Teun Steenbeek. Dat zou ook haaks staan op de ideeën van freule Ludolphine Henriëtte Schim melpenninck van der Oije. Zij bracht haar persoonlijke bezit in 1960 onder in een stichting, die het landgoed en het kasteel moest gaan beheren en exploi teren. Het slot moest worden opengesteld voor het publiek. Steenbeek: „Duivenvoorde be houdt overdag het open karak ter en blijft aantrekkelijk voor het publiek. Iedereen kan zo binnenkomen. Maar we moes ten iets doen. 's Nachts rijden of lopen nog wel eens mensen op het terrein. Voor de bewoners is dat niet prettig. Zeker niet na wat er allemaal is voorgevallen." Voor 20 25.000 euro komen er aan het begin van de twee zijwe gen 'mooie houten constructies die passen in de omgeving' en maakt het vervallen hek bij de hoofdingang, dat niet meer dicht kan, plaats voor een 'kas- teeluitstralende' poort. „Mensen die aankomen, moeten zich melden. Via een intercominstal latie weten de bewoners precies wie er is. Je ziet dat wel meer bij landgoederen en bij residentiële huizen met hele grote tuinen. Nu staat er een bord, maar is van enige afsluiting geen spra ke." De veiligheidsmaatregelen wor den waarschijnlijk rond de zo mer uitgevoerd. lij - Een Leidse peuter is n opgenomen in het na een besmetting met ningokokkenbacterie. het kind nog niet naar of kinderopvang ging, is s voor uitbreiding van netting gering. Om die leeft de GGD Zuid-Hol- oord alleen het gezin lief antibiotica voorge en. Een GGD-woord- ni izegt dat er geen ver- estaat met de drie eerde- ïettingen in Warmond 3t azerswoude-Dorp. tie India pakt 00 mensen op ia 75 ir - De politie in de In- 5jj eelstaat Maharashtra jna 10.000 mensen gear- ir. din de hoop een nieuwe |vf ize geweldsuitbarsting te n men. De meeste arresta- lden plaats voordat fa- ,51hindoes een rituele ce- ios ie zouden houden bij nielde moskee in de hei- sle lats Ayodhya. Ondanks bod van het hoogge- et 'of. wilden de hindoes se eiding van Ramchandra |f! amhans de ceremonie J! oorgaan. Buitenland

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1