Oranjebuurt krijgt meer koophuizen 7 DUIN BOLLENSTREEK WD in Valkenburg lijkt weinig kans te maken op collegeplek 'Ik wilde Katwijk zo goed mogelijk van dienst zijn' hefbaar Katwijk woest m traagheid gemeente Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 R7 Lease-zwanen voor Keukenhof WEKEN VOOR 22,00 uto rijdt door na anrijding fietser UtWIJK vrijdag 15 maart 2002 -Een onbekende auto- obilist heeft gistermiddag een jarige Katwijkse fietser aan beden op de kruising van de eeuwenlaan en de Nieuwe jinweg/Secretaris Varkevis- straat in Katwijk. De fietser rd aangereden toen hij de éeuwenlaan overstak. De be- uvlrder stapte na het ongeval zijn auto, belde met zijn lobiele telefoon, stapte vervol- ns in en reed weg. De jongen, verwondingen aan zijn ge- rhthad, is met de ambulance -hetLUMC gebracht. atuurcursus i Noordwijk lOotDWiJK - Voor wie er graag de natuur op uit trekt, orga- seert de Vereniging voor Na ur- en Vogelbescherming in jordwijk dit voorjaar een na- urcursus. Drie theoretische ususavonden worden besteed m de ontstaansgeschiedenis inde bossen, de polders en de linen. Hierna volgen drie ex- usies waarin de natuurlief- tbber op de fiets de omgeving rkent en de dieren en planten •hierin voorkomen, kan be- De eerste cursusavond op 18 maart. Het cursusgeld draagt 20 euro. gndentrainingen K&O Katwijk htwijk - Voor honden en hun lasjes begint woensdag 20 aart een gehoorzaamheids- lining op het K&O-plein aan Sluisweg 16 in Katwijk. De bus bestaat uit zes lessen en jeschikt voor zowel pups als lere honden. De eerste les is theorieles zonder hond. iwege de grote belangstel- g worden geïnteresseerden tzocht zich vroegtijdig aan te slden bij het K&O-gebouw. 1 cursusgeld van 37,5 euro oei bij aanmelding worden laald. Voor meer informatie inen geïnteresseerden van Duur tot 12.00 uur bellen (071-4016400. iba Classic 126 juni ordwijk - Vrouwen op fiet- imaken op 26 juni de straten Noordwijk en Noordwijker- t onveilig, en niet op 26 zoals deze krant eerder iievelijk meldde. Op 26 juni *- Luba Classic, een van de Nederlandse klassiekers rwielrensters. Traditiege- iw start en finisht deze wed- jdop de Koningin Wilhelmi- loulevard. Dit jaar doen zo dals zeker de nummers één van Nederland mee, ntien van Moorsel en Mir- iMelchers. Ook Suzanne de ede uit Zoeterwoude, groot nt en vorig jaar derde bij de «Classic, is in juni van de valkenburg - De kans dat de winnaar van de gemeenteraadsverkiezingen in Valkenburg in het college van burge meester en wethouders komt, lijkt na gisteravond klein. De WD werd gis teravond min of meer buiten spel ge zet tijdens de eerste ronde van de col legeonderhandelingen. Het CDA gaf aan graag door te gaan met de 'erva ren' wethouder Van der Horst van de Christenunie. En Van der Horst con stateerde dat ondanks het verlies van zijn partij de christelijke partijen in Valkenburg nog steeds een meerder heid in de raad hebben. In Valkenburg werden gisteravond, net als in alle andere gemeenteraden in heel Nederland, de nieuwe raadsle den geïnstalleerd. Vervolgens begon nen de collegeonderhandelingen in het openbaar, voor Valkenburg een novum. Alle partijen gaven kort aan wat zij graag in het collegeprogramma wilden hebben waarbij de discussie zich toespitste op de zelfstandigheid van Valkenburg. Demissionair CDA-wethouder Van der Nagel constateerde dat alleen de WD vasthield aan een zelfstandig Val kenburg. Alle andere partijen hebben dat scenario inmiddels als niet realis tisch achter zich gelaten. Nu gaan werken aan het vormen van een ge meente met Katwijk en Rijnsburg heeft de voorkeur van het CDA, aldus Van der Nagel. WD-voorman en kan didaat-wethouder Oosterlee meldde daarop dat de WD ook best voor het vormen van zo'n fusiegemeente is, maar alleen als echt vaststaat dat zelf standigheid niet mogelijk is. De rich ting van de onderhandelingen was toen echter al gezet. De open sollicitatie van Van der Horst om zijn wethouderschap te mogen prolongeren, kwam hem op een venij nige reactie van WD'er Oosterlee te staan. Die meldde het onbegrijpelijk te vinden dat de partij die twee verkie zingen na elkaar vèrliest, toch in het college wil blijven. Ook de PvdA, even eens bereid een wethouder te leveren, zette daar vraagtekens bij. „Het CDA kan met elke andere partij een grotere meerderheid vormen", aldus kandi daat-wethouder Smits. Oosterlee reageerde teleurgesteld aan het einde van de besprekingen, die vanavond worden voortgezet. „Het CDA is er weer op uit het huidige col lege voort te zetten. Dat is arrogant en getuigt van minachting voor de bevol king. Maar de onderhandelingen zijn niet afgerond." Ook CDA'er Van der Nagel wilde gis teravond niet uitsluiten dat de WD in het college komt. „Het huidige college heeft onze voorkeur, maar alles hangt af van wat er hier vanavond is gezegd. De WD moet op het punt van de zelf standigheid maar ook over andere za ken, wel de nodige stappen zetten." Herbouw Lissese wijk in 2004 klaar lisse - Moeten we hier wonen? Nieuwsgierig inspecteren deze zwanen hun nieuwe, tijdelijke woonomgeving. Het zijn drie van de twaalf knobbelzwanen, die de Keukenhof twee maanden 'least'. Zo heeft de internationale toeris tentrekpleister behalve de tienduizenden bloemen ook bewegende beelden te bieden aan de bezoekers die vanaf de eerste officiële lentedag, volgende week donderdag 21 maart, welkom zijn. Traditioneel koopt de Keukenhof de knobbelzwanen om ze bij de sluiting van de tentoonstel ling weer terug te verkopen. „Als de zwanen het hele jaar rond in het park zouden verblijven, richten ze te veel schade aan. In de negen weken die hun verblijf nu duurt, raken ze net niet genoeg vertrouwd genoeg met de Hof vijver - hun verblijfplaats - om daarbuiten een kijkje te durven nemen", aldus pr-manager A. Gerards. Behalve de zwanen broeden er in de Keukenhof naar schatting nog dertig verschillende soorten vogels. In de dierenweide lo pen kippen, pauwen, eenden en pony's rond. Schapen en geiten zijn er, net als vorig jaar, niet. Gerards: „Het mkz- risico is dan wel geweken, de Keukenhof wil elk risico uit sluiten. En pony's zijn toch eigenlijk veel leuker voor kin deren." Foto: ANP/Robin Utrecht. door Gerard Baas lisse - Er komen meer koopwo ningen in de Lissese Oranjebuurt. Dat is nodig om het exploitatie tekort op de herbouw van de Oranjebuurt terug te brengen van bijna twaalf naar vier miljoen euro. Ook een kleinere parkeer garage, de bouw van wat extra huizen en een versnelling van de bouw moeten extra geld opleve ren voor woningbouwvereniging Trias, In de plannen voor de meta morfose van de vooroorlogse woonwijk, die in 1997 werden gemaakt, was rekening gehou den met een tekort van 2,7 mil joen euro. Dat dreigt nu uit te groeien tot een bedrag van 11,8 miljoen. Met de voorgestelde wijzigingen moet Trias nog vier miljoen euro op de bouw toe leggen. Om het tekort terug te brengen, is het aandeel van de huurwoningen verlaagd. Het aantal koopwoningen in het goedkopere deel van de markt is met vijftig omhoog gegaan. Dat gaat om huizen tussen de 159.000 en 205.000 euro. Die woningen gaan rond de zomer in de verkoop. In de parkeergarage komen 93 in plaats van 118 plaatsen, dat levert een besparing van 1,1 mil joen euro op. De ondergrondse garage is alleen voor de bewo ners bestemd die een parkeer plaats kopen. „Het complex steekt ongeveer een halve meter boven de grond uit op de plek waar een plein komt", aldus P. Pronk project-manager bij de Hoofddorpse projectontwikke laar Timpaan. „Het plein is gesi tueerd in het huizenblok tussen de Emmastraat en de Juliana- straat en is bedoeld als ontmoe tingsplek voor de vernieuwde Oranjebuurt. Het kan daarnaast uitstekend dienen als locatie voor een markt, een braderie of culturele manifestaties." Het verlies aan parkeerplaatsen wordt goedgemaakt door elders extra plaatsen te creëren. Vol gens Pronk gaat dat 'ten koste van niets'. „Door de bouw van een aantal woningen een kwart slag te draaien, kunnen daaron der de parkeerplaatsen komen." Een andere manier om het pro ject minder verliesgevend te maken is het versnellen van de bouw. „Omdat de bouwkosten blijven stijgen, gaan we de laat ste twee bouwfases samenvoe gen waarmee we een jaar win nen. De nieuwe Oranjebuurt willen we medio 2004 opleve ren", aldus Pronk. Triasdirecteur H. Bergsma gaat ervan uit dat de politiek akkoord zal gaan met het voorstel dat in samenwerking met projectont wikkelaar Timpaan, de wel standscommissie en de steden bouwkundige is gecomponeerd. Volgens Bergsma is de vermin dering van het tekort 'ontstel lend knap'. „De doelgroepen waarvoor we bouwen, worden ook met dit plan goed bediend. Een ander belangrijk item is het extra aantal van twintig goedko pe woningen voor jongeren en een reservering van twaalf ap partementen voor begeleid wo nen." Het Lissese college van burge meester en wethouders buigt zich zo snel mogelijk over het voorstel. ik - Leefbaar Katwijk is op de gemeente Katwijk, doet al zeven maanden over antwoord op de vraag van tfbaar Katwijk om vier pan- nop de gemeentelijke monu- ntenlijst te plaatsen. Voorzit- T. Janssens beticht de ge- ïnte zelfs van 'kwade opzet', is van plan als hij straks voor •atwijk in de gemeenteraad Een onderzoek te gen naar de be- wording van ven door het twijkse gemeen- lestuur. efbaar Katwijk zet ii in voor het be ad van oude Kat- panden. In Jstus werd ge- agd om het hoofdgebouw 1 het Zeehospitium, de Red- iuur en een pand aan de Zee- 8 op de gemeentelijke monu- ntenlijst te zetten. In septem- hvam daar nog het verzoek >r bescherming van het pand j> Rederij en Haringhandel evliet aan de Prins Hendrik bij. Leefbaar Katwijk wil ?aag omdat gebouwen die 0 gemeentelijke monumen- "jst staan niet mogen wor- J gesloopt zonder speciale Sunning. Bovendien komen in aanmerking voor sub- om de panden op te ddels heeft de gemeentelij- uonumentencommissie ge- seerd dat het gebouw van 'evliet op de gemeentelijke moet. Ook de Redschuur H worden beschermd. Het "i. ruim een halve eeuw oud, huwelijks verknoeid en kan wat herstelwerk geschikt den gemaakt voor diverse ^es, aldus de commissie, het hoofdgebouw van het Janssens wil onderzoek naar beantwoording van brieven Zeehospitium is de commissie 'enthousiast'. Maar het mag niet op de lijst omdat er nogal wat aanbouwen aan het gebouw zit ten. Het pandje aan de Zeeweg hoeft van de commissie niet be schermd te worden. Vervolgens heeft Leefbaar Kat wijk niks meer gehoord van de gemeente, die een definitieve beslissing moet nemen. Tot woede van Jans- sens, die spreekt over 'een asocia le manier van met burgers omgaan'. „Het toont het dis functioneren aan van de be trokkenen, van ambtenaren tot wethouder. Uw handelwijze is een belediging voor betrokken burger en heeft niets te maken met een klantvriendelijke over heid", aldus zijn brief. Volgens Janssens wil hij de kwestie onmiddellijk voorleggen aan de onafhankelijke bezwaar- commissie. „Dat hebben we eerder gedaan toen Katwijk ook niet reageerde op ons verzoek over het Heerenschoolbos. En toen werden we helemaal in het gelijk gesteld. Dat betekent dat het college vervolgens snel een reactie moet geven. Vooral in het geval van het Zeehospitium zijn de argumenten van de mo numentencommissie nogal aan vechtbaar. Wij willen weten wat het college daarvan vindt." Janssens weet niet of alleen Leefbaar Katwijk wordt gecon fronteerd met veel te late reac ties van de gemeente Katwijk. „Ik durf niet te zeggen of deze werkwijze structureel is. Maar ik ben zeker van plan daar een on derzoek naar in te stellen als ik straks in de raad zit." Wethouder Jan van der Plas, 'huisvader' van de gemeente, kiest nu voor zijn eigen gezin De gemeenteraadsverkiezingen zijn voorbij en de gemeenteraden veranderen. Markante persoon lijkheden nemen in de serie Uit gezwaaid afscheid van de lokale politiek. Vandaag demissionair wethouder van Katwijk Jan van der Plas. katwijk - Na 32 jaar raadslid maatschap, waarvan 20 jaar wethouderschap in Katwijk, stapt Jan van der Plas nog elke ochtend blij op de fiets, op weg naar het gemeentehuis. Logisch, het is zijn tweede huis, zoveel tijd bracht hij er door. En de 60- jarige SGP'er voelt zich er, met de belangrijke posten financiën en volkshuisvesting onder zijn hoede, een huisvader die de be langen van de Katwijkers dient. Volgens christelijk gereformeer de beginselen, waar in de prak tijk de scherpe kanten in de loop van de jaren zijn afgegaan. Niet van zijn principes, die zijn dezelfde gebleven. Nog steeds hecht Van der Plas grote waarde aan het huwelijk tussen man en vrouw. Daarom, zo geeft hij toe, had hij in het begin best moeite met het toewijzen van wonin gen aan ongetrouwde stellen. „Destijds - de term 'hokken' kwam net in zwang - had ik daar weerstand tegen en kreeg ik kritiek uit onze kringen. Nog steeds ben ik het er niet mee eens, maar ik accepteer nu dat er mensen zijn die zo willen le ven." De inmiddels demissionair wet houder heeft geleerd dingen te aanvaarden, waarvan hij dacht dat hij er nooit aan zou kunnen wennen. „Dat heeft te maken met ervaring en leeftijd. Je merkt in de loop van de jaren dat je bepaalde dingen wel kunt wil len, maar dat je ze niet kunt op dringen. Ik kan mijn leefwijze niet op anderen projecteren." Ook zijn rol als wethouder bracht hem tot die houding. „Ik ben een partijman, maar nog meer een bestuurder. Als je zo lang zit, sta je wat boven de par tijen. Dan drijf je de boel minder op de spits. Bij principiële za ken, zoals de zondagsrust, doe ik geen water bij de wijn. Maar vooral in de uitwerking, bijvoor beeld van zoiets als kinderop vang, kim je de ogen niet sluiten voor maatschappelijke ontwik kelingen." De peuterspeelzalen, waar Van de Plas in zijn jonge politieke ja ren grote bedenkingen bij had, zijn inmiddels geaccepteerd in zijn kringen. Ouders houden primair de verantwoordelijkheid voor de opvoeding van hun kind, maar twee ochtenden in de peuterspeelzaal kan geen kwaad, zegt de wethouder. Het is zelfs een aanvulling voor de kinderen uit de vele flats in Kat wijk, die weinig buiten spelen met leeftijdsgenootjes. Ook over de crèches en kinder opvang is 'een zekere accepta tie' ontstaan. „Mits het geen grote vormen aanneemt. Eén of twee dagdelen is wat anders dan een hele week." Het kan soms ook niet anders, realiseert Van der Plas zich. „Er wordt behoor lijk aan vrouwen getrokken om - Jan van der Plas: „Ik voel die sterke binding met deze samenleving, waar mijn wortels li deel van uitmaak." Archieffoto: Mark Lamers weer - te gaan werken. Er ko men meer eenoudergezinnen en de vraag naar personeel in het bedrijfsleven en de zorg groeit." Zijn eigen echtgenote heeft, met een man die meer dan fulltime wethouder was, het gezin Van der Plas draaiende gehouden. Bij de uitreiking van de konink lijke onderscheiding deze week door burgemeester Wienen, droeg Van der Plas de helft van zijn ridderorde op aan zijn vrouw. ..Ik word geprezen om mijn harde werken, maar zij heeft de gaten gevuld die ik ach terliet. Soms werkte ik alle vijf de avonden in de week. Wanneer je als vader dan niet bij je opgroei ende kinderen kunt zijn, brengt het gezin een bepaald offer. Ik hoop daarvan straks bij mijn kleinkinderen iets goed te kun nen maken." Het 'offer' heeft Jan van der Plas in staat gesteld om zich jaren lang te wijden aan het 'dienen de' vak van wethouder. Natuur lijk, hij voelde zich de koning te rijk als bestuurder, als hoeder van de gemeentekas en de schaarse woonruimte in Katwijk en als regisseur van het veran derende toerismebeleid. De moeilijkheden in die portefeuil les en de oplossingen ervoor in trigeren hem. Maar voor wie pas na twintig jaar de gevaren van sleur op de loer liggen, is het wethouder schap méér dan een uitdagende baan. De inspanningsverplich ting om Katwijk op deze terrei nen gezond te houden, ziet Van der Plas als een bijzondere taak. „Een taak om de bevolking, waar ik van houd, zo goed mo gelijk van dienst te zijn. Ja. dat klinkt misschien pretentieus, maar ik voel die sterke binding met deze samenleving, waar mijn wortels liggen en waar ik deel van uitmaak. Zijn afscheid, zodra er een nieuw college is gevormd, geeft Van der Plas een dubbel gevoel. Grijnzend laat hij zijn agenda zien. „Hier word ik door ge leefd". zegt hij, bladerend langs de volgekrabbelde blaadjes van de afgelopen maanden. „Nu ik stop met dit werk, stm> ik met het actieve arbeidsprwës. Ik ga nu bij de vutters horen. Dat los- laten is moeilijk, maar het ge beurt op vrijwillige basis, dus het geeft ook een plezierig ge voel. We gaan de lente en de zon tegemoet. Lekker fietsen, wandelen, boeken lezen. Het bestuurswerk voor de kerk blijft natuurlijk en ik heb alweer twee nieuwe 'aanzoeken' gehad van maatschappelijke organisaties. Ik kan nu mijn eigen tijd invul len." Saskia Buitelaar

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19