Klucht Cistron duurt voort RIJN VEENSTREEK Het regent liefdesbrieven bij Mooi Alkemade Scheidend wethouder Haasbroek aan de zijlijn VLOOIEN 1 Ïg5 - LL veemarkthallen Jeugd drinkt op Wesley Lintjes en speldjes vod vertrekkende raadsled Inspraak Alphenaren onderwerp van discusf Wethouder Jacobswou ontloopt afkeuringsmc Ter Aar kiest vervanger Eskamp ter aar - De nieuwe gemeente raad van Ter Aar heeft CDA- raadslid Jan de Jong aangewe zen als plaatsvervanger van burgemeester Arie Eskamp. De Taad besloot dat gisteravond, omdat de wethouders geen deel meer uitmaken van de gemeen teraad en daar dus ook niet kunnen optieden als plaatsver vangend voorzitter. Niet bellen, wel trillen alphen aan den rijn - Het ge bruik van mobiele telefoons is in de Alphense gemeenteraad aangepakt. Raadsleden dienen bij de les te zijn. Er mag niet zichtbaar worden gebeld en er mogen geen melodietjes of bel letjes afgaan. Trilfuncties zijn wel toegestaan. Dit antwoordde voorzitter Nico Schoof op vra gen van raadslid Donna Vrij (De Vrije Lijst). Zij wil graag be reikbaar blijven. Ook de burge meester meldde de raad, dat hij met kans op een rampenmel ding zijn telefoon niet zal uit zetten. Rommelmarkt bij Wielewaal alphen aan den rijn - Activitei- tencentrum Wielewaal in Al phen aan den Rijn houdt mor gen een hobby- en rommel markt. De markt in het centrum aan de Kwartelstraat dufirt van 10-16 uur. Inlichtingen: 0172- 474966. Tentoonstelling kringloopwinkel alphen aan den rijn - De Stich ting Kringloop uit Alphen aan den Rijn gaat vanaf vandaag el ke zes weken een collectie ten toonstellen in de kringloopwin kel aan de Energieweg. Op dit moment worden diverse soor ten plastic tentoongesteld. Be langstellenden kunnen de col lectie bekijken van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur. (advertentie) vrijdag 15 maart 2002 i door Janneke Dijke alkemade - De Vereniging Mooi Alkemade (VMA) loopt sinds gisteravond met drie liefdesbrie ven op zak. Zowel het CDA als de WD en de PvdA spraken tij dens de eerste vergadering van de nieuwe raad de wens uit sa men met Mooi Alkemade een college te vormen. Volgens de fractievoorzitters passen hun verkiezingsprogramma's uitste kend bij dat van nieuwkomer VMA. Een enkeling opperde in de wandelgangen gekscherend dat de vier partijen ook samen een college kunnen vormen, zonder oppositie. De toenaderingspogingen vor men een opmerkelijk contrast met vorige week woensdag. Di rect na het bekend worden van de verkiezingsuitslag moesten het CDA en de WD niet veel van een samenwerkingsverband met Mooi Alkemade hebben. Inmiddels is de rust weer wat weergekeerd en lonken alle drie de gevestigde partijen in Al kemade naar het pluche. Daar bij moeten ze enig geduld heb ben; want Mooi Alkemade heeft al aangekondigd niet overhaast een keus te maken. De partij sluit zelfs niet uit dat het nog een maand gaat duren. De politieke partijen maakten van de eerste raadsvergadering gebruik om te analyseren hoe het heeft kunnen gebeuren dat nieuwkomer Mooi Alkemade in één keer acht van de vijftien ze tels wist te behalen. Van de drie bestaande partijen had de WD de meeste zelf-kritiek. Volgens fractievoorzitter Ton van Velzen zijn de drie bestaande partijen afgerekend op het 'non-com municeren'. „Daardoor is het gevoel ontstaan van 'ze doen maar op dat gemeentehuis'." Hoewel hij erkent dat er een ne gatief beeld is ontstaan over de politieke partijen, vindt hij dat niet terecht. „Mijns inziens zijn er fouten gemaakt, maar niet zulke grote fouten dat deze uit slag rechtvaardig is." VMA-fractievoorzitter Niko van Brussel trok uit de verkiezings uitslag de conclusie dat er spra ke is van een vertrouwenscrisis tussen het gemeentebestuur enerzijds en de bevolking an derzijds. „De bevolking heeft zijn hoop gericht op Mooi Al kemade, een partij die heeft be wezen dat ze in staat is in korte tijd een vereniging op te bou wen en zeer goed campagne te kunnen voeren, maar die ruiter lijk moet erkennen dat ze zich verder nog niet bewezen heeft." De wethouders in het nieuwe college moeten daarom mensen zijn die de nieuwe, open cultuur uitstralen en een zo breed mo gelijk draagvlak hebben, betoog de Van Brussel. „Ze moeten het vertrouwen wekken dat het van af nu anders gaat." De vier par tijen hebben zich nog niet offici eel uitgelaten over de wethou derskandidaten. Bekend is wel dat Kees Uit den Boogaard, voorheen WD en nu Mooi Al kemade, graag wethouder wil worden. PvdA'er Frans Schoon- derwoerd deelt die ambitie. Bij het CDA zou demissionair wet houder Dick Nagtegaal in zijn voor nog een periode. Demis sionair WD-wethouder Luuk Béelen heeft inmiddels besloten niet in het gemeentehuis terug te keren, ook niet als wethouder. Lijsttrekker Ton van Velzen heeft zich beschikbaar gesteld. gtrrr ---fv. .-ijl J -- fel Ml De acht raadsleden van Mooi Alkemade hebben na een week al opmerkelijk veel vrienden. Zowel PvdA als CDA en WD willen samen^ in het college. Foto: Mark Lamers Nu weer conflict over eigendom naam 16-17 Mrt door Anette Lameijer alphen /lan den rijn - Cistron- oprichter Danny Ter Haar heeft een conflict over de merk- en do meinnaam Cistron met de cura tor van het failliete Cistron Inter netservices BV en de koper van deze boedel, het bedrijf Concepts ITC in Breda. Daarnaast wil cura tor Slot van La Gro Advocaten een kort geding aanspannen te gen Ter Haar, omdat deze dreigt abonnees van Cistron Internet services af te sluiten. „Concepts ITC in Breda is ont stellend naïef geweest door te veronderstellen dat de merk- en domeinnaam bij de boedel was inbegrepen. Een simpele con trole bij Beneluxnamenregistra- tie was voldoende geweest om te weten dat de naam van mij is. Ze moeten niet bij mij zijn maar bij de curator," zegt Ter Haar. Concepts ITC dacht de duizen den klanten van Cistron in te kunnen lijven, maar omdat de naam cistron.nl in handen van Ter Haar is, blijkt dit niet moge lijk. Ter Haar heeft op de site van Cistron kopieën van een overeenkomst geplaatst. Uit die kopieën moet blijken dat Ter Haar zelf het merkenrecht op Cistron bezit. Volgens Ter Haar heeft de cura tor een fout gemaakt door merk en domeinnaam te verkopen zonder te controleren of deze wel onderdeel uitmaakten van de boedel van de failliete Cis tron Internet Services. Het einde van de klucht die Cistron heet, is hierdoor nog niet in zicht. Het overgenomen Cistron Inter net Services meekt voor haar diensten, zoals inbellen, e-mail ontvangen en sites in de lucht houden, gebruik van het do mein cistron.nl. Omdat Ter Haar, middels het bedrijf Cis tron IP. eigenaar is van dat do mein, brengt hij het gebruik er van in rekening. „De diensten die Cistron Internet Services BV nu nog levert, komen ten laste van een bedrijf dat verkocht is aan Concepts ITC. Cistron IP, vanwege de naam wettelijk ver antwoordelijk, kan niet langer wachten op het betalen van de rekeningen. Daarom hebben wij de curator een ultimatum ge steld. Als er niet wordt betaald, gaan we de diensten beperken. Hoe vervelend dat ook is voor de klanten." Ter Haar waarschuwde de klan ten van Cistron Internet Services BV in februari al om over te stappen naar de nieuwe poot van het bedrijf Cistron Dial-Up BV of naar een breedbandac- count. De klanten waren geen extra kosten verschuldigd. Wan ten die niet overstapten dreigen nu tussen wal en schip te vallen. „Het is onzin dat ik klanten dwing om over te stappen naar een snelle breedbandverbinding en dus wil overhevelen naar Cis tron Broadband. Van dat ver haal klopt niets. Iedereen is vrij om te kiezen waar hij zijn inter netdiensten van wil betrekken," aldus Ter Haar. hazerswoude-dorp - Hazers- wo'udse jongeren zijn gister avond massaal naar het jon gerencentrum Stek getrokken om, aldus voorzitter Leonard Pels, 'een biertje te drinken op Wesley van der Werf. Eer der die dag was er een af scheidsbijeenkomst in Het Dorpshuis en de crematie. De 17-jarige Hazerswoude- naar overleed vorige week aan hersenvliesontsteking. Zijn overlijden bracht een schokgolf te weeg in het dorp. Niet alleen kenden heel veel dorpelingen hem, er was ook de angst dat meer dorps genoten het slachtoffer zou den worden van de besmet telijke meningokokkenbacte- rie. Van der Werf was een vaste bezoeker van het jonge rencentrum Stek. Dat was gisteravond speciaal open, zodat de jongeren troost bij elkaar konden zoeken. jacobswoude - Bij het afscheid van de vertrekkende raadsleden van Jacobswoude heeft burge meester Van Beek gisteravond koninklijke onderscheidingen, gemeentelijke erespeldjes en de Makkumse tegeltjes met het Ja- cobswoudse gemeentewapen uitgereikt. Van Beek: „Ik spreek welgemeende gelukwensen uit voor de periode die volgt en het delen van de teleurstelling met degenen die eigenlijk door had den willen gaan." Demissionair wethouder Jaap Haasbroek werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau en Gerard Bartels, die van 1975 tot 1991 lid was van de gemeenteraad van Rijnsater- woude en van 1998 tot 2002 van Jacobswoude, werd benoemd tot lid ip de Orde van Oranje Nassau. Frans Witteman, evenalfc broek en Bartels lid meentebelang, kreeg vo periode van acht jaar i waarvan vier jaar als frac zitter de Zilveren Eresp de gemeente. Ralf D (WD) die pas kort in dei als opvolger van de o\ Jan van Dam kreeg alleen geitje. Ook Hoogmadenaar Tly Wieringen kreeg na raadslidmaatschap zo'nl versiering. „Iets bij je om kan ik helaas niet meer",* Beek. „Je hebt gedurende je li al vele onderscheiding vangen", waarbij VanJ doelde op een eerder oni koninklijke onderschei® Gouden Erespeld van j meente. 'Jacobswoude wordt steeds meer een uitvoeringsbureau van het rijk' door Tim Brouwer de Koning jacobswoude - Jaap Haasbroek nadert de eindstreep. Als enige van de drie wethouders van Ja cobswoude sluit hij uit dat hij toetreedt tot het volgende colle ge. Op zijn zestigste vindt de er- va rel^estuurder uit Woubrugge het welletjes. Bij elkaar was hij zeventien jaar wethouder, waar van de eerste dertien jaar (1978- 1991) in de gemeente Woubrug ge. Gisteravond kreeg hij bij zijn afscheid als raadslid - Haasbroek blijft tot het nieuwe college rond is demissionair wethouder - een hoge koninklijke onderscheiding. Vlak daarvoor liet hij in zijn ka mer op het gemeentehuis in Rijn- saterwoude een groot gedeelte van zijn werkzame leven de revue passeren. Hoe moeilijk is het om de wet te houden? „Eigenlijk is het eenvoudig, want de letter van de wet staat er zwart op wit. Het wordt pas moeilijk als die niet voor ieder een rechtvaardig uitpakt. Mag je de letter van de wet veranderen om iemand te helpen die in de hoek wordt gedrukt? Wat is de bedoeling van de wet? Dat boeit me. Moet ik 's nachts stoppen voor een rood stoplicht ais er geen verkeer te bekennen is? En zo nee: hoe zit het dan als er op dat tijdstip twee auto's van ver schillende kanten komen aanrij den. Krijg ik dan wel een bekeu ring?" Verschilt het wethouderschap in een kleine gemeente van dat in een grotere? „Ja. Ik vond Woubrugge leuker om te doen dan Jacobswoude, al lag dat niet zozeer aan de maat van de gemeente. Maar er was in zeven jaar alweer zo veel veranderd, dat ik als wethouder in Jacobswoude weinig beleids vrijheid meer had. De gemeente wordt steeds meer een uitvoe ringskantoor van het rijk. Uit voeren vind ik minder leuk dan besturen. Ik was als wethouder in Woubrugge zo gekant tegen herindeling, dat ik weigerde om mij in 1991 beschikbaar te stel len voor de gemeenteraad van Jacobswoude. Ik voorzie dat de schaalvergroting nog verder De portefeuille ruimtelijke orde ning, die u beheerde, is de zwaarste van allemaal. „Ja, en ook de leukste. Op het gebied van bestemmingsplan nen heeft een gemeente nog be leidsvrijheid. Ik betreur het dat er in de aanstaande wet zo veel sprake is van centralisatie. Rijk en provincie kunnen de grote lijnen wel uitzetten, maar het gaat erom hoe die doorwerkt naar jouw tuin. Je kunt niet van een rijksinspecteur verwachten dat hij aandacht schenkt aan al lerlei individuele belangen. Dat moet de wethouder doen." Als u straks op uw lauweren rust, heeft Jacobswoude drie prachtige dorpskernen. „Voor Hoogmade geldt dat ze ker. De dorpskern gaat ingrij pend veranderen, maar ik denk dat iedereen rich snel kan vin den in het ambitieuze plan. In Woubrugge gaat het rond de Batehof allemaal wat moeiza mer. Dat valt mij tegen, net als de bouw aan de Wügenlaan die maar niet van de grond komt. In Leimuiden is een groep bezig die een nieuw centrum riet zit ten. Het is alleen de vraag of de plannen financieel haalbaar rijn." Waaraan dankt uw partij Ge meentebelang haar zesde raads- zetel? „Die zetel komt niet door de wethouder ruimtelijke ordening, die zowel vreselijk populair als impopulair kan zijn. Wel ben ik goed thuis in alle dorpen, omdat ik bij lastige zaken de mensen in hun eigen omgeving opzoek. Dan hebben zij het thuisvoor deel, terwijl ik het voordeel heb dat ik met gezag ben bekleed. Op die manier kan er gelijk waardigheid ontstaan De voor naamste oorzaak van die zetel winst is waarschijnlijk de trend om lokaal te stemmen. Daar naast kent Leimuiden onze par tij (ontstaan in de toenmalige gemeente Woubrugge) nu beter dan vlak na de herindeling." alphen aan den rijn - De nieUW geïnstalleerde gemeenteraad van 35 leden is er na een avond van vergaderen en debatteren niet uit of ze de commissiever gaderingen oude stijl voorgoed het bos in moeten sturen. De raadsleden hechten aan in spraak van bewoners. Maar ze weten niet of een nieuwe stijl van een half uur inspreken van de burger vooraf aan een raads vergadering verbeteringen in de besluitvorming geeft. De afgelopen jaren werden be trokkenen steeds uitgenodigd tijdens de commissievergade ringen. Het duale stels college van burgemees wethouders losmaakt val meenteraad, is ook vooi phense raad wennen. I maart wil de raad verdei ten hoe de burger var beter kan worden betroll het bestuur. Als vervangend voorzittel raad bij afwezigheid vanj gemeester, kozen de Al politici WD-raadslid I Blom. Hij kreeg de voort ven Ank de Groot-Slagta genomineerd door de ve oppositie partijen. Wethouder Haasbroek geridderd door burgemeester Van Beek. „Ook als wethouder van een partij zonder landelijke organisatie kwam ik ge makkelijk in contact met minister Pronk en Netelenbos." Foto: Taco van der Eb Was de verijdeling van een hoge HSL-kruising, de pergola bij Hoogmade, uw grootste succes? „Dat vind ik een leuk resultaat, dat niet buiten mij om is be reikt. Ook anderen hebben veel tijd gestopt in die zaak, waarbij ik - om het in sporttermen uit te drukken - in de voorhoede speelde. Ook als wethouder van een partij zonder landelijke or ganisatie kwam ik gemakkelijk in contact met de ministers Pronk en Netelenbos en diverse provinciebestuurders. Als conservator van het gemeen temuseum in Woubrugge koes tert u het oude. Hoe behoudend bent u in politiek opzicht? „Vanuit het midden ben ik op geschoven naar links, ook al vind ik links en rechts in de poli tiek niet zulke handzame be grippen. Ik ben niet in alle op zichten behoudend. Zo vind ik het jammer dat Jacobswoude de afgelopen periode zo weinig al ternatieve energiebronnen heeft benut. Dan heb ik het over zon neboilers en over windmolens, waarvan ik een voorstander ben. Maar zelfs in mijn eigen partij zijn de meningen over een windmolenpark in de gemeente verdeeld. Als wethouder wil ik mijn voorkeur niet te veel laten doorklinken. Ik vind het niet netjes om mijn eigen hobby na te streven." Hoe veel is Jacobswoude de laat ste vier jaar opgeschoten? „Dat moeten anderen maar be oordelen. Ik vind het belangrijk dat er een bepaalde continuïteit in het beleid zit. De geschiede nis kent ook vaak een logische ontwikkeling. Als ik die lijn be speur, heb ik het geduld om dat doel te bereiken. Je moet er de tijd voor nemen tot je eruit bent, anders is het zonde van de tijd. Het gaat om de nuances. Oneli ners zijn mij te simpel. Al besef ik dat ik gemakkelijk praten heb: ik ben nooit ziek, heb een goed verstand en verdiende tot mijn zestigste een vorstelijk salaris bij het Europees octrooibureau. Toch hoop ik niet dat mensen daarom tegen mij opkijken. Ik kom tenslotte ook maar uit de Haagse Schilderswijk als zoon van een kleine middenstander." Is het wethouderschap schadelijk voor de gezondheid? „Ik denk het niet, al kreeg ik tij dens mijn tweede wethouders periode problemen met mijn hart. Sindsdien rook ik een pijp je minder, maar verder heb ik mijn leven niet ingrijpend ver anderd. Wel schrok ik en mijn omgeving nog meer. Maar een leven zonder spanning lijkt mij ook niet gezond. Ik voel mij ook weer gezond." Wat gaat u doen als uw wethou derschap over enkele weken op houdt? „Ik geloof dat het boeddhisme de volgende indeling kent: een mensenleven bestaat voor een deel uit opgroeien en leren, voor een deel uit laten zien wat je hebt geleerd en voor een deel uit doen wat je wilt. Als ik aan de derde fase toe ben, dan ga ik fietsen, zeilen, op pad met mijn echtgenote en kleinkinderen, weer iets doen met mijn natuur kundestudie en uiteraard met de historie. In politiek opricht sta ik aan de zijlijn. Het heeft mijn voorkeur dat Jacobswoude met drie wet houders verder gaat, dan kun je heel wat mensen te woord staan. Als alle drie de partijen (CDA, Gemeentebelang en VVD) in het college zitten, kunnen we het duale stelsel goed in praktijk brengen. Maar ik weet niet of de onderhandelingen die kant op gaan." jacobswoude - WD-wethouder Mieke Dambrink is deze week op het nippertje ontsnapt aan een motie van afkeuring. De ge meenteraad van Jacobswoude koos in plaats daarvan voor een berisping, door een motie die in november door de raad werd aangenomen, opnieuw en in iets uitgebreidere vorm in te dienen. Dambrink had er name lijk al die tijd niets mee gedaan. Tot verbazing van velen stemde Dambrink er tenslotte zelf mee in, kort nadat ze de motie had ontraden. De motie komt erop neer dat niet alleen bijstandsge rechtigden een eindejaarsuitke ring krijgen, maar ook de mini ma. Op initiatief van het CDA nam de raad eind 2001, evenals het jaar daarvoor, een motie aan waarmee de bijstandsgerechtig den de garantie van een einde jaarsuitkering kregen. De uitke ring komt neer op ruim 55 euro. Tot op heden heeft deze groep nog geen cent gezien. Namens het CDA verweet Riekie Brunt de wethouder dat zij noch in december noch in januari heeft aangegeven dat er uitvoe ringsproblemen waren. „Dat hoorden we pas drie maanden na het aannemen van de mo tie", aldus Brunt. „De novem- ber-motie droeg het college op de voor de uitvoering noodzake lijke werkzaamheden te verrich ten. Wethouder, bent u ervan overtuigd dat u alle i eeu hebt ondernomen om d tijdig uit te voeren?" Dambrink verweerde te wijzen op een advies directeur van de ISD meentelijke Sociale Zo'n uitkering alleen ader standsgerechtigden zou* do minister van sociale zalp. worden geaccepteerd dien zou de minister elk kn regel nauwkeurig cont ite „Ik weet dat het een ven Üeh zaak is een motie niet uit ren, maar ik wilde de ISD het beklaagdenbankje br f d Brunt vond dat onzin, baa daarbij het Alphense mo act aan de wettelijke eisen als voorbeeld. In dit mofEfm gen zowel de bijstands tigden als de mensen Ji Well minimuminkomen hete fehi Uitkeringsgerechtigden "da aangeschreven en de 1 worden opgeroepen via! vertentie. Daarmee ov Brunt niet alleen de fracties maar zelfs deD) der. De ene stem tegen d In was afkomstig van D66' van Hoesel. Hij staat we de uitkering, maar wil et ider; ten hoeveel mensen ff minimuminkomen vraag indienen. Naar schatting kost de d gel Jacobswoude ongevc lenc euro aan uitkeringen en ringskosten. lom

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16