LEIDEN REGIO Leiden 5Zonder vrijwilligers was het nog veel schraler dialect Okkeloen MIDDEN ZUID NOORD WEST ALGEMEEN 972 vrijdag 15 MAART 2002 R3 1KLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, f e buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax; 071-5321921; e-mail: redactie.Id@damiate.hdc.nl '[RAS Liefhebbers van een spelletje klaverjassen kunnen zon- im 13.30 uur in buurthuis de Pancrat een kaartje leggen. Wie rjassen wil leren kan daarvoor elke dinsdagmiddag tussen en 16.00 uur terecht in het buurthuis aan de Middelstegracht ÏAS V or de computerlessen in buurthuis de Pancrat aan de elstegracht 85 kan nog steeds worden ingeschreven. De les- |n tweemaal per week op dinsdag- en donderdagmiddag van !tot 16.30 uur of op maandag- en woensdagavond van 20.00 00 uur. Voor deze avondgroep zijn nog twee plaatsen be- 3 maar in april begint opnieuw een groep. In deze cursus 1 en de basisprincipes om te werken met het besturingspro- at-( ma Windows en het tekstverwerkingsprogramma Word 2000 egd. De kosten voor zeven lessen bedragen 37 euro, inclusief teriaal. ESTEIN In de kantine van Turnvereniging Cronesteyn aan het r4>npad 1 verzorgt de Imkersvereniging Leiden e.o. vrijdag 22 een lezing over bijen. De toegang is gratis. IESTEIN In bezoekerscentrum het Reigersbos in polderpark esteyn wordt zondag om 14.00 uur de nieuwe tentoonstelling •n ;ls in de wei' geopend. De tentoonstelling duurt tot 17 juni en een beeld van de weidevogels die van maart tot juli in onze rs broeden, zoals grutto, tureluur, kievit en scholekster. Er is andacht voor andere vogels op de wei, zoals reigers, spreeu- :n meeuwen. Maar ook het insectenleven in de bodem en c nhet gras en de salamanders in de sloot worden belicht. Aan n ndvan foto's, opgezette exemplaren en geluidsbandjes kun- M evogels worden herkend. Tevens kan de sfeer van de boe it, ituur worden geproefd door kaas te kopen uit de streek. Ver- t J er informatie te krijgen over excursies, fietstochten en cur- fgt n. Wie als vrijwilliger wil helpen bij het inventariseren of be- n van de natuur in de polder, kan zich daarvoor opgeven. Vele ivogelbeschermers helpen inmiddels de boeren om de nesten land op te sporen waardoor de unieke natuur in het Groe- ivejait wordt behouden. TV. ««o In buurthuis Matilo begint op dinsdag van 13.30 tot uur een biljartgroep, speciaal voor niet-rokers. Deze groep rentueel naar de maandagmiddag worden verschoven. Wie ötl ieft om gezellig te biljarten kan contact opnemen of gewoon ;oc langs gaan bij het buurthuis aan de Zaanstraat 126, telefoon (V( 15. scj BURG De Nederlandse Modelspoor Federatie 'Bollespoor' ze iseert zondag 24 maart voor de 15de keer een bijeenkomst in 3 centrum Matilo. Treinfanaten en modelspoorders zijn van et tot 17.00 uur van harte welkom in het buurthuis aan de 2e traat 126 om vrijblijvend kennis te maken met de activiteiten arijen modelspoorclub. WEG De Leidse postzegelvereniging 'De postzegelvrienden' gt zondag van 11.00 tot 16.00 uur een regionale voorjaars- igelbeurs in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169. Aan on- veertig tafels wordt op het gebied van postzegels van alles joden en er is de mogelijkheid om te ruilen. Als gevolg van Ti irgang naar de euro zijn in een groot aantal Europese landen V re postzegels uitgegeven, waardoor de belangstelling voor het nelen weer is toegenomen. De postzegelvereniging hoopt veel nieuwe verzamelaars naar de beurs komen. De toegang aa [WARTIER De afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereni- i V, an Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen ui' S) verzorgt woensdag 20 maart een bijeenkomst waar unieke r ische films over de NS worden vertoond: stoomlocomotie- ea iet houten sneltreinrijtuigen, de eerste elektrische treinstellen «motieven. Leidenaar Lex Creighton presenteert films uit fóS-archief die niet eerder in het openbaar zijn vertoond, roor iedereen toegankelijke bijeenkomst wordt gehouden in Ivan busbedrijf Connexxion aan de Rijnsburgerweg 1 (direct hetNS-station). De toegang bedraagt 1,50 euro voor NVBS- en2 euro voor niet-leden. Wie meer wil weten over de bij- imsten van de NVBS kan een kijkje nemen op internet: ivbs.com 1WIJK In buurthuis Op Eigen Wieken atfn het Valkenpad 5 is n om 20.30 uur de maandelijkse Line dance-avond. Wie informatie wil kan op een van de dansavonden gaan kijken v, lenmet Sjaak en Nel de Heiden, telefoon 5221360. Ili E K)l In buurthuis De Kooi aan de Driftstraat 49 is zondag weer w ar prachtige prijzen mee te winnen zijn. Er worden indes en een superronde gespeeld. De zaal gaat om 12.30 ien en om 13.00 uur begint de bingo. Woensdag 20 maart is 14.00 tot 16.30 uur weer een bingo maar nu uitsluitend voor üssers. Meer informatie: 5221197. •01 In buurtcentrum De Kooi is zaterdag 23 maart van 20.00 00 uur weer een Open Podium. Muzikanten met verschillen- a* (tergronden brengen live muziek, variërend van percussie tot landstalig repertoire, van muziek uit Marokko tot Zuid-Ame- 'e presentatie is in handen van Maarten Witkam. Meer infor- bij het buurtcentrum De Kooi, Driftstraat 49, telefoon m 97 Een e-mailtje sturen kan ook: bcdekooi@lwo.nl NSHOF Bij t Leidse kinderkoor 'Flits' is na lange tijd weer voor nieuwe leden. Iedere maandagmiddag wordt er geoe- *n- foor diverse optredens en zelfs voor een eigen musical in jajpuis Stevenshof aan de Trix Terwindtstraat 4. 'Flits' is een n actief koor voor kinderen van 5 jaar en ouder. Kinderen ^leuk vinden om te zingen kunnen eens gaan kijken. Voor w ten van 5 tot 8 jaar wordt er geoefend van 16.30 tot 17.15 uur pr kinderen van 8 jaar en ouder van 17.15 tot 18.00 uur. Voor •I informatie kan contact worden opgenomen met Simone telefoon 5766776. erfietsseizoen van de Leidse Ren- en Toer Vereniging Swift "begint zondag weer met een poldertocht. Daarna kan elke 'g. alleen of in gezinsverband, aan een fietstocht worden ,1] nomen. De start (tussen 8.30 en 12.00 uur) en de finish zijn Vrf Clubhuis aan de Willem van de Madeweg 1 (park De Bult). 30' te informatie telefoon 5124379. et: '^Leiden verzorgt elke dinsdag-, donderdag- en ni 'gmiddag boeiende stads/hofjeswandelingen of een tenenwandeling. De wandelingen beginnen om 14.00 uur de Burcht. Ook op afspraak kunnen wandelingen onder 8van een ervaren gids van het Gilde worden gemaakt. Voor te inlichtingen of een afspraak even bellen met mevrouw R. telefoon 5219503. Directeur Vlietlanden Ton Bruseker neemt afscheid Zonder vrijwilligers is het niet meer mogelijk een minimale kwaliteit aan zorg in verpleeghuizen te leveren. „Eens. Als ik geen vrijwilligers had, was het hier allemaal nog veel schraler. In Zuydtwijck hebben we honderd vrijwil ligers. Ze zijn relatief oud en werken niet meer. Ik voorzie een probleem nu er tekorten aan vrijwilligers ontstaan. Als vrijwilligers afhaken, holt de kwali teit van zorg in de tehuizen achteruit. Als er nu een bewoner naar het zieken huis moet, regel ik liever een vrijwilliger dan een verzorgende. Want wie wast of voert die andere bewoner als er één van mijn werknemers mee gaat? Als die vrijwilliger er niet is, wordt de bewoner alleen in een taxi gezet. Hij komt heus wel terug, maar wordt eigenlijk aan z'n lot overgelaten. Instellingen moeten er alles aan doen om vrijwilligers aan zich te binden. Je moet ze in het zonnetje zetten en niet nalaten het belang van hun werk te benadrukken. Desnoods moet je ze betalen. Dan raak je wel het etiket 'vrijwilliger' kwijt, maar als beta ling nodig is om vrijwilligers te behou den, moet je dat doen. Een onkosten vergoeding zou ik zeker toejuichen." Het is een schande dat er in verpleeg huizen soms nog meerdere ouderen op één kamer wonen. „Oneens. Ik vind dat een bewoner moet kunnen kiezen uit een een- of tweepersoonskamer. Er zijn echt oude ren die een tweepersoonskamer pretti ger vinden. Een tachtigjarige die altijd met broertjes en zusjes en later met een partner heeft geslapen, voelt zich een zaam als er niet iemand anders geluid maakt in de kamer. Maar vier- en zes- persoonskamers, dat is echt uit den bo ze. Die hebben we hier nog wel, maar dat moet en gaat anders." De regering is te veel bezig met de aanpak van de wachtlijsten en heeft te weinig oog voor de ouderen die al in een verzorgings- of verpleeghuis wo nen. „Eens. Echt hoor, ik kan af en toe m'n ogen niet geloven. Het gaat alleen maar om politiek scoren. En dat kan blijk baar met de aanpak van de wachtlijs ten. Wachtlijstbestrijding is natuurlijk prima, maar de politiek vergeet wel dat er 55.000 ouderen in verpleeghuizen zitten waarin de kwaliteit van zorg niet omhoog gaat. Ik zeg: geef meer geld aan de zorg om die twee uur en twintig minuten verzorging en aandacht per dag op te rekken. Die zorg zie ik wel het liefst geleverd bij de ouderen thuis. Want ik ben er voor om ouderen zelf standig te laten blijven wonen. Ver pleeghuiszorg in een kleinschalige woonvorm is ook prima. Maar ver pleeghuizen zullen altijd nodig zijn." Als verpleeghuizen geen extra geld krijgen gaan ze failliet. „Oneens. Failliet gaan ze niet omdat er altijd overheidsgarantie is. Maar de kwaliteit van zorg wordt wel onaan vaardbaar laag als de budgetten niet worden verhoogd." Nederland is niet voorbereid op de stijging van het aantal demente oude ren. „Eens. Maar ik vind niet dat het aantal verpleeghuizen moet groeien zoals de Gezondheidsraad deze week voorstel de. Ik vind wel dat het aantal verpleeg huisplaatsen moet worden uitgebreid. Niet in de vonn van meer verpleeghui zen maar in de vorm van verpleeghuis zorg thuis of met kleinschalige woon voorzieningen waar groepjes van zes ouderen in een soort gezinsvervangend tehuis bij elkaar wonen." Gezien de werkdruk in de zorg moet je wel gek zijn om nog de verpleging in te willen. „Oneens. Het is hard werken. Maar je krijgt er ook iets voor terug wat niet in geld of goederen is uit te drukken. En dat is dankbaarheid. Ouderen kunnen heel dankbaar zijn om kleine dingen." Pim Fortuyn heeft gelijk als hij zegt dat de problemen in de zorg voorbij zijn als er flink wordt geschrapt in management, bureaucratie en admi nistratie. „Ik besteed geen adem aan Pim For tuyn." uit de Leidsch DagbladAlMIHIlüYlilV ANNO 1902 Zaterdag 15 Maart LEIDERDORP - Het rashoenderpark 'Flora' gelegen aan de Dorpsstraat, naast het Raadhuis te Leider dorp, is thans gereed. Het blijkt uit alles, dat de aanleg, waarmede in Mei van 't vorig jaar een aan vang werd gemaakt, den eigenaar, den heer J. van Campen, veel moeite en zorgen gekost heeft. De in richting is in één woord keurig. In den stal aan den ingang bevinden zich een groot aantal hokken, waarin de heer Van Campen zijn ko nijnen fokt, om deze op den gegeven tijd te slachten ANN en te exporteeren. Gewoonlijk is in zoo'n stal een on draaglijke lucht, hier evenwel niet; alles ziet er zin delijk uit. Op de plaats zelve komende, staat men verbaasd over de keurig ingerichte hokken, waarin vele soorten rashoenders worden aangetroffen. De fokhanen, de leghorns, de minorca's en vele andere soorten zijn bepaald tentoonstellings-exemplaren. De hokken zijn licht zeegroen geverfd; wat het oog goed aandoet. Het terrein is omgeven dooreen flink breed water; hetwelk geheel is ingericht voor luxe eenden, ganzen enz. O 1977 door Roelf Reinders leiden - Een beetje een flauwe vraag misschien, maar waarom verlaat een di recteur vroegtijdig de zorg in een tijd van schreeuwende personeelstekorten? Ton Bruseker (6o), scheidend directeur van verpleeg- en verzorgingshuisstich ting Vlietlanden: „Ik moet voorkomen dat er een moment komt dat ik het niet meer goed doe." Dat moment is gekomen. Hij is hevig teleurgesteld dat de fusie met stichting Parco in Leidschendam is afgeketst. „Sc zoek de fout bij mezelf. Ik ben er niet in geslaagd om de raad van toezicht van Vlietlanden ervan te overtuigen dat een fusie goed is." Hij ziet het zo: door schaalvergroting investeer je in klein schaligheid. „Een fusie bespaart een boekhouder, inkoper en een directeur. Daar kun je verzorgenden en fysiothe rapeuten voor aanstellen. Ik heb gepro beerd om iedereen voor een fusie en thousiast te maken en dat is niet ge lukt." Maar hij neemt wel trots afscheid. Ver pleeghuis Zuydtwijck, onderdeel van Vlietlanden, was in 1993 het eerste te huis in Leiden dat demente ouderen opving. „Daarvóór moesten demente renden naar Warmond of Katwijk." En de gesloten afdeling met een tuin met een Arenadak dat open kan, daar is hij ook zeer tevreden over. „De bewoners kunnen de zon op hun huid voelen prikken en de vogels zien vliegen." Met de 'buitenwereld binnen halen' was hij ook de eerste in de regio. Gisteren nam hij afscheid van dertig jaar werk in de ouderenzorg. De laatste veertien jaar werkte hij bij Vlietlanden. Ton Bruseker in acht stellingen. Verpleeghuisbewoners zijn een verge ten groep in Nederland. Ton Bruseker: „Het is hard werken in verpleeghuizen. Maar je krijgt er ook iets voor terug wat niet in geld of goederen is uit te drukken." Foto: Dick Hogewoning „Eens. Ouderen in een verpleeghuis krijgen niet de zorg die ze verdienen. Het gaat om kwetsbare mensen die ziek zijn geworden of een ongeval hebben meegemaakt. En dan worden ze nog eens extra gedupeerd omdat er niet voldoende geld is voor de zorg die no dig is. Ik vind dat er meer individuele aandacht voor de bewoners moet ko men. Het face-to-face-contact ligt nu op ongeveer twee uur en twintig minu ten per dag. Dat is de tijd voor wassen, toiletbezoek en een praatje. Dat is echt te weinig. Voor extra aandacht zijn ze afhankelijk van familie en kennissen. Maar die zijn er niet meer zo vaak. Dus komt het vaak op de schouders van de vrijwilligers aan." Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2.50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgever!) Damiateb.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de halte v an het Leidsch Dagblad. Roosevcltstraat 82 te Leiden. U kri|gt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Twee van de leukste onderdelen van mijn vak, de taalkunde of liever de lexicografie (het maken van woordenboeken), zijn: het achterhalen van de herkomst van woorden, uitdrukkingen, verbindin gen en het beschrijven van de betekenissen ervan. Het geeft een groot, bevredigend gevoel als je denkt dat je erin geslaagd bent dat te doen. Je voelt je licht en vrolijk. De wereld zit ineens weer heel mooi in elkaar. De mensen lachen tegen je. Je kan alles. Maar er zit natuurlijk ook een schaduw kant aan die schoonheid. Er zijn ook woorden waarvan je met de beste wil van de wereld niet zou kun- dan mag hij daar best tevreden over zijn. Maar hij moet niet de pretentie hebben dat ie daardoor meer en beter is dan een ander. In Leiden spreken ze behalve over kapsones, kouwe kak en kouwe drukte ook over 'n bleddy hoera. En u voelt hem al aankomen: weer heb ik niet het flauwste vermoe den hoe ik dit moet verklaren. Ja, dat hoera, dat gaat nog wel. Die kapsoneslijers roepen dat om het hardst. 'Hoera, het gaat zo goed met ons. Wij zijn de besten.' Maar wat doet dat bleddy daar? Een verbastering van het Engelse bloodyl Daar ko men die kerels weer met hun verdomde hoerage roep? Nog een voorbeeld van lexicografisch leed. In Lei den wordt iets dat heel groot is 'n jetser genoemd. In geen enkel woorden boek kan ik een woord vinden dat er op lijkt. Niet in het grote WNT, niet in Van Dale, niet in de dia lectwoordenboeken. Ja, jetset: 'groep rijke luid ruchtige mensen die in het uitgaansleven de toon aangeven'. Maar dat is vol strekt niet te verbinden met het begrip 'iets groots'. De wanhoop na- v dert. Van een ander Leids woord voor 'iets groots', namelijk kn ijver, kan ik enigszins bevroeden hoe het is ontstaan. Een blij ver of knijverzak is een 'zeildoekse zak'. Ik veron-' derstel dat zo'n zak van zeildoek heel groot is. En dat je er heel veel in kunt doen. Want waarom maak je hem anders van die stevige stof? Maar weer weet ik niet waar knijver vandaan komt. Droevig, toch? Laat ik maar positief en blij eindigen. In het Leids wordt een mond ook wel met gebbe aangeduid. Dat woordje gebbe is verwant aan gaffel. Het bete kent eigenlijk 'schepnet dat aan een gaffelvormige stok vastzit. Zo'n visnet is iets ronds, vandaar dat gebbe ook 'gezicht, tronie' gaat betekenen en ver volgens ook'iets ronds dat in dat gezicht', name lijk 'mond' en zelfs 'lichaam'. Zo, het regent weer wat minder in mijn hoofd. Met veel dank aan Willem Kooreman. Hans Heestermans Reacties en tips voor deze rubriek kunt u sturen naar de redactie van deze krant, postbus 54, 2300 AB Leiden, onder vermelding van de ru brieksnaam 'Leids dialect'. E-mailen naar de au teur kan ook: heestermans@inl.nl LEIDEN - De zaal van de orthopedische kliniek op de eerste verdieping: verplegend personeel brengt de patiënten naar hun plaats. Foto: Archief Leidsch Dagblad Dinsdag 15 maart LEIDEN - Om half acht vanmorgen is begonnen met de verhuizing van de ruim twintig patiënten van de Annakliniek naar de nieuwe orthopedische afdeling van het academisch ziekenhuis. Dat gebeurde met ambulances van het AZL en duurde tot elf uur. Op maandag 25 maart verhuist ook de polikliniek van de Mezenstraat naar het AZL. De Anna-kliniek wordt dan definitief gesloten. In het door het architectenbureau Van Oerle en Schrama ontworpen en door de aannemingscombi natie Medicom gebouwde vier etages tellende ge bouw, werd gistermiddag nog hard gewerkt. Eigen lijk alleen de eerste etage, waar de orthopedische kliniek wordt gehuisvest, was zo goed als klaar. De polikliniek, op de begane grond is nog in het stadi um van afwerking en op de 2e, 3e en 4e verdieping wordt nog volop gewerkt. De werkzaamheden zullen voor de vandaag gearriveerde patiënten volgens ar chitect Van Oerle een minimum aan hinder opleve- De nieuwbouw is in een record tempo gebouwd en moet ook een aantal andere afdelingen vam^Fzie kenhuis uit de ruimtenood helpen. Zo komen op de begane grond ook de nieuwe poliklinieken mond- heelkunde, vaatchirurgie, plastische chirurgie en al gemene heelkunde. Op de tweede verdieping wordt de kliniek urologie en kinderchirurgie gevestigd, op de derde de kliniek algemene heelkunde De boven ste etage is voor stafruimten. Het nieuwe gebouw 38, staat via een brug in verbin ding met het oude heelkunde-gebouw dat in een la ter stadium zal worden opgeknapt. De polikliniek orthopedie, de eerste afdeling die op de begane grond in gebruik zal worden genomen, ademt door de wijze van aankleding nauwelijks de sfeer van een ziekenhuis. Bij wijze van experiment is in de hal en op de gangen vaste vloerbedekking aan gebracht. Ook is er een grote koffiebar, waar het wachten op de behandeling veraangenaamd kan worden. nen zeggen waar ze van daan komen of hoe ze ont staan zijn. Ik geef een voor beeld. Iedereen weet wat het woordje oen betekent, namelijk 'sukkel, domoor'. Maar niemand kan met ze kerheid zeggen hoe dat klei ne woordje is gevormd. Ik heb het een paar jaar gele den geredigeerd voor de Aanvullingen van het Woor denboek der Nederlandsche Taal. Ik ben zeker twee we ken bezig geweest met een onderzoek naar de her komst ervan. Helaas, ik ben er niet achtergekomen. Dan voel je je mismoedig. De wereld lacht niet meer. Het waait en het regent. Naast oen komt ook okke loen of oekeloen voor, in de zelfde betekenis van 'dom oor'. Ook van dit woord we ten we niet precies hoe het ontstaan is. Misschien is het als volgt te verklaren. We hebben in het Nederlands de neiging om woor den uit te breiden met een woord dat erop lijkt en dat erop rijmt. Zo werd van botsen het woord hos- sebossen gevormd en van hakken 'stekelige op merkingen maken' hakketakken. Het zou kunnen zijn dat we ook okkeloen moeten zien als een soort rijmende uitbreiding van oen. Maar het kan ook best anders zijn en dus regent het voor mij al weer een beetje. En die motregen kan uitgroeien tot een stevige plenspartij. Wat is het geval? In Leiden wordt het woord okkeloen ook gebruikt voor een 'grote neus'. Zo'n grote fok werd ook wel een grote okke- loene neus genoemd. En, ach ja, ik moet het be kennen: ik heb geen idee hoe de betekenis grote neus te verbinden is met een 'domkop'. Er is toch geen enkele overeenkomst tussen? Tenminste, ik zie die relatie niet. Dus het stormt nu in mijn hoofd. En het wordt almaar onstuimiger. Ik heb een goed ontwikkelde hekel aan mensen met kapsones. Ze lijken heel wat, maar meestal stellen ze weinig voor. Goed, als iemand bekwaam is in zijn vak,

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15