LEIDE PvdA en D66 zijn geruzie partners zat yIk kon op niemand Rijksregels maken 'Corvee op straat voor bezoekers De Bakkerij' Vebo onmogelijk REGIO GGD ziet geen relatie tussen meningokokkenbesmettingen R1 VERRASSEND, eftink schuifpuien Lenteblauw aan de Groenesteeg Uitgekeken j op uw r collega's www.autoheemskerk.com vrijdag IS MAART 2002 'Huisvader' van atwijk neemt fsfheid Aanklacht regens smaad igen nepsiti Hillebrand: 'Ik word een beetje moe van dat gekakel' (advertentie) fouwwanden van Lieftink zijn ilte blikvangers en ideale buiten- «l-wanden Ze worden gemaakt loogwaardig aluminium of kunst- al Perfect maatwerk uit eigen fabriek. Met KOMO-keur oersterke kwaliteitsgarantie. Tot ziens in de showroom. Showroom: Proauktieweg 15-17 2404 CC Alphen alü Rijn 'el 017246 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: :ag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur :a!erdag van 10.00 tot 16.30 uur door Robbert Minkhorst leiden - Het moet afgelopen zijn met het voortdurende gesteggel tussen de WD en GroenLinks in Leiden tijdens de collegeonder handelingen. Dat maken de lijst trekkers van de twee andere be oogde collegefracties, PvdA en D66, duidelijk. De WD en Groen Links richten hun gifpijlen bij her haling op elkaar sinds het aftre den van GroenLinks-wethouder J. Laurier, waarvoor zijn partij voor- ai de WD verantwoordelijk acht. Gisteren eisten de liberalen dat GroenLinks duidelijk maakt wie zijn wethouderskandidaten zijn. De WD vindt het onterecht dat, terwijl de andere gesprekspart ners al wel hun namen hebben doorgegeven, GroenLinks dat niet hoeft. Die partij vond de eis van de WD onredelijk. Wie de kandidaten zijn, wordt tijdens de onderhandelingen vanzelf wel bekend, gaf de partij aan. PvdA'er R. Hillebrand, die als voorman van'de grootste fractie het initiatief heeft genomen voor de gesprekken over een nieuw college, wil weinig kwijt over het volgende akkefietje tus sen de WD en GroenLinks. Hij laat wel blijken zich te ergeren. Wat hem betreft is het ook afge lopen. „Ik word er een beetje moe van als mensen beginnen te kakelen zodra hun een micro foon voor de mond wordt ge houden. En daarmee heb ik ge zegd wat ik heb willen zeggen." Of het verzoek van de WD reëel is, wil Hillebrand niet aangeven. Dat wil D66-voorman A. Pecht- old evenmin. „Ik vind het een onzinnige discussie." Binnen politieke kringen wordt wel geopperd om Hillebrand tussenbeide te laten komen. Als leider van de onderhandelingen moet hij het voortouw nemen. WD-wethouder M. Schultz vindt het inmiddels tijd dat ie mand met de vuist op tafel slaat en roept dat het nu moet zijn af gelopen. Of dat binnenskamers al is gebeurd, wil Schultz niet vertellen. CDA'er W. Bleijie beschouwt zijn partij nog lang niet als de la chende derde. Hij verwacht niet dat als het 'gedoe' rond de WD en GroenLinks voortduurt, een van die twee partijen voor het CDA wordt ingeruild. Het meest voor de hand ligt dan dat GroenLinks eruit valt. „Ik leef nu met het gegeven dat GroenLinks de vierde collegepartij wordt. Hoe groot de kans is dat het an ders wordt? Ik heb geen idee. Ik weet niet hoe het pluche plakt. We blijven nog een paar weken lekker langs de zijlijn staan en kijken wat het gaat worden. Ik kan weinig anders doen." Bleijie vindt de eis van de WD trouwens wél redelijk. „Ik kan me best voorstellen dat de WD enigszins gepikeerd is. Die eis is aan ons allen gesteld. Gelijke monniken, gelijke kappen." leiden - Lange tijd heeft de dood geregeerd aan het einde van de Groenesteeg. Maar begrafenissen zijn er al lange tijd niet meer en de rust wordt er zelden of nooit meer verstoord door verdriet. En dan blijkt het leven er langzaam toch weer de overhand te krijgen. Crocussen en scil- las geven het gras tussen de oude, vervallen grafstenen een frisse blauwe en paarse zweem. Foto: Hielco Kuipers rel Baarspul isenteert boek [r Ceteco-affaire |Robbert Minkhorst iaag - In een roman waar iet verhaal akelige gelijke- 1 vertoont met de werke- id, haalt schrijver Karei tul zijn gram. De ambte- ran de provincie Zuid-Hol le 'als bok de woestijn in tuurd om daar t€ wor- jeslacht', slaat terug. Als er die miljoenen verdiende lij de gevierde man op het iciehuis. Tot het mis ging, helemaal alleen stond, ersconferentie in Nieuws- van gistermiddag, waar Voormalig kasgeldbeheerder Baarspul van de provincie Zuid-Hol land: „Ik was de olie in de machine." Foto: GPD/Harry Verkuylen (advertentie) IP- Morgen vindt u de ïi^J! haan Hio hu n nact www.leidschdagblad.nl Baarspul en zijn uitgever Willem Donker de roman 'Zilverpolder' presenteerden, was één grote aanklacht tegen de provincie. Achter de tafel zat een man met frustraties die zich miskend voelde en die in de steek was ge laten. „Ik heb het in mijn eentje moeten doen. Juridisch is vast gelegd dat niemand zich met mijn werk mocht bemoeien. Dat was de verordening financieel beheer. Mijn baas mocht zich niet met mijn werk bemoeien. Ik kon op niemand terugvallen." 'Zilverpoldér' is het boek van de Gouwenaar over de Ceteco-af faire. Hij kreeg in 1995 de op dracht om met geld geld te ma ken. Het was een geheim be sluit. Baarspul bouwde een le ningenportefeuille op van meer dan twee miljard gulden en ver diende daar geld mee. Totdat het handelshuis Ceteco, waar aan ruim veertig miljoen was geleend, in 1999 failliet ging. Drie gedeputeerden stapten op, alsmede de commissaris van de koningin, Joan Leemhuis-Stout. Baarspul kreeg ontslag. Justitie verdenkt hem nog van oplich ting. Daarvoor staat hij volgende week terecht. „Ben ik er een cent wijzer van geworden? Is er gefraudeerd, ge stolen? Er is acht miljoen gulden zoek, maar ik heb het niet", zei Baaispui. „Ik heb niet één cent gestolen." Volgens justitie heeft Baarspul een vriend geholpen bij het opzetten van een geld handel, maar daarbij zijn werk gever opgelicht voor bijna twee miljoen gulden. Baarspul heeft om zijn verhaal te kunnen vertellen, bewust voor een roman gekozen. Dat gaf hem de ruimte om een beeld te schetsen van de intriges en leugens. 'Zilverpolder' verhaalt over de provincie Zuidland, met commissaris Jantien Vossen- Faut, hoofd financiën Jan Tul penveld (in het echt Bloemen- daal) en de gedeputeerden Freek Bontebal (Brouwer) en Arie den Ouden (De Jong). Ambtenaar Martin Jacobs moet geld gaan verdienen. Dat gaat goed, tot de problemen rond het handelshuis Boteco ontstaan. In het hoofdstuk 'De Indische wasserette' legt hij uit hoe de provincie vermoedelijk heeft meegewerkt aan het witwassen van zwart geld van oud-presi dent Soeharto. In de werkelijk heid gaat het om de bank Ind over, waaraan Zuid-Holland 240 miljoen gulden leende. Toen had Baarspul nog geen enkel vermoeden, legde hij gisteren uit. Pas later werd het voor hem duidelijk. „Zo'n bank wordt je aanbevolen door geldmakelaars. Ik had dat nooit kunnen bevroe den. Als het nou ging om de Banco di Mafiosi uit Napels, had ik het natuurlijk nooit gedaan." De commissie Van Dijk oordeel de in 1999 over het bankieren dat het besluit uit 1995 erover 'onwettig, ondemocratisch en onrechtmatig' was. De hoofd rolspeler in de affaire, Baarspul, handelde eveneens onrechtma tig. „Dat is nogal bizar. Ik han delde binnen een onwettig ge nomen besluit." Met de winsten die de kasgeldbeheerder maak te, dekten ambtenaren en gede puteerden tekorten af - zonder daar ruchtbaarheid aan te ge ven, aldus Baarspul. De opening van het provinciehuis door ko ningin Beatrix, het bezoek van prins Willem-Alexander, en meer. „Had je een probleem, dan ging je naar Baarspul", zei de voormalig ambtenaar. „Dat halen we wel uit het potje van Baarspul. Makkelijk. Het was de olie in de machine." 'Gesloten boek' den haag - Waar Karei Baarspul het nodig vond om zijn verhaal op papier te zet ten, is voor de provincie Zuid-Holland de Ceteco-af faire een gesloten boek. „Voor ons zijn de feiten in 1999 al aan het licht geko men", zegt woordvoerder J. Distelbrink. Op de onthullin gen van de oud-kasgeldbe- heerder, over bijvoorbeeld het bezoek van de koningin en de kroonprins, en over de lening aan de bank Indover, reageert de provincie niet. „Dit is geheel voor rekening van meneer BaarspuL We hebben niet de behoefte om er op in te gaan. Het boek is een volledig mengsel van fan tasie en werkelijkheid." door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - Er bestaat geen relatie tussen een nieuw geval van me- ningokokken in Waddinxveen en de vorige week overleden Wesley van der Werf uit Hazers- woude-Dorp. Ook de besmet ting van de peuter in Leiden houdt vermoedelijk geen ver band met de ziektegevallen in de Rijnstreek. De GGD's van Midden-Holland en Zuid-Hol land Noord hebben de gangen van de slachtoffers nagegaan en geen verband gevonden. De twee jongeren kenden elkaar niet. De GGD wil nog steeds niet zeggen of de jongeren ziek zijn geworden door een B- of een C- variant. De gedachte dat er een verband was tussen de twee slachtoffers ontstond nadat bekend werd dat het Hazerswoudse slachtof fer Van der Werf op de avond van zijn besmetting, vrijdag 1 maart, een bezoek had gebracht aan dorpshuis De Rozenburg in Boskoop. Het dorpshuis is ook populair bij leerlingen van het Coenecoop College in Waddinx veen, waar de met meningokok- ken besmette Waddinxveense op zit. Zij werd vorige week be smet en herstelt nu van een her senvliesontsteking. De GGD's in Leiden en Gouda wijzen het verwijt van de hand dat zij onderling niet goed sa menwerken bij het opsporen van de bron van de me- ningokokbesmetting. Hazers- woude en Boskoop liggen dicht bij elkaar, maar zitten niet in de zelfde GGD-regio. Volgens woordvoerder B. Kuik van het ministerie van VWS worden alle gevallen van besmettelijke ziek ten aangemeld bij de Landelijke Coördinatiestructuur Infectie ziekten in Utrecht. Als zij een 'cluster' van gevallen zien, alar meren zij het 'outbreak mana gement' van het ministerie, dat maatregelen neemt. „Die me thode om epidemieën aan te pakken, werkt heel goed", zegt Kuik. Meningokokken zijn bacteriën die ongeveer een kwart van de Nederlanders met zich mee draagt in keel- en neusholte. De bacterie kan worden overgedra gen bij 'intensief contact', zoals knuffelen en zoenen. Bij kinde ren en jongvolwassenen veroor zaakt de bacterie, die zowel in een B- als een C-variant voor komt, hersenvliesontsteking ('nekkramp') en bloedvergifti ging. De ziekte kenmerkt zich door koorts, koude rillingen, hoofdpijn, spierpijn en pijn bij het vooroverbuigen van de nek. Bij een bloedvergiftiging wordt de patiënt bovendien suf en krijgt rode vlekjes op de huid. Besmette baby's zijn slaperig, drinken slecht, zijn prikkelbaar en huilen anders dan gewoon lijk, vooral bij het verwisselen van de luier. (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN L. 071-5310811 R. 071-3312866 -1- door Timoteus Waarsenburg gistreerd staat. Als een dier Ijl larepost, de krant van (fi rtyereniging Maredorp, len bewoners enige tijd ge il opgeroepen hun erger en in de woonomgeving te den. De reacties zijn door- eeld naar de gemeente, een aanta'zaken vraagt ,n] steeds aandacht, zo meldt februari-nummer van het Er staat een brief in afge- t van iemand die bekend is fe redactie van de buurt- S /an! roots te ergernissen zijn de >1» lisbakjes die her en der in tiurt staan of aan een paal hangen en in de regel te klein zijn, aldus de schrijver. Zekei' gezien de hoeveelheid mensen die er langs loopt. Een voor beeld: de prullenbak bij de For- tisbank op de hoek van de Ou de Rijn en de Hooglandse Kerk steeg is met enige regelmaat vol en wordt met name in de week- eindes onvoldoende geleegd. De troep trekt weer zwervers aan. In de hal bij de pinautomaat van de bank is geen afvalbakje om de bonnen van de geldauto maat in te doen. Dat geeft een enorme troep, die zich voortzet V De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Ene-Jan Berend sen 1 53 56 434 op straat. Daarnaast is de hal, volgens Marepost, een verza melplek voor drugsgebruikers met alle bijkomende verschijn selen van dien. In de buurtkrant staat ook dat diaconaal centrum De Bakkerij op de Oude Rijn, waar onder anderen drugsverslaafden en alcoholisten worden opgevan gen, op weekdagen rond lunch tijd een groot aantal luidruchti ge lieden ontvangt. „Deze druk ken hun stempel op een stuk Oude Rijn globaal tussen 11.00 en 15.00 uur. Deze lieden laten als regel flink wat troep achter. Zou het geen idee zijn, als een soort bodem in al het gedogen, deze lieden gewoon corvee te laten doen ook op straat?" Een gewaagde suggestie van Marepost. Volgens Joop Koren, coördina tor bij De Bakkerij ligt de zaak 'heel gevoelig'. „U moet maar met Wïllard Brandhorst bellen." Brandhorst is directeur van stichting De Binnenvest voor maatschappelijk werk waar De Bakkerij onder valt. Volgens de directeur nodigt De Bakkerij de omwonenden met enige regel maat uit voor gesprekken. „En als ik dit dan zo lees, dan denk ik: het wordt tijd om weer eens met de burnt een avond door te brengen." Brandhorst bestrijdt dat de troep rond de pinautomaat af komstig is van bezoekers van De Bakkerij. „Er zullen daar De hal van de Fortisbank op de hoek van de Oude Rijn en de Hooglandse Kerksteeg is volgens buurt krant Marepost een verzamelplek voor drugsgebruikers. Foto: Henk Bouwman best wel eens bezoekers rond hangen, maar die zijn niet ver antwoordelijk voor de troep. Mensen die in De Bakkerij ko men, hebben niet zo veel eu ro's. Ik pin daar zelf ook wel eens en zie hoe andere gebrui kers van de pinautomaat de bonnetjes laten liggen. En om bezoekers van De Bakkerij nou de troep van andere mensen te laten opruimen, lijkt mij wat ver gezocht." Tot slot heeft Brandhorst nog een suggestie. „Laat omwonen den eventuele klachten bij het Meldpunt Overlast melden. Daar wordt alles centraal gere geld en op basis daarvan kun nen we eventueel optreden. Dan hebben we ook geen brie ven in Marepost meer nodig." Eric-Jan Berendsen door Timoteus Waarsenburg leiden - De 52ste Paasveeten- toonstelling in de Groenoord- hallen, gepland voor zaterdag 23 maart, gaat voor het tweede achtereenvolgende jaar niet door. Was vorig jaar de mkz-cri- sis verantwoordelijk voor het af blazen van het evenement, dit jaar maken de door de overheid ingevoerde regels de Paasvee- tentoonstelling onmogelijk. De Vereniging tot het bevorderen van de Agrarische belangen in de Rijn- en Duinstreek fVebo), de organisator van de paasvee- tentoonstelling, is diep teleurge steld. .Als de regels voor dit soort evenementen niet snel realistischer worden, is de Leid- se paasveententoonstelling defi nitief geschiedenis", zegt Vebo- voorzitter J. Jonker. Zo'n driehonderd veehouders hadden zich dit jaar met onge veer evenveel dieren bij de orga nisatie gemeld. „En in januari van dit jaar zijn we naar de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) gestapt voor de nodige ontheffingen. Maar er bleken nog geen regels voor vee tentoonstellingen te zijn opge steld. Die kregen we uiteindelijk pas eind februari toegestuurd", zegt Jonker, die de regels direct doorstuurde naar alle inzenders. „Naar aanleiding van die regel geving haakten ongeveer 250 in zenders af. Tja, dan kun je geen paasveetentoonstelling ineer houden." Het grote probleem zit in de meldingsplicht voor dieren. „Elk dier heeft een nummer dat gere gistreerd staat. Als een dier de eigen boerderij verlaat, moet het beest daar worden afgemeld en vervolgens op de nieuwe be stemming worden aangemeld. Tot zover is er niets aan de hand. Maar een dier moet mini maal dertig dagen aangesloten op één plaats zijn om naar de slachter te mogen. En voor vee waarvoor slachtpremies worden uitgegeven, geldt zelfs een pe riode van negentig dagen. Als een dier een- uitstapje maakt naar de paasveetentoonstelling. moet dus opnieuw een periode van minimaal dertig dagen in acht worden genomen. Maar slachtrijp vee kun je niet meer zo lang laten staan. En boven dien dalen de prijzen na de paasperiode. De enige manier om dit te omzeilen isjiirect van de tentoonstelling war het abattoir te rijden. Maar die zijn op zaterdagavond dicht." Kortom, slachtvee kan niet naar de paasveetentoonstelling ko men. En dat vee vormt jaarlijks veruit het grootste deel. „Ook andere veetentoonstellingen in Nederland kunnen vanwege de ze regels niet meer doorgaan. Wij onderschrijven het belang om zorgvuldig met de gezond heidsrisico's van dieren om te gaan. Maar deze regels zijn niet reëel. Zonder aanpassingen be horen dit soort evenementen definitief tot het verleden. En dat is jammer. Niet alleen voor de veehouders, maar ook voor de bezoekers. Op deze manier wordt de kloof tussen stad en platteland steeds groter", aldus jonker.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13