Spoedig besluit over herstart kernreactor BINNENLAND 2 Commotie over nekkramp De angst is groot Kritiek op Schipholwet zwelt aan 'Onderwijsinspectie moet hoofddoekverbod bestraffen' Ziekenhuizen: Levering radio-isotopen in gevaar Politieagent zwaar bestraft voor het afrijden van been Wachten op geld 'Rondje Randstad' NSB-vlag na zestig jaar boven water familie Krijnen j| niet verhuizen yijTRicHT - De Maastrichtse wye Krijnen weigert te ver ben naar de vier woningen (hen door de gemeente zijn igeboden. Tussenkomst van jgemeester Leers bracht gis- pngeen oplossing voor het [fljct. De familie Krijnen Ct vertrekken uit de verpau- Öe, waar het gezin veel on- L veroorzaakte. De gemeente He woningbouwvereniging Sen woonruimte aan aan de |d van de stad. Maar de fami- Leigert hier op in te gaan. jorzaak autisme achterhalen nfiDAM - De oorzaak van -feme is bij ruim een op de Lipatiënten te achterhalen, ■leen bekende oorzaak is het ■Lelijk uitspraken te doen Ito de kans op herhaling voor "ers van een autistisch kind. schrijven onderzoekers van Amsterdamse Academisch üsch Centrum in het Jour- of Medical Genetics van De onderzoekers on- jrieipen 25 autistische vol- senen aan een onderzoek intdekten bij negen van hen [oorzaak. eun nieuwe isisvorming haag - De Tweede Kamer .it in hoofdlijnen de plan- Ivan staatssecretaris Adel- lid (onderwijs) voor de ba- i f rming-nieuwe-stijl. In de |vve basisvorming is het al van vijftien verplichte ten teruggebracht. Het ver- ate deel bestaat in de toe- m Jist uit Nederlands, Engels, ^inde, geschiedenis/maat- Ippijleer, aardrijkskunde, li- ïelijke opvoeding en de ^tvakken. Daarnaast moe ringen twee vakken kie- juit het rijtje techniek, na- •/scheikunde, verzorging foologie. bo's in zee met litse scholen nERDAM - Nederland en |sland gaan de komende ja- itudenten van lerarenoplei- ien uitwisselen. Dat is het Itaat van samenwerking in Fontys Hogescholen in Sant, Hogeschool Holland Jnsterdam, Hogeschool Tcht, enkele Duitse hoge- ilen en de universiteit van jn. De Nederlandse hoge- len maakten hun initiatief jren bekend. tie tegen izoNobel itERDAM - De internationale i'nbeschermingsorganisatie is een actie begonnen te- chemiereus AkzoNobel. [eta-leiding roept haar Eu- leden op bij het bedrijf dierproeven te proteste- Peta wol dat het concern ookt wordt met brieven van ctivisten, die hun afschuw uitspreken over de AkzoNobel geplande tes- jnet dieren. Volgens de die- jeschermers bestaat er al oende informatie over de ten van de stoffen. iraak om kere douche li en - De stereoinstallatie, IUe den en andere waardevolle en liet hij ongemoeid. Een die dinsdagnacht zijn slag in een woning in Emmen honger en voelde zich sme- Dus nadat hij wat fruit en Wes had genuttigd, sprong toder de douche, schoor [gezicht glad en trok vervol wat schone kleren uit de Ijoenen voor |o-inschrijvingen wsum - De Hogeschool M heeft de afgelopen vier 6,75 miljoen euro uit de skas ontvangen voor nse studenten die een op- ngvan enige maanden ont- ?n. Een klein deel van dat a8ging naar Spanje, het ndeel kwam ten goede aan jogeschool Zeeland. Dat II het televisieprogramma Bgisteren gemeld. Momen laan er 330 Spaanse stu- jfn bij de school ingeschre- De hogeschool behoort tot de instellingen die vol- I het ministerie van onder en onrechte miljoenen pen ontvangen. jthond hoefde it aangelijnd tND - De American Staf- e-terriër die dinsdag in Nnd zijn eigenaar en een Pjn vrienden ernstig heeft jond, hoefde niet aange- 'te worden. Volgens de po- gold voor het dier geen /1-ZIW|n- of muilkorfplicht. De vriend van de hon- raas liep ernstige bijtwon- N moet waarschijnlijk Fche chirurgie ondergaan. donderdag 14 maart 2002 den haag/gpd - De Onderwijs inspectie laat ten onrechte toe dat scholen moslimmeisjes ver bieden een hoofddoek te dra gen. „De overheid moet concre te stappen ondernemen. Voor alle openbare scholen en het overgrote deel van alle bijzonde re scholen ontbeert een hoofd doekverbod iedere wettelijke basis", concludeert het Lande lijk Bureau ter bestrijding van Rassendiscriminatie (LBR) in een onderzoek over discrimina tie van islamitische vrouwen (moslima's) in Nederland. „Het is onaanvaardbaar dat de Onderwijsinspectie kennis heeft van dergelijke verboden zonder op te treden tegen de betreffen de onderwijsinstelling", aldus het LBR in het rapport. Het bu reau verwijst onder meer naar de Algemene wet gelijke behan deling. Die biedt ruimte aan 'uitdrukking geven van gods dienstige overtuiging'. Maar een woordvoerster van het ministerie van onderwijs bena drukt dat de wet toestaat dat scholen eigen kledingvoor schriften hanteren. „We advise ren de scholen om deze regels bij het aanmelden van een kind duidelijk te maken. Maar het wetsartikel staat een hoofddoek verbod niet in de weg." „Vrouwen die een hoofddoek dragen, zijn voor anderen als moslima herkenbaar, in tegen stelling tot mannen die men niet altijd als zodanig herkent. Het is die herkenbaarheid die vrouwen in het maatschappelijk verkeer parten speelt en soms leidt tot discriminatie", aldus de onderzoekers. Volgens het LBR is moeilijk vast te stellen in welke mate mos lima's precies worden gediscri mineerd. Wie afgaat op het aan tal verzoeken dat de afgelopen zeven jaar is ingediend bij de Commissie Gelijke Behandeling (CGB), zou volgens het LBR kunnen concluderen dat het meevalt. Want er zijn in zeven jaar tijd slechts 26 meldingen onderzocht. Overigens is daarbij volgens de commissie door de beschuldigde partij twintig keer 'verboden onderscheid' ge maakt. Het LBR benadrukt dat antidis criminatiebureaus jaarlijks tien tallen discriminatiemeldingen verwerken. Het verwijst ook naar een onderzoek dat is ver richt door de Rotterdamse wel zijnsorganisatie DISCK. 65 Mos lima's werd gevraagd of zij bij het solliciteren problemen had den wegens hun hoofddoek. Voor 25 vrouwen was het niet aan de orde omdat zij geen hoofddoek droegen of omdat zij nog niet hadden gesolliciteerd. Van de veertig andere vrouwen antwoordden er vijftien dat er problemen waren. Een vrouw klaagde over wat haar bij een verzekeringsmaatschappij was overkomen. „Mij is gezegd: het enige wat jij hier niet moet doen is opvallen, en jij valt op", aldus de vrouw. Een andere vrouw die naar een stageplaats in het on derwijs solliciteerde, zei dat veel scholen geen leerkracht met een hoofddoek willen. den haag/gpd - Minister Pronk van milieu gaat ervan uit dat hij voor 22 maart een be slissing kan nemen over de herstart van de kernreactor in Petten. Die datum is van groot belang. Als op of voor die dag een besluit wordt genomen, zijn er geen grote proble men te verwachten bij de leverantie van ra dio-isotopen aan ziekenhuizen ten behoeve van kankerpatiënten. Dat schrijft Pronk in een brief aan de Twee de Kamer. De minister kan op dit moment nog geen groen licht geven voor de herstart, omdat het onderzoek naar de grootte van het haarscheurtje in het reactorvat door het Engelse Serco Assurance meer tijd in beslag neemt dan gedacht. De uitslag hiervan wordt verwacht op 18 maart. Als blijkt dat het scheurtje in de reactor groter geworden is, wil Pronk bepalen wat de eventuele ge volgen zijn voor de levensduur van het reac torvat. Pronk heeft inmiddels wel de aanbevelingen ontvangen van het Internationaal Atoom Energie Agentschap ter verbetering van de veiligheidscultuur in Petten. Zo moeten in de structuren en bij het management diver se verbeteringen worden doorgevoerd, met name op het gebied van communicatie. Het Gemeenschappelijk Centrum voor Onder zoek (GCO) in Petten, eigenaar van de reac tor, heeft schriftelijk aan Pronk toegezegd deze aanbevelingen uit te voeren. Daarmee zijn er volgens de minister voldoende maat regelen getroffen om de veiligheid te waar borgen. Wanneer in de toekomst zich nieuwe veilig heidsproblemen voordoen, wil Pronk wel gemakkelijker kunnen ingrijpen. Afgelopen maand stuitte het stilleggen van de reactor óp grote bezwaren van ziekenhuizen en pa tiënten, omdat de levering van radio-iso topen in gevaar dreigde te komen. Pronk wil daarom samen met de ministers van econo mische zaken en volksgezondheid onder zoeken of de levering van radio-isotopen op een andere manier zeker kan worden ge steld. De bewindsman wil tevens dat de striktere veiligheidsmaatregelen worden vastgelegd in een nieuwe vergunning. Hij gaat bij GCO aandringen op snelle medewerking aan die procedure. Ook wil hij de huidige vergun ning tussentijds gedeeltelijk wijzigen om de installatie van een externe veiligheidscom missie mogelijk te maken. trolepost op een dijkje. Toen hij zag dat de man bezig was de ap paratuur te vernielen, stak de agent de rijksweg over en schoot via de berm door tegen het slachtoffer. Officier van justitie R. jeuken wees de verdachte tijdens de be handeling van de zaak op ande re mogelijkheden om de man te waarschuwen. Bijvoorbeeld door te claxonneren of zijn auto naast die van het slachtoffer te parkeren. „Voor mijn gevoel was de botsing niet meer dan een schokje", had de verkeersassis- tent gereageerd. De eis van de officier werd giste ren door de rechtbank overge nomen. Politiewoordvoerder J. van Mourik kon gisteren nog niet zeggen of de straf verstrek kende gevolgen heeft voor de baan van de politieambtenaar. Raadsman E. Schute kondigde namens zijn cliënt aan tegen de straf in hoger beroep te gaan bij het Gerechtshof in Den Haag. Daarnaast hangt de agent nog een schadeclaim van het slacht offer boven het hoofd. middelburg/gpd - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 31-jarige opsporingsambtenaar uit Zierikzee drie jaar rijontzeg ging, zes maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf en 240 uur werkstraf opgelegd. De verkeers- assistent reed op 5 juli bij een controlepost in Hulst met hoge snelheid in op de 25-jarige Gio vanni Hinneman uit Axel toen die bezig was om de snelheids- controle-apparatuur onklaar te maken. Door het incident verloor Hin neman zijn rechterbeen. Het slachtoffer werd geplet tussen de apparatuur, de auto en een boom. De rechtbank vond dat de opsporingsambtenaar, die niet bevoegd was om aanhou dingen te verrichten, zeer on voorzichtig had gereden en gro ve inschattingsfouten had ge maakt. Hinneman kwam er die dag achter dat hij geflitst was en keerde terug naar de flitsappara- tuur. De verkeersassistent, die belast was met de radarcontrole, bevond zich tegenover de con- De kernreactor ECN in Petten mag van minister Pronk (VROM) nog niet open. Foto: ANP/Koen Suyk den haag/gpd - Minister Nete lenbos van verkeer en water staat wil op korte termijn nog geen geld reserveren voor de aanleg van een railverbinding tussen de vier grote steden, het zogenaamde Rondje Randstad. Dat bleek gisteren tijdens een overleg in de Tweede Kamer over het Bereikbaarheidsoffen sief Randstad (BOR). Volgens de bewindswouw staat nog niet precies vast waar de nieuwe woonwijken komen die moeten worden ontsloten, tot dat de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening wordt vastgesteld. Tot dan weet de minister zelfs niet 'bij benadering' hoeveel de ver binding moet gaan kosten. Verder wil Netelenbos geen uit spraak doen over de hoeveel heid geld die beschikbaar is, omdat ze een prijswaag gaat uitschrijven voor de manier waarop de steden met elkaar moeten worden verbonden. Ne telenbos weest dat bedrijven die aan deze prijswaag meedoen, hun aanbieding aanpassen aan het bedrag dat zij noemt. Netelenbos verzekerde de Ka mer wel dat het Rondje Rand stad doorgaat en dat er in 2008 geld voor beschikbaar komt. Veel partijen in de Kamer, waar onder haar eigen partij de PvdA. drongen bij de minister aan op het noemen van bedragen, of het vast reserveren van geld. Groenlinks-kamerlid Van der Steenhoven dient vandaag een motie in om tot 2010 alvast 1,5 miljoen euro beschikbaar te stellen voor de aanleg van spoorverbindingen tussen Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Veel partijen zijn ook kritisch over de bereidheid van het be drijfsleven om mee te betalen aan wegen, in zogenaamde pu bliek-private samenwerkings verbanden. De minister liet zelf doorsche meren te twijfelen aan een deels private aanleg van de A4 door Midden-Delfland. Over de bouw van de weg tussen Schiedam en Delft wordt nu al 25 jaar gedis cussieerd. Onlangs presenteerde de provincie Zuid-Holland een plan waarvoor veel geld van het bedrijfsleven nodig is. Twee gevallen van nekkramp in Limburg De afgelopen dagen zijn er in Limburg twee gevallen van nekkramp geconstateerd. Het gaat om een 16-jarig meisje uit Helden, dat in een zieken huis is opgenomen, en een 14-jarig meisje uit Stein. Van beide meisjes wordt onder zocht welke variant (B of C) ze hebben. De afgelopen we ken was er vooral in Brabant veel commotie rond nek kramp nadat in Soerendonk in korte tijd drie kinderen be smet raakten. -A. Or,/tore «nar» maccaal rv Ouders zijn vaak overbezorgd over gevaar voor kind door Wilma de Cort Nijmegen - Duizenden ouders willen weten of ze al dan niet naar de huisarts moeten om hun kind alvast te laten vaccine ren tegen meningokokken C. Het blijkt dat er nogal wat mis vattingen bestaan over de ziekte. Hoe groot is de kans dat een kind besmet raakt? Door de grote media-aandacht wordt er veel gesproken over meningokokken. Toch komen die niet opeens heel veel meer voor dan in andere jaren. Er is sprake van een stijging van min der dan zeshonderd gevallen naar ruim zevenhonderd geval len per jaar. Meestal gaat het om variant B, waartegen geen vac cin bestaat. Waarom grijpt de GGD de ene keer wel en de andere keer niet naar noodvaccinatie? Noodvaccinatie komt alleen aan de orde als sprake is van een be smettingshaard. Dat wil zeggen dat zich binnen een afgegrensd gebied en in korte tijd verschil lende gevallen van meningokok- kenziekten hebben voorgedaan die zijn veroorzaakt door het zelfde type bacterie. Als twee mensen rijn besmet met groep C, maar de een heeft subtype Cl en de ander subtype C2, dan heeft noodvaccinatie geen zin. Zijn huisartsen verplicht om te vaccineren als ouders dat willen? Nee. Het is niet afdwingbaar. Overigens mag een huisarts voor het uitschrijven van een re cept en het vaccineren in totaal 21,60 euro in rekening brengen. De kosten van het vaccin mee gerekend, bedraagt de rekening ruim 40 euro. Als een kind op het kinderdag- i>erblijf aan nekkramp is overle den, moeten ouders dan hun ei gen kinderen laten inenten? Normaal wordt volstaan met het uit voorzorg geven van antibio tica aan de directe familieleden, de zogenaamde knuffelcontac ten. De kans dat iemand buiten de familie ziek wordt, is volgens de meningitisstichting klein. Op welke symptomen moeten ouders letten ais ze twijfelen of hun kind besmet is geraakt? Meningokokken kan sluipend maar ook heel plotseling begin nen. De symptomen rijn mak kelijk te venvarren met die van een flinke griep. Bij oudere kin deren kan sprake rijn van over geven, hoge koorts, ernstige hoofdpijn, nekstijfheid, licht schuwheid, sufheid, stuipen en gewrichtspijn. Als sprake is van bloedvergiftiging komen er vlek jes op de huid. Zijn er blauwe vlekjes op de huid die niet wit worden als je er tegenaan drukt, moet acuut de huisarts worden gewaarschuwd. Het kan wijzen op bloedvergiftiging. Is een kind meteen beschermd na vaccinatie? Pas na twee weken werkt het vaccin volledig. Kunnen ouders iets doen om be smetting te voorkomen? Het huis geregeld ventileren. Dat de een wel riek wordt van de meningokokkenbacterie en de ander niet, heeft vermoede lijk met weerstand te maken. Gezond eten en goed slapen is daarom van belang. Ook is het verstandig bij het niezen of hoesten een zakdoek voor de mond te houden. Ouders gaan massaal naar de huisarts om, vooruitlopend op de landelijke inentings campagne, hun kind te laten vaccineren tegen me ningokokken C. Dat blijkt uit mededelingen van leveran ciers van de vaccins. Nor maal levert de firma Wyeth honderd tot tweehonderd vaccins per maand, aldus woordvoerder K. Duijn. Vori ge week gingen er dagelijks maar liefet achtduizend vac cins naar huisartsen en ge- zöhdheidscentra. Nu rijn het er gemiddeld nog zesdui zend. Duijn schrijft de explo sief gestegen vraag geheel toe aan bezorgde ouders. Ook de firma Baxter, producent van een ander vaccin tegen me ningokokken, signaleert een forse toename. Woordvoer der H. Bouwens zegt dat er 'aanzienlijk meer' vaccins wordt geleverd aan de groot handel. waar huisartsen hun bestellingen plaatsen. Vol gens een woordvoerder van de Landelijke Huisartsen Ver eniging is de vraag van ou ders naar vaccins vooral rondom de besmettingshaar den groot. De telefoons van huisartsen. GGD's, de Me ningitisstichting en het mi nisterie van volksgezondheid staan roodgloeiend. Vertraging dreigt voor vijfde baan Huiseigenaar Ten Hoor met de gevonden NSB-vlag. Foto: GPD assen/gpd - Een kleine zestig jaar hebben ze verborgen gele gen in een woning aan de Marktstraat in Assen: twee vlag gen, die rechtstreeks herinneren aan de deportatie van de joden uit de Drentse hoofdstad. Het gaat om een NSB-vlag en een oranje-wit-blauwe vlag. Keurig verpakt in papier, maar goed verstopt boven het plafond van een uitbouw aan de achterkant van de bovenwoning. Ze kwa men tevoorschijn tijdens een re novatie van het pand. De vlag gen zijn waarschijnlijk verstopt door de NSB'er, die de woning en de winkel kreeg toegewezen nadat de joodse eigenaar was verjaagd. In Assen gebeurde dat met vrijwel alle joodse zaken. In dit geval gaat om het gezin Den- neboom, dat tot 1942 een stof fenzaak had in het pand. De vrouw des huizes was coupeuse. Marcus en Naatje Denneboom en hun twee kinderen werden van huis en haard verdreven en hun plek werd ingenomen door een Duitser of een NSB'er, die als 'Verwalter' de boel overnam. Het gezin heeft de oorlog niet overleefd. Ze hoorden bij de on geveer zeshonderd joden uit As sen die niet terugkeerden uit de Duitse concentratiekampen. Het gezin hoorde bij de grote groep Drenten die van 2 op 3 oktober 1942 naar Westerbork zijn gebracht. Mevrouw Denne boom en haar 17-jarige dochter Caroline zijn op 12 oktober in Auschwitz vergast. Marcus en zijn 15-jarige zoon Abraham stierven op 31 januari 1943. Eigenaar Guus ten Hoor van het pand weet nog niet wat hij met de vondst gaat doen. Mogelijk worden ze als blijvende herin nering overgedragen aan het verzetsmuseum. door Richard Mooyman schiphol - De problemen rond de nieuwe luchtvaartwet stapelen zich op. De inge bruikname van de vijfde start- en landings baan van Schiphol dreigt daardoor vertra ging op te lopen. De Eerste Kamer ligt dwars en belangrijke adviescommissies bekritise ren de voorgestelde milieunormen. De bouw van de baan zelf ligt op schema, zo meldt de luchthaven. Het Buiderbos van Schiphol-tegenstanders is onteigend en ont ruimd. Volgens de planning moet vanaf de vijfde baan in het najaar het eerste toestel opstijgen. Schiphol wil met de nieuwe baan zowel de geluidshinder terugdringen als de capaciteit verhogen. Maar terwijl de bouwvakkers hard doorwer ken, doemen nieuwe moeilijkheden op. In het parlement en vanuit adviescommissies klinkt kritiek op het nieuwe stelsel van mi lieunormen. Er zijn twijfels gerezen over de vraag of de milieuregels wel gelijkwaardig zijn aan de huidige. En dat was wel een har de belofte van het kabinet. De Tweede Kamer heeft de wet aanvaard, maar de details van de normen moeten nog worden ingevuld. De fracties zijn kritisch gestemd. Minister Netelenbos (verkeer) ziet de bui al hangen en heeft gewaarschuwd voor vertraging bij het in gebruik nemen van de vijfde baan als de besluiten niet snel worden genomen. Vanuit de Eerste Kamer, die nog over de ge compliceerde wet moet stemmen, is reeds twee keer een waslijst van kritiek en vragen opgestuurd. Daarin dringen de senatoren onder meer aan op een veel groter aantal handhavingspunten voor de meting van la waai. Ook willen zij aanvullend advies inwinnen bij de Raad van State, wat forse vertraging kan opleveren. Netelenbos wilde de wet- en regelgeving rond Schiphol deze kabinetsperiode einde lijk eens goed regelen. Er moesten heldere, gelijkwaardige milieunormen komen die be ter handhaafbaar zijn. Daarmee zou een einde worden gemaakt aan de slepende mi lieudiscussies rond Schiphol. Maar het is zeer de vraag of dat gaat lukken. Volgens de Commissie Geluidhinder Schip hol is het nieuwe stelsel van milieunormen niet uit te leggen aan de burger. Het systeem is zelfs ingewikkelder geworden. Niet duide lijk is volgens de commissie of de nieuwe milieunormen de omgeving hetzelfde be schermingsniveau bieden. Soortgettfce kri tiek is geuit door de Commissie voflrae Mi lieu-effectrapportage. De milieubeweging waarschuwt al langer voor een toename van het lawaai door de nieuwe regels. Met de verkiezingen in zicht staat Netelen bos te trappelen om het lastige Schiphol- dossier door het parlement te loodsen. Maar zij doet er verstandig aan om eerst de ge vraagde harde garanties te bieden over de gelijkwaardigheid van de normen. Het par lement moet het nu doen met de belofte dat de normef» worden bijgesteld als ze in de praktijk niet goed blijken te voldoen. De minister moet zorgen dat er een helder en breed geaccepteerd stelsel van milieu normen voor Schiphol komt. Niemand zit te wachten op een wettelijk wangedrocht dat nieuwe jaren van onzekerheid, discussies en procedures zal oproepen. De luchthaven moet desnoods maar op de koop toenemen dat de vijfde baan pas later kan worden ge bruikt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5