Fortuyn op 27 zetels na lijsttrekkersdebat BINNENLAND 1 Haagse worsteling met programma Fortuyn I ssJfa 'Het is de wet. Ik heb nu eenmaal geschoten' e ft A. •V-KETEL NODIG? Advocaat Plasman: Overheid schuldig aan vuurwerkramp WD zakt in peilingen naar vierde plaats Curatele Bureaucratie houdt extra bedden kinder-ie's tegen Fracties willen kilometerheffing nu al vastleggen lochelle moet iaar pleeggezin iordrecht - Rochelle Rikkers, rtzusje van de vermoorde Ro- ïna (het meisje van Nulde), jat voorlopig naar een thera- eutisch pleeggezin. Dat heeft trechtbank in Dordrecht gis- jen beslist. Dat betekent dat •vader van het meisje. Martin lasman, niet de voogdij over fikind krijgt. De moeder van jchelle zit samen met haar iend vast op verdenking van e moord op Rowena. is: onderzoek ierkiezingen USTERDAM - Zeker vier partijen de deelraad Zuidoost in Am- gdam eisen een grondig on- tizoek naar onregelmatighe- jndie zich tijdens de verkie- jgen van 6 maart zouden •bben voorgedaan. Volgens de jfD, de Socialistische Partij en ■Groenen zijn er meerdere ddingen binnengekomen ver het ronselen van volmach- n, onvoldoende controle op jptimatieen onaanvaardbare (ïnvloeding van kiezers tot in jtstemhokje toe. d GroenLinks aat zetel af haag - Het Haagse Groen- iks-raadslid Vermin heeft zetel afgestaan aan haar irkse collega Bozbey. Ze heeft besloten omdat de fractie in GroenLinks bij de verkie zen van vorige week 'te wit' jeworden. Vermin werd met 70 voorkeurstemmen in de id gekozen. Bozbey stond rspronkelijk tweede op de slijst, maar zakte daardoor een vierde plaats. ok eerste keer aar Joegoslavië i haag - Premier Kok brengt andag 25 en dinsdag 26 art een werkbezoek aan de erale Republiek Joegoslavië, is de eerste keer dat de mi jter-president daar naar toe .Tijdens het werkbezoek Kok met president Kos- federaal premier Pesic, .rische premier Djindjic ïsident Djukanovic van gaptenegro. w oekhandelaar eigert Fortuyn dhoven - In de meeste boek- ïdels is het deze dagen dè itseller. Maar boekhandelaar jkerman in Eindhoven wei- t het nieuwe boek van Pim "o rtuyn te verkopen. De winke- is erop tegen dat Fortuyn tboek als een ordinair ver- zingsprogramma gebruikt, r le wil weten waar hij voor at, moet zijn boek maar ko- n, zegt hij. Slim, want zo kt hij zijn partijkas. Ik vind teen dergelijk geschrift voor ereen gratis moet zijn en wil 4, tmeedoen aan het financie- ivan Fortuyn en de zijnen." akantiegangers lijgen naheffing meern - Een miljoen Neder- idse vakantiegangers, dat n vakantie voor dit jaar al rin8 lekte, krijgt een naheffing van 10euro. Dat heeft reisorgani- SeANVR gisteren bekendge- aakt. Van dat bedrag gaat 4,40 eb iro na r de luchthaven Schip- '07- I „D t is de veiligheidstoe- bo ginclusief de winstmarge die iaat hiphol daarop legt", aldus tov i woordvoerster. Schiphol int in' naf 1 april de zogenoemde aid rport Security Charge. Verder gen kenen de reisbureaus en iroperators drie euro voor ministratieve kosten. lini-onderzeeër oor kust Egmond HOND - Het wrak van een et torpedo's uitgeruste Duitse mi-onderzeeër voor de kust nEgmond moet zo snel mo- lijk worden geruimd. De ma- lle te omschrijft de conditie van itduikbootje, dat sinds 1945 ider het zand ligt, als 'zeer ge- atlijk'. Binnen 48 uur moet Wa ^us geklaard zijn. Vanaf 0 mdaag wordt het gebied in eze instraal van 1.800 meter rond ere' it wrak afgezet. Schepen mo- te"\ n niet binnen twee mijl van it wrak komen en vliegtuigen neten minimaal twee kilome- t hoog vliegen. si. 1 1 iervi Hjpresi (advertentie) '/Combi-ktteli vin viillint, Rtmthi, *JP0, Intergas. Nefït tn AWB SUCHTS 1559,- ind. montage en bhv. useprljs vanaf 36,14 p.m. Nu 250,- terug voor uw oude ketel <snnteyf^Garant Jj«r informatie? idMATiS 0800 0244024^ 51 «ar Odtt site WWW.WARM7EGARANT.NL 'Professor' Pim in strijd met wet den haag/gpd - Iedere keer dat Pim Fortuyn zich pro fessor noemt of zich daarop voor laat staan, overtreedt hij de wet. Dat zegt de Gro ningse hoogleraar Postma, voormalig CDA-senator en expert in het onderwijs- recht. Postma verwijst naar de Wet Hoger en Wetenschap pelijk Onderwijs. Daarin wordt de titel professor uit sluitend toegekend aan ie mand die daadwerkelijk als hoogleraar werkt. Daarnaast mogen oud-hoogleraren die om gezondheidsredenen stoppen of vervroegd terug treden en oud-hoogleraren aan wie eervol ontslag is verleend zich blijven tooien met de titel. Volgens Postma slaat geen van de voornoemde geval len op Fortuyn. De titel 'professor' dateert uit de ja ren negentig toen Fortuyn als bijzonder hoogleraar werkte aan de Rotterdamse Erasmus universiteit. Nadat hij daar vertrok, bleef For tuyn de titel gebruiken. Zeer ongebruikelijk, aldus Post ma, en in strijd met de wet. almelo/gpd - Voor advocaat Plasman van Fireworks-direc teur Bakker staat het als een paal boven water. De Enschede- se vuurwerkramp kent één hoofdschuldige en die heet geen Bakker. Dat is de overheid. Zoals de gemeente Enschede, die toe stond dat tonnen vuurwerk pal naast woningen lagen opgesla gen. Piasmans boodschap: Bak ker en Pater (de andere direc teur van Fireworks) krijgen de ramp in de schoenen geschoven - onterecht en als enigen. Plasman maakt in zijn bijna zes uur durend pleidooi gehakt van iedereen die zijn cliënt al schul dig heeft verklaard voordat de rechter heeft gesproken. „Dit is al hoger beroep, nadat de Com missie Oosting Bakker en Pater vorig jaar al had veroordeeld." Hij hekelt het emotioneel teerste punt van de aanklacht. Bakker en Pater zouden (mede) schuld hebben aan de brand en explo sies met de fatale gevolgen. De namen van slachtoffers staan op de dagvaarding. Het is het mis drijf waar met maximaal twaalf maanden de minste straf op staat, maar dat het hardst aan komt, als het wordt bewezen. Plasman vindt dat Bakker zeker op dit punt moet worden vrijge sproken. „Hiervoor moet je we ten waér de brand ontstond. Er kan overal brand zijn gesticht." Plasman hekelt verder het feit dat hij en collega Meijers (de ad vocaat van Pater) de klusjesman van Fireworks, die voorzover be kend als laatste die middag op het bedrijfsterrein was, niet aan de tand konden voelen. Het openbaar ministerie verdenkt de man van meineed over het tijd stip dat hij op het terrein is ge weest. Door die verdenking kan de klusser zich nu op zijn ver schoningsrecht beroepen: de man hoeft geen vragen te beant woorden. Plasman heeft een stemmig slot. Hij lijkt uit Bakkers hoofd te ci teren. „Over twintig jaar in de geschiedenis, 13 mei 2000, don kerste dag van Enschede. Vuur werkramp: 22 doden, honder den gewonden, gat in de stad, S.E. Fireworks. Tekort schieten de overheid, maar vooral Rudi Bakker en Willie Pater. Dat is de straf van Rudi Bakker. Plasman klapt z'n rode diplo matenkoffertje dicht. Het is ge zegd. Tilburgse juwelier gaat na gewapende overval door een hel door Hub Dohmen Tilburg - Negen dagen zat de Tilburgse juwe lier Mare Pijnenburg (40) vast. Voor onder zoek naar de dodelijke verwonding van een gewapende overvaller. „Ik sta nu iets anders in het leven. Ik relativeer meer." Pijnenburg ging de afgelopen veertien da gen door een hel. Tijdens een overval op zijn exclusieve juwelierszaak schoot hij een 26-jarige overvaller neer. De man overleed in het cellencomplex aan zijn verwondin gen. De juwelier ging vervolgens in voorlo pige hechtenis. Elk contact met de buiten wereld was verboden. ..Ik was bij mijn aan houding in een shock. En kreeg niet de kans het trauma te verwerken", zegt hij. Tijdens het verblijf in de cel hadden juwelier Pijnenburg en zijn echtgenote het emotio neel heel moeilijk. „Ik had geen afscheid kunnen nemen van mijn gezin", zegt de ju welier. Na de overval was het personeel, in clusief zijn echtgenote, voor verhoor naar het politiebureau gebracht. Het was dan ook een grote verrassing voor zijn vrouw Deliana dat Mare na haar terug keer in de zaak niet aanwezig was. „Er lag alleen een brielje op het bureau: Ik kom wat later, liefs Mare", vertelt ze. Het werden ne gen lange dagen. In de periode dat de Til burgse juwelier in voorlopige hechtenis zat, leerde hij zaken te relativeren. En hij deed enkele 'ticjes' op. „Ik controleer tegenwoor dig of een deur open kan. En ik doe de gor dijnen open. Voor het licht. Dat komt door die donkere cel." De overval en de periode erna heeft zijn leven voorgoed veranderd. Het was een periode waarin de juwelier on der een streng gevangenisregime, vechtend tegen zijn emoties, de dagen sleet. En een tijd waarin zijn echtgenote ondanks alle ver wikkelingen hard werkte aan een snelle her opening van de zaak. „Het moest door gaan", zegt ze. Over het sluiten van de fami liezaak heeft de juwelier geen moment ge peinsd. „De zaak is ons leven." Terugkijkend op de overval, heeft hij geen spijt van wat hij heeft gedaan. „Het was een levensbedreigende situatie. Daar blijf ik bij", vertelt hij. „Ik heb alleen niemand willen doden." Hoewel Pijnenburg emotioneel grote moeite met zijn arrestatie had, kon hij het wel begrijpen. „Het is de wet. Ik heb nu eenmaal geschoten." Het is niet makkelijk voor de juwelier om de draad weer op te pakken na de brute overval op 28 februari. „Ik kan het emotioneel nog niet aan", zegt hij. den haag/gpd - Het nachtelijke lijsttrekkersdebat na afloop van de gemeenteraadsverkiezingen heeft Fortuyn geen windeieren gelegd. In een opiniepeiling van het onderzoeksbureau NIPO stoomt zijn partij op naar 27 ze tels bij de Tweede-Kamerverkie zingen in mei. Daarmee wordt Fortuyns partij zelfs groter dan de WD, die terugzakt van 33 naar 25 zetels. De winst lijkt voor een groot deel te danken aan Fortuyns op treden in het televisiedebat: uit dezelfde enquête blijkt dat 64 procent van de Nederlanders hem als winnaar aanwijst. PvdA-leider Melkert kan het minst blij zijn met het verloop van het debat: 88 procent van de ondervraagden wijst hem aan als verliezer. Slechts 1 pro cent vindt dat hij er als overwin naar is uitgekomen. In de opi niepeiling zakt de PvdA naar 31 zetels (twee weken geleden wa ren dat er nog 34). De paarse coalitie kan volgens deze cijfers definitief af door de zijdeur. PvdA, WD en D66, nu nog goed voor 97 Kamerleden, vallen gezamenlijk terug tot het historische dieptepunt van 63 volksvertegenwoordigers. De WD wordt volgens de pei ling slechts de vierde partij, zelfs nog na het CDA. De discussie die onder de liberalen woedt wie na de verkiezingen premier zou moeten worden, lijkt daar mee pure luchtfietserij. Het CDA krabbelt wat op: van 25 naar 29 zetels. Ook hierbij lijkt het lijsttrekkersdebat van invloed. Na Fortuyn wordt CDA- leider Balkenende het meest ge noemd als winnaar. Leefbaar Nederland lijkt haar vrije val in de peilingen te stop pen met de komst van Fred Teeven als lijsttrekker. De partij haalt er weer een zetel bij in ver gelijking met de vorige peiling en zou nu uitkomen op zeven. Het wachten is nu op de nieuwe peiling van het onderzoeksbu reau Interview/NSS. Dat voor spelde op de avond van de ge meenteraadsverkiezingen nog dat Fortuyn zou uitkomen op 18 zetels, PvdA op 37, WD op 27 en CDA op 30. Het is de vraag hoe het lijsttrekkersdebat in die peiling doorwerkt. De grote verschillen die beide peilingen onderling nu al maan den laten zien, worden veroor zaakt door het verschil in onder zoeksmethode. Interview/NSS ondervraagt ie dere keer een willekeurige dwarsdoorsnede van de bevol king. NIPO bedient zich van een vaste groep mensen die eens in de twee weken om hun mening wordt gevraagd. Het nadeel van deze laatste me thode is volgens sommige criti casters dat de ondervraagden minder onbevangen de vragen lijsten invullen. Omdat ze weten dat hun me ning wordt gevraagd over poli tiek, verdiepen zij zich er meer in. Dat zou verklaren waarom actu ele gebeurtenissen als het lijst trekkersdebat zo'n grote invloed hebben op de opiniepeiling van NIPO. COMMENTAAR De paniek is zichtbaar in hun ogen. Van Hans Dijkstal, van Ad Melkert, en van al die andere politici die met verbijstering zien hoe het kiesvolk in de ban is gekomen van een Rotter damse nephoogleraar die, openlijk pronkend met zijn ho moseksualiteit, opvattingen verkondigt die naadloos aanslui ten bij de stemming in een groot deel van het land. In korte tijd is Pim een fenomeen geworden; een fenomeen dat net zo veel weerzin als instemming oogst. De klokkenluider van het Binnenhof. Nog even en hij bereikt de cultstatus. Voor de gevestigde machten is er geen kruid tegen gewassen. Bijna één op de zes kiezers is blijkens de laatste opiniepeilin gen van zins op Pim te gaan stemmen. Nog nooit reikte een nieuwkomer in de politiek zo hoog. Zijn partijprogramma wordt zonder twijfel het best verkopende politieke stuk uit de vaderlandse geschiedenis. 'De puinhopen van Paars', het is een titel die ongelezen aanspreekt. De voorstellen die hij doet, zoals het helemaal op slot gooien van Nederland, zijn wellicht wat erg radicaal. Maar eerlijk is eerlijk: een sociale dienstplicht is zo gek nog niet, dat er wat aan die WAO moet gebeuren weet iedereen, en dat het onderwijs en de gezond heidszorg inefficiënt werken kunnen menig leraar en patiënt beamen. Pim heeft iets wat andere politici missen: hij praat helder en is een lust om op tv naar te kijken. Zo zijn de Kamerverkie zingen een beautycontest geworden, en het is spijtig voor Ad en Hans, maar ze zijn gewoon niet leuk genoeg om de har ten te veroveren. De gevestigde partijen hebben Fortuyn tot 6 maart gene geerd, maar na de gele kaart van de gemeenteraadsverkie zingen is de aanval geopend. Met Ad en Hans aan het roer zal het de PvdA en de WD niet lukken, en dat besef dringt nu ook in eigen kring door. De helft van de kiezers wil van Melkert af. een kwart van de saxofoonspelende liberaal. Het wisselen van lijsttrekker vlak voor de verkiezingen valt door gaans niet in goede aarde, maar er is alle reden om de heren onder curatele te stellen. Van Wim Kok en Hans Wiegel. PvdA-lijsttrekker Melkert tijdens het bouwcongres in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag. Foto: GPD/Roland de Bruin door Lianne Sleutjes den haag - Aanvankelijk bleef het angst vallig stil in Den Haag. Alleen SP-lijsttrek- ker Marijnissen, zelf ook schrijver van vier boeken over politiek, trok er dins dagavond een paar uur voor uit om For tuyns aanklacht tegen twee kabinetten- Kok door te worstelen. En was dezelfde avond de eerste met een kritische reactie voor de televisie-camera's. .Asociaal", was zijn conclusie. De andere lijsttrekkers bleven in hun stu deerkamers. Zij wilden na het desastreus verlopen televisiedebat van vorige week nu weloverwogen reageren: serieus en inhoudelijk. Fortuyn kan immers niet meer worden afgedaan als eendagsvlieg, zo hamerden hun campagnestrategen. Dus kiest WD-leider Dijkstal voor een flinke sneer over 'De puinhopen van acht jaar Paars', zoals Fortuyns programma officieel heet. „Zijn laatste pagina's zijn blanco", gnuift Dijkstal. „Dat is te vrijblij vend." De andere lijsttrekkers zijn wat scheuti ger, blijkt tijdens een bouwcongres in het Haagse Congresgebouw. Omstuwd door cameraploegen en verslaggevers blijkt dat Melkert zijn one-liners goed heeft ge repeteerd. „Met Fortuyn gaan we achter uit in plaats van vooruit." De politieke nieuwkomer breekt de zorg af, de WAO en de individuele huursubsidie. Juist de items waar de PvdA haar hart aan heeft verpand. En willen de sociaal-democraten nu nog praten met Fortuyn? Melkert ziet wel een heel grote kloof tussen zijn partijpro gramma en dat van Fortuyn. „Maar een campagnedebat moet altijd mogelijk zijn." Regeren met de Lijst Pim Fortuyn is ronduit onmogelijk óp basis van zijn boek/programma, heeft eerder die dag PvdA-partijvoorzitter Koole al laten we ten. Twee meter verderop in de hal van het Congresgebouw staat D66-leider De Graaf. Iets minder camera's om hem heen, want zijn paarse fractie dreigt im mers te worden weggevaagd. Hij blijft standvastig. „Geen samenwerking met Pim Fortuyn. Daarvoor liggen onze denk beelden te ver uit elkaar." Een zenuw achtige hostess van het bouwcongres roept tussendoor dat de lijsttrekkers nu toch echt naar binnen moeten. Ze moe ten het podium op. Maai ook een binnen snellende Rosen- möller dient eerst verantwoording af te leggen over Fortuyns boek. Ja, hij heeft het gelezen. En ja, hij blijft nee zeggen te gen Fortuyn. Immers, zijn campagne team snapt dat er onder diens stemmers weinig winst te halen valt voor de eigen partij. „We delen de kritiek op Paars. Maar we delen niet de oplossingen. Als Pim Fortuyn het voor het zeggen krijgt, komt er een vechtcultuur, wij tegen zij", herhaalt Rosenmöller zijn afwijzing. Het CDA verliest vooralsnog geen zetels aan Fortuyn in de peilingen. Het ziet door zijn komst wel een gedroomde winst van een of twee zeteltjes verdam pen. Dus blijft Balkenende royaal: hij sluit niemand uit van eventuele samen werking na de verkiezingen. Ook Fortuyn niet. En zijn programma? „Zeker, we moeten kijken naar een betere organisa tie van de zorg en het onderwijs. Dat is een interessante analyse van hem. Maar zeggen dat er niets bijkomt, is te kort door de bocht. Het is volgens de CDA-leider een boei end, vlot geschreven boek. Alleen de woordkeus is niet altijd de zijne. Een Bal kenende flikkert geen pe's uit het klaslo kaal zoals een Fortuyn. den haag/gpd - Ziektekosten verzekeraars en het College Ta rieven Gezondheidszorg (CTG) geven elkaar de schuld van het uitblijven van extra bedden op afdelingen intensive care (ic) voor kinderen. Die moeten daardoor steeds vaker naar bui tenlandse ziekenhuizen. De verzekeraars zeggen extra geld voor 32 bedden op kinder- ie's pas uit te kunnen geven als het CTG een tarief voor de kin- der-ic heeft bepaald. „Wij heb ben er amper iets mee te ma ken. Het gaat hier om een top klinische voorziening die ge woon wordt betaald na een aan wijzing van de minister. Maar het CTG moet daarvoor wel een wettelijke basis maken zodat be taald még worden. Dat blijft al maanden uit", aldus een woordvoerder van Zorgverzeke raars Nederland. Het CTG op zijn beurt liet eerder weten dat daarvoor een voorstel nodig is van de verzekeraars. De zieken huizen hebben tot op heden van het extra geld nog geen cent ge zien. Onlangs nog fulmineerde professor De Groot van de Ne derlandse vereniging voor Kin dergeneeskunde tegen de bu reaucratie. „Ondertussen moe ten steeds meer doodzieke kin deren naar buitenlandse zieken huizen worden overgebracht", aldus De Groot. In 1999 werden 700 kinderen naar Belgische en Duitse kinder-ie's gebracht, in 2001 waren dat er 1.000. (advertentie) den haag/anp - PvdA, D66 en GroenLinks willen nu al in de wet vastleggen dat er in de toe komst een kilometerheffing komt. Zij willen dat doen in de wet die tolheffing en betaalstro- ken mogelijk maakt. Daarbij speelt mee dat de fracties vrezen dat er na de verkiezingen geen meerderheid meer voor het be talen per kilometer is. Het is nog onduidelijk of het voorstel de eindstreep haalt. De andere fracties vinden het vreemd iets te verankeren, wat later pas defi nitief kan worden geregeld. GroenLinks, SGP en Christen- Unie pleitten er voor met tol en betaalstroken te wachten tot de kilometerheffing is uitgewerkt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3