«S Even leven zoals vijftig jaar geleden;; GESPREK VAN DE DAG Ruim baan voor 'gezond en fit' op Huishoudbeurs Hummeltjes in je huis u Hoofddorps gezin Koole gaat drie dagen precies zo wonen als in 1947 Ui MENSELIJK S Apeldoorn bellen. De reclamespot 'Rio' van Cen traal Beheer Achmea is door de Nederlandse televisiekijker uitgeroepen tot BESTE TV-COM- MERCIAL van 2001. Astrid Joosten maakte de winnaar van de Gouden Loeki gisteravond be kend in de Am sterdamse Stadsschouwburg. In het winnende spotje zijn twee Brit se fabrieksarbeiders te zien, op weg naar het vliegveld voor hun vakantie naar Rio de Janeiro. Per ongeluk rijden ze een juwelierszaak binnen en zien zo hun vakantie in rook opgaan, omdat ze worden aangezien voor bankro vers. In totaal hebben 90.000 mensen meegedaan aan de verkiezing. Zij konden van 17 december tot 11 januari stemmen via antwoordbonnen in advertenties en via de internetsite van de Ster. De tweede en derde prijs gingen naar de spotjes 'Beren' van John West en 'Parade' van Delta Lloyd. In de Amerikaanse staat Florida staat de als de 'TALK SHOW-MOORDENAAR' bekend geworden Duitser te recht. De 42-jarige Ralf Panitz wordt ervan beschuldigd dat hij zijn ex-vrouw na een gezamenlijk optreden in de tv-show van Jerry Springer heeft vermoord. Een neefje van de verdachte zei gisteren voor een rechtbank dat hij de schoen waarmee het 52-jarige slachtoffer is doodge slagen, herkende als die van zijn oom. Panitz trad met zijn ex-vrouw en zijn nieuwe echtgenote in de show op. Pas tijdens de opnames ontdekte de vrouw dat haar ex- man al een maand na hun scheiding weer getrouwd was. Toen Springer haar duidelijk maakte dat haar ex-man haar niet meer wilde hebben, omdat ze dik en oud was, stormde ze van het toneel af. Enkele uren na de uitzen ding werd het lichaam van de vrouw gevonden in het huis waar het drietal enige tijd gezamenlijk had gewoond. Het stadje Nederland in de Amerikaanse staat Colorado heeft gisteren onderdak aangeboden aan het Franse echtpaar dat zich liet INVRIEZEN na hun dood. De zoon van het Franse echtpaar wilde de lichamen in de kelder van het kasteel van de familie bewaren. Een Franse rechtbank bepaalde gisteren echter dat het bewaren van de ingevroren lichamen van Raymond Martinoten Moni que Leroy in strijd zijn met de Franse wet. Nederland staat bekend om zijn eigen bevroren inwoner, opa Bredo Morstoel, die sinds 1993 in vrieskou wordt bewaard. Burgemeester Jim Miller van Nederland bood aan om het echtpaar te bewaren bij Morstoel, die op 6 november 1989 overleed in Noorwegen. Morstoels kleinzoon bracht het lichaam naar Nederland in de hoop dat het ooit weer tot leven kan worden gebracht of gekloond. Automobilisten die luiste ren naar SNELLE MUZIEK lopen MEER RISICO om brokken te maken. Dat blijkt uit een onderzoek dat gisteren verscheen in het Britse blad 'New Sci entist'. Een wetenschap per van de Ben Gurion- Universiteit in Israël on derzocht bij 28 mensen het effect van muziek op hun rijgedrag. Hij merkte dat chauffeurs die naar muziek met een snel tem po luisteren eerder ge neigd zijn om hun eigen snelheid op te voeren en om risico's te nemen. „Au tomobilisten hebben twee keer zoveel ongelukken als ze naar muziek luisteren met een vlug tempo dan wanneer ze naar rustige muziek luisteren", aldus de man. Volgens hem leidt muziek de aandacht van de automobilist af en maakt het hem minder alert. Hij adviseert daarom langzame deuntjes uit te zoeken of de volumeknop wat zachter te zetten. Het BNN-PROGRAMMA 'De Nationale IQ-test' is een van de drie Nederlandse televisieprogramma's die meedin gen naar de GOUDEN ROOS. De prijs voor het beste tele visieprogramma wordt tussen 23 en 28 april uitgereikt in het Zwitserse Montreux. Naast de Nationale IQ-test zijn ook de televisiefilm 'For birth of death' van de NPS en de VPRO-documentaire 'Korreltjie, Niks is my dood' geno mineerd voor de prijs. Een Indiase man heeft 34 JAAR nadat hij een SOLLI CITATIEBRIEF had ge stuurd alsnog een reactie gekregen. Een week gele den kreeg hij te horen dat hij op gesprek mocht ko men. Voor de nu 52-jarige sollicitant kwam de brief als mosterd na de maal tijd. Ravindra Nath Halder was een tiener toen hij zich op het arbeidsbureau inschreef voor een baan bij de overheid in West-Ben galen. Inmiddels is hij grootvader en eigenaar van een snackbar. Hij is nu te oud voor de functie: wie de 37 jaar is gepasseerd, komt in West-Bengalen niet meer voor een over heidsfunctie in aanmer king. De minister van werkgelegenheid verklaar de dat het vaak lang duurt voordat iemand voor een sollicitatiegesprek wordt uitgenodigd. Als reden gaf hij op dat er 5,5 miljoen mensen hebben gesollici teerd, terwijl er jaarlijks plaats is voor ongeveer 16.500 mensen. Een 72-jarige Duitse vrouw is TEN ONRECHTE DOOD VERKLAARD en naar een mortuarium gebracht. Daar is ze alsnog overleden, zo is gisteren bekendgemaakt. Naar de arts die de vrouw dood verklaarde, loopt een onder zoek. De vrouw was vorige maand in een bejaardentehuis ten val gekomen en buiten bewustzijn geraakt. Op basis van de kleur van haar huid constateerde de arts dat ze was overleden en stuurde hij haar naar het mortuarium. Personeel van de begraafplaats haalde het lichaam zeven uur later uit de koelruimte om het in een kist te leggen. De medewerkers merkten toen dat de vrouw nog maar net dood moest zijn. Ze is hoogst waarschijnlijk door onder koeling overleden. 3 cm Ze was drie, de jongste dochter. Bijna vier. Op een mooie herfstdag, diep in oktober, hielp ze mij met bollen planten in de tuin. Ze liep met haar schepje om mij heen, gezellig te kwebbelen. Vol dadendrang. Pakte de bol len. Gaf ze aan. Ik deed ze in een kuiltje. Zij gooide er aarde op. Dat beeld, ingelijst door gezeefd zonlicht, is mij altijd bij gebleven. Omdat ik toen opeens haar scherp besefte dat ik op die dag niet alleen afscheid van de zomer nam, maar ook van de hummeltjestijd in hR' mijn leven. Want na haar vierde J verjaardag wachtte school, het ga reel, strakke tijdschema's. Het zou afgelopen zijn met 1die kleine, beschermde wereld om ons heen van beren, ver haaltjes, een wandelingetje, edjestekeningen ma- en, boodschappen loen. Al die plannetjes lie je als moeder maakt, en beloften die je doet, om de energie van een ondernemen de peuter in goede banen te leiden, en traantjes te doen ver dwijnen. In die tijd, eerste helft jaren zeventig, waren er nauwelijks crèches. Ik werkte, maar had een oppasmoeder vooor drie dagen in de week. Die afvisseling van werkdagen en 'moederdagenwas een goede combinatie om de moed erin te houden. En van het moeder schap ook echt iets te maken. Mijn generatie zorgde voorde pilknik: vanaf1972 werd het tiveekindergezin een feit. Deels onder invloed van alle overheidsinspanningen om Neder land in het jaar 2000 niet met 20 miljoen in woners en 12 baanssnelwegen op te zadelen. Maar grotendeels als reactie op de grote ge zinnen waaruit we zelf kwamen. We wilden het allemaal anders doen: meer tijd en aan dacht hebben voor onze kinderen, en ook voor onszelf. Met deze nieuwe, bewuste ouders ontstond eind jaren zestig begin jaren zeventig ook veel aandacht voor moderne pedagogische inzichten en een kindvriendelijker houding. In de opvoeding en in het ondenvijs. Maar in de psychiatrie en psychologie werden stoor nissen in de ontivikkelingen van kinderen vooral aan de omgevingsfactor toegeschre ven, met name de moeder. Er was van alles mis met haar invloed, haar macht over kin deren, een zeer ontmoedigend denkbeeld. Want wat je ook deed: het was nooit goed. Toch was er veel maatschappelijk verzet te gen crèches. 'Kleine kinderen horen bij moe der thuis', was de algemene opvatting. Wel werd het verschijnsel peuterspeelzaal gepro pageerd. Die zou de ontwikkeling van peu ters dienen. Ze mochten daar vanaf hun tweede jaar twee of drie ochtenden heen. Moeders worden door psychologen als ping pongballetjes alle kanten uitgeslagen. Dege neratie van mijn moeder kreeg te horen dat de ontwikkeling van baby's en peuters vooral met rust, regelmaat en reinheid was gediend. Opvoeden was gericht op de juiste hygiëne, voedingsschema's en het afdwingen van ge hoorzaamheid. Mijn generatie moest vooral de sociale en emotionele ontivikkeling van kinderen be vorderen. Via vrije expressie van gevoelens: zingen, vingerverven, verkleden, spelen met andere kinderen en veel begrip voor de tere kinderziel. Nu is het opvoedingsideaal vooral cognitief, kinderen moeten zo vroeg mogelijk veel le ren. Een heel verderfelijk ideaal in mijn tijd, waarin het groepsgesprek op school werd in gevoerd, taal bestond uit spontane schrijfoe feningen, en cijfers van de rapporten verdwe nen. Dat moeders van nature een heel arsenaal aan interactiepatronen beschikbaar hebben om te communiceren met een baby en een peuter en deze aan te moedigen zich te ont wikkelen via lachen, praten, ingaan op sig nalen, aanreiken van speeltjes, etc. zal ik niet ontkennen. Maar netzo natuurlijk is het al tijd geweest - en zal het ook wel altijd blij- lijl ven - dat moeders ook andere dingen th ll? hebben. tc Gelukkig zijn er daarom crèches. Omdtt moeders kunnen blijven werken. En kin lar ren thuis ook niet iedere dag al die aari >jj krijgen van hun doorgaans zeer betroUt nc ouders. Op crèches leren ze zaken dieiï fn genwoordig thuis nauwelijks meer lerer. aandacht delen, op hun beurt wachten »n houden aan regels. Weerbaar worden i» agressie van andere kinderen, spelen n* deren en met ander speelgoed. Als dat niet meer dan drie dagen in de': is, dan kan daar eenvoudigweg niets opi gen zijn. Dan blijft er nog genoeg humt tjestijd thuis over. Nestwarmte voor een kind, met moeder in zijn onmiddellijk* bijheid, moeders die kunnen genietenf iets dat zo voorbij is: hummeltjes in hl huis. De opvatting van de psychologe prof. rianne Riksen-Walraven dat kinderem eerste tiuee jaar van hun leven in crèdi doorbrengen, daar later 'aantoonbare! van ondervindenlijkt mij zeer aanved baar. Miljoenen volwassenen die nu 30 zijn, hebben als kind vier jaar bij huid der thuis gezeten. Daar is nooit ondertt naar gedaan. Hoeft ook niet. Wantij allemaal datzo'n situatie geen garar" op beschikbaarheid voor en gerichtl een kind. „We willen én we moeten nooit toe geven aan onder drukking." Strijd vaardig eindigde de Pakistaanse advocate Asma Jahangir gisteren haar dankwoord bij de uitreiking van de GEUZEN PENNING 2002 in Vlaardingen. De vrouwenacti- viste kreeg de prijs van de Stichting Geu- zenverzet uit handen van minister van justitie Korthals. De Geuzenpenning wordt ieder jaar uitgereikt aan perso nen en organisaties die vechten tegen dictatuur, discri minatie en racisme. Jahangir strijdt al meer dan twintig jaar tegen de onderdrukking van vrouwen in haar land. Jahangir: „Deze prijs geeft mij de moed om verder te gaan." DONDERDAG 14 MAART 20Qj Dé plek waar alles te zien is dat te maken heeft met het moderne dagelijkse leven. Zo wil de Huishoudbeurs 2002 zich graag profi leren. Een heldere indeling moet de bezoe ker beter bedienen. Het thema 'Gezond en fit' krijgt op de 57ste Huishoudbeurs, die morgen de deuren opent, ruim baan. In de RAI wordt een com pleet Gezond en Fit-plein ingericht. Alles draait om gezondheid in de breedste zin van het woord. De bezoeker krijgt een mix van entertain ment en informatie voor de kiezen. Er zijn drie 'hoeken'. In de kookcomer bereiden twee teams onder leiding van een tv-kok elk uur een gerecht met gezonde en minder ge zonde ingrediënten. Een groot beeldscherm houdt de gebruikte calorieën, vitaminen en mineralen bij. Hoe je vervolgens je gewicht op peil houdt, komt aan bod in de dieetcomer. Een fitness leraar geeft instructie. In de informatiecor ner kan de bezoeker advies inwinnen over onder meer gezonde voeding en verant woord sporten. Hij kan zich laten testen op vet, vitaminen en conditie. Het plein is ondergebracht in het onderdeel Cosmetica Gezondheid. Met een heldere indeling hoopt de Huishoudbeurs de bezoe ker beter te bedienen. Andere segmenten zijn Culinair Koken, Mode Accessoires, Werk Vrije Tijd en Huishouding Appa ratuur. De üouwe fans missen ditmaal de Huis Interieur RAI. Die is nu te vinden in het deel Wonen Groen. Daar lanceert de beurs een nieuwe troef, de Huishoudbeurs Villa. Acht 'binnenkijk-ka mers' tonen de laatste interieurtrends. „De Huishoudbeurs zit boordevol inspira tie", verklaart een medewerker. Die inspira tie is ook te vinden bij de modeshows, de bruidsjurken van Mary Borsato, de meta- morforses van visagist Laurenz of de buik danseres op het Kashbaplein. In de Huis houdbeursshop, die net als de Kijkshop werkt met bonnetjes, zijn kleine huishoude lijke apparaten te koop. Deels gelijktijdig vindt in de RAI weer de Ne gen Maanden Beurs plaats. Zwangere vrou wen, peuters en kleuters zijn de grote aan dachttrekker op de catwalk. Ze showen kle ding, lingerie en badmode maar ook buggy's en speelgoed. Rond het Babykamer Inspira tieplein zijn tien baby- en kinderkamers in gericht. Maarten van de Rakt Huishoudbeurs 2002, RAI Amsterdam, van 15 tot en met 24 maart vanaf 11.00 tot 18.00 uur. Mormonenstand Op de Huishoudbeur s is dit jaar voor het eerst een kerkgenoot schap present De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen de ;j, Laatste Dagen, beter bekend als de kerk van de momionen, heeft de primeur. Mormonen leggen veel nadruk op de opb« ig van 'gelukkige en sterke gezinnen'. Op de beurs willen ze het publiek informeren over hun hulpmiddelen voor het gezinsle- ,m: ven. Zo krijgen ouders ideeën aangereikt voor eenvoudige spé letjes met hun kinderen. Een boek biedt dps over hoe ouders hun kinderen kunnen leren omgaan met begrippen als 'eerlijr heid' en 'beheren van geld'. De mormoonse religie is gewond in de VS. Volgens eigen opgave zijn er wereldwijd meer dan ei nj miljoen mormonen. ui Leven zoals vroeger, toen er geen televisie was, geen afwasmachi ne, geen mobieltje en geen mag netron. Dat leven gaat het Hoofddorpse gezin Koole een paar dagen leiden. Ze gaan terug in de tijd, naar het jaar 1947. „Aan tafel is ons avontuur het gesprek van de dag. Reken maar dat het een belevenis wordt", zegt moe der Hennie Koole. Samen met haar man Martin en hun zes kinderen wonen ze tij dens de paasdagen drie dagen in het nieuwe Waldhuske, een van oorsprong eenvoudig arbei derswoninkje van het Friese platteland. Dat kleine huisje is opnieuw opgebouwd en staat als kersverse aanwinst in het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem. Het leek het muse um leuk het huisje op deze ma nier in te wijden en zo het sei zoen te openen. Water halen uit een put, koken op een petroleumstel, slapen in een bedstee, dat lijken drie loodzware dagen. Hennie ver baasd: „Het is maar hoe je het bekijkt. Ik ben er van overtuigd dat het een fantastische ervaring is om zo sober te moeten leven als vroeger." Het ligt in de bedoeling dat het gezin, Martin (41), Hennie (37), Laurens (14), Bettie (12), An- nelein (11), Henk (7), Katinka (4) en Jasmijn (acht maanden) het dagelijks leven op het Friese platteland in 1947 in al zijn fa cetten kopieert. „Dus dragen we kleren uit die tijd, doen we boodschappen in de winkels die bij het museum horen en krijgt Jasmijn katoenen luiers. Martin en Laurens, die tijdens de paas dagen vijftien wordt, gaan het land rondom het huisje bewer ken." Zo'n 130 gezinnen hadden het museum na een oproep laten weten dolgraag een paar dagen temg in de tijd te willen. Het museum op zijn beurt had het liefst een groot gezin, net als vroeger. „We lazen het in de krant", zegt Hennie. „Het leek ons weer eens wat anders, zeker in vergelijking met onze luxe vliegvakantie van vorig jaar." Afgelopen zaterdag werden zes geselecteerde families uitgeno digd om naar Arnhem te ko men. Toen het gezin Koole dins dagavond te horen kreeg dat de keus op hen was gevallen, De familie Koole ruilt met Pasen hun huis in Hoofddorp om voor een woning in het Arnhemse Openluchtmuseum. „Ik ben er van overtuigd dat om zo sober te moeten leven als vroeger", denkt moeder Hennie. Foto: United Photos de Boer/Rob Hendriks sprongen ze een gat in de lucht van blijdschap. „Zoiets maak je toch nooit mëer mee?" Sinds hun uitverkiezing rinkelt de telefoon veelvuldig. Kranten bellen op, fotografen komen langs. Al die aandacht, Laurens vindt het 'wel gaaf. „Maar dat we naar dat huisje gaan, vind ik echt geinig." Een van zijn taken is het verzor gen van de geit. Die hoort bij het arbeidershuisje. „Of ik zonder game-boy kan? Natuurlijk, waarom niet? Wat we nog meer niet mee mogen nemen? Je kunt beter vragen wat wel mee mag. Nou, en dat is niet veel, heb ik begrepen." Bezoekers van het museum kunnen tijdens het paasweek end 29 maart tot en met 1 april het gelovige gezin Koole in le venden lijve zien..Alleen op die zondag eerste paasdag zijn we er niet, dan zijn we naar de kerk. Dan verblijven we elders", zegt Hennie. Tijdens hun verblijf krijgt de pers dagelijks twee uurtjes om met de familie te praten. Hen nie: „Die kinderen van ons kno pen wel een praatje aan met de bezoekers." En 's avonds, als het donker wordt, gaat het licht aan. „Het huisje heeft elektriciteit. Dat kregen de toenmalige be woners in 1947. Er staat ook een krakende maar originele radio. Hij is ooit met een prijsvraag ge wonnen." De televisie zal zeker niet gemist worden want thuis kijken ze ook niet. „We zien alleen video films. Ach, het zijn maar drie dagen, we redden het wel." On dertussen bladert Hennie door een folder van het Arnhemse het een fantastische ervaring tic aa openlucht museum. „We bi iro den ons voor door met fami 1 leden te praten die 1947 bei jg hebben meegemaakt." Har hij valt plotseling op een fotov n> een plaggenhut, die ook inl na museum is te zien. „Je zal d rpi drie dagen in moeten logen lei Dat is heel andere koek" un lm Ed Blaauw f 1 4

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2