Uytdehaage wil geen arrogante kwal worden SPORT 'Playboy? Nee, dat is niet wat voor mij' Komende Nederlandse kampioen ijshockey bestaat uit louter Canadezen Ril Groenewold gaat wielrennen Eenmalige vertoning film Smit Trainer en Zwart Wit '28 gaan ruziënd uit elkaar DONDERDAG 14 MAART 2002 ihstein gaat or tot 2006 UN - Claudia Pechstein atst door tot de Olympi- Winterspelen in 2006 in jjn. Dat zei de succesvolste Ise olympische winterspor ter tijden gisteren in haar nplaats Berlijn. Komend einde is ze van de partij op flC allround in Heeren- Ook Anni Friesinger is van de partij. De Duitse ipisch kampioene op de meter vindt dat de blessu- n haar rechterknie vol- ide is hersteld. Ze nam de ssing gisteren na een test iet ijs van Thialf. irco van Basten it in golfteam idwijk - Marco van Basten a de komende golfcompe- geen deel uit van het eerste ivanNoordwijk. De oud- laller slaagde er tijdens een Bcatiewedstrijd in Knokke in zich te plaatsen voor de dklasser. Ook de van kpolder overgekomen Joris ghis bleef verrassend bui- e selectie. De mannen- voor de competitie, die april begint, ziet er als uit: Maarten van den Berg, lael Vogel, Rick Ruts, Gor- lachielsen, Guus Roels en d Staal. Voor het eerste venteam van Noordwijk, veneens op het hoogte ni- uitkomt, hebben zich lotte Heeres, Eline Zoet- Jonna van Beek, Frederi- empers, Sandra Drenkel- d en Mariëtte van Duren ltst. x test spits Griekenland erdam - Ajax heeft een se spits op proef. Het gaat lexis Gavralopoiilos. De rige aanvaller speelt in de divisie van zijn land. Ga- poulos, gescout tijdens luel van het Grieks olym- i elftal, blijft voorlopig tien li in Amsterdam. De 17-ja- ïrdediger Sergio Hellings Ajax in voor het Belgische tlecht. De jeugdinternatio- ikende een vijfjarig con- bij de club uit Brussel. Ook fergang van zijn clubge- Serginho Green wordt een dagen verwacht. zoen is voorbij or Kromkamp iaar - AZ-speler Jan Krom- ikomt dit seizoen niet in actie. De voetballer ver- de dinsdag tijdens de trai- zijn linkerknie, waardoor roorste kruisband is in- of cheurd. In het gunstigste wanneer de kruisband is icheurd, kan de 21-jarige lenvelder zich bij de start het nieuwe seizoen weer luiten bij de selectie. Wan de kruisband echter is af- heurd kan hij waarschijn - as begin 2003 zijn rentree en. De definitieve diagnose It maandag 18 maart ver- I wanneer Kromkamp een scan ondergaat. kbond voor •sporters fWDAM - De Nederlandse loners richten een eigen and op. De naam is NL ter. Volgende week woens- iceft in het Olympisch Sta de presentatie plaats, loner gaat deel uitmaken Ie Federatie Sport van de Andere leden hiervan zijn 'CS (voetbal), WBW (wiel en) en FNV Sport (werkne- in de sport). Doel van de live instantie is de positie 'e topsporter te verbete- VB: discussie ft gesloten De discussie over digitale niddelen voor scheids- ers bij voetbalwedstrijden I de KNVB betreft gesloten, ederlandse voetbalbond II ui een reactie op uitlatin- Van lorien van den Herik, noords voorzitter meldde oods geld te willen vrijma- por de inzet van extra ca- s bij wedstrijden. De conformeert zich aan het 'punt van de FIFA. Na re proeven besloot de we- oetbalorganisatie af te zien fcrdere experimenten. door Herman Wissink Nijmegen - Canada werd eerder dit jaar al olympisch kampioen ijshockey en nu wordt een team Canadezen ook nog eens kampioen van Nederland. Want het ziet er naar uit dat Tigers-Amsterdam komende zondag de titel in de superliga voor zich gaat opeisen. En daar mee wordt de Nederlandse IJshockeybond met een fiks probleem opgezadeld. Want uit gerekend Amsterdam is dit seizoen het enige team dat door de NIJB dispensatie kreeg om met meer dan de toegestane zes imports te spelen. Maar liefst tien Canadezen heeft coach Ron Berteling tot zijn beschikking. De weer stand tegen dit verschil is groot. Gelijke mon niken, gelijke kappen, zo wordt gereageerd. Jaar in jaar uit wordt er gedubd over hoe de Nederlandse ijshockeycompetitie aantrekkelij ker gemaakt kan worden. Maar dat wil maar niet lukken. Slechts vijf teams telde de superli ga dit jaar. Amsterdam had gedreigd niet mee te zullen doen wanneer de club ten opzichte van de rest niet in de gevraagde uitzonderings positie werd geplaatst en daarmee zouden er slechts vier teams zijn geweest op het hoogste niveau in Nederland. Maar de overmacht waarmee Amsterdam nu op de titel af dendert, doet toch wenkbrau- wenfronsen. „Het is te gek voor woorden", zegt Heerenveen-coach Andy Tenbult. Hee renveen is in de finale van de play-offs de te genstander van Amsterdam en verloor de eer ste wedstrijd in Thialf met 3-6. Vijf van de zes Amsterdam-doelpunten kwamen van een Ca nadese stick. Amsterdam roept dat ze geen jeugd heeft en daardoor meer buitenlanders wil aantrekken om een representatief team op de been te kunnen brengen. „Maar dat zeiden ze twintig jaar geleden toen ik voor het eerst naar Neder land kwam ook al", reageert Tenbult op de uitzonderingspositie van de hoofdstedelingen. .Amsterdam heeft vorig jaar juist Nederlandse spelers als Mark Vïsschers, Maarten de Groot en John Versteeg weggestuurd. De eerste twee speelden dit jaar bij Nijmegen, Versteeg bij ons in Heerenveen." Voor het volgend seizoen ligt er een voorstel om de Nederlandse superligateams met vijf buitenlanders te laten spelen en de aanstaan de kampioen met acht. Als het aan Nijmegen-bestuurslid Robert Herckenrath ligt gaat de importregeling van komend seizoen op de helling en worden de zaken voor alle clubs gelijk getrokken. Ook An dy Tenbult van Heerenveen wil clubvoorzitters en coaches bij elkaar roepen om de zaak nog eens te bespreken. NIJB-voorzitter Jan de Greef is een geboren optimist en ziet de problemen wat minder zwaar in. „We hebben toch een prachtige competitie gehad, met grote verrassingen. Ik vind het niet erg dat Tilburg en Nijmegen een keer niet in de finale staan. Ik heb er ook geen problemen mee dat Amsterdam kampioen wordt. Er gaat voor het ijshockey in die stad een geweldige positieve impuls vanuit", aldus De Greef. Daarbij legt de voorzitter de verantwoordelijk heid voor de uitzonderingspositie van Amster dam bij de clubs. „De clubs hebben zelf inge stemd met deze regeling. Dan moeten ze nu niet gaan klagen als het bij hen zelf wat min der is gegaan. Volgens De Greef valt er aan de afspraken voor komend seizoen niet te tomen. Hij noemt het een kwestie van een paar jaar geduld hebben. „Het is inderdaad de bedoeling dat we de zaak gelijk gaan trekken. Dat kan niet ineens. Vol gend jaar is het waarschijnlijk het laatste jaar dat Amsterdam meer buitenlanders mag heb ben. Daarna is het afgelopen. Dan gaan we te rug naar maximaal drie imports per team. Dan kunnen we ook beginnen met het uitbreiden van het aantal teams in de superliga. Clubs als Den Haag, Dordrecht en Utrecht kunnen het aantal imports van nu niet betalen, maar als dat er straks maximaal drie zijn wel." Drie jaar geleden lag er ook een plan voor het terugbrengen van het aantal buitenlanders per team en het uitbreiden van het aantal teams in de superliga. Maar nog geen jaar later kon het plan de prullenbak in. „Het zijn nu keiharde afspraken. Daar wordt niet van afgeweken. Over mijn lijk." Bondsvoorzitter Jan de Greef zegt er zelfs zijn functie als voorzitter van de ijshockeybond aan te verbinden. Als er straks toch weer meer moeten komen, ben ik weg. En met mij meerderen." door Johann Mast heerenveen - Jochem Uytde haage liet zich deze week ontval len het WK schaatsen als een an ti-climax te zien. De tweevoudig olympisch kampioen van Salt La ke City vond het na de Olympi sche Spelen eigenlijk wel mooi geweest. Inmiddels heeft hij de diplomatie in zich die bij het 'Be kende Nederlanderschap' past. „Na de Spelen moetje eigenlijk kappen, maar ik ben heel blij met een WK allround in een bomvol Thialf', zegt hij nu. Uytdehaage heeft zich na de wereldbekerfinale in Inzeil moe ten opladen voor het WK all round, dat morgenavond in Heerenveen begint. Het liefst was hij na terugkeer uit Salt La ke City even op zichzelf geweest. Dan was hij de stad (Utrecht) in gegaan om meubels uit te zoe ken voor zijn nieuwe huis. „Ik had wel even lekker willen shoppen, kleren kopen en zo. En ik moet nog steeds een goed bed aanschaffen. Daar ben ik nog niet aan toegekomen." Bij de spaarzame keren dat hij wel in het gezelschap verkeerde van mensen die hem nu ineens als nationale held zien, merkte Uytdehaage dat er veel op een olympisch kampioen afkomt. Hij heeft sinds de Spelen moe ten leren omgaan met zijn nieu we status. „Ik krijg voor het merendeel ge weldige reacties, maar ook wel eens rare. Dan roepen ze iets als: 'Ik ga niet weg voordat ik een handtekening heb gekre gen', terwijl ik net sta te bellen. Ik kan er af en toe echt wakker van liggen als mensen vervelend reageren. Ik wil toch het liefst aardig gevonden worden." Vanwege de haast moest hij gis teren na de training in Heeren veen een groep kinderen teleur stellen die hem om een handte kening vroegen. „Dat vind ik heel vervelend. Ik ben iemand die iedereen wil plezieren en vind het niet leuk als ze me als een arrogante kwal zien. Dat ben ik niet." De hausse die hem bij zijn te rugkeer ten deel viel, heeft Uyt dehaage als verbazingwekkend ervaren. „In Salt Lake City dacht ik al: ik zal wel te naïef zijn om te realiseren wat over me heen komt. Achteraf zeg ik dat ik op Schiphol niet genoeg van de ontvangst heb genoten. Veel mensen die er voor mij stonden, heb ik niet persoonlijk kunnen begroeten. Dat is wel jammer. Dat zijn dezelfde mensen die dit weekeinde ook speciaal voor mij in een bomvol Thialf zitten. Die wil ik niet teleurstellen." Ter geruststelling van die fans: de vorm van Salt Lake City, die hem goud op de 5 en 10 kilome ter en zilver op de 1500 meter opleverde, is niet eens zo ver weg. Volgens Gianni Romme is Uytdehaage de grote favoriet voor de wereldtitel, maar zo ver durft de Europees kampioen zelf niet te gaan. „Ik ben één van de favorieten", zegt Uytdehaage. „Gianni, Sje- pel en Parra zijn ook sterk. Ik kan op het ijs nog steeds gemak kelijk snelheid maken, maar de beleving is ietsje anders. Dat moet niet. Ik ben iemand die me echt in een wedstrijd moet vast bijten, me er op moet focussen. In Inzeil was het te ontspannen. Die tiende plaats op de 5 kilo meter irriteerde me mateloos. Flikkerde ik ook nog naar de achtste plaats in het eindklasse ment, vreselijk." Het was een te grote omschake ling om van het 'klinische' ijs van Salt Lake City om te schake len naar de buitenbaan van In zeil. „Het ijs in Inzeil was steeds anders. Dat vind ik heel moei lijk. Ik voelde totaal niet aan wat er mogelijk was. Dat kon ik in Salt Lake wel. Daar kon ik mijn eindtijd redelijk nauwkeurig uit rekenen. Dat kon ik in Inzeil to taal niet." In Heerenveen, zo heeft Uytde- heerenveen/gpd - Renate Groenewold gaat na het schaatssei zoen wielrennen. De schaatsster uit de kernploeg van Gerard Kemkers hoopt op 13 april mee te doen aan de Ronde van Dren the, maar verwacht dat die wedstrijd nog te vroeg komt om een goede prestatie neer te zetten. Groenewold vormt samen met de schaatssters Sandra 't Hart en Frouke Oonk en vier andere wielrensters een vrouwenteam bij wielervereniging WSV uit Emmen. Het idee om te gaan wielren nen is volgens de winnares van het zilver op de olympische 3 ki lometer als grap ontstaan. Groenewold staat tijdens schaatstrai- ningen in de zomer bekend als een goede wielrenster. Haar vriend Marthijs Wegdam is ex-wieleramateur en begeleidt het damesteam, dat aan criteriums en klassiekers meedoet. Groenewold heeft als doel op 29 juni mee te doen aan het Neder lands kampioenschap op de weg in Nijmegen. Verder reiken haar toekomstplannen vooralsnog niet. „Maar als het goed gaat, weet je nooit waartoe het leidt", aldus Groenewold, die morgen bij het WK allround in Heerenveen start. haage geconstateerd, ligt het ijs er een stuk beter bij dan in december tijdens het olympi sche kwalificatietoernooi. „Je kunt er goed snelheid op maken en ik zag een hele goede glans over het ijs. Dat heb ik nog niet eerder gezien in Thialf." Dat hij nu ineens vergeleken wordt met drievoudig olym pisch kampioen Ard Schenk, daar wordt Uytdehaage bijna beduusd van. „Inderdaad, het is dat je het zegt. Maar meneer Schenk heeft geloof ik ook nog wel een paar Europese en we reldtitels gewonnen. Om over alle Nederlandse titels nog maar te zwijgen. Dan heb ik nog wel even te gaan", zegt Uytdehaage bescheiden. Uytdehaage hoopt na het WK toe te komen aan activiteiten die deels met zijn sport te maken hebben. Nu leiden die hem te veel af. Hij geeft op 23 en 30 maart schaatsclinics in Den Haag en Heerenveen en is in zijn hoofd al bezig met de invul ling daarvan. „Ik wil het op een totaal eigen manier doen, maar heb nog geen tijd gehad om dat uit te vinden. Daar kan ik uren over fantaseren en wakker van liggen. Dat moet ik nu dus even nog niet doen. Het wordt in elk geval anders dan anders." Ook weet hij dat er sponsoracti viteiten op hem afkomen, zoals het openen van winkels. „Ik zal niet nalaten om wat extra cen ten te verdienen aan mijn be kendheid, maai- het moet wel bij me passen. Olympic Aid is een hele positieve organisatie", vindt Uytdehaage, die over niet al te lange tijd over een adviseur beschikt. „Ik wil de persoon blijven die ik ben. Ik heb sommigen voor de camera's zien veranderen, maar ik wil gewoon benaderbaar blij ven. Ik hoop als BN'er dat men sen me op een normale manier blijven benaderen. Maar mis schien kom ik wel van een kou- we kermis thuis." Gretha Smit heeft haar normale leventje weer opgepakt door Mariëlle Verstegen rouveen - De grootste hectiek is achter de rug. Gretha Smit zit al weer helemaal in haar Neder landse ritme. Veel moeite kostte dat de winnares van olympisch zilver ook niet. „Dat gaat van zelf." Smit heeft nu tijd om de zaken op orde te krijgen. Ten eerste met haar knie. En natuur lijk wat betreft haar toekomst in het allroundschaatsen. Gretha Smit is geen type dat snel bij de pakken neer gaat zit ten. Zouden anderen er een per soonlijk drama van maken als ze hun kruisband afscheuren op de avond van. olympisch zilver. Smit niet. „Hoe is het met je knie?", vroeg iedereen de Rou- veense toen ze na de Spelen net in Nederland was aangekomen. „Goed hoor, hij zit er nog aan." Gretha Smit. Altijd nuchter. De eerste drukke periode na de Olympische Winterspelen heeft ze achter de rug. Smit is nu dik twee weken in Nederland. Met haar knie gaat het nog steeds goed. Ja, hij zit er nog aan. .Achteraf valt het allemaal ook wel mee. Ik heb er natuurlijk wel even last van, maar er zit niet heel veel speling in de knie. Daar heb ik geluk mee. Om de dag gaat de 26-jarige schaatsster naar Meppel voor fysiotherapie. Met krachttrai ning en oefeningen probeert ze haar knie weer op kracht te krij gen. Thuis fietst ze op een spin- ningbike. Zes weken is ze onder de pannen. Dan wordt gekeken of een operatie nodig is. „Ik pro beer nu mijn knie sterker te ma ken, maar als ik er nog te vaak doorheen zak, zal ik toch nog geopereerd moeten worden. Dat moet deze weken blijken." Echt missen doet ze het schaat sen nog niet. ,Als dit niet ge- Gretha Smit tijdens de huldiging in haar woonplaats Rouveen: „Nu kom ik ook weer aan mijn eigen din gen toe." Foto: GPD/Gerrit Boer beurd was, had ik het NK nog gereden en misschien de world- cup in Inzeil, maar dan was het seizoen toch voorbij geweest. En aan het einde van het seizoen ben ik er toch altijd wel even zat van. Lekker even een paar we ken niks doen." Hoewel, niks doenDie eerste week heb je meer post, telefoon en visite dan anders. Ik zat bijna de hele dag aan de telefoon en met visite, maar dat is leuk. Nu kom ik ook weer aan mijn eigen dingen toe." Smit werd ge vraagd om winkels te openen en ze kreeg een paar commerciële aanbiedingen. „Je kunt het zo gek maken als je zelf wilt. Maar je moet doen waar je goed in bent. Ik kan bijvoorbeeld niet zingen, zoals Erik (Huizebosch), dus dat soort dingen ga ik zeker niet doen." En, net als Tonny de Jong, een fotoreportage voor Playboy? „Nee, Playboy heeft nog niet ge beld. Maar dat hoeven ze ook niet te doen, dat is niet wat voor mij." Er is wel een film over Gre tha Smit in de maak. Herre Teeninga en Carrie ten Napel hebben Smit gevolgd tijdens de Spelen. De documentaire wordt op dvd en video uitgebracht. Volgende woendag wordt hij in Zwolle vertoond. Smit: „Hart stikke mooi. Maar als ik eerlijk ben, ik verheug me er niet op om anderhalf uur naar mezelf te gaan zitten kijken. Wedstrijden kijk ik wel vaak terug op tv, maar interviews spoel ik graag verder. Ik zie mezelf niet graag terug. Ik ben geen filmster hè, maar ik ben benieuwd naar het resul taat." Haar zaken worden nog steeds zwolle/anp - De film over schaatsster Gretha Smit wordt woensdag 20 maart eenmalig aan het bioscoop publiek vertoond. De premiè re is op die dag in Zwolle, 's avonds in de Nieuwe Buiten- societeit. Voor de vertoning zijn twee honderd gasten uitgenodigd. Daarnaast kunnen zeshon derd fans van de schaatsster voor een bedrag van 6,49 eu ro een plaats in de bioscoop bemachtigen. De prijs van het kaartje verwijst naar haar tijd op de olympische vijf ki lometer. Met 6 minuten en 49 seconden veroverde ze ver rassend zilver achter de Duit se Claudia Pechstein. Voor het entreebedrag krijgen de toeschouwers wel een gratis video of dvd mee. behartigd door zwager Erik Hui zebosch. Hij houdt zich ook be zig met een allroundploeg voor Gretha en zus Jenita. „Het zou mooi zijn als we zelf iets op kunnen zetten. Dan kun je zelf ook goed aangeven hoe en wat je wil." Ze zijn bezig, maar iets concreets kan Smit er nog niet over zeggen. „Het kan ook maar zo dat we straks wel naar een bestaande ploeg gaan. Het kan nog alle kanten op." Rotterdam/cpd - Trainer Phi lip den Haan en Zwart Wit '28 zijn ruziënd uit elkaar gegaan. De reden: de oefenmeester van de Rotterdamse zaterdag hoofdklasser zou ondanks een nog doorlopend contract, voor volgend seizoen al hebben ge tekend bij IJsselmeervogels. „Ik voel me in de maling geno men", zegt voorzitter Rick Ber gen boos. „Onzin", meent Den Haan. „Er ligt veel meer ten grondslag aan dit vertrek." Dat Den Haan volgend seizoen naar IJsselmeervogels verkast, staat nagenoeg vast. .Alleen ben ik nog niet helemaal rond", zegt de coach, die afge lopen zomer voor twee jaar bijtekende nadat hij met Zwart Wit '28 kampioen was gewor den van de eerste klasse. Ook in het tweede seizoen onder Den Haan presteren de Rotter dammers uitstekend. Zwart Wit '28 staat tweede in de hoofdklasse B. Desondanks meldde de trainer maandag avond dat hij af wilde zien van zijn derde contractjaar. „Daar ging ik niet mee ak koord", zegt Rick Bergen. „Ik heb hem gezegd: of je dient je contract helemaal uit, of je gaat per direct weg. Ik ga niet door met een trainer die met zijn gedachten al bij een ande re club zit. Hij moet wel eerlijk zijn. Onze erevoorzitter heeft van de voorzitter van IJssel meervogels gehoord dat Den Haan al rond is met die club. Natuurlijk ontkent hij dat, hij moet toch wat zeggen? Den Haan gooit een bom neer bij Zwart Wit '28 en dat neem ik hem heel erg kwalijk." Volgens Den Haan is 'de be langstelling van IJsselmeervo gels' niet de enige reden dat hij om ontbinding van zijn con tract heeft gevraagd. „Ik snap dat ik de schijn tegen heb, maar ik was na dit seizoen so wieso gestopt. Ik liep al langer ontevreden rond bij Zwart Wit '28. Bergen zorgt met zijn on genuanceerde uitspraken zo wel intern als extern continu voor onrust. Sponsors haken af en Rick kan me niet overtuigen dat het wel goed komt met de club, zoals hij altijd roept. Daarnaast botsten we op het technische vlak. Hij begaf zich keer op keer op mijn terrein." „Hij liegt", zegt Bergen. „Er zijn helemaal geen sponsors afgehaakt. Hij gaat bij IJssel meervogels zwaar zijn zakken vullen. Als hij daarin eerlijk was geweest, had ik^eezegd 'moet je altijd doen'/Wilip is achterbaks en zoekt gewoon naar een uitweg." Den Haan: „De bedrieger is bedrogen. Rick baalt dat ik de verkering heb uitgemaakt. Dat had hij liever zelf gedaan. Groen licht voor nationaal zwemstadion eindhoven/gpd - De Eindho- vense gemeenteraad is akkoord gegaan met de bouw van een nationaal zwemstadion. Enkele maanden geleden dreigden top zwemmer Van den Hoogenband en de PSV-zwemploeg nog Eindhoven de rug toe te keren als het project niet zou door gaan. Het nieuwe bad bij het huidige zwembad De Tongel- reep in Eindhoven-Zuid moet eind 2004 klaar zijn. De kosten bedragen 22 miljoen euro. Het bouwplan voorziet in een 50- meterbad met tien banen en een 33-meterbad. In een tweede waterbak voor bijvoorbeeld wa terpolo en schoonspringen is niet voorzien. Vandaar dat in het nieuwe bad geen WK gehou den kan worden. Jochem Uytdehaage: Ik kan op het ijs nog steeds gemakkelijk snelheid maken, maar de beleving is ietsje anders. Dat moet niet. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25