WD ruziet over koers campagne Regionale WD-prominenten willen Hans Wiegel let monster van Ter Aar' erdacht van zesde moord Leiden heeft beste universiteit Wellink: Inflatie blijft en werkloosheid stijgt Leidsch Dagblad evenslang Lockerbie blijft overeind Fortuyn 'getaart' Test politieke kleur op internet Kloppartij na Roma - Galatasaray Leidsch Dagblad xri-iuHxriiiiHtJi NR. 42873 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 Leidsch OPGERICHT 1. MAART 1860 Dagblad donderdag 14 MAART 2002 DE ANDERE JUWELIER 'Hts/iers** Maarsmansteeg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGemer.com totograaf vindt Ifghaans meisje na 18 jaar terug rilburgse juwelier na overval door een hel Marktaandeel jasunie tijgt weer )ud én jong in «jaardentehuis lijn en Vliet anfarekorps Voubrugge na 15 jaar ter ziele rk Eyskens lochten de mensen at minder geld tellen, in zouden de mensen plicht wat meer eetellen van zeist/gpd - De Libi- geheim-agent Abdelbasset egrahi is ook in hoger be schuldig bevonden aan de ag op vlucht PanAm 103 1 december 1988 boven het Ilse Lockerbie. ijf rechters van het Hof van ep van het speciaal Schots gerechtshof op de voorma- ichtmachtbasis Kamp Zeist len vanmorgen vast aan het ironkelijke vonnis tot le- (ang wegens moord op de nzittenden van de Boeing si elf inwoners van Locker- liddellijk na het voorlezen het vonnis, dat slechts één ïut in beslag nam, werd de van al-Megrahi huilend 'Je kan wel zeggen dat een flink deel van de achterban voor die man gaat' leiden/regio - De WD moet ernstig overwegen om Hans Wiegel naar voren te schuiven als boegbeeld. Dat zeggen verschillende prominente WD'ers in de regio. Partijbaron Toetie Voren kamp, voorzitter van de Kamercentrale Leiden, ziet in Wiegel één van de WD- kandidaten voor een eventueel pre mierschap. „Ik kan mij voorstellen dat we in verschillende situaties verschil lende mensen naar voren schuiven. Wiegel is één kandidaat. En je kan wel zeggen dat een flink deel van de achter ban voor die man gaat." Het naar voren halen van Wiegel zou bijvoorbeeld aan de orde zijn wanneer de WD na de verkiezingen samen met Fortuyn en het CDA een regering zou gaan vormen - een mogelijkheid die Vorenkamp absoluut niet wil uitsluiten. „Een democratisch gekozen partij mag je nooit terzijde schuiven", aldus Vo renkamp. De roep om Wiegel wordt binnen de WD luider naarmate de partij er in de peilingen slechter voor komt te staan. In de laatste opiniepeiling worden de liberalen voor het eerst voorbijgestreefd door Fortuyn. Partijleider Dijkstal lijkt niet meer bij machte om het tij te ke ren. Als dat echt zo is, dan moet de partijlei ding ingrijpen, vindt de Alphense WD- wethouder Bas Wienbelt. ,,Als Dijkstal niet kan uitleggen hoe hij de opgaande lijn in de peilingen kan inzetten, dan moet de partij zich afvragen of je zo door moet gaan." Ook voor Wienbelt is Wiegel één van de mogelijke kandidaten om de rol van Dijkstal over te nemen. Aan de andere kant klinken er in de partij ook geluiden dat het nu vooral belangrijk is om de rust te bewaren. „De discussie gaat nu over de personen en over de strategie. Daar heeft de kie zer niks aan", meent de Leidse WD- wethouder Melanie Schultz. Volgens haar is de discussie over de vraag wie de WD naar de verkiezingen moet leiden een gepasseerd station. „Je moet nu duidelijk maken waar je voor staat. De vraag of we met Jantje of Pietje meer stemmen zouden trekken, had eerder plaats moeten vinden. Op dit moment vind ik die onrust onwen selijk." Ook de Wassenaarse WD-wet houder Else van Dijk vindt dat de partij de rust moet bewaren en er nu aan moet werken om de liberale boodschap goed voor het voetlicht te krijgen. „Maar daar moet je dan wel de ruimte voor krijgen in de pers. Ik vind dat de WD landelijk erg veel last heeft van on genuanceerde berichtgeving. Aan het feit dat ons Kamerlid Kamp jarenlang is weggehoond met zijn verhaal over asielzoekers, is nauwelijks aandacht be steed." Aantal 'baronnen' wil Wiegel den haag/gpd - De WD ruziet over de te volgen koers in de ver kiezingscampagne. Een aantal voorzitters van WD-kamercen- trales wil Hans Wiegel als kandi daat-premier, om kiezers terug te halen. Anderen vinden dat de campagnetoon veel scherper moet, maar dat de positie van lijsttrekker Hans Dijkstal niet moet worden ondermijnd. De WD zakte deze week in de peilingen voor de Tweede-Ka merverkiezingen naar 25 zetels, twee minder dan de 27 die de nieuwe partij Lijst Pim Fortuyn zou halen. Zaterdag vergaderen de voorzitters van de WD-Ka- mercentrales, de fractietop en het partijbestuur over de te voe ren campagne. De toon 'moet scheiper, vinden alle kamercentrales. J. Nieuker- ke, voorzitter van de kamercen trale Gelderland, ziet daarnaast andere mogelijkheden. „Een daarvan is het naar voren schui ven van Wiegel als mogelijke WD-premier. Steeds krijg ik van gewone leden te horen: Waarom schuiven jullie Wiegel niet naar voren?" Nieukerke stelt het lijsttrekker schap van Dijkstal niet ter dis cussie, zegt hij, maar hij wil het beste rendement voor de partij. „Wij zijn één team. Ik erger me er ook altijd aan als een voetbal team slecht presteert en de coach eruit wordt geflikkerd." Dijkstal krijgt zaterdag wel te horen dat de manier waarop hij campagne wil voeren niet langer kan, stelt E. Sinke, voorzitter van de WD-kamercentrale Amster dam. „Dat is over en uit. Het is onacceptabel zoals hij tot nu toe campagne heeft gevoerd. Bij de kamerverkiezingen is de partij aan het woord." Dat wordt ge schermd met Wiegel, is volgens Sinke alleen maar bedoeld om Dijkstal een andere koers te la ten varen. De WD gaat zaterdag echter niet uiteen met de con clusie dat Wiegel premier moet worden bij verkiezingswinst, meent Sinke. „Hij wordt wel in gezet in de campagne, dat had al veel langer moeten gebeu ren." Ook andere partijbaronnen zo als Schout (Zeeland) en Burgers van de Bogaert (Den Haag) zien er wel heil in om Wiegel van stal te halen. „Maar niet alleen Wie gel, ook goede jonge kamerle den zoals Wilders en Oplaat", zegt Burgers van de Bogaert. Hertog van de WD-kamercen- trale Haarlem en Aldewereld (Limburg) wilden niet reageren. Pagina Binnenland 1 Fortuyn op 27 zetels na lijsttrekkersdebat Pagina Binnenland 1 Commentaar de rechtszaal uitgevoerd, en op gevangen door familie. Op de publieke tribune was een voor zichtig applaus te horen. Fami lieleden van de slachtoffers vie len elkaar in de armen. Al-Megrahi (49) en zijn ver meende handlanger Al Amin Khalifa Fhimah (45) werden in november 1991 aangeklaagd voor de Lockerbie-aanslag. Na lange jaren van sancties tegen en onderhandelingen met het Libische regime van kolonel Gaddafi gaven zij zich in april 1999 over voor berechting onder Schotse jurisdictie op neutraal Nederlands grondgebied. Hun proces (totale kosten 122 miljoen euro) begon op in mei 2000 en eindigde in acht maan den later in vrijspraak voor Fhi mah. Maar de drie rechters in het oorspronkelijke proces noemden de conclusie dat al- Megrahi een leidende rol bij de "misdaad van Libische origine' had gespeeld 'onweerlegbaar'. Pogingen van al-Megrahi's ad vocaten tijdens het hoger be roep om twijfel te zaaien over de toedracht van de aanslag bleken vanmorgen tevergeefs. Al-Megrahi wordt nog vandaag overgebracht naar de zwaarbe waakte Barlinnie-gevangenis bij Glasgow, Schotland. Amerikaanse nabestaanden ver wachten nu hun miljoenen claims aan het adres van het Li bische regime gehonoreerd te zien. ingen/ter aar - De man die in de jaren ze de bijnaam 'het monster van Ter Aar' ver- wordt verdacht van een zesde moord. Justi- «denkt hem van de moord op Shirley Hereij- die in 1997 dood werd aangetroffen in Gro- ïn. Dat blijkt uit een verklaring van W. Anker. Ivocaat van de oud-Ter Aarder. De man zat al PP verdenking van moord op drie andere ®gse prostituees. •an werd in de jaren zeventig bekend als 'het "er van Ter Aar', toen hij in die plaats twee op gruwelijke wijze om het leven bracht. m achttien jaar vast voor die twee moorden. kwam hij vrij en vestigde hij zich in het togse Harkstede. In november 2001 bekende 13,1 dat hij in de jaren negentig drie Groningse ituees heeft vermoord. Maar hij ontkende ■kenheid bij de moord op nog drie andere fotèes, die ook in Groningen om het leven den haag - Pim Fortuyn, vanochtend als altijd onberispelijk gekleed, moet met zijn pak naar de stomerij. Een vrouw van circa dertig jaar duwde de mediamieke ex-professor vanoch tend bij de presentatie van zijn boek in Den Haag een slagroomtaart met kersen in het 1 gezicht. De taartengooister maakte zich met een uit de voeten. Zij is vermoedelijk lid van een groep die zich Taart noemt, de Tegen Au toritaire Anti Revolutionaire Types. Fortuyn was zichtbaar overrompeld, maar trok zich re latief kalm terug om de slagroom van het ge laat en maatpak te vegen. Vandaag zou hij in Nieuwspoort zijn boek 'De puinhopen van acht jaar paars' officieel presenteren. Het boek lag als gevolg van een misverstand met de uitgever over het embargo al dinsdag in de boekhandel. Foto: GPD/Phil Nijhuis Via de internetsite www.leidschdagblad.nl van de ze krant kunnen bezoekers via een test nagaan waar ze politiek staan. De computer vergelijkt antwoorden op een aantal actu ele stellingen met de diverse verkiezingsprogramma's en komt zo tot een stemadvies. Alle partijen doen mee, uitgezon derd de Lijst Fortuyn. De vragen zijn zo samengesteld dat vooral onderwerpen zijn gekozen waarover partijen van mening verschillen. De Stemwijzer is sa mengesteld door het Instituut voor Publiek en Politiek en de Faculteit Bestuurskunde Uni versiteit Twente. Afschrijving drukt resultaat KPN den haag - KPN doet een boek houdkundige afschrijving op de Duitse dochter E-Plus van 13,7 miljard euro. Daardoor komt het resultaat over 2001 uit op een verlies van miljarden eu ro's. Het telecomconcem pre senteert zijn jaarcijfers komen de maandag. Accountants be cijferden dat E-Plus nu veel minder waard is dan de 20 mil jard euro die KPN in 1999 be taalde voor het belang van 77,5 procent. Het werkelijke bedrag komt in de boeken te staan. Door de afboeking wordt het resultaat van KPN voor 12,4 miljard euro negatief beïnvloed. 'Provincie zat in witwaspraktijken' den haag - De provincie Zuid- Holland heeft vermoedelijk on gewild meegewerkt aan het wis- wassen van vele miljoenen gul dens van de voormalige presi dent van Indonesië, Soeharto. Die aantijging komt van Karei Baarspul, de vroegere kasgeld beheerder van Zuid-Holland die in opdracht van het provin ciebestuur vier jaar lang ban kierde. Baarspul presenteert vanmiddag het boek dat hij over de affaire schreef, die niet alleen zijn ontslag betekende, maar ook dat van de commissa ris van de koningin Leemhuis- Stout en drie gedeputeerden. Baarspul leende grote sommen geld uit aan een Indonesische bank. In 1999 stond 240 miljoen gulden uit. leiden - De Universiteit Leiden is de beste van Nederland. Dat blijkt uit het jaarlijkse onderzoek naar de wetenschappelijke pres taties van universiteiten in op dracht van weekblad Elsevier. De beste onderzoeker komt eveneens uit Leiden: Frits Ro- sendaal, klinisch epidemioloog. Uit het onderzoek, dat is uitge voerd door het Centrum voor Wetenschaps- en Technologie studies, blijkt dat de oudste uni versiteit van Nederland nog al tijd vitaal is. Leiden is volgens de onderzoekers de beste in le- venswetenschappelijk onder zoek en astronomie. Bovendien heeft de Universiteit Leiden ze ven van de beste twintig weten schappers in Nederland binnen de poorten. „We zijn hier na tuurlijk blij mee", zegt een woordvoerder van de universi teit. „Verrassend is het voor ons niet. Maar het is leuk dat de bui tenwereld het ook eens hoort." De onderzoekers hebben vooral gekeken naar het publiceren en citeren van wetenschappelijke artikelen. Daarin scoort Leiden veruit het hoogst. Het totale aantal artikelen van hoogstaand niveau bedraagt 1338, ruim honderd meer dan de nummer twee, de Universiteit Utrecht. De Universiteit van Amsterdam is derde, de Katholieke Universi teit Brabant kan met slechts 47 artikelen van hoogstaande kwa liteit maar beter worden opge heven - aldus Elsevier. In de top twintig van meest ge citeerde onderzoekers staan ze ven Leidse onderzoekers. Num mer één is klinisch epidemio loog Frits Rosendaal. Hij heeft onder meer aangetoond dat het slikken van de pil en het maken van lange vliegreizen de kans op trombose aanzienlijk vergroten. Ook opvallend is de vermelding van Pieter Kes, de enige fysicus op de lijst. Op de lijst staan geen bekende Leidse namen als Vin cent Icke en Frits van Oostrom. Niet verrassend, zegt een woordvoerder van .de universi teit. „De Nova-koppen zijn niet altijd de beste onderzoekers." werden gebracht. Een van die drie vrouwen was Shirley Hereijgers. Nu blijkt dat de man waarschijnlijk toch achter de moord op Hereijgers zit. Advocaat Anker zegt dat hij de verdediging van 'het monster' neerlegt, om dat zijn broer H. Anker al als advocaat optreedt voor de familie van Hereijgers. Volgens de Friese advocaten ontstaat er een onmogelijke situatie wanneer beide broers optreden voor partijen met tegengestelde belangen in dezelfde zaak. De ge broeders Anker hebben vanaf het begin met de nabestaanden van Hereijgers afgesproken dat zij de verdediging zouden opzeggen zodra de man uit Harkstede formeel verdacht zou worden van de moord. Op de uitbreiding van de aanklacht die advocaat Anker woensdag bekendmaakte, willen justitie en politie niet reageren. 'Het monster' heeft zich inmiddels gewend tot advocaat G. Ha mer uit Amsterdam. rome - De Champions League wedstrijd tusen AS Roma en Ga latasaray beleefde gisteren een onfris einde. Na het laatste fluit signaal van de Zweedse scheids rechter Anders Frisk, bij de stand 1-1» gingen de spelers massaal met elkaar op de vuist. Ook de politie deed een duit in het zakje. Er werd gescholden, geduwd en geslagen. Meer dan twintig poli tiemensen raakten gewond. Spe lers van Galatasaray gingen bo vendien de strijd aan met de op roerpolitie, die met wapenstok ken de voetballers richting kleed kamers dirigeerde. Een stomp van Roma-aanvaller Gabriel Bati- stuta in de maag van Emre Asik was de mogelijke aanleiding van de wanorde. De Argentijn toonde na afloop berouw: „Het spijt me dat ik het verkeerde voorbeeld heb gegeven. Maar ik werd uit gedaagd, moest mezelf verdedi gen." Roma-trainer Capello: „Het was een zware wedstrijd, de spe lers zaten nog vol spanning. Ik ben echter nog steeds niet in staat om te begrijpen hoe dit nu heeft kunnen gebeuren." Op de foto liggen twee spelers van Ga latasaray in de spelerstunnel bij te komen van de klappen. Foto: Reuters/Dylan Martinez utrecht/gpd - De inflatie in Ne derland zal nog geruime tijd bo ven het Europees gemiddelde van nu 2,5 procent uitstijgen met alle nare gevolgen van dien. Zo zal de werkloosheid oplopen, is de verwachting van president Wellink van De Nederlandsche Bank. Hij zei dit gisteravond op een bijeenkomst van de afdeling Utrecht van het Nederlands Ge nootschap Internationale Za ken. Met deze uitspraken neemt Wellink afstand van onder an deren minister van financiën Zalm. De minister houdt vol dat de vorig jaar snel omhoog ge schoten geldontwaarding spoe dig afneemt. Maar volgens Wellink is daar voor de 'remweg' van de inflatie veel te lang. Hij haalde bereke ningen aan waaruit blijkt dat als Nederland de prijsstijging in 2004 weer teruggebracht wil hebben tot een algemeen aan vaardbaar geachte twee procent, vanaf nu alle CAO-lonen moe ten worden bevroren: iets wat maatschappelijk niet reëel is. In zijn speech over de euro be nadrukte hij nog eens het be lang van prijsstabiliteit. Hij 'be treurt het dan ook zeer' dat juist Nederland in korte tijd van een land met de laagste naar een land met de hoogste inflatie is doorgeschoten. „Buitengewoon frustrerend", vindt Wellink. De inflatie gaat gepaard met snel oplopende arbeidskosten waardoor Nederland in een paar jaar tijd een groot deel van zijn concurrentievoorsprong op an dere landen heeft verspeeld. En dit proces is nog niet afgelopen. Het laatste kwartaal zijn volgens Wellink de arbeidskosten sneller gestegen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gra Naam MTV ff Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling Z kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 52.00 52,50 n controle nabezorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau tmtowrmini 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl M

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1