LEIDSE REGIO Rechtszaak levert Warmond weinig op BBL wil nieuwe verkiezingen in Leiderdorp 'Gemeenteraad wordt vergadering van dorpsoudsten' os Rhijngeest is I bijna lenteklaar 'Historisch moment voor ijsclub en Zoeterwoude' R5i Bank verlaat tijdelijk Lange Voort Bestuursrechter kan minister niet dwingen 1 bonnen op Rijksstraatweg legevorming het openbaar sstgeest - Na enkele verken- ide gesprekken hebben de r politieke partijen in Oegst- ist besloten de collegeonder- idelingen in het openbaar I irt te zetten. „Op deze wijze jp ,|en we open kaart en wordt Oi lurger niets onthouden", e jaart G. Eegdeman, fractie- i'ei izirter van Leefbaar Oegst- rl it, de grootste partij in het iat n Volgens hem zijn alle par ts i het erover eens dat verga- er en in het openbaar de enige te keuze is. „Gesprekken in ld erkamertjes- en wandel- ti ien horen daar niet bij." D( dag wordt om 21.00 uur de -t ap genomen. Donderdag 21 :h roensdag 27 maart gaan de rekken verder. tt oi itje voor A-raadslid tgeest - Niet alleen omdat Ine termijnen volmaakte, r vooral vanwege haar inne betrokkenheid', zei remeester Timmers gister- id, is scheidend CDA- slid E. van den Bosch be nd tot lid in de orde van ije-Nassau. „Het geheugen de gemeenteraad", zei ners over Van den Bosch, üch op provinciaal niveau haar partij gaat inzetten. tVan den Bosch namen ravond nog acht andere sleden afscheid. PrO gaat ir zonder M. Noort, A. jelink en A.van Iterson. J. Mik verlaat de WD-fractie. >aar Oegstgeest ziet A. ivert, M. Hoogstraten en J. idcnegt gaan en ook CDA'er ell stopt ermee. Van wet- ler Mathijsen werd even- afscheid genomen. Van- d worden de nieuwe leden geïnstalleerd. 1) werkt aan ed college 'NAAR - De Wassenaarse werkt aan een nieuw colle- jens de oude samenstel- met CDA, PvdA en D66. De jartijen maken de komen- d een beleidsprogramma de komende vier jaar en lst achten hun beraadslagin- iver drie weken af te kun- onden met een definitief ird. Als de vier partijen het worden blijven de politie houdingen in Wassenaar el hetzelfde. De WD haal de verkiezingen één zetel en heeft nu de absolute derheid met elf van de 21 De PvdA moest een zetel raplan aan de WD. Groen de die haar eenmansfractie eld, is de enige partij die in ojtepositie terechtkomt. Dat de afgelopen vier jaar ook tin donderdag 14 MAART 2002 'Collegepartijen hebben kiezer op het verkeerde been gezet' door Eric Went leiderdorp - BurgerBelangen Leiderdorp (BBL) vindt dat de verkiezingen in Leiderdorp moeten worden over gedaan. Reden is de 'misleidende' gemeentelijke infor matiefolder, die daags voor de verkiezingen huis-aan- huis verspreid is. „Daarin is door de zittende college partijen op kosten van de burger partijpropaganda ge voerd. Veel kiezers zijn daardoor op het verkeerde been gezet en hebben mogelijk anders gestemd." BBL-voorzitter Aad Muller is ervan overtuigd, dat de omstreden vijfde Grote Projectenkrant van de gemeente zowel het CDA als de PvdA aan een restzetel heeft ge holpen. „Trek je die twee extra zetels van de nieuw te vormen coalitie met Groenlinks af, dan blijft er geen raadsmeerderheid meer over", redeneert hij. De Leiderdorpse lokalen hebben minister De Vries om een onderhoud gevraagd. „In dat gesprek willen we hem ervan overtuigen dat de verkiezingen nu niet zui ver verlopen zijn, en dus eigenlijk over moeten." Ook heeft BBL een landelijke actualiteitenrubriek ingescha keld. „Want we zijn behoorlijk geïrriteerd." Het steekt Muller en zijn partijgenoten dat BBL, de par tij die op 6 maart de grootste winst behaald heeft, met een na de verkiezingen al naar de oppositie is verwezen. „Terwijl de verliezers nu wel met elkaar om de tafel gaan zitten." Want de PvdA heeft dan wel een zetel ge wonnen, maai' dat komt omdat Leiderdorp vanwege een groei van het inwonertal twee zetels extra te verge ven had. „In procenten is de partij gedaald", stelt Mul ler. Ook Groenlinks is een half procentje kwijtgeraakt. „En als we het aantal CDA-stemmers absoluut nemen, is ook deze partij erop achteruit gegaan." BBL hoopt voor de eerste raadsvergadering van 25 maart duidelijkheid te hebben over het standpunt van Binnenlandse Zaken. „Hopelijk vindt de minister dat er voldoende grond is voor ons idee. Anders rest ons niets anders dan overgaan tot de orde van de dag. En de con clusie dat de kiezer de grote verliezer is." Veel steun voor een reprise van de verkiezingen, hoeft BBL niet te verwachten van de overige politieke partijen. Ook niet van de WD, de partij die de meest vergaande kritiek had op de Leiderdorpse informatiefolder. „Ik be grijp de frustratie van BBL, maar nieuwe verkiezingen, daar ben ik niet voor. Dat doe je alleen als de kiezer fou ten heeft gemaakt", vindt afdelingsvoorzitter B. Stolk. De kiezer heeft in dit geval niets verkeerd gedaan, stelt hij. „Het zijn de partijen CDA, PvdA en Groenlinks die hier grof de fout ingaan. Door de boodschap van de kie zer te bruuskeren en via een verwerpelijke vorm van achterkamertjespolitiek samen een college te beramen." oegstgeest - De bank ABN/AM- RO aan het Lange Voortplein sluit 29 april zijn deuren. Vol gens districtsmanager J. Was- sink is het de bedoeling dat de bank terugkeert als het nieuwe winkelcentrum klaar is. „We hebben een optie op een pand." Om de winkeliers van de Lange Voort enigszins tegemoet te ko men laat de bank een geldstort- koker en een pinautomaat ach ter. Voor andere bankzaken moeten publiek en onderne mers tijdelijk naar het kantoor aan de De Kempenaerstraat. Dat blijft voorlopig open, maar het is niet ondenkbaar dat het ver dwijnt als ABN/AMRO terug keert raakt in winkelcentrum Lange Voort. „Wij zien de Lange Voort uitgroeien tot de belang rijkste locatie van Oegstgeest en willen daar graag vertegenwoor digd zijn. Maar we houden de De Kempenaerstraat nog wel enige tijd aan." De meeste ondernemers van de Lange Voort gaan naar tijdelijke onderkomens als het winkelcen trum verbouwd wordt. „Voor ons is geen plaats", zegt Was- sink. „Dat is onze eigen schuld. In de periode dat over vervan gende ruimte werd gesproken, hebben wij aangegeven daaraan geen behoefte te hebben. We wisten toen nog niet hoe onze eigen reorganisatie zou verlo pen. Omdat het onzinnig is een kantoor te verbouwen dat een half jaar later tegen de vlakte gaat, hebben we besloten tijde lijk de Lange Voort te verlaten." door Jan Preenen voorschoten - Hans van Gogh nam gisteravond verre van over tuigend afscheid van de Voor- schotense raad. 'Als de nood aan de man komt', keert hij te rug op de plek waar hij 24 jaar zat: in de raadzaal. De WD'er lijkt niet zonder politiek te kun nen. Zoals zijn partij niet zonder hem kan. „Ze hebben me ge vraagd niet onderaan de lijst te gaan staan, maar op de negende plaats. Voor het geval dat." Een herhalingsoefening is be paald niet uitgesloten. In 1978 nam hij zich voor om maximaal twaalf jaar raadslid te worden. „Maar de tijd is gevlogen. Bo vendien is er al eerder op me in gepraat. De vorige keer zou ik ook al stoppen, maar toen ver huisden twee mensen die op verkiesbare plaatsen stonden naar andere gemeenten, waarna toch weer een beroep op me werd gedaan." De verjonging van de raad is met het 'vertrek' van de 67-jari- ge Van Gogh waarschijnlijk dan ook maar tijdelijk. De WD moet met zeven zetels in elk geval acht mensen leveren: zeven raadsleden en wethouder Peter Verschoor, die in het duale sys teem geen deel meer uitmaakt van de raad. Zodra iemand af valt, draaft Van Gogh weer op. „Ik maak me zorgen over het toenemende tekort aan beschik bare raadsleden. Dat komt on der meer door de groei van het aantal tweeverdieners. Op deze manier wordt de raad een ver gadering van dorpsoudsten." Nancy Ubert er- tgeest - De laatste bomen kf de windsingel aan de rand Z het parkachtige bos Rhijn- ie worden dezer dagen ge- De eigenares van bos. de ting Zuid-Hollands Land- i, heeft na ruim vier jaar de scheepse opknapbeurt bij- gerond. De stichting wil de ut- en cultuurhistorische den van het bos in de buurt het oude centrum geest de nde jaren volop tot recht te la- omen. Ie uitvoe- van het ■telplan 51 'geest' werd 1997 be ien. Over de ooi i-eer 50 jaar en populieren aan de rand het bos vlakbij de A44 u ten de medewerkers van ML zich vanaf het begin rd 5n. „Deze bomen zouden stormgevoeliger worden belemmering gaan vor- voor de natuurlijke ontwik- van bijvoorbeeld de eik 1 es", verduidelijkt een t» dvoerder. De snelgroeien- T' naar op latere leeftijd zeer tö 'lige populieren kunnen (p" indere bomen knap moei- 'n ^en. Ze nemen licht weg >ce|ls ze vallen nemen ze vaak te bomen mee. '0* har dat besloten werd de ral) Isingel in twee fasen aan te 111 en. Zo'n vier jaar geleden 'eB het eerste deel onder han- ie Populieren nog jaren van nut voor vogels Zelf vindt Van Gogh de politiek nog wel degelijk 'erg aantrekke lijk', hoewel ook voor hem het begrip vrije tijd betrekkelijk is. Hij is ook actief in de tennisver eniging Forescate, buurthuis De Boschbloem en voor Tafeltje Dekje. Burgemeester Wilma Verver noemde hem 'misschien wel het meest bekende gezicht van de WD' in Voorschoten. „Soms lijkt het alsof de interesse zo is afgenomen dat de ogen even worden gesloten. Maar sinds kort weten we dat dit een vorm van medidatie is. De heer Van Gogh concentreert zich dan op te geven reactie. En die ken nen we. Zijn rake opmerkingen doen de raad het voorafgaande meestal vergeten. Verver kwam daar gisteravond ook achter. Zeker nadat zij had 'geciteerd' uit het woordenboek: „Volgens Van Dale is een nestor een schrandere, eerbiedwaardi ge grijsaard. Nu ga ik onmiddel lijk mee in dat eerbiedwaardige en ja, toch ook wel grijsaard, sorry. Maar schrander is nu niet een associatie die direct het beeld van de heer Van Gogh op roept." Van Gogh reageerde als door een wesp gestoken: „Van een burgemeester die mijn dochter had kunnen zijn, had ik toch wel aardiger woorden ver wacht. Ook wat die gesloten ogen betreft. Ik heb ook wel raadsleden gekend die met open ogen zaten te slapen en daar door verkeerd stemden." Na het officiële gedeelte liet Van Gogh ten overvloede weten dat zijn opmerkingen humoristisch bedoeld waren. Zoals zijn reac- Hans van Gogh: „Probeer het idee van een tegenstander niet te jat ten." Foto: Taco van der Eb ties en toespraken vaak door spekt zijn met spot en zelfspot. Een man die alleen iets zegt als wat heeft te melden. „Ik houd geen herhaalde, dus overbodige verhalen", luidde een van de adviezen aan nieuwe raadsle den. 'Gratis' kregen zij nog een aantal tips: „Laat een politieke tegenstander in zijn waarde. Als deze een goed idee heeft, erken dat en steun het voorstel. Pro beer het niet te jatten. Stel vra gen over bepaalde details van een voorstel eerst aan de ambte naar die met het onderwerp is belast. De behandeling in de commissie wordt daardoor niet onnodig opgehouden. In feite was het ook eigenbe lang, al nam Van Gogh gister avond net als partijgenoot Sas- kia Holland, CDA'er Huibert van Eyk en Yvonne Molenkamp (D66) met een koninklijke on derscheiding afscheid. Zij wer den lid in de Orde van Oranje Nassau, omdat zij ten minste twaalf jaar in de raad hebben gezeten. Claudia Regoor, Nico Laterveer (PvdA), Hans Smits (D66) en Henk Boter (CDA) zwaaiden eveneens af, maar zijn korter actief geweest. door Erna Straatsma warmond/den haag - De even tuele winst die Warmond kan ha len in de rechtszaak over het openstellen van de burgemees tersvacature is minimaal. Als de Haagse bestuursrechter J. Sen- trop vrijdag het verzoek om een voorlopige voorziening honoreert krijgt de minister van Binnen landse Zaken hooguit het ver zoek om de vacature 'binnen een redelijke termijn' open te stellen, zo liet hij gisterochtend tijdens de behandeling van de zaak we ten. Warmond stond voor de be stuursrechter tegenover het mi nisterie van Binnenlandse Za ken en de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, die in de zomer van 2000 gezamenlijk besloten tot het niet-openstellen van de burgemeestervacature. Die ontstond toen burgemeester I. van der Wel werd benoemd tot burgemeester van Rijswijk. Het ministerie benoemde in au gustus R. Vosjan tot waarne mend burgemeester, vanwege de grote kans op herindeling van Warmond. De gemeenteraad heeft nooit begrip gehad voor het stand punt van de hogere overheden, die het waarnemend burge meesterschap in 2001 met een jaar verlengden. Voor dat ge beurde lieten ze Warmond een half jaar in onzekerheid over de ze verlenging. Deze tweede ter mijn loopt op 13 juni af. Juist vanwege de discussie over een mogelijke herindeling heeft Warmond een 'volwaardige' burgemeester nodig, betoogde de gemeentelijke raadsman F. Kloppenburg gisteren in Den Haag. „De gemeente vecht voor haar bestaan en moet dat als ge lijkwaardige partner van andere gemeenten kunnen doen." Vosjan heeft als waarnemend burgemeester exact dezelfde be voegdheden als iedere andere burgemeester, maar de kans be staat volgens haar, dat ze 'niet serieus wordt genomen' in aller lei bestuurlijke overleggen. Het openstellen van de burge meestersvacature zou volgens Warmond een belangrijk 'be stuurlijk signaal' zijn. Kloppen burg: „Je positie in de onder handelingen over mogelijke her indeling is ernstig verzwakt als je een waarnemend burgemees ter hebt. Dat komt bij anderen over als een boodschap dat de herindeling toch al besloten is." Volgens advocaat E. Daalder is het hebben van een waarne mend burgemeester helemaal niet slecht voor Warmond. „Als we de vacature open zouden stellen verandert de situatie niet echt. Je hebt dan een soort kle- ren-van-keizer-burgemeester. Samen met de plaatsvervangend kabinetschef van de commissa ris van de koningin, H. Drewes, pleitte hij voor enig geduld. Over drie maanden loopt de waamemingstermijn af en moe ten gedeputeerde staten een be sluit hebben genomen over een formele herindelingsprocedure. „De verwachting is dat de com missaris de uitnodiging voor dit overleg vóór 13 juni doet uit gaan", aldus Drewes, die overi gens de kans openhield dat die datum niet wordt gehaald. „Maar het is aannemelijk dat 13 juni wel lukt." Mocht op 13 juni het besluit vallen dat Warmond zelfstandig blijft, dan zal de mi nister de vacature onmiddellijk openstellen. Bestuursrechter Sentrop vroeg de Warmondse vertegenwoordi gers wat ze precies van hem ver wachten, omdat een eventuele gunstige 'voorlopige voorzie ning' de gemeente ook weinig houvast zal geven. „Het maxi mum dat ik u kan bieden is een schorsing van de uitspraak van Binnenlandse Zaken." Sentrop kan als bestuursrechter het ministerie niet dwingen de vacature binnen een bepaalde termijn alsnog te vervullen. Hij kan de minister alleen het ver zoek doen de vacature 'binnen een redelijke termijn open te stellen'. Sentrop toonde wel begrip voor de onvrede in Warmond. .Ach teraf kun je zeggen dat de ge volgde procedure niet juist is ge weest, want in het eerste jaar van het waarnemend burge meesterschap is het overleg over herindeling niet opgestart." Dat had volgens hem wel moeten gebeuren. Eindelijk landijsbaan in sportpark Haasbroek den genomen en nu het laatste. Van de 90 populieren die nog aan de bosrand zijn te vinden, mogen er enkele ontkroond blij ven staan. „Voor vogels en an dere dieren kunnen ze op die manier nog vele jaren van nut zijn", legt de voorlichter uit. „En roofvogels als buizerd, boom valk en bosuil gebruiken de ont kroonde bomen graag als uit- kijkpaal." Nadat het eerste deel van de windsingel in 1998 werd verwij derd, blijkt vier groeiseizoe nen dat aan de buitenste, westelijke bosrand vanzelf een vervangend windscherm is ontstaan. Volgens het ZHL in de vorm van een 'veel natuurlijker ogende' boszoom. Heraanplant en de forse uitgroei van essen en elzen hebben daarvoor gezorgd. „Daarom is het weghalen van de restanten van de windsingel nu beslist ur gent geworden", benadrukt de voorlichter. „De overgebleven populieren waaien snel om en vormen daardoor een gevaar voor de bezoekers." Als de werkzaamheden aan de bosrand achter de rug zijn wordt het wandelpad dat hier ligt van een beter begaanbaar zanddek voorzien. Over een week moeten alle klussen ge klaard zijn. Dan keert de rust in het bos terug en kan het broed- seizoen beginnen. erJiNMR - De politie heeft gisteren op de Rijksstraatweg in Was- jpi 31101 automobilisten bekeurd die te hard reden. De hoogst ge- i snelheid was 106 kilometer per uur. In totaal controleerde de lede snelheid van 1660 voertuigen. door Jan Preenen zoeterwoude - Het streven naar een kortebaan liep in Zoeter woude uit op een langebaan- wedstrijd. Het Comité Landijs baan Zoeterwoude is er maar liefst vijf jaar mee bezig geweest. Nu eindelijk is besloten dat er in het sportpark Haasbroek langs de Nieuwe Weg in Zoeterwou- de-Dorp een piste komt van 130 meter lang en 45 breed is tevre denheid troef. In de sport telt immers alleen het resultaat. „Fantastisch voor de ijsclub én voor schaatsminnend Zoeter woude. Een verrijking voor het dorp. Het zal ongetwijfeld een geweldige bindingsplaats wor den. Elke zichzelf respecterende ijsclub heeft een baan. Alleen wij niet. Dat gaat nu gelukkig veranderen", zegt Wil van Leeu wen, voorzitter van het comité en lid van de ijsclub, tijdens een rondje superlatieven spuien. Henk Batelaan, voorzitter van de ijsclub, spreekt van een 'his torisch moment'. Het tweetal is verschrikkelijk blij dat de plannen niet opnieuw op de lange baan zijn geschoven en dat Zoeterwoude voor het eerst een 'echte' ijsbaan krijgt. Goed, in de strenge winter van 1962/63 kon op een braakliggend terrein aan de Miening worden ge schaatst, maar veel stelde het niet voor. Of zoals Wil van Leeu wen zich herinnert: „Het pro bleem was dat het dijkje dat was aangelegd het begaf en het wa ter wegliep. Daardoor werd het bomijs waarop niet meer te rij den was." De verwachtingen voor de aan leg van de baan in Haasbroek zijn veel hoger gespannen. De gemeente legt 23.000 euro op tafel, de ijsclub ruim 4.500. Bijna zevenduizend euro wordt met garantie van de gemeente ge leend. Bovendien zijn er tiental len vrijwilligers. Zonder die zelf werkzaamheid zouden de kos Waarnu nog pupillen van SJZ voetballen, kan volgens Henk Batelaan (links) en Wil van Leeuwen over een halfjaar worden geschaatst. „Van af september mag het gaan vriezen." Foto: Taco van der Eb ten veel hoger uitvallen. Van Leeuwen: „Over medewerking hebben we niet te klagen. Een groot deel van onze 320 leden helpt mee. Bijvoorbeeld bij het aanleggen van een dijkje, drai nage, een waterinlaat vanaf de Zuidbuurtsevaart en het egalise ren van de grond. Waar nu nog pupillen van SJZ voetballen, kan over een half jaar worden geschaatst. „Vóór september hopen we klaar te zijn. Daarna kan het gaan vrie zen." En daarmee schrijft de in 1895 opgerichte ijsclub inder daad geschiedenis. De tijd dat werklozen voor een zak turf of los brandhout de baan aanveeg den op de Noord Aa lijkt defini tief voorbij. De ontwikkelingen waren nog opvallender geweest als een idee van fractievoorzitter Wil Ooijen- dijk van Progressief Zoeterwou de was uitgewerkt. Die stelde anderhalf jaar geleden voor om tot een combinatie van ijsbaan en voetbalveld te komen. Het terrein zou worden afgebakend met een dijkje en van november tot maart onder water worden gezet. De rest van het jaar zou de jeugd er op twee veldjes kun nen spelen. Met die dubbele be stemming van de grond zouden zowel SJZ als de ijsclub zijn ge holpen. Onderzoek wees echter uit dat zo'n project veel te ingewikkeld en daardoor erg duur zou wor den. Voetballers zijn gebaat bij een ondergrond die snel water doorlaat. Voor het schaatsen mag het water juist niet weglo pen. Van Leeuwen: „Daar komt nog eens bij dat er voor het voetballen hogere eisen worden gesteld aan de grond dan voor het schaatsen. Voor schaatsers is de grond al gauw goed ge noeg. Er komt immers toch een laagje water op. De risico's voor voetballers werden te groot ge acht als op dezelfde grond zou worden gespeeld. Zouden zij blessures oplopen, dan zou de gemeente als verhuurder aan sprakelijk worden gesteld." Daarom heeft de gemeente ge kozen voor een gescheiden aan pak. Om SJZ uit de problemen te helpen wordt het bestaande trainingsveld gerenoveerd en krijgt het grasveld tussen de toe komstige ijsbaan en het trai ningsveld drainage, zodat ook daar kan worden geoefend. Ba telaan: „Er moet wel een afras tering komen tussen de ijsbaan en de voetbalvelden. Anders moeten de spelers straks bij af gedwaalde ballen steeds gaan zwemmen." Het is niet de enige wens die nog leeft bij de ijsclub. De ver eniging wil graag ook gebruik maken van de kantine van de handbalvereniging Stompwijk- '92/Fairplay naast de ijsbaan. „We onderhandelen daarover. Dat clubgebouwtje wordt nu al leen 's zomers gebruikt, als er buiten wordt gehahdbald. En 's winters voor het kaarten. Het liefst zouden we het helemaal willen overnemen." Als dat mogelijk is, zijn de pro blemen voor de ijsclub 'in één klap' opgelost. „Op dit mo ment", vertelt Batelaan, „verga deren we in de Klaverhal. Iets ei gens hebben we nieUÉfet een eigen baan en een dtinuis krijg je meer sociaal contact. Een deel van de leden schaatst in Leiden en Den Haag. Die mensen zien elkaar regelmatig. Maar de grootste groep bestaat uit 'kou de leden', zoals wij ze noemen. Ze ontvangen vier keer per jaar ons clubblad en als er natuurijs ligt kunnen ze aan de clubwed- strijden meedoen. Dat is het. Vooral voor deze recreanten is het erg belangrijk dat ze straks sneller het ijs op kunnen en daarna wat kunnen drinken. Maar goed, als het niet doorgaat met die kantine hebben we al tijd nog op onze koek-en-zopie- tent. Een marktkraam op wielen die we bij het honderdjarige be staan van de gemeente hebben gekregen. Die staat nu nog bij een boer aan de Noord Aa."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19