LEIDEN REGIO ï)ude raad maakt spelregels voor de nieuwe Tn Bedrijf Meeüs wordt nieuwe naam in Leids straatbeeld 'De computer moet stilletjes verdwijnen in de klas' R3 Controle in chthavens op Érboden verf Niet eten voor het goede doel uitgezonderd donderdag 14 maart 2002 Zeventig jachthavens in id-Holland worden de ko- nXnde weken gecontroleerd op ;n gebruik en de verkoop van m boden koperhoudende anti- va enverf. Deze zogenoemde lie ifoulings beschermen boten de ,en algengroei maar zijn sinds jaar verboden omdat ze het jeu verontreinigen. Tot nu Gé is er echter nog nooit streng oe gecontroleerd. koperhoudende anti-algen- wordt over het algemeen holor het watersportseizoen aan- jracht op de pleziervaartui- L In de maanden ema laat de laag en dus ook de aange- let chte algen, geleidelijk aan los. dit iper is echter niet afbreekbaar 1 giftig voor planten en vissen. 1 die reden werd het middel - ff tegen de zin van de water- Q ntbranche - in maart 1999 hg boden voor de recreatievaart lp set water. 'AI de afgelopen jaren zijn er vol- nende alternatieven op de t o, rkt gekomen. Daarom wordt u, dit jaar voor het eerst op grote ai laai gecontroleerd in de liet ïthavens en watersportwin- ■da Ongeveer de helft van alle ini ïthavens in Zuid-Holland rg. gt de komende maand on- ien gekondigd bezoek van de in- !z btie. df nsen die betrapt worden op at gebruik of de verkoop van yd ierhoudende anti-algenverf ^en een boete. Maar als bij lectie een foute deklaag op boot wordt aangetroffen, dit niet worden bestraft, eeij rvechters van het verbod op e milieuverontreinigde mid- en, maken zich echter hard de wet op dit punt te veran- -ste en. Al eerder zetten zij zich succes in voor uitbreiding de pleziervaart op zout wa- Ook lobbyen ze voor een eüjbod op gebruik van het mid- »aaj door de beroepsvaart. id leiden - Eigenlijk zou de actie 24 uur duren, maar dat vond de schoolleiding gezien de omstandigheden onverantwoord. Immers, de onrust rond hersenvliesontsteking die mo menteel in Hazerswoude-Dorp heerst, gaat ook aan Leidse scholen niet voorbij. Daarom duurde de actie Zip your Lips op de vestiging Leonardo van het Da Vinei College aan de Noachstraat, gisteren maar 12 uur. Na preven tief overleg met de GGD had de schoolleiding daartoe besloten, omdat het onverantwoord leek kinderen 24 uur niet te laten eten waar door de weerstand afneemt, en ze ook nog eens een nacht op school te laten slapen. Zip your Lips is een landelijke actie op middelbare scholen waarbij 24 uur niet wordt gegeten uit solidariteit met leeftijdsgenoten in ontwikke lingslanden. De scholieren laten zich sponso ren en de opbrengst gaat naar projecten in diezelfde ontwikkelingslanden. De gehalveer de actie begon gisterochtend. Naast de gewo ne lessen vermaakten de ongeveer 70 deelne mers zich met sport, spel en films. De actie Zip your Lipswerd gisteravond afgesloten met een salsademonstratie en een gezamenlijke maaltijd. Fotor Henk Bouwman ma Robbert Minkhorst en - Een duaal stadsbestuur am t ook nieuwe regels nodig, n N lus nam de oude gemeente- >pd [van Leiden gisteravond be ne en over een nieuw regie- li hi it van orde, afspraken over lorbeeld spreektijden, ver gij iningen voor (raads)com- iies en over kinderopvang raadsleden en ambtenaren, het voorstel van de Werk- ip Raad, die de invoering *Tti het dualisme voorbereidde waarin alle partijen waren igenwoordigd, kwamen nog ^amendementen (wijzigings- stellen) en één motie. Over injlamendementen is gestemd. di werden alle verworpen. De >t) ie van Groenlinks, SP en ;ho '/De Groenen, een verzoek een oppascentrale, nam ver antwoordelijk wethouder H. Buijing over. Hij nodigt een aan tal 'aanbieders' uit en vraagt hen wat kinderopvang kost. Daarmee liet de PvdA'er zijn ei gen partij links liggen. Fractie voorzitter G. van den Berg vond een regeling voor kinderopvang helemaal niet nodig. „We krij gen al een raadsvergoeding", gaf ze als reden. Die stellingname lokte reacties uit van G. van Hees (Groenlinks) en M. Vlas veld (LWG/De Groenen). „We praten hier over een voorzie ning", zei de eerste. „De verge lijking met de vergoeding is er een die volledig mank gaat." Vlasveld: „Ik ben alleenstaande moeder. Kinderen zijn heel las tig met het raadswerk te combi neren." Van den Berg: „Mijn man gaat maandag sporten. Ik heb dan fractievergadering. We moeten dan ook een oppas re gelen." Vlasveld: „Uw man kan een andere sport kiezen. Ik kan mijn kind niet de deur uit zet ten." Uiteindelijk kreeg de PvdA slechts bijval van D66. Fractie voorzitter Welling: „Natuurlijk is dat lastig, 's avonds werken. Maar voor ons hoeft een ge meente dit niet te organiseren." Drie amendementen van de WD lokten ook een discussie uit. De liberalen willen dat voortaan per onderwerp één (duo-)raadslid per partij in een commissie het woord voert. An ders zou het maar 'een rommel tje' kunnen worden. Van Hees: „Stel, uw buurman heeft een briljante ingeving. Gaat u dan met briefjes werken?" Vlasveld: „Ik denk dat er bij de WD nie mand is die dat wel eens over komt." Van Hees: „Dit leidt tot een verschraling van het debat." De WD wil ook paal en perk stellen aan het aantal duo- raadsleden. Dat riep vooral ver zet op van de kleinere partijen. Juist zij hebben baat bij meer fractieleden, omdat een raadslid al het commissiewerk onmoge lijk in zijn eentje aan kan. Maar, zei WD'er R. de Rooij, „u hoeft nergens bang voor te zijn. We pleiten niet voor afschaffing. We stellen slechts een maximum. U mag er best tevreden over zijn." D. Sloos (Leefbaar Leiden) ziet dat toch anders. „Alle WD- amendementen zijn betuttelend en beroven mensen van hun vrijheid." De vijf wethouders hebben waarschijnlijk gisteravond voor een unicum gezorgd. Ook zij dienden een amendement in, iets wat hoogst ongebruikelijk is. Eaimhiick voor r.iketijk nieuws uir dc regio. Crab Verhoeven, Noomen en Kamerbeek gaan samen - De Crabben (Verhoeven loomen) zijn binnenkort meer. En ook Kamerbeek vvijnt uit het straatbeeld, nog ruim 120 vestigingen in Nederland gaan zij de i kl n Meeüs voeren. De make- idrlls, verzekeraars en financiële om «bedrijven gaan dezelfde ir 0 m dragen omdat ze dezelfde e ei eder hebben, te weten verze- rde larAegon. 1 ht in totaal 18 bedrijven heb- chi al tijden dezelfde moeder, rre! ar daar werd vroeger liever laaf bekendheid aangegeven, aro lelt J. Kierkels, adjunct-direc- icht van Makelaardij Crab Ver- lert ven. „Men wilde niet graag en de klant laten blijken wie itjei lin de zaak had gestoken, errefbt de ondernemers waren eesd dat de klant dan zoü ken dat de moederverzeke- v, 0 op de achtergrond alle naa Mjes in handen had. Dat wo uiteraard niet zo. De grote ran ekeraar was gewoon een in- bijv eerder en de ondernemer in eigen zaak. Maar toch, 'hield die informatie liever Ier. Want stel dat de klant denken dat..." sd 'ndememers hoeven zich le nu niet meer het hoofd I te breken. EU-regelgeving t een eind aan deze ondoor- 'dgheid gemaakt. De bran- 'tnoet transparanter. Kier- i.En toen dacht deze groep «hjven: 'Laten we daar dan Nog een paar maanden, dan siert de naam Meeüs de gevels van de kantoren van Crab Verhoeven, Crab Noomen en Kamerbeek. Foto: Hielco Kuipers ook maar eens de voordelen van gaan plukken."' Een gedragsco de waarin de diensten en de ser vice van Meeüs omschreven staan en de relatie van het be drijf met verzekeraars, biedt de klant helderheid. De voordelen zijn volgens Kier kels legio. Door samen een naam te voeren neemt de naamsbekendheid toe en wordt promotie en reclame goedko per. „En belangrijk voor de klan ten: doordat we in groter ver band gaan werken kunnen we scherper gaan prijzen. Een an dere extra service die we onze klanten gaan bieden is bemid deling ver buiten ons huidig ge bied. Als iemand bijvoorbeeld naar het zuiden wil verhuizen kunnen wij door de Meeüs kan toren daar, direct zien wat het aanbod in die regio is. Met als groot voordeel dat de betreffen de partners uiteraard alle ins en outs kennen van de huizen Amerikaanse onderwijsvernieuwer over het nut van IT Het is meteen de laatste keer, want na vanavond maken ze geen deel meer uit van de raad - waaraan het indienen van wijzi gingsvoorstellen en moties is voorbehouden. De collegeleden voorzagen grote problemen met de opdracht dat zij bij vergaderingen van de raad 'altijd aanwezig' moeten zijn. Hoe moet dat als je ziek bent? PvdA'er R. Hillebrand lichtte toe: „Als dat een uitnodiging is, nemen we die graag ter harte. Is het een verplichting, dan is het eerder stalinistisch dan dualis tisch. We horen graag wat de sanctie is als we er niet zijn." Aanwezigheid is echter vooral verplicht als onderwerpen uit de portefeuille van een wethouder ter sprake komen, meent de werkgroep Raad. En ziekte is ge woon overmacht. leiden - Hij doet geen power- point presentatie. Want de erva ring leerde hem dat zulke op lap tops draaiende presentaties vaak power noch point hebben. Een uitspraak die al iets verraadt van de richting van Mike Millirons le zing over de invoering van com puters in het middelbaar be roepsonderwijs. De Amerikaan is door het ROC Leiden uitgenodigd om zijn visie over de technologische vernieu wingen te delen. Als voorzitter van de League Innovation in the Community College (voor het gemak even aangeduid als de Amerikaanse pendant van het ROC) is hij dan ook een deskun dige op dat gebied. Milliron, die verbonden was aan de Arizona State University en de Texas University, is een inspirator op het gebied van onderwijsver nieuwingen en heeft daarover tal van boeken en publicaties geschreven. Maar de bevlogen onderwijzer was ook werkzaam bij het softwarebedrijf Oracle en kent dus zowel de menselijke als de technische kant van het wer ken met informatietechnologie. Hij praat zonder dat er maar één velletje papier of een stekker aan te pas komt. Het strookt met zijn opvattingen. Milliron is na melijk geen kritiekloos voorstan der van de computer in de klas. „De vraag die je te allen tijde moet stellen bij de invoering van elk nieuw stuk technologie is: verbetert dit de effectiviteit van het onderwijs? Leren leerlingen hier beter door?" Een vraag die voor het ROC, met ongeveer één computer op vijf leerlingen, geen overbodige is. Maar de dis cussie die de waag veroorzaakt, roept volgens Milliron nog te vaak het overstemmend gekra keel op van aan de ene kant de verbeten computercynici en aan de andere kant de blinde adep markt daar." Maar Meeüs houdt zich, getuige de deelnemers in de fusie, niet alleen bezig met de makelaardij. Ook verzekeringen, pensioenen, hypotheken, beleggingen en fi nancieringen zijn kernactivitei ten van Meeüs. Het nieuwe be drijf heeft 125 vestigingen met 2700 medewerkers. Kamerbeek en Crab Verhoeven besloten overigens al eerder om niet meer in eikaars vaarwater te zitten. Kamerbeek richtte zich een jaar geleden volledig op zijn belangrijkste activiteit: bedrijfs huisvesting. Het woongedeelte ging over naar Crab Verhoeven. Toen de bedrijven besloten had den om te gaan samenwerken, is de keuze gevallen op de naam Meeüs. Reden hiervoor is dat Meeüs al een heel bekende naam is in het zuiden van het land en dat deze naam het vol gens de betrokken vakmensen het beste doet. Vanaf april kan de klant langzaam maar zeker aan de naam gaan wennen, meldt Kierkels. „We beginnen een reclamecampagne om men sen te attenderen op de naams verandering en veranderen het briefpapier. Pas later, medio mei of juni, veranderen we de na men op de gevel en behoort on der anderen het Centraal Rijn lands Assurantiën Bedrijf, ofte wel Crab, tot het verleden." Marijn Kramp ten. Hij zit het liefst in het mid den. Milliron is het levende be wijs dat ook de information highway een gulden middenweg kent. „Wil je de vraag over effectiviteit en rendement beantwoorden, dan moet je de computer op de eerste plaats zien als wat het is: een stuk gereedschap. En net als elk gereedschap kan het goed of slecht gebruikt worden. Er zijn in Amerika al tal van onderzoe ken geweest naar hoe effectief dat gereedschap wordt gebruikt. En wat bleek? Scholen met com puters in de klas leverden niet een significant verschil in schoolprestaties met computer- loze scholen." En toch. Toch wil Milliron de computer met zijn ogenschijn lijke didactische meerwaarde van nul niet rücksichtslos het klasraam uitmieteren. „Om een aantal redenen. De toegang tot het zogenoemde e-leaming. Een systeem waarmee met modules op het net leerlingen geheel zelf standig en individueel aan de slag kunnen. Onderwijs wordt zo toegankelijk voor grote groe pen mensen die niet naar school hoeven om toch interac tief te studeren. En voor een goede competitie op de latere arbeidsmarkt is het van groot belang dat mensen al op school vertrouwd raken met mogelijk heden van IT en internet." Hij kent de verhalen van syste men die bij het minste of ge ringste uitvallen, personeel dat geheel onkundig is, en dat ge middeld maar 20 procent van de pc functioneel wordt benut. Terwijl bedrijven en scholen een fortuin betalen voor hun ICT en internet. „Hoe lang heeft het ge duurd voordat elektriciteit ge meengoed werd? 46 jaar. Hoe veel jaar kennen we internet in zijn huidige vorm?" Hij steekt als een behulpzame docent vier vingers in de lucht. „Dit is nog zo jong dat we ons zelf de tijd moeten gunnen. Op dit moment wordt internet nog gezien als een panacee die ons van al onze ziektes gaat verlos sen. Daar moeten we van af." Daarom ook heeft Milliron ooit de publicatie Please God make IT go away' geschreven." Waar bij IT staat voor informatietechJ nologie. Waarmee hij niet zegt dat we terug moeten naar ganz enveer en inktpot maar dat we ons op den duur niet meer be wust moeten zijn van de aanwe zigheid van IT. „Internet en in formatietechnologie moeten in frastructuur worden in de klas. Net zo vanzelfsprekend als het licht, de airconditioning, de ver warming. Zaken die zo vanzelf sprekend voor ons zijn dat ze voor ons gevoel zijn verdwe nen." Wat hij het liefst ziet is een en/en situatie. Les met het tra ditionele schoolbord én tegelijk de mogelijkheid voor leerlingen om zich terug te trekken achter het scherm. Al naar gelang hef gereedschap dat op dat moment het meest geschikt is voor de- taak. Dat een teveel aan e-lear- ning ons allemaal in sociaal kreupelen zou veranderen, daar gelooft hij niks van. „Sociale omgang stopt niet bij het toet senbord. Het internet kent zijn eigen netiquette en de behoefte daaraan. Met het toenemen van de bandbreedte en de mogelijk heden van bewegende beelden wordt dat alleen maar meer. Mensen willen face to face con tact." De veelgebezigde retoriek van 'wie niet mee kan komen, heeft de boot gemist', ontneemt men sen nu nog vaak de lust om zich vertrouwd te maken met de computer. Dat moet behoed zaam worden aangepakt. Maar behoedzame invoering van no viteiten kent ook haar succes sen. Dat bewijst de overhead projector. „Het duurde dertig jaar voordat die van de bowling baan naar het klaslokaal promo veerde." uit de Leidsch DagbladAllCHIliVliN ANNO 1902 Vrijdag 14 Maart LEIDEN - Het café-restaurant 'In den Vergulden Turk' is reeds tot uitbreiding overgegaan, althans wat de gelegenheid tot dineeren betreft. Daartoe is nu ook een nog beschikbare achter-bovenzaal inge richt en deze is, evenals alles in deze voor Leiden grootsche zaak, smaakvol verzorgd: net beschilderd en behangen, degelijke en practische meubileering, fraaie orneering der tafels en mooie olieverfschilde rijen aan de wanden. Naar wij vernamen, heeft het zich meermalen voorgedaan dat op de voorzaal een besloten partij gegeven werd, maar dat voor de te maken gelegenheid om daarna te soupeeren, te veel tijd moest verloopen. Dit euvel kan nu in het vervolg worden voorkomen. Een welkome verbetering dus voor belanghebbenden! LEIDEN - De uurwerkzaak Doezastraat 29 van de heer Van Leeuwen ziet er, na de verbouwing door den heer J. Breedeveld, heel wat mooier uit dan eer tijds en de voorraad uurwerken is zeer veel uitge breid. Wij zagen er tal van fraaie klokken, een bij zonder soort wekker en een groote keuze horloges, van de eenvoudigste tot de allerbeste (beroemde, bekroonde) merken. ANNO 1977 Polo's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen nu plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 lil zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbluditilgeverij Mandate b.v. Postbus 507, 200.1 PA Haarlem, onder vermelding van leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsingl of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Roosevelt straat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. LEIDEN - Rand stad Sport heeft door de eclatan te zege van 6-o op SVOW zich wat van de on derste plaats ge distantieerd. Op de foto haalt Henk van Klave ren uit, terwijl Aat Keyzer, die driemaal scoor de, toe kijkt. Foto: Archief Leidsch Dagblad Maandag 14 maart LEIMUIDEN - Leimuiden heeft zaterdagavond ken nis kunnen maken met het tamboer- trompetter- en majorettenkorps Mavileo. Anderhalfjaar heeft dit gezelschap zich voorbereid alvorens in de openbaar heid te treden. Het optreden was er ook naar. Vier uur heeft 't Spant getrild op zijn grondvesten. De 126 medewerkers boden een gevarieerd programma. Het publiek kwam ogen en oren tekort. Direct al bij het binnen marcheren waarmee dan eindelijk het goedbewaar- de geheim van de kleur en de snit der uniformen werd geopenbaard: oranje/wit zijn de overheersende kleuren, aangevuld met zwarte en gouden accenten. Vanzelfsprekend bevatte dit eerste optreden ook eni ge officiële punten. Voorzitter Blom riep vele men sen voor het voetlicht, die op de achtergrond keihard hebben gewerkt om dit muziekkorps gestalte te ge ven. Zo zijn de 61 kostuums van de mini- en majo- retten door vrijwilligers vervaardigd, maar ook de in structeurs gaven vele vrije uren om dit te bereiken. Ze kregen waar voor hun geld. De avond telde vele hoogtepunten. Het bestuur van Mavileo kreeg tijdens een intermezzo een grote ver rassing te verwerken. De heer Versteeg, die voor het korps zelf een vaandel heeft geïmproviseiafcliet een kostbaar en officieel exemplaar overhanaiPfl door de twee jongste miniretten. Een hartewens van voor zitter Blom, die steeds heeft verkondigd: geen luxe, alleen geld voor instrumenten en uniformen. Het zwarte vaandel, afgezet met zilveren versierse len, is getooid met het gemeentewapen van Leimui den, de oprichtingsdatum van Mavileo (14 maart 1975) en de naam. ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen krijgt een moe der-mavo. Dat nieuwe type school - voor dagonder wijs aan volwassenen vanaf 16 jaar - gaat na de gro te vakantie van start. De moeder-mavo zal worden verzorgd door de Goudse stichting 'Avondschool voor voortgezet onderwijs'. Een volledig mavo-pakket vergt drie jaar volgen van de lessen. Daarnaast is het ook mogelijk om slechts een deel van het lespakket te volgen. Het is nog niet bekend waar de moeder mavo wordt gehuisvest.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17