LEIDE Jeugdige bewoners voor Rijn en Vliet WD eist van GL keuze wethouder Toch is er reden voor trots REGIO Vrienden en familie juichen banket-champions toe 'Nu al te weinig postagentschappen' R1 Gemeenteraad met beschadigd imago neemt afscheid E STELLING! Weer irritatie tussen collegepartijen donderdag 14 MAART 2002 6 Kwarteeuw tussen bloemen in Rijpwetering 1 Archeologen vinden fundering minipiramide iobieltje eroofd ien - Een 45-jarige Leidenaar istermiddag op klaarlichte van zijn mobiele telefoon oofd. De man liep over de le Mare, toen een groepje 1 vier jongens op hem af- am. Een van de jongens ging rhem staan en dwong hem telefoon af te geven. De an- edrie deden weliswaar maar bleven er wel naast tijdens de beroving. sjesrovers ian toe Een 18-jarige vrouw uit jen is gisterochtend op het on Stevinpad van haar tas Dofd. Vlak voor de tunnel ting Opaalstraat werd de ende vrouw ingehaald door scooter met twee jongens De passagier rukte de tas haar schouder. tercultureel ouwenfeest in - Toneelspel, buikdan- en lofliederen. Op het elfde rculturele vrouwenfeest is Dor elk wat wils. Het feest It georganiseerd door on- mdere de Stichting Arabi- Vrouwen 'Narcis'. De groep Al-Wahda opent het ramma met profetische ideren. Daarop volgen mu- ;roep Abdallah Ribati en danseres Aisha. Ook is er kinderprogramma. Het is zondag 24 maart in het Tinei College aan de Ka raat 7, van 12 tot 18 uur. door Wim Koevoet leiden - Het imago van de Leid- se gemeenteraad is beschadigd. De verbetering van de bestuurs cultuur moet dan ook alle prio riteit krijgen. Woorden van deze strekking werden gisteravond veelvuldig gewisseld tijdens het afscheid van achttien gemeente raadsleden. De uitzending van het televisieprogramma Zembla, aan het begin van deze maand, heeft het Leidse stadsbestuur, zowel de blijvers als de vertrek kers daarin, ernstig aan het den ken gezet. Zembla zette de gemeenteraad neer als een mallotige duiventil met vijftien tussentijdse vertrek kers en vijf opgestapte wethou ders, van wie één, Groenlinkser J. Laurier, twee weken voor de verkiezingen. Een groter verloop is in heel Nederland niet te vin den. De negatieve reacties van het Leidse publiek tijdens de laatste dagen van de verkie zingscampagne deden de rest. De laatste vergadering van de gemeenteraad in de oude sa menstelling had dan ook veel kenmerken van een zelfkastij- ding. Echt overtuigend was dat niet in alle gevallen. Want bij de acht tien raadsleden die gisteren werden uitgezwaaid zat ook weer een heel stel dat nog maar net komt kijken. Dat laatste geldt niet voor C. Vergeer van de SP en E. Snelders van D66. Beiden kregen een ko ninklijke onderscheiding uit handen van burgemeester J. Postma. De twee zijn vanaf nu Lid in de Orde van Oranje Nas sau. Vergeer heeft twintig jaar deel uitgemaakt van de gemeen teraad. Snelders trad in februari 1985 toe, verdween ruim een jaar later, keerde in 1989 terug en bleef raadslid tot en met gis teren. De lintjes en Postma's troosten de woorden over Zembla hiel pen de raad een beetje over de postume schaamte heen. Vol gens de burgemeester heeft Zembla een karikatuur van de gemeenteraad gemaakt. De tele visie-uitzending werkt als 'een vergrootglas met een klein blik veld', zei hij. „Toch was de aan leiding het functioneren van de raad zelf. Ik besef als voorzitter van de raad maar al te goed dat de cultuur van een groep niet zomaar door individuen is te doorbreken. Ik ben ervan over tuigd dat ieder van de raadsle den vanuit de beste intenties heeft gewerkt voor onze stad." Daarbij komt volgens Postma dat het werk van een raadslid moeilijk is en meestal weinig dankbaar. Toch waren de meeste vertrek kers enthousiast over het raads werk. De meesten gaan met spijt weg. Ze kiezen veelal voor hun werk dat niet meer is te combi neren met het raadslidmaat schap. „Het negatieve beeld van de Leidse raad is gaan overheer sen. Toch is er reden voor trots. Ik heb veel respect voor de mensen die dit werk doen", al dus H. el Houari van de PvdA die het na een kleine zeven jaar voor gezien houdt. Net als M. Hogervorst van Groenlinks is hij van mening dat de bestuurs cultuur er al flink op vooruit zou gaan als de gemeenteraad beter communiceert met 'de partners in de stad', de gesubsidieerde instellingen op alle beleidster reinen. De meest ontevredene was M. Vlasveld van LWG/De Groenen. Zij zei dat ze acht jaar niet seri eus is genomen en om die reden al jaren geen moties of amende menten indient en liever met die van andere raadsleden 'meelift'. „Ik heb eelt op mijn ziel gekregen. Ik was niet zo ge- Burgemeester Postma met de karaf, die vertrekkende gemeenteraadsleden bij hun afscheid krijgen. Lei den heeft een nieuwe serie van deze karaffen laten maken, naar de vorm van een oude wijnfles uit 1690, die zich in de collectie van de Lakenhal bevindt. Foto: Taco van der Eb zellig, velen ergerden zich aan mij, vooral Geertsema van de WD. Maar u bent nog niet van mij af, want ik word duo-raads lid." (advertentie) e angst voor eningokokken is overdreven Geef uw mening I www.leidschdagblad.nl door Paul Corten leiden - Op de tonen van 'We are the champions' namen gis teravond de winnaars van de bakkerswedstrijd bij ROC Lei den hun trofee voor het beste broodje, de beste crèmetaart, het beste marsepeinen figuurtje en andere producten in ont vangst. Met de vakwedstrijd aan het Leidse Lammenschanspark wil het ROC een bijdrage leveren aan de vernieuwing van het bakkersbedrijf. Bovendien is de wedstrijd heel geschikt als ba- nenmarkt. Vakgroepleider T. de Wilde, strak in het pak, roept alle win naars op richting de kleedkamer van de sporthal te gaan. Voordat de prijsuitreiking begint, trekken de winnaars hun bakkerstenue aan. Daarna lopen ze tussen het publiek door naar De Wilde en nemen ze, onder luid gejuich van het aanwezige publiek, hun beker in ontvangst. De deelnemers van de bakkerij- opleidingen wisselen leren en werken af. „Ze zitten wel op school, maar zij vertegenwoor digen vanavond ook het banket- of bakkersbedrijf waar zij in dienst zijn." Omdat er een te kort is aan goede bakkersleerlin gen, speelt De Wilde een rol in het verdelen van leerlingen over de bakkerijen. De vergelijking met het handelen op een vee markt is volgens de oud-bakker zo gemaakt. „Het komt vaak ge noeg voor dat mensen naar mij toe komen met de vraag of ik nog een goede leerling voor hen heb. Bakkerijen maken soms ook onderlinge afspraken over een leerling die van de ene bak kerij naar de andere overstapt. Dan krijg je toch een beetje het idee van het traditionele handje klap dat je op veemarkten ziet." Voor de gelegenheid is de sport hal van het ROC omgetoverd tot een ware bakkersetalage. Zes lange tafels gevuld met witte puntbroodjes, vruchtencakes, marsepeinen figuren, crème taarten van marasquin, koekjes, bonbons en bankettaarten staan trots te glimmen en te stralen. De banketbakkers in spe heb ben zich overduidelijk uitge leefd. Na vertrek uit de sporthal kan de bezoeker de geur van vers deeg en rijpe vruchten nog twee straten verder ruiken. De competitie telde zes catego rieën en winnaars uit drie leer niveaus. Uit niveau 1, dat van de assistent-bakkers, won Miranda van der Heijden. Tim Warmer dam, Remco van Delft en Jan Braun zijn eerste prijswinnaars uit niveau 2. Uit niveau 3 zijn Hidde de Brabander en Roy Schipper de besten. De algeheel winnaar met het hoogst behaal de aantal punten van alle cate gorieën is dit jaar Rogier Tet- teroo. Luid toegejuicht door fa milie en vrienden nemen de winnaars hun bekers in ont vangst. Maar niet zij alleen: vol gens De Wilde 'stikt het van de bakkers uit de hele regio'. ig en oud. Een samenstelling iedereen als uitdrukking wel it, maar die in de dagelijkse aktijk eigenlijk nooit voor- imt Maar dat verandert bin- nkort. Johan Vaneman en nette Vlootman, eigenaars, richters en directeurs van inette's Kinderopvang aan Utrechtse Veer, openen dit irnog een nieuw kinderdag- "blijf in Zorgcentrum Rijn en et aan de Aaltje Noorderwier- in. it doel van de operatie is eeledig. „Enerzijds is er nog ieds een groeiende behoefte kinderdagverblijven. De lige advertenties die wij moe- 1 plaatsen zijn voor extra per- neel. Wij hebben een wacht- it van zo'n negen maanden", zegt Vaneman. „En daar zijn we echt niet uniek in. Anderzijds is er nog altijd een schreeuwend tekort aan arbeidskrachten in de zorgsector. Wij denken dat deze combinatie wel eens een extra stimulans voor herintre dende moeders zou kunnen zijn om in Rijn en Vliet aan de slag te gaan." „Ons eigen kinderdagverblijf hebben we nu acht jaar", vertelt Annette. Zij is niet alleen zake lijk, maar ook privé Johans part ner. ,-,We zijn met z'n tweeën begonnen en hebben inmiddels vijf personeelsleden fulltime in dienst. Toch zijn we altijd klein van opzet gebleven. We hebben hier maximaal 24 kinderen, ver deeld over twee groepen. Bij die opzet voelen wij ons prettig, en De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 veel ouders die hun kinderen hier brengen ook." En dat was ook de directeur van Rijn en Vliet, Frits van Oosten, ter ore gekomen. „Wij kenden hem niet, maar hij belde ons op met de vraag of wij eens wilde praten over een kinderdagver blijf in zijn zorgcentrum. Om dat hij goede verhalen over ons had gehoord." En zo geschied de. Van Oosten liep met het plan rond om in zijn verzor gingshuis voor ouderen kinder opvang te gaan bieden. Hij heeft er de ruimte voor en hoopt zo ook meer personeel te kunnen trekken. Annette en Jo han waren echter niet van plan om een tweede vestiging van Annette's Kinderopvang te be ginnen. Vaneman: „Toch wis ten we al na twee gesprekken dat we 'ja' zouden zeggen." Wethouder Hans Buijing ver richt morgen de eerste hande ling waarmee de aanleg van het kinderdagverblijf begint. Ergens in augustus of september moe ten de eerste kinderen het nieu we verblijf kunnen bevolken. „Het wordt een kinderdagver blijf met dezelfde opzet als ons verblijf aan het Utrechtse Veer. We hanteren dezelfde groep grootte, dezelfde kleurstellingen en dezelfde kwaliteitseisen", al dus Vaneman. „En net als ons andere kinderdagverblijf, zal ook deze vestiging voor ieder een toegankelijk zijn. We heb ben met het verzorgingshuis de afspraak gemaakt dat een aan tal plaatsen wordt gereserveerd voor het eigen personeel. De rest wordt 'gewoon' opgevuld." Kinderen en bejaarden onder Johan Vaneman en Annette Vlootman voor een van hun groepen aan het Utrechtse Veer: „Wat is er voor ouders nou mooier dan met je eigen kind naar het werk te kunnen gaan en 's avonds weer met je kind naar huis te rijden?" Foto: Hielco Kuipers één dak dus. „En daar gaan we ook wat mee doen", vervolgt Vaneman. „Het zal natuurlijk niet zo zijn dat de ouderen de hele dag met de kinderen spe len. Maar we denken wel aan af en toe gemengde activiteiten met de kinderen en een beperkt aantal ouderen. Voor de oude ren wordt het sowieso leuk dat de speelplaats voor de kleintjes natuurlijk ook bij het verzor gingshuis komt. Hebben ze elke dag wat levendigheid voor hun neus." Op dit moment hebben Johan en Annette de handen vol aan de voorbereidingen voor het nieuw te openen kinderdagver blijf. Maar ze lopen inmiddels ook al een beetje te spelen met de gedachte om deze opzet ook elders te beproeven. Vaneman: „Wij willen onder geen beding een hele keten met kinderdag verblijven opzetten. Dat strookt niet met onze wens om klein schalig te blijven. Maar ander zijds spreekt het idee erg aan om hier meer werk van te ma ken: kinderopvang op de werk plek. Op dit moment heeft al leen het Diaconessenhuis die mogelijkheid voor eigen perso neel." Vreemd eigenlijk, vindt Annette. „Want veel bedrijven kampen met personeelstekorten die eenvoudig op te lossen zijn als de drempel voor moeders om weer te gaan werken wordt ver laagd. En wat is er voor ouders nou mooier dan met je eigen kind naar het werk te kunnen gaan en 's avonds weer met je kind naar huis te rijden?" Timoteus Waarsenburg Vlasvelds bittere woorden volg den op de lof van burgemeester Postma. Die prees haar voor haar bewonderenswaardige in zet en dito energie en vasthou dendheid, maar hij herinnerde haar er ook aan dat zij het enige raadslid was dat hij enkele keren tot de orde heeft moeten roe pen. leiden - GroenLinks moet bekend maken wie de wethouderskandi daten zijn. Die eis stelt de WD. Fractievoorzitter L de Lange vindt het onjuist en oneerlijk dat zijn eigen partij, de PvdA, en D66 al wél hebben aangegeven wie in het nieuw te vormen college be oogd wethouder zijn en dat GroenLinks daarover nog altijd geen uitsluitsel geeft. Volgens De Lange is het voor het verdere verloop van de col legeonderhandelingen noodza kelijk dat GroenLinks duidelijk heid biedt. In het uiterste geval, zegt hij, weigert de WD verder te praten met GroenLinks. „Alle partijen hebben een aantal vra gen moeten beantwoorden over voorkeuren voor collegepartners en over de wethouderskandida ten. De antwoorden zijn bepa lend voor de koers die de WD - maar dit geldt ook voor andere partijen - wil varen bij de verde re onderhandelingen. Groen Links heeft als enige de vraag over wethouderskandidaten on beantwoord gelaten en heeft hierdoor een onrechtmatig ver kregen informatievoorsprong." Het enige wat volgens De Lange 'min of meer duidelijk' is, is dat Groenlinks-onderhandelaar J. Laurier, de lijsttrekker, geen kandidaat meer is. Laurier moest, vooral door toedoen van de WD, twee weken voor de verkiezingen het veld ruimen als wethouder vanwege de financi ële malaise bij de sociale werk voorziening DZB. Aanvankelijk bleef GroenLinks vasthouden aan Laurier maar sinds de WD, PvdA en D66 duidelijk hebben gemaakt dat zij hem niet willen terugzien in het nieuwe college, gooien hij en zijn partijgenoten het over een andere boeg. Lau rier blijft Groenlinks-onderhan delaar en doet een stap opzij voor een partijgenoot zodra blijkt dat 'de persoon Laurier' een blokkade is voor toetreding tot het college. Het gaat om de inhoud, niet om de poppetjes, is de gevleugelde kreet bij Groen Links. De Lange stelt dat het om de poppetjes én de inhoud gaat. „Nog altijd houdt GroenLinks de mogelijkheid open dat Lau rier wethouder wordt. Ik herhaal dat dat voor ons onbespreek baar is. Groenlinks kan aan alle onduidelijkheid een einde ma ken door gewoon te melden wie de wethouderskandidaten zijn." De WD'er wijst erop dat één van de redenen dat het CDA buiten het college wordt gehou den, het feit is dat deze fractie geheel is vernieuwd. „Maar het CDA is wel duidelijk over zijn kandidaat, dat is Wim Bleijie." Groenlinks-onderhandelaar en -fractievoorzitter D. van den Bosch kan 'de eis van de WD' maar weinig waarderen. „Eisen stellen in het Leidsch Dagblad, hoe verhoudt zich dat tot de be stuurscultuur waarvan ook de WD zegt die te willen verbete ren?" Van den Bosch vindt dat GroenLinks helder genoeg is ge weest. „Wij hebben een proce dure waarbij we een keus ma ken uit onze kandidaten tijdens de onderhandelingen. We moe ten wel zo handelen omdat onze kandidaat. Jan Laurier, ons is ontnomen. Ik begrijp niet goed waarom de WD hier nu zo'n groot punt van maakt. De echte onderhandelingen moeten nog beginnen, er is alleen nog maar een uitnodiging van de PvdA om verder te praten met de WD, GroenLinks en D66. Wij houden vast aan onze procedure." leiden - Het aantal postagent schappen in Nederland is veel lager dan Postkantoren BV doet voorkomen. Dat stellen de Leid se ondernemer L. Wagenaar en twee SP-politici die een onder zoek hebben gedaan naar post agentschappen in Nederland. Volgens de drie, die zich hebben verenigd in het actiecomité De Verontruste Burger, is het aantal agentschappen dat Postkanto ren BV open houdt lager dan wettelijk verplicht. Het comité onderzocht vierhon derd van de ruim tweeduizend postagentschappen in Neder land. Daarvan bleek ruim een kwart niet te voldoen aan de wettelijke definitie van een post agentschap. „Bij die vestigingen kun je bijvoorbeeld geen pak ketten afhalenzegt Wagenaar. „Daarmee voldoen ze niet aan de definitie van een postagent schap met volledig of nagenoeg volledig concessie-assortiment." Volgens Postkantoren BV zijn er in totaal 2100 postagentschap pen met een volledig of nage noeg volledig assortiment. Dat houdt in dat er ook postpakket ten kunnen worden afgehaald. Volgens Wagenaar klopt niets van dit getal. „Dat ligt dus veel lager. Als van vierhonderd wille keurig gekozen kantoren een kwart niet aan de definitie vol doet, dan kun je verwachten dat dat voor al die 2100 jgentschap- pen opgaat. En dan^m je dus op een aantal van zo'n 1500. Postkantoren BV houdt zich met aan de spelregels. En dat terwijl de grote reorganisatie nog moet beginnen." De wet bepaalt dat Nederland tweeduizend postagentschap pen moet tellen, omdat iedere burger op redelijke afstand postpakketten moet kunnen af halen. Wagenaar: „In Leiden tel len ze bijvoorbeeld de kantoren mee aan de Albinusdreef, de Lombokstraat en de Van 't Hoff- straat. Maar als je daar een pak ket wilt ophalen, zeggen ze: U moet op de Breestraat zijn. De lijst klopt gewoon niet." Van daag wordt de lijst van agent schappen besproken in de Tweede Kamer.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15