Marktaandeel Gasunie stijgt weer 'I-mode is het paard waarop we wedden' Nederlands bouwzand is op in 2005 VNU moet wachten met oogsten cnv en fnv Heijmans lonkt via 'Ontwikkelingslanden groeien onvoldoende' Export stijgt met 16 procent naar ruim 42 miljard kuub wijzen bod J T Tr, Philips af omweg naar HBG S «H - Ci ca 33.000 mensen 5547 n vorig jaar omgekomen bij luurrampen of rampen ver- 67?, "Taakt door mensen. Dit ging aard met 34,4 miljard dollar 1 financiële schade, zo blijkt 701 "en schatting van de Zwit- 551 se herverzekeraar Swiss Re Kleuter leert beleggers lesje Autoverkopen gedaald in West-Europa Avebe schrapt 450 banen Bukken voor de bank Oproep staking ECONOMIE jsneyland Parijs donderdag 14 MAART 2002 groningen/gpd - Een groot aan tal industriële afnemers dat voor een buitenlandse gasleverancier koos is teruggekeerd naar de Gasunie. Het eerder gedaalde marktaandeel steeg daardoor vo rig jaar weer van 63 naar ruim 71 procent, goed voor 15 miljard ku bieke meter gas. Vooral aan elektriciteitscentrales werd meer geleverd, zo blijkt uit het vandaag gepubliceerde jaar verslag over 2001. In totaal werd vorig jaar 42,4 miljard kuub gas geëxporteerd, een toename van bijna 16 procent. Dit werd voor namelijk veroorzaakt door extra leveringen aan Distrigas in Bel gië en Duitse afnemers. Export maakt meer dan de helft uit van de totale gasafzet van Gasunie. Op de nieuwe sterk groeiende markten in Oost- en Midden- Europa krijgt Gasunie ondanks grote inspanningen geen poot aan de grond. Betere kansen lig gen in het Verenigd Koninkrijk. Vorig jaar zijn onderhandelin gen gestart over een lange-ter- mijncontract voor de verkoop van forse hoeveelheden gas. De Britse gasmarkt wordt van ex porteur steeds meer importeur. Daarom is de aanleg van een ei gen transportleiding nog steeds in beeld. Gasunie verwacht dat de Neder landse markt met 2 procent groeit. Dit jaar wordt een afeet voorzien van bijna 82 miljard kuub en een omzet van bijna 12 miljard euro. In 2001 steeg de afeet al met bijna 11 procent tot 80,7 miljard kuub en de omzet met 34 procent naar 12 miljard euro. Dit kwam mede door de hoge olieprijzen, waaraan de gasprijs is gekoppeld. De gemid delde opbrengst per kubieke meter steeg van 12,3 naar 14,9 eurocent. Hoofddirecteur Verberg consta teert dat de veranderende om standigheden op de energie markt geen gevolgen hebben gehad voor de vraag naar aard gas. Die vraag groeit in Europa en zelfs wereldwijd nog steeds gestaag. Hij stelt verder vast dat de vrije markt vrijwel geen oude marktpartij onberoerd laat. En in dat opzicht is het ook voor Gasunie onduidelijk wat de toe komst gaat brengen. Bijna dagelijks worden daarover besprekingen op ministerieel ni veau gevoerd met de aandeel houders van Gasunie, Shell en Exxon Mobil. Minister Jorritsma (economische zaken) heeft be loofd voor de Kamerverkiezin gen uitsluitsel te geven over de toekomstige structuur van het Nederlandse gasgebouw. De gemiddelde gasprijs (21 eu rocent) lag het afgelopen jaar bijna 3 eurocent per kubieke meter boven het niveau van 2000. Overigens is vorig jaar de regu lerende energiebelasting verder gestegen van 6,7 eurocent in 2000 (voor een gemiddeld ver bruik van 2.700 kubieke meter per jaar) tot 12.0 eurocent in 2001. De gasprijs in de tuin bouwsector steeg vorig jaar met 3,4 eurocent naar gemiddeld 18,4 eurocent. E-plus en KPN hebben hoge verwachtingen van Japans speeltje ""Hans Gertsen 20,11 h wnover/gpd - KPN en haar Duitse 24J Fer E-Plus hebben hoge verwachtin- 28» nvan i-Mode. Het Japanse mobieltje an- 27? speeltje dat vorige week in Duitsland igj ^geïntroduceerd - Nederland volgt 'gende maand - moet het concern in 20? Mand, Nederland en België binnen een "aan vele honderdduizenden nieuwe 156J nten helpen. Klanten bovendien die ge- "Meld voor een kwart meer omzet dan gewone' mobiele beller zorgen. sa# «topman Scheepbouwer sprak giste- 15ï 'de verwachting uit dat KPN Mobile, N Duitse mobiele dochter E-Plus en de Belgische mobiele dochter Base samen voor volgend voorjaar een miljoen i-Mo- de toestellen met bijbehorende abonne menten aan de man brengen. E-plus, sinds kort een volle dochter van KPN Mobile, is nu de derde speler op de Duitse markt met een marktaandeel van 13,5 procent en ruim 7,5 miljoen klanten. Dankzij i-Mode hoopt E-Plus voor het eind van het jaar 400.000 tot 500.000 nieuwe klanten te trekken en daarmee haar marktaandeel fors te vergroten. „I- Mode is het paard waarop we wedden", aldus topman Bergheim van E-Plus. Of KPN en E-Plus die ambitieuze doel stelling halen, is de vraag. De voorteke nen zijn echter gunstig. Tijdens de Cebit, de grootste elektronicabeurs ter wereld die gisteren in Hannover begon, trok de stand van E-Plus waar de i-Mode-appa- raatjes voor het eerst te zien en te probe ren waren veel belangstelling. Ook de Duitse media hebben de afgelopen da gen veel aandacht besteed aan i-Mode, al was het maar omdat het een van de wei nige echt opvallende nieuwtjes was op de beurst. Maar ook omdat i-Mode ook door de concurrentie wordt gezien als een soort proeftuin voor umts, de vol gende generatie mobiele telefonie eind volgend jaar voorzichtig van start gaat. I-Mode maakt internet-achtige diensten mogelijk, van het reserveren van tickets tot het bestellen van bloemen en het ver sturen van bewegende beelden en geluid, al werkt dat nog niet erg snel. Dat komt pas als umts wordt ingevoerd. De tele- comwereld heeft zich de afgelopen jaren diep in de schulden gestoken om umts- licenties te verwerven. De vraag is of die enorme investeringen ooit worden terug verdiend. Als i-Mode flopt, is dat geen goed voorteken. In Japan is het een succes. Dertig miljoen mensen, een kwart van de bevolking, ge bruiken i-mode. KPN heeft vooralsnog exclusieve rechten op i-Mode via een li centie met het Japanse telecombedrijf NTTD0C0M0. Dat geeft KPN en haar dochters volgens Uwe Bergheim een technologische voorsprong van zes tot acht maanden. Of i-Mode de hoge ver wachtingen waar kan maken, moet de komende maanden blijken. Scheepbou wer verwacht bij de presentatie van de halfjaarcijfers eind augustus meer duide lijkheid te kunnen geven. door Frans van den Berg haarlem/amsterdam - minder afhankelijk worden van econo mische schommelingen. Dat was voor het Haarlemse con cern VNU indertijd de reden om de dagbladen, tijdschriften en educatieve uitgeverij van de hand te doen. Voor stabiliteit moest AC Nielsen met zijn kijk cijfers en advertentiebestedin gen zorgen. Nu de economische groei is ingezakt, blijkt die stra tegie te werken. De winst per aandeel zakte met drie procent, maar het oude VNU zou het veel slechter hebben gedaan. Over 2001 haalde VNU een winst-van ruim één miljard eu ro, maar dat was inclusief de verkoop van de tijdschriften en uitgeverij Malmberg. De gewone nettowinst groeide met twee procent tot 416 miljoen. Pas over heel 2002 zal blijken hoe het nieuwe VNU uit de bus komt. De verkochte bedrijven hebben het zwaar als gevolg van de economische dip. „Onze nieuwe aankopen hebben daar minder last van. Marketinggege- vens en kijkcijfers blijven nodig en veelal zijn daarvoor langlo pende contracten afgesloten. Ze zijn recessiebestendig en dat is precies wat we wilden", lichtte bestuursvoorzitter R. van den Bergh gisteren toe. „In de ande re sectoren van ons bedrijf wa ren we succesvol in het beper ken van de kosten. Dus zodra het economisch beter gaat. zijn we er meteen bij." Die andere sectoren zijn de vak tijdschriften, vakbeurzen en Gouden Gidsen. De gidsen wis ten in 2001 tegen de stroom in iets meer advertenties binnen te halen. De vakbladen hadden daarentegen wel last van de te rugval. In de VS daalde het aan tal advertentiepagina's met 32 procent en in Europa met 23 procent. Dit jaar wordt in Euro pa geen herstel verwacht. VNU heeft inmiddels fors gesnoeid in de kosten. Zodra de markt aan trekt, kan de winst zich herstel len. „We staan er uitstekend voor", concludeert Van den Bergh. „We hebben een goede opbouw van ons bedrijf en dat willen we de komende jaren sterk uitbreiden in winst en om- eindhoven/cpd - De leden van CNV en FNV hebben het eind bod van Philips gisteren vrijwel unaniem afgewezen. De twee bonden besluiten morgen over eventuele acties. Stakingen zijn daarbij niet uitgesloten. CNV en FNV stellen Philips waarschijnlijk begin volgende week een ultimatum. Een van de eisen is 3,5 procent structu reel meer loon. Philips sloot vo rige week een principe-akkoord met de relatief kleine vakbond De Unie, die vooral hoger per soneel organiseert. Dat voorziet in 2,5 procent structureel meer loon. Philips wil dat akkoord voor alle 30.000 Nederlandse werknemers laten gelden. Het concern wijst daarbij op het be lang van loonmatiging. „Een te grote loonstijging is slecht voor onze concurrentiepositie en daarmee de ontwikkeling van Philips in Nederland." rosmalen/gpd - In de strijd om Hollandsche Beton Groep (HBG) hanteert bouwconcern Heijmans een nieuwe strategie. Belangstelling is er nog steeds, maar het eerder beraamde vij andige bod komt er niet meer. „Als de overname van HBG door Dragados niet doorgaat ontstaat er ook voor ons weer een nieuwe situtie", stipte top man Janssen gisteren aan bij de toelichting op de jaarcijfers. Met de overname van IBC per 1 januari 2001 (voor 65 miljoen euro) kreeg Heijmans een stevi ge push. De aankoop van in to taal drie bedrijven (voor 70,4 miljoen euro) stuwde de omzet omhoog met 37,9 procent. In totaal stegen de opbrengsten met 46,3 procent. „Als Ballast Nedam er met de bagger van HBG van doorgaat, haakt Dragados af. Misschien dat de bouwpoot van HBG dan wel voor een lagere prijs be schikbaar komt", opperde Jans sen. Het was niet zomaar een losse flodder die hij losliet. Afge lopen zaterdag nog trof hij HBG-topman Reigersman, die vorig jaar nog fel reageerde op ovemamepogingen van Heij mans. Van enige vijandigheid in de relatie viel gisteren niets meer te bespeuren. „We kunnen het goed met elkaar vinden. Op veel plaatsen werken we heel goed samen." Ook als HBG onbereikbaar blijft wil Heijmans verder. Met 7 pro cent autonome omzetgroei per jaar en de rest via overnames in binnen- en buitenland wil het concern in 2006 een omzet van 5 miljard euro bereiken. Meer dan het dubbele van de huidige 2,3 miljard. Met 9549 werkne mers (35 procent meer dan in 2000) steeg de nettowinst met 46 procent. Met nieuwe overna mes zal Heijmans snel zijn 10.000ste werknemer begroeten. iiijs - Franse vakbonden heb- 0 het personeel van Disney- nd Parijs opgeroepen het "p Voor onbepaalde tijd neer leggen. Ze eisen een dienstja- ntoeslag. Voor de directie om( de voorgenomen staking peen ongelukkig moment. ,mend weekend is de ope- ng voorzien van de nieuwe ^park-attractie. De directie il pas na 16 april onderhande- - nniaar dat vinden de bonden 11 laat. 993) Overleg grafische j iedia hervat 5l8i 79, mteiveen - Vakbonden en 3^ erkgevers in de grafische me- l branche hervatten morgen i3i onderhandelingen over een ?2J: euwe CAO. Bijna drie weken Jeden liepen de besprekingen »r de 55.000 werknemers bij ukkerijen en krantencon- 610' nis vast. FNV Kiem eist 3,35 rocent meer loon op jaarbasis. 24- erkgevers wilden niet verder pan dan 2,25 procent. vondverkopen 11 supers dalen mcEN - Voor het eerst sinds 47J .invoering van de nieuwe inkeltijden in 1996 hebben de ipers hun avondverkopen re- 7i lief zien dalen. In 2000 be- 16 jlden supermarkten nog 10,3 jjf, ocent van hun omzet na zes- 47 n, vorig jaar was dat nog 9,7 151 ocent. Dat blijkt uit cijfers die '51 arktonderzoeksbureau GfK s; ircamelde onder 4400 huis- Ij: iudens. Vooral de maandag-, 44' nsdag- en woensdagavond 25Ï aaI) onder druk. Verder meent 2a' K dat mensen zich 's avonds 1682 winkelcentra minder veilig 33; n gaan voelen. 1 ietsenfabriek parta groeit doorn - Fietsenfabriek n Hrta verwacht dit jaar 60 pro- 221 ïtmeer fietsen te verkopen. 3^ 2001 steeg de productie met 2< procent. Met deze cijfers - Kit Sparta in een krimpende irkt Over de gehele linie alden de fietsverkopen vorig rmet 15 procent. Dit jaar wil w irta de productie opvoeren 15 170.000 naar 110.000. Sparta !ai5 inderdeel van de Accell 130 oup, waarvan ook Batavus en 188J ja Miyata deel uitmaken. h ,s er procent voor Sioeie ikea'ers' «sterdam - Ikea-medewer- rsdie goed presteren, krijgen 1 april vier procent bij. Wie 195J voldoende scoort, ontvangt 1 procent terwijl het salaris auitstekende collega's met 5 13' «ent toeneemt. Deze presta- 2Ji afhankelijke aanpassing is af- sproken in de nieuwe CAO orde 4000 Ikea-medewer- rs Het merendeel van de rknemers krijgt de beoorde- 141 g'goed'. an Gansewinkel ft Riggeling in IWENDONCK - De Van Ganse- 57;j nkel Groep neemt Riggeling yding uit Velp over. Dat be- [verwerkt oud papier en mietigt archieven. De 39 per- 48,i neelsleden komen in dienst ïVan Gansewinkel. Bij Van 259 nsewinkel werken 3500 men- 6'.' nen de jaaromzet bedraagt 40j 0 miljoen euro. Riggeling is 44? led voor een jaaromzet van im 5 miljoen euro. odental bij impen stijgt "merendeel van de schade 18.4 9 miljard dollar) is veroor- ift door de terreuraanslagen ij '11 september in de VS. Bij aardbeving in de Indiase 'Jt Gujarat vielen begin vorig f 15.000 doden. londen - De Britse vijfjarig Tia Roberts heeft in een beleggingswed strijd volwassenen het nakijken gegeven. Ze koos een jaar geleden voor een denkbeeldige 5000 Britse ponden (8000 euro) bedrijven uit voor haar aandelenportefeuilie. Een jaar later bleek die portefeuille 5,8 procent meer waard te zijn. In dezelfde periode zakte de toonaange vende FTSE-index op de Londense beurs met 16 procent. De portefeuil le die beurshandelaar Mark Goodson na een zorgvuldige analyse sa menstelde, werd ruim 46 procent minder waard. Foto:EPA/Ho brussel/anp - In West-Europa zijn in februari 1,4 procent min der auto's verkocht dan in de zelfde maand vorig jaar, zo maakte de brancheclub ACEA gisteren bekend. In Italië gingen de verkopen met 12,3 procent naar beneden en ook in Frank rijk, Spanje en Griekenland lag de verkoop lager. In Nederland registreerde de ACEA een toena me met 1,8 procent. Grootste stijger is het Verenigd Koninkrijk met 18 procent. De Volkswagen-groep blijft de grootste producent in Europa, met een verkoop van 187.282 auto's. Dat is een daling van 7,2 procent. Opmerkelijk is dat het huismerk Volkswagen de verko pen met 11,3 procent zag dalen tot 102.818. VW werd daarmee bijna ingehaald door Peugeot, dat vooral door het nieuwe mo del 307, de verkopen zag stijgen tot 102.812. Het Franse merk ging 11 procent omhoog in de statistieken. RenaulUfclijft als merk het grootste m« een ver koop van 124.713; een stijging met 6,3 procent. Sterkste stijger op de markt in februari was Ford-dochter Ja guar, dat door de introductie van het nieuwe X-model met 68,1 procent erop vooruit ging tot 2.406 verkochte exemplaren. BMW ging 33,0 procent om hoog, vooral door de introductie van het nieuwe model van dochtermerk Mini. Daimler- Chrysler zag de verkopen van de kleine Smart-stadsautootjes er 56,1 procent op vooruit gaan. Bij de grote merken is Opel de grootste verliezer. De GM-doch- ter leverde 19,2 procent in tot 93.022 verkochte auto's. Fiats prestigemerk Lancia was de grootste verliezer met een ach teruitgang van 36,8 procent. ter apelkanaal/gpd - Zetmeel- concem Avebe schrapt de ko mende twee jaar wereldwijd 450 banen. Dat is 20 procent van het totale aantal arbeidsplaatsen. Tenminste vijf onrendabele pro ductielijnen bij de Avebe-fabrie- ken in Foxhol, Ter Apelkanaal en Veendam worden gesloten. FNV Bondgenoten reageert ge schokt op de reorganisatieplan nen. „Dit overtreft onze ergste angst," zegt bestuurster Anja Dijkman. De bond wil onder zoeken of er alternatieven zijn te bedenken die minder ver ingrij pen in de regionale werkgele genheid. De bezuiniging vloeit voort uit de nieuwe strategie die het zet- meelconcem gisteren presen teerde aan personeel en vak bonden. Avebe zet de komende jaren in op versterking van zijn positie als de grootste aardap- pelzetmeelproducent van de wereld, en wil ook de nummer 1 worden op het gebied van de ta- piocazetmeel. Hiertoe moet het concern dras tisch worden gereorganiseerd. De huidige coöperatie van boe- ren-aandeelhouders blijft welis waar bestaan als hoogste be stuursorgaan, maar daaronder komt een internationale holding met vier afzonderlijke werk maatschappijen. De Europese Unie bouwt de subsidies voor de zetmeelaard- appelteelt vanaf 2006 af. Daar om moeten de kosten naar be neden. Groei wordt vooral gezocht in het Verre Oosten en Zuid-Ame- rika. buenos aires - Waar in Nederland de klantvriendelijkheid van de ban ken ter discussie staat moet een cliënt van de Banco Rio in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires flink door de knieën om geld te kunnen ophalen. Uit vrees voor gewelddadige demonstraties halen de meeste bankfilialen hun aluminium inbraakbeveiliging ook tijdens de ope ningsuren niet omhoog en houden naast de mini-deur gewapende be wakers de wacht. Foto:AFPI/Daniel Garcia beuningen/gpd - Nederland zit in 2005 zonder bouwzand. Dat voorspelt Nederzand, het inge nieursbureau van zandprodu- centen. De huidige zandwinlo- caties zijn dan leeggehaald en nieuwe zandputten mogen of kunnen voorlopig niet worden aangeboord. Volgens woord voerder Van der linde vergt het zeven tot tien jaar voordat een nieuwe zandput zand levert. „Zelfs als we vandaag nieuwe locaties krijgen aangewezen, zit ten we rond 2005 met een zand- tekort." De zandhazen worden in deze sombere voorspelling gesteund door de bouwwereld. Secretaris Sigmondt van de koepelorgani satie FODI noemt de situatie nu al zorgelijk. „Het grootste pro bleem is dat we in een over gangsfase naar nieuw beleid zit ten. De provincie Gelderland wilde aanvankelijk zandwinning op enkele grote binnendijkse lo caties,maar heeft daar vervol gens een streep door gehaald. De geboden alternatieven ko men echter niet van de grond. De procedures die tot ontslui ting van nieuwe winlocaties moeten leiden, lopen voortdu rend vast. Tegenstrijdige belan gen van ministeries spelen een grote rol in de stroperige be sluitvorming. Maar ook provin cies en gemeenten werpen over en weer blokkades op. De betonmortelfabrikanten ver enigd in VOBN spreken over 'donkere wolken' die zich sa menpakken. Zegsman Van der Poel verwacht grote maatschap pelijke en economische proble men door het uitblijven van nieuwe zandlocaties. De over heid wil straks meer zand im porteren, maar ook dat wordt steeds moeilijker. „Duitsland heeft al te kennen gegeven ons niet te kunnen helpen", zegt Van der Poel. Ook vanuit Engeland zal import moeilijker worden. Beide landen kampen met dezelfde proble men als Nederland bij het aan wijzen van nieuwe zandwinnin gen. De Nederlandse bouwwe reld vindt het hoog tijd worden dat hun alarmbel in Den Haag weerklinkt. Een brandbrief aan politici en ministeries is in de maak. Voor het ministerie van verkeer en waterstaat ligt de zaak sim pel. „We gaan ervan uit dat Gel derland de afgesproken zand- productie levert", zegt een woordvoerder. Die provincie heeft zich verplicht ongeveer veertig procent van de Neder landse zandbehoefte te leveren. Verkeer en Waterstaat houdt Gelderland aan die afspraak, hoewel juist dat departement nieuwe winlocaties van tafel veegt. washington/dpa - De groei van de econo mie in de ontwikkelingslanden is meestal te klein om de armoede afdoende te kunnen bestrijden. De economie zal er dit jaar groei en met 3 procent en volgend jaar met 5 pro cent, zo raamt de Wereldbank, die dit jaar een groei voor de industrielanden voorziet van 0,8 procent. Vooral ontwikkelingslanden die afhankelijk zijn van de uitvoer van grondstoffen, blijven lijden onder dalende prijzen op de wereld markt. De prijzen van koffie, katoen, rijst, soja en metalen zijn voor een deel nog nooit zo laag geweest. Dat heeft sterk negatieve gevolgen voor de inkomsten van de landen die drijven op de export. Ontwikkelingslanden die het van in komsten uit het toerisme moeten hebben, gaan gebukt onder de gevolgen van de ter reuraanslagen in de VS. De Wereldbank heeft berekend dat de kapi taalstroom richting de ontwikkelingslanden vorig jaar voor het vijfde jaar achtereen af nam. In 2001 daalde de hulp van 264 naar 234 miljard dollar. Dat is 100 miljard dollar lager dan in het recordjaar 1997. Maandag begint in Monterrey (Mexico) een internationale conferentie over de financie ring van ontwikkelingshulp. De Wereldbank wil die bijeenkomst aangrijpen om de indu strielanden op hun plichten te wijzen. Steeds meer arme landen volgen een beleid van duurzame ontwikkeling. Voor de rijke landen is de conferentie 'de historische ge legenheid' om hun steun voor dat beleid te tonen door hun markten te openen en hun ontwikkelingshulp te vergroten, aldus eco noom Stem bij de Wereldbank.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11