ECONOMIE EU betrekt loopgraven voor staaloorlog VNU blijft OVCreilld. 'Drumstickoorlog' tussen Rusland en Amerika VW-topman Piëch laat gezond concern achter Kraken simlock mobieltje strafbaar Abvakabo wil kunnen sleutelen aan de WAO Winst Fortis gedaald Winkelbediende weigert naamplaatje te dragen Eigen vliegtuigje deels aftrekbaar 158 ran ^Êm m jggh &bk| woensdag 13 maart 2002 'Vergelding' kan bedrijven in VS 2,5 miljard euro per jaar kosten Concern boekt ondanks malaise winstgroei China verbiedt import cosmetica pfKiNG - China heeft vandaag de import van enkele cosmeti- caproducten uit achttien voor namelijk Europese landen waaronder Nederland verbo den. De producten zouden be standdelen bevatten die de gek- kekoeienziekte kunnen veroor zaken. Het verbod komt een maand nadat de Europese Unie een halt had toegeroepen aan de import van Chinese vlees - en visproducten. Er zou scha delijke antibiotica in zitten. Lufthansa iaat klant internetten hamburg - Lufthansa stuurt eind dit jaar als eerste maat- chappij een verkeersvliegtuig de lucht in dat de passagiers toegang biedt tot internet. Een ioeing 747-400 met 380 stoelen sal uitgerust met een breed- andverbinding. De Duitse naatschappij werkt daarbij sa men met Boeing dat een anten ne heeft ontwikkeld die een in- emetverbinding levert via de satelliet. KLM gaat de service moralsnog niet bieden. Mfinst chemiereus iayer gehalveerd leverkusen - De nettowinst van het Duitse chemie- en farma- jeconcern Bayer is vorig jaar lijna gehalveerd tot 965 mil- oen euro. De omzet daalde 2 irocent tot 30,3 miljard euro, 0 werd vandaag bekendge- naakt. Er zijn vooral proble- nen bij de farmaciedivisie. layer moest vorig jaar het me- licijn Lipobay uit de handel ne- nen omdat het dodelijke bij- ierkingen bleek te hebben, layer had ook last van een ge- ingere vraag naar kunststoffen n chemicaliën. ango gaat met omp Europa in otterdam - Tango, de keten nbemande benzinestations, oeit met 25 stations in Neder- ind en zes in aanbouw voor- loedig. Moederbedrijf olie- laatschappij Petroplus wil el- ars in Europa ook onbemande mzinestations openen, zo erd vanochtend bekend bij de esentatie van de jaarcijfers, ver 2001 steeg de omzet met 1 procent naar 5,42 miljard iro. De nettowinst ging met ertig procent omhoog naar 1,2 miljoen euro. conoom James obin overleden fASHiNGTON - De Amerikaanse onoom en Nobelprijswinnaar mes Tobin is maandag op 84- irige leeftijd overleden. De onoom werd vooral bekend oor zijn voorstel een belasting heffen op internationaal ka- taalverkeer om speculatie te il te gaan. Tegenstanders van economische globalisering igen daar veel heil in, maar re- iringen wilden er niet aan. De ale-universiteit, waar Tobin oogleraar was, noemde hem en van de meest invloedrijke :onomen van onze tijd'. lerkströter krijgt tpfunctie bij DSM ole - Oud-Shell-topman erkströter wordt de nieuwe lorzitter van de raad van com- lissarissen van chemieconcern SM. Hij volgt eind maart Wijf- ïlsop. Herkströter begon in 967 bij mijnbouwbedrijf Billi- )n, dat in 1972 werd overgeno men door de Koninklijke/Shell Itoep. In 1998 besloot hij zijn irrière als president van de oninklijke Nederlandsche Pe- oleum Maatschappij. Hij wam in 2000 binnen als com- lissaris bij DSM. Al bijna 600.000 eleasde auto's "ïecht - Het aantal geleasde Ersonenauto's is vorig jaar ft 9,4 procent gestegen tot K.IOO. Bij bestelauto's was piake van een stijging met 4,6 racent tot 108.400 en het aan- I geleasde vrachtwagens steeg met5,8 procent tot 13.900 Ms Dit blijkt uit cijfers die de steniging van Nederlandse "^leasemaatschappijen *NA) gisteren publiceerde. m alle nieuwverkochte perso nenauto's was vorig jaar 30 pro enteen leaseauto. Dat zijn er 58.000. In 2000 was dit per- entage 25. In totaal bestond 'et'leaseautopark' in Neder- knd vorig jaar uit 588.400 voer ingen. Autobrandstof •eer duurder *n haag - Marktleider Shell eeftde prijs van autobrandstof nor de derde keer in ruim een teek verhoogd. Een liter diesel '■5 cent duurder geworden n kost vanaf dinsdag 79,3 eu- "eent. SheLl verhoogde de prijs Mbenzines met 0,5 eurocent. |en liter euro ongelood komt F°P 1,13 euro en super plus PP 1.184 euro. brussel/washington/gpd-anp - De Europese Unie bouwt een verdedigingslinie rond de eigen staalindustrie nu de VS haar staalmarkt met hoge importhef fingen afschermt. Ook zint de EU op vergeldingsmaatregelen die Amerikaanse bedrijven tot 2,5 miljard euro per jaar kunnen kosten. „Wij zijn klaar voor dit handelsconflict", liet de Europe se Commissie gisteren weten. De importheffing van dertig procent op buitenlands staal die de VS vorige week aankondigde is vandaag officieel ingegaan. De Commissie heeft protest aange tekend bij de wereldhandelsor ganisatie WTO tegen de straf- heffing. Omdat de klachtenpro cedure via de WTO gemiddeld twee jaar duurt, bereidt de EU een serie snellere tegenmaatre gelen voor. De Commissie wil bijvoorbeeld Frank Hendrickx moskou - Dat er iets mis is met de kippenpootjes uit Amerika had Valentina Kiselova al snel in de gaten. „Er zit een chemisch luchtje aan het vlees", zegt de gepensioneerde vrouw die op de Dorogomilovski-markt in Mos kou in de rij staat bij de vlees- kraam. „Het is onnatuurlijk." Tegenwoordig koopt ze liever Nederlandse ldp. Toen de Amerikaanse drum sticks tien jaar geleden voor het eerst op de markt verschenen, waren ze een delicatesse. Als eerbetoon aan president Bush sr., die ze in eerste instantie als humanitaire hulp naar Rusland liet verschepen, kregen de drumsticks de bijnaam 'Bush's pootjes'. „Ze waren heerlijk", mijmert Kiselova. De liefde is inmiddels voorbij. Sterker nog, de Russische kran ten spreken al van een 'kippen- oorlog' met Amerika. Sinds zon dag komt er geen drumstick uit de VS het land meer in. Er is sal monella aangetroffen in meer dan tien ladingen kip en boven dien staan 'Bushs pootjes' stijf vaji de conserveringsmiddelen en antibiotica, menen critici. „Rusland is geen stortplaats voor slecht voedsel", zei minis ter van landbouw Aleksej Gor- dejev geërgerd. „Waarom eten we al tien jaar- gevaarlijke kip penpootjes?", vroeg het popu laire dagblad Komsomolskaja Pravda zich af. Amerika heeft inmiddels een 12- koppige delegatie naar Moskou gestuurd. Er staan dan ook grote economische belangen op het spel. De VS verschepen jaarlijks voor rond de 700 miljoen dollar aan kip naar Rusland, bijna de helft van de totale Amerikaanse kippenexport. Afgevaardigde Robert Zoellick veegde de Russi sche bezwaren onmiddellijk van tafel: „Veel Amerikanen eten kip en ze schijnen niet ziek te zijn." Washington vermoedt dat de emmen/gpd - Een werkneemster van een grootwinkelbedrijf in Emmen weigert op -haar werk een badge te dragen met haar naam erop. Personeel van grootwinkelbedrijven en super markten dragen steeds vaker een naamplaatje op hun be drijfskleding, omdat dit de klantvriendelijkheid zou bevor deren. „De meeste collega's doen braaf wat de baas zegt, maar ik weiger aan iedereen mijn naam prijs te geven," zegt de bewuste winkel bediende. Ze vindt de huisregel in strijd met de wet op de priva cy. Ook aan de krant wil ze voorlopig haar naam nog even riiet geven, omdat haar baas de kwestie nog in beraad heeft. De vrouw is het enige perso neelslid dat protesteert tegen utrecht/anp - Ondernemers met een eigen vliegtuig mogen een deel van de kosten van de belasting aftrekken volgens een uitspraak van de Hoge Raad. In juni 2000 oordeelde de Amster damse belastingrechter dat vier tandartsen ten onrechte hadden geprobeerd de kosten van hun vliegtuig in aftrek te brengen. Zij hadden begin jaren negentig korte tijd een tandheelkundig centrum in Italië. Voor de reis naar deze praktijk schaften ze een vliegtuigje aan. voorkomen dat overtollig staal dat niet meer naar de VS kan, op de Europese markt wordt ge dumpt. Als de import de ko mende weken snel toeneemt, grijpt de Commissie in met ei gen importheffingen en beper kende quota. Verder zal de Commissie compensatie bij de VS vragen voor het wegvallen van de staalexport. Brussel schat het exportverlies voor de Euro pese staalproducenten op circa 2,5 miljard euro per jaar. Als vergelding kan de EU willekeuri ge Amerikaanse producten tot eenzelfde bedrag met import- heffingen treffen. Dreigende taal uit Washington dat het staaiconflict zich zo kan uitbreiden tot een complete handelsoorlog, wordt door de Commissie met schouderopha len begroet. Brussel beschouwt die als propaganda voor de bin- een naamplaatje op haar uni form. „Het zouden de bedrijfs- regels zijn, maar ik heb die nooit ondertekend. Ik kan ook geen enkele meerwaarde vinden in het dragen van zo'n naamplaat je. Ik ben al diverse keren be dreigd door drugsverslaafden die gestolen goederen wilden te rugbrengen om zo geld te krij gen. Ik wil niet dat mensen mijn naam zomaar te weten kunnen komen." De vrouw vindt klantvriendelijk heid niet synoniem aan het dra gen van een badge en is bereid desnoods haar baan op te zeg gen vanwege deze kwestie. FNV Bondgenoten heeft zo'n kwestie een keer eerder meegemaakt. Toen is ervoor gekozen alleen de voornaam op de badge te zetten. Het hof meende dat ze de Ces sna vooral voor privédoeleinden hadden aangeschaft. Om die re den mochten de kosten niet worden afgetrokken. Ook de Hoge Raad vindt dat de kosten niet in verhouding staan tot het nut voor de onderneming. Maar om het vliegtuig in zijn geheel als aftrekpost te schrappen, gaat de Hoge Raad te ver. De zaak is nu terugverwezen naai" het Haagse hof dat mag uitzoeken welk deel van de kosten wel af trekbaar is. nenlandse politieke markt. „Van een staaloorlog is geen sprake. Het gaat om een doodnormaal handelsgeschil," aldus de woordvoerder van Lamy. De Nederlandse minister Jorrits- ma van economische zaken bracht gisteren in Washington het Nederlandse ongenoegen over de heffingen over aan han delsminister Evans. Volgens Jor- ritsma is duidelijk dat er niet meer valt te onderhandelen. Ze hoopt dat in de VS het besef groeit dat importbeperkingen niet de methode zijn om de noodlijdende staalindustrie te saneren. „Ik heb nog geen be drijf getroffen dat er enthousiast over is." Hoewel er volgens de Commis sie geen verband is met het staaiconflict staan de handels betrekkingen met de VS verder onder druk omdat Europa ook maatregelen heeft aangekon digd tegen luchtvaartmaat schappijen die staatssteun mis bruiken om goedkope tickets aan te bieden. Eurocommissaris De Palacio krijgt de mogelijk heid boetes op te leggen aan Amerikaanse en andere maat schappijen. Amerikaanse maatschappijen ontvingen na de aanslagen van 11 september 15 miljard dollar subsidie als compensatie voor verliezen. De Palacio stelt dat in buurlan den van de EU en de VS staats steun sindsdien is misbruikt om op onder andere transatlanti sche routes de Europese maat schappijen oneerlijke concur rentie aan te doen. De boetes, waartegen beroep mogelijk is, moeten nog worden goedge keurd door de lidstaten en het Europees parlement. door Frans van den Berg haarlem - Ondanks de economi sche malaise heeft het informa tieconcern VNU het afgelopen jaar kans gezien de nettowinst met twee procent op te voeren tot 416 miljoen euro. De forse in zinking op de advertentiemarkt werd vrijwel geheel gecompen seerd door de goede resultaten van de marketing- en media in formatietak. Voor dit jaar is het concern positief gestemd, maar voor uitspraken over een winst groei is het nog te vroeg. De vanmorgen gepresenteerde cijfers laten over 2001 zelfs een winst zien van ruim één miljard euro, een stijging met 26 pro cent. In dat bedrag rit echter ook de verkoop van VNU Tijd schriften aan Sanoma en uitge verij Malmberg aan 3i. De gewo ne nettowinst steeg met twee procent tot 416 miljoen, maar omdat het aantal aandelen met vier procent steeg daalde uitein delijk de winst per aandeel met drie procent. Analisten hadden gerekend op vijf procent. Inmiddels wordt zeventig pro cent van de omzet gehaald uit de groep marketing en media informatie die in honderd lan den actief is. Het eerder gekoch te bedrijf AC Nielsen is daarin het belangrijkste. Het houdt zich bezig met het meten van kijkcij fers en advertentiebestedingen. Dit jaar tekent deze groep voor ruim 55 procent van het be drijfsresultaat. Niet goed ging het met de internetactiviteiten. De kosten daarvan stegen van 40 tot 150 miljoen, terwijl de omzet steeg tot maar 79 mil- zoetermeer/gpd - Ambtenaren vakbond Abvakabo FNV stemt in met het SER-advies over her ziening van de WAO. Het be stuur legde wel één harde voor waarde op tafel: er mag geen formeel beletsel rijn om in het tweede jaar van riekte per CAO afspraken te maken over een hogere uitkering dan zeventig procent. Deze bepaling moet zodanig in het SER-advies wor den opgenomen, dat werkgevers zich niet kunnen verschuilen achter een formeel verbod om extra financiële afspraken te maken. „Die garantie willen we zwart op wit terugzien in het SER-ak- koord", aldus een woordvoer ster van de AbvaKabo. „Het moet glashelder rijn dat je in het tweede jaar boven de 70 procent kunt uitkomen." Het SER-ad vies, dat vrijdag definitief wordt vastgesteld, gaat er tot nu toe van uit dat dergelijke afspraken juist niet kunnen bestaan. amsterdam/gpd-anp - De netto winst van bank en verzekeraar Fortis is vorig jaar met 6 procent gedaald naar 2,6 miljard euro. Met name het bankbedrijf liet een forse veen de nettowinst daalde er met 20 procent naar 1,2 miljard euro. Het verzeke ringsbedrijf maakte deze terug val slechts gedeeltelijk goed: een stijging met 6 procent naar 1,6 miljard. Fortis telt wereldwijd 66.000 vol tijds arbeidsplaatsen. Dat aantal gaat de komende jaren omlaag. Fortis wil in België het aantal bankkantoren verlagen van ruim 1900 tot 1332. In Neder land gaat het aantal banken van 261 naar 185. Alle Nederlandse medewerkers van 56 jaar en ou der zullen vervroegd uittreden. De tweede helft van 2001 heeft voor Fortis het feestje bedorven. Het bedrijf lag in de eerste jaar- helft aardig op koers om de goe de prestaties van recordjaar 2000 te evenaren. Fortis onder vond veel last van bedrijven die niet meer konden voldoen aan hun kredietverplichtingen. Daarnaast liep ook de beleg gingsportefeuille klappen op als gevolg van dalende beurskoer- joen. Om de verliezen te beper ken is een deel van de activitei ten gestopt of afgestoten. Echt zwaar weer was er voor de groep bedrijfsinformatie, die ac tief is met bedrijfsbladen en vakbeurzen. Vooral in de VS daalde het advertentievolume. Er rijn wel kostenbesparingen doorgevoerd, maar al met al daalde het bedrijfsresultaat met dertig procent. In Nederland hebben vooral Intermediair en Computable het moeilijk. Ook voor dit jaar wordt in met name Nederland en Engeland gere kend op een verdere daling van het aantal advertenties. Relatief recessiebestendig blijkt World Directories te rijn met de vele telefoongidsen en Gouden Gid sen. Ook voor dit jaar wordt ge rekend op het op peil blijven van het advertentievolume. Abvakabo FNV wil ook af van het plan om in het advies een lijst op te nemen van riekten, die per definitie geen aanspraak kunnen geven op een uitkering zoals bum-out, whiplash, ME en verslavingen. Elk ziektegeval moet afzonderlijk medisch wor den beoordeeld, vindt de Abva kabo. Volgens een woordvoerder van de op een na grootste FNV- bond (361.000 leden) is met pijn in het hart ingestemd met het voorliggende compromis, waar aan de vakcentrale onder leiding van voorzitter De Waal zich heeft gecommitteerd. Eerder ging het iets grotere FNV Bond genoten ook met zeer grote moeite akkoord, ondanks verzet van de leden. Tegenstanders in vakbondskring van het SER-ad vies rijn bang dat als rij dit af wijzen, de politiek met nóg iets slechtere op de proppen zal ko men. sen. Vooral in de VS verdiende het concern minder. De winst per aandeel pakte met 2,01 euro 12 procent lager uit dan in 2000. Het rendement op eigen vermo gen bedroeg 17,9 procent, enke le procenten boven de doelstel ling van 15 procent. De vermo genspositie van Fortis bleef vol gens het concern steeds toerei kend. Het nettokernvermogen bedroeg eind 2001 19,2 miljard euro. Het resultaat van Fortis is con form eerdere verwachtingen. Het concern had op 19 februari al gewaarschuwd dat het netto operationeel resultaat 5 procent lager zou komen te liggen dan in 2000. Het definitieve cijfer zoals dat woensdag is bekendge maakt, komt uit op een daling van 4 procent. Fortis-topman Van Rossum spreekt van een boeiend en stormachtig jaar. „Gelet op de moeilijke marktomstandighe den heeft Fortis toch bevredi gende resultaten behaald." Hij durft nog geen verwachting uit te spreken voor 2002. Het is nog onzeker of het broze herstel van de economie zich doorzet, aldus de topman. door onze correspondent .vtx' tun*. jr i Een kraam met kippenpoten op de Dorogomilovski-markt in Moskou. Foto: GPD/Frank Hendrickx drumstickoorlog een reactie is op de verhoging van de import tarieven voor staal, waaronder ook Rusland te lijden heeft. De lobby van Russische kippenpro- ducenten zou van het moment gebruik gemaakt hebben om de Amerikaanse concurrenten, die de helft van de markt bezitten, de voet dwars te zetten. De Rus sische regering beweert echter dat er van politieke druk geen sprake is en dat de zaak puur technisch van aard is. De gewone Rus vreest dat de kippenoorlog geld gaat kosten. „De prijzen zullen zeker om hoog gaan", zegt Loedmilla Na- zarova, kippenverkoopster op de Dorogomilovski markt. In de Russische koelcellen ligt nog on geveer 150.000 ton aan Ameri kaanse kippenpootjes, maar dat is amper genoeg voor twee maanden. Russische, Neder landse en Braziliaanse kip zullen de plaats van de Amerikaanse pootjes moeten innemen, maar voor de armlastigsten is dat een probleem. Kip uit de VS is onge veer 20 procent goedkoper. Loedmilla Nazarova is dan ook tegen de boycot. „Wat maakt het uit? Russen zijn al zo vaak vergiftigd, we zijn niet kapot te krijgen. Bovendien, aan Ameri kaanse kip verdienen we het meest." Een wachtende klant is het met haar eens. „Kijk naar mij. Ik eet al tien jaar Ameri kaanse kip. De hormonen heb ben mij niet veranderd." maastricht/anp - De rechtbank in Maastricht heeft gisteren bepaald dat het kraken van sim- locks in mobiele telefoons strafbaar is. Een man uit Voerendaal is veroordeeld tot een boete van 5000 euro omdat hij volgens de rechter inbreuk heeft gemaakt op auteursrechten van softwarele veranciers. Dit is de uitkomst van een proefproces. Het open baar ministerie heeft ongeveer drie jaar nagedacht voordat met het proces begon. In juli vorig jaar werd het al eens opgeschort omdat de rechtbank In Nederland sluiting van 76 bankfilialen extra onderzoek gelastte. Het draait allemaal om goedkope mobiele telefoontjes. In de felle concur rentieslag tussen de diverse telecomaanbieders werden ldanten gelokt met zeer goedkope mobiel tjes. Op de toestellen was echter een elektronisch slot aangebracht zodat alleen maar gebeld kon worden met een kaart van de aanbieder om te voorkomen dat consumenten de goedkope tele foons gebruikten voor een abonnement bij een ander bedrijf. Die sloten worden op grote schaal gekraakt. door Achilie Prick wolfsburg - Twee uur lang zat hij er gis teren tevreden bij. De terugtredende top man Ferdinand Piëch van Volkswagen pre senteerde voor de laatste keer de jaarcij fers van zijn concern. Goede cijfers. De in genieur nam in 1993 het destijds wanke lende concern bij de arm en levert het nu af als automobielgigant die record op re cord stapelt. Daarom konden de ietwat sombere vooruitzichten hem niet deren. Zelf gaat hij binnenkort negen maanden zeilen met zijn vrouw. Het VW-concem, met merken als Audi, Skoda en Seat, boekte in 2001 een re cordomzet van 88,5 miljard euro. Daar mee werd een nettowinst behaald van 2,9 miljard euro. Een stijging van 12 pro cent. Met de levering van ruim 5 miljoen auto's behaalde Volkswagen een wereld wijd marktaandeel van 12,4 procent. Het concern biedt inmiddels werk aan 324.000 mensen. Zijn opvolger Bernd Pischetsrieder was gisteren wat somber over de vooruitzich ten voor 2002. Hij verwacht hooguit een Ferdinand Piëch, de vertrekkende top man bij Volkswagen, gisteren op de persconferentie in Wolfsburg. Foto AP/Jörg Sarbach evenaring van de resultaten van vorig jaar. Met een fijne glimlach schoof Piëch alle vragen door naar zijn opvolger. Hij had altijd al een broertje dood aan publi citeit en zal de schijnwerpers van de me dia niet missen. Zelden gaf hij een inter view. Bovendien had hij het te druk. Niet alleen als bestuursvoorzitter, maar ook als ingenieur. Piëch - kleinzoon van sportwagen- én Keverontwerper Ferdi nand Porsche - dook eenmaal in de twee weken de tekenkamers in om zich te be moeien met nieuwe ontwerpen en tech niek. In 1993 leed het zieltogende Volkswagen miljardenverliezen en niemand gaf er nog een cent voor. Gigantische kostenbe sparingen en een veel efficiëntere pro ductiewijze waren de eerste bouwstenen van Piëchs succes. Zo rolde er van één band niet langer één type auto, maar werden de robots steeds geavanceerder en maakten ze met dezelfde basismateri alen diverse autotypen. Ook nam hij merken als Skoda en Seat over waarmee hij met nieuwe modellen succes behaalde. Hij lanceerde een nieu we Golf die is uitgegroeid tot een van de best verkochte auto's. Binnenkort zal de 21,5 miljoenste van de band rollen en daarmee de Kever als meest gemaakte auto passeren. In de VS kwam hernieuwde aandacht voor het merk Volkswagen door het suc ces van de opvolger van de Kever, de Beetle. Ook een idee van Piëch. Tussen door nam hij klassieke automerken als Bugatti, Lamborghini en Bentley over en heeft VW onlangs voor het eerst een prestigieuze luxewagen gepresenteerd. Met de Phaeton hoeft de Volkswagenrij der die toe is aan luxe, niet meer over te stappen naar de concurrentenAHercedes of BMW. Opvolger Pischetsrieder zal de strategie van meer typen en klassen verder uit bouwen. Het concern wil uiteindelijk een zo breed mogelijk aanbod in huis heb ben. Volgend jaar wordt vermoedelijk een nieuwe ruimtewagen gelanceerd. De nieuwe topman liet weten dat Volkswa gen in China met een speciaal voor die markt aangepaste Passat voet aan de grond wil krijgen. Verder is voorzichtigheid troef. Plannen om via een groter belang in Scania stevi ger in het vrachtwagensegment te gaan zitten, zijn op een laag pitje gezet. En ook de geruchten dat Volkswagen in de For mule 1 zou stappen, werden van tafel ge veegd. „Voorlopig kijken wij liever naar formule 1zeker zolang de concurrenten er veel geld aan uitgeven," reageerde Piëch. Hij wilde nog maar eens bena drukken dat hij als ingenieur ook altijd goed op de centen heeft gepast.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9