'Taliban en al-Qaeda bij Gardez verslagen' BUITENLAND Milosevic mag alle getuigen verhoren Jury: Texaanse kindermoordenares wist wat ze deed Vluchtelingen leggen verkeer in tunnel stil Open zenuw Twee dode kapers krijgen alsnog visum voor de VS Immigratiedebat Italië na twee tragedies op zee Wereld geeft veel geld voor rust in Macedonië ankrijk blijft bij oycot Brits rund - Frankrijk staat de ko- :nde drie maanden nog geen iort van Brits rundvlees toe, een uitspraak van het •opese Hof van Justitie dat fboycot illegaal is. Dat heeft IFranse minister van land- mv gisteren gezegd. In de- mber bepaalde het hof dat «besluit van Parijs om de im- jtvan Brits rundvlees te blij- bboycotten uit angst voor de ke-koeienziekte tegen de opese wetgeving is. De Eu- ese Commissie maakte het lortverbod drie jaar al gele- q ongedaan. euw overleg rieken en Turken kara - Griekenland en Tur- ezijn een nieuwe ronde van 131 sprekingen begonnen om e ui onderlinge betrekkingen te beteren. De gesprekken ,e «ten e n einde maken aan i eeuwenoude vijandigheid. 06 eerste ontmoeting was gis- n en in Ankara. De volgende [e ide is volgende maand in e' iene. De vijandschap tussen na rkije en Griekenland gaat te- er [tot de Ottomaanse over ling van Griekenland, die 31 ihonderd jaar duurde, en tot 311 gin 20ste eeuw duurde. De 3e tste jaren is er sprake van Z(| i verbetering van de onder in ;e verhoudingen. o" armsysteem in i tegen terreur 'e' jhincton - De Amerikaanse ,ai oriteiten hebben een alarm- eem in het leven geroepen 01 de bevolking waarschuwt n en mogelijke terroristische 'a ïslagen. De methoden die na !n ïanslagen in september wer- a igebmikt, waren voor veel e' ïsen te vaag. In het nieuwe ie' teem worden kleuren ge- Sli ikt om de ernst van de situa- oa aan te geven. Als er ernstig '0( ening wordt gehouden met aanslag, wordt de kleur j ld gebruikt. Bij groen is de l s het kleinst. Daartussen zit- 'P oranje, geel en blauw. Nu is jjjj prake van een gele fase. a, -president van prus gestorven ene - De voormalige presi- tvan Cyprus, Spyros Kypri- u, is gisteren op 69-jarige I lijd aan de gevolgen van ker gestorven. Kyprianou :11 na de dood van de eerste lident van Cyprus, aartsbis- ipMakarios, van 1977 tot 1 staatshoofd van het tussen sche Grieken en Turken leelde eiland. Van 1996 tot 1 was hij voorzitter van het -0 ement. De in Groot-Brittan- tot advocaat opgeleide Ky- nou kampte al jaren met slechte gezondheid. nden wil 306 eter hoge toren den - Een Londense raad ft de plannen goedgekeurd rwat het hoogste gebouw Europa moet worden. De en wordt 306 meter hoog, en rtreft daarmee de huidige s„ loper, de Commerzbank in tkfurt (259 meter). In het ouw, bijgenaamd Shard of ss (glasscherf) komen 66 [es met kantoren, wonin- hotels, restaurants en win- ar' Het wordt aan de zuidelij- tever van de Thames ge- wd. Door monumenten- [iskritiek geleverd op het l Zo zou de wolkenkrabber 'aul s Cathedral vanuit het len aan het oog onttrekken. Tgerije erkent 0, rbers als taal IERS - Het Berbers wordt een ,s Ciële taal in Algerije. Dit I ft president Bouteflika giste- P gezegd. De aankondiging sint drie dagen na de oproep leiders van de Berbers om n verkiezingen op 30 mei te "J cotten. De Berbers vormen eveer eenvijfde van de 31 oen Algerijnen. In de regio ylië riepen stamoudsten en 5 lerleiders op tot de boycot, dat hun eisen tot taalkundi- en culturele erkenning nog zijn ingewilligd. Vorig jaar ten er bloedige rellen in Ka- 1,1 iè. in) I: Ook kindertal me landen lager "vork - Niet alleen in Euro- en Noord-Amerika, maar Azië, Latijns-Amerika en re 'a neemt het kindertal af. 1' kundigen van de VN schrij- 1-1 ineen gisteren gepubliceer- e' bidie dat deze ontwikkeling o' beslissende invloed kan ?'s jben op de groei van de we- 'evolking. In plaats van de 1- spelde tien miljard aardbe is in 2100 zou de groei be kt kunnen blijven tot acht a !en miljard. Bepalend zijn 74 ba 'en waar nu al 43 procent ko de wereldbevolking woont, ni 31 is het gemiddelde kinder- Per vrouw 2,1 tot 5. In Euro- be sdat 1,34 en in Japan 1,33. woensdag 13 maart 2002 calais/anp - Het goederenver keer door de Kanaaltunnel ligt voor onbepaalde tijd stil. Dat heeft de Franse spoorwegmaat schappij SCNF besloten. Reden voor de maatregel is dat illegale immigranten voortdurend pro beren met de goederentreinen naar Engeland te gaan. Vrijdag werd het goederenver keer door de Kanaaltunnel al stilgelegd, omdat tweehonderd asielzoekers tot het spoorweg emplacement waren doorge drongen. Een woordvoerster van de SNCF liet weten dat maandag is geprobeerd om vier goederentreinen te laten ver trekken. Telkens probeerden ongeveer vijftig asielzoekers op de wagons te klimmen. De SN CF dringt bij de Franse politie aan op een betere beveiliging. gardez/afp-rtr - Amerikaanse strijdkrachten en Afghaanse bondgenoten hebben de strij ders van al-Oaeda en de Taliban verdreven uit het berggebied ten zuiden van de stad Gar dez in het oosten van Afghanistan. De rebel len zouden zich terugtrekken uit de Shahi Kot-vallei naar de Pakistaanse grens, aldus een Afghaanse generaal gisteren. De militaire operatie 'Anaconda' in het ge bied begon op 2 maart. Het is het grootste grondoffensief van de Amerikanen in Afgha nistan tot nu toe. Meer dan 1.200 Ameri kaanse militairen zijn bij de strijd ingezet. Acht Amerikanen zijn omgekomen tijdens de operatie. Een functionaris van het Pentagon in Was hington zei gisteren dat de gevechten in het berggebied nog niet helemaal voorbij zijn. „De laatste strijders van al-Qaeda en de Ta liban worden opgerold. Ze zitten verscholen in kleine verspreide verzetshaarden", aldus luchtmachtgeneraal John Rosa. Volgens de generaal moeten nog veel grot ten worden doorzocht waar de strijders van al-Qaeda en de Taliban zich hadden ver stopt. Door de aanwezigheid van onder meer boobytraps en landmijnen kunnen de grotten alleen maar met grote voorzichtig heid worden doorzocht, en neemt de schoonmaakactie veel tijd in beslag. Rosa zei ook dat gisteren meer dan 180 luchtaanvallen zijn uitgevoerd, en dat meer dan honderd bommen gedropt zijn. Daar- srinagar - In delen van India wil de hoog opgelopen spanning tussen moslims en hindoes maar niet wijken. Deze jonge moslim in Srinagar in de deelstaat Kashmir gooit een traangasgranaat terug naar de oproerpolitie tij dens religieus getinte rellen. Die ontstonden nadat een parlementariër van de radicale hindoepartij BJP had ge zegd dat een relikwie in de Kashmirse plaats Hazratbal niet aan de profeet Mohammed behoorde, maar aan een hindoe-heilige. Ook elders blijft het roerig. Zo mogen hin- doenationalisten vrijdag geen gebedsbijeenkomst houden bij de overblijfselen van een vernielde moskee in Ayodhya in de deelstaat Uttar Pradesh. Dat heeft het hoogge rechtshof vandaag bepaald. De Wereldhindoeraad had toestemming voor de bijeenkomst geëist, maar het hof zag geen reden om af te wijken van een uitspraak uit 1994, die een verbod inhoudt op religieuze activiteiten bij de resten van de moskee. De Wereldhindoeraad liet giste ren al weten dat de bijeenkomst hoe dan ook doorgaat. De hindoes zijn van plan vrijdag stenen en pilaren te ze genen die gebruikt moeten worden bij de bouw van een tempel op de plek van de moskee, die in 1992 door dui zenden militante hindoes werd vernietigd. Vorige maand staken moslims in de deelstaat Gujarat een trein in brand waarin hindoes zaten die een bedevaart naar Ayodhya hadden gemaakt. De brand en daaropvolgend geweld kostte aan 700 mensen het leven, voornamelijk moslims. Foto: AFP/Sajdjad Hussein mee komt het totaal aantal bommen boven de 2.500. Bij een van die Amerikaanse lucht aanvallen, vorige week op een voertuig dat aan al-Qaeda zou toebehoren, zijn zeker veertien mensen omgekomen, onder wie vrouwen en kinderen. Dat heeft het Cen traal Commando van het Amerikaanse leger gisteren gezegd. Het is onduidelijk waarom het Pentagon op eens met specifieke informatie komt. Eerder zei het Amerikaanse ministerie van defensie dat bij aanvallen honderden leden van de Taliban en al-Qaeda waren gedood, maar specifieke aantallen werden nooit genoemd. Het is niet duidelijk hoeveel vrouwen en kinderen zijn omgekomen. Zeker is dat een kind gewond raakte. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De vliegschool in Florida waar twee terroristen les namen, heeft een halfjaar na de aanslagen op het WTC en het Pentagon de visa van de op 11 september omgekomen Moha- med Atta en Marwan Alshehhi ontvangen. Beide aanvragen voor een studentenvisum waren goedgekeurd. Politici hebben onthutst gereageerd op deze wanprestatie van de Immigratie en Naturalisatiedienst (INS). De visa waren in augustus 2000 aangevraagd via vliegschool Huffman Aviation International, net voor de mannen met hun studie begonnen. De visum-aanvragen zijn vol gens de gegevens van de INS in de zomer van 2001 goedge keurd, een halfjaar nadat de twee hun opleiding hadden af gerond. De verzending van de papieren liet daarna nog ruim een halfjaar op zich wachten. De dienst wijt dat aan achter stand in de verwerking van aan vragen en een achterhaald ver werkingssysteem De INS noemde het eigen optre den 'beschamend', maar wees erop dat de mannen het land waren binnengekomen op toe ristenvisa. Hun studievisa wer den in juli en augustus goedge keurd, toen nog niets over hun terroristische banden bekend was. De directeur van Huffman Aviation gaf de papieren giste ren aan CNN en andere media. De INS lag al onder vuur in het Congres, en kreeg gisteren op nieuw het verwijt incompetent te zijn. door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Twee rampen op zee met meer dan zestig doden binnen drie dagen hebben gezorgd voor verdere escalatie van het toch al heftige immigratiedebat in Ita lië. Het centrum-rechtse kabi- net-Berlusconi, dat eind vorig jaar een fors aangescherpte im migratiewetgeving introduceer de, stuit daarbij op heftige kri tiek van de katholieke kerk. Vol gens kardinaal Camillo Ruini, voorzitter van de bisschoppen synode, geurt de nieuwe wet naar vreemdelingenangst. De kritiek van Ruini kreeg giste ren een prominente plaats in al le Italiaanse kranten. De kardi naal keert zich vooral tegen wetsbepalingen die voorschrij ven dat een immigrant een werkgeversverklaring moet kun nen tonen om een verblijfsver gunning te kunnen krijgen. Vol gens Ruini degradeert dat immi granten tot contractarbeiders, en maakt het gezinshereniging in Italië vrijwel onmogelijk. Onderwerp van kritiek is ook het regeringsbesluit om oorlogs schepen in te zetten tegen de immigrantenstroom die in brak ke bootjes van mensensmokke laars Italië probeert te bereiken. Er wordt een onderzoek inge steld naar te late hulpverlening door de marine bij de ramp vo rige week vrijdag in de Straat van Sicilië, waarbij vermoedelijk meer dan vijftig mensen om het leven zijn gekomen. Een houten scheepje vol met il legale immigranten uit Noord- Afrika raakte in ruw weer in moeilijkheden en werd door een vissersboot op sleeptouw geno men. Het bootje kapseisde, en hulp van een patrouillerend oorlogsschip kwam veel te laat, volgens defensie omdat een van de helicopters aan boord mo- torpech had. Maandag verging een uit Albanië afkomstige rub berboot met vijftig mensen aan boord. De lijken van zes Albanezen zijn inmiddels geborgen. 22 opva renden werden gered. De rest wordt vermist. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Met een bijdrage voor dit jaar van 307 miljoen euro probeert de internationale ge meenschap de rust in Macedo nië te verzekeren. Op een do norconferentie in Brussel heb ben 59 landen en internationale organisaties dat geld gisteren sa men op tafel gelegd. Het is twee keer zo veel ais verwacht. Bijna eenderde komt van de Europese Commissie. Nederland draagt 45 miljoen bij. De donorconferentie, opgezet door de Europese Unie en de Wereldbank, is bedoeld om Ma cedonië weer op de rails te krij gen. Het geld is tegelijkertijd een beloning voor goed gedrag. Ze ven maanden lang balanceerde het land vorig jaar door de ge vechten tussen het'regeringsle ger en etnische Albanezen op de rand van een burgeroorlog. Mede dankzij de pendeldiplo matie van westerse politici en diplomaten bleef de crisis bin nen de perken, en kwam vorig jaar een vredesakkoord tot stand. Duizend NAVO-militai- ren zorgen er momenteel voor dat een nieuwe crisis wordt voorkomen. Het geld van de in ternationale gemeenschap moet uitzicht bieden op wederop bouw en economisch herstel Premier Georgievski noemde de royale bijdrage 'een keerpunt'. De regering van Macedonië kreeg wel de waarschuwing dat donorgeld ook verplichtingen met zich meebrengt. Macedonië moet zijn financiën saneren, zorgen voor hervormingen en de corruptie aanpakken. Onge veer tweederde van het geld is bedoeld als bijdrage aan de schuldsanering van het land. De rest gaat op aan de wederop bouw en de uitvoering van het vredesverdrag van Ohrid. door Simone van Driel den haag - Slobodan Milosevic heeft het recht om alle getuigen tegen hem aan een kruisverhoor te onderwerpen. Mensen van wie de aanklagers alleen schrif telijke getuigenissen wilden in dienen, moeten daarom toch persoonlijk voor het Joegoslavië- tribunaal verschijnen. De rech ters in het proces tegen Milose vic hebben dit besloten, nadat de ex-president van Joegoslavië zich fel had verzet tegen 'onbe trouwbare verklaringen van on zichtbare getuigen'. Het gebruik van schriftelijke ver klaringen komt bij het Joegosla- vië-tribunaal veelvuldig voor, omdat met het horen van getui gen over dezelfde gebeurtenis sen veel tijd heen gaat. Voor waarde is dat die verklaringen alleen aanvullend zijn op wat getuigen in de rechtszaal heb ben gezegd, en dat zij geen be trekking hebben op rechtstreeks handelen van een verdachte. De aanklagers wilden de schrif telijke verldaringen van 23 men sen gebruiken. Het besluit bete kent dat de inschatting dat het proces twee jaar gaat duren nog minder realistisch is geworden. Milosevic, beschuldigd van mis daden tegen de menselijkheid in Kosovo, Kroatië en Bosnië, wei gert zich door een advocaat te laten bijstaan. In plaats daarvan onderwerpt hij voor het - vol gens hem 'illegale' - tribunaal elke getuige aan langdurig kruis verhoor. Gisteren ondervroeg hij Hazbi Loku, een 41-jarig Albanees schoolhoofd uit Kotlina. Loku had getuigd over onder meer de moord op 22 jonge mannen uit zijn dorp, die door Joegoslavi sche soldaten en Servische poli tie in putten waren gegooid en daarna door explosieven wer den gedood. Milosevic hanteerde zijn gebrui kelijke tactiek om niet in te gaan op wat getuigen vertellen, maar hen te bombarderen met vragen over gekidnapte en gedode Ser vische burgers, politieagenten en Albanezen die 'loyaal aan Servië' waren. Net als bijna alle getuigen zei Loku daar niet van te weten, evenmin als over ac ties van het Kosovo Bevrijdings leger. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De twaalf juryleden had den maar drie uur en veertig minuten nodig om de vraag te beantwoorden die de Amerikaanse samenleving al maan den bezig houdt. Is de psychotische An drea Yates (37), die haar vijf kinderen verdronk in een badkuip, schuldig aan moord? Ja, zeiden de vier mannen en acht vrouwen in de jurybanken van de rechtszaal in Houston, Texas, stuk voor stuk. Guilty as charged. Yates hangt nu de doodstraf boven het hoofd. De kindermoordenares, de arm van haar advocaat om zich heengeslagen, hoorde het vonnis eerst roerloos aan. Daarna knikte ze verschillende keren. Net voor ze de rechtszaal verliet, keek ze even om naar haar moeder. Haar man Russell Ya tes, die steeds achter haar heeft gestaan sinds de dramatische gebeurtenissen in juni vorig jaar, legde zijn hoofd in zijn schoot. Hij had gehoopt op vrijspraak wegens ontoerekeningsvatbaarheid. Niemand betwijfelt dat Andrea Yates zwaar psychisch gestoord is. Ze lijdt al ja ren aan een zeer ernstige vorm van post partum depressie, een mentale stoornis die zich kan voordoen na de geboorte van kinderen, en die bij haar gepaard ging met psychoses. Na haar diagnose kregen zij en haar man nog een kind, probeerde ze twee keer zelfmoord te ple gen en werd ze verschillende keren in een inrichting opgenomen. Op de ochtend van 20 juni vorig jaar ver- Advocaat Parnham slaat zijn arm om Andrea Yates heen, net voordat zij het 'schuldig' te horen krijgt. Foto: AP/KHOU-TV dronk ze haar kinderen Noah (7), John (5), Paul (3), Luke (2) en Mary (6 maan den) één voor één thuis in het bad, nadat haar man het huis had verlaten om naar rijn werk bij NASA te gaan. Ze legde vier van de kinderen op bed, en belde haai man en de politie. Noah werd drijvend in het water in de badkuip aangetroffen. In januari begon haar rechtszaak, en vanaf het begin was duidelijk dat het een moeilijke zaak zou worden. Ja, Andrea Yates was gestoord. Maar was ze ontoe rekeningsvatbaar volgens de letter van de wet in Texas? Wist ze ondanks haar psy chische gemoedstoestand dat wat ze deed fout was? De aanklagers vonden dat ze op die dra matische dag genoeg bij zinnen was om goed van kwaad te onderscheiden. Ze belde immers zelf het alarmnummer 911 na haar gruwelijke daad. Russell Yates, de familie en haar verdediging vonden niet dat Andrea op dat moment nog rationeel kon denken. Ze voerden aan dat de moe der meende haar kinderen te moeten redden van de duivel, en dat ze op grond daarvan ontoerekeningsvatbaar moest worden verklaard. De zaak leidde tot hef tige debatten in het land. De meningen liepen uiteen van oproepen haar de doodstraf te geven tot pleidooin voor compassie met deze ernstig gdroorde moeder. Gevraagd naar haar verwachtingen van het vonnis zei Andrea Yates 'te willen wat God wil', aldus haar advocaat George Parnham voorafgaand aan de uitspraak. Na afloop zei hij dat ze 'zeer overstuur' was. Parnham zei zich te voelen alsof de klok was teruggedraaid naar de tijd van heksenprocessen. Hij riep de staat Texas op rijn rigide interpretatie van het begrip ontoerekeningsvatbaarheid te verande ren. Had de jury ervoor gekozen Yates niet schuldig te verklaren, dan was ze naar een pyschiatrisch ziekenhuis ge gaan. Na hun schuldig' van gisteren, moeten de twaalf juryleden zich vanaf morgen buigen over de vraag of Andrea Yates voor haar kindermoorden de dood mid dels een injectie verdient. Het alternatief is levenslange gevangenisstraf.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7