Een handige flop uit een blauwe envelop BELASTING Temperatuur bij Belastingtelefoon loopt op Het ABC van de belastingaangifte Informatie vergare\ vaak het halve wer aaa bbb ddd fff ggg hhh kkk lll mmm ppp rrr woensdag 13 MAART 200] door Kees Bechtold De Belastingtelefoon beschikt over 298 lijnen. Op acht plekken in het land zitten speciaal getrainde medewerkers klaar om vragen te beantwoorden. „Veel mensen vullen pas in de laatste twee weken van maart hun belastingformulier in", zegt Roel van Steenwijk, hoofd van de Eenheid Particulieren van de Belastingdienst in Utrecht. In de laatste week is het alle hens aan dek in de acht belasting kantoren. „Dan bellen er tussen de 35.000 en 40.000 mensen per dag. Als er nog meer capaciteit nodig is kunnen we nog 80 tot 100 toestellen op de kantoren bijschakelen. Zo'n 150.000 mensen zijn niet in staat zelf hun be lastingformulier in te vullen. We houden er reke ning mee dat er dit jaar met het nieuwe belasting systeem 350.000 zijn." Verder komen er ook nog zo'n één twee telefoontjes per minuut binnen met vragen over oudere belastingjaren. Alle vra gen worden in principe meteen beantwoord. Het antwoord op de meeste gestelde vragen hebben de medewerkers standaard op een beeldscherm voor hun neus staan. Op vier beeldschermen bij BelTel -zoals mede werkers het noemen - valt van seconde tot secon de af te lezen hoeveel telefoontjes er worden afge handeld. op welke vestiging en de duur ervan. Ge middeld heeft een belastingmedewerker een bel ler vier minuten aan de lijn, inclusief nawerktijd. ,,Na elk gesprek heeft de medewerker tien secon den de tijd om de aard van het gesprek te turven. Zo krijgen we inzicht in de vragen. Bij de training van onze medewerkers kunnen we daar rekening mee houden", zegt Van Steenwijk. Niet alleen de kwantiteit van de telefoontjes, ook de kwaliteit wordt voortdurend gemeten, zodat de klant op zijn wenken wordt bediend. „Elke twee weken belt het Nipo voor ons op met 2000 tot 3000 vi agen. Die worden door onze fiscalisten op gesteld. We letten op of de antwoorden volledig zijn en op de houding van de medewerkers", zegt Hans van Rossum, landelijk verantwoordelijk voor de kwantiteit en de kwaliteit van de Belastingtele foon. Alle medewerkers zijn van hbo- of acade misch niveau. „In piektijden maken we veel ge bruik van studenten fiscaal recht of fiscale econo mie." Ervaring leert dat op er maandag meer telefoon tjes zij dan op vrijdag en dat er gedurende de dag diverse pieken zijn. „Je merkt dat mensen in het weekeinde eens voor hun belastingformulieren gaan zitten. Ze stuiten op problemen en bellen 's maandags. Ook tijdens pauzes in het werk, stijgt het aantal telefoontjes", zegt Van Steenwijk. Een beeldscherm laat een piek zien om acht uur 's ochtends en om half elf. „Door de jarenlange er varing met de BelTel kunnen we een inschatting maken hoeveel mensen we op welk moment be schikbaar moeten hebben. Ook als er in kranten verhalen hebben gestaan over belastingen merken ze dat bij de Belastingte lefoon meteen. „Wij bekijken welke onderwerpen de kranten behandelen en richten ons daar speci aal op bij de voorbereiding." De Belastingtelefoon is te bereiken onder het gratis nummer 0800-0543. Openingstijden: maandag t/m zaterdag van 8-22 uur, vrijdag van 8-17 uur. Op het gratis nummer 0800-0043 kun nen brochures, diskettes en formulieren worden aangevraagd. door Paul Vertinden De Belastingdienst heeft dit jaar 5,6 miljoen mensen een aangifte diskette gestuurd. Vooral voor mensen die een niet al te gecom pliceerd fiscaal leven leiden, is de flop uit de blauwe envelop een zeer handig hulpmiddel. Zeker nu het nieuwe belasting stelsel toch even de wenkbrau wen doet fronsen bij het invul len van de aangifte, komt de dis kette goed van pas. De floppy loodst je op systematische wijze vanzelf door boxen, aftrekpos ten en heffingskortingen heen. Vorig jaar maakten 1,5 miljoen belastingbetalers gebruik van de diskette. Gingen die diskettes toen alleen nog naar mensen die daar al eerder gebruik van hadden gemaakt of die er om hadden gevraagd. Verplicht is het niet, maar de Belasting dienst rekent er op dat dit jaar zo'n 2,5 miljoen mensen elek tronisch aangifte doen. Makkelijker voor de Belasting dienst maar ook voor de belas tingbetaler. En leuker - tenmin ste als je te veel belasting hebt betaald - want met één druk op de knop zegt de flop hoeveel je terugkrijgt. Als alles tenminste goed ingevuld is. Is het nou rfloeilijk om de dis kette in te vullen? Nee. Alles wijst zich vanzelf. Het meeste werk blijft - net als bij de tradi tionele aangifte - het verzame len van de gegevens: jaaropgave salaris, betaalde hypotheekren te, de WOZ-waarde van het huis, betaalde rente op studie schuld etcetera. Met die gegevens in de hand is het een kwestie van invullen. Foto's Ron Pichel Vul de WOZ-waarde van het huis in en de floppy rekent au tomatisch uit hoe hoog het ei- genwoningforfait is. En vul in Box 3 (sparen en beleggen) in hoe hoog de waarde van aande len/spaargeld aan het begin van het jaar was en hoeveel aan het einde en de computer calculeert het bedrag dat bij het inkomen geteld moet worden. De diskette kan ook aardige tips geven. Want bij elke vraag kan de helpfunctie worden opgeroe pen. Goed, die informatie staat ook in bijlagen bij het traditionele formulier, maar nu word je met een druk op de knop naar de juiste toelichting geleid, waar binnen dan weer verder door geklikt kan worden. Handig is ook het 'schuiven' met bedragen. Fiscale partners (gehuwden, mensen die langdu rig samenwonen) kunnen sa men een diskette invullen. In een aantal gevallen (bijvoor beeld hypotheekrente) kunnen ze zelf bepalen wie wat aftrekt. Aangezien de belastingdiskette direct uitrekent hoeveel iemand moet betalen of zal ontvangen, kunnen de partners zodanig schuiven met aftrekposten dat ze direct zien hoe ze optimaal fiscaal voordeel halen. Andere handigheidjes: de euro calculator. Die rekent niet alleen om van gulden naar euro, maar zet dat bedrag ook gelijk op de goede plek. Of als je al vaker di gitaal aangifte hebt gedaan en de oude aangifte nog op je pc staat, dan worden alle persoon lijke gegevens met een druk op de knop overgenomen. Zoals gezegd, de computer neemt je mee door alle boxen, aftrekposten en bijzondere situ aties. Uiteindelijk kom je dan bij de overzichten waarbij helder te zien is hoe je er fiscaal voorstaat: het verdiende inkomen, het be lastbare inkomen, de aftrekpos ten, de heffingskortingen en dan helemaal onderdaan de streep het bedrag aan te veel of te wei nig betaalde belasting. Dan zijn het nog een paar druk ken op de knop om de gegevens vast te zetten op de diskette (die per post verstuurd moet wor den) of ze supersnel per modem naar de Belastingdienst te zen den. Wel is het eenmalig nodig .een elektronische handtekening (een soort pincode) aan te vra gen. Een makkie dus, die belasting flop. Toch zal voor menigeen met computerangst de barrière hoog blijven. Maar voor dege nen die een klein beetje begrij pen hoe het systeem in elkaar zit en niet al te veel bijzondere fiscale situaties hebben, is het werken met de diskette een fluitje van een eurocent. door Jos van Rijsingen Hebt u uw schoenendoos met bonnetjes al klaar staan om ge zellig aan de belastingaangifte te beginnen? Of heeft u een 'man netje' die er elk jaar wel weg mee weet? Nou, al die, soms creatief bijeen gesprokkelde, re keningen om een royale post beroepskosten op te voeren, kunnen bij het oud papier wor den gezet. Beroepskosten zijn namelijk niet meer aftrekbaar. Jammer maar helaas, ook voor de muzikant die een groot deel van zijn salaris ziet opgaan aan zijn muziekinstrument. Het nieuwe belastingstelsel werd vorig jaar al van kracht, maar de ontploffing waarmee de introductie gepaard ging, wordt nu pas goed gevoeld. De zer dagen moeten miljoenen Nederlanders hun aangifte doen en zelfs fervente belastingont kenners - 'Ik wil er niks mee te maken hebben, ik betaal wat ik moet betalen' - ontkomen er niet aan zich in de materie te verdiepen. Voorbeeldje: iemand die vijfjaar geleden een hypotheek afsloot, moet nu beslissen of hij de bij behorende kapitaalverzekering in box 1 wil of niet. Als hij niks doet, komt de verzekering waar mee het aflossingskapitaal bij een wordt gespaard automa tisch in box 3 en misschien is dat wel erg ongunstig. Box 1, box 3? Het Nederlandse belastingstelsel is volledig op de schop gegaan. Inkomsten vallen in maximaal drie verschillende boxen met bijbehorende belas tingtarieven. De belastingvrije som - een deel van het inkomen waarover geen belasting wordt geheven - is afgeschaft. Daar voor in de plaats zijn heffings kortingen gekomen. Eerst wordt uitgerekend hoeveel belasting iemand moet betalen en dan wordt daar een korting op losge laten. Het voordeel is dan voor di iedereen even groot en dal eerlijker. En omdat dat voor de pol nog niet eerlijk genoeg is altijd wel groeperingen zijr. tekort komen, zijn er metei maar een stuk of tien versi lende heffingskortingen be dacht. En passant kunnen ook andere nuttig geachte [i' ken, zoals werken voor del1 of milieuvriendelijke of ma f' schappelijk nuttig investei worden bevorderd. Willem Vermeend, een vai jj bedenkers van het belastir plan, voorspelde dat de be tingadviseurs brodeloos zi worden, zo eenvoudig zati lemaal in elkaar. Misschiet den we het op den duur a simpeler, maar vooralsnog alleen maar nieuw en om nig. De werkelijkheid is dat be tingadviseurs het werk na )f lijks aankunnen en ook de lastingtelefoon, de belastii vice van de vakbonden en vrijwillige stoottroepen vai j". ouderenbonden overuren 1 ken. Maar voordat u uwaa gaat of laat invullen, moet formatie worden verzamel Vorig jaar ging de discussii over of iedereen er wel zo\ op vooruit ging als was va ,n spiegeld. Een 50-jarige \ve de met een belastbaar inki van 30.000 euro zou zo n euro beter af zijn. Een gep neerde met hetzelfde ink" kwam op een plus van 61 In werkelijkheid liepen de taten verder uiteen omdat persoonlijke situatie andi de aftrekposten verschilkt een deel van de meevaller fingskorting) door de bela dienst rechtstreeks op dei u ning van de partner werd| stort. Nu de aangifte echt moet' den ingevuld, zal pas blijkt de meevallers hout snijdet Minder aftrek beroepskost g geen aftrek voor woon-we sc keer, afschaffen van de aft |e( van consumptieve rente, 11 v king van de hypotheekaft] en Het zou kunnen dat de te: ,0( ve flink tegenvalt. En dat 1 n[ niet alleen aan het feit dat principe alles in euro's wc uitgedrukt. b! rij slt aangiftebiljet - Dit biljet wordt gebruikt om de belastingaangifte te doen. De belas tingdienst adviseert elektronische aangifte (Q-biljet) vanwege de rekenprogramma's en -mogelijkheden. De belangrijkste biljet ten zijn verder de E, P, F, T en TH-biljetten. aanmerkelijk belang - Degenen (vaak de ondernemers zelf) die meer dan vijf pro cent van de aandelen in een BV hebben, hebben een aanmerkelijk belang. Zij beta len over de inkomsten uit dit belang 25 procent belasting. afsluitprovisie - Provisie die betaald wordt bij aangaan van geldlening voor de eigen woning. Net als de rente blijft deze aftrek baar als het niet meer is dan 1,5 procent van de schuld (en maximaal 3630 euro). agaath-lening - Dit is het beschikbaar stel len van kapitaal aan startende onderne mers. Zie onder durfkapitaal. belastbaar inkomen - Dat is het inkomen waarover belasting wordt geheven. Per box wordt het belastbaar inkomen afzonderlijk vastgesteld. Daarover worden tarieven ge heven die voor die boxen gelden. beroepskosten - In het nieuwe stelsel gro tendeels afgeschaft. Alleen voor woon werkverkeer zijn nog enkele aftrekmogelijk heden. Een aantal kosten mag de werkge ver wel belastingvrij vergoeden. boxensysteem - Met het boxensysteem is ons nieuwe belastingstelsel uniek in de we reld. Inkomsten uit werk, uitkering of de woning worden in box 1 progressief belast. Sparen en beleggen worden tegen een vast tarief belast in box 3 belast. In box 2 wor den de inkomsten belast als men een aan merkelijk belang heeft in een onderneming (meer dan 5 procent van de aandelen). buitengewone uitgaven - Uitgaven VOOI ziekte, sommige kosten levensonderhoud, studiekosten en kosten kinderopvang. De laatste zijn alleen aftrekbaar in box 1De rest als persoonsgebonden aftrek in alle boxen. Zie: persoonsgebonden aftrek. bijlagen - Vroeger was het gebruikelijk bij lagen (jaaropgave, rekeningen, etc) met de aangifte mee te sturen. Omdat alle aangif ten, ook de papieren, via de computer wor den verwerkt, kan dat niet meer. Als de Be lastingdienst later bewijzen wil zien, vraagt ze daar om. ccc carpooling - Bij een gewone carpoolrege ling die onderling is afgesproken, kan elke deelnemer zijn onbelaste vergoeding blij ven ontvangen. Bij carpooling die de werk gever organiseert, kan deze elke deelnemer een extra onbelaste meerijdbonus geven of de chauffeur een vergoeding van 27 euro cent per km. computer - Computerkosten zijn niet meer aftrekbaar als beroepskosten, wel zijn, on der bepaalde beperkingen, onbelaste ver goedingen toegestaan. durfkapitaal - Voor risicovolle beleggin gen (tante Agaath) geldt een extra vermo gensvrijstelling en een extra heffingskorting van 1,3 procent van het durfkapitaal. eigenwoningforfait - Komt in de plaats van het huurwaardeforfait. Het is het per centage van de waarde van de woning dat in box 1 als inkomen moet worden opgege ven. Daar tegenover staan kosten, zoals hy potheekrente. Het saldo zal vaak negatief zijn (dus aftrekpost), als de hypotheek is af gelost resteert alleen een bijteüing. fietsaftrek - Als voor het woon-werkver- keer (verder dan 10 km!) de fiets wordt ge bruikt, levert dat onder voorwaarden (ver klaring, etc) een aftrekpost op. fiscale partners - Iedereen die getrouwd is of geregistreerd partner. Mensen die langer dan zes maanden een gezamenlijke huis houding hebben gevoerd (en bij de ge meente op hetzelfde adres staan ingeschre ven) kunnen er voor kiezen. Fiscale part ners kunnen kosten toerekenen aan degene met het hoogste inkomen. forfaitair inkomen - Een door de wetgever betrekkelijk willekeurig vastgesteld inko men. Zo wordt verondersteld dat mensen met vermogen (in box 3) een rendement (inkomen) halen van 4 procent, ongeacht de vraag of dat in werkelijkheid meer of minder is. gerijpte rente - Renteïnkomsten die zijn ontstaan (gerijpt) voor 1 januari 2001, wor den volgens de oude belastingwetgeving, dus progressief, belast, ook als ze na 1 ja nuari 2001 zijn uitgekeerd. Voor deze rente gelden wel de toenmalige vrijstellingen. giften - Giften aan instellingen die een goed doel nastreven en aan kerken blijven aftrekbaar. Als drempel geldt een mini mum van één procent van het gezamenlijk inkomen van beide partners uit alle boxen. Als via de notaris een periodieke gift wordt gegeven (minimaal vijf) jaar, geldt geen drempel. heffingskorting - Eerst wordt uitgerekend hoeveel belasting in de verschillende boxen moet worden betaald. Vervolgens wordt het in totaal te betalen bedrag verminderd met de heffingskortingen. hoofdverblijf - Het eigen huis kan alleen in box 1 worden afgetrokken, als het het hoofdverblijf is. De woning moet eigendom zijn en men moet er wonen. Een tweede (recreatie)woning geldt per definitie niet als hoofdverblijf en wordt belast bij het ver mogen in box 3. kapitaalverzekering - Deze verzekeringen waarvoor premies worden betaald, zijn be doeld aan het eind van de looptijd de hy potheek af te lossen (spaar- of levenhypo theek). Onder voorwaarden zijn de uitke ringen belastingvrij en wordt over de opge bouwde rente/dividend geen belasting be taald. lijfrentepremies - De aftrekmogelijkheid van betaalde premies voor een lijfrente (soort privé-pensioen) is fors beperkt. In het verleden mocht 2.757 euro per persoon worden afgetrokken. De ruimte is nu be perkt tot 1036 euro. Overdragen aan de werkende partner is er niet meer bij. Alleen als er een pensioentekort is, kan er meer worden afgetrokken. maaltijden - Maaltijden op de vaste werk plek mogen niet belastingvrij worden ver goed, maaltijden tijdens dienstreizen wel en ook mogen de extra kosten voor maaltij den (en energie) worden vergoed die men maakt omdat buiten de gewone werktijd wordt gewerkt. NOTARisKOSTEN - Bij aankoop van een wo ning zijn de notariskosten van de koopakte en de transportakte niet aftrekbaar. De no tariële kosten van de hypotheekakte daar entegen zijn wel aftrekbaar. 000 overgangsperiode - Bij scheiding zou de vertrekkende partner de te betalen hypo theekrente niet meer kunnen aftrekken. De woning is voor hem/haar namelijk geen hoofdverblijf meer. Er geldt na vertrek uit de woning een overgangsperiode van twee jaar dat renteaftrek mogelijk blijft. In de tussentijd moeten zaken definitief worden geregeld. persoonsgebonden aftrek - Dit nieuwe begrip omvat de vroegere buitengewone lasten en een aantal andere aftrekbare kos ten. Het is een optelsom van verschillende soorten aftrekposten die eerst in mindering wordt gebracht op inkomen in box 1. Als dat daardoor negatief wordt, kan het res tant in mindering worden gebracht op het inkomen uit sparen en beleggen (box 3); als dat onvoldoende soelaas biedt, kan het res tant worden afgetrokken in box 2. reisaftrek - Gebruik van de auto voor woon-werkverkeer levert geen aftrekpost meer op. Alleen als er aantoonbaar wordt gereisd met het openbaar vervoer of met de fiets (meer dan 10 km), is nog aftrek moge lijk. De werkgever mag nog wel een bedrag belastingvrij vergoeden. rendementsgrondslag - Die wordt ge vormd door de bezittingen minus schulden waarover in box 3 de vermogensrende- mentheffing wordt geheven. De eerste 2500 euro aan schuld is niet aftrekbaar. De ren dementsgrondslag wordt berekend op 1 ja nuari en 31 december. Het gemiddelde be drag wordt eerst nog verminderd met de vrijstelling van 17.600 euro per persoon (het dubbele voor partners). Het tarief be draagt 1,2 procent (30 procent over veron dersteld rendement van 4 procent). sss schenken - Ouders mogen hun kinderen elk jaar 3878 euro schenken zonder dat er schenkingsrecht hoeft te worden betaald. Als de kinderen tussen de 18 en 35 jaar zijn mag dat bedrag zelfs eenmalig 19.389 euro zijn. Het kan de ouders 1,2 procent vermo- gensrendementheffing schelen terwijl de kinderen er nog buiten vallen. Kleinkinde ren mag eenmaal per 24 maanden 2326 eu ro worden geschonken. soFiNUMMER - Dit is het eigen, speciale nummer dat aan iedere Nederlander wordt toegekend door de Belastingdienst en dat gebruikt wordt voor fiscale doeleinden en sociale uitkeringen. Als de aangifte op pa pier wordt gedaan, moet op elk blad dat van toepassing is en wordt uitgescheurd de naam en sofinummer worden ingevuld. SPJLARLOON - Kent uw bedrijf een winstde- lingsregeling (13de maand, etc) maar geen spaarloonregeling? Vraag om een lagere winstdeling, aan te vullen met het spaar loon van maximaal 788 euro. Over dit be drag hoeft geen belasting te worden inge houden en betaalt de werkgever maar 15 procent loonheffing. den aangegeven waarom langer uitsti dig is. vw vakantiewoning - De tweede en ven (vakantie) woning wordt in de box 3 b )ev' voor de economische waarde in het nv( keer. Dus de vrije verkoopwaarde. Als ,j met de, veelal oudere en lagere, WOZ waarde volstaat, zal de belasting dat>a[ lijk niet accepteren. Als de eigenaard |er kantiewoning voor 30 procent of m« gebruikt, mag de WOZ-waarde wel w opgegeven. vakbonden - Jammer voor de vakbon en hun leden, maar lidmaatschapsge zijn niet meer aftrekbaar als beroepsl Egj 1 vermogensrendementheffing - In pl ge van de vermogensbelasting en belas' over rente en dividend komt de verm |ei gensrendementheffing. Het gaat oml Cr| saldo van bezittingen en schulden in De eerste 2500 euro van de schulden niet in mindering worden gebracht, geldt een heffingvrij vermogen van 1/ euro per persoon (35.200 voor een slt je'r voor 65-plussers meer. Het tarief is 1 (jat cent. zij verzamelinkomen - De inkomsten u en verschillende boxen bij elkaar opgett een aantal gevallen is het verzamelin nodig bij het bepalen van drempell gen (bijvoorbeeld kinderopvang, gi bij inkomensafhankelijke subsidies (1 k. subsidie, studiefinanciering). yii' www t-biuet - Werknemers of 65-plussers die geen aangiftebiljet (E of P) krijgen toege stuurd maar wel recht denken te hebben op belastingteruggave kunnen een T-biljet aanvragen. uuu uitstel - Hoewel wordt aangenomen dat de Belastingdienst vanwege de nieuwigheid minder streng zal toezien op de inleverda tum, is 1 april de officiële grens. Een schrif telijk verzoek om uitstel levert zonder pro blemen uitstel tot 1 juli op. Als dat nog te kort dag is, zal gemotiveerd moeten wor woz - Dit is de Wet Waardering Onto ka de Zaken. Volgens deze wet worden1; kui gen eenmaal per vier jaar getaxeerd.! in laatste keer per 1 januari 1999. Deze' tut debepaling moet in de jaren 2001 tol be met 2004 worden gebruikt om het eij ibei woningforfait te bepalen dat bij het n lbe< men (in box 1) moet worden geteld Irsp ner; zzz If ziektekosten - Deze zijn wel aftrekba 'en buitengewone uitgaven voor ziektekfl de Werkende mensen komen meestal ni 1 is over de drempel heen. 65-plussers v* dat zij een extra ouderenaftrek hebbed;

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6