'Verrader chanteerde Otto Frank' BINNENLAND 1 'Aanstellers, mensen met kanker uit de WAO' 'Ik heb me geen moment bedreigd gevoeld' Herkomst van wapens gijzelnemer een raadsel Gijzelnemer onbekend bij buren en collega's NIOD niet onder de indruk van bevindingen auteur Belangrijkste stellingen voor een nieuw Nederland Zimbabwe WAT SCHUIFT 'T? ochtoon haakt iij inburgering haag - Een op de vijf al- lonen die verplicht een in- iringscursus volgt, haakt jjdig af. Dit blijkt uit een jrtage over de Wet inbur- gnieuwkomers, die minis- üi Boxtel (integratiebeleid) en naar de Tweede Kamer [gestuurd. Gemeenten zijn ens de wet verplicht boetes ileggen als immigranten komen opdagen of defini- haken. Onderzoek wijst ze dit vrijwel nooit doen. I heeft nieuwe Ktievoorzitter - P. Wilson wordt per 1 interim-directievoorzitter CN in Petten. Hij volgt i Saris op, die in februari ïe yan de hoofdrolspelers was tmanagementconflict bij mreactor in Petten. Wil- eeft gewerkt bij KLM en anij en diverse functies ld binnen de energiesec- ortaan Turks of bisch op vmbo aag - Leerlingen die de ig economie volgen in het mogen van staatssecreta- elmund (onderwijs) in van Frans of Duits voort- rabisch, Turks, Spaans of chappijleer volgen. De secretaris wil het eindexa- esluit hiervoor aanpas- e scholieren in het vmbo, cvan het voormalige en het beroepsonderwijs, rolgend jaar voor het mee aan het centraal exa- woensdag 13 maart 2002 ter Ruigrok doet aangifte bij de politie, aanwijzingen dat er "arten bij kiezers zijn ver die als machtiging over -'noten van de Christen- lf| 'jn verdeeld en waarmee billende stembureau's en zijn uitgebracht. Lijst een Butter werpt alle vervan zich en houdt vol )naar eer en geweten Behandeld. den haag/gpd - Otto Frank, de vader van Anne, werd na de Tweede Wereldoorlog gechan teerd door dezelfde man die hem en zijn gezin in de oorlog had verraden. Het gaat om de Am sterdammer Tonny Ahlers, een informant van de Sicherheits- dienst (SD). Dat schrijft de Engel se Carol Ann Lee in de gisteren verschenen biografie 'Het verbor gen leven van Otto Frank'. Het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) is niet onder de indruk van het boek. „Lee heeft niet kunnen kiezen. Haar theorie over het verraad is één van de mogelijk heden. Ik denk dat er over vier jaar weer een nieuwe theorie zal worden ontvouwd. De waarheid zal nooit boven water komen", aldus NIOD-medewerker Bar- nouw. Ahlers zou Frank hebben be zocht in april 1941. De NSB'er beweerde als koerier een brief te hebben onderschept die was ge schreven door een kennis van Frank. In de brief, bestemd voor de Duitsers, zou staan dat Frank zich denigrerend had uitgelaten over hen. Als dank voor het on derscheppen zou Frank enkele keren geld aan Ahlers hebben gegeven. Biografe Lee vermoedt dat Ah lers de familie Frank en enkele anderen die zich schuilhielden in het Achterhuis, heeft verra den voor een hogere beloning van de Duitsers. Volgens Lee ontdekte Ahlers dat Frank als eigenaar van een be drijfje in specerijen- en geleer- middelen in de eerste oorlogsja ren zaken deed met de Duitse Wehrmacht. Dat blijkt uit niet eerder gepubliceerde particulie re dagboeken en orderboeken. Toen Ahlers na de oorlog we gens collaboratie in de gevange nis in Scheveningen belandde, probeerde hij aan straf te ontko men door Frank nogmaals te chanteren. Ahlers dreigde Franks leveranties aan de Duit sers openbaar te maken. Uit een door Frank geschreven brief en aantekeningen in een agenda, blijkt dat hij voor Ahlers een goed woordje heeft gedaan bij de Nederlandse autoriteiten. Mogelijk gebeurde dat ook als dank voor het onderscheppen door Ahlers van de 'belastende brief. Het NIOD weet al lang dat Frank leverde aan het Duitse le ger. Barnouw: „We hebben er alleen geen aandacht aan be steed omdat we helemaal niet verbaasd waren. Ik vind het wel aardig dat Otto een gewone man van vlees en bloed is geworden. Niet zo'n halve heilige, zoals het beeld dat is ontstaan door het toneelstuk uit de jaren vijftig." Otto Frank. Archieffoto/ANP evering voor ogsmisdaden mg - Het is nog maar de of het Europees uitleve- evel voldoende mogelijk- biedt om Nederlandse imisdadigers die naar id zijn gevlucht weer de tralies te krijgen. De Europese regeling moet ïuari 2004 van kracht 0, Justitie wil dan probe- f Nederlanders die in de F- rijftig zijn veroordeeld f ulp aan de vijand, uitge- te krijgen. erland bouwt aan camera ;en - Sterrenkundigen lijksuniversiteit Gronin- uG) gaan met intematio- illega's een reuzencame- vven. De zogenoemde iCAM gaat deel uitmaken [Very Large Telescope- (VLT) dat op de berg Pa- li Chili is gebouwd. Tele- Jen camera worden speci- Iwikkeld om grote delen [in Chili zichtbare ster- I in kaart te brengen. ibehoud tegen dmolenpark io aan zee - De Stichting ïhoud is in beroep ge- 00 ij de Raad van State te- t besluit van de Tweede om voor de kust van Eg- aan Zee een windmolen- ibouwen. De stichting ezwaar vanwege de happelijke aantasting rL Ie windmolens. Daar- Teest zij voor veel slacht- onder trek- en zeevogels H; Je wieken van de wind- 1. Tevens is er tijdens de schade aan de bodem- e verwachten. luw wethouder int fraude '°l hoten - roenLinks-wet- j1 r Kootstra in Winschoten onmiddellijke ingang op- 1it nadat zijn vrouw heeft d stemfraude te hebben Zij heeft bekend twee ten te hebben vervalst. ,.jg~ner van Volendam en klacht ingediend we- irmeende verkiezings- door het Volendam '80- id Keizer. De oud-ff actie ver zou vorige week dag voor de 70-jarige imoeder van de aankla- zijn eigen partij hebben stenUnie 'l lelde stemmen - e ChristenUnie jjj gemeente Oudewater -ft, ervan verdacht stemmen „i ven geronseld voor de gemeenteraads verkie- jen daarmee verkiezings door Paul Koopman den haag - „Van Melkert moeten we elkaar vanaf van daag zo nodig vasthouden. Brrr, wat een kleffe hap. Ik zou willen zeggen: laten we elkaar vooral maar eens los- en vrijlaten!" Het zijn twee sleutelpassages in het gisteren gepresenteerde boek 'De puinhopen van acht jaar paars', een door lijsttrekker Pim Fortuyn persoonlijk geschreven partijprogramma, aanklacht en manifest. In dat boek paart Fortuyn een grenzeloos vertrouwen in de zelfred zaamheid van ondernemende burgers aan een snoeihard sociaal beleid. .Aanstellers", mensen met een niet-arbeidsgebonden gebrek zoals aids of kanker én patiënten met vage klachten worden uit de WAO gegooid, stelt hij voor. For tuyn: „Dat is schrijnend, dat besef ik ten volle, maar doormodderen zou nog schrijnender zijn." De macht van de vakbonden in het onderwijs en de zorg moet worden gebroken, aldus de politicus. Dat de poli tie zich bij het surveilleren concentreert op armere buurten noemt hij schandalig. Alsof de midden- en ho gere klasse geen recht op veiligheid hebben. Uitkerings gerechtigden noemt hij 'op zijn best een dood gewicht in de samenleving die niet zelden een hoop overlast be zorgen'. Een aparte categorie vormt in het denkraam van For tuyn de allochtoon, in het bijzonder de islamitisch gelo vige. Dat is geen nieuws, maar in zijn boek krijgt de ge kleurde medelander wel erg veel zwartepieten toebe deeld. Zonder hen had er sinds 1994 geen gevangeniscel te hoeven worden bijgebouwd, noteert de politicus. Ook hebben zij een aandeel in de wachtlijsten van de ge zondheidszorg en het overbelaste openbaar vervoer. „Dat is door de onderklasse geconfisqueerd." In zijn al gemeenheid stelt hij dat veel van wat de islam en haar cultuur uitdraagt 'verwerpelijk dan wel volstrekt achter lijk is'. Het bewijs zou worden geleverd door de westerse grote economische technologische wetenschappelijke en culturele voorsprong. En aan de wieg daarvan staat - jawel - de 'ondernemende burger'. Een partijprogramma in klassieke zin is het boek van Fortuyn niet. Al was het maar, omdat een financiële on derbouwing geheel ontbreekt. Fortuyn laat in het mid den waar hij de door hem gewenste reorganisatie in het onderwijs en gezondheidszorg, de hervorming van het openbaar bestuur (terug naar duizend gemeenten en vijf zes regio's) en invoering van een sociale dienst plicht van wil betalen. Veel moet worden afgeschaft - de landbouwsubsidies, de land- en luchtmacht, het vluch telingenverdrag en een heel leger bureaucraten - maar wat er voor in de plaats moet komen, schetst Fortuyn niet, of in hele grove pennestreken. De gevestigde partijen krijgen er om al deze redenen nog een flinke kluif aan de hemelbestormer Fortuyn op basis van dit programma te bestrijden. Verkoopt hij luchtkastelen of biedt hij eindelijk de verbeelding waar aan het in politiek Den Haag zo lang heeft ontbroken? Moet het door hemzelf geformuleerde fortunisme wor den gekenschetst als ijdeltuiterij, visionair, populistisch, antipolitiek, xenofoob of oerconservatief? Het probleem is nu juist dat Fortuyns programma al deze sporen draagt. Vernieuwend is het zeker. Welke fractie heeft in haar 'programma' staan dat vakkenvullers de beste directeu ren van Albert Heijn hebben voortgebracht? Dat pater Hutjens van de Augustijnenschool van zijn klas hield en dat de lijsttrekker sneller kan typen dan God kan lezen? Verenigend, consistent en samenbindend kan het amal gaam aan opvattingen dat Fortuyn opdist niet worden genoemd. Maar het smaakt de lezer wel, zo bleek al op de eerste dag dat het gerecht werd opgediend. De eerste druk van 10.000 exemplaren was al binnen een paar uur uitverkocht. Daar kunnen de auteurs van 'serieuze' partijprogram ma's slechts van dromen. Een klant bekeek gisteren in een boekhandel in Rotterdam het boek annex partijprogramma van Pim Forutyn. Volgens een medewerker van de boekhandel loopt de verkoop van 'De puinhopen van acht jaar paars' als een trein. Foto: ANP/Robin Utrecht Pim Fortuyn doet in zijn boek annex verkiezingspro gramma een reeks van aanbevelingen voor een nieuw Nederland. Van alle door Fortuyn aan de orde gestelde onderwerpen hier de meest in het oog springende. ZORG De eerste twee jaar geen verhoging van de totale uitga ven voor zorg. De gezondheidszorg moet de arbeidspro ductiviteit opvoeren door het teiugdringen van uitgaven voor administratie, bureaucratie, ondersteunende func ties en overtollig management. ONDERWIJS Scholen worden financieel bestraft als ze leerlingen naar huis sturen omdat de leraar ziek of vrij is. Net als in de zorg de eerste twee jaar geen extra geld naar onderwijs. VEILIGHEID Controle van uitkeringstrekkers en hun mogelijke crimi nele vermogen. De misdaad waar de burgerij het mees te last van heeft, krijgt de hoogste prioriteit. Bezuinigen op managers bij politie ten gunste van meer agenten. Eventueel herstel van gemeentepolitie en waar nodig versterking van de landelijke politie. VERZORGINGSSTAAT Afschaffing van subsidies en belastingkortingen voor minima. De WAO is alleen nog voor beroepsgebonden ziekten. NUTSBEDRIJVEN Geen privatisering van publieke monopolies als de NS en de nutsbedrijven. Bij liberalisering van stroommarkt moet er een tweede kerncentrale worden gebouwd. VREEMDELINGENBELEID Grenzen dicht voor asielzoekers en controle van alle containers en stukgoederen die Nederland binnenko men op vluchtelingen. Opzeggen van het verdrag van Schengen en herstel van grenscontrole. Herzien van VN-vluchtelingenverdrag en desnoods opzeggen. Kor tingen op uitkeringen van buitenlanders die niet vol doende en snel willen integreren. Aantal opvangplaat sen voor asielzoekers terugbrengen tot tienduizend. Desnoods gedwongen mengen van sociale groepen in de steden. Gericht emancipatiebeleid voor islamitische vrouwen in achterstandsbuurten. Beperking gezinsher eniging tot man, vrouw en kinderen. DEFENSIE Opheffing van de landmacht en luchtmacht. Herinvoe ring algemene dienstplicht voor jongens en meisjes. De dienstplichtigen leven in speciale jeugdhotels waar de groepen worden samengesteld op basis van sekse, soci ale en etnische afkomst. Opvoedingskampen opzetten. Doel: bijbrengen van goed besef kernwaarden en nor men waarnaar een Nederlands staatsburger geacht wordt te leven. EUROPESE UNIE Afschaffing landbouwsubsidies, structuurfondsen, Eu ropees Parlement. Volledige herziening van eerder ge nomen besluiten in de EU. Herziening Nederlandse bij drage aan EU. Terugdringen van Brusselse invloed. door Thea van Beek Amsterdam - ,^Als ik een spannend boek had gehad, was ik de tijd beter doorgekomen", zegt bankier Molenaar. Hij zat maandag zeven uur vast in de centrale hal van de Amsterdamse Rembrandttoren. „Ik heb me geen en kel moment bedreigd gevoeld." „De situatie was niet erg bedreigend", vertelt Molenaar. „De man bemoeide zich niet zo met ons. Je kon gewoon met je mobieltje bellen. Het feit alleen al dat iedereen zijn mobiele telefoon ge woon mocht houden, was al vreemd. Zelf zat hij ook voortdurend aan de telefoon. Hij wilde vooral graag we ten of er voldoende aandacht op radio en televisie voor hem was." Na ongeveer een uur kregen de gijzelaars vier pagina's met tekst uitgereikt. „Behoorlijk verwarde teksten over breedbeeldtelevisie", zegt Molenaar-. Maar veel contact tussen gegijzelden en de 59-jarige gijzelnemer was er niet. „Wel liet hij voor ons broodjes en drinken in de kantine halen. Die werden gebracht door een beveili gingsmedewerker, die daarna gewoon weer kon vertrek ken." „En ja, wat doe je in die tijd? Je praat maar wat met elkaar. Zo van: wat doe jij voor werk? Je leest een beetje de krant en doet een spelletje. Op een stukje pa pier hebben we nog zeeslag gespeeld." Maar na zo'n twee, drie uur doelloos wachten, veranderde de sfeer. „Een aantal mensen stelde voor de man te pakken te nemen. Dat hebben we hen snel uit het hoofd gepraat. Hij zat vlak naast de portier met een pistool in zijn hand." Die portier verdient volgens Molenaar overigens alle lof. „Hij probeerde de gijzelnemer steeds tot kalmte te ma nen. Hij bleef heel koel, terwijl naast hem toch iemand met een geladen pistool zat te spelen. Af en toe mocht hij van zijn plaats komen, maar hij keerde er steeds COMMENTAAR 'Kameraad' Robert Mugabe heeft volgens de officiële tellin gen de verkiezingen in Zimbabwe gewonnen. De uitslag stond min of meer bij voorbaat vast. Er is op ongekend grote schaal stembusfraude gepleegd, kiezers zijn geïntimideerd, vele tienduizenden aanhangers van oppositieleider Tsvan- girai konden hun stem niet uitbrengen en honderden leden van de oppositie zijn achter slot en grendel gezet. Zimbabwe houdt nu de adem in. Zwaarbewapende eenhe den namen vanmorgen in de steden strategische posities in omdat voor onlusten wordt gevreesd. Na 22 jaar aan het roer van Zimbabwe te hebben gestaan, de voormalige blanke ko lonie Rhodesië, lijkt Mugabe tot zijn dood aan het president schap te willen vasthouden. Dat is blijkbaar de prijs die de Zimbabwanen moeten betalen voor de bevrijding van het land van het blanke kolonialisme. Zimbabwe is exemplarisch voor wat er mis is met de zwarte Afrikaanse landen: dictatuur, incompetentie, corruptie, be stuurlijke chaos, armoede en geen vooruitzicht op verbete- ring. Sinds de dekolonisatie is eigenlijk geen enkel land erin geslaagd af te rekenen met zijn verleden. Typerend was het gebrek aan steun van de Afrikaanse landen voor het plan van Tony Blair om Mugabe aan de vooravond van de verkiezin gen eens flink onder druk te zetten. Mugabe kan persoonlijk niet verkroppen dat zijn tijd voorbij is. Zijn overlevingstrategie is een ramp voor het land ge weest. Het Westen verlangde in ruil voor steun democratie, maar Mugabe ging de blanke boeren te lijf, die hij opmerke lijk lang met rust had gelaten. Inmiddels is de economie in eengestort en wordt het gezag alleen nog met harde hand gehandhaafd. Als de president slim is zal hij nu verzoening prediken om de buitenlandse geldschieters en blanke boeren te sussen. De hoogbejaarde overlever Mugabe is een politieke realiteit waar het Westen mogelijk nog enkele jaren rekening mee moet houden. Als hij enigszins bij zinnen komt, heeft het weinig nut het land en dus ook zijn bewoners financieel droog te leggen. De Afrikaanse geschiedenis leert dat Zim babwe waarschijnlijk niet veel beter af was geweest met Tsvangirai. den haag/gpd - De 59-jarige buschauffeur uit Uithoorn die afgelopen maandag in Amster dam achttien mensen gijzelde, had een pistoolmitrailleur bij zich. Justitie onderzoekt nu of het wapen afkomstig is van de politie, een schietvereniging of het illegale circuit. De politie bezit volgens poli tiesocioloog Timmer van de VU in Amsterdam enkele duizenden pistoolmitrailleurs. De meeste liggen in de kluizen van de Mo biele Eenheid, maar ook arresta tieteams en persoonsbeveiligers van het Korps Landelijke Politie diensten gebruiken het wapen. Volgens Timmer mogen leden van schietverenigingen een der gelijk wapen gedemonteerd en zonder munitie na een jaar lid maatschap mee naar huis ne men. Daarom is het niet onmo gelijk dat de man het wapen via deze weg in handen heeft gekre gen. Het is nog onduidelijk of de man lid was van een schietveq eniging. Uit onderzoek van de Explosievenopruimingsdienst (EOD) is gebleken dat de bus chauffeur een 'eenvoudige' brandbom bij zich had. „Dit was geen bom die een heel ge bouw kan opblazen licht eert woordvoerster van justitie toe. uithoorn/gpd - Een snipperdag gebruiken voor een gewapende gijzeling. Dat heeft de 59-bus- chauffeur uit Uithoorn maan dag gedaan. Buren en collega's kunnen zich nog steeds niet voorstellen dat hij hiertoe in staat was. Drie bloemen liggen op een versleten deurmat op de stoep. „Dat heeft mijn vrouw gedaan. Want het blijft natuur lijk toch een mens", zegt voor malig buurman Kraan. „Ik heb hem 's ochtends rond acht uur nog een koffer in zijn auto zien leggen. Daar zat misschien het wapen in dat hij bij zich had. De buren beschrijven de gijzel nemer als een man waar je geen hoogte van kon krijgen. „We hadden nooit grote gesprekken met elkaar. Het waren van die korte praatjes. Over het weer en zo. Bij elkaar over de vloer ko men was er al helemaal niet bij", zegt de huidige buurman Vermaas. Of hij een relatie heeft gehad en waar zijn familie woont. De buren weten er niks van. Visite hebben ze er ook nog nooit over de vloer zien komen. „We weten eigenlijk niet veel meer dan dat hij op televisie vaak naar Discovery keek. En dat hij zich opwond over breed beeldtelevisie", zegt Vermaas. Dat hij bij busonderneming Connexxion werkte, wisten de buren wel. De man heeft de af gelopen dertig jaar als chauffeur gewerkt. Bij het kantoor hing gisteren de groene bedrijfsvlag halfstok. Volgens een collega was de man een gesloten boek. „In de vijftien jaar dat ik bij Connexxion werk, heb ik eigen lijk maar één goed gesprek met hem gehad. Dat ging over de nekhemia waaraan hij was ge opereerd. Sindsdien werkte hij halve dagen. Ik zag toevallig op ons dienstrooster dat hij op de dag van de gijzeling een snip perdag had." (advertentie) weer terug. „Tegen een uur of vier 's middags begon ik het behoorlijk zat te worden. Ik zei: 'Joh, je bent nu uit gebreid op tv geweest. Wordt het niet eens tijd een punt te maken?' Hij antwoordde: 'Ja, nog een half uurtje'. Maar na een half uur gebeurde er nog steeds niets. Weer stapte ik op hem af. Hij zei: 'Nog vijf minuten'. Samen met twee beveili gingsmensen liep hij na die vijf minuten naar het toi let." „Op dat moment hadden we kunnen vluchten. Maar je wilt natuurlijk ook niet het leven van die twee mensen in de waagschaal stellen. Dus zijn we in de hal gebleven. Even later bleek dat hij zich door het hoofd had gescho ten." Molenaar is gisteren weer aan het werk gegaan. „Het zou een ander verhaal zijn als ik me echt bedreigd had gevoeld. Maar daarvan was geen sprake. De men sen die het écht moeilijk hadden, waren degenen die geen sigaretten meer hadden." RUIM 770,-VOORDEEL Bovendien heeft de Wagon R+ Season extra's voor alle seizoenen Het schuifdak voor zonnige en mistlampen voor donkere dagen. En wat denkt u van sportieve lichtmetalen velgen, elektrische ramen en spiegels, air bags en centrale deurvergrendeling? Natuurlijk is ook de automatische transmissie een aantrekkelijke optie. Schuif snel aan bij de Suzuki-dealer. U rijdt al in een Wagon R+Season vanaf 11.299,- £r i» al een Wagon R* wnaf C 8.999. AfgeOeeW ode Wagon R- 1 3 Season Geadviseerde verkDoppnp. "tl BTW/BPM. e«i kosten njklaar maken. vetwn|deringsbrjdiage en legeshnten Brandstof verbruik Wagon R* 6.1-7.S liter/100 km. 13.3 16.4 km/liter C02 uitstoot 145 178gram km ImporteurBV NlMAG.Herneoooid (0186) 607 707 Kgk voor meer informatie op «rwrajuniki.nl ER ZIT MEER IN SUZUKI

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3