'Voetbal moet gewoon voetbal blij vent MENINGEN Begrijpelijke ophef over tuin gemeentearchief bij de Vliet ANBO kraakt bezorgservice van Rabobank juist niet af Recept van Stationskoffiehuis of toch van Jamie Oliver? KLANKBORD Klachten over Hoofdstraat in Hillegom niet terecht Ergernis over groene golf Leiderdorp volkomen juis Stelling neme via het intern 945 SPELREGELS De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het ar tikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, be korten of weigeren. Alleen brieven ondertekend met naam en adres komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Zeer onlangs is in het tuintje voor het gemeentearchief langs de Vliet een fietspad aangelegd en het hek verwijderd. Waarom zo'n ophef, zult u zich afvragen, over zo'n strookje groen. Welnu, dat park is tot stand gekomen dankzij uitvoerig overleg tussen buurtbewoners, gemeentear chief en de gemeente. Voordat het nieuwe gebouw van het ge meentearchief werd geplaatst, was hier een prachtig, maar klein renaissancetuintje aanwe zig. Alle partijen wilden dit groe ne element behouden. De nieuwbouw is gekomen en de walkanten van Vliet en riool en lantaarns werden vernieuwd. Buurtbewoners, waaronder ik zelf, voerden regelmatig zeer plezierig overleg met diverse af delingen van de gemeente. Er zijn plannen gemaakt. Bestem mingsplannen zelfs. Raadsbe sluiten genomen. En plattegron den waarop dit groene gebiedje duidelijk werd aangegeven. Buurtbewoners leefden in de gedachte dat ze dit hebben we ten te behouden met en voor el kaar. Nu weet ik wel dat er een nieu we situatie is ontstaan. Het Pil- grimfathersarchief heeft hier een officiële, prachtige plek ge kregen. Een betere locatie is er speciaal voor dit archief, zo bij het Vlietgat, niet denkbaar. Aan leiding genoeg om iets aan de doorgang te doen, zo zal men gedacht hebben. Ik wil dat alle maal nog wel begrijpen, maar wat steekt mij nu hier zo aan?. Allereerst de procedure die is gevolgd. Het is allemaal wel on- Leids voortvarend gegaan. Het gevraagde advies van de wijk- vereniging lijkt nu achteraf ge zien alleen een afleidingsma noeuvre geweest te zijn. En de toon van de ambtenaar die in het krantenartikel werd aange haald. Hij zal het natuurlijk alle maal vast niet zo bedoeld heb ben, maar hij spreekt van een modderveldje waar je tot je en kels in wegzakte. Óns tuintje, potjandrie. Kijk, die ambtenaren die willen lekker bezig zijn. Leuk, planne tjes maken. Een beetje herin- richten. Overal een geurtje ach terlaten. En het moet worden gezegd: heel veel gaat heel goed. Maar hier is toch iets fout ge gaan. Als de gemeente zo prat gaat op inspraak en haar bur gers wil betrekken bij besluitvor ming, dan moeten die burgers serieus worden genomen. Niet eindeloos praten, gezamenlijk tot iets komen en dat vervolgens even later, zonder inspraak van diezelfde bewoners, gedeeltelijk terugdraaien. Dat groen kan niet praten. Ik vrees nu al voor dat geplande kunstwerk. Dat komt, juist ja, in het groen. En binnen afzienbare tijd komt er een bepaling dat het fietspad van twee rijrichtingen ik-weet-niet-hoeveel meters breed moeten zijn. Het hellende vlak, morgen is er weer een an der die graag wat wil. En dan is er nog iets wat ik niet begrijp. Een belangrijk deel van de bezoekers van het Pilgrim- fathersarchief is van Amerikaan se afkomst. Logisch. Die vonden nu juist dat beslotene, dat kneu terige Hollandsche tuintje met zijn wandelpad en bankje zo 'cool'. Nu word je er van de sok ken gereden door de pizzakoe rier. Waarom toch een doorgaand fietspad? Hebt u ooit een Ameri kaan gezien die op de fiets naar Leiden is gekomen om in The Pilgrims Archive zijn roots te on derzoeken? B. Rijnacker, Leiden. In het Leidsch Dagblad van za terdag 2 maart wordt op de pa gina Binnenland gesteld dat de ANBO, de bond voor vijftigplus sers, het bezorgplan van de Ra bobank ongenuanceerd afkraakt en daarmee een betuttelende houding aanneemt jegens leden en andere (senioren). Het tegen deel is waar. De ANBO heeft als maatschap pijkritische vertegenwoordiger van ruim 180.000 vijftigplussers de plannen van de Rabobank genuanceerd en in een breder perspectief geplaatst. De kritiek is gebaseerd op ruim vijfdui zend klachten die in november 2001 zijn geuit over het service- en pinbeleid van banken, tij dens de landelijke driedaagse meidactie. De klachten kwamen niet alleen van hulpbehoevende senioren en gehandicapten. De omvang van het protest maakt duidelijk dat het hier gaat om een breed maatschappelijk pro bleem, waarin de banken als dienstverlenende sector een ei gen verantwoordelijkheid heb ben. Minister Zalm en andere politici onderschrijven dit vol mondig. De ANBO heeft in zijn reactie op de Rabo-bezorgservice gesteld dat deze weinig flexibele optie slechts een gedeeltelijke oplos sing biedt: de service is alleen beschikbaar voor ouderen en gehandicapten die niet meer in staat zijn om op eigen kracht de bank te bereiken. De bank gaat daarmee voorbij aan iedereen die op basis van andere argu menten dan fysieke beperkin gen, bezwaar maakt tegen de af kalvende dienstverlening. De ANBO beoordeelt de service bo vendien als duur (5,50 per be zorging) en vindt de opstelling van de Rabo dat niets aan de ei gen strijkstok blijft hangen, on juist. Immers, de Rabobank ver geet dat met de vermindering van dienstverlening en sluiting van loketten, eerder een forse besparing is gerealiseerd. De ANBO stelt uitdrukkelijk het te waarderen dat de Rabobank evenals andere banken toont na te willen denken over alternatie ven. Wij zitten dan ook op heel korte termijn opnieuw met on der andere de hiergenoemde bank aan tafel om bestaande en nieuwe ideeën over alternatie ven te bespreken en te ontwik kelen. De door minister Zalm aangekondigde aanpassing van de Mededingingswet opent bo vendien de weg voor de banken om te kunnen werken aan geza menlijke oplossingen. De ANBO is de eerste die bereid is aan te schuiven en mee te werken aan alternatieven voor iedereen, jong of oud, gehandicapt of niet. Zónder betutteling, maar juist mét behoud van de eigen vrij heid om te kiezen voor dienst verlening. J. Zwagemakers, (ANBO), Utrecht. Met plezier lees ik altijd de ver slagen van uw culinair verslag gevers en recepten in de Uitbij- Iage van het Leidsch Dagblad. Zo ook in de Uitbijlage van 14 februari. In Uit koken van die week werd een visrecept behan deld dat was opgetekend uit de mond van René Vledder, kok van Brasserie Stationskoffiehuis in Warmond. Uit eigen ervaring - onlangs heb ik zelf dit gerecht gemaakt - kan ik vertellen dat dit gerecht van zeeduivel met parmaham een topper is. Toch was er grote verbazing bij mij. Want waarom vertelt lamie Oliver, beter bekend als The Na ked Chef, niet waar hij zijn re cepten vandaan haalt? Hij is blijkbaar incognito naar Neder land afgereisd en heeft Brasse rie Stationskoffiehuis bezocht. Vervolgens heeft hij blijkbaar het recept aan kok René Vledder weten te ontfutselen en dit re cept opgenomen in zijn laatste mij bekende kookboek 'Happy days with the naked chef. Het recept staat op pagina 159. Zo blijkt maar weer dat bronver melding een gevoelig item is en blijft. Jamie, Jamie toch! Of is het René, René toch!? Th.M.A.Beekman, Leiderdorp. 'Voetbalscheidsrechters moeten gebruik kunnen ma ken van televisiebeelden'. De 'deskundigen' twijfe len hevig, maar de lezers van het Leidsch Dagblad zijn duidelijk over deze stelling. Liefst 81 procent is voor, zo blijkt uit onze mini-enquête via het internet. Een selectie uit de reacties die binnenkwamen via de post of via www.leidschdagblad.nl. O. Avenarius, Leiden: „Met de stelling ben ik het oneens. Ter bevordering van de beslisvaardigheid van de scheidsrechter is het weliswaar een goed plan. Alleen, op den duur zit de scheidsrechter op de tribune met een beeldscherm en een toeter en dat komt de charme van het spel niet ten goede." Paula Haflinger, Rijnsburg: „Natuurlijk moeten scheidsrechters gebruik kunnen maken van televi siebeelden. Dan namelijk zal het spel veel eerlijker gespeeld kunnen worden. Nu is het nog zo dat bij bijvoorbeeld een overtreding in het strafschopge bied je bent overgeleverd aan de grillen van de scheidsrechter: de ene keer ziet hij het wel en de andere keer niet." Bert Stam, Alphen aan den Rijn: „Met deze stel ling ben ik het eens. Maar wanneer de KNVB ach teraf tv-beelden gebruikt om spelers naar aanlei ding van deze beelden te schorsen, dan moeten ook tv-beelden tijdens een wedstrijd kunnen wor den gebruikt. In deze tijd, waarin een fout van een scheidsrechter zoveel financiële consequenties heeft, lijkt het mij onvermijdelijk om dit hulpmid del te gebruiken." Kees van der Maat, Zoeterwoude: „Ik ben het niet eens met de stelling. Het spel zal daardoor nog veel vaker stil komen te liggen en daar zit niemand op te wachten." C. Schaap, Katwijk: „Eens. Het is eerlijker en ge zien het feit dat een foute beslissing enorm grote fi nanciële gevolgen heeft, inmiddels onontbeerlijk." Voetbalscheidsrechters moeten gebruik kunnen maken van tv-beelden Na de ten onrechte toegekende penalty door scheidsrechter Dick Jol in de wedstrijd Ajax - Feyen- oord van zondag 3 maart, is de discussie over het gebruik van tv- beelden bij voetbalwedstrijden weer hevig opgelaaid. Velen vin den dat tv-beelden als hulpstuk kunnen dienen om tot een eerlijk en onomstreden oordeel te ko men. Anderen zeggen dat het bij de charme van voetbal hoort dat scheidsrechters menselijk zijn en dus fouten maken. Wat is de me ning van de kenners? Moeten voetbalscheidsrechters gebruik kunnen maken van tv-beelden? Jankees Faas, woordvoerder van FC Lisse en van de suppor tersclub FC Lisse: „Wat het be taalde voetbal betreft, sta ik po sitief tegenover het gebruik van tv-beelden. Maar ik denk dat je het eerst als experiment moet uitproberen omdat er een aantal haken en ogen aan zit. Hoe hou je de supporters in bedwang als de wedstrijd stilligt omdat er wordt gewacht op een uitslag? En hoe lang gaan de wedstrijden dan duren? Voetbal is een con servatieve sport, supporters en KNVB staan niet echt open voor verandering. Je kan ook naar an dere maatregelen kijken voor een eerlijker spel. Bijvoorbeeld door een rood lichtje te laten branden als de bal over de doel lijn komt, of door te experimen teren met de invoering van twee scheidsrechters. Leiderdorper Willem Mole naar, scheidsrechter bij de Ko ninklijke Nederlandse Cricket Bond: „Ik ben het niet eens met de stelling. Als er om de haver klap tv-beelden worden beke ken om een beslissing te nemen, gaat de vaart uit het spel. Dat zie je bij rugby. Voetbal is en blijft een spel en ik vind niet dat commerciële belangen zwaarder moeten gaan wegen. Ik zeg al tijd: 'Money in the game, sports manship down the drain". Het is jammer dat de nadruk altijd ligt op een foute beslissing van een scheidsrechter, terwijl de spelers net zo goed fouten maken. Bij cricket zie je vaak dat bij twijfel een beslissing in het voordeel van de slagman uitpakt, want die krijgt maar één kans. Op zich is dat jammer, maar toch zie ik liever dat een scheidsrech ter snel beslist dan dat hij het spel stillegt om naar tv-beelden te kijken." Evert Brouwer uit Voorhout, topamateur-scheidsrechter en cricketer: „Het zal erg moeilijk worden om dat te realiseren, want waar leg je de grens? Het is technisch goed mogelijk om een camera bij het doel te plaatsen om te kijken of de bal over de lijn is gegaan, maar hoe beoor- Als voorzitter van de ouderen bond ANBO in Hillegom wil ik graag reageren op het stuk 'Klachten over nieuwe Hoofd straat', dat 28 februari in het Leidsch Dagblad stond. Hoe is het mogelijk dat men klaagt terwijl nog niet een kwart van de Hoofdstraat af is? Beseft men wel in wat voor omstandig heden deze stratenmakers moe ten werken? Allereerst, elke win kel heeft een andere vloerhoog te. Moet men dan voor elke win kel een drempel maken? Dat dus nooit. Wij, de ouderenbond ANBO en het gehandicaptenplatform, zijn naar elke bouwvergadering in het raadhuis geweest en hebben daar ons zegje gedaan. De nieu we bestrating wordt geheel uit gevoerd naar onze wensen. De gemeente en de uitvoerders van dit project hebben heel goed ge luisterd naar de wensen van de ouderen, invaliden én winke- De Hoofdstraat in Hillegom wordt opnieuw bestraat. Foto: United Photos De Boer/Rob Hendriks liers. Wij zijn blij met de prachti ge looppaden die gelukldg niet zijn zoals op op de Dam in Am sterdam, waar een hond zijn po ten breekt op de stenen die ze daar hebben uitgezocht. Laten we eerst maar afwachten tot het werk klaar is, tot het dorp opnieuw is bestraat. Wij zijn tevreden over wat de wethouders in de laatste vier jaar hebben gepresteerd in Hil legom. We hebben een prachtig station, mooie rotondes met goede oversteekplaatsen, in elke straat op- en afritten voor rolla- tors en niet te vergeten een goed werkende ouderenadviseur. W. Peetoom, Hillegom. De ergernis van politiechef A. Gravenkamp, in het LD van 25 februari, over het niet goed wer ken van de 'groene golf is vol komen juist. Rijden tussen 17.00 en 20.00 uur op de Engelendaal, tussen de Persant Snoepweg en de Provin- cialeweg, leverde mij de volgen de ervaring op. Automobilisten die komen vanaf de Persant Snoepweg naderen eerst rechts de T-splitsing Gallaslaan. Bij na dering staat het verkeerslicht in 90 procent van de gevallen op rood. Vaak sta je rond 30 secon den te wachten op een auto van rechts die met grote snelheid het groene licht wil halen. Springt het licht op de Engelen- daal op groen dan ga je vlot weg. De volgende kruising, Laan van Ouderzorg/Winkelhof, met groen licht, is geen probleem, maar er moet wel gas worden gegeven. De volgende kruising, Vronken- laan/Heinsiuslaan, laat van de tien aankomende auto's er ze ven a acht door en dan moet er behoorlijk worden doorgereden. Krijg je hier groen licht dan lokt in de verte, kruising Schansen- [Wi Dreven Buitenhoflaan, groene licht. Bij de laatste! sing, Rietschans/Van der Hj laan, staat bij het naderen ii procent van de gevallen heil op rood. Bij wisselvallige 1 king van de lichten bij de la T-splitsing, kan je dan de vincialeweg oprijden. Het verrassende is dat vanj Provincialeweg, na de kru Rietschans/Van der Have! |th tot aan de Persant Snoepwi veel gevallen direct kan wo doorgereden. De grootste openbaring is uitspraak van verkeersweg der Molkenboer, dat er me 'groene golf niets mis is, hi sl ze elke week controleert er alles prima functioneert, ze 10 automobilisten zich aan snelheid houden. Kemvraa waar stond/staat de wethc dan? En dan te bedenken dat daag de dag met de techniek het tot in de perf mogelijk is een groene go|lllir realiseren. ie In I Terwijl 'stervende zwaan' Nikos Machlas overeindkrabbelt, wijst Dick Jol naar de stip. Patrick Paauwe en Edwin Zoetebier komen verhaal halen bij de scheidsrechter. Foto: Hans van Weel deel je buitenspel of een hands bal? Ik ben wel voor, maar er zullen strikte regels moeten ko men. Bij cricket is een aantal standaardsituaties vastgelegd waarin tv-beelden worden ge raadpleegd, de overige beslissin gen neemt de scheidsrechter zelf. Zoiets kan ook bij het be taalde voetbal. In het amateur voetbal is gebruik van tv-beel den alleen al vanwege de kosten ondenkbaar. Gelukkig ligt het tempo daar niet zo hoog als bij de profs en komen we er zonder camera's nog prima uit." Harry Nieberding, adviseur Be veiliging Telecommunicatie Technieken in Noordwijk: „Vanuit commercieel oogpunt zou ik het wel interessant moe ten vinden, maar ik vind het plaatsen van camera's in dit ge val volstrekt overbodig. Voetbal moet gewoon voetbal blijven. Tv-beelden van voetbalwedstrij den zijn wel op beveiligingsge bied nuttig. Surveillancecame ra's bij de ingangen van een sta dion kunnen onruststokers vroegtijdig signaleren. Ook ge durende en na de wedstrijd kunnen camera's dienen om de supporters in de gaten te hou den. Het preventieve aspect van camera's vind ik veel zinniger dan het gebruik voor scheids- rechtersbeslissingen. Jack Adrichem, algemeen ma nager en directeur van sport en cultureel centrum De Schelft in Noordwijkerhout voorheen werkzaam bij onder andere Studio Sport: „Natuur lijk is het mooi, een ouderwets potje voetbal op een veldje met een lokale scheidsrechter, maar er hangt tegenwoordig te veel van een wedstrijd af om je een verkeerde beslissing te veroorlo ven. Bij American footbal wordt wel gebruik gemaakt van tv- beelden. De techniek is zo goed dat de uitslag van een herhaling razendsnel via de tv-kamer bij de scheidsrechter wordt inge fluisterd. Als de techniek het mogelijk maakt, moeten we daar gebruik van maken. Dan krijg je niet meer die situaties als vorige week bij Ajax - Feyen- oord, met die penalty van Machlas." Herman Poos, oud-Leidenaar, manager communicatie van de KNVB: „De KNVB handhaaft de FIFA-regels hier in Nederland op dezelfde manier als dat in andere landen wordt gedaan. Wij hebben in opdracht van de FIFA, de wereldvoetbalbond, la ten onderzoeken in hoeverre het werken met tv-beelden mogelijk is, maar de FIFA staat het niet toe. De rechtvaardigheid van het spel komt dan in het geding, omdat Nederland de middelen misschien wel heeft, maar bij voorbeeld Polen niet. Bovendien is het nauwelijks te realiseren zonder het spel aan te tasten. Het roept allerlei vragen op, zo als: wie neemt de beslissingen, de persoon die achter een tv zit of de scheidsrechter? En doen we het publiek er wel een ple zier mee? Misschien dat we in de toekomst nog wel een proef doen met lijnregistratie, om te zien of de bal de lijn heeft ge passeerd. Maar wat er ook ge beurt, we volgen de richtlijnen van de FIFA. Voetbalfanaat, student en Lei- denaar Willem Londeman: „Bij ons in huis is er ergernis alom bij een verkeerde scheidsrech- tersbeslissing. Wat ons betreft, mogen ze meteen camera's in de stadions plaatsen. Ideaal om buitenspel of overtredingen te beoordelen. Bij de wedstrijd Leeds United - PSV van 28 fe bruari, leek het alsof een speler van Leeds een zware overtre ding beging. Dan blijkt bij het zien van alle tv-beelden dat helemaal niets aan de hand terwijl commentator Ruud( fit het al over een schorsing een jaar had. Tv-beelden zo dus voor een eerlijker spel. I ben niet bang voor een verti ging van de wedstrijd bij het kijken van een herhaling. nen een halve minuut moet toch wel duidelijkheid zijn. Daarbij moet de mening van tv-scheidsrechter doorslaggi vend zijn." Aranka de Kleyn Lezers kunnen zich via de website van de krant (www.leidschdagblad.nl) ui spreken over actuele kwest Wekelijks wordt een opinie peiling gehouden waarvan uitslag elke woensdag in d< rubriek Klankbord wordt ge publiceerd. Om lezers zondf internet niet uit te sluiten,! ook schriftelijk (postbus S4< 2300 AB Leiden) worden ge1 reageerd. De stelling van deze week waarop u - tot en met maai dag - kunt reageren luidt: De angst voor meningoka ken is overdreven.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20