Steun voor eigen staat Palestijnen BUITENKANS Enige bezwaar tegen uitbreiding villa Alexander en Maxima komt uit Drenthe Mugabe 'winnaar' verkiezingen Nederland moet volgens Fortuyn op alle fronten wórden verbouwd nu 2,95 Historische resolutie VN ïpeumproject Leiden straks ifljeral ingevoerd Engeltjes op boekenbal Toch bewakingscamera's in centrum Noordwijk Vaccin tegen meningokok B mag niet worden gebruikt Orions naar Woensdrecht na sluiting Valkenburg Leidsch Dagblad NR. 42872 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG €1,50 Texaanse moordenares wist wat ze deed Het ABC van de jaarlijkse belastingen Rusland en VS in kippenoorlog Ouderen achter het spoor horen nergens bij CDA Zoeterwoude toch samen met WD acobswoude iraakt plan voor iSL-rotonde King mensen zeggen dat [openhartig met nand hebben praat, is dat meestal „Jdetaal voor een gel hreeuwpartij met Jie. balde vuisten Zonnig 7/8° jinese maaltijd I handen gegrist in aan den rijn - Een 28- Alphenaar dacht gister- Chinees te eten, maar in plaats daarvan met je maag naar het politie- iu om aangifte te doen. hij zijn maaltijd had af- !d bij een Chinees restau- de Herenhof wandelde zijn auto, toen een on- inde jongeman de plastic it zijn handen griste. De enaar zette nog wel de irvolging in, maar kreeg ïelager niet te pakken. uwers kopen ibtenaar om W-vennep - Oud-directeur os van bouwbedrijf Koop tem uit Nieuw-Vennep :o: tmet nieuwe beschuldigin- over ambtelijke corruptie, it tv-programma Zembla hij vrijdag uit de doeken een ambtenaar met een be- aande Amsterdamse seks- Yab Yum over de streep ,50; Igetrokken. Het bezoekje ,5» de exclusieve club kostte iTjuchem ruim tiendui- gulden, aldus Bos. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 13 MAART 2002 door Erna Straatsma I wassenaar - Het enige bezwaar tegen de aangekondigde uitbreiding van villa Eikenhorst in Wassenaar komt uit Drenthe. Jacob de Jong (41) uit Balinge - een dorpje vlakbij Westerbork - heeft grote moeite met de voorgenomen kap van bomen op het koninklijke landgoed De Horsten. Die is nodig om Eikenhorst geschikt te maken als woonhuis van kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima. Hij was nog nooit op het Wassenaarse landgoed geweest, maar las onlangs tot zijn grote schrik dat het koninklijk huis bomen gaat kappen, onder meer voor een gebouw van extra beveiligingspersoneel. De raad is eind januari zonder slag of stoot akkoord gegaan en geen Wassenaarder heeft bij de gemeente bezwaar aangetekend. Maar De Jong hoopt het tij te kunnen keren. „Ik heb alle landelijke kran ten en diverse tv-programma's gebeld, want dit klopt niet." Dat niemand aanstoot neemt aan de plannen van het pas getrouwde, koninklijke stel verbaast De Jong hogelijk. „Er worden bomen gekapt op een landgoed dat grote natuur historische waarde heeft. Hebben die bomen dan geen bij zondere waarde?" Ook de belofte van het koninklijk huis om de gekapte bomen door nieuwe te vervangen, stelt De Jong, die momenteel met een camper door Nederland toert niet gerust. Na een klein berichtje in een landelijke krant over het ak koord van de Wassenaarse raad heeft de Drenthenaar spontaan de pen ter hand genomen en een bezwaarschrift ingediend. „Op de dijk bij Lauwersoog heb ik dat met de hand geschreven, ais ongeruste burger van Nederland. En dat heb ik naar de gemeente Wassenaar gestuurd." Na verzending van het epistel is hij naar Wassenaar afge reisd om het landgoed te bekijken. „Ik hoop echt dat u hier aandacht aan besteedt, want dit is een rare zaak." Wanneer het bezwaarschrift van De Jong wordt behandeld, is nog niet vastgesteld door de gemeente. new york-jeruzalem/anp-rtr- afp-dpa - Voor het eerst in de ge schiedenis heeft de Veiligheids raad van de Verenigde Naties een resolutie aangenomen die mel ding maakt van een Palestijnse staat. De resolutie vloeide voort uit een initiatief van de Ameri kaanse ambassadeur in de Veilig heidsraad, die alle leden van de Veiligheidsraad achter zijn tekst wist te verenigen, met uitzonde ring van Syrië. Het is ook voor het eerst dat de VS een resolutie steunen die zich positief uitlaat over een Pa lestijnse staat. In de resolutie - de eerste die sinds het begin van de tweede intifada in okto ber 2000 over het Midden-Oos ten is aangenomen - wordt mel ding gemaakt van een regio waarin 'Israël en de Palestijnse staat naast elkaar bestaan'. De resolutie roept beide partijen in het conflict op tot 'onmiddel lijke beëindiging van alle ge weld, inclusief alle vomien van terreur, provocatie en vernieti ging'. Ook moeten de partijen komen tot een staakt-het-vuren, zodat ze de vredesonderhande lingen kunnen hervatten. Sinds lange tijd hadden de VS geen re solutie ingediend over het Mid den-Oosten. Washington, Isra els trouwste bondgenoot, maak te altijd gebruik van zijn veto recht om resoluties van Arabi sche landen te blokkeren. De Palestijnen zijn opgetogen over de resolutie, die ze om schrijven als 'internationale steun voor het heldhaftige ver zet van het Palestijnse volk te gen de Israëlische oorlogsma chine'. Ook de Israëlische am bassadeur bij de VN liet zich po sitief uit over de resolutie, die hij 'evenwichtig' noemde. Volgens hem biedt de resolutie de moge lijkheid de onderhandelingen weer op gang te brengen. VN-topman Kofi Annan riep Is raël op onmiddellijk een einde te maken aan de 'illegale bezet ting' van Palestijns grondgebied en de aanvallen op burgers te stoppen. Het was zijn scherpste kritiek tot dusver op de joodse staat en de eerste keer dat hij de bezetting illegaal noemde. An nan riep ook de Palestijnen op te stoppen met alle geweldda den. Hij benadrukte dat zij een 'volledig aandeel hebben gehad in de spiraal van geweld, reactie op geweld en wraak'. Gesteund door meer dan hon derd tanks, bezetten de Israë liërs in de nacht van maandag op dinsdag het grootste deel van de stad Ramallah op de Weste lijke Jordaanoever, het hart van Yasser Arafats regeringsmacht. Zeker elf Palestijnen kwamen om het leven, van wie vijf van morgen. Israëlische militairen hebben vandaag bij Ramallah een Itali aanse journalist doodgeschoten. Hij werd in de borst getroffen toen Israëlische soldaten het vuur openden bij het terugtrek ken van een tank aan de rand van vluchtelingenkamp Ka- doura. i - Staatsecretaris Van der van cultuur wil dat het project 'Museum en ol' landelijke navolging Dat zei hij gisteren in een 'taak in het Bonnefanten- udf Bum üi Maastricht. Zijn mi- lat* ne deed onderzoek naar de ten van verschillende vor- van gratis toegang tot de jcn iea. Van der Ploeg:Eén van rormen is het gratis muse- ,ezoek - één keer per jaar - basisscholieren in de etreffende regio. In de ge- de: nte Leiden is hier al succes- 'vanng mee opgedaan." 'toject 'Museum en School' 'n samenwerkingsverband [e vijf Leidse Rijksmusea en Stedelijk Museum De La- al- Een dag per schooljaar 51 basisscholieren gratis tng tot een museum en een astenvergoeding. Van der ■Je bereikt zo alle bevol- r°epen, zonder je op een eke groep te richten. En varing heeft geleerd dat het 'erhalingsbezoek leidt, dus |"e ouders erbij." noordwijk - Nog voor de zomer houden twee camera's uitgaans centrum De Grent in Noordwijk in de gaten. Bar/dancing The Champ heeft op eigen houtje de videocamera's aangeschaft. Ei genaar P. Beuk vindt dat het te lang duurt voordat de gemeente tot actie overgaat. „In septem ber 2001 gebeurde er een trage die in Noordwijk", zegt Beuk. Een Katwijkse jongen werd doodgestoken op De Grent. „Het raadsbesluit om videobe waking aan te leggen dateert van twee jaar geleden. Dat moe ten ze nu maar eens uitvoeren." Volgens de gemeente staat de wet bescherming persoonsgege vens het idee van Beuk in de weg. Beveiligingscamera's mo gen niet op straat worden ge richt. Beuk houdt het op het (advertentie) Amsterdam - Engeltjes speelden Romeo en Julia op het bordes van de Stadsschouwburg in Amsterdam, waar gisteravond het Boekenbal werd gehouden. Voor het eerst in de 67- jarige geschiedenis is de Boekenweek niet met één, maar met twee bals begonnen. Op een steenworp afstand van de schouwburg was er in Paradiso het 'Bal der Ceweigerden', bedoeld voor latent (schrijftalent dat niet met de gevestigde orde mag meedansen. Pa gina R7: Boekenbal d'amour versus 'kleffe talentloosheid'. Foto: WFA/Bram Budel maken van videobeelden voor zijn eigen plezier. „Leuk voor later", zegt hij. De ontevredenheid van Beuk richt zich op het feit dat een werkgroep camerabewaking ad vies aan de gemeente zou uit brengen. In die werkgroep is hij zelf een van de vertegenwoordi gers van de horeca. „We zijn precies één keer bij elkaar ge weest", zegt Beuk. „Maanden geleden. En vervolgens nooit meer." Met Pinksteren, halverwege mei, draait de horeca op De Grent weer op volle toeren. Duizenden jongeren gaan stap pen, dansen en drinken. Zonder camerabewaking. „Dat krijgen ze in die twee maanden echt nooit meer voor elkaar", ver wacht Beuk. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Robert Mugabe blijft president van Zimbabwe. Van ochtend bleek dat hij bij de ver kiezingen van afgelopen week einde meer dan de helft van de stemmen heeft behaald, waar door hij onbereikbaar is gewor den voor zijn rivaal Morgan Tsvangirai. De 78-jarige presi dent had volgens officiële cijfers reeds 1.6 miljoen stemmen ver gaard. Mugabe had aan ander half miljoen stemmen al genoeg voor een herverkiezing. In de belangrijkste grote steden namen vanochtend zwaar be wapende eenheden van leger en politie strategische posities in, nadat de minister van defensie zijn landgenoten had opgeroe pen de uitslag te accepteren. De uitslagen kwamen binnen op een moment dat de buitenwe reld en onafhankelijke waarne mers steeds luider lieten weten dat de verkiezingen niet vrij en eerlijk waren. De Noorse delega tie zei dat de verkiezingen niet aan de breed geaccepteerde cri teria voor verkiezingen volde den. Het Zimbabwaanse verband van non-gouvemementele or ganisaties formuleerde het iets anders. „De verkiezingen wa ren een totale wanorde en cha os. Er is geen enkele manier om ze vrij en eerlijk te verkla ren. Vele tienduizenden heb ben geen kans gehad te stem men", aldus voorzitter Regi nald Matchaba-Hove. Pagina Binnenland 1: Commentaar valkenburg-den haag/gpd - De Orion-verken- ningsvliegtuigen van de marine worden zeer waarschijnlijk gestationeerd op de Brabantse vliegbasis Woensdrecht als hun huidige thuisha ven Valkenburg bij Leiden wordt gesloten. Dat be vestigen politieke bronnen in Den Haag. De marinevliegbasis Valkenburg gaat op tennijn dicht omdat de grond nodig is voor woningbouw in de dichtbevolkte Leidse regio. Een verhuizing naar Woensdrecht lijkt het enige alternatief, nadat de Tweede Kamer deze week besloot om de rust in het Waddengebied te sparen. Daardoor is een verhuizing van de Orions naar marinevliegkamp Den Helder of naar luchtmachtbasis Leeuwarden, de enige alternatieve locaties, onmogelijk. Ook de milieubeweging kan zich vinden in de ver huizing van de tamelijk lawaaierige toestellen naar West-Brabant. Het alternatief Eindhoven, basis voor grote transportvliegtuigen van de lucht macht, viel eerder af vanwege het militaire en ci viele gebruik van de luchthaven. Die gecombi neerde functie brengt de overlast van luchtverkeer rond Eindhoven al naar de rand van de toelaat baarheid. Bovendien is er nabij de landingsbaan een woonwijk gebouwd. De viermotorige Orions zijn speciaal ingericht voor verkenning boven zee. De toestellen hebben als militaire taak het opsporen van vijandelijke schepen en onderzeeërs. Daarnaast worden ze vaak civiel ingezet bij reddingsacties op zee. door Roelf Reinders BiLTHovEN - Tegen meningokok- ken B dat jaarlijks tientallen do den veroorzaakt, bestaat al jaren een goed werkend vaccin. Maar het vaccin komt niet eerder dan in 2008 in het Rijksvaccinatie programma. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) is nog jaren bezig het middel te testen voordat het op grote schaal mag worden ge bruikt. Het vaccin is al zo'n tien jaar in ontwikkeling. Maar Europese regels dwingen het RIVM het uitgebreid te testen op veilig heid en werkzaamheid. In fasen worden steeds meer baby's in geënt. Om te kijken of er ook echt minder slachtoffers vallen, doen er zogeheten controle groepen mee. Daarin zitten kin deren die een ander vaccin dan het middel tegen meningokok- ken B krijgen. „Deze manier van testen is noodzakelijk om uit spraken over de werking te doen", zegt L. van Alphen, hoofd van het laboratorium voor vaccinresearch van het RIVM. Het gevole is dat me- ningokokken B de komende ja ren nog dodelijke slachtoffers aan hersenvliesontsteking en bloedvergiftiging maakt. Een vaccinatieprogramma tegen meningokokken C begint waar schijnlijk nog dit jaar. Het vaccin tegen meningokok ken B is in 1993 en 1994 in En geland al op baby's getest. Eer der zijn proefdieren gebruikt. „De zuigelingen hadden een goede immuumrespons", aldus Van .Alphen. „Zij maakten anti stoffen aan die in staat waren de B-groep van de meningokok- bacterie te doden." Het vaccin bleek veilig en de bijwerkingen waren minimaal. „Het vaccin kan lichte pijn en milde koorts veroorzaken", zegt de RTVM-on- derzoeker. „Dat is bijvoorbeeld veel minder dan de bijwerkin gen van het standaard kink- hoestvaccin." Het RIVM ver wacht dat het vaccin tachtig procent beschermt tegen de meningokokken B-ziekte. Pagina R3: Studie naar werking vaccin den haag/gpd - Heel Nederland moet op de schop, vindt Pim Fortuyn. In zijn boek 'De puin hopen van acht jaar Paars', dat tevens als partijprogramma dient voor de komende verkie zingen, geeft hij aan dat op vrij wel elk terrein van de inrichting van Nederland het roer om moet. Een financiële onderbou wing geeft hij niet. Fortuyn heeft drastische ideeën voor verbetering van het land. Zo pleit hij voor herinvoering van de dienstplicht en voor af schaffing van de land- en lucht macht. In de sociale zekerheid wil hij hard ingrijpen in de WAO. Alleen mensen die ar beidsongeschikt zijn als gevolg van een beroepsziekte hebben recht op een WAO-uitkering, de rest moet in de bijstand. Wie in de bijstand zit, moet worden geprikkeld weer te gaan werken. Zo wil hij belastingkor- tingep en subsidies voor uitke ringsgerechtigden afschaffen. Minder bureaucratie in de zorg moet de kosten verlagen en de productiviteit verhogen. Dat geld kan dan aan nieuwe zorg worden besteed. Op die manier kunnen de wachtlijsten verdwij nen zonder dat miljarden extra nodig zijn, belooft de Rotter damse politicus. Op identieke wijze wordt het onderwijs aan gepakt. Minder regels vanuit Den Haag, minder managers op de scholen. Ook het openbaar bestuur kan beter volgens Fortuyn. Zes mi nisteries zijn voldoende en van twaalf provincies kunnen zes re gio's worden gemaakt met een stadhouder aan het hoofd. Al leen het aantal gemeentes moet flink omhoog, omdat klein beter zou zijn dan groot. Op het gebied van het vreemde lingenbeleid herhaalt Fortuyn zijn standpunten. De grenzen moeten dicht en Nederland zou alleen nog politieke vluchtelin gen uit de direct omliggende landen België, Engeland, Duits land. Frankrijk en Denemarken moeten toelaten 'als daar ernsti ge dingen gebeuren'. Ook wil hij paal en perk stellen aan de ge zinshereniging. In ondersteuning van de land bouwsector gelooft hij niet. Sub sidies moeten in drie jaar tijd worden afgeschaft, desnoods zonder dat daarover Europese afspraken zijn gemaakt. Pagina Binnenland i: Aanstellers, mensen met kanker uit de WAO Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V A "f. Straat «V Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling I 18,25 Z kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro Z 52^50 *n. con&de nabezoryig) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl Dl'ITHM.VI- 24 stuks Atf

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1