Gratis toegang tot musea trekt niet meer publiek Boekenbal d'amour versus 'kleffe talentloosheid' KUNST CULTUUR Met Joop als voorbeeld 'Die van 1946 is de mooiste' R7 066 en CL: vaste ioekenprijs in wet 0;n haag - De fracties van D'66 pGroenLinks in de Tweede kmer willen de vaste boeken- uijs in de wet verankeren. Ze iresenteerden gisteren voor dit {joel een initiatiefwetsvoorstel, geide partijen vinden niet dat lit instrument moet worden ,pgeheven en halen het voor meld van België aan. Daar is geleden een vaste boeken- irijs opgeheven. Maar na lachten uit de samenleving eeft de Belgische regering een etsvoorstel ingediend om als- iogde boekenprijs vast te leg- d. Het Centraal Planbureau het Sociaal en Cultureel ibureau zeggen in een reac- dat de vaste prijs voor boe- en niet de meest doelmatige plossing is. Er zijn betere al- imatieven, zoals beperking fan de vaste prijs tot een half aar. Tot 2005 geldt in Neder- and een vaste boekenprijs, taardoor boekwinkels niet met jllaar kunnen concurreren. woensdag 13 MAART 2002 en. vervolg van voorpagina amsterdam/anp - Gratis toe gang van musea zorgt niet auto matisch voor meer publiek. Dat blijkt onder meer uit het onder zoek 'Musea en plein publique' van het ministerie van OCW naar de effecten van het vervallen van entree bij musea. In een brief van de museumwe reld aan de Tweede Kamer staat dat de kunstinstellingen niet staan te springen om het bezoek kostenloos te ontvangen. Dat moet worden overgelaten aan „de individuele instellingen en hun subsidiënten", schrijven de Nederlandse Museumvereni ging en de Vereniging Rijksge- subsidieerde Musea. Staatssecretaris Van der Ploeg kondigde het onderzoek naar het effect van (een dag per week) gratis toegang tot musea Van der Ploeg: gratis museumdag in oktober in de Tweede Kamer aan. Hij kreeg toen diverse en thousiaste reacties van Kamerle den. De Raad voor Cultuur toonde zich vorige maand in een advies aan de staatssecretaris geen voorstander van het schrappen van entree. Volgens het advies college leert de ervaring dat dit geen langdurige invloed heeft op de bezoekcijfers. In diverse landen in Europa is museumbezoek op sommige dagen al gratis. Staatssecretaris Van der Ploeg (cultuur) zei giste ren musea één zondag per maand gratis open te willen stellen om het museumbezoek te stimuleren. Ook basisscholen zouden extra gesubsidieerd moeten worden, met name voor het busvervoer, zodat leerlingen al vroeg met het museum ver trouwd worden gemaakt. Het voorstel van de staatssecre taris gaat binnenkort naar de Tweede Kamer. Het is opmerke lijk omdat het Maastrichtse Bonnefantenmuseum een proef met gratis museumbezoek on langs als mislukt heeft afgedaan. Het museum haalde in de proefperiode wel ruimschoots het totaal aantal geplande be zoekers, meer dan 100.000, maar onverwacht gingen ook groepsbezoekers gebruik maken van de gratis aanbieding. Daar door vielen de inkomsten over 2001 tegen en stopte Bonnefan- ten begin dit jaar met het expe riment. Van der Ploeg zinspeelde eerder dit jaar al met de gedachte over gratis museumbezoeken. Hij stelde toen voor de kosten ervan te compenseren. De staatssecre taris heeft inmiddels een onder zoek laten doen naar de experi menten met het stimuleren mu seumbezoek. Voor de basis scholen bijvoorbeeld denkt hij aan een gratis bezoek van een maal per jaar, inclusief een edu catief programma. In dat ver band verwees hij gisteren naar de succesvolle proef hiermee in Leiden, die hem erg aansprak. üropese tour Uzvan de baan tvERSUM - Een Europese tour van de Ierse rockband U2, raarbij deze ook Nederland du aandoen, gaat dit jaar niet loor, zo heeft platenmaat- chappij Mercury Records gis- leren bevestigd. De reden daar- ooris niet opgegeven. Of er dannen zijn voor 2003 kan een lordvoerder van Mercury niet aartverkoop Jfred J. Kwak sdin - De Leidse Schouwburg egint vrijdag 15 maart met de Dorverkoop voor de familie- itelling van Alfred Jodocus ivak: Verboden te lachen'. De lorstelling van Herman van feen wordt van 13 tot 30 de- :mber opgevoerd, exclusief oor de Leidse Schouwburg, aarten zijn verkrijgbaar via de lebsite 'www.leidseschouw- urg.nl' en de kassa van de eidse Schouwburg, tel. 071- 131943/44. unst op Gang Haagweg 4 en - Kunstenaars van instcentrum Haagweg 4 ex- iseren komend weekeinde in werk in de gangen van het bouw. Onder de titel 'Kunst iGang' zijn velen werken te :n in de lange gangen van het iliercomplex. Aanleiding voor expositie is het negenjarig estaan van Haagweg 4. In het ojectatelier werkt An to Jerko- caan zijn tentoonstelling 'I gn everything that is blue', ihalve van beeldende kunst, ilter ook van poëzie te genie- n: het Dichtersgilde brengt op rschillende plaatsen in de angen gedichten ten gehore, ijdag opent cultuurwethou- iPechtold de expositie om .00 uur, waarna het centrum tot 20.00 uur te bezoeken Zaterdag en zondag is Haag- eg 4 van 11.00 tot 17.00 uur lopend. door Marjolijn de Cocq vervolg van voorpagina amsterdam/gpd - „Het leek zo'n leuk idee, een boekenbal voor ge- weigerden. Maar leuke ideeën vallen in de praktijk vaak tegen. Zoals onderwaterschaken." Caba retier Hans Teeuwen draagt in Paradiso voor uit zijn 'autobiogra fie, 12 maart 2002'. „Een kleffe walm van talentloosheid kwam me tegemoet." Lelijke vrouwen, slappe mannen, een stank van middelmatigheid en zure Fristi. „God, wat had ik er niet voor over gehad om bij het echte Boeken bal te zijn." Metershoog blikt Gerard Reve in een mozaïek van pornografische plaatjes van de zijgevel van de Amsterdamse poptempel naar de roze verlichte Stadsschouw burg waar de gasten van het Boekenbal gisteravond hun en tree maken. Voor het eerst dit jaar in Paradiso ook het 'Bal der Geweigerden'. Nadrukkelijk niet voor genodigden, zoals het uit geversfestijn dat de 67ste Boe kenweek inluidt, maar de kaart jes a 20 euro zijn zo felbegeerd dat het woord 'geweigerd' een dubbele lading krijgt. Van kinnesinne tussen de twee bals is geen sprake, bezweert men.. „Wij zijn zeer gelukkig met alles wat de boekenweek rijk en divers maakt." (Het Boe kenbal) „Het is niet uit ver schrikkelijke rancune, of zoiets." (Het Bal der Geweigerden) Al hoewel? .Alweer zo'n laffe mee loopster", voegt cabaretier Je roen van Merwijk een dame toe die te kennen geeft tóch naar het 'gewone' Boekenbal te gaan. Tijdens de opening van het 'Bal der Niet-Geweigerden' slikt hij zijn woorden bij monde van presentator/cabaretier Dolf Jan sen in. „Ik heb net met Jeroen van Merwijk gebeld, die zit bij het Bal der Geweigerden en hij zegt: er is geen fuck aan." Het digitaal samengestelde Re- ve-portret met de blote, blotere, blootste bouwsteentjes past naadloos in de Bal der Gewei- gerden-stijl van 'leuk en ludiek', De heer en mevrouw Mulisch vermaken zich op de trappen van de Stadsschouwburg met Gert-Jan Droge. Foto: ANP/Olaf Kraak zoals de aankleding van Paradi so in de woorden van mede werkster Joke Bos 'feestelijk en voor weinig geld' is. Video-ani maties, posters en, als kwinkslag naar het Boekenweekthema 'De Liefde', wat gebroken harten. Zoals de website van de Boe kenweek www.komliefste.nl een pendant heeft gekregen met www.hetisuit.nl. Ontwerpersduo Mutsaers en Franssen mocht voor de Boe kenbal-metamorfose van de Stadsschouwburg wel alle regis ters opentrekken. Tot en met de met rozenblaadjes bestrooide en met romannetjes toegeruste toiletten is het liefdesthema doorgevoerd. In de grote zaal hangt een liefdesnest van takken en veren. „Kom binnen in de lusthof/Sta open voor de pijlen van Amor", lonkt de uitnodiging voor het 'Bal d'Amour'. Cupi do's schieten rozen als pijlen naar het publiek. In de Stadsschouwburg een Turks Fruit-bed waarin de gas ten zich kunnen laten fotografe ren. Ook is er een Las Vegas trouwkapel waarin 'niks legaals' gedaan kan worden. Een les bisch paar laat zich niettemin door de lijvige 'ambtenaar van het boekenbal 2002' in de echt verbinden. „Het blijft ontroeren hè?", roept hij van onder zijn knalrode cowboyhoed. Tijdens het openingsprogram ma van het Boekenbal wordt de liefde bezongen.. „De liefde die eerst zo veelbelovend was", al dus zanger/tekstschrijver Theo Nijland. „Binnen één jaar tot op de draad versleten." Jan Rot heeft op basis van 'Hebban olla vogala nestas' een volledige ver sie van het vermoedelijke min nedicht geschreven en brengt die met een als tortelduiven koerend koor. Rot wordt onmiddellijk over vleugeld door het even benepen als getergde 'Zij wilde vriend schap en geen seks' van Hans Dorrestijn. Job Cohen neemt het eerste exemplaar in ontvangst van de handelseditie van 'Ja, ik wil', de dichtbundel die Willem- Alexander en Maxima als huwe lijkscadeau werden aangebo den. „Ja, ik wil", roept de Am sterdamse burgervader als Jan sen hem vraagt op het podium te komen. Anna Enquist, auteur van het Boekenweekgeschenk, krijgt applaus voor haar inspan ning om, ondanks het verdriet over de dood van haar dochter, de 'boekenweek tot een succes te maken'. Op het Bal der Geweigerden vol gen schrijvers, muzikanten en cabaretiers elkaar in ijlings tem po op. Dichter des Vaderlands Gerrit Komrij opent de avond. Er zijn drie minuten voor Youp van 't Hek. De auteur van het 'Geweigerd Boekenweekge schenk' blijkt Amon Grunberg. Die is er niet: gedoodverfd alter ego Marek van der Jagt komt het boekje in ontvangst nemen in een nauwelijks serieus te nemen 'coming out' van televisie/radio maker Pieter Bouwman. Held van Paradiso is Huub van der Lubbe, die schrijversoptre dens in de afgeladen bovenzaal afwisselt met a capella zang op het grote podium. Zevenentwin tig schrijvers zijn uitgenodigd om boven voor te dragen. Hek- kesluiter Jean-Pierre Rawie blijkt 'nog steeds zoek', zegt de pre sentator van dienst terwijl uitge ver-dj Vic van de Reijt beneden zijn eerste plaatjes draait. „Maar we hebben er 25 gehad en dat is niet gek." Sommige gasten op het Boeken bal reikhalzen, bang op het ver keerde feestje te zijn, naar nieuws uit Paradiso. Maar voor veel schrijvers is het pendelen. Komrij, Ramsey Nasr. Menno Wigman, Rawie. velen dubbelen op de genodigdenlijsten. En ook al belooft Youp van 't Hek in een anti-Boekenbal-tirade op het Bal der Geweigerden te blijven, hij wordt 's nachts nog lang op de trappen van het Bal d'Amour gesignaleerd. Het verzoek ten spijt om de ver siering niet voor het einde van het bal af te breken, begint een keurige mevrouw al voor mid dernacht de sloopwerkzaamhe den in de Stadsschouwburg, 'voor mijn dochter'. De disco van Stan Rijven en Joost Zwa germans is met Boogie Wonder land op volle toeren. Het Boekenbal blijft, conclu deert columniste-cabaretiere Nilgün Yerli, 'zien en gezien worden'. Op het Bal der Gewei gerden velt een van de toe schouwers in dat opzicht een genadeloos oordeel over zijn omgeving - en over zichzelf: „Dat ziet er inderdaad allemaal geweigerd uit." Inleiden en de regio bestaat grote belangstelling voor de amateur- kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Musicalgezelschap Otis. ij Otis zijn ze wel voor een rapje te porren. Met een toedserieus gezicht meldt de dirigent dat de zangers vooral ran de instrumenten van het orkest moeten afblijven, want Mn sax kost toch al gauw 20.000 piek. ■Ik heb toch een WA-verzeke- mg", is het jolige antwoord van jen zanger. De ijzige blik van de dirigent is genoeg om het ge lach van de ruim vijftig man sierke musicalvereniging de kop in te drukken. Vandaag geen tijd voor grappen; het is de ftrste keer dat Otis de nieuwe •retelling 'Made in Holland' Kpeteert met de muzikanten ^bij Met nog krap twee weken ®or de drie voorstellingen in de Stadsgehoorzaal te gaan, raoet er nog flink aan getrokken worden. jklade in Holland' bestaat uit ragrnenten van vier Neder- hfldse musicalproducties. Vol- Jps goed Otis-gebruik is, blijft de precieze samenstelling van het programma tot het laatst geheim. Maar tijdens de repeti ties wordt snel duidelijk dat een belangrijk deel van het pro gramma afkomstig is uit de mu sical 'Joe' over de gelijknamige gevechtspiloot. Zangeres Andrea Brugman groeit tijdens de repetities al helemaal in haar rol van de vrouw van de plichtsbewuste piloot Joe, die steeds maar weer ten oorlog trekt en daarbij steeds op een haartje na aan de dood ontsnapt. Brugman stort haar brekende hart uit als Joe weer in zijn vliegtuig stapt. Even later zoekt ze - in de be kende pilotenjas met bontkraag om de schouders - vol verwach ting het luchtruim af als hij weer terug naar huis komt. Uit eindelijk gooit Brugman alle muzikale en theatrale remmen los in haar solo 'Piloten sterven nooit' wat culmineert in een hoge noot, die ze zeker tien se conden weet vol te houden. Ondanks haar onmiskenbare Henk Winterkamp: „Matthaus Passion een jaarlijks hoogtepunt." Foto: Henk Bouwman 'De Jantjes' is één van de musicals waarvan Otis delen ten tonele brengt. Publiciteitsfoto kwaliteiten moest Brugman nog wel auditie doen voor haar rol bij Otis. Brugman: „Zo gaat dat hier altijd, dat is niet streng of zo, maar gewoon eerlijk. We proberen voor iedereen een ge schikte rol te vinden in onze producties. Iedere keer is het weer spannend of je de rol krijgt die je zou willen. Het voordeel is wel dat je inmiddels de concurrentie kent." En met zo'n grote groep als Otis is er natuurlijk nogal wat con currentie. Wat ook opvalt is dat de gemiddelde leeftijd zeker twintig jaar lager ligt dan bij de gemiddelde zangvereniging. „Musical is nu eenmaal heel populair", zegt regisseur Birgit van Cleef. „De laatste twee jaar moeten we echt audities hou den om nieuwe leden toe te la ten. Vroeger kon iedereen die maar wilde met ons meedoen. Het is natuurlijk wel in het voordeel van de vereniging dat er zoveel belangstelling is voor musical omdat de kwaliteit al leen maar verbeterd." Binnen Otis is heel duidelijk wat er met kwaliteit bedoeld wordt. Van Cleef: „We streven professionaliteit na, ook al zijn we amateurs. In Nederland is er eigenlijk maar één goed voor beeld: Joop van den Ende. Er zijn wel anderen, zoals Bert Maas, die iets groots proberen op te zetten, maar dat flopt dan. De meeste Joop-producties zien we allemaal wel. De musi cals die we spelen, komen meestal ook uit zijn stal. Voor musical is Joop gewoon dè man." 'Made in Holland' door Musi calgezelschap Otis, 22 t/m 24 maart in de Stadsgehoorzaal, Leiden. Kaarten via 071-5136122 of www.otismusical.nl. Op de avonden van de voorstellingen is er in restaurant Het Pren tenkabinet een speciaal Otis- driegangenmenu. Zestig keer de Matthaus Passion door Ex Animo door Herman Joustra leiden - Even een flink eind te rug in de tijd. Naar 19 maart 1942. Henk Winterkamp, twintig jaar, hoort voor het eerst een complete uitvoering van de Matthaus Passion, de eerste complete uitvoering ook van Ex Animo. Ademloos. Een jaar later zingt hij voor het eerst mee. Terug naar 2002. Henk Winter kamp is nu tachtig. En, hij zingt nog steeds mee met Ex Animo. Adem genoeg. Vrijdag is hij weer van de partij, als de Leidse Ora toriumvereniging Ex Animo voor de zestigste keer het ma- jesteuze werk van Bach uitvoert in de Hooglandse Kerk. „Ik heb een beetje een middenstem, maar ik heb altijd al bas gezon gen', vertelt Winterkamp. „Ik merk alleen wel dat ik de 'e', de hoge 'e', niet volwaardig meer kan zingen. Maar goed. die komt ook niet zo vaak voor. En het koor wordt elk jaar gekeurd, door onze dirigent, Wim de Ru. Nou, dit jaar ben ik daar ook weer goed doorheen gekomen." Zestig keer de Matthaus Pas sion, dat is voorwaar niet niks. Iets om wel even bij stil te staan. Winterkamp doet dat ook. Denkt nog weer even aan die eerste, die van 1942 dus. „Toe gangsprijs één gulden tien. In clusief stedelijke vermakelijk heidsbelasting. Met het Rotter dams Philarmonisch. Er was geen geld voor een klavecimbel. Die partij werd gedaan door een piano. Maar wat gaf het? Het was prachtig. Ik zat daar met een stel vrienden. Vijf jonge mannen. Een koppeltje. We hielden wel van muziek, maar hadden nog nooit in een koor gezongen. Ja, we werden in een klap bekeerd, om het maar eens even overdreven te zeggen. We gingen lessen volgen bij juf frouw Laken. Eén keer per week. Zij achter de piano, wij zingen. Dat heeft vruchten afgeworpen. Een jaar later zongen we mee. En nu nog steeds. Niet meer alle vijf. Een paar zijn er overleden of verhuisd. „Jaap de Bree zingt nog wel. Ook net tachtig geworden. Hij heeft trouwens vanaf 1943 aan alle uitvoeringen meegedaan. Ik zelf aan een stuk of vijftig." Als het aan Winterkamp ligt komen daar nog heel wat uitvoeringen bij. De Matthaus Passion bete kent inhoudelijk veel voor hem. „De Matthaus Passion is mij met de paplepel ingegoten. Ik ben van christelijke huize. Ging met mijn ouders naar de kerk. Ex Animo had ook al voor 1942 stukken uit de Matthaus opge voerd. Daardoor had ik al kennis van het openingskoor en het slotkoor. En dan was er thuis nog de muziek. Mijn vader speelde harmonium in de voor kamer. Dan kwamen er allerlei vrienden langs. Met een viool bijvoorbeeld. En wij jongeman nen hadden al van die grote schellakplaten, langspeelplaten. Zeker een goede vriend van me, Rien Ouwerkerk. Hij "gaf soms op zondagmiddag een concert thuis van al zijn platen." De liefde voor de muziek is altijd gebleven. Achter een ruitje naast de voordeur hangt een poster, een aankondiging van de uit voering van vrijdag. „Natuurlijk. Allicht. Een enthousiast lid doet dat. De Matthaus P<ttrion is elk jaar weer een hoogtejwnt." Maar welke was de allermooi ste? Het hoogtepunt der hoogte punten? „Die van 1946", rea geert Winterkamp. „Zonder twijfel. Het jaar na de bevrijding. Overal was het feest. Ook bij de uitvoering van de Matthaus Pas sion. Natuurlijk ook omdat er in 1945 geen uitvoering was ge weest..." Ruim vijftig jaar later is de Mat thaus Passion. uiteraard, nog onveranderd. Wel anders is de relatie tussen Duitsers en Ne derlanders. Eind dit jaar trekt Ex Animo weer naar Krefeld om sa men met het Bach-Chor aldaar een concert te geven. En het omgekeerde vindt ook elk jaar plaats. Vriendschapsconcerten. „Heel mooi toch?"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19