HSL-rotonde bij Hoogmade valt slecht RIJN VEENSTREEK Plannen voor betaald parkeren in Buitenkaaf SGP/CU trekt zich terug uit onderhandelingen Alphen maakt dure foute bij inhuren deskundigen Alphen luidt Corno Stijnen uit Supermarkt dicht tijdens uitvaart Wesletë Versierselen voor raadsleden alphen aan den rijn - De Al- phense raadsleden Henk Jan Habermehl (CDA) en Dieter van der Schilden (WD) zijn gis teravond benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Bur gemeester Schoof overhandig de de koninklijke versierselen bij hun afscheid van de raad. Burgemeester Nico Schoof roemde Habermehl om zijn historische kennis van Alphen aan den Rijn en zijn werk als voorzitter van de commissie die belast is met de naamgeving van de nieuwe straten in de ge meente. Habermehl zat vanaf 1986 in de gemeenteraad, en was wethouder van 1994 tot 1998. Van der Schilden heeft bijna een kwart eeuw vol ge maakt in de raad. Hij was actief in de raad sinds 1978 en was van 1981 tot 1982 wethouder. CDA Jacobswoude slikt einde gebed jacobswoude - De gemeente raad van Jacobswoude begint voortaan met een moment van stilte in plaats van met een ambtsgebed. Ook het CDA ging gisteravond tijdens de raadsver gadering akkoord met de af schaffing traditionele gebed ge richt tot de christelijke god, dat de burgemeester voor de verga dering. De christen-democra ten gaf gehoor aan het dringen de beroep dat fractievoorzitter Witteman van Gemeentebelang ook namens de WD en D66 op hen deed om ruimte te geven aan alle overtuigingen in een multiculturele samenleving. „Wij willen niemand iets op dringen en volgen het voorstel van de andere fracties", zei CDA-voorman De Lange nadat de vergadering op zijn verzoek was geschorst. Alle fracties spraken hun waardering uit voor die meegaande opstelling. Ook burgemeester Van Beek, van CDA-huize, sloot zich daar bij aan. Geen lintje voor Van der Lecq rijnwoude - Maar liefst 28 jaar heeft Genie van der Lecq zich met hart en ziel ingezet voor de gemeentepolitiek. Hoewel ze dubbel en dwars voor een ko ninklijke onderscheiding in aanmerking zou zijn gekomen, kreeg de sociaal-democrate die gisteravond niet. Wel nam CDA-raadslid Wim Boevé uit handen van burgemeester Westra een koninklijke onder scheiding in ontvangst. Hij stopt na achttien jaar gemeen tepolitiek in Benthuizen en vanaf 1991 in Rijnwoude. Boevé werd benoemd tot lid in de Or de van Oranje Nassau. Een woordvoerster van de gemeen te Rijnwoude legt uit dat Van der Lecq geen onderscheiding wil. „Dat heeft ze al zo vaak ge zegd. Ze weet natuurlijk van de regel dat iedereen die minimaal twaalf jaar in de raad heeft ge zeten, een lintje krijgt. Je doet er haar echter geen plezier mee. We hebben de onderscheiding daarom niet eens aange vraagd." Van de zeventien raadsleden in Rijnwoude na men er gisteravond vier af scheid. Behalve Van der Lecq en Boevé waren dat Wilma van der Maas (WD) en Herman Haarman (D66). Van der Lecq blijft nog demissionair wethou der totdat het nieuwe college er is. Er volgt nog een officieel af scheid van Van der Lecq op vrijdag 19 april. Hoofdrekenen wordt binnen kort verplicht in heel Al kemade. Een projectontwikke laar in Hazerswoude telt alleen nog maar schaapjes. Misrekening Mooi Alkemade heeft een ge mêleerde aanhang, maar scoort vooral goed bij de plaatselijke middenstand. Kennelijk von den de verzamelde winkeliers de weg naar de stembus moei teloos, want de club van drogist Ed van Berkel en kledingverko- per Rob van der Geest grossier de na de gemeenteraadsverkie zingen in raadszetels. Zij kregen er in één keer acht en waren meteen de kluts en ook de tel kwijt. Want, zo vertelde een goedwil lend winkelmeisje daags na de verkiezingen aan iedereen die het horen wilde, Mooi Alkema de had toch maar mooi beslag gelegd op acht van de negen ze tels. Het getal acht klopt, maar negen klinkt minder solide. Tij dens het vorige bewind van Luuk Beelen en Dick Nagtegaal stonden er toch echt altijd vijf tien ruime zetels in de raadzaal in het gemeentehuis aan het Westeinde. Het kan zijn dat al les straks mooier en anders wordt, maar wat is er dan ge beurd met die zes stoelen? Iedereen mag natuurlijk goo door Janneke Dijke hoogmade - De gemeente Ja cobswoude is het volstrekt on eens met de manier waarop rijks waterstaat en de HSL-projector- ganisatie een rotonde bij Hoog made willen aanleggen. Deze ro tonde vervangt straks de kruising tussen de provinciale weg N446 en de oprit naar de A4, en krijgt ook een afrit naar de Van Klaver- weijdeweg. Volgens demissionair wethouder Haasbroek is het van uit de Van Klaverweijdeweg on mogelijk om de rotonde te berei ken, omdat de weg daar naartoe steil omhoog loopt. Ter hoogte van de Van Klaver weijdeweg duikt de hogesnel heidslijn HSL straks de Groene- Harttunnel in. Vanwege de aan leg van de HSL en de verbreding van de A4 gaat het naastgelegen kruispunt op de schop. Het pro bleem zit hem erin dat de we gen samen moeten komen bij een rotonde die bovenop de tunnelbak wordt aangelegd. De rotonde ligt daardoor op een verhoging. Het gemeentebestuur van Ja cobswoude had een half jaar ge leden al aanmerkingen op de eerste tekening van de rotonde. Rijkswaterstaat en het HSL-bu- reau presenteerden onlangs een nieuw ontwerp aan wethouder Haasbroek, die zich rot schrok. „Het is daar een gecompliceer de situatie", zegt hij relative rend. „Deze oplossing heeft ze ker voordelen ten opzichte van de vorige. Maar hiermee kun nen wij niet akkoord gaan." Volgens hem heeft de ontwerper totaal geen aandacht besteed aan de manier waarop verkeer vanaf de Van Klaverweijdeweg de rotonde moet bereiken. „De rotonde is nu verschoven in de richting van Hoogmade. Daar door wordt de aansluiting aan die kant korter. Vanaf de A4 en de N446 kun je geleidelijk aan omhoog rijden, maar vanuit Hoogmade moet je verschrikke lijk steil omhoog. Je hebt er bij na een stoeltjeslift bij nodig." Haasbroek heeft direct zijn be klag gedaan en wil dat tevens doen door met Leiderdorp be zwaar te maken. De rotonde komt namelijk op grondgebied van Leiderdorp te liggen. „Rijks waterstaat legt deze rotonde aan in het kader van de verbreding van de A4. Dit is eigenlijk niet hun hoofdtaak, het heeft niet hun aandacht. Wij willen dit in het centrum van hun aandacht krijgen, dus kiezen we voor een harde vorm van bezwaar." HSL-manager Van der Sluijs wijst erop dat het een 'vrij lasti ge knoop' is. „Het gaat om een kleine oppervlakte waar een groot aantal wegen bij elkaar komt. Dat is complex bouwen, temeer omdat al het verkeer tij dens de werkzaamheden ge woon moet doorrijden." Vol gens hem heeft de toerit vanaf de Van Klaverweijdeweg altijd al steil in de tekening gezeten. „Persoonlijk weet ik nog niet wat precies hun vragen zijn. Maar we gaan er natuurlijk over praten. Want het zit blijkbaar hoog." HUW OU c: 1 ch Werknemers van Van Lent verlaten aan het eind van de werkdag Kaageiland. Hun auto's staan geparkeerd in Buitenkaag. Foto: Dick Hogewoning X M Bewoners mogen oplossing voor overlast bepalen alphen aan den rijn - „Hij kwam in zijn korte broek binnen en verlaat 28 jaar later als een goed geklede heer onze ge meente." Zo typeerde burge meester Nico Schoof van Al phen aan den Rijn gisteravond tijdens de laatste raadsvergade ring in de oude samenstelling- directeur Corno Stijnen van de Uitvoerende Diensten van Grondgebied. Stijnen vertrekt naar 's-Herto- genbosch en wordt daar sector directeur Cultuur, Welzijn en Sociale Zaken. door Janneke Dijke kaag/buitenkaag - In de straten in Buitenkaag wordt mogelijk betaald parkeren ingesteld. De gemeente Haarlemmermeer legt deze keuzemogelijkheid volgen de week vrijdag tijdens de open bare dorpsraadvergadering van Kaag en Buitenkaag voor aan de bewoners. Ook is er kans op een groot parkeerterrein voor vijftig auto's. De invoering van een vorm van betaald parkeren kan een oplos sing bieden voor de par keeroverlast in Buitenkaag. Elke dag staan de straten van het dorp bomvol met auto's, voor namelijk afkomstig i/an het per soneel van de Kaagse jachtbou wer Van Lent. Op Kaageiland is geen plek voor deze honderden auto's. Bovendien scheelt het het personeel in de kosten als ze niet dagelijks met hun auto op de pont hoeven. Behalve auto's van personeel van Van Lent staan er in Buitenkaag ook veel auto's van recreanten die Kaag eiland bezoeken. Bij een week eindje op hun boot stallen zij hun auto vaak op het vasteland omdat er op het eiland weinig parkeergelegenheid is. De overvloed aan blik in de Bui- tenkaagse straten is een veelbe sproken onderwerp tijdens de dorpsraadvergaderingen. Een oplossing leek lange tijd ver weg, tot de gemeenten Haar lemmermeer (Buitenkaag) en Alkemade (Kaag) serieuzer op zoek gingen naar oplossingen. Op 22 maart mogen de dorps bewoners die beoordelen. Het eerste voorstel behelst de instelling van betaald parkeren in de hele bebouwde kom van Buitenkaag. Daarnaast zou er een parkeerterrein kunnen wor den aangelegd op het trapveldje aan de Leidsemeerstraat, waar op plek is voor vijftig auto's en zes vrachtwagens. Een alterna tieve plaats bevindt zich aan de Hoofdweg Westzijde, maar die vindt de gemeente Haarlem mermeer minder geschikt. Mocht het parkeerterrein er ko men, dan zoekt de gemeente naar een andere plek voor een trapveldje en voor het uitlaten van honden. Een tweede voorstel waarvoor de bewoners kunnen kiezen is invoering van betaald parkeren uitsluitend in het centrum van Buitenkaag. In de rest van de bebouwde kom zou dan een zo genoemde 'blauwe zone' moe ten komen, waar auto's met parkeerschijf maar beperkte tijd mogen staan. Ook in dit voorstel zit het parkeerterrein aan de Leidsemeerstraat. In alle geval len krijgen bewoners tegen be taling toestemming om in hun dorp te parkeren. Een derde mogelijkheid is om helemaal niets aan het probleem te oor Bewoners van Buitenkan aar Kaag hebben de macht in den, benadrukken dorps urg voorzitter H. Bruijn en E fid; nnis, ambtenaar bij de gen 131' te Haarlemmermeer. „Wijl niet zonder meer parkeent UI ring invoeren", zegt F( 1 „Maar als het breed ged R wordt, willen wij wel mei ken." Alleen de aanleg vat parkeerterrein is volgens 1 niet zo'n goede oplossing )se' trekt alleen maar verkeer; j"1 En Bruijn: „Ik hoop dat e: oplossing komt waarin ied zich kan vinden. Mensen 1 j!' ten achteraf niet het gevoel ben dat ze iets is opgelegd" ebs il CDA en PvdA vormen samen coalitie in Rijnwoude rijnwoude - De SGP/CU in Rijnwoude treedt niet toe tot het college. Fractieleider Kees van Velzen besloot gisteren na over leg binnen zijn bedrijf om geen wethouder te worden. „Ik kan geen twee dagen in de week vrij maken", legt hij uit. „Ik ben al gemeen directeur van een ad viesbureau met honderd men sen in dienst en ik heb een ge zin." Andere beschikbare kandi daten heeft de op een na klein ste partij in Rijnwoude niet. De voorkeur van het CDA (één zetel winst bij de gemeente raadsverkiezingen) en de PvdA (wel meer stemmen maar geen extra zetel) ging maandag nog uit naar een brede coalitie met de SGP/CU. Deze partij is sta biel en vertoont 'programmati sche overeenkomsten', oordeel den ze. Ze vonden ook dat er geen plaats meer was voor de verliezende partij: de WD. Van Velzen zei niet gelijk 'nee' toen hij de vraag kreeg om tot het college toe te treden. „Ik had het graag willen doen. De proble- OEVERLOOS matiek interesseert me en we hebben geen grote punten als twistappel. Maar het moet pas sen en dat deed het niet." Pluche Het CDA en de PvdA willen nu samen een coalitie vormen. Het ligt voor de hand dat het CDA, met zes zetels de grootste partij, twee wethouders levert en de PvdA (vier zetels) een. Zeker is dat de huidige wethouder Frank Uljee en het PvdA-raadslid Kees de Best toetreden tot het college van B en W. Fractieleider Hans Démoed, de nummer twee van de CDA-lijst, wil niet zeggen of hij ook in beeld is voor het pluche. „Er is een nieuwe situatie ontstaan nu de SGP/ChristenUnie is afge haakt. Dat is bijzonder jammer. Misschien moet er iemand van buiten de partij komen. Dat kan in het nieuwe duale stelsel." Over zichzelf zegt hij: „Ik heb ooit gezegd dat ik geen ambities heb om wethouder te worden." Vanavond zetten de PvdA en het Bijdragen aan deze rubriek van Tim Brouwer de Koning en Marieta Kroft CDA hun collegeonderhande lingen voort. Gerda Geenjaar, de beschikbare wethouderskandidaat voor de WD, vindt het teleurstellend dat haar partij nu voor het eerst sinds het ontstaan van Rijnwou de in 1991 in de oppositieban- ken moet plaatsnemen. „We zijn nog altijd de derde partij." De grootste oorzaken van de verkiezingsnederlaag zijn vol gens haar de landelijke terug slag, het Kerkvliet-effect (CDA'er Kerkvliet trok honderden voor keurstemmen), het Boscheffect (veel voorkeurstemmen voor de voormalige huisarts van Hazers- woude-Dorp die D66 leidt) en het voorstel van de liberalen om het zwembad De Dolfijn te slui ten. i mei HAZERSwouDE-dorp - De su permarkt Cl000 in Hazers- woude-Dorp is morgen tot 13 uur dicht in verband met de crematie van de zeventienjari ge Wesley van der Werf. De jongen, die het afgelopen weekeinde overleed aan her senvliesontsteking, werkte er tot enkele maanden geleden als weekendkracht. „Hij ver trok bij ons om op weg te gaan naar zijn eigen toekomst", merkt supermarkthouder Menno Bout op. „Uit respect voor hem sluiten we tijdelijk de deuren. De medewerkers krijgen dan ook de gelegenheid om naar de afscheidsdienst in het Dorpshuis te gaan." De GGD heeft de indruk dat de rust in het dorp langzaamaan terugkeert. Er was veel angst in Hazerswoude-Dorp en omge- i]di ving dat meer mensen zou irP worden besmet met de 1 ningokokkenbacterie. Ma og t dag kreeg de gezondha Za dienst 500 telefoontjes tev 'eg' werken. Gisteren waren dl top> 200, aldus een woordvoen Intussen is bekend gewon dat de zeventienjarige joq uit Warmond die vorige* met nekkramp is opgenn het ziekenhuis de 1 ningokokkenbacterie groep C bij zich droeg. Dei tienjarige jongen uit Haz< woude-Dorp die op 3 m werd opgenomen droeg 1 type C bij zich. Het wast ochtend nog niet duid: door welk type bacteriën V ley van der Werf is besmet In Nederland komt zowel type B als C voor. Tegen typ kan worden ingeënt. maar hot ktw jt eet: ma. 2owaarpv£rkhwvim6 t>e 'ttsneres' goedteutm chelen met cijfers, maar van een winkelmeisje uit Roelof- arendsveen verwacht je geen misrekening. Zij is jong, en thousiast en ongetwijfeld bij de pinken, want anders heb je niets in een winkel en ook niet in een middenstandsvriendelij- ke club als Mooi Alkemade te zoeken. Zij zou zelfs bij de har de kern van de frisse beweging kunnen behoren. Mocht de nieuwe partij op de zelfde manier tellen als zij, dan kunnen we nog mooie tijden beleven in Alkemade. Als de ge meenteraad het in het nieuwe tijdperk afkan met negen leden, dan kan het aantal wethouders vast wel beperkt blijven tot één. Dat maakt allerlei moeizame onderhandelingen met de drie andere afgekalfde partijen op slag overbodig. Rest de vraag wie van Mooi Al kemade wethouder wordt. On getwijfeld kijkt de partij daar voor uit naar een schaap met vijf poten. Kandidaten die aan de profielschets voldoen zijn op de vingers van één hand te tel len. Misschien dat de plaatselij ke middenstand iemand weet. Want het mooie van zo'n een- persoonspost is dat de nieuwe duizendpoot voor al dat werk een dubbele vergoeding mag opstrijken. Kassa. Zoetjes Slaap kindje slaap Daar buiten loopt Cor Schaap Cor Schaap met witte voetjes Die loopt nu achter de koetjes Slaap kindje slaap Daar buiten loopt Cor Schaap Elke avond klinkt dit liedje uit de Hazerswoudse Zuidhofvil- la's. De kindertjes die ook van daag boer Schaap weer moch ten helpen, vallen als een blok in slaap. Boer Schaap, een bete re buurman hadden de villabe woners zich niet kunnen voor stellen. Want hij was het die meer dan twintig jaar moest praten voor hij deze prachtige huizen voor ze kon bouwen. Hem mogen ze nu elke dag hel pen met het voeren van de schapen. Ja, Cor Schaap houdt tegen woordig schapen. De gladde projectontwikkelaar van weleer heeft het over een andere boeg gegooid. Want het valt niet mee om na twintig jaar van discussie Tekening: Maarten Wolterink met de wethouder, de provincie en bij de rechter, opeens je zin te krijgen. Cor zocht en vond een nieuwe uitdaging. Want hij had toch een boerderij in bezit, dat blok aan zijn been? Een boerderij die hij alleen maar kocht om te voorkomen dat er een grote mestopslag achter de villa's zou komen? Cor trok er zelf in en houdt er nu schapen. Intussen is ook de handel met wethouder Frank Uljee weer op gang gekomen. Niet langer pra ten de twee over huizen, gara ges en uitritten. Nu Frank geen colbertjes met stropdassen meer draagt, aast hij op één van die zelfgebreide schapenwollen truien van Cor. Alleen over de prijs kunnen ze het nog niet eens worden. Veel diensten onnodig of niet bruikbaar alphen aan den rijn - De ge meente Alphen aan den Rijn heeft fouten gemaakt bij de in schakeling van externe advies bureaus. Bijna de helft van de geleverde diensten voldoet niet aan bruikbaarheid en kwaliteit. In diverse gevallen is opdracht gegeven tot onnodige externe onderzoeken, is niet goed gelet op de keuze van het adviesbu reau en zijn onderzoeken mis lukt door slechte communicatie. Dat blijkt uit een onderzoek van de Kamer voor Bestuursanalyse, die de inschakeling van externe adviesbureaus tussen 1997 en 1999 onder de loep heeft geno men. De gemeente heeft in de betref fende periode 57 adviesop drachten verstrekt, waarvoor in totaal ruim twee miljoen euro betaald is. In bijna de helft van de gevallen is teruggevallen op bekende of zichzelf aanbieden de adviseurs. Volgens de Kamer voor Bestuursanalyse gebeurt dat vaak 'al te makkelijk'. „Dit gaat ten koste van een deugde lijke prijs-kwaliteitvergelijking." In 25 gevallen is niet eens een offerte opgemaakt. De Kamer stelt dat veertig procent van de geleverde diensten niet voldoet aan bruikbaarheid en kwaliteit. De Kamer zegt niet te kunnen becijferen hoeveel geld daar door is weggegooid. Externe adviseurs worden inge huurd omdat er binnen de ge meente onvoldoende capaciteit is, maar volgens de Kamer kan dit ook liggen aan een te laag ambitieniveau, een gebrekkige planning of het ontbreken van prioriteiten. Ambtelijke diensten denken bovendien dat inscha keling van een extern bureau ex tra gewicht in de schaal legt bij de besluitvorming. Opdrachten van de gemeente mislukken soms door slechte communica tie, stelt het rapport. Opdrach ten worden in bijna de helft van de gevallen verkeerd uitgelegd. ilot De Kamer voor BestuursaAjjjjj is in het leven geroepen do gemeenteraad van Alphe 0rke bestaat uit raadsleden. Hf 'z0 cept-rapport van de Karaf 20. al gereed op 9 november,! de Kamer heeft gewacht publicatie tot na de verÜ een gen. Volgens voorzitter dirif horst (VVD) zijn de uitkon bewust niet tot inzet va strijd om de gemeenteraad: k0| gemaakt. Vooral het college krijgt® eers rapport kritiek, maar ookd vo0l meenteraad is niet kritisö rept noeg volgens de commit erbi raadsleden. Zo vindt de l*vooi dat er met de advisering om het eigen kabelbedt CAI veel fouten zijn gefjivori „De gemeenteraad had mogen toestaan dat de dit o Grondzaken/CAI het adfl lant reau Mediamation op ger houtje selecteerde op bas* de een artikel in het VNG-n®! ne", aldus het rapport. WOENSDAG 13 MAART 2002

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18