CDA en WD samen college Zoeterwoude LEIDSE REGIO 'Oppositie en geen pluche: dat is hun verdiende loon' Onvrede over verkeersplan Het is genoeg voor nezelf en de politiek Onderscheidingen bij afscheid raadsleden PZ 'verbijsterd kwaad en geschokt' Nieuwe kliniek opgenomen in omgeving BANG OLUFSEN Lange Voort 11 A, Oegstgeest. Telefoon 071 519 33 33, Botermarkt 25, Leiden, Telefoon 071 512 26 69 gomplantdag i Voorschoten ^SCHOTEN - Leerlingen van 8 van de Ds. Fortgens- ool planten woensdag 20 artsamen met wethouder ajjer veertien eiken langs de jtjjuis van der Stoelstraat en Bram Limburgstraat. Het is f dag nationale boomfeest- De eiken vervangen slech- lomen die al zijn verwijderd, •leerlingen en de wethouder kende spade rond negen r 's morgens in de grond. oorjaarsmarkt ij lenie Mienie dïidorp - Montessori peu- speelzaal lenie Mienie houdt ierdag 16 maart een open Leidsters en bestuursleden Jde peuterspeelzaal zijn van 00 tot 16.00 uur aanwezig 1 vragen te beantwoorden. Er lenvoorjaarsmarkt. De op- ngstvan de markt is bedoeld irde aanschaf van nieuwe jenvijsmaterialen ilgratie film Kidorp - In de Oudheidka- r is zondag 17 maart een lover emigratie vanuit Lei- dorp te zien. De film is ge- akt in 1957 en 1958 en bevat Iden van de verrichtingen iRCL, schaatswedstrijden en rderijen en hun Leiderdorp- lewoners in Amerika. De i sluit aan bij de tentoonstel- Emigreren in de 20ste ivvanuit Leiderdorp'. Aan- ;van de film: 14.30 uur. Re- reren per telefoon kan via "865. Ietstede op meentegids khendam-voorburg - wel het nog helemaal niet iris, prijkt op de deze week Ie fusiegemeente Leidschen- ï-Voorburg verspreide ge- tntegids al de naam Vlietste- Het duurt nog tot eind mei rer duidelijkheid komt over emeentenaam, maar vol- s een woordvoerster van de ieente was het te laat om nieuw ontwerp te maken rde gids. Inwoners kunnen e eerste weken van mei naals duidelijk mpken wei aam zij willen. Zij kunnen ra uit Leidschendam-Voor- ;ofVlietstede. De uiterste erdatum voor het ant- dstrookje is 15 mei. Gert Hogervorst na 19 jaar weg rEric Went ierdorp - CDA'er Gert Hoger- 1(68) gaat een nieuwe partij chten. 'Leefbaar Coornhert- f6'. „Mijn vrouw is lijsttrek- en de fractie bestaat uit mijn deren en acht kleinkinderen, programma moet nog ge kt worden, en een aantal ken moet nog geschreven den. Maar ze komen eraan." ermiddag nam de CDA-poli- en raadsnestor na 19 poli- 'dienstjaren' afscheid van eiderdorpse politiek. Bij die genheid kreeg hij van burge ster Zonnevylle een konink- onderscheiding uitgereikt, iwas leuk en plezierig, maar schien komt er straks gezien i leeftijd een periode dat het maal minder makkelijk aldus Hogervorst. „Dat ik voor zijn. Het is genoeg eest, voor mezelf en voor de dek." n de katholieke Hogervorst ter jaar 'proefdraaien' in de "missie onderwijs in 1986 het eerst in de Leiderdorp- aad kwam, zette hij meteen politieke geurvlaggetje uit. "lens mijn allereerste raads- idering stond een grote op- pbeurt voor zwembad De 5 op de agenda. Ik heb daar 1 tegen gestemd, omdat ik 'vertrouwen had in de lei- 5 van het bad. Dat was tegen standpunt van de rest van CDA-fractie n. Bovendien mijn stem beslissend en ■1 het voorstel verworpen, ontlokte mijn toenmalige tievoorzitter lan de Boeft de uchting: 'Dat belooft nog m°ois te worden met jou, omende jaren'." was een incident zonder •gevolgen. In de jaren die oen ontpopte Hogervorst juist als een politicus die ^discipline hoog in het 'del heeft staan. Zo heeft hij Afbeeld loyaal meegewerkt de plannen voor de vier to- ats aan de Laan van Ouder- terwijl hij zelf radicaal te- 1 de bouw was. „Natuurlijk 'den we het best wel grondig oneens zijn met elkaar, maar naar buiten toe hielden we de rijen altijd gesloten. En de frac tie heeft mij nooit onder druk gezet. De sfeer was altijd heel goed in de partij. En ik kan me voorstellen dat bepaalde fracties daar best een beetje jaloers op waren", verwijst hij naar de in terne perikelen bij de WD. Hogervorst is nooit een raadslid van nota's en verordeningen ge weest. „Dat is werk voor juris ten, en die hebben we zat in on ze fractie." Hij koos liever voor de praktische, menselijke kant. Het leverde hem een grote po pulariteit op. Bij elke verkiezing 'scoorde' hij een flink aantal voorkeursstemmen. „Dat komt misschien omdat ik altijd overal aanwezig was. Of het nu langs de lijn was bij RCL of op een tentoonstelling in de Muzenhof. Burgers wisten mij ook altijd heel goed te vinden. En ik heb consequent geprobeerd om hun problemen terug te koppelen naar de raad." Dat is ook CDA-fractievoorzitter Jan Stevers opgevallen. „Je hebt je werk op unieke wijze ver richt", hield hij Hogervorst gis termiddag bij zijn afscheid voor. „Vooral door je oor te luister te leggen bij inwoners van Leider dorp en met hen in gesprek te gaan. Dat kenmerkt de echte volksvertegenwoordiger. Een 'pareltje' op zijn raadswerk was het behoud van de Does- brug, vindt Hogervorst na lang nadenken. „Daar hebben we ja renlang hard voor moeten knok ken. En met succes." Minder succesvol was zijn strijd voor het behoud van de weekmarkt in het oude dorp. Ook had hij destijds nooit tegen de invoe ring van de stemcomputer moe ten stemmen, vindt hij nu. „Ik was van mening dat er met het rode potlood een stuk nostalgie zou verdwijnen. Dat is niet waar. Wel blijf ik van mening dat sindsdien de opkomst bij verkiezingen lager is, omdat met het verdwijnen van het rode potlood het aantal kiesbureaus drastisch omlaag is gegaan." Dat is zijn zorg straks niet meer. Hogervorst houdt ermee op. „Misschien dat ik de politiek op afstand nog volg. En misschien Gert Hogervorst: „Ik heb consequent geprobeerd om problemen van burgers terug te koppelen naar de raad." Foto: Hielco Kuipers dat ik op de lange termijn er gens een bestuursfunctie ambi eer. Maar voorlopig ga ik eerst een poosje niksen. En misschien mijn eigen prive-paitij Leefbaar Coomhertdreef oprichten." Een tip wil hij zijn 'opvolgers' nog wel meegeven. „Met al die grote projecten die op stapel staan, is het belangrijk dat het college per project met een goed stappenplan komt. Dat plan moet steeds aangepast worden als er nieuwe ontwikkelingen zijn. Dat is de enige manier voor de gemeenteraad om nog grip op de ontwikkelingen te hou den." BeoVision Avant 28" - 32" DVD door Eric Went leiderdorp - De liberaal Herbert Zilve- rentant heeft vorige week op de PvdA gestemd. Een 'tactical vote', omdat hij het niet eens is met de ingeslagen koers van zijn eigen partij. Gistermid dag nam hij als Lid van de Orde van Oranje Nassau na twaalf jaar raads werk afscheid van de Leiderdorpse politiek en van zijn geliefde WD. „De ambitie is gebroken, de inspiratie is gebleven. Het vuur van het liberalisme brandt nog volop in mij." Zilverentant gebruikte zijn afscheid om nog eens flink uit te halen naar de nieuwe koers van de WD. „Voortdu rende polemiek en polarisatie lijken leuk voor de koppen in de krant, maar uiteindelijk moet de gemeente toch bestuurd worden", zei de oud-fractie voorzitter. Hij sprak van 'continue moord en doodslag in mijn partij'. Volgens de oud-fractievoorzitter is het niet goed dat zijn partij 'zomaar pats boem de koers wijzigt en van 32 jaar bestuurlijke verantwoordelijkheid af stand neemt'. „Nu is er een nieuw fe nomeen, voor het eerst sinds 1970 wenkt voor de WD de oppositie en dat stemt mij bijzonder triest." De liberale Marian Nienhuis-Bitter ging nog een stapje verder. Ook zij ge bruikte haar -gedwongen- afscheid om de WD 'nieuwe stijl' nog een flin ke veeg uit de pan te geven. „Churchill heeft eens gezegd dat je vrienden bij andere politieke partijen zitten en je vijanden bij je eigen partij. Dat is voor mij helaas de waarheid geworden." Ook zij heeft woensdag op de PvdA gestemd. „Want zo ga je niet met mensen om." Maar boontje komt om zijn loontje, constateerde zij met leed vermaak. „De WD heeft van al die ru zies de wrange vruchten moeten pluk ken. Oppositie en geen pluche, dat is hun verdiende loon." Fractievoorzitter Peter Roemer, het derde WD-raadslid dat, vanwege een forse val op de kandidatenlijst, niet meer terugkeert in de Leiderdorpse raad, maakte het wrange afscheids feestje compleet. Ook hij had woens dag niet op zijn eigen partij gestemd, maar 'op een vrouw van een partij waar ik normaal gesproken nooit op gestemd zou hebben'. Hij constateer de cynisch dat politieke ervaring in de WD kennelijk niet meer op prijs wordt gesteld. „Nu worden raadsle den in de dop zo van het hockeyveld gelicht." Hij deelde zakjes bitterkoek jes uit. „En ik wens het college, de raad en bijna alle inwoners van Lei derdorp alle goeds toe. 'Het begin is er, maar we zijn er nog lang niet' door Joris Rietbroek voorschoten - Bewoners van de Voorschotense Nassauwijk zijn niet tevreden over de manier waarop de gemeente de verkeersoverlast in hun wijk wil aanpakken. Het bedrag van 70.000 euro dat Voorschoten daarvoor uittrekt, vinden zij te mager. „Dertig kilometer per uur rijden dwing je niet af met een paar versmallingen in de weg", al dus L. van Doom, een van de vertegenwoordigers van het bewonerscomité. Om de verkeersveiligheid in de Nassauwijk te ver groten wil de gemeente enkele versmallingen aan brengen op de Prins Bernhardlaan en de Juliana van Stolberglaan. Daarnaast moeten enkele kruis punten verhoogd worden. Voorschoten heeft 70.000 euro beschikbaar gesteld voor een veiligere buurt. Gisteravond konden de bewoners van ge dachten wisselen over de plannen met wethouder A. Draijer en A. Dijksman, beleidsmedewerker van de gemeente. In november hield de gemeente ook al een inspraakavond. „Sindsdien hebben wij veel nagedacht, geschetst en gerekend om tot de eerste plannen te komen", zei Dijksman. A. Peters, bewoner van de Nassauwijk, vindt het plan als eerste stap niet slecht. „Ik zie dat we het over veel dingen eens zijn, maar in de toekomst moeten we echt naar een volledige 30-kilometer- zone toe." Dijksman gaf direct toe dat de Nassau wijk in een perfecte situatie ook een volledige 30- kilometerzone zou zijn. Dit is nu nog niet haal baar, omdat Voorschoten financiële problemen heeft. Van Doom, gesteund door andere aanwezigen, liet nog meer kritiek horen. Naast de wegversmal lingen ziet hij ook de verhoging van enkele kruis punten met behulp van plateaus niet zitten. Dit zou teveel geluidshinder met zich meebrengen. „U maakt onvoldoende gebruik van de eensge zindheid in de wijk. Ik zie de door ons aangedra gen ideeën helemaal niet terug. Waarom legt u bijvoorbeeld geen verkeersdrempels aan op plek ken waar geen huizen staan? Ik verwacht meer creativiteit. Het begin is er, maar we zijn er nog lang niet." De buurtbewoners uitten gisteravond ook hun twijfels over de hoogte van het bedrag. „Hoe staat die 70.000 euro in verhouding tot andere werk zaamheden in Voorschoten? Is het realistisch", vroeg iemand zich af. „We mogen blij zijn met een doorbraak. Na dertig jaar ligt er nu een con ceptvoorstel", reageerde een ander. Burgemeester en wethouders willen in mei een definitief plan presenteren. door Jan Preenen zoeterwoude - Tegen de ver wachting in heeft het CDA in Zoeterwoude toch gekozen voor een nieuw college met de WD. De christen-democraten vinden de liberalen politiek betrouw baarder dan Progressief Zoeter woude. „We zeggen niet dat PZ onbetrouwbaar is, maar er is on voldoende vertrouwen in die par tij, die nog wel eens opportunis tisch wil zijn", aldus lijsttrekker Mirjam Ates. Zij neemt het wet houderschap over van Sjaak Stuijt van PZ. WD'er Henk van der Kooi houdt zijn portefeuille. PZ is uiterst teleurgesteld. „De WD is tijdens de verkiezingen afgeserveerd. Wij zijn beloond door de kiezers, maar afgestraft in de onderhandelingen over een nieuwe coalitie", zo vat Stuijt de ontwikkelingen samen. Tweede man Wil Ooijendijk gaat nog een stap verder: „Ik ben verbijsterd, kwaad en geschokt. Ik bespeur bij een aantal CDA- 'ers aangeboren antipathie te gen progressieven. Met name bij Ates. Vier jaar geleden was dat ook al zo." Ates ontkent dat progressiviteit een rol heeft gespeeld bij de keuze. „We hebben serieus naar beide partijen gekeken. De ma nier waarop PZ zich de afgelo pen tijd heeft opgesteld, heeft de doorslag gegeven. Wij zijn als oppositiepartij steeds met goede ideeën gekomen, maar die zijn regelmatig van tafel geschoven. Vooral door PZ. Neem nou de Meerburgerpolder waar kanto ren worden gezet om een bij drage te leveren aan de langere verdiepte ligging van de A4. Het ene moment werd geroepen dat die polder groen zou bijven. Twee weken later kwam dat plan van die bebouwing. IJc weet ook wel dat het een gezamenlijk idee van PZ en WD was, maar dat W4-project zat wel in de portefeuille van PZ." Zij wijst verder onder meer op het feit dat PZ vlak voor de ver kiezingen plotseling koos voor nauwere samenwerking met Rijnwoude, zoals het CDA al eerder had gedaan en op uit spraken van PZ'ers, die liever doorregeerden met de WD. Stuijt: „Wat is tegen dergelijke duidelijkheid? Alleen ontstond door de verkiezingsuitslag een nieuwe situatie. We hebben op basis daarvan aangegeven dat ook wij best wilden praten over een college met het CDA." Zo'n college lag ook voor de hand. Weliswaar behaalde het CDA met ruim 51 procent de absolute meerderheid (goed voor zeven zetels), maar PZ boekte ook stemmenwinst (zelfs nog iets meer dan de christen democraten), maar bleef in ze telaantal gelijk. De WD werd bijna gehalveerd, maar kon de schade door een restzetel nog enigszins beperken. Stuijt: „Voor Zoeterwoude komen er moeilijke jaren aan. Dan denk ik aan het al dan niet behouden van de zelfstandigheid, eventue le woningbouw in de Grote Pol der en aan het W4-project. Met zoveel gewichtige zaken kun je beter een zo breed mogelijke coalitie hebben." Hoewel het CDA voor een wat kleinere meerderheid heeft ge kozen (negen in plaats van elf zetels) is volgens Ates wel dege lijk sprake van een sterk be stuur. „PZ heeft benadrukt dat er veel punten van overeen komst zijn met het CDA, dus die belangen zijn gewaarborgd. Bo vendien houden we met vier PZ'ers een sterke oppositie. Dus wat is het probleem?" Henk van der Kooi is niet bang dat de WD een bijwagen wordt van het CDA: „Mij is door het CDA alles gegund wat ik heb. Sterker nog, ik krijg naast onder meer financiën, openbare wer ken, milieu en verkeer en ver voer ook sport in mijn porte feuille. Er wordt op basis van ge lijkwaardigheid met elkaar ge werkt." Ates gaat zich onder an dere bezighouden met ruimtelij ke ordening, volkshuisvesting, welzijn en sociale zaken. oegstgeest - Achter de oude Jelgersmakliniek in Oegstgeest, die nu als gemeentehuis dienst doet, wordt de laatste hand gelegd aan een cen trum voor specialistische psychotherapie. Eind mei is het centrum klaar. Op de plaats waar vroeger een houten polikliniek stond, verrijst een duurzaam gebouw dat een duidelijke relatie heeft met het parkachti ge Jelgersma-terrein en het aangrenzende bos Rhijngeest. Zo wordt het trapsgewijze dak van het gebouw, dat de vorm van een halve cir kel krijgt, met vetplanten bedekt. Op die manier wordt het centrum 'opgenomen' in het landschap, verklaart een woordvoerder van de Rijngeest Groep. Het Centrum voor Specialistische Psychotherapie (CSP) is een onderdeel van de grote zorgorganisatie. Als de nieuwbouw klaar is, biedt het centrum ruimte aan vijf verschil lende behandelgroepen. Patiënten met eetstoornissen, cliënten die kampen met traumagerelateerde problemen en drie groepen 'per soonlijkheidsstoornissen' krijgen in het CPS begeleiding en zorg. Het is de bedoeling dat het nieuwe centrum in september open gaat. Foto: Henk Bouwman regio - De Warmondse CDA'er Aad Lemmers en PW'er Gerard Slingerland zijn sinds gister avond lid in de Orde van Oranje Nassau. Ook de Leiderdorpse li beraal Herbert Zilverentant en CDA'er Gert Hogervorst hebben deze onderscheiding gekregen. De Warmondse politici maakten respectievelijk twaalf en zestien jaar deel uit van de gemeente raad. Burgemeester Vosjan spel de hen de lintjes op. Ze roemde de inzet van beide Warmonders. „U was een raadslid met een groot verantwoordelijkheidsge voel. U heeft zich met veel kun de ingezet en bent een integer persoon", sprak zij Lemmers toe. En tegen Slingerland: „U was samenbindend als dat poli tiek nodig was. Nooit zagen we u chagrijnig." In Leiderdorp had burgemeester Zonnevylle veel lovende woor den voor de vertrekkende WD- politicus Zilverentant, Hij maak te vanaf 1990 deel van de ge meenteraad. „Als fractievoorzit ter heeft u een uitdagende tijd meegemaakt. Maar u was altijd zeer nuchter en wist duidelijk te maken waar u stond." Ook CDA'er en raadsnestor Ho gervorst (68) kreeg als dank voor 19 jaar politieke een onderschei ding. „Je was een zeer betrokken bestuurderanalyseerde Zon nevylle. „Je wist wat er leefde en kon dat soms ook in de raad goed laten merken." Iin Leiderdorp en Warmond na men gisteren nog meer raadsle den afscheid. In Leiderdorp wa ren dat - behalve Zilverentant en Hogervorst - Rob Louw en Ton Veugen van D66, Herbert Weller (BBL), Egbert Hekkelman (CDA) Ria Manshanden (Groenlinks), Peter Roemer en Marian Nien huis-Bitter van de WD en An ton Roeberding (Ouderenpartij). In Warmond werd afscheid ge nomen van Jilke Bezuijen (CDA) Geneviève van Panhuys (WD), Kees van den Aardweg (WD) en Jim Kwestro (WD). Van den Aardweg blijft wel aan als de missionair wethouder, totdat er een nieuw college aantreedt. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17