Palace Hote en de buren lijken eruit DUIN 8f BOLLENSTREEK 'Regentesk? Als je wilt bouwen moetje doorzetten Katwijk heeft er drie verraste 'raadsridders' bij 'Het dak lag helemaal intact in de duinen' Huurwoningen met korting in verkoop Van Rooijen later in raad UITGEZWAAID woensdag 13 maart 2002 i katwijk - Protestants Christe lijk Katwijk is er uit. Tot sep tember blijft fractievoorzitter Zwaan voor zijn partij in de gemeenteraad. Daarna wordt hij opgevolgd door Van Rooijen, die door de kiezers vorige week met voorkeur stemmen tot raadslid werd gekozen. Op deze manier redt het twee tal zich uit een lastig dilemma. Direct na de bekendwording van de stembusuitslag, maak te Van Rooijen bekend dat niet hij, maar Zwaan de raadszetel voor PCK zou inne men. Daarop werd hij van di verse kanten beticht van kie zersbedrog. Met de nu geko zen oplossing komt de partij aan iedereen tegemoet, legt Van Rooijen uit. „Het is niet eerlijk om Niek Zwaan na ja ren inzet zomaar opzij te schuiven. Op deze manier kan hij toewerken naar zijn af scheid. En voor mij komt het goed uit om na de zomer te beginnen. Ik heb het nu nog erg druk met mijn werk op school en hoop volgend schooljaar minder uren te krijgen." Volgens Zwaan blijft hij nog wel actief. „Voor de kleinere fracties bestaat de mogelijk heid om steunfractieleden voor commissies in te zetten, daar kijken wij nu naar. We waren uitgegaan van twee ze tels, maar met één raadszetel mag je ook dankbaar zijn. Het geluid blijft doorgaan, en dat is belangrijk." Hij benadrukt dat het PCK nuiet om de per sonen gaat, maar om de zaak. „Daarom willen we ook in de toekomst onze rol blijven spe len." katwijk - Fikse kortingen moe ten het voor jonge gezinnen in de wijk Kalkoven mogelijk ma ken om hun huurwoning te ko pen. De Katwijksche Bouwver- eeniging is begonnen met de verkoop van 56 huurwoningen in de Conradstraat en de Bos- huysenstraat. Zittende huurders mogen de woningen kopen met een korting van twintig procent. De marktprijzen van de huizen liggen rond de 220.000 euro. De leegstaande woningen wor den zaterdag tijdens een open dag aan de rest van de wijk ge toond. Deze groep krijgt de mo gelijkheid om de woningen te kopen met vijf procent korting. Aan de bewoners van Kalkoven die hun eigen huis niet willen kopen, maar wel een ander huis binnen de wijk, keert de KBV een verhuispremie 'op maat' uit. Hoeveel iedereen krijgt, wordt per geval vastgesteld. Ouderen in Kalkoven kunnen, als zij dat willen, naar een seniorenwo ning van woningbouwvereni ging De Brittenburg verhuizen. „De kortingen op de huurwo ningen en de verhuispremie gel den als stimulans om de door stroming binnen de wijk te be vorderen", zegt directeur J. Tu- renhout van de KBV. De ver koop is onderdeel van het vorig jaar vastgestelde experiment 'Kalkoven te Katwijk'. Dat is een gezamenlijk initiatief van de ge meente Katwijk, de Katwijksche Bouwvereeniging, de Britten burg en de bewoners van de wijk Kalkoven om intensief sa men te werken aan een toe komstplan voor de wijk. Turenhout: „Dit project is uniek in Nederland. Wij hebben zelfs aan het ministerie van volks huisvesting toestemming moe ten vragen of een dergelijk expe riment wel mogelijk was. Dat het is gelukt hebben we vooral te danken aan de bewoners van de wijk, die hebben een bijzon der actieve rol gespeeld." Buddenberg kan weer glimlachen om Vlaardingen sassenheim Burgemeester Buddenberg is gisteren sans rancune teruggekeerd in Sas senheim. Bij zijn eerste optre den in de raad - het afscheid van de oude gemeenteraad - sinds de verloren burgemees tersverkiezingen in Vlaardingen was er ruimte voor wat kwink slagen. Zo voegde Buddenberg de scheidende democraat Van den Ende toe dat hij zich toch nog maar even binnen zijn par tij moest bezighouden met het burgemeestersreferendum, nu hij meer vrije tijd heeft. „Ik weet nu uit ervaring dat het vlees noch vis is." Bij zijn afscheidswoord voor CDA-wethouder Van Beek me moreerde hij de 'ruime ervaring' die hij inmiddels heeft met ver trouwenscommissies. In Sas senheim kwam hij een half uur te laat vanwege een file en werd toen op een donkere blik van Van Beek getrakteerd „Rik, ver geet het maar, dat wordt niks, dacht ik toen bij mezelf. Maar achteraf is het de enige keer dat het wel wat is geworden." WD'er Vogels overhandigde Buddenberg een gele trui. Joop Zoetemelk werd ook vijf keer tweede, maar uiteindelijk won hij toch een keer de Tour de France, verklaarde hij. Waaraan hij toevoegde dat hij Budden berg de overwinning van Vlaar dingen van harte had gegund. PvdA'er Vink toonde zich blij dat Buddenberg voorlopig in Sassenheim blijft: met het ver trek van de drie zittende wet houders is hij de enige ervaren bestuurder. „Ik hoop dat hij in elk geval de nieuwe wethouders nog inwerkt", aldus Vink. Buddenberg zelf zei na de raadsvergadering dat hij de ne derlaag in Vlaardingen de laatste dagen wel zag aankomen. „Maar als de uitslag er is, is dat natuurlijk toch een teleurstel ling." Hij ziet er echter aller minst tegenop om nu in Sassen heim weer aan de slag te gaan. Valkenburg praat over nieuw college valkenburg - De onderhande lingen voor de vorming van een nieuw college van burgemeester en wethouders worden in Val kenburg voor een belangrijk deel in het openbaar gevoerd. Donderdag 14 maart na de in stallatie van de gemeenteraad melden de verschillende fracties hoe zij het toekomstig college ingevuld willen zien. Het CDA neemt daarvoor het initiatief. Op basis van die opmerkingen gaan de onderhandelingen be ginnen. De vergadering begint om 20.00 uur. Deskundigen bezien schade aan villa door Anton Diedrich noordwijk - De bewoners van Villa Northgo en het Palace Hotel lijken eruit. Deskundigen van TNO Bouw en Geo Techniek uit Delft komen de schade bekijken die door de bouw van het Noord- wijkse vijfsterrenhotel is ont staan aan de villa, waar drie ge zinnen wonen. In de tussentijd worden noodmaatregelen aan de villa door De Raad - eigenaar van het hotel - betaald. Hoe lang het nog gaat duren voordat de villa weer in de oude staat is hersteld, is nog maar de vraag. Desalniettemin is het kort geding tegen De Raad vanmor gen ingetrokken. De beslagleg ging door de buren op het Pala ce Hotel blijft nog wel van kracht. Dat hoort bij de afspraak die de twee partijen in de gan gen van het Paleis van Justitie hebben opgesteld. Groot breekpunt in de al jaren slepende affaire was hoe het ad vies van de deskundigen be schouwd moest worden. De drie gezinnen Van der Vos, Haas beek en Dreyer vinden dat een advies van TNO Bouw bindend moet zijn. Zij hebben genoeg van het gesteggel en gedraai van De Raad, zoals H. van der Vos het noemt. „Drie deskundigen rapporten hebben we aangedra gen, en steeds hebben ze die af gewezen. De Raad heeft nog geen enkel rapport laten zien." Maar advocaat Hengeveld van De Raad meldde absoluut niet akkoord te kunnen gaan met een bindend advies. „Een des kundigenrapport is nooit bin dend. De ene deskundige is de andere niet, en ze kunnen zich ook vergissen." Een bindend advies ziet hij sowieso niet zit ten, van niemand. Dat zou het voor De Raad namelijk lastiger maken om een eventuele onder aannemer voor een deel van de schade aan te spreken. De drie buurgezinnen werden niet zomaar overtuigd van de waarde van de overeenkomst die zij aan het eind van de och tend toch zouden tekenen. Zij jpee lerda ;Le de; 00 tc ivraj env ienv fcS Iden RCI lewc slui 'En- zitten al een paar jaar verschuivend, verzakkend scheurend huis, en hebben De Raad voor tu noodmaatregelen nog geen» ontvangen. F. Dreyer verteld lil rechter en Hengeveld: „Ilu daar, met een gezin mei kinderen. Afgelopen zate: avond heb ik zelf de pui D!l staan timmeren. Daar was rl! woon een stuk uit ge\? maar op dat tijdstip vind je gens een aannemer die dat je wil doen. En dan sturet rekeningen naar De Raad, c die stuurt hij net zo hard v terug." Hengeveld probei hem gerust te stellen: „Als via uw advocaat aan mij st c dan kijk ik ernaar. De buren van het hotel zich verder zorgen over de zekerheid of zij hun geld krijgen. Er komt een as deurenverklaring, waardo. jat drie gezinnen voor de tus tijdse noodmaatregelen kunnen krijgen. Maar h« Noordwijk aanhoudende rucht dat De Raad op het re wl van surseance van bei hangt, bezorgt hen een ongi le fu; gevoel. De Raad had dan i-Vo voor de bouw van het hote tntej garantie-overeenkomst kend, elke schade aan de door de hotelbouw zou ven |eme worden, maar de buren zijn vertrouwen in De Raad kwijt neen Binnenkort komt het Di niet Geo Techniek bekijken óf duin onder de villa inniu tot rust is gekomen. TNO B maa geeft dan een raming vat aam kosten die met - zo moge: en u herstel of anders herbouw ;oP paard zouden gaan. „Je i erd van goeden huize komen s rdst daar tegenin gaan", conclud den de beide advocaten rechter. Dat hopen de b dan maar. Zij willen het he van de villa in eigen behee ten uitvoeren, met geld ra Raad. Dat is dan wel een aa mer en projectonrwikk yt maar in de ogen van de b W niet meer de betrouwba partij om zaken mee te doe Jet: hter f6'. chemie heb ik colleges p mentaire geschiedenis ge. pfmj Beatrix zat er ook bij, din ig[ werd grondig behandeld. 11 de rechtszaken zelden vedi eil maar het remde wel en A eide J F jammer. j jjj IJdo kijkt met genoegen ten zijn lange politieke carrière gemeenteraadslid, enkele j vice-voorzitterschap van ha menwerlóngsverband r tien Duin-en Bollensl meenten (SDB) en van eed ge periode als voorzitter w vuilafvoerbedrijf VAM. Niet p zinde hem. Het optreden CDA-collega Lidwien Meija voorbeeld. Zij zorgde er drie geleden voor dat IJdo als houder moeit aftreden. was ongehoord. Met haar hielp ze de oppositie -1 [jens houts Belang, Gemeenteb gen en D66- aan een me6 heid. Ik vond dat raar vol s oc mand die pas een jaar ra was. Ik betreur het dat il gedrag niet op tijd zag men. Bij de keuze van ra den kijk je meestal naar mensen al gepresteerd hel Het CDA put meestal uiti sen die al in verenigingen i dere organisaties actief zip had op dat gebied niets teerd." n Sindsdien opereerde IJdoi 0[ woon raadslid wat meer' luwte. „Ik bewoog me op |e terrein van ruimtelijke ori en stond mijn fractiegenoti En ik hield me weer wafl bezig met de wetenschap. ujJJ al mijn politieke en bestuu activiteiten heb ik altijd e# <je ledige universitaire betrd gehad. Nu ga ik me daar' (e meer aan wijden. Ik wil wat artikelen publicerea Annette van der Eist tiek.' de lfj imis: het aad poli den- katwijk - Drie ridders en een burgemeester. Het afscheid van de vertrekkende raadsleden was in Katwijk gisteravond voor dit clubje zowaar een beetje feeste lijk. Burgemeester Wienen wist de wethouders J. van der Plas en Van Paridon en CDA-raadslid Van Dijk te verrassen met een koninklijke onderscheiding. Al ledrie kregen ze de versierselen opgespeld die horen bij de titel Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ze werden overspoeld met dank en loftuitingen voor hun jaren lange inzet voor de gemeente Katwijk. Wethouder Van der Plas (SGP) zit sinds 1970 in de gemeenteraad en vanaf 1982 in het college van burgemeester en wethouders. Hij bekleedde te veel nevenfuncties om op te noemen, zei Wienen. Van der Plas bezette onder andere be stuursposten in de visserijsec tor, het ouderenwerk, het on derwijs en de gereformeerde kerkgemeente. WD-wethouder Van Paridon is raadslid sinds 1982 en vier jaar wethouder. Zij vervulde be stuursfuncties bij diverse vrou wenorganisaties, het Sportfond- senbad en het katholiek basis onderwijs. Strijdbaar en geë mancipeerd, noemde Wienen haar. Raadslid Van Dijk werd ge prezen om haar uiteenlopende vrijwilligersactiviteiten bij zowel jeugd- als ouderenorganisaties. De Katwijkse gemeenteraad nam gisteren ook afscheid van De Kreek (CDA), Lindeboom en Van der Plas (WD), Boland (Groenlinks), Griep (PvdA) en Rietveld (GPV). Zij mogen nog eens terugkomen om hun ca deau, een porseleinen bord, in ontvangst te nemen. Wienen verontschuldigde zich voor de vertraging. De fabrikant die de geschenken levert, was door zijn voorraad heen. Van links naar rechts nemen J. van der Plas, Van Dijk en Van Paridon met een lintje afscheid van de Kat wijkse gemeentepolitiek. Burgemeester Wienen, herkenbaar aan de ambtsketting, mocht de onderschei dingen uitreiken. Foto: Mark Lamers door Saskia Buitelaar katwijk - De brokstukken liggen inmiddels in keurige stapels te gen de duinen. De harde storm van het weekeinde heeft plaats gemaakt voor zacht en zonnig lenteweer. Terrasweer, eigenlijk, maar voor een kop koffie met appelgebak is het bij strandpa viljoen Zee en Zon in Katwijk nog een paar weken te vroeg. Ei genaar Cees van Duijn en zijn zoon lopen een week achter op schema, nu zij moeten puinrui men in plaats van opbouwen. De rukwinden die zaterdag avond langs de kust scheerden, gingen er uitgerekend met hun net gebouwde zaak vandoor. Tegen windkracht 10 was het houten gebouwtje naast het gro te paviljoen niet bestand. Zoon Van Duijn was vanwege het stormachtige weer die zaterdag avond een extra keer gaan kij ken bij Zee en Zon, vertelt zijn vader. „Om half acht was er nog niets aan de hand. Maar om acht uur - hij was net weer thuis - belde de buurman: je hele tent is weggewaaid." De eigenaar wist niet wat hij zag toen hij op het strand arriveer de. Het gebouw voor de toilet groep en een magazijn voor voorraad en materiaal was com pleet uit zijn voegen gerukt. „Het dak lag nog intact in de duinen, dat was gewoon omge klapt." Met ongeloof wijst hij op dubbelgevouwen staalverbin dingen en twintig centimeter dikke balken, die als gebroken luciferhoutjes in het zand lig- Na 32 jaar neemt Daan IJdo afscheid van politiek Voorhout gen. „Die windkracht 10 duurde maar heel kort. Maar het kwam doordat hij plotseling draaide van zuidwest naar west. Toen kreeg de tent de volle laag. En omdat we net de dag ervoor wa ren begonnen, stond het hele maal leeg. Vol met spullen had ie het misschien gered." Aan opruimen hoefde hij die nacht niet te beginnen. Het puin zou waarschijnlijk door de wind worden gegrepen en op de Bou levard terecht komen. Zondag raapten ze de brokken bij elkaar en maandag stond de grote strandtent overeind. Die moet op 23 maart de deuren openen voor publiek, een week later dan gepland. Zonder toiletgebouw en magazijn, want eerst moet de verzekering het schadebedrag - zo'n 15.000 euro - uitkeren. Vandaag komt een schade-ex pert de situatie bekijken, daarna kan het puin worden afgevoerd van het strand. „Geen leuke start", zucht Van Duijn. Voor hem wordt het toch al een zwaar seizoen. Al vorig jaar maakte hij bekend de strandtent te willen verkopen, om het rustig aan te kunnen gaan doen. „We werken hier 120 uur in de week, mijn zoon, mijn vrouw en ik. Aan personeel is De gemeenteraadsverkiezingen zijn voorbij en de gemeenteraden veranderen. Markante persoon lijkheden nemen in de serie Uit gezwaaid afscheid van de lokale politiek. Vandaag: ex-wethouder Daan IJdo uit Voorhout. Komt er een IJdolaan? „Mis schien een IJdoweg. IJdo weg", zegt het scheidend Voorhouts CDA-raadslid Daan IJdo. „Je moet niet aan persoonsverheer lijking doen." Het lintje dat de burgemeester hem vanavond wil opspelden zal hij daarente gen niet afslaan. Tweeëndertig jaar raadslidmaat schap waarvan vijftien jaar als wethouder hebben hun sporen in het dorp nagelaten. Met een voorliefde voor de portefeuille ruimtelijke ordening heeft IJdo (69) in belangrijke mate bijge dragen aan de groei van Voor hout, dat zo'n twintig jaar gele den nog zonder de grote uitbrei dingen Oosthout en Hoogh Teijlingen door het leven ging. In 1970 kwam IJdo in de ge meenteraad voor de CCP, een combinatie van christelijke par tijen. Vier jaar later werd hij on verwacht de tweede wethouder voor de CCP, omdat de WD geen wethouder kon leveren. In die periode stelde de Rijkspla nologische Dienst dat in Voor hout kon worden gebouwd, vanwege de goede ontsluiting van het dorp met een snelweg in de nabijheid en de mogelijldie- den voor een treinstation. IJdo: „De Provincie Zuid-Holland wil de aanvankelijk alleen in de lengte langs de Leidsche Vaart de bouw van huizen toestaan. Maar een lang lint langs de Vaart vonden we niet doenlijk, we wilden liever over het spoor Vader en zoon Van Duijn tus sen de puinho pen van wat eens een strandpaviljoen was. Foto: Dick Hogewoning bijna niet te komen. Ik vind het mooi geweest." Maar voorals nog zaten er tussen de diverse geïnteresseerden geen kopers voor zijn toko. Ondanks de tegenslag gaat Van Duijn met goede moed verder. Hij glimt temidden van het fris gelakte houtwerk in het pavil joen. Trots wijst hij op de nieu we cv-radiatoren. „Onze stem ming is niet zomaar verpest." bouwen. Maar dat kon niet met vijftig huisjes, dat moest groot schaliger om de aanleg van be nodigde infrastructuur te kun nen bekostigen." Zo ontstonden de eerste plannen voor Oost- hout, die het college in de vol gende periode - zonder IJdo - verder voorbereidde. In 1982 kwam hij weer terug als wethouder. IJdo: „De invulling van het plan Oosthout gebeurde onder mijn hoede. Er werden zestienhonderd huizen ge bouwd. Ik wilde na dit project verder bouwen, maar de ge meenteraad en mijn eigen partij vonden het welletjes." Door deze controverse belandde IJdo bij de volgende verkiezin gen op een onverkiesbare plaats. Een groot aantal voor keursstemmen zorgde er echter voor dat hij niet uit de gemeen teraad verdween en hij werd fractievoorzitter. En IJdo kreeg zijn zin: de raad besloot toch verder te bouwen. Zonder een overkoepelend bestemmings plan werden de eerste wijken van Hoogh Teijlingen neergezet. De crisis rondom burgemeester Mirjam de Goeij - 'daar wil ik niet meer over praten, waar twee kijven hebben twee schuld' - braken het college in 1996 op en IJdo belandde voor de laatste twee jaar van deze periode weer op het wethouderspluche. „Dat was een leuke tijd. Er werd hard gewerkt. We maakten een struc tuurvisie en een verkeersplan en we stelden het bestemmings plan Hoogh Teijlingen vast." Maar de kritiek op hem nam toe. 'Regentesk' noemden oppo sitiepartijen en protesterende burgers hem vaak. „Ja, dat ge loof ik graag, maar als je wilt bouwen, moet je doorzetten", reageert IJdo. „Over details kun je best praten, maar de hoofdlij nen gaan door. Als je daar niet aan vasthoudt, dan kom je ner- Daan Udo loodste als wet houder Voor hout door een enorme groei. Archieffoto: Taco van der Eb gens. Het Noordwijkse gemeen tebestuur krijgt het verwijt dat de bouwplannen niet opschie ten. Dat verwijt heeft men mij niet kunnen maken." Ook de mondigheid van burgers nam toe. Hun verzet tegen de randweg en de bouw van huizen voor hun deur eindigde vaak in de rechtszaal. „Ik heb dikwijls voor de rechter gestaan in die tijd", vertelt IJdo. „Maar ik kon er tegen, in zekere zin had ik er lol in. Als universitair docent ben ik gewend het woord te voeren en ik kende mijn zaakjes. Door mijn studie was ik er ook op voorbereid: naast mijn studie

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16