i GELOOF SAMENLEVING En God schiep de technomens naar zijn beeld Vogels gingen vliegen om kroost te beschermen 'Transplantatie biaas ui Verwijderen dominante mannetjes kan de redding van de soort zijn Lesbisch geloven op Rapenburg Joden vastf l voor Israël WETENSCHAP O o o o laboratorium is mogelij Alcoholisten die droog sta: hebben gestoord slaapgedi Zangavond in Maranatha katwijk aan zee - De Contact- commissie voor evangelisatie houdt morgenavond van 20.00 tot 22.00 uur een zang- en ont moetingsavond in het Marana- thacentrum aan de Poolster in Katwijk (Rijnsoever). Het thema luidt: 'En Jezus zong de lof zang'. Aanwezigen kunnen ook zelf liederen aandragen. Domi nee Barend Weegink en Jan Vink zorgen voor de verbinden de tekst. leiden - Leidse lesbische stu dentes van universiteit en hoge school die zin hebben in een ge sprek met andere lesbische stu dentes kunnen vanavond te recht in de Leidse Studenten Ek- klesia. Studentenpastor Karin van den Broeke leidt vanaf 20.00 uur de eerste gespreksavond 'Lesbisch geloven'. „Maatschap pelijk en volgens de wet is ho moseksualiteit volkomen geac cepteerd maar in sommige ker kelijke kringen is het nog steeds niet makkelijk", zegtVan den Broeke. „Vooral studenten die geloven, kunnen moeite hebben met het conflict tussen hun ge aardheid en hun religieuze af komst." De Studenten Ekklesia hoorde al eerder dat veel homo seksuele studenten worstelen met hun geaardheid. Op deze noodroep richtte ze destijds de groep 'Homo fidens' op. Pastoor Jac van der Hoeven die de groep leidt, merkte dat er voornamelijk jongens op af kwamen. Volgens Van den Broeke die in haar werk als pastor regelmatig gesprekken met studenten heeft hebben ook meisjes vragen. „In de bijbel wordt vrij negatief gesproken over homoseksualiteit. In de tijd van het ontstaan van de bijbel lag dit kennelijk erg moeilijk. Maar je moet bijbelteksten in hun culturele context plaatsen. Helaas wordt in sommige ortho doxe kerken deze vertaalslag niet gemaakt." Vanavond be paalt de groep aan het Rapen burg 100 welke onderwerpen in de vervolgavonden besproken worden. „Of het nu bepaalde bijbelteksten zijn of reactie van ouders alles is bespreekbaar." Informatie over Lesbisch gelo ven: 071 5227377/5134558. woensdag 13 MAART 2002 Amerikaans theoloog spreekt over cyborg en christendom door Silvan Schoonhoven leiden - Heeft God de stier Her man gewild? Staat ook de naam van een gekloond kind geschre ven in de palm van Zijn hand? Nieuwe technologie werpt inte ressante vragen voor de voeten van de theoloog. Vrijdag geeft de Amerikaanse godgeleerde Philip Hefner een lezing aan de univer siteit Leiden over de mens die voor God speelt. We moeten het niet langer hebben over mense lijk, maar over 'technomenselijk', vindt hij. De mens is niet tevreden met zijn lichaam, dat is altijd zo ge weest. Zijn handen zijn te week om de kop van een beer mee te splijten. Maar er past wel een vuistbijl in. En de armen reiken verder met pijl en boog. Gaat er een been kapot, dan schroefje er een houten poot onder. Een bijna onzichtbaar gehoorappa raat kan een defect oor vervan gen. Klopt je hart niet, dan jaagt een pacemaker het orgaan met electrische stroompjes aan. In middels zijn we zover dat we bijna niet meer kunnen schrij ven zonder tekstverwerker, en zonder mobieltje op zak voelen we ons geïsoleerd. Volgens Phi lip Hefner kunnen we allang niet meer de mens zijn die we willen zijn zonder technologie. „Natuurlijk gebruikte de mens altijd al gereedschappen en in strumenten", zegt Hefner, „maar technologie zit inmiddels echt in ons. We slikken medicij- nen, dragen implantaten en transplanteren organen. Boven dien wordt technologie meer en meer deel van wat we altijd 'ons spirituele leven' noemden. Als we zeggen dat de mens is ge schapen naar Gods beeld en ge lijkenis, wat bedoelen we dan vandaag de dag? Is dat beeld mét of zonder technologie?" Het woord 'natuur' dekt niet langer de lading, vindt de Ame Philip Hefner: „We kunnen allang niet meer de mens zijn die we willen zijn zonder hulp van technologie." Foto: Silvan Schoonhoven rikaan. Beter kunnen we spre ken van 'technonatuur'. „Niet langer 'menselijk', maar 'tech nomenselijk'. Persoonlijk mag ik dat wel, maar anderen zijn bele digd en vinden dat iets afschu welijks." Hefner spreekt van de cyborg, een 'samensmelting van het or ganische en het mechanische'. Een wezen dat volgens hem al tijd is gezien als een moderne demon. Het pact tussen mens en techniek is in films en boe ken altijd afgeschilderd als een vloek, zelden als een zegen. De moeder van alle technoangst is de negentiende-eeuwse novelle Frankenstein. Hier dook voor de eerste keer een kruising op tus sen een man en een machine, in dit geval een samenstelsel van dode onderdelen, dat in bewe ging komt doordat een gekke geleerde de hendel overhaalt. In de klassieke SF-film Bla derunner (1982) is de angst voor de kunstmatige mens nog gro ter, juist omdat het onderscheid tussen mensen en robots zo moeilijk is te maken. De hoofd rolspeler jaagt op replicants, dolgedraaide en levensgevaarlij ke androïden. Maar hij kan niet uitsluiten dat hij er zelf niet één is. Modem Times van Charlie Chaplin, Metropolis, Robocop, Darth Vader, ExistenZ:Al die films brengen dezelfde bood schap", vat Hefner samen. „Techniek is slecht en de mens moet ertegen vechten." De techniek is een sneeuwbal, die steeds sneller gaat en steeds groter wordt. De economie heeft tenslotte alle baat bij het ver snellen van de versmelting tus sen mens en machine. Bedrij ven als Sony bestaan bij de gra tie van steeds kleinere videoca mera's. telefoontjes, MP3-spe- lers en andere kunstmatige or ganen en geheugens waarmee de mens zich behangt. Video en audio die beter van kwaliteit zijn dan de werkelijkheid. Prozac voegt chemicaliën toe aan de hersenen zodat we socialer wor den, meer onszelf dan we zelf zijn. Heeft godsdienst wel een antwoord paraat op de nieuwe vragen die de techniek opwerpt? De bijbel is een boek vol verha len en gelijkenissen voor en door landbouwers en woestijn bewoners. Maar of een cyborg er nog iets aan heeft voor zijn dagelijks leven is maar de vraag. Hefner is ervan overtuigd dat technologie niet bij voorbaat slecht is, ook niet vanuit religi eus oogpunt. Neem nu de feno menen genetische manipulatie en kloning. Religieuzen staan schouder aan schouder met mi lieuactivisten om deze nieuwer wetse technieken te verketteren. Zelfs prins Charles sprak twee jaar geleden zijn verontrusting over het geknoei met erfelijk materiaal uit in een rede: „Ge netisch gemanipuleerde voed selgewassen voeren de mens naar regionen die aan God toe behoren, en aan God alleen." Een onderscheid tussen 'natuur' en 'kunstmatig' dat volledig is verouderd, vindt Hefner. „Deze tak van wetenschap is nou pre cies wat je kan verwachten, met het brein dat God ons heeft ge geven." Gekloonde mensen zijn een na tuurverschijnsel op deze pla neet, want de natuur brengt ge kloonde schapen en straks mis schien gekloonde mensen voort. „God heeft ons geschapen met de intellectuele capaciteit om genetic engineers te worden. We spelen niet voor God, we spelen voor mens." De lezing van Philip Hefner (in het Engels) is vrijdag gratis bij te wonen van 15.30 tot 17.00 uur aan de faculteit der godge leerdheid, Matthias de Vrieshof 4, gebouw 1173 van het Witte Singel-complex, zaal 008. Aan melden vooraf is niet nodig. M amsterdam/gpd - Joden ho vandaag in tal van lander ^a' extra halve vastendag. He: perrabinaat in Israël hee daartoe opgeroepen. Aanle ^er zijn de terreuraanslagen i< ver land. en' Ook het Opperrabinaat voc derland heeft joden gei- de vandaag tot 13.30 uur nien eten en te drinken. Volgeft 8 Nederlands-Israëlitisch Ke |orf nootschap (NIK) leeft in h tu: dendom de hoop dat doo:|W1 ten en gebeden verschrik) en 1 situaties zoals die in Israi l'ee goede zullen keren'. »>aal Joden kennen verschillend! men van vasten, zegt sea E.M. Maarsen van het Opp "a binaat, dat landelijk leiding ^a aan het Nederlands-Israi ®e Kerkgenootschap. Son var worden volgens de bij richtlijnen voorgeschreven nc" als die voor de Grote Vei 38£ dag. „Die duurt van avon lze avond en daar mogen we aan tomen." Daarnaast ku iet rabbijnen besluiten een va1 u dag te houden, als een sr daartoe aanleiding geeft. Sect sen: „Dat gebruik is lang ver den ontstaan. Als eeuwen 120 den de regen uitbleef, wa 8ev een ramp voor het Israê!!en volk, van oudsher een agr; ™rÊ volk." air Vandaag is de dag voor h( :rt£ gin van de nieuwe j< v maand Nisan. Het Oppe n naat heeft voor Nederlait sloten dat de vastenpcIad 'maar' een halve dag duur ':or doet volgens Maarsen nii v0 aan de waarde. „Het aantal vjü dat gevast wordt, is vooi niet doorslaggevend. Of i P31 vijf, zes of twaalf uur 1 "e! wordt: het gaat erom dat 11 tot inkeer komen." Mevrouw B. Evers-Emdei 11 het Nederlands Isracw 1 Kerkgenootschap zal vat °?e zeker vasten. Hoewel ze1 niets mag drinken, zal ze e k heel erg gammel van wcltro „Niet mogen drinken ilan vasten wel moeilijker. Maa e" halve dag valt wel mee. Mf Kippoer mag er 25 uur nie -ra geten of gedronken wcer Daar word je zeer gammel 'P spi door Peter de Jaeger Davis Vogels zijn ontstaan uit reptielen die op de grond leefden. Om hun jongen beter te kunnen beschermen, gingen ze in bomen leven en ontwikkelden vleugels. Deze nieuwe theorie is geformu leerd door James Carey van de universiteit van Caiifornië in Da- vis (VS). „Een scala aan fysische eigen schappen werd ontwikkeld, waaronder veren en vleugels, te gelijk met verbeterde broed- zorg", zegt Carey in het Duitse tijdschrift Archaeopteryx. „Toen de voorlopers van de moderne vogels eenmaal begonnen te vliegen, versterkten vlucht en een succesvol ouderschap el kaar." De oorsprong van vogelvlucht is nog steeds een discussiepunt onder evolutiebiologen. Fossiele resten van wat als eerste vogel wordt gezien, de Archaeopteryx, tonen in elk geval een overgang van reptiel-dinosauriërs naar vogels. Aangenomen wordt dat de kunst om te vliegen dit rep tiel heeft behoed voor de onder gang. Er bestaan twee opvattingen over het ontstaan van vliegge- drag. De boomtheorie gaat er van uit dat de primitieve voor ouders van vogels in bomen leefden en van tak tot tak spron gen. Ze leerden zweven en later vliegen om hun val te breken als Vogels zijn de vliegende achterkleinkinderen van de dinosaurus. Foto: ANP/Frans Vanderlinde ze een tak misten. Volgens de loopvogeltheorie ontstonden vogels uit vierpotige reptielen. De voorpoten veranderden al lengs in vleugels, waardoor ze meer snelheid ontwikkelden en uiteindelijk van de grond los kwamen. Volgens Carey kloppen beide opvattingen niet. Als de eerste vogels zich in bomen ophielden, is het volgens hem waarschijn lijker dat ze vierpotig waren en vliezen ontwikkelden tussen voor- en achterpoten, zoals vlie gende eekhoorns en vleermui zen. Wat de andere theorie be treft ziet hij geen voordelen bij de overgangsvormen tussen vierpotige en vogel. Het idee dat de loopvogels hun veren zouden gebruiken om insecten mee te vangen noemt hij niet overtui gend. De veranderingen in gedrag en lichaamsbouw gaan in de ou derzorgtheorie wel gelijk op. Volgens de ecoloog waren de verre voorouders reptielen die hun nesten op de grond be waakten, zoals krokodillen. Na verloop van tijd werden de leer achtige eierschalen harder en dunner. De vogelachtigen waren in staat het broedsel warm te houden met hun eigen lichaam. De voorpoten veranderden hier toe in een plooibare verentooi. Deze primitieve vogels ontwik kelden nog betere technieken om voor hun jongen te zorgen. Ze begonnen hun kroost in het nest te voeden door vloeibaar eten en kleine voedingswaar rechtstreeks in hun mond te stoppen. Op die manier maak ten ze de jongen afhankelijker van hen om te overleven. De ouders kregen minder jongen en kleinere eieren die ze in struiken en lage bomen legden om roofdieren op afstand te houden. De voorste ledematen kregen veren en werden langer, waardoor ze hun eieren beter konden schikken en een zachte landing konden maken. Nog la ter waren ze in staat tot een glij vlucht en uiteindelijk sloegen ze de vleugels uit en gingen de lucht in. Volgens Carey is ook de puntige snavel ontwikkeld om beter voor de jongen te zorgen, onder meer om ze te voeden en een ingewikkelder en steviger nest te bouwen. Hoe hoger in de boom, hoe veiliger. Vliegen geeft vogels de kans het hele jaar door voed sel te vinden, omdat ze hun foe- ragegebied sterk kunnen uit breiden. boston - Een Amerikaanse chi rurg beweert dat hij klaar is om voor het eerst bij een mens een orgaan in te brengen dat in een laboratorium is 'geproduceerd'. Tegen de BBC verklaarde de Bostonse kinderarts Atala dat hij alleen nog wacht op toestem ming van de autoriteiten. Voor de chirurg van het Boston Children's Hospital is de blaas- transplantatie nog maar het be gin. „Ik denk dat er na verloop van tijd geen grenzen meer zijn aan de mogelijkheden", zegt hij. „Onderzoek de verschillende soorten weefsels en bekijk hoe de cellen het beste werken. Met die strategie moet je elk orgaan kunnen repareren. Twee jaar geleden werden in Boston de eerste transplantaties met een 'laboratoriumblaas' uit gevoerd op zes Beagles. Na ver loop van tijd konden deze den normaal plassen. Vi vsg Atala is hij nu zo ver dat I dr zelfde operatie bij een jonjp- D' kan uitvoeren. «en Om de 'kunstorganen' tl stp1 ken, namen onderzoekers sel van de originele blaas honden, om daaruit cel) as isoleren. Die werden 'be en over ballen van polyme we; legd, om al groeiende een blaasvorm te bereiken, soortgelijke techniek wori es v gebruikt bij stamcelbehan nas gen, waarbij 'jonge' cellen 'eo den ingebracht om een rend orgaan te reparerea Volgens Atala zal het g van de nieuwe technii lint transplantatie van organe aar overbodig maken. Wel ver iou hij dat de wachtlijsten bf '1^ lijk bekort kunnen worden :nsi '.I en De overgang van dino naar vogel volgens de theorie van James Carey. Illustratie: GPD 'Het is een fantastische maatregel, vooral in geïsoleerde kolonies van reptielen en amfibieën' door Peter de Jaeger san diego - In de vrije natuur zijn het vaak dezelfde mannetjes die zorgen voor het nageslacht. Bij bedreigde dier soorten kan dat funest zijn, omdat er te weinig vers bloed wordt aangevoerd. Door dominante mannetjes in de paar tijd tijdelijk weg te vangen, krijgen an dere mannetjes een kans. Dat kan de redding zijn van dieren die op de rode lijst staan. Onderzoekers van de vermaarde die rentuin in San Diego hebben deze nieuwe manier van wildbeheer met succes toegepast bij leguanen op Cuba, zo meldt de New Scientist. Bij bepaalde soorten zijn het de sterkste macho's die het alleenrecht bevechten om te mogen paren. Op die manier wordt kracht doorgegeven aan de vol gende generatie. Dat is een voordeel, maar er zijn ook nadelen. Zo verkleint een beperkt aantal biologische vaders de genetische variëteit binnen een po pulatie. Hierdoor worden de dieren ex tra kwetsbaar voor plotselinge verande ringen, vooral als hierdoor hun aantal daalt. „Met slechts tweehonderd indivi duen moet je je serieus zorgen gaan maken over genetische diversiteit", zegt biologe Allison Alberts. Verwijdering van dominante vechters bazen geeft de minder sterke exempla ren een kans op reproductie. Hierdoor krijgt een kleine populatie een geneti sche impuls, waardoor de kans op overleving van een nieuwe ziekte of kli maatsverandering groter wordt. Het onderzoeksteam van Alberts testte dit idee bij leguanen in de Guantanamo Bay op Cuba. De beproefde leguaan- soort (Cyclura nubila) is overigens niet bedreigd, maar veel verwante soorten wel. De onderzoekers haalden vijf van de hoogst geplaatste mannetjes weg tij dens de zes weken durende paarperio- de. Andere mannetjes grepen hun kans en begonnen te broeden. Eenmaal te rug bij de groep veroverden de superi eure geweldenaars hun oude positie. „Het is een fantastische maatregel op plekken waar die toepasbaar is, vooral in geïsoleerde kolonies van reptielen en amfibieën", zegt Tim van de Broek van Natuurmonumenten. Hij denkt aan de bedreigde boomkikkers in ons land. De oudste mannetjes zijn het grootst en gunnen de jonge, kleinere mannetjes geen dril. Hij zet overigens vraagtekens bij het effect van de voorgestelde in greep. „Je zult de situatie jarenlang moeten monitoren om te kijken of het gewenste resultaat wordt bereikt. En dat is nog maar de vraag." freiburg - Alcoholisten die een ontwenningskuur ondergaan vertonen meestal ernstige slaap stoornissen, die soms maanden aanhouden. De slaapstoornis sen zijn evenwel sterk verschil lend van persoon tot persoon en zijn doorslaggevend voor het succes van de ontwennings kuur. Want hoe slechter en kor ter iemand tijdens de ontwen ningsperiode slaapt, des te gro ter is de kans dat hij binnen het jaar weer vervalt in alcoholisme. Deze samenhang tussen slaap gedrag en ontwenning blijkt uit een onderzoek van Duitse we tenschappers van de afdeling psychiatrie en psychotherapie aan de universiteit van Freiburg. In het vaktijdschrift Somnologie beschrijft onderzoeksleider Horst Gann hoe veertig vrijwilli gers werden gerekruteerd die bereid waren een ontwennings kuur te ondergaan in een psy chiatrische afdeling. De patiënten brachten drie nachten in een slaaplaboratori- um door, waar de elektrische activiteit van hart en hersenen werd onderzocht. Zij dienden ook verschillende laboratorium tests te ondergaan en tenslotte nog twee uitgebreide vrp ten over hun slaapkwalil (F^ beantwoorden. Na zes maanden werden coholisten die al die tijd en abstinent waren gel11' nogmaals in het slaaplabo en 1 urn onderzocht. Intussen l ee dat er slechts elf van de v 2Jei Nog eens zes maanden werden zij opnieuw onder Uit deze onderzoeken ble Be.f alle alcoholisten tijdens d( 1' ontwenningsfase een zeer ,m' te slaap hadden. Zij b ïas' moeilijk inslapen, voeldei le' moe en worstelden 'si Sl met allerlei psychische at men. Zes maanden na (i ?"c vertoonden de proefpei die niet meer hadden gi e ken een veel beter slaap Zou en sliepen zij langer en die !r w Uit de vergelijking van aft gegevens met de resultati de ontwenningskuur blei een redelijke prognose vo ^so' slagen van de kuur alleen a lijk was aan de hand vl slaapgedrag tijdens de ontwenningsfase. Zo n zeer opvallend dat de sk s slapers ook het snelst in b na; de drinkgewoonten terug*

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14