LEIDE Twijfels sluipen in collegeonderhandelingen I Ouderen 'achter het spoor' horen nergens bij CDA kijkt gniffelend toe 'orgcentrum De Robijn wil fors uitbreiden ,eidse universiteit stemt nog niet elektronisch Instellingen moeten zichzelf doorlichten irff* REGIO R1 GroenLinks en WD voelen verwantschap met programma CDA Smaller en gladder 'Ik ga voor Edah!' woensdag 13 MAART 2002 4 Daan IJdo na 32 jaar weg uit politiek Voorhout 6 Alphen maakt dure fouten bij inhuren externen jroenLinks wil ipascentrale pen - GroenLinks wil een op- scentrale voor gemeente- dsleden en ambtenaren. Die itrale richt zich voornamelijk de avonduren en de ge- ente draagt zorg voor een abank aan oppassers, idsleden en ambtenaren men voor een vast tarief van centrale gebruik maken zo- zij 's avonds aan het werk nnen. Dat staat in een con- it-motie die raadslid R. Bar- dse gisteravond presenteer- Volgens GroenLinks is tijd- irek een van de meest ge- irde problemen bij het dswerk, gevolgd door het te- t aan kinderopvang. door Wim Koevoet leiden - Voor het Leidse CDA zijn nog niet alle kansen verkeken op een plek in het dagelijks bestuur van de gemeente. Het CDA is weliswaar na welgeteld één on derhandelingsronde niet meer welkom bij de verdere besprekin gen, maar de beoogde college partijen zijn helemaal niet zo ze ker van elkaar. Dat werd gister avond duidelijk tijdens een bij eenkomst voor pers en politici op het stadhuis. De vier partijen die verder on derhandelen over een nieuw college en een collegeprogram ma, PvdA, WD, GroenLinks en D66, lichtten de stand van zaken in de formatie toe. Vooral de uit latingen van Groenlinks-onder handelaar J. Laurier zaaiden twijfel. Laurier, die twee weken voor de verkiezingen werd ge dwongen op te stappen als wet houder na financiële problemen bij de sociale werkvoorziening, liet zich opmerkelijk voorzichtig uit over de vorming van een nieuw college. „Er is nog geen coalitie, er is nog geen nieuw college, er is alleen maar een uitnodiging van de grootste par tij, de PvdA, om verder te pra ten. Wij hebben op die uitnodi ging 'ja' gezegd, verder nog ner gens op", zo reageerde hij op vragen over de opgelopen span ningen tussen de WD en GroenLinks en over de grote verschillen tussen de verkie zingsprogramma's van die par tijen. Laurier erkende volmondig dat zijn partij 'programmatisch' dichter bij het CDA staat dan bij de WD maar het CDA heeft zich in zijn ogen ongeloofwaardig gemaakt doordat lijsttrekker W. Bleijie een voorkeur heeft uitge sproken voor een college met de WD en zonder GroenLinks. Ook het feit dat Bleijie die voorkeur in deze krant kenbaar heeft ge maakt, is niet goed gevallen. De kleine oppositiepartijen ge noten zichtbaar en hoorbaar van de chaotische indruk die de PvdA, WD, GroenLinks en D66 wekten tijdens de presentatie over hun verrichtingen tot nog toe. Zeker toen WD-lijsttrekker M. Schultz aan Lauriers twijfel zaaiende verhaal toevoegde dat het programma van haar partij meer overeenkomsten vertoont met dat van het CDA dan met dat van GroenLinks. Het CDA is niet de enige oppo sitiepartij die het college in wil. PvdA-onderhandelaar R. Hille- brand maakte bekend dat ook Leefbaar Leiden, goed voor drie zetels, die wens heeft geuit. De vijf grote partijen willen daar echter niets van weten. „Niet één van de grote vijf heeft een voorkeur uitgesproken voor Leefbaar Leiden", aldus Hille- brand. SP, LWG/De Groenen en de ChristenUnie hebben geen interesse in collegedeelname. Volgens Hillebrand willen PvdA, GroenLinks, WD, D66 en CDA een college met vier partijen. „Er moest er dus een afvallen en dat is dus het CDA geworden." Een college met drie partijen moet het doen met een te krap pe meerderheid, vinden de frac ties. „En een college met alle vijf grote partijen erin, laat niets over van de oppositie." Hille brand denkt dat de onderhan delaars nog wel enkele weken nodig zullen hebben. Groen- Linkser Laurier verwacht 'harde onderhandelingen'. „Want er liggen stevige verkiezingspro gramma's." Belangrijke items zijn onder meer regiovorming, financiën, het ozb-tarief, het Aalmarktpro ject, wijkontwikkelingsplan Noord, veiligheid en de schone stad. CDA'er J. de Haan zegt gek scherend dat hij niet weet of hij nu blij of dolgelukkig moet zijn met de gang van zaken bij de collegevorming. „We staan er naast, dat is waar, maar ik heb vanavond twee huwelijksaan zoeken gehad." Dat PvdA, GroenLinks, WD en D66 toch voor elkaar kiezen komt vol gens hem voort 'uit een sterke drang om elkaar vast te hou den'. De Haan: „D66 en de WD maakten nota bene op de dag van de verkiezingen be kend dat ze een soort van lijst- verbinding met elkaar zijn aan gegaan. Ze gaan niet zonder el kaar in het college zitten. In hun folders was daarover niets te lezen. Je zal als liberaal op verkiezingsdag maar op de WD hebben gestemd en dan bij thuiskomst in de krant lezen dat je partij zich heeft vastge klonken aan een referendum partij", aldus De Haan. En: „De reactie van de PvdA hierop is dat ze zich vastklampt aan GroenLinks. Je hebt dus twee blokjes van twee partijen. Ze zijn het ook nog nergens over eens. Toch denk ik niet dat wij ons opnieuw in de col legeonderhandelingen kunnen wringen, maar ik geef het CDA de komende vier jaar een zeer grote kans om alsnog een plek in het college te bemachtigen." De Haan spreekt van een 'valse start' van PvdA, GroenLinks, WD en D66. De vier partijen hebben zich ook voorgenomen om samen met de oppositie te werken aan een document met afspraken over een nieuwe be stuurscultuur, maar ze geven volgens de CDA'er zelf het slechte voorbeeld. De koppe ling van WD en D66 is een schoolvoorbeeld van hoe het niet moet, vindt De Haan. En dat geldt ook voor de manier waarop het CDA kreeg te horen dat het niet verder mag mee praten over het college. „Dat lazen we in het Leidsch Dag blad. En dan nu met mooie verhalen komen over voorne mens ov^r het tijdig beant woorden van schriftelijke vra gen en luisteren naar de oppo sitie." De Haan vindt ook dat de col legeonderhandelingen op een ouderwetse manier in achter kamertjes worden gevoerd. Hij geeft de gemeente Leidschen- dam als voorbeeld waar het collegeprogramma tot stand komt in een openbaar debat met de gemeenteraad. Roelf Reinders Woon- en zorgcentrum De Robijn de Hoge Mors heeft forse uitbreidings- inen. Directeur D. Iken wil het aantal artementen voor zelfstandig wonende leren uitbreiden van 125 tot 158. „Gezien grote wachtlijst is dat reëel." moeten de 125 huidige appartementen J rden verbouwd. Die zijn namelijk te klein niet meer geschikt om bewoners met een dicap goede zorg te kunnen leveren. De ervlakte van de kamers wordt van 22 tot ierkante meter uitgebreid. Iken wil verder het aantal kamers uitbreiden voor mensen die uit het ziekenhuis komen om in De Robijn te revalideren. Het woon- en zorgcentrum heeft nu vier van deze her stel- en tijdelijke opnameplaatsen. Dat moe ten er tien worden. „Met de plaatsen kun nen we wat doen aan de wachtlijsten in de ziekenhuizen", zegt de Robijn-directeur. „In de ziekenhuizen liggen veel mensen die uit- behandeld zijn en moeten revalideren. Maar omdat er in de tehuizen geen plaats is, blij ven ze in het ziekenhuis. Met een snellere doorstroom naar de revalidatieplaatsen kunnen de wachttijden in het ziekenhuis worden bekort." Een architectenbureau heeft een ontwerp voor de renovatie en nieuwbouw gemaakt. Het ontwerp voorziet in uitbouw boven de brede sloot langs de Smaragdlaan die recht op de Diamantlaan staat. Het totale plan kost tien miljoen euro. Het zorgkantoor moet de plannen nog goedkeuren. Daarna moet het ministerie van volksgezondheid de verbouw- en nieuwbouwplannen op de zo geheten bouwprioriteitcnlijst zetten. „We zitten nu in de molen", zegt Iken. „Ik hoop dat we over drie, vier jaar met de bouw kun nen beginnen." Universiteitsraad wijst Gronings systeem 'met hoge irritatiegraad' af en - Verkiezingen voor de Ise universiteitsraad via in- et zijn nog niet mogelijk, schrijft een werkgroep van aad aan het College van Be lle ir van de universiteit. Welis- r hebben alle studenten de ihikking over een computer een e-mailadres, maar dat It niet voor het personeel. m endien bestaat er onenig- 49id over het juiste stemsys- n. Een werkgroep van de 'la I adviseert het College daar om het 'elektronisch stem- 1' in 2003 in te voeren en al in mei, als de verkiezin- voor de raad worden ge- De universiteit is verplicht jaar lijks in mei verkiezingen te hou den voor de universiteitsraad. De animo daarvoor is echter ge ring. Als in de 'burgermaat schappij' de opkomst rond de vijftig procent ligt, klaagt de po litiek steen en been. In de uni versitaire wereld is een opkomst van zo'n dertig procent echter al heel mooi. Elektronisch stem men wordt gezien als een mid del om de opkomst te verhogen. In Groningen, Rotterdam en Maastricht is al geëxperimen teerd met elektronisch stem men. Vooral in Groningen slaag de de universiteit erin het op komstpercentage tot tegen de vijftig op te krikken. Dat deed zij met 'pop-ups': elke keer als stu denten inlogden op een voor hen noodzakelijk, programma (bijvoorbeeld om zich in te schrijven voor een tentamen), kregen zij een boxje op het com puterscherm. Zij konden niet verder zonder eerst te stemmen. Uit onderzoek bleek echter dat heel veel studenten blanco had den gestemd. Uit ergernis druk ten zij gewoon op 'enter', om van het gezeur af te zijn. Voor zitter J. Coenraad van de Uni versiteitsraad erkent dat het Groningse systeem 'een hoge ir ritatiegraad' heeft en alleen al om die reden voor Leiden mis schien niet zo geschikt is. Het systeem van de Rotterdam se Erasmus Universiteit zou be ter bij Leiden passen. Het is effi ciënt en goedkoop, gebruiks vriendelijk en werkt op compu tersystemen die ook in Leiden gebruikt worden. Een nadeel is weer dat het Rotterdamse pro gramma de opkomst niet ver hoogt: daar stemde slechts tien procent van de studenten en het personeel. De werkgroep raadt het College van Bestuur niettemin aan het Rotterdamse systeem over te nemen en aan Leiden aan te passen. Dat kan alleen niet meer voor mei. leiden - Aan de oostelijke entree van de Merenwijk wordt de komende weken gewerkt. De rijbanen van de Usselmeerlaan krijgen een nieuwe asfaltlaag en worden teruggebracht tot één rijstrook. De grond die de gemeente overhoudt wordt toegevoegd aan de middenberm. Die wordt extra breed. De wegwerkers zijn tot en met 29 maart aan de slag op de Usselmeerlaan. Gedurende die tijd wordt het verkeer omgeleid via de andere ingang van de Merenwijk, de Gooimeerlaan. Foto: Hielco Kuipers ;t huisartsenlaboratorium zit nde Doezastraat, maat- happelijk werk op de Heren gel, Kruiswerk op de Van illenhovenkade, Thuiszorg bij iliday Inn en de wijkagent in ;rj Merenwijk. Het is duidelijk: bewoners van het gebied fe hter Leiden Centraal hebben 3C| en enkele voorziening in de lurt. Hoewel, dat is niet hele- )al waar. „In de Vogelwijk zit geen groenteboer, die alleen zaterdag open is", grapt L. euwenhuizen, bewoner van izi Rijnsburgerweg, die al jaren ->j üe voert voor een diensten- ntrum in zijn buurt. «tar even alle gekheid op een kje. De oudere bewoners van Raadsherenbuurt, Hout- iji ranier en de Vogelwijk heb- ahet gevoel nergens bij te •ren. Zij wonen in een witte k op het gebied van de hulp dienstverlening aan ouderen en willen graag een zorgcen trum. S-Jjr In 1991 besloten buurtbewo- ners al het probleem aan te pakken en hun bezorgdheid te uiten in een rapport aan de ge meente. 'Ouderen achter de spoorlijn, inventarisatie van de bereikbaarheid van de Leidse voorzieningen voof ouderen in de wijken Boerhaave, Vogelwijk en Raadsherenbuurt', zo heette dat rapport. De voornaamste bevindingen waren dat er in het gebied geen voorzieningen zijn en dat de bereikbaarheid van de Leidse voorzieningen een pro bleem is. Bovendien vinden de bewoners dat de gemeente bit ter weinig voor hen doet.Alle subsidies gaan naar De Kooi en Noorderkwartier, terwijl wij geografisch bij Noord horen. Maar we hebben nog nooit een cent gezien", aldus Nieuwen - huizen. Ten slotte ontbreken in NV MTv? De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71-53 56 424 de wijk geschikte woningen voor ouderen. En dat terwijl het toch zo'n leuke buurt is om in te wonen, met het Leidse Hout en het Bos van Bosman. Nu, zo'n elf jaar later, is er nog niks veranderd in de wijk. „Momen teel wordt op Pomona gebouwd en daar wordt nauwelijks reke ning gehouden met woningen voor 55-plussers", weet Nieu- wenhuizen. „En ook in de nieuwbouw van het Zeehospiti um is geen rekening gehouden met een zorgcentrum. Een ge miste kans." In mei 2001 verscheen weer eens een rapport over de pro blematiek met nagenoeg dezelf de conclusies als in 1991. Nieu- wenhuizen is bang dat dit rap port ergens onder in een la ver dwijnt en trekt daarom aan de bel. „Ik ben de afgelopen weken twee zaterdagen naar de markt geweest, waar de politieke par tijen campagne voerden. Ook ben ik op een bijeenkomst voor ouderen geweest waar een aan tal politici aanwezig was. Er was zegge en schrijve één partij, de WD, die bekend was met de problematiek. De mensen hier in de burnt hebben nu zoiets van: wij hebben genoeg gedaan. Er is toch niemand die naar ons luistert." Toch geeft hij de strijd niet op. Nieuwenhuizen heeft zijn oog laten vallen op het pand Rijns burgerweg 122, de oude por tierswoning van het buitenhuis dat ooit op de plek stond waar nu de voormalige verpleegsters flat Nieuweroord boven de om liggende woningen uittorent. „Het is al eigendom van de ge meente en in de ogen van veel mensen hier uit de buurt k&n het geschikt worden gemaakt als klein buurtcentrum. Boven- Dit gebouw tje aan de Rijnsburger weg zou mooi kunnen dienen als klein wijk centrum, vindt een groot aantal bewoners van de Vo gelwijk, Raadsheren buurt en Houtkwar tier. Foto: Hielco Kuipers dien ligt het mooi centraal in de wijk." Edith Swinkels, voorlichter van de gemeente, bevestigt dat het bewuste pand eigendom is van de gemeente. „Maar momen teel zit daar tijdelijk kinderop vang. Er wordt over gedacht om als die kinderopvang eruit gaat, er een eerstelijns gezondheids centrum te vestigen. Let wel, het gaat dan om een algemene voorziening, voor iedereen toe gankelijk dus niet specifiek op ouderen gericht." Eric-Jan Berendsen leiden - Drie Leidse onderwijs instellingen mogen zelf aanto nen dat zij zich niet schuldig hebben gemaakt aan fraude. De Universiteit Leiden, de Hoge school Leiden en het ROC Lei den ontvangen vandaag een brief van minister Hermans met een vragenlijst. De vragen heb ben betrekking op mogelijke fraude door onderwijsinstellin gen. Hermans schrijft de brief naar aanleiding van de onregelmatig heden die de accountantsdienst van het ministerie bij zes hoge scholen heeft geconstateerd. Die hogescholen ontvingen van het ministerie vergoedingen voor studenten die in de praktijk geen deel bleken te nemen aan een opleiding. De minister heeft van die fraude aangifte gedaan, maar sluit niet uit dat bij meer onderwijsinstellingen onregel matigheden plaatsvinden. Hij wil weten of instellingen stu denten kort na de zogeheten tel datum hebben uitgeschreven en of ze ook zijn ingeschreven voor delen van opleidingen. Ook wil hij weten of de instellingen vin den of de onderwijsprestaties in redelijke verhouding staan tot de bijdrage die zij uit de staats kas ontvangen. Hij kondigde vó rige week een grootscheeps on derzoek aan. Dat onderzoek blijken de instel lingen nu zelf te moeten uitvoe ren. De universiteit, de hoge school en het ROC moeten, net als ruim 140 andere instellingen, een vragenlijst invullen. Daarop staan wagen als: zijn er bij uw instelling studenten ingeschre ven waarvan vaststaat dat ze (terwijl er geen sprake is van vrijstellingen) slechts een deel van de opleiding zullen afron den of zelfs geheel geen studie prestatie zullen leveren? De vragenlijst moet binnen zes weken worden opgestuurd naar het ministerie van onderwijs. Volgens een woordvoerder van de Universiteit Leidqys dat een redelijke eis. (advertentie) Diverse smaken, pot 500 gram Jf» Dove shampoo of conditioner flacon 250 ml 3 Gesneden kaas diverse soorten, pakje 150 gram vanaf 1?° akje e pnjs per kilo vanaf 6.00 Aanbiedingen l,,n gelds «n II l/m 17 moon 2003

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13