De televisieavonturen van Klaasje Zevenster MEDIA Patenten of zijn het patiënten? Veronica dagvaardt de Staat over FM-frequentie-verdeling Scenario wedstrijd TROS moet historisch drama van eigen bodem nieuw leven inblazen Amerikaanse prijs voor Lang Leve Hilversum - Het VARA-pro- gramma Lang Leve...Henny, Kitty en Jules onderscheiden niet een Gold Plaque tijdens het 38ste Chicago International Film Festival. De aflevering uit de reeks van programmamaker Michiel van Erp kreeg de prijs in de categorie: Documentary: Arts/Humanities. De aflevering werd in oktober vorig jaar uit gezonden door de VARA en gaat over drie heteroseksuele mannen die ook een vrouw in zich hebben en daar na soms veel wikken en wegen ook ui ting aan geven. NOS live bij VOC-schip Hilversum - De NOS doet 20 maart rechtstreeks verslag van de feestelijkheden rond de op richting van de Verenigde Oost- indische Compagnie (VOC) 400 jaar geleden. Het verslag van de herdenking in de Haagse Rid derzaal, wordt uitgezonden op Nederland 2 (15.20 uur). De viering vindt plaats in de aan wezigheid van de koningin, le den van het kabinet en het par lement en ambassadeurs van de landen waarmee de VOC handel dreef. Twee sprekers be lichten het belang van de VOC voor Nederland. AVRO-werk Doeve naar Persmuseum Hilversum - De AVRO draagt zijn collectie tekeningen van Eppo Doeve over aan het Pers museum. De verzameling om vat een groot deel van de 1650 originele tekeningen die Doeve vanaf 1935 maakte voor Radio bode, AVRObode en Televizier. De illustrator, politiek tekenaar en schilder Jozef Ferdinand (Eppo) Doeve (1907-1981) kreeg in 1935 van AVRO-op- richter Willem Vogt de op dracht illustraties te verzorgen bij wijze van aankondiging van programma's. woensdag 13 MAART 2002 Een historische dramaserie die niet langdradig en oubollig is, maar een breed publiek aanspreekt. De Engelsen zijn er meesters in. Kos tuumdrama's als Upstairs downstairs en Brideshead revisited zijn ver re van saai en ouderwets. Hoofd drama van de TROS Ted Mooren vindt het hoog tijd worden dat ook in Nederland deze vorm van tv- drama weer eens gemaakt gaat worden. De TROS roept daarom alle scenarioschrijvers op om een origineel en eigentijds script te bedenken voor een tv-serie gebaseerd op de negentiende eeuwse zedenroman 'De Lotgevallen van Klaasje Zevenster' van Jacob van Lennep. Vanaf zondag 24 maart, de tweehonderdste geboortedag van Van Lennep, kunnen auteurs zich aanmelden voor de scenariowedstrijd via de web site www.klaasjezevenster.nl. door Susanne van Velzen Hilversum - Is het echt zo slecht gesteld met historisch televisie drama in Nederland. We hebben toch onlangs nog de veelgepre zen serie over koningin Wïlhel- mina bij de NCRV gehad? „Wilhelmina was zeker mooi, maar het was documentair dra ma en geen fictief verhaal. De serie was niet toegankelijk voor een heel breed publiek. Daar zijn we in Nederland niet zo sterk in. Wij maakten bij de TROS twintig jaar geleden een hele toegankelijke tv-serie over de verhalen van Guy de Mau passant onder regie van Jan Ke- ja. Daar kregen we toen de aller eerste Emmy Award in Amerika voor. Nu maken we Spangen, waar we heel trots op zijn, maar we dachten 'waarom niet weer eens iets historisch gebaseerd op 19e-eeuwse literatuur." Waarom hebben jullie gekozen voor De Lotgevallen van Klaasje Zevenster van Jacob van Lennep? „Van Lennep werd in die tijd veel gelezen door mensen uit al le lagen van de bevolking, zover ze natuurlijk geletterd waren. Zijn werk was voor iedereen toe gankelijk. Het werd door som migen als volks en onzedelijk gezien. Neerlandica en Van Len- nep-specialiste professor Marita Mathijsen, die betrokken is bij deze scenariowedstrijd, raadde ons aan De Lotgevallen van Klaasje Zevenster als basis voor de serie te nemen. Het werd in 1865 en 1866 uitgebracht als feuilleton in vijf delen. Je was er op geabonneerd zoals je nu de bladenman aan de deur krijgt. Klaasje Zevenster wordt door li teraire deskundigen zeker niet gezien als zijn beste werk, maar het is uitermate geschikt voor een spannende tv-serie omdat het soap avant la lettre is. Alle dramatische thema's komen in deze in zedenschets voor. Het verhaal sprak toen een hoop mensen aan en dat is precies wat we nu ook weer willen. Het is meeslepend en ontroerend." Had u er vervolgens geen ver trouwen in om een bekende en ervaren scenarioschrijver aan het werk te zetten? Als je één auteur kiest is de Het leven van Klaasje Zevenster. Foto: TROS kans theoretisch maai' heel klein dat hij met het ei van Columbus komt. Dus waarom geen wed strijd. Zo boor je nieuwe bron nen aan waar je het bestaan misschien niet eens van weet. Natuurlijk mogen ook bekende scenarioschrijvers meedoen. We hadden Hugo Heynen als advi seur bij dit project betrokken, maai' hij liet al snel weten dat hij wellicht deel wilde nemen aan de wedstrijd. We hebben hem toen aangeraden om het advi seurschap neer te leggen en on der pseudoniem in te schrijven. Of hij daadwerkelijk mee gaat Een fabrieksmedewerker controleert de pillen. Foto: CPD Per Saldo belicht farmaceutische oorlog in Derde Wereld Hilversum - RVU's economische rubriek Per Saldo houdt econo mische trends en fenomenen te gen het licht. Vanavond een boeiende documentaire over de strijd tussen de gevestigde far maceutische industrie en pro ducenten van goedkope genees middelen, in dit geval aids-me- dicijnen. Want de aids-epidemie verplaatst zich langzaam maar zeker van Afrika naar Oost-Eu ropa en Azië. In sommige Afri kaanse landen is inmiddels een kwart van de bevolking besmet. De verwachting is dat India het zelfde lot zal treffen. Dagelijks komen er zo'n 3500 gevallen bij. In 2005 verwacht de wereldbank dat 35 miljoen Indiërs de klos zijn. En dat is niet zo verwonderlijk, als je de schrijnende beelden in de documentaire ziet. In een goor bordeel in de sloppen van Bombay liggen de geïnfecteerde, zieke prostituees te klagen dat hun koorts weer komt opzetten, terwijl de ene na de andere klant tussen de zichtbaar met hun ge zondheid sukkelende dames doorsluipt naai' de groezelige achterkamertjes. Pakjes con dooms zijn nergens te beken nen. „Je komt er nooit meer van af luidt het commentaar van haar ook al niet te fit ogende collega. Ondertussen goochelen andere meisjes druk met han denvol aids-remmers. „Hoeveel moest ik er hier nu van slikken? Eén of twee?" Ach, één is ge noeg". Een ander gooit de me dicijnen als borrelnootjes achter in haar keel. Dat er af en toe één valt lijkt haar niet te deren: ze heeft er genoeg over. Verderop in de stad liggen de aids-patiënten weg te kwijnen in het ziekenhuis. Huisartsen in India zijn niet verplicht aids-pa tiënten te verzorgen, zij verwij zen grif door naar het zieken huis. Als de zieke al een arts kan betalen. In de meest gevallen stelt de apotheker de diagnose. Eenmaal in het ziekenhuis is er amper verplegend personeel voorhanden. De zieke mannen moeten het wat de verzorging betreft vooral hebben van hun jonge vrouwen. Als die ook ziek worden is er niemand om hen te verzorgen. Volgens de Indiase farmaceut Yusuf Hamied, directeur van de Indiase pillenproducent CIPLA, gaat het vooral om vrachtwa genchauffeurs die het virus op doen tijdens hun reizen door het land. Hij is voor invoering van een 'oorlogsmaatregel': vrachtwagenchauffeurs moeten volgens hem jaarlijks een aids- test ondergaan en krijgen pas een nieuw rijbewijs als blijkt dat ze hiv-vrij zijn. Het klinkt wat bi zar, maar volgens Hamied kan het niet anders: „De regering moet snel wakker worden, mis schien dat er dan nog iets aan de verspreiding van deze epide mie kan worden gedaan." Zelfheeft Hamied, wanhopig over de onbeweeglijkheid van de regering waar het gaat om aids, de strijdbijl allang ter hand genomen. Hij hakt daarmee ge vaarlijke spaanders, zo vinden de grote farmaceutische bedrij ven in het westen. Zijn bedrijf produceert in India medicijnen die zijn nagemaakt naar westers voorbeeld. Daartoe spit hij elke maand zo'n vierhonderd medi sche tijdschriften en handboe ken door, op zoek naar de for mules. Viagra, aids-remmers, het CIPLA produceert alle pe perdure middelen in goedkope versie. Aids-remmers Hamied moet wel, zo verklaart hij zelf, want de westerse medi cijnenindustrie vraagt derde we reldlanden veel te veel geld voor hun producten. Aids-remmers voor één persoon kosten jaar lijks twintig tot dertigduizend dollar. Voor de gemiddelde In diër slechts bereikbaar na het winnen van de loterij. „Ik doe het voor driehonderd dollar per jaar. Wie zijn dan de dieven?", vraagt Hamied zich af. Hamied klinkt overtuigend en gedreven, maar zijn Nederland se tegenstrever Jan Raaijmakers, directeur ontwikkeling van de Britse farma-gigant Glaxo wordt er niet vanzelfsprekend warm of koud van. Hij kent het verhaal en houdt vol dat de hoge medi cijnprijzen nodig zijn om te kunnen investeren in nieuwe producten. Ontwikkeling van een nieuw middel kost soms wel tien jaar, en al het onderzoek blijft vaak zonder resultaat. Op het feit dat de farma-industrie al decennia lang de meest winst gevende van alle industrieën is, gaat hij jammer genoeg niet in. Eén van de in totaal acht aids- specialisten in Bombay maakt zich weer zorgen om heel ande re zaken. Het gevaar van de goedkope aids-remmers ligt in het feit dat de medicijnen vaak niet op de juiste manier worden gebruikt. Dat kan er voor zorgen dat het aids-virus resistent wordt en dat geen enkel middel, goedkoop of duur, nog redding biedt. Zo ging dat eerder met middelen tegen tuberculose. Ook de farmaceutische industrie heeft hiermee een sterk argu ment tegen de zendingsdrang van Hamied in handen. Want als de huidige aids-remmers niet meer werken, wat dan? Monique Brandr Per Saldo wordt vanavond om 20.00 uur door de RVU op Ne derland 3 uitgezonden. doen weet ik niet, maar hij is in ieder geval gestopt met zijn werk als adviseur." Zijn de schrijvers verplicht om zich strak aan het 1860 pagina's tellende verhaal van Klaasje Ze venster te houden? „De deelnemers zijn behoorlijk vrij. Ze kunnen zich baseren op de ongeveer 55 pagina's tellende samenvatting die op de website komt. Maar wie wil snuffelen aan de originele zinnen van een halve pagina lengte kan terug vallen op een cd-rom die we alle serieuze inschrijvers toesturen en waarop de boeken in zijn ge heel gescand zijn. De serie moet spannend en spetterend worden en de schrijvers moeten in ieder geval gebruik maken van de ver haallijnen, de geschetste karak ters en de sociaal-maatschappe lijke periode van De Lotgevallen van Klaasje Zevenster." Mag de winnaar de serie ook daadwerkelijk gaan schrijven? „De wedstrijd bestaat uit twee fasen. De deelnemers leveren eerst een treatment van zo'n vier a vijf pagina's in waarop ze beschrijven hoe ze de serie zou den gaan aanpakken. Daar komt een shortlist uit voort met vijf namen. Die vijf krijgen een geld prijs en mogen hun ideeën ver der uitwerken. De jury kiest be gin december de winnaar. Die hoeft dan nog geen kant-en-kla re serie van dertien delen op ta fel te hebben liggen. Voor hem of haar begint dan eigenlijk het werk pas. Een goede dramaserie kost een omroep zo'n 250.000 euro per af levering. Dat geld hebben om roepen niet. Ziet de winnaar zijn serie binnen een paar jaar op de buis of blijven zijn inspanningen op papier? „Natuurlijk hopen we de serie echt te gaan maken, maar de fi nanciering is er nog niet. Kos tuumstukken zijn vreselijk duur. De serie Upstairs downstairs werd in een aantal vaste sets op genomen en dan praat je toch al snel over 250 tot 450.000 euro per aflevering. We zullen straks wel wat fondsen moeten wer- www. klaasjezevenster, nl. Intriges, liefde en dood in de 19e eeuw De Lotgevallen van Klaasje Ze venster: Op een Sinterklaasavond in het begin van de negentiende eeuw zitten zeven studenten bij el kaar. Die avond wordt een baby in een doos afgeleverd. Ze be sluiten het kind met z'n allen te adopteren en de opvoeding van het kind te betalen. Een min in Leiden voedt haar op. Op haar achttiende gaat ze in de pastorie van dominee Bol en zijn zus in Hardestein wonen, waar ook haar pleegvader Van Eylar woont. Ze maakt er een vrien din, Bettemie, een rijke wees uit de hoogste kringen. Ze ontmoet er de jonge halfbroer van de graaf Van Eylar, Maurits. Als Bettemie en Klaasje met een koetsje uit rijden gaan, slaat het paard op hol. Een mooie onbe kende jongen gooit zich voor het paard en redt de meisjes. Bol en zijn zus besluiten dat het tijd wordt dat Klaasje weggaat, want zij wordt te vrij met Mau rits. Ze wordt in Den Haag gou vernante van de kinderen van een van haar pleegvaders. Me vrouw heeft een hekel aan het mooie meisje, omdat de gouver neur van haar zoon een oogje op Klaasje heeft Mevrouw blijkt een verhouding met de gouver neur te hebben. Ze laat Klaasje naar een hoerenkast brengen. Daar wordt ze ziek en weet ze uiteindelijk te ontsnappen naar Amsterdam. Haar pleegvaders in Amsterdam willen niets meer van haar weten. Een oude ken nis juffrouw Hermans nodigt haar uit voorlopig bij haar te tig men wonen. Haar zoon Albenti blijkt de jongen te zijn die zich] in Hardestein voor het paard «9 worpen heeft. Klaasje krijgt on-T dertussen een betrekking bij etjo modehuis. Daar ontmoet ze d;|o knorrige oude heer, Flinck. HijT heeft een zwak voor haar en n vindt haar lijken op zijn jonggfj storven vrouw. Klaasje ontdeU- dat juffrouw Hermans de wem we is van Flincks jonggestorvw zoon en Albertis dus zijn kleb» zoon is. Klaasje die zelf een slechte gezondheid heeft, ver trekt korte tijd later uit het mo dehuis om een zieke pleegvadi te gaan verzorgen. Dan vertelt juffrouw Hermans dat zij niet alleen haar man, maar ook nog een dochtertje verloren heeft, dat enige maan den na de dood van haar man geboren, terwijl zijzelf doodzii was en bij een kennis verbleef een armoedig Leids huis. Dat dochtertje blijkt Klaasje te zijn De man die indertijd de doosl de studenten had afgegeven bleek eigenlijk de doos een de eerder hebben moeten afgeve waar toen de heer Flinck wooi de. De vrouw in wiens huis ju frouw Hermans was bevallen wilde de grootvader voor de zorg van het meisje laten op draaien omdat hij haar moedi (zijn schoondochter) niet finai cieel wilde ondersteunen. Kla je keert terug naar de pastorie Hardestein waar ze ernstig zit wordt en sterft in de armen va Maurits. door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - De Vereniging Ve ronica dagvaardt de Nederland se Staat in verband met de on duidelijkheid over de herverde ling van de FM-radiofrequen- ties. Veronica eist in kort geding dat op zo kort mogelijke termijn wordt overgegaan tot een defini tieve en langjarige herverdeling van alle beschikbare etherfre quenties voor de commerciële radiozenders. Veronica - eigenaresse van de radiostations Veronica FM en KINK FM - is van mening, dat de aangekondigde tijdelijke her verdeling van radiofrequenties onrechtvaardig en onrechtmatig is, onder meer omdat die - vol gens Veronica - in strijd is met de Telecommunicatiewet. De omroep, die in april start met televisie-uitzendingen, wil zo snel mogelijk starten met haar radio-uitzendingen via een FM-frequentie en is altijd door de overheid voorgehouden dat er spoedig een eerlijke, transpa rante, niet onderscheidende en vooral complete herverdeling van frequenties zou plaatsvin den. „De voorgestelde tijdelijke herverdeling doet geen recht aan nieuwkomers en beschermt de positie van partijen die reeds op de FM-etherfrequenties ope reren. Deze partijen krijgen na melijk nieuwe frequentie-pak ketten zonder dat zij deel hoe ven te nemen aan een veiling of vergelijkende toets die de Tele communicatiewet voorschrijft", aldus Veronica.Veronica zendt nu uit via het kabelstation KINK FM en wil met dat station óók een FM-frequentie. Bovendien wil Veronica starten met Veroni ca FM. Etherfrequenties zijn dan dus onontbeerlijk, meent de omroep. Als bij de geplande aanstaande verdeling alléén wordt gekeken naar bedrijfseco nomische resultaten (Veronica FM zendt nog niet eens uit) „dan zijn onze kansen nihil". Nieuwkomers Bij de tijdelijke herverdeling worden twee 'nieuwkomers' toegelaten tot het etherruim. De Veronica-woordvoerder denkt dat Arrow Classic Rock en Radio Nationaal grote kans maken, omdat zij hebben laten zien (zo- Rick van der Ploeg Foto: GPD wel op kabel als op de midden golf) dat zij bestaansrecht heb ben en het ook financieel kun nen bolwerken. „Dat die namen nu rondzingen vinden wij so wieso al een slechte zaak, want het is nog lang geen uitgemaak te zaak". Veronica FM moet helemaal op nieuw beginnen, terwijl KINK FM het wel volhoudt op de ka bel, maar voor een echt ver; woorde begroting een ether quentie nodig heeft. In een brief aan de Tweede mer van 1 februari 2002 beve gen de staatssecretarissen Vries (Verkeer en Waterstaat) Van der Ploeg (OCW) dat geen internationale of ted sche belemmeringen meer staan voor een totale, langja verdeling. Ook hebben de windslieden zelf in het ka van in het najaar gevoerde cedures aangegeven dat verdeling door middel van veiling vóór 1 september 2 kan plaats vinden en dat voorbereidingen toen al n noeg afgerond waren, aldus ronica. „In dit dossier zijn inmiddel le andere denkbare variar uitvoerig onderzocht en be cussieerd. Het lijkt nu nog sluitend aan te komen op de litieke wil en moed om een ze te maken die de wet aai. staatssecretarissen opdra Met opnieuw een verder uit wordt geen enkel redelijk gediend". MEDIA IK Naam: Gerard Joling Leeftijd: 41 Burgerlijke staat: ongehuwd Werk: zanger Hobby's: hardlopen, uit eten en tuinieren Krant: De Telegraaf Tijdschrift: lees ik weinig Boek: Het lichaam liegt nooit van Ted Troost Film: leuk om naar te kijken, maar titels blijven niet hangen Muziek: Whitney Houston, Gladys Knight en Deniece Wil liams Website: www.gerardjoling.nl Als je baas van een tv-zender zou worden, wat zou je eerste maatregel zijn? Ik zou persoonlijk gaan kennis maken met alle medewerkers en vervolgens uitleggen welke programma's ik niet goed vind en welke veranderingen ik zou willen aanbrengen. En dat zou ik ook meteen rigoureus aan pakken. Duidelijkheid vind ik heel belangrijk. Wat ik nu mis op televisie is een gezellig mu ziekprogramma voor mensen van 8 tot 80. Zoiets als de kara- okeshow die ik ooit heb ge daan. Voor welke presentator of welk programma zet je de radio aan? Voor niets en niemand eigen lijk. Ik heb wel de radio aan op zenders als Radio 10 of Radio 538, maar vooral als achter grond. Gerard Joling Foto: GPD Hoe vind je dat je overkomt in de media? Als flamboyant en ook wel hu moristisch. Maar ik moet wel eens horen dat ik niet altijd even zorgvuldig of chic met mijn eigen naamsbekendheid omga. Wanneer mensen mij niet al te serieus nemen vind ik dat overigens niet zo'n pro bleem. Trouwens, als ik zie wat er zoal over mij geschreven wordt, ziet dat er wel goed uit. Wie bewonder je in je vak? Qua zangtechniek mensen als Celine Dion, George Michael en Elton John. Fantastisch vind ik het ook als mensen naast zin gen een instrument goed be heersen. Ik kom niet verder dan triangel of tamboerijn. Mijn nieuwe cd heb ik net in de VS opgenomen met producer Phil Ramone, die ook heeft gewerkt met onder andere Simon Garfunkel en Barbra Streisand. Daar ben ik dan ook wel heel trots op. Denk je dat je qua werk ooit nog eens iets totaal anders gaat doen? Nee, want ik heb een prachtig vak. Ik doe tien a twaalf optre dens per maand en dat vind ik wel mooi. Half april begin ik bij SBS6 met een nieuw tv-pro- gramma: De waarheid. Dan gaan we verhalen over vooral bekende Nederlanders, die in allerlei bladen hebben gestaan, controleren. Welke historische figuur zou je graag hebben ontmoet? Ik ben pas geleden in Rome ge weest en ik had Julius Caesar wel willen ontmoeten. Die pe riode lijkt me ook wel wat. Met van die karretjes in zo'n arena rijden en dan van die wilde feesten. Wat was je grootste blunder? Voor Foster Parents heb ik een keer dr ie maanden getraind op de Hongaarse Post. Dan moet je op twee paarden staan en al rijdend komt er nog een paard onder je door. De repetities gin gen perfect, maar op de avt dat het moest knalde ik eraf Dat was wel balen. Heb je een bepaalde karakü genschap van je vader of ma der overgenomen? Van mijn moeder mijn gedi venheid in alles en van mijl der dat ik soms een beetje I kelijk ben. Ja, dat klinkt teg( strijdig en toch heb ik het ar bei. Met wie zou je liever niet aa spoelen op een onbewoond 1 land? Er zijn misschien wel mens maar ik vind het een beetje goedkoop om die op deze pl te noemen. BOB (Bewust Onbeschonken stuurder) lijkt een succes en BERT (Bezopen En Rijdt Tod op z'n retour. Jij bentambtsl ve regelmatig in het uitgaan cuit. Kan het leuk zijn zondt alcohol? Natuurlijk kan dat wel. Voor mijn optredens heb ik al zei tien jaar een chauffeur, maï toch heb ik zelf wel eens mei drank op gereden. Een cd-f» sentatie, glaasje champagne je rijdt zelf naar huis. Onver standig, maar in je overmoe denk je dat het wel kan. Mas het is niet goed te praten, je kunt zoveel problemen ve oorzaken. C: Herman Elzinga

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10