Bush vraagt wereld weer om bijstand BUITENLAND Leger Israël bezet grootste deel Ramallah China en Rusland boos 'Strijders Taliban en al-Qaeda hergroeperen ook elders' over atoomstrategie VS Omvang hulp aan arme landen verdeelt Europa 'Laat die waarnemers eens uit hun hotels komen' Chaos blijft overheersen in Zimbabwe Strijd tegen criminaliteit in Charleroi loden door brand school Mekka dB - Bij een brand in een lisjesschool in de Saudische d Mekka zijn gisteren zeker U ertien meisjes om het leven ;omen. Meer dan vijftig leer- en zouden gewond zijn ge- uftj akt. Volgens een functionaris n ii de meisjes niet in de vlam- 0 3) omgekomen, maarwer- 0zij vertrapt toen ze naar het k stormden om te ontsnap te Volgens een ooggetuige 'U; n dat hek niet direct worden d ipend, omdat de bewaker sujet de sleutel even afwezig 5, Meisjesscholen in Saudi s' ibië zijn altijd afgesloten. tomo's in Egypte eer de cel in ,en igo. Kalinic had het over ipe, e i ius!lee sten JprS effr nieuw begin'. Tegenstan- zien in de stap niet meer een toneelstukje voor het ten. Karadzic stichtte de in 1990. Hij was de leider de Bosnische Serviërs tij- JJJ is de burgeroorlog in Bosnië 12-1995). die tienduizenden ïsen het leven kostte. Het 'oslavië-tribunaal heeft hem geklaagd, maar Karadzic is ;op vrije voeten. te uck brandt uit in jritserse tunnel In de Zwitserse Bijz ij j gtunnel is gisteren een doi chtwagen uitgebrand. De sc tuffeur kon zich in veiligheid jd ngen. De brand ontstond ele dagen na de heropening q deMont-Blanctunnel tus- g v Frankrijk en Italië, die na si lernstige brand drie jaar was n(j loten. De Bözbergtunnel ligt t ver van Zürich. De vracht gen vloog al rijdend in au od. De oorzaak is niet be- reic id. Om de brandweer ruim ïn te geven, werd de tunnel- richting Zürich gesloten. eer onderzoek oijaarten Airbus shincton - De Amerikaanse ïtvaartdienst FAA heeft inve inspecties bevolen van ran composiet gemaakte irten van Airbus A300-600- itellen. De staarten werden albekeken nadat eind no- "bpiber een Airbus van Ameri- IAirlines (AA) in New York Rtortte. Toen werd niets 15 dekt, maar piloten van AA 'gen aan op een inspectie geluidsgolven, omdat scha- jaan composiet soms niet öie htbaar is. Het ongeluk in 111 vYork is mogelijk veroor- hdoor sterke turbulentie jde staart direct na de start n^' ep. Er vielen 265 doden, ink «e hereniging ig niet aan orde' 1j- Mn - De suggestie om in wd-Ierland een referendum cia louden over een eventuele DCC met de Ierse Repu- i is voorbarig. Dat zei de premier Ahern gisteren in 1 ttie op uitlatingen van de k® ord-Ierse eerste minister e8 fobie. Die zei zaterdag dat hij 8end jaar een referendum dinsdag 12 MAART 2002 kabul/rtr-ap - Strijders van de Taliban en al-Qaeda hebben zich niet alleen ge hergroepeerd in de al ruim een week on rustige provincie Paktia, maar ook in drie andere provincies nabij de Afghaanse hoofdstad Kabul. Duizenden regerings troepen zijn onderweg om een mogelijke opstand neer te slaan, aldus een hoge functionaris van het Afghaanse ministe rie van defensie gisteren. Het zou gaan om de provincies Wardak, Ghazni en Khost. Volgens de Afghaanse functionaris, die anoniem wenst te blij ven, heeft minister van defensie generaal Mohammed Fahim gisteren met hoge militaire commandanten van Kabul en de vier provincies overlegd. In totaal zou den de komende twee dagen 5.000 mili tairen naar de vier provincies worden ge stuurd. In Paktia vechten Amerikaanse militairen nabij de stad Gardez al meer dan een week tegen strijders van al-Qaeda en Ta liban. De Amerikaanse minister van de fensie Rumsfeld zei gisteren te hopen dat deze militaire operatie nog deze week kan worden afgerond. Honderden Af ghaanse militairen, ondersteund door tanks, zijn in het gebied vanmorgen be gonnen aan het slotoffensief tegen de nog resterende strijders. Zo'n 200 terroristen zouden zich nog schuilhouden in grotten, die gisteravond zwaar werden gebombardeerd door de Amerikanen. In het gebied zijn ook Ame rikaanse commando's actief. Afghaanse bevelhebbers zeiden dat niet duidelijk is of de terroristen gevlucht zijn, of dat ze hun munitie sparen voor een laatste con frontatie. Majoor Bryan Hilferty, woord voerder van de Tiende Bergdivisie van het Amerikaanse leger, zei dat de terro risten al vijf dagen geen tegenstand van betekenis meer bieden. io - Een Egyptische recht- ik heeft gisteren vijf homo- Idu suele mannen tot drie jaar (veroordeeld wegens hun ge- dheid. Vorige maand nog od de Nederlandse homoge enschap duizend handteke nen aan bij de ambassade 'or 1 Egypte in Den Haag. Ze S, itesteerde tegen de veroor- foigvan 23 homoseksuelen, vorig jaar zware straffen .ia igen wegens hun homosek- )11 iliteit. In Egypte is homosek- prci iliteit taboe, hoewel de wet ,ejj t overigens niet expliciet ver en ft- Ikar niet uit ibinet Indonesië uta De Indonesische partij kar blijft in de regering. Er id rekening mee gehouden ns ze de coalitie zou verlaten, M Je arrestatie vorige week van n v tijleider Tandjung, die te en is voorzitter is van het parle- H6 nt. Justitie verdenkt Tand- ïtg ervan 4,5 miljoen euro aan rheidsgeld te hebben ver- iterd. Hij zou dat hebben 'en ibruikt voor de verkiezings- :d.) npagne in 1999. De onder u sident Soeharto almachtige tij ontkent de fraude, maar el v ift inmiddels 75 procent van lui bedrag terugbetaald. Dat pt dt juist gezien als een soort bet iddbekentenis. 3,3 'sS irtij benoemt volger Karadzic |ua luka - De Servische De- 0 iratische Partij (SDS) in lië heeft gisteren haar idlegger Radovan Karadzic pan tangen door Dragan Kalinic, j™ en poging zich te ontdoen - haar sterk nationalistische Een Afghaanse soldaat zit op zijn raketwerper bij de door Amerikanen gebruikte Amerikaanse luchtmachtbasis Bagram. De bewaking is er de laatste dagen flink verscherpt. Foto: AFP/Hoang Dinh Nam door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse president Bush heeft de wereld opnieuw opgeroepen samen met de Verenigde Staten te strijden tegen terrorisme. „Amerika re kent erop dat alle regeringen hel pen de terroristische parasieten te verwijderen", zei hij gisteren op een bijeenkomst ter herden king van ii september. Bush sprak op een grasveld bij het Witte Huis. Voor de gelegen heid waren ook verscheidene internationale gezagsdragers uitgenodigd. De president sprak tegen de achtergrond van meer dan 170 wapperende vlaggen, om het internationale karakter van de strijd tegen het terroris me te onderstrepen. Hij bedankte diverse landen voor hun hulp, en beëindigde zijn toespraak niet met het ge bruikelijke 'God zegene Ameri ka', maar met 'God zegene de coalitie.' Na zijn State of the Union, eind januari, was er veel overzeese kritiek op de eenzijdi ge opstelling van Bush, en diens gebrek aan aandacht voor de in ternationale inspanningen. Bush zei gisteren dat de strijd tegen terreur een nieuw stadi um is ingegaan. „Nu de Taliban verdwenen zijn en al-Qaeda zijn thuisbasis verloren heeft, zijn we aanbeland bij de tweede fa se. Een permanente campagne om geen onderdak te bieden aan terroristen die onze burgers bedreigen." Hij benadrukte dat zijn beleid gericht is op interna tionale bijdragen en de Ameri kaanse bereidheid om elke rege ring te hulp te schieten. De VS werken al samen met de Filipij- nen, Georgië en Jemen om het terrorisme in die landen een halt toe te roepen. Zonder de naam Irak te noe men, drukte de Amerikaanse president alle naties op het hart de dreiging van massavernieti gingswapens in handen van niets ontziende leiders serieus te nemen. Bush liet de woorden 'As van het Kwaad', waarover onder meer enkele Europese bondgenoten zijn gevallen, ach terwege en noemde ook de na men van Irak, Iran en Noord- Korea niet. Maar hij benadrukte opnieuw dat de Verenigde Sta ten vastbesloten zijn het gevaar van die schurkenstaten het hoofd te bieden. Bush herhaal de tijdens zijn speech dat hij vastbesloten is een einde te ma ken aan terreur. „Dat is geen be leid, maar een belofte." In eigen land is de steun voor de oorlog tegen het terrorisme van de Amerikaanse president on verminderd groot, zo bleek gis teren uit twee opiniepeilingen. Ook op het Pentagon, in Penn sylvania en in New York werd gisteren stilgestaan bij de ge beurtenissen op 11 september. In het nabij het WTC gelegen New Yorkse Battery Park werd het beeld The Sphere, dat de verwoesting enigszins bescha digd heeft doorstaan, onthuld als tijdelijk herdenkingsteken. Het kunstwerk stond vroeger op het plein voor het WTC, en sym boliseerde vrede door handel. ramallah-gaza/afp-dpa-rtr-anp - Het Israëlische leger heeft afgelopen nacht met een enorme overmacht grote delen van de stad Ramallah bezet. Israël spreekt van de grootste militaire operatie in Palestijns gebied sinds anderhalf jaar. Soldaten doodden twee Palestijnen en verwondden twee anderen. Met ruim honderd tanks en pantserwa gens nam het leger eerst alle buitenwij ken van Ramallah in, aldus Palestijnse bronnen. Alleen het centrum is nog in Palestijnse handen. Vier tanks positio neerden zich op honderd meter afstand van het kantoor van de Palestijnse leider Arafat. Door een schietpartij rond het gebou wencomplex van Arafat raakte een veilig heidsagent zwaargewond. Een leger- woordvoerder zei orders te hebben ge kregen om op 'enige afstand' te blijven van Arafats gebouwen, meldde de Britse omroep BBC. Gisteravond trok Israël met ruim zestig tanks Jabalya in de Gaza- strook binnen, op zoek naar fabrieken die raketten en granaten maken. Volgens de Palestijnen verliep de invasie, die ze ventien Palestijnen het leven kostte, zeer gewelddadig, met zware beschietingen. De militairen bliezen een huis op van een vermeend lid van het militante Volksfront voor de Bevrijding van Palesti na en vernielden twee werkplaatsen. En kele uren later trok het leger zich terug maar hield twintig tanks in de buurt pa raat. Bij beschietingen op het hoofdkwar tier van de Palestijnse marine in de regio Deir al-Balah in de Gazastrook kwam een Palestijn om. Op de Westelijke Jordaan- oever openden Israëlische helikopters vanmorgen het vuur op doelen in het vluchtelingenkamp Al-Amhari bij Ramal lah. harare/anp - Ook op de extra derde dag van de verkiezingen in Zimbabwe overheerste giste ren de chaos. Het stemproces verliep dermate traag dat de op positie gisteren aandrong op nog eens een extra dag. De rege ring wees die eis af, en de stem bussen gingen aan het eind van de dag dicht. Op dat moment stonden nog duizenden mensen in de rij die nog niet hadden gestemd. De politie gaf hen opdracht te ver- trekken. Op andere plaatsen had de politie kiezers al eerder hard handig weggejaagd, nadat zij urenlang in de hitte hadden staan wachten. Inmiddels is met het tellen van de stemmen be gonnen. De presidentsverkiezingen in Zimbabwe zouden aanvankelijk zondag al worden afgesloten. Maar al gauw werd duidelijk dat lang niet alle kiezers hun stem konden uitbrengen. Om die re den stapte de oppositie naar de rechter. Een helikoptervlucht boven de ellenlange rijen men sen voor de stemlokalen over tuigde de rechter ervan dat een derde dag noodzakelijk was. Gisteren weigerde het hoogge rechtshof een vierde dag uit te trekken voor de verkiezingen. Het hof zei nu niet bevoegd te zijn een uitspraak te doen. De regering liet al blijken weinig ge lukkig te zijn met een derde dag. Veel van de stembureaus gingen uren te laat of helemaal niet open. Dit sterkte de oppositie in de overtuiging dat de zittende president Mugabe de verkiezin gen hoe dan ook naar zijn hand wil zetten, en een nieuwe ambtstermijn in de wacht wil slepen. Mugabe neemt tijdens de ver kiezingen op tegen Morgan Tsvangirai, die namens de op positiebeweging MDC kandi daat staat. Tsvangirai had giste ren geen goed woord over voor de gang van zaken. Op een pers conferentie riep hij zijn aanhan gers zich voor te bereiden op een gestolen verkiezingszege van Mugabe. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De landen van de Eu ropese Unie zijn volledig ver deeld over de streefcijfers voor hulp aan arme landen. Op de Europese top in Barcelona, ko mend weekeinde, verlangt pre mier Kok van elf van zijn colle ga's dat zij de omvang van hun ontwikkelingshulp in acht jaar meer dan verdubbelen. Als het aan Nederland ligt, moeten in 2010 alle EU-landen minstens 0,7 procent van hun bruto bin nenlands product (BBP) aan hulp besteden. De kwestie is de afgelopen we ken een groeiende bron van on enigheid geworden binnen de EU. Vorige week werden de mi nisters van financiën het niet eens en gisteren (maandag) schoven de ministers van bui tenlandse zaken het probleem op het bordje van de staatshoof den en regeringsleiders. Er is haast bij, omdat volgende week in Mexico een wereldwijde con ferentie wordt gehouden over de financiering van ontwikke lingshulp. Op de Europese top in Laken spraken de regeringsleiders eind vorig jaar af dat ze allemaal hun best zouden doen om 0,7 pro cent van hun BBP uit te geven aan ontwikkelingshulp, maar ze zeiden er niet bij in welk jaar. De kans dat premier Kok zijn collega's kan overtuigen er snel iets aan te gaan doen is klein. Over de hoogte van nationale ontwikkelingshulp hebben 'Brussel' noch de EU-landen iets te zeggen. Een land dat zich niet aan de afspraak houdt, kan nergens toe worden gedwon gen. „Wat Nederland wil, wil verder helemaal niemand", liet een ho ge diplomaat zich vorige week ontvallen. In de EU besteden al leen Nederland, Zweden, Dene marken en Luxemburg meer dan 0,7 procent aan ontwikke lingssamenwerking. moskou-peking-londen/afp-rtr - China en Rusland hebben boos gereageerd op de nieuwe Amerikaanse kemwapenstrate- gie die afgelopen weekeinde uit lekte. Die behelst dat Washing ton het leger opdracht heeft ge geven noodplannen uit te wer ken voor het mogelijke offensie ve gebruik van kernwapens te gen zeker zeven landen, waar onder Rusland en China. De Russische minister van bui tenlandse zaken Ivanov eiste van Washington opheldering. Als dit waar blijkt te zijn, zal dit alleen maar leiden tot spijt en bezorgdheid", zei hij. Ook Pe king reageerde verbolgen. Een regeringswoordvoerder wees er op dat beide landen elkaar heb ben toegezegd hun kernwapens niet op elkaar te richten. „China is een vredelievende natie." Op de lijst staan verder Irak, Noord-Korea, Iran, Libië en Sy rië. De Amerikaanse vice-presi dent Cheney, op bezoek in Lon den, probeerde gisteren de ge moederen enigszins te sussen. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - „Afrikaanse solidariteit?" David Chiminhi verslikt zich bijna in de plotselin ge woede-uitbarsting. „Meneer, Afrika laat de mensen van Zimbabwe in de stront zakken. De verkiezingswaarnemers zijn niet weg te branden uit hun hotelkamers. We moeten het écht helemaal alleen doen." Op de extra derde dag dat er in Zimbab we mag worden gestemd voor een nieu we president, stijgen maandag spanning, hoop en wanhoop naar grote hoogten. De strijd gaat nog steeds tussen een zin kend regime dat zich van alle middelen bedient om toch drijvende te blijven, en een bevolking die zich massaal vastge grepen heeft aan een democratisch recht. „Het is alleen daarom dat ik toch opti mistisch ben", zegt Chiminhi. De directeur van de Civic Education Trust, een van Zimbabwe's belangijkste non-gouvemementele organisaties, heeft net een stemlokaal bezocht in Chitung- wiza. In de grauwe en dichtbevolkte voorstad van Harare, waar de oppositie heerst, mocht een dag extra gestemd worden dankzij een gerechtelijke uit spraak. „Het is toch een teken dat er in cfit land nog iets overeind staat", zegt Chimhini. Chaos en onzekerheid voeren echter ook hier weer de boventoon. In tegenstelling tot wat de rechter had bevolen, blijven de stemlokalen gesloten tot maandagoch tend kwart over elf. De mensen, van wie de meesten de nacht bij het stembureau 'Neem me alsjeblieft mee naar Engeland, Europeaan', vraagt deze Zimbabwaanse wormenverkoper in Harare op zijn bord. Foto: AFP/Yoav Lemmer hebben doorgebracht, denken dat het over is en gaan naar huis of werk. Als la ter het gerucht doordringt dat er toch kan worden gestemd, staan er meteen weer duizenden. „Het is duidelijk dat die stroom weer niet voor zeven uur van avond zal zijn opgelost", verzucht Chi minhi. En zo duurt het spel van kat en muis voort, waarbij de rol van muis wordt ge speeld door het Zimbabwaanse electo raat. De oppositiepartij MDC doet niets anders dan naar de rechter rennen zodra weer een curieuze barrière is opgewor pen, en boekt zowaar af en toe succes. I-eden, vrienden en sympathisanten wer den in de nacht van zondag op maandag en 's ochtends bestookt met telefoontjes en e-mails: „We hebben een extra dag! Werkgevers, geef alsjeblieft tijd aan dege nen cüe nog willen stemmen; wie een au to, voedsel of brandstof heeft, meld je, want we hebben het nodig." David Chiminhi wordt door eenzelfde soort kracht gedreven. In tegenstelling tot de 750 man die hij nu als zijn 'illegale waarnemers' omschrijft, heeft Chiminhi een echte accreditatie gekregen, en reist hij als een gek het land af. Zaterdag was hij in Chinhoyi, waar hij zes zojuist plat gebrande huizen van oppositiesuppor ters zag, en zondag in Gowke, waar hij een nep-stemlokaal ontdekte dat door een militaire helikopter werd voorzien van stembiljetten. In de aanloop naar de verkiezingen heeft Chiminhi's organisatie geweld, intimida tie en moord gemeld bij iedereen die het wilde weten, en nu doet hij dat nog steeds. „Het gaat gewoon door. Ik reed net langs een huis waarvan iedereen weet dat het een folterkamer bevat. Ik meld dat bij de waarnemers. Ik zeg; het is 20 kilometer buiten Harare, je bent er zo. Maar ik krijgt te horen dat ze geen tijd hebben, omdat ze een rapport aan het schrijven zijn." De teleurstelling over de Afrikaanse waarnemers - de belangrijkste groep na dat de Europese missie het land was uit gezet - is groot. Vooral omdat ze gevoelig blijken voor het argument 'Afrikaanse soldidariteit'. Kortom; van president Mu gabe en zijn ZANU-PF wordt nogal wat door de vingers gezien. Het doet Chimin hi koken. „Solidariteit met wie? Met een persoon die het land te gronde richt. En al die mensen die drie dagen in de rij staan, en hebben aangetoond te begrij pen wat democratie is, waar hebben die recht op?" De politiek gematigde Chiminhi zegt tot nu zeer succesvol te zijn geweest bij het bijeenbrengen van militante leden van beide partijen, en hen in te laten zien dat vrede en samenwerking een optie is. Maar hij kiest zelf voor een onverwacht radicale optie in het geval Mugabe door fraude wint. „Ik verwacht dat jullie, al die landen die hier democratie propageren, in actie komen. Ik bedoel militair. Je kunt een hele bevolking die heeft laten zien wat ze werkelijk wil, niet zomaar afschrij ven." De VS nemen geen enkele land op de korrel voor een nucleaire aanval, zei hij. „Het idee dat wij preventieve kemaanvallen voor bereiden lijkt mij een beetje overdreven." Hij noemde het aan het Congres gestuurde rapport 'een routine- stuk', en zei dat het Pentagon al leen maar is gevraagd is de aan dacht te richten op de dreiging die uitgaat van landen die mas savernietigingswapens willen bemachtigen. Het document rept ook van de ontwikkeling van kleinere kernwapens voor gebruik op het slagveld. Volgens analisten is het de eer ste keer dat een langere lijst met potentiële 'doellanden' is opge nomen. In het document zou den een Arahisch-Israëlisch conflict, een oorlog tussen Chi na en Taiwan en een aanval van Noord-Korea op Zuid-Korea als ontwikkelingen gelden waarvoor het gebruik van kernwapens moet worden voorbereid. Dat geldt ook voor een aanval van Irak op Israël. brussel/gpd - De Belgische pre mier Verhofstadt bindt de strijd aan met de georganiseerde mis daad in Charleroi. De Waalse in dustriestad is niet alleen koplo per wat het aantal gewapende overvallen betreft, het is ook het centrum van de handel in gesto len wagens. Van alle auto's die in België worden gestolen, komt 70 procent in Charleroi terecht voor de handel. Verhofstadt heeft poliifemensen en politici, onder wie de minis ters van binnenlandse zaken en justitie, opgeroepen op 19 maart samen om de tafel te gaan zitten om een actieplan op te stellen voor de aanpak \-an de zware criminaliteit. Ook moet er iets gedaan worden aan de slechte leefomstandigheden. In de Bori- nage of le pays rioir (het zwarte land), zoals de streek tussen Charleroi en Bergen wordt ge noemd, schommelt de werke loosheid rond de dertig procent. Aanleiding voor Verhofstadt om in te grijpen, is een brief van de burgemeester van Charleroi die de hulp inroept van de regering bij de aanpak van de problemen in zijn stad. Charleroi heeft al ja ren een kwalijke reputatie. In The New York Times werd de stad vorig jaar nog omschreven als hoofdstad van de misdaad: Chicago aan de SambTe.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9