FNV-bonden toch achter WAO-plan ECONOMIE Vóór een Oproep tot acties van bouwvakkers Bijna de helft van de leden is tegen Eerste verlies in acht jaar voor Lufthans Werkgevers willen lagere looneise x c v b n m i| VS dreigen met uitbreiding handelsoorlot' O O Grootste computerbeurs Wereldverkoop mobieltjes voor het eerst afgenomen Rabo: Hooguit enkele 'Eemnes-lijkeiT 'Laurus mag Basismarkt niet sluiter) Deloitte Touche aast op overname van Andersen Nokia legt vo KPN-dochter netwerk aan Beste resultaat BMW in historie münchen - Het Duitse BMW- concem opnieuw alle records gebroken en over 2001 de hoogste winst uit de geschiede nis van de onderneming ge boekt. De winst voor belasting steeg vorig jaar met 60 procent naar 3,24 miljard euro. De net towinst bedroeg 1,87 miljard euro, een duidelijke stijging ten opzichte van de 1,21 miljard in 2000. De verkoop steeg 10 pro cent tot 905.653 wagens waar door de omzet met 3,3 procent toenam naar 38,4 miljard euro. Groei ICT-branche dit jaar 4 procent ruswuk - De ICT-sector groeit in 2002 ongeveer 4 procent. De automatiseringsbranche en de telecommunicatiesector zijn samen goed voor een omzet van 27 miljard euro. Dat ver wacht branchevereniging Ne derland ICT dat bureau Heli view onderzoek liet doen. Het personeelstekort nam flink af. Volgens het onderzoek zijn er nog ruim 3000 mensen nodig. In automatisering ging 1,6 pro cent minder geld om: 11,3 mil jard euro. In telecom was dat 14,4 miljard, ofwel 5,7 procent meer. Twenthe krijgt uitstel betaling veldhoven De rechtbank heeft Textielgroep Twenthe in Veldhoven gisteren uitstel van betaling verleend. Het uitstel volgt op het faillissement van dochter Wisselink in Aalten eer der op de dag. Twenthe zucht onder aanhoudende slechte re sultaten en onvoldoende winst gevende opdrachten. De 90 personeelsleden van Wisselink staan op straat. Voor de overige 180 medewerkers van de tex tielgroep is de toekomst onze ker. Duitse werf in bezit Amerikanen kiel - Howaldtswerke-Deutsche Werft, de grootste Duitse scheepswerf, komt voor bijna 75 procent in handen van het Amerikaanse One Equity Part ners. Preussag, de grootste Eu ropese touroperator, verkoopt zijn belang van 30 procent. Ma chinebouwer Babcock Borsig doet 25 procent over en Bay- emfinanz bijna 20 procent. HDW heeft 5000 werknemers en bouwt fregatten, duikboten, cruiseschepen en veerboten. Westdijk aan top Connexxion Hilversum - Connexxion heeft een nieuwe bestuursvoorzitter. N. Westdijk (60), ex-bestuurs- voorzitter van Koninklijke Pak hoed, is benoemd als nieuwe topman van het vervoersbedrijf. Hij volgt H. Koerhuis op, die in januari al na veertien maanden opstapte. Koerhuis en commis sarissen waren het oneens over de aansturing van het bedrijf. Westdijk had sindsdien als ge delegeerd commissaris al de leiding over het bedrijf. Hij treedt nu terug uit de raad van commissarissen. 'Dodehoekspiegel verplicht via CAO' utrecht - FNV Bondgenoten wil een aparte CAO afsluiten waar in de dodehoekspiegel in vrachtwagens verplicht gesteld wordt. De bond vindt het on aanvaardbaar dat beroeps chauffeurs de kans lopen ern stige ongelukken te veroorza ken. Door de dodehoekspiegel heeft de chauffeur meer zicht op verkeer rechts naast hem. Minister Netelenbos zei vorige week de spiegel nog dit jaar te willen verplichten. Meer aardgas, minder aardolie den haag - De productie van aardgas in Nederland nam ten opzichte van 2000 met 7,5 pro cent toe tot 72,9 miljard kubie ke meter. De winning van aard olie daalde daarentegen met 4,7 procent tot 1,6 miljoen kubieke meter. Gemiddeld bedroeg de dagelijkse aardolieproductie 28.000 vaten tegenover 29.000 vaten per dag in 2000, volgens het Staatstoezicht op de Mij nen. Op het vasteland daalde de oliewinning 31 procent. Dat werd deels goedgemaakt door extra olie uit zee: plus 16 pro cent. Stakingsactie bij kauwgomfabriek amsterdam Personeel van RBV Leaf in Amsterdam, waar Sportlife kauwgom wordt ge maakt, heeft vanaf gisteren het werk voor twee dagen neerge legd. Een protest tegen de ver huizing naar Sneek. De 180 werknemers zeggen te zeer aan de regio gebonden te zijn om te kunnen meeverhuizen. Als on derdeel van de actie werd van ochtend kauwgom op station Amstel uitgedeeld. dinsdag 12 MAART 2002 amsterdam/gpd - De FNV-bon- den staan achter het WAO-advies van de Sociaal Economische Raad (SER), ondanks dat een groot deel van de achterban tegen het plan is. Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van de federa- tieraad, waarin de voorzitters van alle veertien FNV-bonden zitten. Een meerderheid stemde vóór. Hiermee kreeg de vakcentrale groen licht om in de SER verder te praten over een versobering van de WAO. Eind vorige week dreigde het historische advies in duigen te vallen doordat de grootste bond, FNV Bondgeno ten, liet weten tegen het plan te stemmen. Ook de Politiebond en de Vrouwenbond stemden gisteren tegen het advies. Tegenstanders hebben in de raad echter slechts 97 van de 289 stemmen. Toch is het draagvlak "van het SER-akkoord gering, omdat de bonden die te gen zijn samen wel bijna de helft van alle FNV-leden bunde len, namelijk 516.000 van de 1,2 miljoen. De tegenstemmers hebben be loofd dat zij zich schikken naar de meerderheid van de FNV. „Ze zullen zich aan de afspraken houden aldus FNV-voorzitter Lodewijk de Waal. Dat betekent bijvoorbeeld dat de bonden iA CAO's geen afspraken maken om het loon aan te vullen in het tweede ziektejaar. Dat is het grootste pijnpunt bij de bonden die het plan niet zien zitten. Ze willen niet dat zieken die langer dan een jaar thuis zit ten nog maar 70 procent van hun loon krijgen. Nu is in veel CAO's geregeld dat de werkge ver het salaris aanvult tot 100 procent. Het goedkeuren van het ak koord is vooral een strategische Samen optrekken CNV-voorzitter Terpstra rea geerde gisteren 'ongelooflijk blij' op het besluit van de FNV. „Zo kunnen we samen blijven optrekken. Het FNV- bestuur heeft zijn geloof waardigheid behouden en la ten zien wat het waard is", al dus Terpstra. Het CNV besluit 20 maart over het akkoord. Werkgeversorganisaties MKB-Nederland en VNO- NCW hebben eerder al posi tief geoordeeld. Eind deze maand stuurt de SER een de finitief advies naar het kabi net. keuze van de bonden. „Ook de bonden die wel akkoord zijn ge- l4 FNV Bondgenoten-voorzitter De Vries bij het FNV-hoofdkantoor in Amsterdam waar de federatieraad zijn afwijzing van het WAO-voorstel verwierp. GPD/Phil Nijhuis gaan, staan niet te juichen om de veranderingen in de WAO", zegt Roel de Vries, voorzitter van FNV Bouw. „Maar we zijn bang dat als er geen unaniem SER-ak- koord komt, de politiek zelf met nog slechtere plannen komt. Als de politiek het plan niet in zijn geheel omzet in wetgeving is er nog een probleem. „Dan is wat ons betreft het SER-akkoord van de baan. We staan niet toe dat het kabinet er alleen onder delen uitpikt", zegt De Waal. Vandaag kan de Abvakabo nog roet in het eten gooien. De bondsraad beslist of ze het SER- akkoord steunen. De Waal acht het echter on waarschijnlijk dat dat niet ge beurt. „Het dagelijks bestuur heeft al toestemming gegeven". zegt hij. In het SER-akkoord staat dat zieken alleen nog in de WAO kunnen belanden als vast staat dat ze de komende vijf jaar nog te ziek zijn om te werken. Ook wordt de ziektewet met één jaar verlengd tot twee jaar. In het tweede ziektejaar wordt maxi maal 70 procent van het oude loon uitbetaald. frankfurt/bazel/dpa - Luf# sa heeft voor het eerst in jaar verlies geleden. De flftn luchtvaartmaatschappij m; vanochtend bekend dat een verlies voor belastingen leverde van 754 miljoen eu; 1 een winst van 1,2 miljard 1 >F in 2000. Het bedrijfsresu was nog wel positief, maar is 20 miljoen euro wel een stu ger dan de 1,04 miljard eui 2000. Ook de omzet nam wel toe, met 10 procent tol miljard euro. Lufthansa zeg de terreuraanslagen en de 21 kere wereldeconomie sterk gatief hebben gewerkt op resultaten. Een dividend^' ring over 2001 blijft dan achterwege. Crossair leed het afgelopen 460 miljoen euro verlies, gens de Zwitsers hangt hei rendeel samen met de oc gang van moederbedrijf Si air. „Zonder de ondergang Swissair en de aanslagen den we winst hebben gema Crossair vervoerde in 20011 6 miljoen passagiers, 6 pro minder. Het bedrijf heeft 0 kendgemaakt geen divider dt te keren. anzuzevgen. 6. Dtücken Sie abschlieOend GEE)- 6. Press CUED when done. Drücken Sie wiederholt (PU urn zur Datenbank, zu Press (sp repeatedly to go to the Databank, Converter, Konvetsionen oder zumTaschenrechnerzu springen. or Calculator. guf dm B einzugeben, halten Sie C*») nieder und drücken Hold (7*) and press s to type fi. Sie s. - Eine detaiirierte Anleitung finden Sie iin der For detailed instructions, please 1 Bedienungsanlertung. see the User's Guide. dbd-1440 ipb?2b305-00 p/n 7502236 a For detailed instructions, please v0^9- see the User's Guide. I 1pö-2b305-00 P/U 7502236 a M G fFjFMffitfbfUFMS TRHMSLFtTION ■XZCH-f TRANSMISSION FiRTIO A t4Ak.nr BN JiSMTERPRETER. I OH BRfiUCHE EIMEM UBERSETZEft. Or IS THE INTERPRETER HERE? Spanish professor- profesor de ingtés card menu help clear O j5 6 7.8 9 o e or of y u i o p i»c« x2 - CS vd \f 9 n I k I M- MR Mc phrase den haag/gpd - De vakbonden moeten hun looneisen halveren. Dat heeft voorzitter Schraven van werkgeversvereniging VNO- NCW gisteren gezegd tijdens een voorbeschouwing op het voorjaarsoverleg. Ook willen de werkgevers minder WW-premie betalen. Volgens de werkgeversvoorman rijzen de loonkosten de pan uit. „In de industrie liggen de loon kosten per eenheid product bij voorbeeld al elf procent hoger dan bij concunenten in andere Europese landen." Schraven is bang dat daardoor ontslagen gaan vallen. ,Als ondernemers hun producten niet meer kwijt kunnen omdat ze te duur wor den, gaan hun bedrijven over de kop. Dat gaat ongetwijfeld ba nen kosten." De werkgevers eisen daarom volgende week tijdens het voor jaarsoverleg dat de vakbonden hun looneisen voor dit seizoen bijstellen. „Bij de meeste onder handelingen krijgen de werkge vers een eis op tafel van vier procent of meer. Dat moet terug naar een percentage dat maxi maal met een twee begint", al dus Schraven. Hij is ervan over tuigd dat dat kan omdat er nog maar weinig CAO's zijn afgeslo ten. „Het is dus nog niet te laat om het tij te keren." Schraven ziet ook andere moge lijkheden om het bedrijfsleven de financieel te ontlasten. Zo nen de werkgevers volgens makkelijk wat minder WW mie betalen. In de potten v tij uit de werkloosheidsuitkerii s' worden betaald, zit mome: nt een overschot. „Dat komt doordat werkgevers nu 1,25 jard euro meer betalen aan islt mies voor werknemersver >bi ringen (WW en WAO, red.) noodzakelijk is voor de ven. Als we het werkgeversdeel i ft gen met een half miljard eui er toch voldoende in de jx dl om de uitkeringen uit te bel uli Maar het levert al een 0,3 cent lagere loonkostensu op. II hannover - De grootste computer- en telecombeurs ter wereld, de CeBIT, opent morgen zijn poorten voor het publiek in de Duitse stad Hannover. Bijna 800 ondernemingen uit 61 landen zijn aanwezig op ruim 400.000 vierkante meter expositieruimte, verdeeld over 27 hal- len. Deze reuzeversie van de vertaalcomputet Bookman is er één van de blikvangers. De beurs duurt tot en met volgende week woensdag en trok vorig jaar 850.000 bezoekers. Foto: AP/Christof Stache oen haag/gpd - Aandelen van chipfabrikanten staan onder druk omdat zij' mogelijk betrok ken raken in een handelsoorlog van Europa met de VS. Het aan deel ASML verloor gisteren 4,5 procent van haar waarde op de Amsterdamse beurs. De grote Duitse chipproducent Infineon, voormalig Siemens-onderdeel, leverde 4,8 procent in op de beurs in Frankfurt. Reden is de waarschuwing van de Amerikaanse staatssecretaris van internationale handel Al- donas dat zijn land mogelijk chips en landbouwproducten met een strafheffingen van maximaal 30 procent gaat belas ten. Vorige week kondigde pre sident Bush een dergelijk hef fing aan op staal. Aldonas zei in de Financial Ti mes dat de Amerikaanse chipin dustrie leidt onder slechte eco nomische omstandigheden in Europa en Japan. De Amerika nen willen dat deze twee econo mische machtsblokken hun economieën hervormen. De Amerikanen exporteren 'd chips naar Europa en Japan landbouwpolitiek is al langen doorn in het oog van de VS De Amerikanen zijn volgen donas niet van zins Europe te compenseren voor de heffingen. De EU riep BusIei om 2 miljard dollar compi tie te betalen aan staalpi centen als de heffingen effi worden. De EU moet maai klacht neerleggen bij de We handelsorganisatie, meent donas. ge san jose/anp - De verkoop van mobiele telefoons is vorig jaar voor het eerst afgenomen met 3,2 procent tot 399,6 miljoen stuks. In de periode 1996-2000 was er een gemiddelde jaarlijkse groei van bijna 60 procent. Fa brikant Nokia wist zijn leidende positie flink te versterken, blij kens gisteren gepubliceerde cij fers van onderzoeksbureau Da- taquest. Het Finse bedrijf vergrootte zijn verkoop met 10,5 procent tot bijna 140 miljoen gsm's. Daar door steeg het marktaandeel van 30,6 tot 35 procent. Motoro la bleef op ruime afstand twee de. De verkoop van het Ameri kaanse bedrijf nam af met 1,7 procent en het marktaandeel ging omhoog van 14,6 naar 14,8 procent. Siemens verdrong Ericsson van de derde plaats. De afzet van de Duitse fabrikant nam toe met 10,2 procent. Daardoor groeide het marktaan deel van 6,5 tot 7,4 procent. Ericsson zag de verkoop drama tisch inzakken met 35 procent tot 27 miljoen telefoons. Het marktaandeel van de Zweden daalde van 10 naar 6,7 procent. Samen met het Japanse Sony, waarmee vorig jaar samen een onderneming werd gevormd, kwam Ericsson uit op bijna 34 miljoen stuks ofwel 8,5 procent van de markt. Ericsson werd ook gepasseerd door Samsung, de sterkste groeier. Het Zuid-Koreaanse be drijf vergrootte de verkoop met 36,8 procent. Daardoor steeg het marktaandeel van 5 tot 7,1 procent. utrecht/anp - Intern onderzoek bij Rabobank zal de komende maanden hooguit enkele bedrijfson gevallen aan het licht brengen zoals die in decem ber bij de vestiging in Eemnes. Topman Smits sloot gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers niet uit dat 'nóg een paai- van zulke gevallen' naar boven komen. „Maar er is geen lijst met honder den Eemnessen." De Rabo-vestiging in Eemnes raakte eind vorig jaar in opspraak toen bleek dat de filiaalchef zon der goedkeuring leningen had verstrekt. Afhanke lijk van de grootte van de bank moeten financie ringen boven een bepaald bedrag centraal worden gemeld. Rabobank meldde niet voor welk bedrag zij in Eemnes het schip in is gegaan. Wel verhoogde de bank haar voorziening voor probleemleningen met van 360 tot 480 miljoen euro. Maar die toena me dekte in algemene zin de debiteurenverliezen die zijn ontstaan door de verslechterde economie. Eemnes herinnert de Rabobank aan het debacle in 1999 met de Doetinchemse beleggingsclub D'n Anwas. Mede door slecht advies van een mede werker verloren beleggers miljoenen. De bank kwam de gedupeerden tegemoet met een schade vergoeding van 17,3 miljoen euro. Eemnes en Doetinchem leren volgens Smits dat 'lokale vestigingen slagvaardiger moeten hande len' bij de eerste aanwijzingen dat zaken niet goed lopen. „Lukt dat niet, dan moet snel centraal wor den ingegrepen." In dat kader heeft de bank bin nen de organisatie de teugels aangehaald. groningen/anp - Laurus mag zijn Basismarkt-filiaal in een Veendams winkelcentrum niet sluiten. Dat betoogde de advo caat van eigenaar Altera Vast- goêd gisteren in kort geding voor de rechtbank in Gronin gen. Laurus wil zijn formule Ba sismarkt afstoten. Van de 166 fi lialen zijn er al 61 verkocht, de overige 105 gaan per 1 april dicht. Altera Vastgoed meent dat slui ting desastreuze gevolgen heeft voor het winkelcentrum. Zonder een supermarkt trekt het veel minder bezoekers, aldus 4 vocaat. Dat Laurus garant 11 voor de huur tot eind I J1 vindt de eigenaar onvolda c"' Laurus heeft inmiddels st nenzaak Bristol als ondi der aangetrokken. Voor Alle e'f dit onbespreekbaar. „Ctfff menten hebben elke dag sel nodig en sporadisch si nen. De Basismarkt is eeni lijkse trekker.". De uitspra Vf van belang voor een reeks s er gelijke procedures die in an plaatsen worden voorbereid uitspraak is op 21 maart. lot washington/ap-anp - Accoun- tantsbedrijf Arthur Andersen, dat zijn plicht verzaakte bij het faillissement van cliënt Enron, spreekt met rivaal Deloitte Tou che Tohmatsu over verkoop van het bedrijf of onderdelen daar van. Een zegsman dichtbij het overleg daarmee gisteren be richten in de kranten New York Times en Wall Street Journal. Andersen staat bij de onderhan delingen over een mogelijke ver koop onder druk omdat het be drijf vorige week gesprekken met federale aanklagers is be gonnen om onder een eventuele vervolging uit te komen wegens de fouten die gemaakt zijn rond de ondergang van Enron. In januari erkende Andersen dat accountants die de boeken van energiebedrijf Enron controleer den op grote schaal documen ten versnipperd hebben. Het bedrijf ontsloeg later de hoofd accountant die voor Enron ver antwoordelijk was wegens de vernietiging van documenten. Het ministerie van justitie en de beurswaakhond SEC doen on derzoek naar de manier waarop Andersen de boeken controleer de van Enron, dat op 2 decem ber het faillissement aanvroeg. Andersen heeft sinds de onder gang van Enron in hoog tempo klanten verloren en is nu zelf in zijn voortbestaan bedreigd. Paul Volcker, ex-voorzitter van de Fed, het Amerikaanse stelsel van nationale banken, heeft gis teren verklaard dat Arthur An dersen de kernactiviteiten ac countancy en consultancy van elkaar moet scheiden. Vorige maand trok Andersen Volcker aan als adviseur. Hij opereert onafhankelijk en geeft leiding aan de herstructurering van het bedrijf. amsterdam/anp - De circa 180.000 bouwvakkers zijn giste ren door hun vakbonden opge roepen tot het voeren van actie. Als volgende week maandag om 15.00 uur geen nieuw CAO-ak- koord voor de bouw op tafel ligt, volgen er stakingen. Dat zei actie coördinator Wildeman van de Hout- en Bouwbond CNV giste ren tijdens een actiebijeenkomst in het havengebied van Amster dam-Noord. De CNV-bond, FNV Bouw en Het Zwarte Corps hielden giste ren een 'opwarmertje' met zes werkonderbrekingen dóór heel het land. Volgens de bonden hebben in totaal 13.000 werkne mers het werk een middag neer gelegd. Ruim duizend van hen verzamelden zich in Amster dam, de overigen in andere plaatsen. De betrokken bouw vakkers krijgen een vergoeding van de bonden. Werkgeversorganisatie Alge meen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) noemt het aantal van 13.000 bouwvakkers nogal veel. „Ik durf niet te zeggen dat het onjuist is, maar wij krijgen niet veel meldingen van bedrijven die last hebben gehad", aldus de AVBB-woordvoerder. De or ganisatie heeft nog geen stand punt over het ultimatum van de vakbonden. De acties van gisteren zijn be doeld om werkgevers te dwin gen 'eindelijk serieus te onder handelen over een CAO'. De vakbonden eisen voor dit jaar een loonsverhoging van 1,5 pro cent (met terugwerkende kracht ingevoerd per 1 januari) naast de prijscompensatie. Volgens een woordvoerder van FNV Bouw komt dit met huidige in flatie ongeveer neer op een looneis van bijna vier procent. Bovendien willen de bonden een winstuitkering aan het ein de van het jaar en betere voor zieningen voor zieken en ar beidsongeschikte bouwvakkers. De werkgevers hebben gezegd eerst een akkoord te willen over een soberder reisurenvergoe- ding voor het woon-werkver- keer. CKi be>* 'N 1 Het Thialf-stadion in Heerenveen was gisteren een van de plaatsen waar de bonden bouwvakkers opriepen tot actie. Onder de 3500 op gekomen werknemers was de actiebereidheid groot. Foto: GPD/Jan de Vries

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8