Achternaamswijziging na incest kan veel sneller BINNENLAND 2 Europees Hof die staat er nu eenmaal Legitimeren met biometrische chipcard nodig voor methadon en gratis heroïne 'PvdA moet tv-debatten met Pim Fortuyn mijden' Klacht over 'Melkert is als de Mont Blanc, afluisteren naar j i 'HlV-verdachte' Oefenen op 'heftige helling' en 'grote goot' Grote twijfels vrijgesproken r o o o oyer deelname van ontucht Haags park is uitkomst voor wie niet overweg kan met scootmobiel aan jqp Er staat een paard in de sloot n Haag voert |t$en-APK in i haag - Den Haag begint 5 fgen, als eerste gemeente in jgriand, met het keuren van ien. Dit moet de verkeers- joheid verbeteren. Vooral de ^en, verlichting, banden je bel krijgen aandacht bij nspectie. Bij een positieve willige) keuring krijgt de ei- I - lareen certificaat en een gtor. Eigenaren van afge- C rde tweewielers krijgen bij -» natie 20 procent korting op natenaalkosten. igdcriminaliteit der de loep tAC - Minister van grote- beleid Van Boxtel en ecretaris van justitie beek hebben gistermiddag len Haag het Marokkaans- li, «lands interactieteam tl ingesteld. Het team gaat ikaal niveau de aanpak van linele Marokkaanse jonge- bekijken. Het team richt iop de samenwerking tus- V gemeentebesturen, lokale verken en de Marokkaanse I eenschap. itrijding in getelheid cht - Een succesvol pro- ima bij de bestrijding van ichterstand wordt steeds jervaak gebruikt. De effec- ian 'Opstap Opnieuw' zijn jaar na afloop van het pro- ma nog aantoonbaar. Om- 'n nl emeenten zelf kunnen kie- wordt het minder gekozen. vi stelt de pedagoge dr. C. van ji v van de Universiteit cht. In Opstap Opnieuw imoeders spelenderwijs K iteiten met hun kleuters. - getje verdrinkt - doot bij huis n - Een 3-jarig jongetje uit is gisteren nadat hij in lot achter zijn woning tangetroffen. Reanimatie ambulance- en zieken- lersoneel was tevergeefs. poeder meldde rond kwart der bij de politie de ver- ng van haar kind. Duikers n het jongetje korte tijd la- het water aan, waarna ilancepersoneel direct met matie begon. Het kind naar het ziekenhuis ge- waar het later overleed. rap voor Ier EU-hulp el - Nederland blijft sa- met Zweden en Finland :n voor een Europees bud- lor ontwikkelingssamen- ingvan minstens 0,7 pro van het bruto binnenlands iet. De landen hebben een lehoud gemaakt tegen een itel om dat budget vast te i op 0,39 procent. Volgen- lekmoet de Europese met een voorstel komen n internationale conferen- Mexico. De ministers van nlandse zaken bereikten ■isteren echter geen over- emming over. iten met zuster eigen televisie «g - Cliënten van de Ach- lekse thuiszorginstelling re grijpen binnenkort naar itandsbediening van de te- Sensire houdt nog voor mer bij veertig mensen roef met communicatie n patiënt en zorg via een am. De Achterhoek krijgt it betreft de primeur in rland. Eind dit jaar moet chniek voor iedereen be- baar komen. (gende lijn in eldiefstallen ioven - Kanaries, kwartels, beo's, vinken en an- rogels zijn vaak niet meer in hun volière. De ene na dere vogelkooi wordt leeg- fd. Landelijke cijfers zijn uidelijk, maar in Zuid- Brabant alleen al zijn dit weehonderd vogels uit tooien 'gekidnapt'. De Ne- ndse Bond van Vogellief- u~ is daarom bezig met 'zetten van een databank [estolen vogels. Die moet ,r zorgen dat de ontvreem den kunnen worden te- bonden. ein ziekenhuis W combineren' - Grote ziekenhuizen en verplichte combinaties tan met kleine ziekenhui- uist daar kunnen dan vol de specialismen blijven 2n om een afdeling spoed de hulp te laten functione- •ovendien zijn dan meer- ie opnamen mogelijk. Dat s,e' doet het comité "Ver- °orde Basiszorg' van spe- ten en huisartsen aan de bond van het debat in de de Kamer over de toe- 'van kleine ziekenhuizen, laande donderdag. den haag/gpd - Incestslachtof- fers stuiten op grote problemen wanneer zij hun achternaam wil len wijzigen. De procedure duurt onnodig lang omdat de ouders van het slachtoffer vaak onte recht als belanghebbenden bij de achternaamswijziging worden betrokken. Dat blijkt uit onder zoek van Slachtofferhulp Neder land en het Clara Wichmann In stituut in Amsterdam. Volgens onderzoeker J. Nobel, die op dit onderwerp afstudeer de, zijn er slechts 'enkele simpe le ingrepen' nodig om de proce dure te vereenvoudigen. Incest- slachtoffers willen vaak op vol wassen leeftijd hun achternaam veranderen, omdat zij niet lan ger naar hun vader (in veel ge vallen de pleger van incest) wil len worden vernoemd. Of om dat ze voor hun familie van de aardbodem wensen te verdwij nen. Zodra een incestslachtoffer een verzoek tot naamswijziging doet, worden de ouders echter op de hoogte gesteld. Zij krijgen meestal een stem in de proce dure, zodat ze bezwaar kunnen aantekenen. Daardoor wordt het een tijdrovend karwei, waar bij het slachtoffer nog eens extra wordt belast omdat er opnieuw contact met de ouders is. Nobel stelt dat ouders van in- cestslachtoffers geen stem mo gen hebben in de procedure. Dat is al wettelijk vastgelegd, maar door onduidelijkheid wor den de ouders veelal wél bij de naamswijziging betrokken. „Wanneer iemand vindt dat zijn naam gek klinkt, hebben de ou ders wel wat te vertellen over verandering van de achternaam. Of wanneer de familienaam dreigt uit te sterven. Maar abso luut niet wanneer er sprake is van een emotioneel belang. En dat is bij de ouders van incest- slachtoffers natuurlijk wel het geval." Naar schatting worden er jaar lijks 150 verzoeken tot wijziging van de familie ingediend. Naast een strakkere handhaving van de huidige wet vindt Nobel dat er meer maatregelen moeten komen, die de achtemaamswij- ziging van incestslachtoffers vlotter laten verlopen. Zo biedt behandeling van het verzoek door een gemeente, zoals nu het geval is, te weinig voordelen. Ze ker kleine gemeenten hebben vaak te weinig deskundigheid en tijd om een verzoek snel af te handelen. Hij pleit daarom voor één centraal punt, bij voorkeur een afdeling van het ministerie van justitie, waar de verzoeken op tafel komen. „Dan kost zo'n procedure hooguit drie of vier maanden in plaats van meerde re jaren." Een ander probleem is dat in cestslachtoffers hun verzoek tot wijziging van de achternaam moeten ondersteunen met een rapport, dat aangeeft dat hun geestelijke gezondheid achteruit is gegaan. Dat rapport wordt opgesteld door een gedragsdes kundige, die nog niet eerder met het slachtoffer contact heeft ge had. Het geld voor dat rapport, ruim 270 euro, moet het slacht offer zelf ophoesten. Ook zijn incestslachtoffers bang dat hun ouders via dat rapport achter woon- en verblijfplaats kunnen komen. den haag - Tienduizenden drugsverslaafden in heel Neder land krijgen straks alleen metha don of gratis heroïne als ze zich kunnen legitimeren met een chipkaart en een scan van vin ger en hand. Landelijke invoe ring van dit systeem moet voor komen dat junks onder valse naam op meerdere locaties me thadon of heroïne kunnen krij gen. Ook moet de zogenoemde bio metrische chipcard de zorg aan verslaafden verbeteren. De gegevens van de 20.000 a 30.000 junks die in aanmerking komen voor 'vervangende mid delen' worden daartoe opgesla gen in een centrale databank. De ministeries van volksgezond heid en justitie plus het College Bescherming Persoonsgegevens, de voormalige Registratiekamer, hebben daarvoor groen licht ge geven. De opgeslagen persoons- en biometrische gegevens zijn bestemd voor controle in geval van twijfel en worden zwaar be veiligd tegen misbruik. Volgens Ton Ouwehand van IW, de Stichting Informatie voorziening Verslavingszorg, 'shopt' een onbekend aantal junks nu bij methadonprojecten in diverse steden. Ze krijgen daardoor te veel en soms ook verkeerde doses van de hero'ïne- vervanger. Mocht het kabinet voor de ver kiezingen in mei besluiten tot invoering van gratis heroïnever strekking aan honderden drugs verslaafden, dan kan dat nog eind dit jaar gebeuren met de biometrische chipcard. Ver strekking van gratis heroïne ligt gevoelig omdat het een verbo den harddrug betreft, die in het illegale circuit een hoge straat waarde heeft. Dat vraagt om een fraudebestendige verstrekking. Met de biometrische drugspas is al met succes geëxperimenteerd in Zwolle, Den Helder en op Texel. Opiaatverslaafden krijgen daar pas methadon als ze zich kunnen legitimeren met hun chipcard en de bijbehorende unieke kenmerken van hun vin gers of handvorm. Artsen en hulpverleners die de drugver vanger uitdelen moeten zich eveneens legitimeren met chip card plus vinger- en handscans. De biometrische drugspas moet niet alleen fraude tegengaan, maar ook de zorg aan verslaaf den verbeteren. Junks die in aanmerking komen voor metha don of gratis heroïne komen nu met enige regelmaat in de pro blemen, bijvoorbeeld als ze na een overtreding of misdrijf in de cel behandelen. Een arts kan daar niet altijd achterhalen of de persoon in kwestie in een drugs programma zit. den haag/gpd - De PvdA moet tv-debatten met Pim Fortuyn uit de weg gaan of aan vaarden dat lijsttrekker Melkert die sowieso verliest. Dat advies aan de partijtop geven het prominente partijlid Marcel van Dam en Rob Oudkerk, PvdA-lijsttrekker in Amster dam bij de laatste gemeenteraadsverkiezin gen. „Een debat heeft alleen zin als je elkaar gunt argumenten naar voren te brengen. Maar Fortuyn laat dat niet toe, die begint er door heen te roepen en je van demagogie te be schuldigen", zegt Marcel van Dam, die voor tv-programma's al verbaal de degens kruiste met de aanvoerder van de Lijst Pim Fortuyn. Rob Oudkerk denkt dat het debat niet gemeden kan worden, ook al staat de uit komst volgens hem al vast. „Dat verlies je. De man heeft zo'n charisma, daar kan nie mand aan tippen. Inhoudelijk win je, maar in de beeldvorming verlies je. Maar je moet er wel aan meedoen." Van Dam vindt dat Melkert debatten met Fortuyn moet vermij den, tenzij ze aan zeer sterke regels worden gebonden. „Ik denk aan een tijdelijk verbod elkaar te interrumperen. Gebeurt dat niet, dan moet je niet met Fortuyn in debat gaan." Van Dam en Oudkerk denken dat al leen een 'vrij dramatische wending' het na derend onheil voor de PvdA nog kan keren. Maar Van Dam vreest dat het daarvoor al te laat is. „Ik weet niet eens of je nog wel van lijsttrekker kan veranderen. Die lijsttrekker is een gegeven." Oudkerk noemt een lijsttrek kerswisseling „het domste wat je kunt doen. Maar wat dan wél? Ik zou het niet weten. utrecht/gpd - Een 35-jarige man die door de Utrechtse rechtbank was veroordeeld tot vier jaar cel omdat hij een kleu ter tot orale seks zou hebben ge dwongen, is gisteren vrijgespro ken door het gerechtshof in Am sterdam. Het openbaai" ministe rie heeft volgens het hof onvol doende bewijs verzameld om te staven dat hij degene is geweest die op 10 juli 2000 in Houten een meisje dwong tot ontuchti ge handelingen. De zaak zorgde voor veel beroe ring in Houten, zeker nadat be kend werd dat de opgepakte man uit Maarssen besmet is met HIV. Omdat de man wist van zijn be smetting, oordeelde het OM dat hij vervolgd moest worden voor poging tot doodslag. Bij de Utrechtse rechtbank eiste het OM vorig jaar acht jaar cel straf tegen de Maarssenaar. Na dat hij vervolgens werd veroor deeld tot vier jaar cel, ging zowel het OM als de verdachte in ho ger beroep. Het OM omdat het vonnis te laag zou zijn; de man omdat hij tot op de dag van van daag blijft volhouden dat de werkelijke dader nog vrij rond loopt. Volgens zijn raadsman rammel de het bewijs van het OM - dat in hoger beroep opnieuw acht jaar eiste - aan alle kanten. Zo zou niemand hem op de plek van het delict hebben gezien. Daarbij wezen testen uit dat speekselsporen niet van de man waren. Ook herkende geen van de getuigen hem bij spiegelcon frontaties. door Bernice Breure den haag - Tienduizenden oude re en rgindervalide Nederlanders hebben een 'scootmobiel' tot hun beschikking. Maar lang niet ie dereen rijdt er even makkelijk mee weg. In Den Haag bestaat een heuse oefentuin met scherpe hoeken, grind, greppel en onge lijk trottoir. Zo zelfverzekerd als de rasta man in de commercial van 3FM door de straten scheurt, tuft me vrouw Goedhals (83) nog niet op haar nieuwe scootmobiel. Maar ze lacht dapper wanneer ze richting Heftige Helling en Grote Goot koerst. Nog enkele lessen en ze is klaar voor de ver- keerstraining. De driewielige scooter maakt in middels een vertrouwd onder deel uit van het straatbeeld en als gevolg van de vergrijzing neemt het aantal alleen maar toe. Op dit moment hebben naar schatting al enkele tienduizen den Nederlanders, ouderen en mindervaliden, op medische in dicatie een dergelijk voertuig tot hun beschikking. Gemeenten huren of kopen de oplaadbare elektrische driewielers bij in stanties als de Thuiszorgwinkels. De scooters, die tot tien kilome ter per uur gaan en een actiera dius hebben van 40 kilometer, zijn een uitkomst voor mensen die geen lange afstanden meer kunnen lopen. Maai" in de prak tijk blijkt het besturen van een onder begeleiding buiten het verkeer in. Met een simpele draaiknop kan de versnelling worden aange past. Aan het stuur bevinden zich twee gekleurde hendels; geel is achteruit, groen naar vo ren. Maar vooral ouderen heb ben niet genoeg aan die uitleg. Bij de oefentuin melden zich re gelmatig mensen die hun scoo ter al jarenlang ongebruikt in de schuur hebben staan. „Het is vaak heel erg slecht geregeld", zegt ergotherapeut Aalbers. „Bij aflevering wordt alleen gevraagd even vijftig meter naar voren en weer naar achteren te rijden. Als ze het later alleen moeten doen, durven ze vaak niet. Sommige mensen die hier komen hebben zich jarenlang opgesloten ge voeld." De oefentuin kan door iedereen worden gebruikt, maar voor een echte les moeten bui tenstaanders 21 euro betalen. In veel gevallen wordt dit overigens wel vergoed. Mevrouw Goedhals heeft de scherpe hoeken en steile hellin gen al behoorlijk onder contro le. Ook bij het grind en de grep pel scoort ze ruim voldoende. Het zandpad laat de ergothera peut vandaag links liggen. Dat kan de scootmobiel namelijk niet aan. „Maar sommigen zijn eigenwijs, en willen het per se proberen. Soms laat ik ze er ex pres in vast rijden vertelt Vero- nique Aalbers lachend. In zo'n geval wordt de hulp van drie sterke mannen ingeroepen om de berijder en de scooter weer op vaste ondergrond te krijgen. „En dan hebben ze dat voor goed afgeleerd." den haag/anp - De regerings partijen blijven na de hoorzit ting gisteren verdeeld over deel- name van ons land aan de ont wikkeling van het Amerikaanse gevechtstoestel JSF. De WD schaart zich achter het kabinet, D66 is tegen en de PvdA heeft grote twijfels. De Tweede Kamer wilde giste ren van de defensie-industrie én de vliegtuigbouwers vooral ho ren welke risico's er kleven aan wat genoemd werd voorfinan ciering door de Nederlandse overheid. Daarbij beklaagden concurren ten Eurofighter en het Franse Rafale zich erover, dat ze bij het ministerie van economische za ken te weinig gelegenheid kre gen hun argumenten nOT voren te brengen. De Kamerleden overwegen om minister Jorritsma eerst hierover aan de tand te voelen. Tijdens de hoorzitting bleek bo vendien dat de defensie-indu strie nog met minister Zalm van financiën van mening verschilt over de toegezegde financiële bijdrage door het bedrijfsleven. Het Centraal Planbureau be toogde gisteren dat de Neder landse deelname aan de ontwik keling van de ISF geen extra werkgelegenheid oplevert. De high tech bedrijven kunnen makkelijk werk buiten de defen sie-industrie vinden en dat werk zal blijven liggen door het be sluit van het kabinet. Het CPB denkt al met al dat het kabinet er verstandig aan doet de toestellen over een aantal ja ren 'van de plank te kopen'. tricht - Brandweerlieden tillen Penotti, een 7-jarige met berijdster en ai in de modder. Door de steile oe- lerse Tinker, uit de sloot. Vermoedelijk schrok het ver kon het dier niet op eigen kracht op het droge paard van een passerende tractor en belandde zo komen. Foto: ANP/William Hoogteyling Maastricht/gpd - Advocate Taru Spronken dient namens 146 an dere advocaten strafrecht in Ne derland een klacht in bij het Eu ropees Hof voor de Rechten van de Mens over vermeende afluis terpraktijken van justitie. De Maastrichtse advocate maakt bezwaar tegen de mogelijkheid van justitie om in een strafon derzoek advocaten af te luiste ren die geen verdachte zijn. Ze vindt dat Nederland daarmee afglijdt naar een 'politiestaat'. Justitie kan door gesprekken tussen advocaat en cliënt af te luisteren waardevolle informatie vergaren die anders in het straf onderzoek lastig of helemaal niet naar boven zou komen. Meest recente voorbeeld is de rechtszaak tegen de eigenaren van SE Fireworks, waarbij de lijn van verdachten werd afgetapt en de gesprekken met hun ad vocaten niet werden vernietigd. Spronken stelt dat met deze praktijk de rechten van een ver dachte ernstig in het geding zijn en advocaten in hun werk wor den belemmerd. De uitspraak in deze zaak laat waarschijnlijk nog enkele jaren op zich wachten. Marcel van Dam: PvdA zit vast aan lijsttrekker door Koos van Wees den haag - Marcel van Dam, er kend tv-debater en landelijk be kend PvdA-lid, ziet het somber in voor zijn partij. Negen weken voor de Kamerverkiezingen dreigt een dramatisch verlies, zo voorspellen de peilingen. En daarin is nog niet eens het rampzalige optreden van lijst trekker Melkert in het tv-debat van woensdagnacht meegeno men. Niemand weet hoe het tij alsnog te keren. - Als de PvdA u om advies zou vragen, wat zou u dan antwoor den? „Ik denk dat alleen een vrij dra matische wending de zaken ten goede kan keren, maar ik vraag me af of het daar niet al te laat voor is. We zitten negen weken voor de verkiezingen, de lijst trekkers en verkiezingsprogram ma's zijn vastgesteld. Ik weet niet of je nog wel van lijsttrekker kan veranderen. Ik ben dus vrij pessimistisch over de uitkomst." - De lijsttrekker kan toch ook zelf plaatsmaken? Als je tegen de nummer één van de lijst zegt dat die het niet goed doet en als die opstapt, komt automatisch de nummer twee in beeld: Jeltje van Nieu- wenhoven. Maar zij is daar niet neergezet om de lijst te trekken. De vraag over de lijsttrekker is op dit moment als de vraag over de Mont Blanc: wat vind je er van dat die er staat? Niks, hij staat er. Het is een gegeven. De mogelijkheden om iets te doen zijn beperkt." - U vindt dat PvdA-lijsttrekker Melkert niet aan een ti'-debat met Fortuyn moet deelnemen. Waarom niet? Als je met iemand in debat gaat, veronderstelt dat ook res pect voor eikaars meningen. Het heeft alleen zin als de deelne mers het elkaar gunnen argu menten naar voren te brengen. Maar Fortuyn laat dat niet toe. Ais je hem aanspreekt op zijn opvattingen en de consequen ties daarvan, begint hij er door heen te roepen en je van dema gogie te beschuldigen. Dus moet je hem aan strenge regels binden. Ik denk bijvoorbeeld aan een tijdelijk interruptiever bod tijdens zo'n debat. Gebeurt dat niet, dan moet je als lijst trekker niet met hem in discus sie gaan." - Maar u vindt dat er sowieso weinig eer te halen valt aan zo'n debat. „Ja. Door de wijze waarop de media met het verschijnsel For tuyn omgaan staan de andere deelnemers aan zo'n debat bij voorbaat op achterstand. Het beeld is: 'Fortuyn tegen de poli tiek'. Een totale versimpeling. Ik heb me afgevraagd of ik dat tv- debat wel zo veel beter zou heb ben gedaan. Want je wordt meegezogen, je kunt je niet te gen die beeldvorming verweren. CDA en Groenlinks hebben daar overigens in een debat met Fortuyn net zo goed last vast. Het is alsof deze partijen jaren lang geen oppositie hebben ge voerd. Alsof er één politiek zou bestaan. Onzin natuurlijk!" Veronique Aalbers geeft mevrouw Goedhals aanwijzingen hoe zij de bocht moet nemen met haar scoot mobiel. Foto: GPD/Roland de Bruin scootmobiel vooral voor oude ren niet eenvoudig. En er be staat geen standaardinstructie voor het gebruik ervan. Het oefenpark van het Haagse verpleeghuis Mechropa bevat een stukje trambaan, bospad, zandbak, greppel en ongelijk trottoir met de meest dreigende namen. Alleen in het Limburgse Landgraaf bestaat een vergelijk bare tuin. Het park is in principe aangelegd voor bewoners van het verpleeghuis, maar sinds de opening twee jaar geleden zijn er ook tientallen 'scooteraars' van buiten komen oefenen. Onder begeleiding van ergothe rapeut Veronique Aalbers maakt mevrouw Goedhals haar rondje door de tuin. De Heftige Helling is aan de beurt. „Zal hij het wel halen?", vraagt ze zich hardop af. Dat lukt, en met een behoor lijk vaartje rijdt de bewoonster de helling weer af. Aalbers maant haar wat gas terug te ne men. „Pas op, ik heb vandaag mijn schoenen met stalen neu zen niet aan." Voor mevrouw Goedhals is de les een uitje. Ze vindt het heerlijk achter het stuur van de Sterling Back, een topper onder de scootmobielen. „Ik heb 35 jaar autogereden. Dat vond ik ook vanaf de eerste dag leuk. Ze verheugt zich er vooral op niet langer afliankelijk te zijn van iemand die haar rolstoel wil duwen. „Straks kan ik zelf een plekje in de tuin opzoeken of met mijn kinderen naar het bos." Nog drie' lessen in de tuin en dan mag mevrouw Goedhals

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5