Gijzelnemer pleegt zelfmoord BINNENLAND 1 'In je hoofd zit toch het instorten van het WTC' Kamer verbiedt windmolens bij de Afsluitdijk schiphol aanpassen Slachtoffers vinden de Fireworks-eisen 'laag' Personeel in Rembrandttoren pas na zeven uur vrij Windvanen Fortuyn begint onderhandeling HUISHOUDBEURS jrnoplaatjes >t vrijgeven' J. De rechtbank in Breda li de weigering van het tear ministerie om afbeel- m van kinderporno in bssiers ter beschikking te n aan verdachten en hun aten. Rechter W. Bakx is lening dat het vrijgeven [beeldingen aan verdachte rocaat een brug te ver is. icussie over de openbaar fan pornodossiers laaide en voor de tweede keer in iaand op. te werknemer iht branden EN - Hen 42-jarige Nijme- heeft bekend dat hij naai bij ex-werkgevers heeft gesticht. In Wij- jrandde een loods af, zes auto's stonden ge ld. De man had ruzie ge niet zijn werkgever over itallige betalingen voor uto, die overigens ook in uds stond. Hij bekende en stadsbus in Nijmegen and gestoken te hebben, lier was de aanleiding ru- et zijn ex-werkgever. De eerder chauffeur van dinsdag 12 maart 2002 door Mark Langeslag Amsterdam - Het contrast is groot. Op de negende verdieping van de Rem brandttoren staan twee mannen en een vrouw door een raam naar beneden te zwaaien. Ze drinken koffie uit plastic bekertjes en lijken zich te verbazen over de ophef die wordt gemaakt over de gij zeling op de begane grond. Beneden komt een oude vrouw rond het middag uur keihard aangefietst. Voor het rood witte afzetlint houdt ze stil. Vrijwel di rect begint ze te huilen. „Mijn dochter Florence zit binnen", zegt ze. „Op de tiende verdieping. Mijn andere dochter heeft een half uur geleden over de tele foon met haar gesproken. Ze zei dat al les goed was en ze klonk rustig. Maar ik maak me doodongerust. Die vent zegt dat hij explosieven bij zich heeft." Een omstander leent haar een mobiele telefoon waarmee ze de politie belt. Snikkend vraagt ze of Florence al terecht is. Over het lot van haar dochter is nog niets bekend, krijgt ze te horen. Wanho pig steekt de oude vrouw haar handen in de lucht. Van achter het afzetlint, dat op honder den meters van Amsterdams hoogste gebouw is gespannen, is de gijzeling nauwelijks te volgen. Politiebusjes, am bulances en motoren met loeiende sire nes rijden af en aan en rondom de Rembrandttoren cirkelen traumaheli kopters. Maar wat er nu exact gebeurt bij de toren is onduidelijk. Rond half een 's middags is er bewe ging. Een politieteam gaat door de hoofdingang naar binnen. Of de agen ten gewapend zijn is onduidelijk. Even later komen zes vrouwen om de beurt, met ongeveer een minuut tussenpauze, rennend naar buiten. Ze worden direct afgevoerd. De oude vrouw belt opnieuw met het informatienummer of haar dochter al veilig is. Weer krijgt ze geen antwoord. Haar gezicht klaart pas op als rond half vijf bekend wordt dat de gijzelaar zich zelf door het hoofd heeft geschoten en alle mensen in het gebouw ongedeerd zijn. Ze stapt weer op de fiets naar huis. „Ik voel me nu een stuk rustiger", zegt ze. Het duurt dan nog bijna drie uur voor dat de rest van de bijna 300 werknemers in de toren naar huis mag. Het gebouw wordt door de politie verdieping voor verdieping ontruimd. Pas even na zeven uur 's avonds staat Marcel Faber van headhuntbureau Hydric Struggles weer op straat. Hij zat met dertien colle ga's bijna tien uur vast op de twaalfde etage van de Rembrandttoren. „Het erg ste was dat we niet wisten wat er aan de hand was", zegt hij. „De wildste verha len werden verteld. In het begin was de sfeer een beetje lacherig. Zo van: wat ge beurt hier? Maar naarmate het langer duurde werd de stemming paniekerig. In je achterhoofd zit toch het instorten van het World Trade Center in New York een half jaar geleden. En de gijzel nemer had ook explosieven bij zich, hoorden we via radio en televisie. Een aantal collega's wilde via de brandtrap vluchten. Maar ik heb ze kunnen tegen gehouden: wie weet wat je beneden was tegengekomen." d-directeur ledig gehoord - Oud-directeur T. Helpe- im van de tabaksfabrikant iorus Niemeyer in Gro- d wordt 28 en 29 maart le rechtbank in Assen advocaat De Witte aan de 'evoeld. De letselschade- ;aat wil bewijs verzamelen •en civiele rechtszaak die rokers tegen de fabrikant amson-shag willen aan- len Zij menen dat de fa it de gevolgen van het ro- tijd heeft verzwegen. tairen een etje braver aag - Het aantal militai- it een tuchtstraf opliep, is do 9 en 2000 licht gedaald. ;rvt leek uit een overzicht van isgi ipassing van het militair echt, dat staatssecretaris oof (defensie) gisteren Tweede Kamer stuurde. opleving in 1998, toen procent van de militai- et het tuchtrecht in aan kwam, is dat in 1999 en ot iets meer dan 5,3 pro- pal edaald. Het overgrote an de overtreders heeft de )rui an sergeant of lager, iiffl nd valt vrouw t kind aan id oven - Een losgebroken >te rdshire terriër heeft zon en Eindhoven een vrouw itn nd aangevallen en een we hazewindhond zwaar nd. De 28-jarige vrouw is iepe wonden in het rech- renbeen voor behande- aar een ziekenhuis ver- Haar kind bleef onge- doordat de vrouw het haar hoofd hield. De po- eeft de hond meegeno- idat medewerkers van de bulance de hond had- igen. dacht pakketje ein loos alarm - In verband met een pit pakketje in een trein- jjsteravond in Maarssen fcptrein ontruimd. Alle pers moesten het treinstel i. Na inspectie bleek er bijzonders in het koffertje pn. De treindienst werd E daarna hervat. un voor Wiegel premier aag - De WD sluit niet uit ans Wiegel na de verkie- ade liberale kandidaat het premierschap is. „Alles liets is uitgesloten", zei foorzitter Bas Eenhoorn ivond. Hij wilde niet zeg- fVVD-coryfee Wiegel een kandidaat zou zijn dan !kker Hans Dijkstal. )om gaf in het program- f Haag Vandaag aan dat •htse en populaire Wiegel vizier kan komen als al al voor de verkiezingen rjnj 'ever fractievoorzitter in (/ti ?eede Kamer te blijven. De gijzelnemer liet gisteren in de Rembrandttoren papieren ophangen waarop stond 'Wij misleiden' en 'Kleisterlee (Philips-topman) liegt'. Nadat de man zichzelf door het hoofd had geschoten, ging een arres tatieteam van de politie het gebouw binnen (inzet). Foto's: ANP/Ed Oudenaarden amsterdam/gpd - Een 59-jarige man die gisteren zeven uur lang meerdere mensen gijzelde in de Rembrandttoren in Amsterdam uit frustratie over breedbeeldte levisie, heeft in de namiddag een eind gemaakt aan zijn leven. Op het toilet van de toren schoot hij zich twee kogels door het hoofd. Omstreeks kwart over vier liet de gijzelaar de politie weten dat hij 'tien minuten pauze wilde ne men om terug te blikken op de dag'. Hij trok zich terug op de wc waarna hij niet meer terug keerde. „De zelfmoord was voor ons een verrassing", zei hoofd officier van justitie De Wit giste ren over de ontknoping van de bizarre gijzeling. De 59-jarige man uit Uithoorn drong gistermorgen tegen half tien de Rembrandttoren binnen. Gewapend met een pistoolmi trailleur, een handvuurwapen met munitie en een onduidelij ke, explosieve stof hield hij acht tien mensen in gijzeling in de receptie van het gebouw. De gij zeling was bedoeld als actie te gen de productie van breed beeldtelevisies van Philips. De zwarte balken die soms boven en onder in beeld verschijnen als programma's in breedbeeld- formaat worden uitgezonden op een gewone televisie, zag de gij zelnemer als een pressiemiddel om het dure breedbeeldtoestel aan te schaffen. De man wist echter niet dat hij zich in de ver keerde toren bevond. Philips is vorige zomer verhuisd naar de Breitnertoren, die pal naast de Rembrandttoren ligt. De gijzelnemer voerde al ruim een jaar een kruistocht tegen de breedbeeldtelevisie, zo bleek uit faxen die hij vanuit de toren naar diverse media had ge stuurd. Bij het begin van de gij zeling nam hij telefonisch con tact op met een fotograaf van een fotopersbureau uit Amstel- hoek (Utrecht), een man die hij in het verleden had opgezocht om vermeende misstanden rond breedbeeld-tv aan de kaak te stellen. De fotograaf lichtte direct de politie in, die daarop een 'professionele onderhande laar' van het gijzelings- en ont voeringsteam naar de toren stuurde. Ook het crisisteam waaronder hoofdofficier van justitie De Wit, burgemeester Cohen en hoofdcommissaris Kuiper, kwam in actie. In totaal waren er 200 agenten op de been. De eerste contacten met de gij zelaar waren onduidelijk en al gauw bleek dat hij psychisch in de war was. „We hebben direct een uitvoerig onderzoek gedaan naar zijn achtergrond. Het ging om een alleenstaande man. Uit contacten met zijn directe om geving blijkt dat hij geestelijk in de war was en al langer met het plan rondliep om middels een gijzeling aandacht voor de breedbeeldtelevisies te vragen", aldus politiecommissaris J. van Riessen. In het begin van de middag liet de man zeven gijzelaars vrij, elf mensen zijn tot gistermiddag half vijf gegijzeld geweest. Vol gens hoofdofficier De Wit zijn de achttien gijzelaars niet echt in gevaar geweest, hoewel de dader uiterst labiel was. Ook uit het buurtonderzoek naar de man leek het uitgesloten dat hij mensen zou neerschieten. Toen hij omstreeks kwart over vier 'even een pauze wilde' nemen om zijn daad te overdenken, en zich terugtrok op de wc, dacht de politie dan ook absoluut niet aan zelfmoord. „De man was psychisch in de war, maar dit was voor ons een verrassing", aldus De Wit. Het is niet duide lijk waar de man de wapens vandaan had. tenkamer buigt over fraude ;((1 Iaac - De Algemene Re- zal zich gaan buigen fe kwaliteit van het onder- n r jjaar mogelijke fraude bij m hbo-instellingen en Nrsiteiten. Minister Her van onderwijl zal hiertoe *ht geven. Het is niet de eJi ?»ng dat de Rekenkamer ,0 fraudeonderzoek gaat nb *,ren' PvdA en D66 in de Kamer voelden hier wel Maar Hermans heeft op gegeven voor een 'zelf- Pnd' onderzoek van de Alle instellingen krijgen "lijsten van het ministerie Tuurt, •wr 1 tj 1 1 1 a r 1 i**i Milieunormen den haag/gpd - De provinciale plannen voor de bouw van 109 molens bij de Afsluit dijk zijn door de Tweede Kamer van tafel geveegd. Op de WD en SGP na dulden de fracties geen windturbines bij de Wadden zee. De partijen maakten dat gisteren duidelijk tijdens het overleg over het waddenbeleid voor de komende jaren. Aanvankelijk kon het windmolenplan op grote steun rekenen in de Kamer. Maar nadat het CDA vorige week liet weten van mening te zijn veran derd, ging dit weekeinde ook de PvdA over stag. De Kamerleden menen dat de molens het landschap zullen aantasten en voor veel slachtoffers onder vogels gaan zorgen. Mi lieuminister Jan Pronk zei het huidige plan van de provincies eveneens af te wijzen. Maar hij wilde de mogelijkheid voor wind molens bij de dijk wel openhouden. Vooral aan de kant van het IJsselmeer ziet Pronk nog kansen. Hij vond echter alleen WD'er Ruud Luchtenveld en SGP'er Kees van der Staaij aan zijn zijde. Friesland heeft met Noord-Holland voor het Afsluitdijk-plan gekozen omdat in de pro vincies geen andere locaties te vinden zou den zijn. Volgens Pronk kan de afwijzing door de Kamer ertoe leiden dat hij Friesland moet dwingen molens op het land te plaat sen om zo voldoende windenergie te leve ren. Tegen de zin van de minister besloot de Ka mer verder om de uitbreiding van de gas winning tot 2010 taboe te verklaren. Eerder was door kabinet en parlement afgesproken fiat nieuwe boringen eerder moeten, kunnen als er geen schade aan de natuur te ver wachten is. De Kamer wilde die bepaling aanscherpen. CDA'er Peter van Wïjmen leek even een voorstel om de mechanische kokkelvisserij uit de bannen aan een meerderheid te hel pen. Hoewel hij vindt dat de vissers het Wad ern stig schade toebrengen, bedacht hij zich echter op het einde van het debat. Daarmee voorkwam hij dat het CDA een drastische ommezwaai zou maken. De Kamer wil wel dat kleine restaurants oesters moeten kunnen rapen voor hun klanten. Staatssecretaris Geke Faber van na tuurbeheer is daar zeer op tegen. Zij vreest een massale zoektocht naar oes ters op het Wad door mensen die de vele eethuisjes willen bedieppn. COMMENTAAR De Kamer heeft de provinciale plannen voor de bouw van 109 molens langs de Afsluitdijk afgeschoten. Was er een klein half jaar geleden nog een politieke meerderheid voor het plan, nadat het CDA vorige week radicaal omging, kon de PvdA als 'milieupartijnatuurlijk niet achterblijven. Het argument tegen de bouw van torenhoge windmolens luidt dat zij een aantasting betekenen van het unieke open landschap. En daar valt uit het oogpunt van 'horizonvervui ling' niet zo bar veel tegen in te brengen, tenzij je je afvraagt wat nu is vredesnaam het begrip horizonvervuiling eigenlijk betekent Wat de ene mooi vindt, vindt de ander spuuglelijk. Het begrip is uiterst omstreden en subjectief, en een ideaal argument voor 'milieubeschermers' om te pas en te onpas elk ingrijpen in ons 'onnatuurlijk' landschap tegen te hou den. Zoals minister Pronk reeds in het debat opperde: zo'n rij molens langs de Afsluitdijk kan juist het open karakter van de Waddenzee accentueren. Met andere woorden: het is maar hoe je er tegenaan kijkt. De politiek maakt er in elk ge val dankbaar gebruik van om zonder verder na te denken over alternatieven het idee pardoes af te schieten. Dat de Kamer de Waddenzee wil beschermen en daarom bijvoorbeeld de uitbreiding van de gaswinning taboe ver klaart en de militaire activiteiten boven de Waddenzee wil beperken, valt te prijzen. Maar we hebben het hier over windmolens, over een van de schoonste en meest voor de hand liggende energievormen. De kunstmatige Afsluitdijk lijkt de ideale plek om die molens neer te zetten. Wind, molens, dijken en water, wat willen we als rechtgeaarde Hollanders nog meer? In plaats daarvan moeten we het stellen met politieke windvanen die schone energie met de mond propageren, maar als het erop aan komt de kool en de geit willen sparen. almelo/gpd - Slachtoffers van de vuurwerkramp vinden de ei sen tegen de directeuren van het ontplofte Enschedese vuurwerk- bedrijf SE Fireworks te laag. Voor hen is het onbegrijpelijk dat het openbaar ministerie (OM) bij het bepalen van de strafmaat niet alleen rekening houdt met de ernst van de delic ten. Voor justitie spelen ook 'omstandigheden' een rol. Acht jaar cel was de maximale gevangenisstraf die de aankla gers Stam en De Muy tegen de Fireworks-directeuren Bakker en Pater hadden kunnen eisen. De teleurstelling onder ramp slachtoffers was hoorbaar toen de officieren van justitie veel la ger uitkwamen: dertig maanden gevangenisstraf, waarvan tien maanden voorwaardelijk tegen Bakker en vijftien maanden cel. waarvan maanden vijf voor waardelijk voor Pater. In de tot kantine omgedoopte perskamer droop het ongeloof van de gezichten van ramp slachtoffers. Bij de ramp op 13 mei 2000 vielen 22 doden en duizend gewonden en werd een hele wijk verwoest. Hoe kunnen Bakker en Pater dan 'wegko men' met twintig en tien maan den daadwerkelijk zitten, als het aan de aanklagers ligt? Bovendien lieten Stam en De Muy zich eerder op de dag in felle bewoordingen uit over de directeuren. Bij hen ging winst maken voor veiligheid. Ze had den moeten en kunnen weten wat de gevaren van vuurwerk zijn. Ze handelden niet zorgvul dig, namen onverantwoorde ri sico's en konden voorzien dat het eerste vlammetje zich zou uitbreiden met fatale gevolgen. Maar de totale ramp valt Bakker 'Geen blaam brandweer' De brandweer treft geen blaam inzake de vuur werkramp in Enschede waarbij 22 mensen omkwa men, onder wie vier korps lieden. Eerder suggereerde de raadsman van een van de directeuren van SE Fire works dat het korps schuld had aan de verspreiding van het vuur door het openen van een bunkerdeur. Ten onrechte, volgens officier Stam. „Er was geen sprake van onverantwoord, ondes kundig of nalatig gedrag." De verdediging probeert de schuld aan de ramp af te schuiven op de brandweer, vond hij. Stam zei dat op grond van verhoren van achttien blus sers en een rapport van commandant M.H. Camp van de Limburgse brand weer. De aanklager erkende wel dat de onderlinge com municatie bij de brandweer 'niet optimaal' verliep; lang werd gedacht dat het vuur onder controle was. en Pater niet aan te rekenen, zei De Muy. De vuurwerkramp ge beurde door een samenloop van veel factoren. Adequaat optre den van overheden - de ge meente en Defensie - had het drama wellicht kunnen voorko men. Bovendien valt het eerste vlammetje, waarvoor een 34-ja- rige verdachte terecht staat, de directie niet aan te rekenen. rotterdam/gpd - In Rotterdam zullen de college-onderhande lingen in het openbaar plaats vinden. Vandaag stuurt Leefbaar Rotter dam (LR) een uitnodiging naar alle partijen voor een publieke onderhandelingsronde komen de vrijdag. De voorkeur van For tuyn ligt bij een college met WD, CDA en D66. Hoewel For tuyn na afloop van een vergade ring gisteren zei geen enkele partij op voorhand uit te sluiten, wordt samenwerking met de PvdA volgens hem 'steeds on waarschijnlijker'. Hij verwees daarbij naar uit spraken van demissionair PvdA- wethouder Kombrink die een link legde tussen de verkiezings zege van LR en de opkomst van het nazisme en fascisme in de jaren dertig van de vorige eeuw. (advertentie) utrecht/anp - Minister Netelen bos (verkeer) moet de nieuwe milieunormen voor Schiphol fors aanpassen voordat daarover een besluit kan worden geno men. Het normenstelsel geeft geen garantie dat het lawaai niet toeneemt en maakt ook niet aannemelijk dat het veiliger zal worden in de omgeving van de luchthaven. Dat constateert de Commissie voor de milieu-ef fectrapportage (mer) in een ad vies. Volgens een woordvoerster van Netelenbos heeft de com missie zich bij de toetsing echter niet aan de spelregels gehou den. De mer is volgens haar te kortgeschoten, omdat zij anders toetst dan het ministerie doet. WEET WAT INSPIREERT 1 5 t/m 24 maart Amsterdam RAI

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3