'Harde antirookcampagne werkt niet overaf GESPREK VAN DE DAG Mêfirn Rokers sterven Jonger Ruzie om tasjes tussen Lego en eroticaverkopers Zomerse Molenaarmode Door nieuwe wetgeving vanaf deze zomer op pakjes sigaretten grotere waarschuwingen Keffertje I DINSDAG 12 MAART 2002 MENSELIJK De Amerikaanse popzan geres BRITNEY SPEARS heeft gisteren berichten tegengesproken dat de relatie met haar vriend NSYNC-zanger JUSTIN TIMBERLAKE voorbij is. ,,Nee het is niet waar. Justin en ik zijn niet uit elkaar", aldus het 20-ja- rige tieneridool voor de muziekzender MTV Euro pe. De Britse krant The Sun berichtte eerder dat Timberlake de blonde zangeres aan de kant had gezet. Het drukke werkschema van Britney zou hiervoor de reden zijn. Jus tin zag zijn vriendin nauwelijks en daar zou hij schoon genoeg van hebben. In januari verkondigde Britney te willen trouwen met haar geliefde, hoewel ze niet van plan was dit jaar nog in het huwelijksbootje te stappen. De Marokkaanse KONING MOHAMMED VI (38) trouwt later deze maand. De koning treedt in het huwelijk met Salma Bennani, een computerdeskundige. Ze trouwen op 21 maart tijdens een islamitische privé-ceremonie in het paleis in de hoofdstad Rabat. De officiële plechtig heid is in de tweede week van april in de stad Marrakech plaats. Mohammed VI werd in juli 1999 gekroond na de dood van zijn vader koning Hassan II. Het enige VLIEGVELD in Albanië, de lucht haven Rinas bij de Al banese hoofdstad Ti rana, draagt voortaan de naam van MOE DER TERESA. Dit heeft een woordvoer der van de Albanese regering gisteren be kendgemaakt. Moeder Teresa, stichtster van de órde van missiona rissen van naastenlief de, was van Albanese afkomst en overleed in 1987 op 87-jarige leeftijd. In 1979 ont ving zij de Nobelprijs voor de Vrede. Prins WILLEM-ALEXAN- DER en prinses MAXIMA hebben gisteren in Den Haag hun werkzaamheden hervat. Ze keerden zondag in Nederland terug na een huwelijksreis van vijf we ken. De Rijksvoorlichtings dienst wil niet zeggen waar het paar de wittebroodswe ken heeft doorgebracht. Dat is zelfs achteraf privé. De Prins van Oranje sprak al eerder over 'mijn huwe lijk'. Massa's mensen heb ben het paar de beste wen sen en cadeaus toegezon den. De prins en zijn vrouw buigen zich nu met hun medewerkers over de be antwoording. Voor volgen de maand staat hun eerste officiële reis als echtpaar op het programma: een be zoek aan Ghana in het ka der van de driehonderd jaar oude betrekkingen met dat land. Een nieuw ME TROSTATION in de Belgische hoofdstad Brus sel is naar ED DY MERCKX genoemd. Er komt de fiets te staan waarmee de voormalig wielrenner, uit geroepen tot Belgisch sporter van de afgelopen eeuw, in 1972 in Mexico-stad een werelduurrecord reed. Merckx, inmid dels de vijftig gepasseerd, schreef verder vijf keer de Ronde van Frankrijk en die van Italië op zijn naam. Hij werd bij de profs drie keer wereldkampioen. De politie van Taiwan heeft een man gearresteerd die een kleine camera in zijn sportschoen had verstopt om vrou wen onder de rokken te kunnen filmen. Een 37-jarige man had zijn schoenen expres een paar maten te groot gekocht. In een van de neuzen had hij een gat gemaakt waarin hij een lens aanbracht. Vervolgens begaf hij zich op weg. De 'VIEZERIK MET DE GROTE VOETEN', zoals de Taiwanese pers hem noemt, liep tegen de lamp op de vismarkt van Hsinchu. Beveiligingsmedewerkers zagen dat hij een vrouw op de huid zat en dachten aanvankelijk dat Yang een zakkenroller was. Tijdens een verhoor kwam de camera uit de schoen. De zender TVBS toonde van daag beelden van de man, die geboeid en blijkbaar be schaamd in een stoel zat. Hoelang hij al met de camera rondliep, was niet bekend. Een plastic tas van Lego heeft niet altijd een onschuldige in houd en dat is het speelgoed- concern een doom in het oog. De fabrikant zou een Deense handelaar in seksartikelen 30.000 kronen (zo'n 4000 euro) betaald hebben om te voorko men dat deze nog langer dildo's verpakt in zakken met het Lego logo. Dit schrijft de Deense populaire krant B.T. zondag. Het plastic bouwsteentjesbedrijf zelf ont kende gisteren dat er geld mee gemoeid is. „Maar we willen wel de commerciële exploitatie van onze naam bestrijden", aldus een Lego-woordvoerster. De tasjes doken vorige week voor het eerst op op een erotica- beurs in Heming, in het Deense West-Jutland. Zakenman Tor ben Bach had 70.000 Lego-zak ken ingeslagen om zijn handels waar discreet in te verpakken. Het speelgoedconcem vindt dit strijdig met de goede zeden en noemt het misbruik van de naam Lego. Omdat de zaken man een volledig legaal bedrijf heeft, kon de organisatie van de beurs echter geen stappen tegen hem ondernemen. Lego liet via een advocaat weten er wel alles aan te doen om dergelijke stunts in de toekomst te voorkomen. Bach verklaarde daarop tegen B.T. dat hij de tasjes gewoon le gaal als restwaren op de kop tikt heeft en niet van plan is ze zo maar ongebruikt te laten. In tegendeel: „Lego heeft me op een idee gebracht". De hande laar bouwde thuis een aantal dildo's van Lego-steentjes. „Nu verkoop ik Lego, dus kan ik ook Lego-zakken gebruiken." Op de Eroticabeurs afgelopen weekeinde in Kopenhagen bleek Bach echter ineens niet meer zo hoog van de toren te blazen en was er in zijn marktkraam geen Lego-zak of dildo te vinden. Vol gens bronnen in B.T. omdat Le go hem afgekocht heeft. Volgens Lego is dit absoluut niet waar en is er ook nooit sprake van ge weest dat geld de manier zou zijn om het tasjesgebruik tegen te gaan. Waarom Bach dan wel de handdoek in de ring gooit, is onduidelijk. De tasjesruzie is hiermee echter nog niet voorbij. De 32 andere kraamhouders op de erotiek - beurs zouden op hun beurt meteen 20.000 Lego-zakken op gekocht hebben. Officieel omdat de verkopers het onterecht vin den dat Lego beslist wat zij wel en niet met de plastic zakken, waar ze voor betaald hebben, mogen doen. Windy Kester Modellen tonen op de catwalk de nieuwste creaties van mode-ontwerper Frans Molenaar. De collectie voor lenaar, die aan het einde van de presentatie zelf ook trots een rondje liep over het podium, de komende zomer was gisteren te zien in het Amstelhotel in Amsterdam. Het was de 73ste show van Mo- Foto's: ANP/Robert Vos Ook het Nederlandse antirookbeleid draagt de stempel van het polder model. De boodschap dat 'roken slecht is', wordt als gevolg van Euro pese wetgeving harder voor het voetlicht gebracht. Maar anders dan in landen als Australië en Canada mag het hier ook weer niet té hard. Twee gehandschoende handen snijden een verse, rode, gezond uit ziende long open. Een hand gooit er een beker teer over heen, waar door de long er lekker smerig uit ziet. Een stem zegt: „Dit is de hoe veelheid teer die iemand die een pakje per dag rookt in een jaar in haleert." Welkom in Australië, land waar de roker al jarenlang een paria is en waar de overheid dat volgaarne uit draagt. De 'teercommercial' is er een in een reeks. Zo hebben we de 'slagader commercial' ('roken maakt de slagaderwanden plakke rig'), de 'tumor commercial' ('één beschadigde cel is genoeg voor het begin van longkanker') en de 'long commercial' ('geen wonder dat ro kers kortademig zijn; hun longen rotten weg'). Als het om waarschuwingen tegen roken gaat, schuwt Australië de harde boodschap niet. Canada en de Verenigde Staten evenmin. In Canada moeten tabaksproducen ten tegenwoordig foto's van zieke longen op hun sigarettenpakjes plakken en in de Amerikaanse staat Califomië vertellen twee jochies in een reclamefilmpje hoe hun vader zich heeft doodgerookt. Reken maar dat dergelijke campagnes straks ook in Nederland worden in gevoerd, zegt Wiel Maessen, voor zitter van Forces Nederland, dat de kruistocht tegen de rokers veroor deelt. „Als je ziet wat voor taal de Club van Actieve Niet-rokers de laatste tijd weer uitslaat", zegt hij. Hij doelt op de oekaze van de niet- rokersvereniging CAN waarin wordt aangekondigd dat ze des noods bedrijven zal dagvaarden wanneer die de Tabakswet niet na leven. Maessen vreest 'Canadese toestanden'. Die harde boodschappen helpen niet, zegt hij. „Misschien bij de jeugd, maar niet bij volwassenen. Die stoppen alleen als ze echt li chamelijk last krijgen van het ro ken." Volgens directeur Trudy Prins van Defacto (vroeger Stich ting Volksgezondheid en Roken) komt de harde boodschap in Ne derland inderdaad niet aan. „De harde campagne is best goed voor een schrikreactie, maar als het té hard wordt, sluit je je af voor de boodschap." Prins kan Maessen geruststellen: „Een harde campag ne is niet iets wat in Nederland staat te gebeuren. Balangrijker is het dat je de rokers de helpende hand biedt bij het stoppen." Nederland kiest voor de zachte boodschap. Dus: een bergbeklim mer valt van een berg en blijft han gen aan een touw, waarna een sjer- pa hem weer omhoogtrekt. Bood schap: samen red je het om voor goed te stoppen met roken. Vol gens Trudy Prins heeft de keuze voor harde of zachte boodschap pen te maken met de volksaard. In het ene land komt de harde bood schap wel aan, in het andere niet. De campagne 'Maar ik rook niet' (gericht op twaalf- tot vijf tienjarigen; bekendste spot: zoon tremt vader in elkaar en zegt: 'Maar ik rook niet'), is overgenomen in Denemar ken, aldus Prins. „Maar in Frankrijk vonden ze 'm niet kunnen, veel te grof." En de Australische spots mogen voor ons dan te hard zijn, 'down under' was die com mercial zeer effectief, weet ze. Maar het Nederland van het poldermodel heeft behoefte aan een andere aanpak. „Een harde boodschap zou kunnen, maar niet als énige boodschap", zegt Prins. t „Je moet appelleren t aan het feit dat men sen willen stoppen. Driekwart van de ro kers wil dat ook. Maar bij jongeren moet je laten zien dat het niet 'cool' is om te roken. De bood schap dat je er bij- "I 'Superetiketten' Nederlandse rokers van nt Marlboro -sigaretten moeten vanaf deze wei welhaast blind zijn ora de waarschuwing op hun pakje te missen. Marlboro heeft eerder dan wettelijk verplicht veel grotere kaders met at teksten als 'Roken is do 9 delijk' en 'Rokers stens let jonger' op de doosjes gi p; zet. In Nederland is Marlboro met een marktaandeel van 40 procent het grootste merk. Vanaf mei zijn producenten van siga retten verplicht de ver nieuwde waarschuwinifot ed in Nederland op de pa jes te zetten. Daannee loopt Nederland voorui far op Europese wetgeving die in september van kracht wordt. De nieuv pakjes Marlboro zitten de loop van deze week de automaten. De sneflpov invoering van de grote rd waarschuwingsteksten iE valt samen met de intit int ductie van een nieuwe verpakking. Illustratie: Wim Stevenhagen voorbeeld lelijk van wordt, zoals we ook al hebben uitgedragen, werkt niet. jongeren hebben namelijk het idee dat ze het eeuwige leven heb ben, dus dat ze over vijftig jaar een keer lelijk zouden kunnen worden deert hen niet." De campagne 'Maar ik rook niet' heeft effect gehad, aldus Prins. „Uit onderzoek bleek dat van de twaalf tot vijftienjarigen 61 procent zegt zeker niet te zullen gaan roken. Vóór de campagne was dat nog vijftig procent. En van de vijftienja rige rokers is acht procent als ge volg van de campagne gestopt. Dat lijkt weinig, maar het is verschrik kelijk moeilijk om jongeren van het roken af te brengen. Ze bevatten niet dat je er moeilijk weer van af kunt." De antirookcampagne in Neder land mag dan zacht zijn, de bood schap op tabaksproducten wordt vanaf mei harder. Dit is het gevolg van Europese wetgeving. Voor het eerst zal dan de tekst 'Roken doodt' op pakjes verschijnen. Een dergelij ke recht-voor-zijn-raap-waarschu- wing staat al jaren op sigaretten pakjes in Australië, maar is nieuw in Nederland. 'Roken veroorzaakt dodelijke ziekten' is tot nu toe de zwaarste waarschuwing. Vanaf mei moet dertig procent van de voorkant van een sigarettenpak je bedekt zijn met de tekst 'Roken doodt', 'Roken kan dodelijk zijn' of 'Roken brengt u en mensen in uw omgeving ernstige schade toe'. De achterkant van een pakje moet voor veertig procent voorzien zijn van een aanvullende waarschu wing, zoals 'roken tijdens zwanger schap is schadelijk voor je baby'. De EU geeft haar lidstaten ook de mogelijkheid om, zoals in Canada, kleurenfoto's te plaatsen die hart-, long en vaatziekten en impotentie illustreren. Maar volgens een woordvoerder van het ministerie van volksge zondheid, welzijn en sport zit dat er in Nederland voorlopig niet in. Eelco van den Heuvel he We wilden ooit dat arbeiders van opera zou den gaan houden. Het werd musical. We hoopten dat iedereen een hogere opleiding zou gaan volgen. Het werd een menigte woordblinde communicatiestudenten. De tv zou kennis en inzicht gaan versprei den onder de brede massa. Het wer den soaps en quizzen. De politiek wil al jaren dichter bij de burgers komen te staan, en andersom. Het werd Pim Fortuijn. De les, ik had hem al eerder getrokken, moet luiden dat alles wat de P massq aanraakt op onvoorspel bare wijze van vorm verandert. Dat geldt voor Griekse eilanden en me nukaarten van Chinese restaurants. En dus ook voor de politiek. Pim is een soapacteur die zijn script heeft laten schrijven maken door Jan met de Pet, blank, man, lager opgeleid en 45 jaar. En verdomd, het werkt. Nog nooit heeft een politicus mij zo weten te en tertainen als Pim in zijn onvergetelijk scène bij Paul Witteman, bij het lijsttrekkersdebat op de verkiezingsavond. Ad Melkert was de discussiepartner en vermoedelijk voor het eerst in zijn leven zat hij tegenover een man die zijn eigen regels maakte. Melkert, gebo ren harnas waar later het vlees is ingestopt, kwam naar de studio om een potje te scha ken. Alle openingen had hij doorgerekend. Professor Pim pakte het bord en at de stuk ken op. Een onvergetelijk moment in de Ne derlandse politiek. Het hoogtepunt kwam toen Ad Melkert herhaaldelijk werd onder broken. Met een supérieure blik en keizerlij ke lichaamstaal liet onze kandidaat-pre mier weten dat zoiets ongepast is. Maar Pim hield niet op. Wat Ad had moeten doen. was beleefd gaan zwijgen, wat zijn spindokter hem ongetwijfeld ook aanbevolen had. Wie schreeuwt verliest, dus lekker laten schreeu wen. Vriendelijk glimlachen. Je opstellen als tweede gespreksleider, en niet als doelwit. Uit je blik spreekt als het goed is op zo'n mo ment een vriendelijke verbazing. De bijpas sende lichaamstaal is open, dus niet armen over elkaar en achterover in je stoel zakken. Het werd helaas direct duidelijk dat Ad Mel kert nog nooit in zijn leven in de rede was gevallen. Hij had alleen theoretische erva ring met dit soort situaties. Zijn instinct overwon in een split second zijn i>erstand, en opeens zaten Pim en Ad heel hard door elkaar heen te praten. Twee straatjongetjes die elkaar de bal afwilden pakken. Gelij ken. Dat Ad tijdelijk van het niveau van Pim werd, kost hem kiezers. Voor de achter ban viel Ad van een enorm voetstuk. Dat Pim zomaar als gelijke werd behandeld door een gevestigd politicus zal landelijk juist ervaren worden als een promotie. Pim wint. Want als we toch een keffertje kiezen, dan maar de vrolijkste van de twee. Helaas heeft de pittige professor behalve entertain ment en groots psychologisch inzicht verder weinig te bieden. Pim wil minder junks op straat, en stuurt junks daarom het bos in, r slml <t tuss e letterlijk. Hij heeft het gezegd: verslatij worden wat hem betreft gedumpt dennenbomen en mogen daar spuiten veel ze willen. Vraag Pim of dat leuk is 16 de gezinnetjes die in dat bos komen w len. Als hij ja'zegt, verliest hij stenvm I hij 'nee' zegt ook. Pim wil meer en goa pere parkeeqjlaatsen. minder wegenis tingen minder files. Vraag Item hoe d Pim zal zeggen dat hij het bos gaat a! ren. Vraag hem waar de junkies dan l blijven. Laat hem praten. Zoveel mo$ Help hem aan twintig Kamerzetels. B Va negentien gefrustreerde, eigenwijze,a(., flictgeile, onnadenkende, zonnebank kende, anti-intellectuele, moeilijk lerft chagrijnige, babi-pangang-bestelleiuk remolinos terroriserende bange blad delbare fractiegenoten. Veertig zetels h Dan is het nog sneller over. j Pn It. A

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2