|TE Kamer: Geen Orions naar Den Helder 'Gijzelnemer was gewone, keurige man' SETS Massale inenting in Hazerswoude-Dorp Pleidooi voor proef met zelfmoordpil voor niet-zieken Leidsch Dagblad verkopen? r.V/*.U De Ijsdragers als gratis treinkaartje rs» axima stelt hikking voor 4 aanrijding 20 'Herrijzenis' CDA in Leiden buiten college gehouden Leidsch Dagblad NR. 42871 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 dinsdag 12 MAART 2002 'Laat waarnemers nou eens uit iotels komen' di Slachtoffers eleurgesteld over na ireworks-eisen di I a W-bonden och achter 'Xf |VAO-advies SER 'J; Waterbeheerders '8 iresenteren zich 4 ip Fioriade °let fl onder WD u rerliest Warmond :e!! elfstandigheid hristenUnie en vdAin di oliege Alphen telnrich Heine ifii bedriegen onszelf lang met betrekking Dajot onze gebreken, dat i ne' wij ze op 'cel leugden gaan iet laatst als Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS den haag/gpd - Het boeken weekgeschenk De Ijsdragers van Anna Enquist geldt komende zondag voor één dag als 2de klas treinkaartje. De novelle, verspreid in een op lage van 747.000 exemplaren, krijgt iedereen van 13 tot 23 maart gratis bij besteding van 11,11 euro aan boeken. Het is niet de eerste keer dat de NS gratis treinkaartjes aan le zende reizigers verstrekken. Tij dens de Kinderboekenweek in oktober vorig jaar konden kin deren tot twaalf jaar op vertoon van een kinderboek gratis met de trein mee. Verhuizing Valkenburg niet van de baan v ïrdam/anp - De advocaat e prinses Maxima heeft een en tóngsvoorstel ingediend bij ladsman van Wassenaarder f® inder Bent. Maxima en Van Bent kwamen op 18 oktober in botsing bij paleis Huis Bosch. De Wassenaarse handelaar eist schadever- ing, omdat hij bij het onge- een gecompliceerde been- ik opliep en enkele maan- niet kon werken. rfl idvocaat van Van der Bent, 1 ^Loonstein uit Amsterdam, vanochtend dat hij schikkingsvoorstel heeft en. Over de inhoud wil hij niets zeggen tot cliënt heeft besloten of hij et voorstel ingaat. ht Van der Bent het voorstel 0 pteren, dan komt de zaak voor de rechter. Prinses ima hoeft dan niet bij de tbank een verklaring af te n m. De getuigenverhoren n voorlopig nog gepland 3mei. der Bent dagvaardde onder iren Maxima, omdat hij getuigenverklaringen on- ede meer duidelijkheid 1 pt te krijgen. De Wassenaar- stelt vraagtekens bij een tal zaken. Zo zouden de ken- nplaten van prinses Maxima j omgewisseld en bestaat er lidelijkheid over de voor- ssituatie ter plaatse. door Gerard Baas den haag - De Orion-toestellen van Vliegkamp Valkenburg ver huizen niet naar Den Helder. Een meerderheid in de Tweede Kamer sprak zich daar gisteren tegen uit. De patrouillevliegtuigen zou den op vliegveld De Kooy te veel overlast veroorzaken in het wad dengebied. Daarmee is een ver huizing van het marinevliegkamp Valkenburg nog niet van de baan. Leeuwarden en Woens- drecht werden in de Kamer ge noemd als mogelijke alternatie ven. Defensie heeft De Kooy, het vliegveld bij Den Helder, altijd genoemd als 'meest waarschijn lijke' bestemming voor het vliegkamp, dat wellicht plaats moet maken voor huizenbouw na 2010. De andere alternatieve locaties - Eindhoven, Woensdrecht en Leeuwarden - komen duidelijk minder in aanmerking. Die lig gen in de ogen van Defensie te ver van de Noordzee af. Marinevoorlichter Lokman is er dan ook niet van overtuigd dat Den Helder definitief van de baan is. .Allereerst moet nog blijken welk standpunt het kabi net inneemt. Vervolgens moeten in de discussie over een eventu ele verplaatsing van het vlieg kamp alle samenhangende as pecten besproken worden." In de besprekingen van gisteren, aldus Lokman, is alleen gespro ken over het Waddengebied en daarbij is de milieuproblematiek aan de orde gekomen. „Er zijn nog tal van andere zaken die van belang zijn bij het bepalen van de keuze voor een alterna tief voor Valkenburg. Milieube lasting is daar slechts een van. Overigens, en wellicht ten over vloede, wat de Marine betreft hoeft Valkenburg niet dicht. Maar als dat toch moet, is een verhuizing naar Den Helder ver uit de beste keuze." De Medezeggenschapscommis sie (de 'OR') van het marine vliegkamp staat volgens voorzit ter Koppes neutraal tegenover het Tweede-Kamerstandpunt. „Maar voor wie de ontwikkelin gen een beetje heeft gevolgd, komt dit standpunt niet als een donderslag bij heldere hemel. Het werk ligt ook niet stil op het vliegkamp. We praten er wel over, maar niemand is geschokt of zo. Dit standpunt is gewoon een stapje verder op een lang traject. Het is al langer bekend dat er nogal wat logistieke pro blemen zijn bij een verhuizing naar Den Helder. Maar Woens drecht en Leeuwarden zijn voor ons ook redelijke alternatieven. Zo ver van de kust liggen die vliegvelden niet. Nederland is niet zó groot." door Saskia Stoelinga hazerswoude-dorp - Ouders in Hazerswoude-Dorp slaan het advies van de GGD Leiden mas saal in de wind. Zij willen niet wachten op de landelijke vacci natiecampagne tegen de me- ningokokkenbacterie die over een half jaar begint, maar laten hun kinderen nu al massaal in enten. Volgens apotheker Hans Meerburg van de Dorpsapo theek is dit dé remedie om de onrust in zijn dorp weg te ne men. Hij heeft ervoor gezorgd dat er genoeg entstof in huis is. „Iedereen kan aan de beurt ko men." Volgens de GGD is dit een keuze die ouders mogen maken. „Hoewel eerder vaccineren geen enkel nut heeft, omdat de en tstof pas over veertien dagen be scherming biedt. Wat heb je daar dan nu aan?", aldus de GGD-woordvoerster. Meerburg weet als geen ander dat er aan deze vaccinaties geen medische redenen ten grond slag liggen. Maar hij vraagt zich wel af waarom er door de GGD niet adequaat wordt gereageerd. „Het maakt toch geen enkel ver schil of het nu gebeurt of over een half jaar. Dan is er toch ook geen medische noodzaak? Waar hebben we het over: het licht is dóór minister Borst al lang op groen gezet." Hij vindt dan ook dat de GGD 'niet ingewikkeld' moet doen. „Laten we toch overgaan tot vervroegde vacci natie. Je schaadt daar toch nie mand mee? Je stelt ook nie mand voor een keus en de kos ten kunnen gewoon worden vergoed. Het kan allemaal zo simpel worden geregeld." De GGD reageert prikkelig op deze stelling. Een woordvoerster meent dat 'de overheid hierover maar in standpunt moet inne men' new york - De Twin Towers zijn gisteravond op Manhattan in New York herrezen als lichtbeeld. Tijdens de herdenking van de aanslagen van ii september, gisteren een halfjaar geleden, werden 88 zoeklich ten de hemel ingestraald die het gat in de skyline vulden met twee to rens van licht. Bij de aanslag kwamen ongeveer 2800 mensen om. Het 'Tribute in Light' is tot 13 april elke avond te zien. Pagina Buitenland: Bush vraagt wereld weer om bijstand. Foto: AP/Daniel P. Derella leiden - PvdA, WD, Groenlinks en D66 vormen in Leiden een nieuw college. Met het CDA wordt niet verder gepraat. Daar toe heeft de fractie van de PvdA, die ondanks zetelverlies de grootste partij van de stad is ge bleven, gisteravond besloten. Het CDA belandt dientengevol ge met de SP, de Christenunie, Leefbaar Leiden en LWG/De Groenen in de oppositieban- ken. Het nieuwe college kan re kenen op een meerderheid van 26 van de 39 zetels. Officiële mededelingen over de collegevorming zijn vanochtend niet gedaan. Maar uit betrouw bare bronnen is af te leiden dat de vier partijen die de laatste twee jaar het dagelijks bestuur vormden van de stad, dit nog eens vier jaar willen doen. Een andere aanwijzing is dat het CDA de enige van de vijf grote partijen is die vanochtend geen weet had van een persbijeen komst, vanavond, over de colle gevorming. CDA-fijsttrekker W. Bleijie zei vanochtend 'teleurgesteld' te zijn. Hij had nog hoop gelet op de verslechterde verstandhou ding tussen Groenlinks en de WD. „Maar dat we niet mee doen is geen verrassing. Al di rect na de bekendmaking van de stembusuitslag, en eigenlijk ook al daarvoor, hadden PvdA, Groenlinks en D66 aangegeven door te willen. De WD was daar minder uitgesproken in, maar heeft de andere drie partijen nooit tegengesproken." Prins Claus in ziekenhuis den haag - Prins Claus is gister middag ter observatie opgeno men in het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam, aldus een mededeling van de Rijksvoorlichtingsdienst. De prins voelde zich kort na het middaguur op Paleis Huis ten Bosch niet in orde en werd ver volgens op advies van de be handelende arts naar het AMC gebracht. De verwachting is dat prins Claus drie tot vier dagen in het ziekenhuis zal blijven. Raketten rond stadions WK SEoui - Zuid-Korea neemt dras tische veiligheidsmaatregelen voor het WK voetbal. Het Zuid- Koreaanse leger maakte giste ren bekend dat rondom de tien stadions luchtafweerraketten worden geplaatst. Gedurende de wedstrijden bewaken straal jagers het luchtruim boven de stadions. De in Frankrijk gepro duceerde Mistral-raketten moe ten het WK behoeden voor ter roristische aanslagen. door Roelf Reinders leiden - Het nieuwe kabinet moet een proef toestaan met de zelfmoordpil voor mensen die levensmoe zijn. Dat bepleitte voorzitter J. Kohnstamm van de Neder landse Vereniging voor Vrijwillige Eutha nasie (NVVE) gisteren op een symposium in Leiden. Verder moet hulp bij zelfdo ding niet langer strafbaar zijn. Onder bepaalde voorwaarden moeten niet-zieke mensen de 'pil van Drion' kunnen krijgen, vindt Kohnstamm. „Waardig sterven zonder voor een trein te stappen of je op te hangen, moet kun nen." Die mensen zouden aan een be paalde minimumleeftijd moeten vol doen. Kohnstamm denkt aan ongeveer zeventig tot tachtig jaar, een leeftijd met een 'verminderd toekomstperspectief. Verder moet er een verplichte wachttijd van 'eerder maanden dan weken' zijn. „Het is niet zo dat iemand 's ochtends dood wil, 's middags de pil krijgt en 's avonds ter ziele is", aldus Kohnstamm. „Zo mag het niet zijn." De NWE-voorzitter wil verder dat men sen die om de pil van Drion vragen the rapie krijgen aangeboden. „Door een vorm van counseling aan te bieden kun je nog zoeken naar oplossingen. Niet ie dereen die om de pil vraagt, wil ook echt dood. Maar mensen moeten het recht hebben om weloverwogen uit het leven te stappen." De ouderen moeten de zelf moordpil bij een commissie met onder anderen een arts, ethicus en maatschap pelijk werker kunnen krijgen, aldus Kohnstamm. De pil van Drion verwijst naar de voormalig raadsheer van de Ho ge Raad Huib Drion, die de mogelijkheid van een zelfmoordpil opperde. Kohnstamm pleit verder voor afschaffing van de strafbaarheid van hulp bij zelfdo ding. „Het is curieus dat in Nederland zelfmoord niet strafbaar is, maar hulp daarbij wel." Hij wil met onder anderen de Leidse hoogleraar medische ethiek H. Dupuis een lobby opzetten die politiek Den Haag moet bewegen hulp bij zelfdo ding uit het wetboek van strafrecht te ha len. (advertentie) door Mare Brink uithoorn - „Een onopvallende, keurige man", zo omschrijft een ex-collega de 59-jarige inwoner van Uithoorn die gisteren in Amsterdam urenlang meerdere mensen gijzelde. „Hij kwam hier twee jaar lang om steeds het zelfde kopietje te laten maken", zegt Hans van Thiel, eigenaar van een kopieerwinkel in een buitenwijk van Uithoorn. De gijzelnemer in Amsterdam, die zich zo druk maakte over breedbeeldtelevisie, kende hij redelijk goed. Het moest een klant van hem zijn. „Het zou wel heel sterk zijn als het een ander is", zegt Van Thiel vlak nadat de afloop van de gijzeling bekend is gemaakt. Volgens de politie was de man 'ernstig psychisch in de war'. „Daar is mij niks van opgeval len", zegt Van Thiel. „Nee, niet echt apart, maar het is natuur lijk wel vreemd dat hij steeds hetzelfde kopietje wilde heb ben", zegt Van Thiels vrouw. „Hij is hier zeker een keer of twintig geweest. Hij wilde steeds een kopietje op A3 formaat van een foto die hij waarschijnlijk zelf had gemaakt. Er stond een televisie op. Met de randen van die tv had hij iets raars gedaan. Die had hij afgeplakt met een centimeter. Hij wond zich er over op dat je bij breedbeelduit- zendingen boven en onder in beeld van die zwarte balken hebt. "Vind jij ook niet datje wordt belazerd', vroeg hij dan aan mij. Ik vond dat dus niet, want ik heb zelf een breedbeeld televisie thuis." Volgens Van Thiel vertelde de man dat de fotokopieën nodig waren voor brieven naar de Consumentenbond. „Verder zei hij er niet veel over. En ik ver diepte mij er ook niet in. Ik weet dat hij in zijn eentje woonde en buschauffeur was." Hij zat afge lopen vrijdag nog gewoon ach ter het stuur van een bus, zegt woordvoerder H. Opmeer van vervoersmaatschappij Connex- xion. Een buurtbewoner zegt enkele jaren met de gijzelnemer te heb ben gewerkt. „Het moet om een öude collega van mij gaan", zegt de man die inmiddels geen bus chauffeur meer is. „Hij was een beetje een einzelganger. Hij wond zich erg op over breed beeldtelevisie. Daar kon ik hem geen gelijk in geven want ik heb zelf ook zo'n toestel", zegt de man die niet met zijn naam in de krant wil. „Met einzelganger bedoel ik niet dat hij raar deed. Het was een onopvallende, stille man. En keurig ook. Hij was meer een archivaris van een fa culteit dan buschauffeur. Hij had aardig wat intellectuele ba gage. En zorgzaam was hij ook. Hij zorgde jarenlang voor de vis sen in het aquarium bij ons in de kantine. Hij vond het heel erg toen een ander dat van hem overnam." Hij kan zich niet voorstellen dat deze man met een geweer en explosieven urenl&ng mensen in gijzeling heeft gehouden. „Het was echt een gewone man. Een typische Kadett-rijder. Daar reed hij dus mee rond. Ik hoor de van een oud-collega is dat hij lid was van een schietvereni ging. Hij zou zelf ook regelmatig munitie hebben gemaakt." Pagina Binnenland i: Gijzelnemer pleegt zelfmoord Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18.25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: (1 vm controle naöerorgngl Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau automat»#» betamg s mji banfc-grorynmer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl TH"! J 1 H T.vi l'l I

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1