'Snel ruimte voor Noordwijkse zestienplussers 7 DUIN BOLLENSTREEK De onmetelijke arrogantie van de gemeente Katwijk Veel steun voor asielzoekers Boekje open ovtl huiselijk geweld Akkoord Sassenheim met Kerklaanbewoners Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR €22,00 Bloemen zoeken mensen dinsdag 12 MAART 2002 Jonge Venneper steelt snorfiets lisserbroek - Een 13-jarige Nieuw-Venneper moet zich bij bureau HALT melden voor een alternatieve straf wegens het stelen van een snorfiets. De po litie hield de jongen gisteren aan het eind van de middag aan op de IJweg. Hij kon niet goed uitleggen hoe hij aan de twee- wieler kwam en gaf bovendien een verkeerd adres op. In over leg met de ouders is de jongen aangemeld bij bureau HALT. Jeugdigen die voor het eerst in aanraking komen met justitie krijgen via het bureau een alter natieve straf en houden voor alsnog een schoon strafblad. Inbrekersbende stal voor tonnen noordwijkerhout/oegstgeest - Vier inbraken in huizen in Oegstgeest en een paar wonin gen in Noordwijkerhout zijn met de aanhouding van zes Joegoslaven door de politie Kennemerland opgelost. Het zestal bleek op grote schaal in braken in en rond Kennemer land te hebben gepleegd. Ze hadden het vooral voorzien op huizen en winkels. Daarbij maakten ze voor honderddui zenden euro's aan goederen buit. Bij huiszoekingen is voor een half miljoen euro aan merkkleding, gouden en zilve ren sieraden en gebruiksvoor werpen, Kristallen Swarovski beeldjes, schilderijen en audio- en videoapparatuur terugge vonden. Naast de zes inbrekers, waarvan er vier illegaal in Ne derland verbleven, zijn nog twee helers aangehouden. noordwuk - De zestienplussers van Noordwijk moeten voor de zomer een onderdak krijgen op het terrein van de brand weer aan de Duinwetering. Daar dringt A. Muller, coördina tor Jeugd en Jongerenwerk Noordwijk, op aan. Muller is ui terst teleurgesteld dat de eind februari beloofde ruimte waarschijnlijk pas in september of oktober wordt neergezet. Muller was eind februari aangenaam verrast toen ze hoor de dat de gemeente bij de brandweer een plek had gevon den voor noodlokalen waar de zestienplussers uit Noord wijk zich kunnen vermaken. Sinds de sluiting van Join heeft deze categorie jongeren al een jaar geen onderdak meer. Het was voor Muller vervolgens een forse domper toen ze later te horen kreeg dat ze er rekening mee moest houden dat de lokalen pas in september of oktober open zouden gaan. In een open brief aan de gemeente dringt ze aan op spoed. Ze wijst erop dat de Noordwijkse jongeren zich het afgelo pen jaar 'voorbeeldig' hebben gedragen. „Ze hebben zich zelf zo goed en kwaad als het ging vermaakt terwijl ze niets hadden. Ik zeg niet dat er iets gaat gebeuren, maar de zo mer staat wel voor de deur en dan willen jongeren het ou derlijk huis uit. Naar èen plek om met elkaar te kletsen, te internetten of gewoon lekker te hangen. En dat vinden veel andere mensen lastig. Escalatie ligt dan op de loer. Zorg er nou gewoon vóór de zomer voor dat die kinderen ergens terecht kunnen.'' Muller beticht in haar brief wethouder Van Bockhove van het doen van mededelingen die niet op waarheid berusten, maar geeft ook toe dat hij nooit een exacte datum heeft ge noemd voor de oplevering van de noodlokalen. „Maar ons werd voorgespiegeld dat er een plek was gevonden en dat het allemaal snel kon gebeuren. Als ik dat hoor denk ik, en fll met mij veel jongeren, aan april of mei. Ik heb zelfs iq E j dels een nieuwe jongerenwerkster aangetrokken." Wethouder Van Bockhove is niet gelukkig met de aam gen. „Ik snap de teleurstelling maar ik heb nooit de noodlokalen er in april of mei staan. Dat kan ik ooi beloven want de gemeente moet gewoon de hele pro: ,e' re doorlopen. Er is al overleg geweest met het North] lege en de voetbalvereniging Noordwijk, maar ook dj -i wonenden moeten de kans krijgen hun mening te g |e Dat moet je serieus nemen. We hebben het niet o\v ri circustent die over een paar dagen weer weg is." Steunpunt Medelanders verzamelt 1300 handtekeningen katwijk - De stichting Steun punt Medelanders heeft de afge lopen drie maanden ruim 1300 handtekeningen verzameld voor een petitie om asielzoekers die al vier jaar in Nederland zijn, een verblijfsvergunning te verle nen. Tot die groep behoren ook 65 asielzoekers uit Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg, die nog steeds in procedures ver wikkeld zijn. De stichting Steunpunt Mede landers (SSM) vindt het inhu maan om asielzoekers die al zo lang op duidelijkheid wachten, alsnog terug te sturen. De vluch telingen verkeren soms al jaren in onzekerheid door de trage behandeling van asielaanvragen door de Immigratie en Naturali satie Dienst (IND) en de recht banken. Vluchtelingenwerk Nederland, waarbij de stichting is aangeslo ten, wil dat het ministerie van justitie verblijfsvergunningen verleent aan asielzoekers die al voor 1 april 1998 in Nederland aankwamen. De stichting die asielzoekers begeleidt en onder steunt in Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg hoopt dat de ge meentebesturen de eenmalige actie steunen voor een 'generaal pardon' voor de Much telingen. De gemeenten hebben nog niet gereageerd op de oproep van de SSM. Voorzitter A. van Rhijn be grijpt de lastige positie waarin de gemeenten verkeren. Volgens de nieuwe vreemdelingenwet heeft een uitgeprocedeerde asielzoeker die Nederland niet binnen 28 dagen verlaat, geen recht meer op woonruimte, ver zekering en medische zorg. „De gemeenten moeten het rijksbe leid uitvoeren-. Maar als ze de voorzieningen stopzetten, wor den ze opgezadeld met het pro bleem van rondzwervende vluchtelingen in hun dorpen. Want de wet voorziet niet in de oplossing om de teruggestuurde asielzoekers daadwerkelijk op het vliegtuig te zetten." Van Rhijn vindt de reactie van de drie gemeenten van het grootste belang. „Wij willen we ten of zij het generaal pardon ondesteunen. Er zijn gemeen ten, zoals Leiden, die zich ver zetten tegen het beleid van de overheid. Die zeggen: we zetten deze mensen niet op straat." Voorlopig is de maatschappelij ke steun voor het generaal par don groot in de KRV-gemeen- ten. Van Rhijn had niet durven hopen op zoveel steunbetuigin gen in korte tijd. Sinds decem ber verzamelden zij handteke ningen bij kerken, scholen en maatschappelijke instellingen. „Dat er ook vanuit de kerken zo veel reacties zijn gekomen, geeft me een warm gevoel." Meer dan 1300 krabbels gaan binnenkort met de petitie richting staatsse cretaris Kalsbeek in Den Haag. sassenheim - De realisatie van de Sassenheimse centrumplan nen is weer een stukje dichterbij gekomen. De gemeente heeft met drie betrokkenen, de fami lies Langelaan en Van Rijn aan de Kerklaan en het bouwbedrijf AG.J.C. van Breda aan de Bij weglaan overeenstemming be reikt over de aankoop van hun woningen en bedrijf. Met de be langrijkste grondbezitter in het gebied, projectontwikkelaar Ste ketee, is nog altijd geen over eenstemming. Vanavond moet de raad 133.000 euro beschik baar stellen voor een onteige ningsprocedure die waarschijn lijk tot aan het eind moet wor den uitgevochten. De twee families die aan de Kerklaan wonen, hebben lang dwarsgelegen. Ze vonden dat de gemeente te weinig geld bood voor hun panden. Over de nu uiteindelijk overeengekomen prijs wil woordvoerder Van Leeuwen alleen kwijt dat die 'heel mooi' is. Bedragen wil hij uit privacyoverwegingen niet noemen. Beide families hebben een van de nieuwe woningen gekocht die momenteel om de hoek worden gebouwd aan de Bijweglaan. Die zijn begin vol gend jaar klaar. Ook met het aan de Bijweglaan gevestigde bouw bedrijf van A.G.J.C. van Breda is de gemeente rond. Dat verhuist naar de Industriekade. Wanneer dat precies gaat gebeuren, is nog onduidelijk. Het tweede bouwbedrijf in het gebied Kerklaan-Hoofdstraat- Bijweglaan, M.J. van Breda, is niet van plan om te verhuizen. De gesprekken daarmee zijn al een tijd geleden op niets uitge lopen. Momenteel zijn er geen gesprekken. Woordvoerder Van Leeuwen van de gemeente be nadrukt dat het bedrijf bij een eventueel vertrek woningen kan bouwen op de grond van zijn bedrijf. De grootste grondbezitter in het gebied is de Oegstgeestse pro jectontwikkelaar Steketee en diens beheermaatschappij Stee vast. Steketee is onder meer ei genaar van de aardewerkfabriek Van Velzen en andere stukken grond die volgens de gemeenten 'cruciaal' zijn voor de ontwikke ling van de geplande woningen en winkels. De verhoudingen tussen de twee partijen zijn ijzig. Op zijn grond ontwikkelde Ste ketee samen met Mabon begin jaren negentig een plan dat voorzag in huizen op de plaats van de fabriek. De gemeente voelde er aanvankelijk wel voor, maar ging een aantal jaren later in zee met projectontwikkelaar Matser. De plannen verander den mee: in plaats van huizen moeten er nu vooral parkeer plaatsen komen op de plaats van de aardewerkfabriek. De grond is nu dus veel minder geld waard. De gemeente biedt een miljoen euro, Steketee wil 2,7 miljoen euro hebben. Vorig jaar verwierp de Raad van State al het beroep van Steketee tegen het bestemmingsplan voor het betrokken gebied. De gemeente gaat nu formeel de onteigeningsprocedure inzetten. Die moet snel verlopen, want begin volgend jaar moet het bouwrijp maken van de gron den voor de woningen en de nieuwe Albert Heijn beginnen. katwijk - Onder de goedkeurende blik van de Katwijkse burgemees ter Wienen is een aannemer begonnen met de verbouwing van de ambtswoning. Vanuit zijn werkkamer in het gemeentehuis is de bur gervader getuige van de sloop van de garage bij het huis aan de Nieu we Duinweg. Op die plek komt een nieuwe aanbouw voor een werk kamer en een bijkeuken. Wienen verwacht dat zijn gezin in mei kan verhuizen uit de tijdelijke huurwoning aan de Valkenburgseweg. Daar bivakkeert de burgemeester met zijn vrouw en vier kinderen sinds be gin dit jaar. Het voelt er een beetje als in een vakantiehuisje, met de helft van het huisraad nog opgeslagen. Maar ondanks dat ongen hij blij dat hij inmiddels in Katwijk woont, na drie maanden pend m tussen zijn nieuwe werkplek en de oude in Ridderkerk. „In die p< je heb ik geen avond thuis gegeten", zegt Wienen, die het tegenwi nog maar af en toe te laat maakt om aan tafel de nieuwe school turen van zijn kinderen aan te horen. Over twee maanden is ook snelle hap op het gemeentehuis verleden tijd. Dan is de burgemi na slechts twintig stappen bij zijn warme prak verwijderd. Foto: Dick Hogewoning lisse - Het Bloemencorso van de Bollenstreek zoekt liefheb bers vanaf 16 jaar, die als figu rant hun steentje aan het corso van 20 april willen bijdragen. Zowel meisjes als jongens ko men hiervoor in aanmerking. Het figurantenschap is volgens de organisatie van het corso meer dan zitten op een praal wagen en zwaaien naar de toe schouwers. De vorig jaar inge zette lijn om meer dynamiek in het córso te brengen wordt dit jaar doorgetrokken en figuran ten moeten een actievere bij drage leveren aan de 3,5 kilo meter lange stoet. In 2001, toen het corso als thema 'Dan sen rond de Wereld' had-, was die nieuwe trend al zichtbaar. Hoe dat dit jaar, met het the ma 'Kunst en Natuur', vorm krijgt is nog niet bekend. Ieder een die geïnteresseerd is, kan zich melden bij S. Goemans, 0252 - 521 773. Voor nadere in formaties over het corso: www.flowerbulb. nl/bloemen- corso. Beter een goede buurman dan een verre vriend. Eloy Pompe kent zijn buurman in de E A Borgerstraat alleen van 'hallo en dag', dagelijkse koffie- beurten zijn er niet bij, net zo min als het verplicht leuten over het weer. Toch is Pompe begaan met het lot van de fami lie Van Weeghel in zijn straat. De buurman ligt in de clinch met de gemeente. Hij kocht twee aanpalende huizen naast zijn eigen stulpje op en knapte ze op, maar deed naar de zin van de welstandscommissie niet volgens de regels. Pompe vond dat aanleiding om een ge dicht te schrijven, dat in de Kat- wijksche Post werd geplaatst. Heel smaakvol, wat streepjes en tierlantijntjes. Hij had er zo zijn best op ge daan. Wij dachten: wat mooi en wat fijntjes. Maar schijnbaar was er wat misgegaan. Zo werd er plotsklaps aan het Onder redactie van Rob Onderwater tel 071 5356457 huis weer gebroken. De streepjes moesten worden weggedaan. Ambtelijke goedkeuring had er aan ontbroken. En zo zijn de ambtelijke streep jes weggegaan. Eloy Pompe is vertrouwder met het papier dan met het gespro ken woord. De pen vindt hij een beter wapen, dat is minder kwetsend. Reageren op deze manier vindt hij beter dan ordi naire scheldpartijen. Hij heeft al vele reacties gehad op de publi catie. Vandaar het feit dat er nog een gedicht komt van zijn hand, zó ergert Pompe zich aan het gedrag van de gemeente Katwijk. Vooropgesteld: zijn buurman is in principe fout. De welstands commissie had aanmerkingen op de oorspronkelijke tekening. De architect wijzigde de plan nen, maar Van Weeghel zette zijn oude plan door. Pompe schaart zich niettemin achter zijn buurman. „Want ik erger mij dat hij wordt beknot in zijn vrijheid." Het draait allemaal om de kleur van een steentje en een ver keerd tegeltje. Pompe loopt naar de overkant om de 'over tredingen' aan te wijzen. „Het gaat om de versiering in de zij kant van de muur en een baan met tegels." Dan verzucht hij: „Dat mensen zich daar druk over kunnen maken. We heb ben het ook nog eens over de zijkant en achterkant van het huis." Ooit heeft hij zelf wat aan de hand gehad met de gemeente. Hij was nauw betrokken bij de bouw van zijn eigen huis aan de EA Borgerstraat en had nare ervaringen. „Ik heb moeten Katwijker Eloy Pompe wijst de gewraakte tegeltjes van zijn buurman aan. Foto: Henk Bouwman knokken voor dat huis. Dan merk je dat zo'n gemeente zich heel anders opstelt dan bijvoor beeld tegenover een projectont wikkelaar. Planologische zaken werden niet uitgevoerd, het ge bruik van de grond was anders dan gedacht. En als je de ge meente ermee confronteert, zeggen ze dat ze een fout heb ben gemaakt, maar dat ze daar verder dan geen rekening mee kunnen houden." Pompe mist de bewegingsvrijheid als burger en het 'sociale gevoel' bij amb tenaren. „Wat mij opvalt is dat er bij zo'n gemeente geen be leid is. Als er mensen op het ge meentehuis vertrekken, ver dwijnen ook de ideeën. Voor de goede orde: ze zijn niet on vriendelijk, maar wel arrogant. Zoals ze mijn buurman hebben behandeld is daar weer eens een voorbeeld van." Maar het Genade voor Recht, dat zijn ze vergeten En zij zijn de mensen, waar we op stemmen Het bloed van de samenleving, de Burgerzin Moet soms stromen door verou derde vaten. Wanneer worden ze wakker, zien ze het in? Dat ze ons wat meer Vrijheid moeten laten! Huizenbezitter Van Weeghel zelf vindt het allemaal wel aar dig dat zijn buurman voor hem in de bres springt, maar wil lie ver niet in de publiciteit. Hij heeft al genoeg narigheid mee gemaakt. Rob Onderwater door Marijke den Hollander noordwijk - „Huiselijk geweld komt heel veel voor. En niet al leen in probleemgezinnen. Eén op de vijf vrouwen krijgt ooit te maken met geweld in haar rela tie. Maar iedereen kan het slachtoffer worden van huiselijk geweld. Uit onderzoek is geble ken dat in Nederland 43 procent ooit slachtoffer is geweest. Dat is een hoog cijfer. Het bewijst wel dat huiselijk geweld serieus ge nomen moet worden." Aan het woord is Marie-José Fles, voorzitter ad-interim van de Emancipatieraad. De aanlei ding van het gesprek: het net uitgebrachte boekje met de titel 'Au'. Het is een uitgave van de Provinciale Vrouwenraad Zuid- Holland en wordt door de pro vincie Zuid-Holland gefinan cierd. De Emancipatieraad en de gemeente Noordwijk werken van harte samen om dit nieuwe naslagwerkje over huiselijk ge weld in relaties onder de aan dacht te brengen van een breed publiek. Het is belangrijk dat huiselijk geweld uit de taboesfeer komt, vindt Fles. Ze beseft dat er moed voor nodig is om uit de spiraal van geweld te stappen en aan gifte te doen. Het boekje kan een steuntjé in de rug zijn om toch die stap te zetten. „Als slachtoffer kom je er niet gauw mee naar buiten, dat je geslagen wordt thuis, of misbruikt. Je schaamt je, je wilt je familie niet verraden. Het is heel moeilijk om naar de politie te stappen om je eigen vader, broer of oom als dader aan te geven. Maar ge beurt dat niet, dan kan het ge weld jarenlang doorgaan. En hoe langer het geweld duurt, hoe gewoner de dader het gaat vinden. Het slachtoffer ook trouwens. Slachtoffers worden vaak weer daders. Ze weten niet beter. Ze denken dat het zo hoort. Daarom is het belangrijk dat dit soort dingen aan het Echt komt. Zodat de dader behan deld kan worden en het slacht offer de juiste hulp krijgt." Buren, familieleden, vrienden, bekenden kunnen er tevens een rol in spelen om het geweld te stoppen, meent Marie-José Fles. Door bijvoorbeeld contact op te nemen met een vertrouwens arts, een vertrouwenspersoon van de kerk of de eigen huisarts, o mm ae T iij b< zodra het vermoeden b dat zich in de naaste on zoiets afspeelt. „En hoe hoe beter." Als het over geweld gaat huiselijke kring, gaat heter i meer dan fysiek geweld, wat de persoonlijke inn aantast valt eronder: se ïii misbruik, emotioneel gi dl geestelijk geweld. Opleidt komst of leeftijd spelen n lijks een rol. Deze vormei kl geweld komen op alle ni ft voor, zowel in Nederland wi allochtone gezinnen. Ma t sé: „Daarom is de tekst ze boekje niet alleen in het f 09 lands, maar ook vertaald Arabisch en Turks." Hetl bruik in het boekje is heldi omschrijft wat onder hi n. geweld wordt verstaan ei belangrijk het is dat de slat fers met deze problemen buiten komen. Bovendiei vat het een opsomming v lerlei hulpverleningsinsti 0 met adressen en telefoon mers in heel Zuid-Holland De aanleiding voor het op van 'Au' is het grote 'Voorkomen en Bestrijdei Huiselijk Geweld' waar h nisterie van justitie in o 2000 mee begon. Dat p heeft tot doel versnipperii de hulpverlening op dit te voorkomen, meer aan kundigheidsbevordering doen, daders strenger te st en vooral te behandelei herhaling te voorkomen, flictbeheersing maakt de van de behandeling en hl heersen van de eigen ag Daders wordt geleerd af niet op anderen uit te maar op andere manieref j. reageren, bijvoorbeeld sport. Samen met de gemeentel de Emancipatieraad de ve ding van het boekje in f wijk op gang. Door midd het toezenden van enkele exemplaren en een begel de brief worden instanties politie, hulpverleners, 1 1(j( vluchtelingenwerk en all ne organisaties gewezen bestaan van 'Au'. Het bo gratis te bestellen bij de I ciale Vrouwen Raad Zui land, Phoenixstraat 66,21 Delft, telefoon 015-21 a; Meer informatie over hi geweld op internet: http: w.huiselijkgeweld.nl Ie: Q de er

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18