~r*>. LEIDSE REGIO WD wil zelfstandig Warmond redden Renovatieplan Bloemenbuurt krijgt vorm Politiek in Warmond wil raadsbreed college Oegstgeestse politiek wil niet weer vier jaar zonder oppositie iel akkoord oorschoten RANDVERSCHIJNSELEN Flats verbouwd voor ouderen Sportcafé in Voorschoten Hi M am dinsdag 12 maart 2002 aat de lucht in jkschoten - Een Wassenaar- heeft zondagmiddag een jielijk avontuur beleefd op strand tussen Wassenaar en wijk. Hij was aan het vliege- toen hij plotseling werd ver boor een rukwind. De man d met vlieger en al opgetild. Jers verderop kwam hij op paal terecht. Door die klap (hij zijn bovenarm. Vrijwil- [svan de Reddingsbrigade isenaar haalden hem op een terreinauto. De man d per qmbulance naar het ;enhuis vervoerd. rste paal in Wijckersloot stceest - De eerste paal van lieuwbouw van verpleeg- sVan Wijckerslooth is gis- middag geslagen. Als de uwe vleugel in gebruik is ge- men, wordt het bestaande iouw gerenoveerd. Samen verzorgingstehuis Rusten- ch, wordt het middengebied er handen genomen. Het tnvan de eerste paal staat symbool voor een nieuwe rs. Van Wijckerslooth wil bouwen aan nieuwe sa- iwerkingsvormen. zei direc- B. van Kampen. «schoten - WD, CDA en leveren ook de komende jaar in Voorschoten de wet- ders. De partijen hadden ravond niet meer dan drie rtier nodig om Groenlinks )66 duidelijk te maken dat net elkaar verdergaan. Peter choor (WD), Aad Draijer A) en Wim Carabain (PvdA) m het programma en de j van de portefeuilles in ladsvergadering van 25 april ndmaken. Waarschijnlijk ook in dit opzicht alles bij oude. jnLinks en D66 probeerden wel WD en CDA uit elkaar trekken. Lijsttrekker Steef iar van GroenLinks stelde een combinatie te vormen zijn partij met CDA en l „De WD heeft verloren, CDA gewonnen en wij zijn even groot geworden is vdA Dat zou een betere af- ;eling van de uitslag zijn ge- ook al had dat college len rekenen op een mini- meerderheid: tien van de ntien zetels." rekker Freddy Blommers D66 kwam met twee opties: /PvdA/GroenLinks/D66 en /PvdA/D66. Beide combi hebben twaalf zetels. De je collegepartijen gaven de keur aan een ruimere meer ad. WD, CDA en PvdA en samen vijftien zetels. 'Wij voelen ons een beetje het Gallische dorpje van Asterix en Obelix door Pieter van Langevelde warmond - Zonder de WD in het college raakt Warmond on vermijdelijk zijn zelfstandigheid kwijt. Daarvan is de liberaal Ard van der Steur overtuigd. Hij doet daarom een dringend beroep op de andere partijen om de WD in een nog te vormen coalitie op te nemen. Van een manoeuvre om de oppositiebanken te vermijden is geen sprake. „Normaal zouden we de oppositie ingaan en bij de volgende verkiezingen verder zien. Dat zeggen we nu niet, want met een coalitie van CDA en Warmond Anders zijn er over vier jaar waarschijnlijk geen ver kiezingen meer." Waarom bent u er zo vast van overtuigd dat u en de WD een beslissende rol kunnen spelen in de pogingen om Warmond zelf standig te houden? Als de provincie komt met een herindelingsplan dan is het een kwestie van het beheersen van een juridisch proces en het op stellen van een strategie. Op dat gebied heb ik expertise. Boven dien staan wij er als bestuurders en raadsleden van de WD niet alleen voor. Het juridisch ver nuft dat in Warmond rondloopt is enorm. Dat gaat om oud- rechters en hoogleraren, die ons hebben toegezegd dat ze willen helpen in de strijd voor zelfstan digheid. Daarnaast, uiteindelijk moeten Eerste en Tweede Ka mer over de herindeling beslui ten. Als Warmondse afdeling hebben we in het verleden de herindelingsparagraaf uit het verkiezingsprogramma van de WD laten halen. We hebben het platform Warmond Zelfstandig opgericht en zijn al maanden in gesprek met Kamerleden om er voor te zorgen dat Warmond zelfstandig kan blijven. CDA en samenwerkingspartij Progressief Warmond kunnen toch ook bij hun landelijke par tijgenoten lobbyen voor een zelf standig Warmond? Wij hebben daar ook binnen het platform Warmond Zelfstandig om gevraagd, maar ik heb tot op heden niet gemerkt dat ze dat hebben gèdaan. Vooral van het CDA valt mij dat tegen, omdat dat de partij is die ook bij de provincie de kar trekt (de WD is binnen provinciale staten oppo sitiepartij - red.). Ik kan moeilijk verklaren waarom het CDA ogenschijnlijk geen vuist maakt in die richting. Maar waarom denkt u dat juist de WD een doorslaggevende rol kan spelen? De VVD is de enige partij die hier echt serieus mee bezig is. Als wij net als de andere partijen rustig het standpunt van de pro vincie hadden afgewacht was het al lang over geweest met de zelfstandigheid. Van alle partij en hebben wij de meest directe lijn naar de Tweede Kamer en de provincie. Toen de provincie de opties voor de bestuurlijke toekomst van Warmond op een rijtje zette, zat zelfstandigheid daar niet bij. Dat heeft de WD er toen dus in laten zetten. Daar zie je het effect van wat we heb ben gedaan, want dat hebben wij als WD Warmond ze ver teld. Onze partijgenoten in pro vinciale staten begrijpen waar om wij zelfstandig willen blij ven, want ze zien zelf ook dat herindeling een heilloze weg is. Er zijn simpelweg geen argu menten voor het opheffen van de zelfstandigheid van War mond. De PvdA denkt daar heel anders over. Die partij is de gro te kampioen samenvoegen. Het CDA twijfelt, maar je moet niet vergeten dat het succes van Pim Fortuyn voor een groot deel te danken is aan de herindelingen. Mensen balen ervan dat er niet naar ze geluisterd wordt. Het is afschuwelijk om te zeggen, maar ik denk dat Fortuyn voor de zelf standigheid van Warmond een belangrijke factor kan worden. Ook gedeputeerde Dekker (be stuurszaken) worstelt nog met de herindelingsplannen. Soms lijkt het alsof commissaris van de koningin Franssen naast de PvdA de enige is die echt gelooft in het samenvoegen van ge meenten. En Franssen is nog wel een par tijgenoot van u. Ja, als VVD Warmond hebben wij hem ook al schriftelijk op zijn standpunt aangesproken. Hij heeft daar niet op gerea geerd. Ook het hoofdbestuur van de WD hebben we een brief geschreven met de mede deling, dat we het betreuren dat we zo weinig steun vonden bij deze WD-functionaris. We heb ben begrepen dat over die brief inmiddels een hartig woordje is gesproken. Overigens heb ik ook op het landelijk congres van de VVD over dezelfde brief een toe lichting gegeven. Ik heb toen ge zegd dat we ons een beetje voe len als het Gallische dorpje van Asterix en Obelix. Vanuit de zaal werd toen gelijk geroepen: „O, is een tijd van komen en gaan, zo vlak na de verkiezingen, fethouders wisselen van plaats en een enkel raadslid ziet bij nader inzien toch maar liever af van deelname aan de politiek. i groot wethouder dreigt voor Lei- rdorp verloren te gaan. Pauline Kol- l moet hoogstwaarschijnlijk afval- omdat haar WD door PvdA, CDA iGroenLinks aan de kant is gezet. Ze inu eventueel alleen nog doorrege- ials ze snel overstapt naar een van partijen, die haar ongetwijfeld met ;n armen zouden ontvangen. Maar liberaal is ze nou ook weer niet. daarmee wordt Leiderdorp een illu- veel visie, enthousiasme en vooral nodige daadkracht armer. In elk ge in haar eigen optiek. In de huis-aan- is verspreide verkiezingskrant van oude college noemde Kolman als ",van haar grote successen' de tot- ;oming van sporthal De Bloe- „Daar ben ik apetrots op." Ze jereerde daarmee dat zij veel meer tot stand heeft bracht, maar zoals goed politicus betaamt pronkte ze uitvoerig met haar eigen veren. Dat misschien te moeilijk was om nog te vermelden, doet er nu even niet dl zijn er in deze voor Leiderdorp ikere dagen enkele lichtpuntjes. Of, met Johan Cruijff te spreken: 'Elk 'eel hep z'n voordeel'. Kolman krijgt jaar tijd om in alle rust goede nota's jhrijven over ouderen, onderwijs en mcipatie zonder afhankelijk te zijn ambtenaren. En schoolkinderen jen er een voorbeeldige voorlees- ?der bij. In de verkiezingskrant staat mmers niet voor niets afgebeeld met Aschare kinderen, al dan niet voorle ef uit eigen werk? ttschijnlijk was dat iets in de trant i: „Ik probeer onze inwoners bewust •naken van de bedreigingen die op de 29' r liggen en vraag hen mee te denken n i Leiderdorp een toekomst te geven, dat we met z'n allen prettig kunnen wonen in dit dorp." jenstanders zullen ongetwijfeld roe- dat het een zegen is dat Kolman nu t langer zelf een bedreiging vormt )r Leiderdorp, maar dat is alleen kinnesinne. Grootheden als Kol- m worden pas veel later op hun juis- "fcarde geschat. Pauline Kolman volgde met wethouder Arie Roest de uitslagen in het Leiderdorpse gemeentehuis. Ze zal de CDA'er echter niet volgen bij de vorming van het nieuwe college. Foto: Hielco Kuipers Voorkeur Dat Bram Peper door de PvdA was ge vraagd als lijstduwer voor de Wasse- naarse partij, vond geen genade in de ogen van de WD. Peper trok zich, na veel kritische geluiden binnen zijn par tij, terug. Nu is het Ties Kruize die als lijstduwer voor de WD voor de nodige commotie zorgt. Logisch dus dat PvdA'er Hans Hupkes degene was die meteen na de verkie zingsuitslag sprak over mogelijk 'kie zersbedrog'. Dat was zijn onmiddellijke reactie op de ernstige twijfel die Kruize had over het bezettten van een raadsze- tel. De 49-jarige oud-hockeyinternatio- nal werd woensdag met 252 voorkeurs stemmen gekozen door de WD-aan- hang in zijn woonplaats, maar zag gis teren af van een plaats in de raad. Voor keurstemmen genoeg, maar Kruize geeft de voorkeur aan zijn voorzitter schap bij hockeyclub Klein-Zwitserland. Toch een beetje dom van de WD, en van Ties Kruize zelf. De liberalen wisten ruim voor de verkiezingen al dat de voormalige strafcornerspecialist geen trek had in politiek, maar zetten hem desondanks op de lijst. „Hij wil liever niet in de raad, al kan het natuurlijk ge beuren dat een lijstduwer zoveel voor keursstemmen krijgt dat hij er wel in te rechtkomt", zei partijvoorzitter Jan An- thonie Bruijn vorig jaar november. Met andere woorden: Kruize mocht zijn ver kiesbaarheid niet achteraf ter discussie stellen. De lijstduwer zei na afloop van het stemmen tellen enigszins beduusd, dat dit 'nooit zijn bedoeling was geweest'. De Wassenaarder heeft geen tijd voor vergaderingen in raadhuis De Paauw, hij overlegt zich al suf bij Klein Zwitser land. „Ze zeiden dat ik echt niks hoefde te doen." Achteraf gezien kunnen we stellen dat de Wassenaarse PvdA het toch beter heeft aangepakt, zonder bekende lijst duwer. Bram Peper zag de bui op tijd hangen. „Iedereen weet dat een lijstdu wer alleen maar wil duwen, maar dat is blijkbaar niet goed over te brengen." Dat de PvdA als een van de kleinste Wassenaarse partijen een lijstduwer wilde hebben, valt nog te begrijpen. Maar dat de WD als veruit de grootste fractie de hulp van een 'bekende Ne derlander' inschakelde was zeker niet nodig: de liberale fractie kreeg woens dag 52 procent van alle Wassenaarse stemmen en is daardoor relatief de grootste WD-fractie in Nederland. Jan Preenen Erna Straatsma dan ben jij zeker Obelix." Het lijkt soms alsof iedereen om ons heen heeft besloten dat War mond er maar aan moet. Stel dat uw wens niet wordt ver vuld en er een college aantreedt met wethouders van het CDA en Warmond Anders. Wat gebeurt er dan volgens u? Dan denk ik dat de kans op be houd van zelfstandigheid verke ken is, omdat de betreffende wethouders het ten eerste te druk zullen hebben met de da gelijkse gang van zaken. Ten tweede heb ik niet de indruk dat CDA en Warmond Anders van plan zijn serieus iets tegen her indeling te ondernemen. In de programma's van beide partijen is dat geen serieuze optie. Men realiseert zich namelijk niet dat Warmond bij een fusie geen barst meer te vertellen heeft, omdat we maar vijfduizend in woners hebben. Alle door u genoemde kwalitei ten van u en uw partij kunt u toch ook voor Warmond in de strijd gooien als raadslid en op positiepartij. U hoeft daarvoor toch geen wethouder te zijn? Het is heel simpel. Je moet aan het roer staan, anders wordt het niks. Met twee WD'ers in de raad kunnen we een zeer krach- Ard van der Steur: „De WD is de eni ge partij die serieus met behoud van zelfstandig heid bezig is." Foto: Henk Bouwman tige oppositie voeren, maar wil je serieus genomen worden door de provincie, dan moet je wethouder zijn. Als wethouder, belast met zelfstandigheidsza ken, ben je de officiële vertegen woordiger van de gemeente. Als gewoon raadslid ben je de roe pende in-de woestijn en daar wordt toch niet naar geluisterd. Ze zullen ook wel gek zijn. De Tweede Kamer heeft al genoeg te doen. Stel je voor dat ze elk individueel WD-raadslid moe ten aanhoren. Is dit niet gewoon een manoeu vre om in het college terecht te komen? Nee, het wethouderschap is voor de WD echt niet heilig. Wanneer we samen met PW in de oppositie terechtkomen, dan heb je een formidabele opposi tie met grote deskundigheid en betrokkenheid. Dan krijgt het college het heel moeilijk. Nor maal zou ik zeggen: we wachten wel vier jaar, laat CDA en War mond Anders het maar bewij zen, dan zien we wel bij de vol gende verkiezingen hoe de kie zers daarover oordelen. Dat zeg gen we nu niet, omdat we we zen dat er met een college van CDA en Warmond Anders over vier jaar in Warmond helemaal geen verkiezingen meer zijn. voorschoten - Voorhouter J. Luigies heeft een vergunning ge kregen om aan het Johannes Vermeerplantsoen in de Voor- schotense Vlietwijk een sportca fé te openen. Eerder stond daar- café To Be. Omwonenden die het met deze verandering niet eens zijn, kunnen bezwaar ma ken bij de gemeente. oegstgeest - Vier van de zes flats aan de Gladiolenlaan en de Nar- cissenlaan in Oegstgeest worden geschikt gemaakt voor ouderen. Eén flat gaat tegen de vlakte om plaats te maken voor nieuw bouw. Langs de Rozenlaan wil woningstichting Buitenlust twee blokken koopwoningen bouwen om de renovatie van de verpau perde flats te bekostigen. Het werk kan volgend jaar beginnen en duurt naar verwachting drie jaar. De operatie levert een klein ver lies van goedkope woningen op. Van de 144 flatwoningen gaat er één blok van 20 huizen tegen de vlakte. „Elders komt er weer een blok van tien nieuwe sociale woningen bij, dus houd je 130 woningen in de sociale sector over", zegt directeur J. Banga van Buitenlust. Door de bouw van twee blokken duurdere koopwoningen stijgt het totale aantal huizen in de buurt. „Per saldo komen er 30 nieuwe hui zen bij." Buitenlust wil in de Bloemen buurt 80 nieuwe woningen voor ouderen bouwen om aan de grote vraag van oudere huurders te voldoen. Banga presenteerde de plannen gisteravond tijdens een bewonersbijeenkomst in het Gemeentecentrum. „Het merendeel van de huidige flats wordt geschikt gemaakt voor ouderen, maar dat wil niet zeg gen dat er ook alleen ouderen gaan wonen." Ook jongeren maken straks kans op een plek in de gerenoveerde, 'leeftijdsbe- stendige' flats. Ingrijpend gevolg van de reno vatie is de noodzakelijke, tijdelij ke verhuizing van alle huurders. Mogelijk moet een deel van de bewoners tijdelijk uitwijken naar een huis in een andere gemeen te. De mededelingen over de tij delijke verhuizing zorgden voor veel bezorgdheid bij de aanwe zigen. Banga: „We zullen ons best doen om ze allemaal in Oegstgeest te houden, maar het wordt een spannende operatie." Volgens de directeur hoeven alle 144 gezinnen niet in één keer weg. „En er zullen ook mensen zijn die niet meer willen terug keren naar de buurt en gelijk op zoek gaan naar een huis in een andere buurt of gemeente." Buitenlust houdt binnenkort een enquête onder de betrokke nen om hun woonwensen in kaart te brengen. De gemeente onderschrijft de noodzaak van renovatie van de Bloemenbuurt, maar heeft nog geen toestemming gegeven voor de bouwplannen. G. Lentz. voorzitter van de huur dersvereniging van Buitenlust, reageerde gisteravond positief op plannen: „Ik ben blij dat de eerste plannen nu op tafel lig gen en dat we er volop over kunnen meepraten. We gaan als huurders misschien een moeilij ke tijd tegemoet, maar samen krijgen we alles prima voor el kaar." De gisteravond gepresenteerde plannen zijn gemaakt op grond van enkele onderzoeksrappor ten, waaruit blijkt dat de popu lariteit van de flats aan de Gla diolenlaan en de Narcissenlaan sterk afneemt. Bovendien vol doen de complexen en de wijk zelf niet meer aan de eisen van deze tijd. warmond - De vier Warmondse politieke partijen streven naar een raadsbrede coalitie. Dat bleek gisteravond tijdens een bijeenkomst van de vier nieuwe fractievoorzitters. Vrijdag begin nen zij in een openbare verga dering met de collegeonderhan delingen. Allereerst willen de fractievoor zitters inventariseren wat de overeenkomsten en verschillen zijn tussen de partijen. Al deze punten worden vrijdag bespro ken. Op grond daarvan maakt het CDA, de partij die als groot ste uit de bus kwam en daarom het voortouw heeft in de onder handelingen, een analyse die de partijen vervolgens op woens dag 20 maart publiekelijk be spreken. Op grond van deze bij eenkomst maakt de CDA-fractie bekend met welke partij of par tijen zij in zee wil. Het CDA be haalde vorige week bij de raads verkiezingen, net als Warmond Anders en Progressief War mond, drie zetels. De WD bleef op twee zetels steken en is daar door de enige partij die niet met één andere partij een meerder heid kan vormen. Het streven van de fractievoor zitters is om in de raadsvergade ring van 28 maart nieuwe wet houders te benoemen. De colle geonderhandelingen op vrijdag en woensdag worden gehouden in het gemeentehuis en begin nen om 20.00 uur. Arno van Kempen, echtgenoot van CDA- fractievoorzitter Lidia van Kem pen, zit de vergaderingen voor. door Nancy Ubert oegstgeest - „De collegeonder handelingen in Oegstgeest kun nen heel lang gaan duren", vreest fractievoorzitter G. Eegd- eman van Leefbaar Oegstgeest, de grootste partij. Eegdeman wil eerst een coalitie vormen om daarna gezamenlijk het college programma te schrijven. Pro gressief Oegstgeest en WD den ken daar anders over. „Eerst de inhoud", vinden die. Zodra de verkiezingsuitslag be kend was, heeft Eegdeman zijn collega G. Klaver van Progressief Oegstgeest uitgenodigd om sa men een coalitie te vormen. Kla ver hapte niet meteen toe. Vol gens hem is de vraag 'wat gaan we komende jaren doen' be langrijker dan 'wie gaan het col lege vormen'. „Er moet zoveel in Oegstgeest gebeuren. Voor ons staat de inhoud voorop. Als we het daarover eens zijn gewor den, kunnen we eens gaan na denken over de samenstelling van het college. Wij willen plan nen ontwikkelen die breed ge dragen worden", aldus Klaver. Eegdeman deelt die mening niet. „Vier jaar geleden hebben we ook op die manier gewerkt. Uiteindelijk bleek D66, de partij met één zetel, zich als enige niet bi het program te kunnen vin den." Toen D66 zich aansloot bij PrO ging de enige oppositie zetel in de Oegstgeestse raad in rook op. Eegdeman is bang dat nu opnieuw een raadsbreed col lege wordt gevormd. „Dan heb ben we weer geen oppositie en hadden de kiezers niet naar de stembus hoeven gaan." De LO- voorman benadrukt herhaalde lijk dat daarom eerst een coalitie gevormd moet worden. Op de avond na de verkiezingen neigde Eegdeman vooral naar samenwerking met PrO, zo gaf hij toen aan. Na een verken ningsrondje heeft hij een twee de scenario geschreven. „Ik heb de uitslag nog eens kritisch be keken. Het CDA heeft ruim drie procent gewonnen. De WD heeft minder stemmen verloren dan PrO. Al is PrO op vijf zetels blijven staan en zakte de WD van vijf naar vier." Vanuit deze redenering is een coalitie met WD en CDA ook heel goede op tie, veronderstelt Eegdeman. Het CDA heeft toegegeven graag aan het college te willen blijven deelnemen. Volgens de partijle den heeft hun wethouder De Ruijter zich de afgelopen vier jaar zo verdienstelijk gemaakt, dat hem een tweede termijn moet worden gegund. „Procen tueel en getalsmatig zijn we ge groeid. De kiezer wil dat we de ingeslagen weg vervolgen. Wij hebben niet alleen landelijk, maar ook plaatselijk de wind mee", stelt toekomstig fractie voorzitter A. de Kok. „Wij noe men dat het De-Ruijter-Balke- nende-effect." Ook De Kok pleit voor 'goede oppositie'. Of en welke partij hij graag als derde coalitiepartner ziet. geeft De Kok niet prijs. „Daarvoor is het nog te vroeg." Ook op de vraag of eerst een coalitie gevormd moet worden, geeft De Kok geen dui delijk antwoord. Volgens hem zijn er meerdere wegen die naar Rome leiden. Samen hebben Leefbaar Oegstgeest en CDA een krappe meerderheid in de raad: tien tegen negen zetels. Volgens WD-fractievoQ[zitter E. van Bellen was de veifj^ing van CDA en LO ruim voor ae verkie zing aangekondigd. De partijen waren volgens haar 'al geruime tijd naar elkaar aan het lonken'. Ook Van Bellen uil eerst praten over inhoud. „Dat is de konink lijke weg. Juist door te praten over wat voor de partijen be langrijk is, kom je er het snelst uit. Dat gegoochel met verkie- zingscijfersDan ken ik ook nog wel een paar sommetjes. En wat als de partijen die niet voor de coalitie zijn uitgenodigd zich helemaal kunnen \inden in het collegeprogramma? Juist door over inhoud te praten, creëer je een goede oppositie." Vanavond debatteren de vier partijen verder met elkaar over de \Taag welke procedure nu verder gevolgd moet worden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17