LEIDEN REGIO Leiden 'Wat heb je aan Vliegen en duiken naar een verschroeide toekomst een arts die niet komt?' Vessie de inbreker' rlegt werkterrein Amerikaans echtpaar sponsort Leidse leerstoel Amerikanistiek R3 MIDDEN ZUID 's NOORD ALGEMEEN GERECHT dinsdag 12 MAART 2002 aj IKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, jt de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt aar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden ituurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl no (ENWIJK Bij de ingang van de begraafplaats aan het eind van iioenesteeg 126a begint zondag 17 maart om 11.00 uur een op jdeling over de begraafplaats. :en ICRAS De Centrale Bibliotheek Leiden aan de Nieuwstraat 4 eg dt zaterdag 16 en zondag 17 maart de laatste boekverkoop van eizoen. Romans, jeugdboeken en informatieve boeken zijn 1 en 2 euro te koop. Deze verkoop wordt gehouden tijdens de lingsuren op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag 13.00 tot 17.00 uur. lot b: ENDAAL Aikidovereniging Shi Zen Ryu organiseert van vrijdag iet ot zondag 17 maart een stage met Alan Ruddock, 5e dan, uit en ind. In zijn dynamische lessen toont hij de aikidoprincipes. va evoor alle niveaus boeiende lessen worden gegeven in de izaal aan de Molensteeg, tussen de nummers 13a en 15. kei rHUISWIJK Wijkvereniging Aktief verzorgt vrijdag 15 maart in n clubgebouw aan de Berlagestraat 2 een algemene kaart- en ilavond. Iedereen is van harte welkom. De zaal is om 19.00 uur en n en om 19.30 uur wordt er begonnen. 'au HUIZEN Voor 55-plussers is er zondag 17 maart om 14.45 uur :hl öntspanningsactiviteit in Rijn en Vliet, het centrum voor oude- va aan de Aaltje Noordewierlaan 1. Een trio, geschoold op het servatorium, brengt liederen uit opera, operette en musical an ia in concert'. De zaal is vanaf 14.15 uur open, de toegang be- rho gt 1,20 euro, inclusief een kopje koffie of thee. na IRDERKWARTIER In buurthuis 't Spoortje is zondag 17 maart 10.00 tot 15.30 uur een koopjesmarkt. Buurthuis 't Spoortje is nden aan de Bernhardkade 40. IRDERKWARTIER De Leidse Ruilvereniging Koningskerk houdt ag 15 maart van 19.00 tot 21.45 uur een bijeenkomst voor ver- :laars van munten, postzegels, prentbrief- of telefoonkaarten, reen die zijn verzameling wil uitbreiden is van harte welkom, deze keer ook een kavelveiling. De ruilbeurs wordt gehouden iurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40. De toegang bedraagt niet-leden 0,75 euro, voor de jeugd tot en met 15 jaar is de ang 50 eurocent. Meer informatie telefoon 0252-230393 of r.ruilver-koningskerk.nl vi ïaandelijkse inloopochtend, die de regionale afdeling van de an tkankervereniging v/h LCBB voor vrouwen met borstkanker ïiiseert, is maandag 18 maart van 9.30 tot 11.30 uur in het onessenhuis, Houtlaan 55. Op deze bijeenkomsten kunnen noten terecht met hun vragen en ervaringen. Ook wordt bei tische informatie gegeven over protheses en aangepaste ng. De inloopochtend is iedere derde maandag van de nd. Via de hoofdingang de wegwijzers volgen naar de nie unentatieruimte. Voor informatie kan contact worden ini nomen met Mieke v.d. Heeden, telefoon 5417719. 3 A - Wessie de wijkinbreker, onding van de Leidse wijk- t Ted van der Meer om -jisen te waarschuwen tegen 'pakrisico, heeft zijn werkter- verlegd. Het succesvolle in- ireventieproject uit de "ïof en de Mors, met het lurtje Wessie als boeg- begint deze week ook in eremvijk. wlitie Hollands Midden, de ngbouwcorporaties en de eente Leiden werken samen et inbraakpreventieproject, ewerkers van de politie, de it eente en de corporaties ;en huis-aan-huis de Me- njk in om de bewoners te «meren over goed hang- en verk en andere maatrege len om types als 'Wessie' buiten de deur te houden. Goede slo ten, volgens het politiekeurmerk veilig wonen, zouden het risico op inbraak met 85 procent doen afnemen. Volgens de initiatiefnemers van het project vinden veel mensen een goede beveiliging van hun huis weliswaar belangrijk, maar vinden ze aanpassingen te kost baar. Daarom doen de instan ties de Merenwijkbewoners een financieel aantrekkelijk aanbod. Bewoners van huurhuizen kun nen bijvoorbeeld voor een klei ne huurverhoging de beveiliging van hun huis in orde laten ma ken. Aan mensen met een eigen woning bieden erkende installa tiebedrijven kortingen aan. loet een waarnemend r£r arts als hij 's nachts wordt ld voor een bloedneus? En doet een patiënt als de nemend huisarts 's nachts de maal toe niet wil komen laar bloedneus te behande- ■jDe patiënt wil dat het regio- u medisch tuchtcollege in j Haag de arts verbiedt nog i j ;er z'n werk te doen. l 'Wachtruimte voor de rszaal had ze haar dochter ■'e j en mevrouw met een hoed- wezen. „Kijk, een mevrouw k een hoedje. Dat zie je niet meer. Ik draag geen hoed- neer, je bent gelijk zo'n tar- lie >Pstraat." Ze baalde toen de P Wouw van de huisarts haar I Me dat de dokter er zelf bij kon zijn. Die moest cur- leven in verband met de - ntsenopleiding aan de uni- Keit. Ze had even beteuterd j ken omdat ze bang was dat emde nog niet in zicht was. ze affaire duurt al twee jaar, 3 F>g." Bi dochter is juridisch ge told en heeft het soms over rtouw' maar meestal over 11 moeder'. Als haar moeder haar verhaal van papier wil op lezen, zegt ze dat ze dat beter niet kan doen. Uit het hoofd is beter. Haar klagende moeder werd in de nacht van 15 mei 2000 wakker van een 'hevige, hevige bloedneus'. Het was on gelofelijk geweest. Met een handdoek voor haar neus was ze naar beneden gegaan om de dokter te bellen. Omdat ze de kraan in de keuken kon zien, had ze gelijk aan een kraan moeten denken: haar neus stroomde als een kraan. „Zo erg was het." Ze belde de dokter en zei dat die moest komen. „Nee, dat doe ik niet", had hij gezegd. „Bel maar een taxi en ga naar het zieken huis." Van verbazing had ze de hoorn erop gegooid. Ze belde nog eens en vroeg de dokter nu dringend om te komen. Nu had hij gezegd: „Ik denk er niet aan." Ze was naar de buur vrouw gegaan die een taxi had gebeld. Omdat er niemand op nam, had die ook de dokter ge beld. Nu was het: „Ik kom niet." Iemand uit de buurt had haar toen naar het ziekenhuis ge bracht. Daar was ze 'heel, heel door Marijn Kramp leiden - Voortgestuwd worden in een riool en via een gemaal uit gespuugd in zee. Komt dat zien, komt dat voelen. Vanaf april 2002 op de Floriade in de Haar lemmermeer op het paviljoen (W)onderwaterland. Zo in het kort kan de inzending van de wa terbeheerders ongeveer wel wor den aangeprezen. Het door hen opgezette evenement op de we reldtuinbouwtentoonstelling wordt een vlieg-, vaar-, en duik- tocht door heden, verleden en toekomst En dit ritje op het tijd- schip moet net als de inzending van tien jaar geleden een hoogte punt vormen van het bezoek aan de Floriade. Universiteit zoekt opvolger voor A. Lammers leiden - Het puissant rijke Ame rikaanse echtpaar Raymond en Beverly Sadder gaat hoogst waarschijnlijk de leerstoel Noord-Amerikaanse Geschiede nis en cultuur van de Leidse universiteit betalen. Voor de leerstoel, die tot 1 februari werd bekleed door hoogleraar A. Lammers, zoekt de universiteit een 'internationaal erkende we tenschapper'. De nieuwe leerstoel gaat voluit 77te Ray mond and Beverly Sack Ier Chair of History and Culture of the United States of America and the Americas heten. De universiteit bevestigt dat er contacten zijn, maar volgens woordvoerder W. van Amerongen is de zaak nog niet rond. Raymond en Beverly Sackler staan bekend als weldoeners van universiteiten. Vooral de universiteit van Connecticut, waar het echtpaar woont, heeft van zijn donaties geprofiteerd. Tussen de Universiteit Leiden en het rijke echtpaar bestaan al langer contacten. De onlangs overleden hoogleraar astrofysica J. Mayo Greenberg haalde de Sacklers midden jaren '90 over om de sinds 1992 noodlijdende Sterrewacht te ondersteunen. In 1997 gaf het echtpaar de Sterre wacht 100.000 gulden voor een jaarlijkse Raymond and Beverly Sackler-lezing voor een jonge astronoom. Het jaar daarop gaf het paar nog eens vijf ton voor een astrobiologisch laboratori um van astronome E. van Dis- hoeck. De bezuinigende Universiteit Leiden heeft de afgelopen jaren herhaaldelijk getwijfeld of zij een leerstoel Amerikaanse ge schiedenis kan handhaven. Vooral de Amerikaanse ambas sade was hierover teleurgesteld. Oud-ambassadeur C. Schneider noemde het kennisniveau van de studenten in de sectie Ameri kaanse Studies van de opleiding geschiedenis herhaaldelijk 'heel hoog'. Het initiatief voor Ameri kaanse sponsoring is dan ook van Schneider afkomstig. In het universitaire weekblad Mare zei letterendecaan W. Blockmans onlangs dat particu liere sponsoring van leerstoelen vaker zal voorkomen. Om te voorkomen dat de sponsor de inhoud van de leerstoel bepaalt, komen er 'heldere afspraken' naar Amerikaans model. Lam mers' opvolger is nog niet be kend. Regelmatig valt de naam van Amerikaniste Ruth Olden- ziel, nu medewerker aan de Universiteit van Amsterdam. Zij doceerde tussen 1986 en 1992 aan de Universiteit van Yale. uit de Leidsch DagbladARCHIliVlilV ANNO 1902 Woensdag 12 Maart LEIDEN - "Onze tijd", zoo begon prof. mr. G.A. van Hamel in het Volkshuis zijn boeiende en gewichtige voordracht over 'Verwaarloosde en misdadige jeugd' - "staat in hetteeken van het kind". "Geef mij het kind," zei Lejeune, minjster van justitie in België, en door hem is een zeer krachtige stoot gegeven in de richting, die het misdadige kind beschouwt als een wezen, dat niet door straf, maar door opvoeding moet verbeterd worden. Dat het getal van misdadige kinderen onrustbarend toeneemt, in de groote middelpunten van bescha ving 't allermeest, werd met cijfers aangetoond. Als oorzaak van het groote aantal misdadige en verwaar loosde kinderen geldt - hieraan, zei prof. v. Hamel, wordt door niet één der zake kundige getwijfeld: misbruik van alcohol. "Denkt u, dat met één slag het alcoholisme kon worden te niet gedaan, gij zoudt een gansch ander geslacht van kinderen krijgen". Daarnaast staat, als oorzaak, de ongeregelde toe stand van het gezin en deze veel meer dan de onwet tige geboorte. De verschoppeling, het kind van min dere afkomst dan de overige kinderen, vóór het hu welijk geboren, van anderen vader of andere moe der, dat kind vindt men in getale onder de misdadi ge jeugd, niet het onwettige kind, waaraan de moe der vaak zich geheel geeft. De tuinbouwtentoonstelling Floriade wordt eens in de tien jaar gehouden. Dit keer is 65 hectare grond van de Haarlem mermeer vrijgemaakt voor het evenement, dat drie miljoen be zoekers moet trekken. Een edu catieve tentoonstelling met zo'n opkomst is een droom van elke voorlichter. Helemaal als een derde van de bezoekers ook nog eens uit het werkgebied van de betreffende voorlichter komt. En dat gaat op voor Kees Meijer, hoofd communicatie van het Hoogheemraadschap Rijnland. Hij verwacht ongeveer één mil joen bezoekers uit het werkge bied van Rijnland op de ten toonstelling die van 6 april tot 22 oktober duurt. Voor het Hoogheemraadschap is dit een unieke kans om uit te leggen wat het precies doet, meent Meijer. Samen met het waterschap Groot Haarlemmer meer, de Unie van Waterschap pen en het ministerie van Ver keer en Waterstaat is 1,4 miljoen euro uitgetrokken en een groot paviljoen neergezet op een van de eilanden van de Floriade. Een paviljoen waarmee drie van de vier partners een feestje vie ren. Want de Unie «van Water schappen bestaat 75 jaar, het waterschap Groot Haarlemmer meer 150 jaar en het Hoog heemraadschap Rijnland 800 jaar. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2.50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over tc maken op gironummer 57055 t.n.v. Dugbluduitgeverij Daiuiute b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van I eldsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van bet Leidsch Dagblad, Rooscveltstraat 82 te 1 eiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. De vorige inzending van de wa terbeheerders voor de Floriade in 1992 in Zoetermeer scoorde goed. „Kort samengevat be stond die uit een plattegrond van Nederland die om de tien minuten onder water liep. Dat was geweldig voor de bezoekers want het was prachtig weer. Het werd dus de populairste plek van de Floriade, want iedereen was op zoek naar verkoeling en bij ons konden ze lekker pootje baden." Maar de bezoekers waardeerden de inzending van de waterbe heerders niet alleen daarom. Ook het educatieve gehalte van de inzending werd door de be zoekers gewaardeerd met een 8. Meijer hoopt dit cijfer weer te behalen maar nu met iets heel anders. „Toen hadden we de mazzel van het mooie weer. Daar durven we geen tweede keer op te gokken. Vandaar dat onze bijdrage nu overdekt is." In het paviljoen krijgen bezoe kers een voorshow en een hoofdshow voorgeschoteld. Tij dens het eerste deel wordt in ze ven minuten op een negen me ter groot beeldscherm in vlotte stijl uitgelegd wat de waterbe heerders precies doen. Zo wor den de bezoekers er onder an dere op geattendeerd dat het stuk grond waarop zij staan, te weten de Haarlemmermeer, 150 jaar geleden nog zes meter on der water stond. Na deze snelle beelden op de tonen van een rap volgt de hoofdshow, waar voor de bezoekers plaatsnemen in een tijdschip. Deze duikbootachtige tijdma chine voert de bezoekers door een putje in het riool om hen vervolgens door het gemaal in zee uit te spugen. „Met behulp van beelden, wind, trillingen en licht- en geluidseffecten moet de reis op het tijdschip levens echt lijken. Je wordt gevoelsma tig met een enorme vaart door de tijd heen gestuwd." Want be halve door het riool voert de reis ook door verleden, heden en toekomst. Vanaf het Floriade- terrein duiken de bezoekers naar de laatste ijstijd, zo'n 10.000 jaar geleden. Ze zien de Noordzee en het Kanaal ont staan en langzaam maar zeker krijgt een stiff; land de vormen van Nederland, vertelt Meijer enthousiast. De tijdreiziger passeert primitie ve waterkeringen en watermo lens, verontreinigde grachten en waterzuiveringen en schiet ver volgens door in de toekomst. Naar een tijdperk waarin de zon de aarde dreigt op te slokken, de zeespiegel enorm is gestegen en de bodem sterk is gedaald. Meij er. „Na al dat vliegen, duiken en varen belanden ze uiteindelijk weer op het Floriade-terrein. Met, als het goed is, het besef dat de waterbeheerders het niet alleen af kunnen. Maar dat ze voor een goede toekomst de hulp nodig hebben van alle bur gers." gekomen. „En hij heeft u om een gesprek gevraagd, maar dat wilde u niet." Daarom wil de rechter weten wat mevrouw nu precies wil. „Hij moet weg. Hij is geen goed arts. Wat heb je aan een arts die niet komt? Dan kun je net zo goed geen arts heb ben." Er is nog iets. Haar moe der had jaren eerder ook een noodoproep bij diezelfde huis arts gedaan. Ook toen was hij niet gekomen. En daar door zou haar moeder zijn overleden. De zelfde huisarts die buiten kan toortijden moeder én dochter niet wil helpen. „Het gaat soms gek in het leven", zegt de klaag ster. En ze vraagt zich af: „Wat moet ik moreel daarmee?" De raadsvrouw van de huisarts zegt dat de huisarts puur op zijn 26-jarige ervaring had gekoerst. Mevrouw had haar klacht met zo'n hevigheid gebracht dat hij 'voetstoots' had aangenomen dat hij haar niet kon helpen. Volgens de raadsvrouw heeft de buurvrouw toen nog twee keer gebeld. De dokter erkent dat er bij hem toen irritatie ontstond. Zó erg, dat hij had gezegd 'Bel maar een andere' toen de buur vrouw belde met de mededeling dat het taxibedrijf niet opnam. „Dat was te kort door de bocht", erkent de dokter nu. „Dat had ik niet moeten doen." De dochter werpt haar juridi sche bagage in de strijd en be weert dat de huisarts 'willens en wetens' de gevraagde zorg niet heeft geleverd. „Hij heeft de ge volgen op de koop toe geno men. Gelukkig heeft mijn moe der er geen kritieke schade aan overgehouden, maar wel emo tionele schade." Zij vindt wel dat de eis van haar moeder - schorsing van de arts - overdre ven is. De dochter wil dat het de dokter verboden wordt nog lan ger waamemingsdiensten te draaien. De rechter kondigt aan dat de uitspraak op 23 april is en sluit de zitting. Maar de klaagster steekt haar vinger nog op en wil nog wat zeggen. „Waarom durft die huisarts zulke onwaarheden te beweren?", vraagt de vrouw. „Voor die discussie ga ik deze zitting niet meer heropenen", antwoordt de rechter. Roelf Reinders In het dossier is er sprake van dat een keer een klein bouwwerk zonder bouwvergunning is stopgezet. Dat verder een keer V en D verboden is er een Heras-hek neer te zetten. En dat er geen inritvergunning is. Bij de gemeente moet nog besproken worden of het in rijden van auto's verhinderd kan worden door paal tjes langs de stoep te zetten. Wethouder Waal is zeer ontevreden over de huidige toestand en de handel wijze van V en D. maar kan V en D niets afdwingen. V en D heeft voorlopig nog geen plannen voor het le lijke gat in de huizenrij. Maar de gemeente is niet van plan om voor V en D plannetjes te maken ZOETERWOUDE - Klokslag drie uur knipte burge meester Detmers van Zoeterwoude, onder toeziend oog van een groot aantal genodigden, een lint door. Achter de wegvallende Zoeterwoudse vlag werd een koperen muurplaquette zichtbaar, met daarop de woorden: "Het verbouwde en vergrote raadhuis werd geopend op 11 maart 1977". Hiermee was de offici ële opening van het raadhuis een feit. Op de Floriade kunnen bezoekers in het paviljoen (W)onderwaterland een kijkje in de toekomst en het verleden nemen. Foto: United Photos de Boer sympathiek' geholpen. De dienstdoende arts was 'shocked' over haar verhaal. Hij kon zich niet voorstellen dat de dokter niet wilde komen. De rechter zegt dat de huisarts haar nog een brief had geschre ven. Daarin stond dat hij spijt van zijn handelen had. Dat de hulpvraag terecht was, maar dat hij haar niet adequaat had kun nen helpen, zelfs niet als hij was LEIDEN - De kleuters van de Zijlwijk storten zich op de grab belton. Het kleinste maar vermoedelijk wel het meest besproken club huis van Leiden werd daarmee dan eindelijk in gebruik geno men. Vanaf van daag doet het dienst als peu terspeelzaal, 's avonds is er ruimte voor uit eenlopende acti viteiten en ver gaderingen. Foto: Archief Leidsch Dagblad Zaterdag 12 maart LEIDEN - "We wachten op voorstellen van de ge meente", zegt de voorlichter en Vroom en Drees- mann. "Kom nou, we zijn geen architectenbureau", reageert wethouder Waal (stadsontwikkeling). Voor lopig zal het lelijke gat dat V en D geslagen heeft aan de Aalmarkt het stadsbeeld blijven ontsieren. Het gemeentelijk dossier over het gat van V en D be gint al aardig te groeien. De sloop van het voormalig pakhuis van Van Nelle kon de gemeente verleden jaar niet tegenhouden. Wel is er toen met V en D overleg gevoerd: het gat in de huizenrij zou zoveel mogelijk op passende wijze opgevuld moeten wor den. V en D vertelde in dat overleg dat de sloop no dig was om het laden en lossen daar te verbeteren. Het bureau Kirch zou verzocht worden het gat op passende wijze op tq vullen. Nu is er echter alleen een stuk asfalt neergelegd waar regelmatig auto's geparkeerd staan.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15