LEIDE Universiteitsraad wil fraudeonderzoek REGIO Meer taxibedrijven hebben het zwaar (embrandt Concert heeft hart voor Indonesië Meer overlast j°"geren> minder geweid Ouders klagen gemeente aan Raad wil betere bestuurscultuur R1 College van Bestuur moet handelwijze verantwoorden Park Vogelwijk krijgt vorm dinsdag 12 MAART 2002 g De 'onmetelijke arrogantie' van Katwijk 6 Derde Wereld Muziektheater Festival in Leiden JMW gestolen jij autobedrijf iden - Tussen zondagmiddag gisterochtend is bij een au- ledrijf aan de Tieleman en osweg op bedrijventerrein omburg een BMW gestolen, n het terrein op te komen sle de dader of daders een hek en. Daarna werd een ruit van bedrijf vernield en vonden de zaak de sleutels van de ns-berichtje leidt jtomobiliste af ien - Een sms-berichtje leid- gistermiddag rond half zes 125-jarige automobiliste uit iden af. Daardoor zag zij op Willem de Zwijgerlaan te laat een aantal auto's voor haar gestopt. Bij de botsing die gde liep zij nekletsel op. eenkomst over umamedicijnen iden - Voor patiënten met een imatische aandoening is op ensdag 20 maart in het Dia- ïessenhuis Leiden een bij- ikomst over geneesmiddelen en reuma. Een arts van het eheten GeneesmiddelTeam landelt de werking en bij- kingen van reumamiddelen aanvullende behandelme- iden. Daarnaast komt de nmunicatie tussen patiënt arts aan de orde. De bijeen- nst, die mede is georgani- rd door de oefengroep Bever rBechterew-patiënten, be- om 20.30 uur. ovinciale finale lorleeswedstrijd - Het Leidse Volkshuis is woensdag 10 april het toneel de regionale finale van de ionale Voorleeswedstrijd 2. Landelijk doen 2181 ba- cholen mee aan de voor wedstrijd. In Zuid-Holland 350 scholen druk bezig ge- st nieuwe 'voorleeskampi- en' te kweken onder hun lingen. De kinderen uit ep zeven en acht vertegen- Drdigen hun school door een jnent uit een kinderboek r te lezen. De winnaar mag r de landelijke finale op rnsdag 15 mei in Utrecht. door Wilfred Simons leiden - De Universiteitsraad wil dat de Universiteit Leiden onder zoekt of zij misbruik heeft ge maakt van subsidieregels. De le den van deze raad zijn ongerust geworden nadat minister Her mans van OC&W zes hogescho len aangaf bij het openbaar mi nisterie. De raad eist dat vice- voorzitter J. van Bergen (financi en) van het College van Bestuur binnen een week openheid van zaken geeft. Minister Hermans kondigde eerder deze week aan dat hij alle universiteiten, hogescholen en MBO-scholen een lijst toestuurt waarin zij uitleg moeten geven over hun studenteninschrijvin gen. Daaruit moet blijken of zij 'spookstudenten' hebben: stu denten die wel zijn ingeschre ven en waarvoor het rijk subsi die uitkeert, terwijl zij nooit op college verschijnen of tenta mens afleggen. Als de universi teiten misbruik eerlijk opbiecht en, geeft de minister hen niet aan, maar zij moeten het ten onrechte uitgekeerde wel terug betalen. Universiteitsvoorlichter W. van Amerongen zei vorige week te gen het universiteitsblad Mare dat de universiteit een 'zelfon derzoek' heeft uitgevoerd. Vol gens hem luidde de conclusie 'dat er volgens de regels wordt ingeschreven'. De Universiteits raad is daar echter niet zo zeker van. Universiteitsraadslid G. van Delft van de AbvaKabo wil we ten hoe het zit met studenten die zich aan het begin van het studiejaar inschrijven, maar zich per 1 februari uitschrijven. Stu denten die dat doen, krijgen een deel van hun collegegeld terug. „Meldt de universiteit die geval len aan het ministerie?", wil zij weten. „Of houdt zij dat halve jaar subsidie in eigen zak?" Niet alleen de minister, ook de koepelorganisatie VSNU (Ver eniging van Samenwerkende Nederlandse Universiteiten) heeft een onderzoek naar stu dentenfraude aangekondigd. De Universiteitsraad wil van Van Bergen weten hoe zij de contro les wil uitvoeren en of de con troleurs ook de Leidse universi teit aandoen. Bij de HBO-fraude speelde vooral de 'Vlaamse carrousel' een grote rol. Zes hogescholen schreven meer dan 5000 Vlaam se studenten in, die nauwelijks onderwijs genoten, maar die wel goed waren voor duizenden eu ro's subsidie per persoon. De HBO's incasseerden daardoor ten onrechte 29,2 miljoen euro. De studenten werden 'geleverd' door het commerciële bemidde lingsbureau Opleiding en Ont wikkeling. De HBO-fraude kwam aan het licht na onder zoek door accountants van het ministerie van OC&W. Hermans gaf niet alleen zes scholen aan bij het OM, maar stelde ook nog eens een vervolgonderzoek in tegen de HBO's van Amsterdam, Utrecht en Brabant. In het zelfonderzoek van de Leidse universiteit zou ook aan de orde moeten komen of zij buitenlandse studenten heeft ingeschreven die nooit zijn ko men opdagen, maar waarvoor het rijk wel heeft betaald. Tot nu toe zijn daarvoor geen aanwij zingen, maar de Universiteits raad is er niet gerust op. De raad vreest dat de Leidse universiteit buitenlandse studenten heeft ingeschreven die nooit zijn ko men opdagen. leiden - Over een halfjaar betrekken de eerste bewoners van Park Vo gelwijk hun huizen. De bestrating, zo hoopt Proper-Stok projectleider T. Pijpers, moet voor die tijd gereed zijn. Irr het halfjaar daarna wor den de overige huizen opgeleverd. Aan het appartementengebouw, dat nu nog helemaal in het beton staat, moet nog het meeste gebeu ren. De eigenaren van deze i8 woningen kunnen hun nieuwe onder komen begin 2003 gaan inrichten. Zo'n 800 mensen schreven zich twee jaar geleden in voor een woning op het voormalige sportpark Pomona tussen de Leeuwerikstraat en de Wassenaarseweg. De 60 luxe woningen kostten destijds tussen de 280.000 en 420.000 euro. Met een oud wilgenlaantje is het nieuwe wijkje gescheiden van het terrein waarop vroeger de Annakliniek stond. Op die grond verrijst momenteel een revalidatiecentrum met sporthal en zwembad van het Rijnlands Zeehospitium. Dit complex moet komend najaar af zijn. Foto: Henk Bouwman door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Om de cultuur in de raad en het Gollege te verbete ren, komt er in Leiden een 'be stuursdocument'. In dat stuk worden afspraken vastgelegd over de manier waarop de raad moet functioneren. Aan het stuk werken alle negen partijen in de raad mee. Volgens CDA-voorman W. Bleij- ie is er 'raadsbreed' grote be hoefte aan een verbetering van 'de bestuurscultuur'. „De wijze van politiek bedrijven moet an ders", aldus Bleijie. In het docu ment worden ook afspraken vastgelegd over hêt duale bestel waarin de gemeenteraad moet functioneren. Het is de bedoe ling dat het college en de raad, net als de regering en de Twee de Kamer, tegenover elkaar ko men te staan. Bleijie dringt erop aan dat 'de oppositie meer ruimte krijgt'. „Er moet meer naar ons worden geluisterd en als wij kritiek heb ben op een wethouder dan hoeft de beste man of vrouw niet direct te worden afge schermd door zijn of haar frac tie. Een wethouder moet zijn ei gen boontjes kunnen doppen. Het kritisch vermogen van de collegefracties moet ook vergro ten." Dat de CDA'er in de oppositie terechtkomt, is inmiddels vrij wel zeker. De vier huidige colle gepartijen, PvdA, WD, Groen links en D66, maken vanavond bekend dat ze met elkaar willen doorgaan. Bleijie is daar 'teleur gesteld' over. Hij haalde vorige week met zijn CDA vijf zetels binnen, één meer dan in de vo rige periode. Bovendien treedt de partij aan met een heel nieu we fractie en is de rust in het christen-democratische kamp teruggekeerd. Twee jaar geleden moest het CDA het college ver laten door onenigheid met de eigen wethouder. Dat Bleijie het CDA niet terug kan laten keren in het college heeft te maken met de CDA-standpunten over het Aalmarktproject en regio vorming. „Het CDA is tegen Rijnstad, ja. En vliegveld Valken burg hoeft van ons pas te wor den bebouwd als de omliggende, kernen zijn uitgebreid en vervol maakt, zonder aantasting van ecologische zones. Wij hebben hierover afspraken gemaakt met de CDA-afdelingen in regioge meenten. Het Leidse agressieve standpunt brengt omliggende gemeenten bij elkaar maar niet bij Leiden. Wij geloven niet in annexatie. De buren staan met hun rug naar Leiden toe. En daar staat Leiden dan." Bleijie wil wel opheldering over de verstandhouding tussen Groenlinks en de WD, die voor de verkiezingen enkele harde aanvaringen hadden met elkaar. „Ook dat speel ik niet op de per soon. Het gaat om de zaak en die is dat deze stad dringend be hoefte heeft aan een homogeen stadsbestuur. De gemeenteraad heeft zichzelf de afgelopen pe riode in zijn hemd gezet met vijftien mutaties, met vijf opge stapte wethouders. „Tijdens het uitdelen van de verkiezingsfol ders op de markt, hebben alle partijen van menig Leidenaar veel kritiek te horen gekregen. De nu al roemruchte uitzending van Zembla heeft het imago van de Leidse raad op zijn zachtst geen goed gedaan." door Robbert Minkhorst leiden - De financiële positie van Taxi Schutte uit Leiden, dat gisteren het faillissement aan vroeg, is al jaren op rij slecht. Andere bedrijven in de branche hebben het evenmin breed. De enig overgebleven commissaris van het taxibedrijf, P. de long, meldde gisteren dat het bedrijf op dit moment geen schulden heeft. Met de uitbetaling van de salarissen zou Taxi Schutte deze maand in de problemen zijn ge komen. In januari en februari heeft de onderneming aan haar verplichtingen voldaan, aldus De Jong. Volgens persvoorlichter F. Dele- marre van de gemeente heeft Leiden sowieso een vordering op Schutte. Het bedrijf vervoert gehandicapten en krijgt daar voor een budget vooruitbetaald. Elke ondernemer houdt aan het einde van het jaar geld over. Dat moet hij terugstorten. Delemar- re weet niet hoeveel Schutte de gemeente schuldig is. D. Wielkens, directeur van Taxi Wielkens uit Leiderdorp, heeft wel een vermoeden. „Ik heb het gevoel dat er tonnen van deze WVG-gelden verdampen. Ieder jaar wordt zo'n 75 procent op gebruikt. Je haalt ongeveer een omzet van 1,5 miljoen gulden op het WVG-vervoer. Dan houd je dus zo'n 375.000 gulden over. En zeg maar gerust dat het vier ton is. Ik heb mijn overschot, drie ton, een maand geleden te ruggestort." Schutte is groter dan Wielkens. „De gemeente moet proberen dat geld terug te krijgen", zegt Delemarre. „Dat zal in overleg met de curator moeten." Com missaris De Jong rekent erop dat de rechtbank morgen het faillis sement uitspreekt. Dan be noemt zij ook een bewindvoer der. Uit gegevens uit het han delsregister van de Kamer van Koophandel blijkt dat Taxi Schutte - in elk geval sinds 1994 - voortdurend verlies maakt. De onderneming heeft bovendien inmiddels een fors negatief ei gen vermogen. Dat is de laatste jaren opgelopen. In 2000 haalde Schutte een netto-omzet van ruim twee miljoen euro. Daar mee staat het bedrijf aan de top van de branche in Leiden. Schutte en Eltax zijn de twee grootste taxibedrijven in de stad. „Dit soort zaken is de afgelopen jaren in Nederland wel vaker voorgekomen", zegt een wat sombere H. Brameijer over het faillissement van Schutte. Bra meijer is een van de directeuren van Eltax. Schutte en Eltax trok ken geregeld samen op: zij rie pen onder andere een aantal ja ren geleden de mobiliteitscen trale in het leven, die nu de rit ten van de OV-Taxi verdeelt. Dat het niet goed gaat met de taxi branche als geheel, 'dat is be kend', aldus Brameijer. De sterk toegenomen concurrentie maakt de ondernemingen kwetsbaar. Overigens is dat geen gevolg van de gedwongen libe ralisering van de sector, meent Brameijer, „maar vooral van een ingezette trend in het contract- vervoer, waar grote landelijke partijen meebieden. Daardoor krijg je erosie in de prijzen, ter wijl je wel met kostenverhogin gen hebt te maken." Overigens gaat het met Eltax goed, zegt de directeur. De gemeente bezat tot voor kort veertig procent van de aandelen van Schutte. Dat percentage is in december vorig jaar voor 50.000 gulden verkocht aan de andere eigenaar, B. de Jong. Die leidt tevens een autoverhuurbe drijf en een ambulancedienst. „De gemeente heeft in '94 een aandelenpakket gekocht", zegt Delemarre. „Er zat een combi natie van ambulance en taxi aan te komen. Het leek opportuun om zeggenschap in de branche te krijgen. Gezien de ontwikke lingen in het ziekenvervoer was het nuttig om een vinger aan de pols te houden." Het liep an ders, waarna de noodzaak om aandelen te hebben voor de ge meente verviel. De slechte fi nanciële positie van Schutte heeft geen enkele rol gespeeld. (ana Waarsenburg tapt bier café De Uyl van Hoogland n de Nieuwstraat en organi- tor Simon Platteel drinkt daar !l eens een glaasje. Van het nkwam het ander. Studente edicijnen Waarsenburg was Indonesië tijden haar onder- eksstage op het eiland Flores weest waar zij werd gecon- inteerd met regelmatige oomuitval in de St. Gabriël- niek. Daar moet een genera- tkomen, dacht zij. „En bij te- gkomst in Nederland beslo- 1 Simon en ik om een bene- tconcert voor Indonesië te janiseren", aldus Waarsen- J& toeval wilde dat Platteel sa- met Chris Verplancke al zig was met de organisatie n het Rembrandt Gala in de eterskerk „Ik hield me bezig met het muziekgedeelte van dat evenement", aldus Platteel. „Toen Chris het evenement door problemen binnen de Bu siness Club Leiden niet rond kreeg en het gala afblies, ben ik zelf verder gegaan. Het Rem brandt Concert in de Hoog landse Kerk was geboren." Platteel liep de bekende aanne mersbaas Henk de Bolster te gen het lijf die zijn medewer king .toezegde, en ook andere sponsors, onder wie de zaken lieden Jan Verbaan en Joop Turk, trókken hun knip. „De entree voor het gala in de Pie terskerk moest 225 euro per persoon bedragen", aldus Plat teel. „Daarvoor waren er dan muzikale shows en allerlei kou de en warme buffetten. De op brengst zou naar het goede doel gaan. Maar met zo'n hoge De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 prijs voor de kaartjes schiet je wat mij berieft het doel goed voorbij. Bij het concert in de Hooglandse Kerk worden de kosten door sponsors betaald en gaat de opbrengst in haar geheel naar Flores." Een kaartje gaat op vrijdag 28 juni 20 euro per persoon kos ten. „En verder geen poespas", aldus Platteel. „Alles staat in het teken van het goede doel. Dus geen uitgebreide buffetten, maai- voor het concert een kop je koffie, in de pauze een drank je en na afloop kunnen spon sors kennismaken met de mu zikanten." De Hooglandse Kerk wordt voor de gelegenheid 'aange kleed' met 20 replica's van Rembrandt, want het klassieke concert is geïnspireerd op zijn schilderijen-Die worden uitge licht en vertoond op een groot scherm. De muziek is bewerkt door John May, baas van Het Muziekhuis en Kubus, en wordt door (inter) nationaal bekende musici ten gehore gebracht, on der wie Jan Vayne en compo nist/dirigent/organist Sander van Marion. Waarsenburg spreekt van een concert met een 'Leids hart tot in Indonesië'. „Wij hopen dat de opbrengst rond de 15.000 euro ligt. Van dat geld wordt niet alleen een generator aan geschaft maar ook de kliniek gerenoveerd. Jaarlijks worden daar 10.000 mensen geholpen onder wie veel vluchtelingen voor het geweld op de Moluk- ken en Timor." Het is de bedoeling dat het Rembrandt Concert een jaar lijks terugkerend evenement wordt „Maar elk jaar voor een ander project", aldus Platteel. De voorverkoop start 1 mei bij leiden - Bijna 2300 mensen heb ben vorig jaar melding gemaakt van overlast door jongeren op straat in het politiedistrict Lei- den-Voorschoten. In 2000 wa ren dat nog 1768 meldingen en in 1999 bedroeg het aantal klachten 1606. In totaal 467 jon geren werden vorig jaar door de politie doorgestuurd naar Justi tie, 214 kwamen terecht bij bu reau Halt. Dat blijkt uit cijfers van de politie Hollands Midden. De drugsproblematiek blijft toe nemen. Vorig jaar waren er 878 meldingen van overlast, tegen 760 in 2000 en 466 in 1999. In vergelijking met twee jaar ge leden was er vorig jaar minder geweld op straat. In 2001 waren er 1314 incidenten (straatroof, bedreiging en geweld op straat) tegen 1453 in 2000. In 1999 wa ren dat er nog 1066. Volgens de politie betrof het merendeel van de straatroven vorig jaar het ste len van mobiele telefoons. Het aantal woninginbraken daalde van 1317 in 2000 naar 1067 in 2001. In 1999 waren er 1051 in braken. Het oplossingspercenta ge steeg vorig jaar met 2,5 pro cent naar 11,8 procent. Simon Platteel, organisator van het Rembrandt Concert. Archieffoto: Henk Bouwman de kantoren van de VW in Lei den en de regio. Want Platteel en Waarsenburg rekenen ook op grote belangstelling van mensen buiten de stad. „Zij kunnen hun auto parkeren op het terrein aan de Haagweg", aldus Platteel. „Dan worden ze per boot naar 't Gangetje ge bracht. Het concert valt samen met het begin van de Leidse Waterdagen, vandaar." Eric-Jan Berenden door Paul Corten leiden - De ouders van het 5-ja- rige meisje uit Voorschoten dat zondagavond in de acht meter diepe waterput op de Leidse Burcht viel, overwegen de ge meente aansprakelijk te stellen voor dat ongeluk. De moeder van het kind, M. Piggelen, is er van overtuigd dat de put niet goed was afgesloten. „Dat kon je aan alles zien. De bodem lag be zaaid met glas, blikjes en andere rotzooi. De gaten in het rooster zijn te klein om deze spullen doorheen te duwen. Bovendien zei zowel brandweer als politie op de avond van het ongeluk te gen ons dat de put slecht was afgesloten en dat we de ge meente aansprakelijk moesten stellen." Het meisje, van wie de ouders op het moment van het ongeluk op een feestje in een nabijgele gen restaurant waren, was met andere kinderen buiten aan het spelen. Op een gegeven mo ment is zij op de put geklom men die is afgedekt met een rooster bestaande uit stalen tra lies met daarin een luikje. Toch viel zij naar beneden. Tot ver bijstering van de moeder luidde de officiële versie van zowel po litie als brandweer de dag na het ongeluk dat het meisje of een van haar speelkameraadjes het luik heeft opengemaakt of dat zij er doorheen is gezakt. Dat staat volgens haar haaks op eerdere verklaringen. Het slachtoffertje is dóór de brandweer naar boven gehaald en voor onderzoek naar het LUMC vervoerd. Na daar een nacht ter observatie te hebben gelegen mocht zij naar huis. Het kind bleek slechts licht gewond. De eigenaar van het Koetshuis bevestigt het verhaal van de moeder. „In het rooster van die put zat absoluut geen luik meer. Ik heb de politie zondag ge waagd de waterput af te zetten. Even later kwam iemand van de gemeente een hek eromheen zetten. Als het kalf verdronken is, dempt men de put." Volgens een woordvoerster van de gemeente worden het rooster en luik wekelijks geschouwd en wordt er dagelijks rotzooi ver wijderd. „Vorige week dinsdag was alles nog in orde. Het roos ter is zo stevig dat er een olifant op kan staan en het hangslot van het luikje was intact Afgelo pen vrijdag was er ook nog niks aan de hand maar in het week einde is het luikje vernield. De scharnieren zijn moetwillig ka pot geslagen en lagpi onderin de put. Wij vinden het heel ver velend voor het kind en de ou ders en wachten eventuele stap pen van die kant af. In de tus sentijd is het luik gerepareerd en vastgelast en gaan we nog inten siever controleren." (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13