Radio 192 boos op collega Nationaal 'Mam, ik word soapster' 'Ik sloeg op tilt en dan gaf ik haar een klap' Dagbladen laten paarse lijsttrekkers links ligger; 'Hun muziekkeuze is volksverlakkerij' Ze wilde Hitier doden en vluchtte te paard Rotterdam krijgt nieuwe opleiding voo journalistiek door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - Het is duidelijk dat de aanstaande verdeling van de FM-frequenties voor commerciële radiostations nu al tot onrust leidt. De eerste inleidende be schietingen komen van het verle den jaar juli gestarte station Ra- d'10192, dat zich de laatste tijd zegt groen en blauw te ergeren aan de muziekkeuze van colle gastation Radio Nationaal. „Radio Nationaal zit steeds meer en steeds opvallender in ons vaarwater", aldus directeur van Radio 192 Michael Bakker. Mocht dat ertoe leiden dat Ra dio 192 straks naast een FM-fre- quentie vist, dan worden ge rechtelijke stappen onderno men tegen Radio Nationaal. Het station heeft op voorhand al een advocaat in de armen genomen. Bij de verdeling van de zo gewil de FM-restfrequenties wordt er naar gekeken hoe een bepaald station zich onderscheidt van andere radiostations, zodat luis teraars een gemakkelijke keuze kunnen maken. Radio 192 zendt als enige - dat zeggen ze althans - muziek uit de jaren 1960-1984 ('golden oldies') uit, de periode dat Radio Veronica op het schip furore maakte. Enkele dj's uit die roemruchte tijd, werken nu voor Radio 192, onder wie Tine ke de Nooij, Eddy Becker en Ad Bouwman. Den Haag neemt donderdag een besluit welke nieuwkomers op de radiomarkt eventueel recht hebben op een zogenaam de (rest) frequentie op de FM- band. Als daarbij blijkt dat Radio Nationaal veel muziek uitzendt die óók door Radio 192 wordt gedraaid, zou Radio Nationaal (dat al enkele jaren uitzendt) wel eens aan het langste eind kun nen trekken. Ten onrechte, vindt Radio 192. „Hun format is Nederlandstali ge muziek in het genre Frans Bauer, André Hazes en dergelij ke. Daar is niks mis mee natuur lijk. Maar dan moeten ze zich er wél aan houden. Wat ze nu doen is volksverlakkerij", aldus Bakker. „Ze zijn destijds begon nen als een zender die voor de volle honderd procent Neder landstalige muziek draait, nu is dat nog maar vijftig procent. Ze gaan stééds een stukje hoger met het draaien van niet-Neder- landse muziek. Kijk, het gaat ons er niet om om onze colle ga's van Radio Nationaal te pak ken of zo, maar het gaat ons wél om het principe". Karei van Cooten, algemeen-di recteur van Radio Nationaal, legt de kritiek van Radio 192 naast zich neer. „Sinds de op richting van Radio Nationaal in mei 2000 is onze programme ring niet gewijzigd. Ik weet niet hoe onze collega's daar bij ko men. We hebben altijd de Beat les en de Abba's gedraaid We houden ons keurig aan ons for mat. Ons aandeel gouwe ouwe- muziek blijft gering. Bovendien zou het niet verstandig zijn van ons, als we in hetzelfde vaarwa ter als Radio 192 gaan zitten", aldus Van Cooten in een reactie. „Zo naïef als Ariël ben ik niet", zegt Onderweg naar Morgen-actrice Fem Patraeus. Foto: GPD IN MEMORIAM Fem Petraeus speelt sinds kort in Onderweg naar Morgen De 'grote oude dame' van de Duitse journalistiek, gravin Ma rion Dönhoff, is zondag op 92- jarige leeftijd overleden. Haar dood werd maandag gemeld door het weekblad Die Zeit, waarvan Dönhoff medegrond legger, hoofdredacteur en later uitgeefster was. Bij leven was 'de gravin', zoals haar collega's Ma rion Dönhoff noemden, al een legende. Ze werd beschouwd als een van de scherpzinnigste Duitse intellectuelen wier stem groot moreel gewicht in de schaal legde. Tot op het laatst nam zij deel aan de redactiever gaderingen bij het weekblad, dat zij ooit als haar 'Heimat' om schreef. De linksliberale aristocrate, die opgroeide op het familieland goed Friedrichstein in Oost- Pruisen - in de buurt van het huidige Russische Kaliningrad - genoot tevens grote faam als verzetsheldin. Gravin Dönhoff werkte in de oorlog als verbin dingsvrouw voor het antifascis tische verzet en was, samen met vrienden, betrokken bij de mis lukte aanslag op Hitier op 20 juli 1944. Door de publicatie van haar boek 'Namen, die keiner mehr kennt: Ostpreussen, Menschen und Geschichte' (1962) raakte het publiek bekend met Dön- hoffs spectaculaire vlucht uit Oost-Pruisen, na de opmars van de Sovjets in 1945. Te paard dwaalde de gravin zeven weken door het verwoeste Duitsland om zich uiteindelijk te vestigen in Hamburg. Zij raakte, naar ei gen zeggen 'eigenlijk toevallig', verzeild in de journalistiek. De Marion Dönhoff 1920-2002 elegante vrouw met de helblau we ogen, die een voorliefde had voor Porsches, bouwde een for midabele reputatie op als poli tiek journaliste. Ze publiceerde tal van columns en artikelen en meer dan twintig boeken. Alle vooraanstaande Duitse politici roemden gisteren de nalaten schap van Dönhoff. „Haar woord legt over haar dood heen gewicht in de schaal", zei Ange la Merkel, voorzitter van de christen-democratische CDU. Helmut Schmidt, voormalig bondskanselier en mede-uitge ver van Die Zeit, noemt Dönhoff in een in memoriam 'een van de laatste overlevenden van het verzet tegen Hitier en als zoda nig een symbool van het ver lichte, fatsoenlijke Duitsland.' Bondskanselier Gerhard Schro der boog zijn hoofd voor een 'Europese patriotte' en prees Dönhoffs 'stem van het ver stand, de democratie en de ge meenschapszin Gravin Dönhoff kwam uit een oud Pruisisch adelijk geslacht, ging naar school in Potsdam en studeerde economie in Frank furt am Main. Na de machts overname door de nazi's trok de 'rode gravin', die zich had ont wikkeld tot een erkend tegen standster van Hitier, naar Basel. Hier promoveerde zij in 1935 in de politicologie. Na omzwervingen door Europa, Afrika en de Verenigde Staten, keerde Marion Dönhoff in 1938 naar Oost-Pruisen terug om er het familielandgoed te bestie ren. Ze wijdde zich in de oor logsjaren aan het verzet, bereid de met vrienden de moordaan slag op Hiüer voor en werd door de Gestapo gearresteerd en ver hoord. In tegenstelling tot de meesten van haar vrienden, die werden gedood, werd zij weer vrijgelaten. In 1946 begon gravin Dönhoff bij het jonge weekblad Die Zeit, in 1968 werd zij hoofdredacttri- ce en vier jaar later uitgeefster. Zij ondersteunde vanaf het be gin de 'Ostpolitik' van Willy Brandt en ijverde voor verzoe ning met Polen. Voor die inzet ontving zij in 1971 de Vredes prijs van de 'Deutsche Buch- handel'. Over het opmerkelijke leven van gravin Dönhoff, die ereburgeres is van Hamburg, publiceert Die Zeit aanstaande donderdag een maar liefst acht pagina's tellen de bijlage. door Ingeborg van der Linden hoevelaken - Steels worden er blikken geworpen richting Fem Petraeus. Is ze het wel? Is ze het niet? Hoewel de Hoevelakense (21) sinds enkele weken deel uitmaakt van de cast van On derweg naar Morgen, wordt ze als Ariël Visser wel op straat her kend. „Leuk, maar ook heel raar." Fem Petraeus beseft dat her kend worden erbij hoort als ac trice van een populaire, Neder landse soap. „Omdat ik pas een paar weken te zien ben op tele visie, vraag ik me wel af wat er allemaal gaat gebeuren. Op de consequenties, de reacties van het publiek heb je geen grip. Al leen op de keuze die je doet heb je grip: accepteer ik de rol of niet." Ariël Visser is ook geen karakter dat boosheid oproept. Het is een zogeheten plus-plus karak ter. Een voor de kijker prettige, positieve persoonlijkheid. Ariël is rechtstreeks van de schapen boerderij van haar ouders op Texel in de stad terechtgeko men. Na een operatie is de 18-jarige Ariël tot over haar oren verliefd geworden op Bram de Boei, een rol van Dennis Overeem. Ze be sluit op kamers te gaan boven café De Engel waar haar oom JP, Frits Jansma, al jaren achter de bar staat. En ze begint aan de opleiding verpleegkundige. Hoe het verder gaat, kan en mag Fem niet vertellen. De verliefd heid van Ariël staat momenteel centraal. „De eerste scène die werd opgenomen was een kus met Bram de Boei. Maar het verliefd zijn komt minder op de voorgrond te staan," licht ze een tip van de sluier op over de ko mende ontwikkelingen. „Er gaan meer dingen gebeuren met Ariël." Fem herkent een aantal karak tertrekken van Ariël in zichzelf. „Het gevoel dat je hebt als je net op kamers gaat. Toen ik in Maastricht ging studeren, belde ik elke avond mijn moeder. Soms zat ik huilend aan de tele foon. Fem in de grote stad. Dat vond ik heel eng. Maar zo naïef als Ariël is, ben ik niet. Ik stort me ook in van alles, maar ik kijk wel om me heen." Bij het neerzetten van Ariël maakt de Hoevelakense ook ge bruik van haar eigen karakter en herinneringen. „Ik bekijk per si tuatie wat ik zou doen. Dan kijk ik hoe Ariël zou reageren. Is dat anders, dan doe speel ik het zo. Maar ze is toch wel mijn wat jongere, naïevere zusje gewor den. Ik zie ook dat ik nu ont- spannender acteer. Voor mij is het werk geworden. Tot ik bij Onderweg naar Morgen kwam, heb ik nooit gedacht aan acte ren op televisie. Het trok me niet zo, maar nu heb ik de mogelijk heden ontdekt." Tot vorig jaar november stond Fem op de planken. Nadat ze op achtjarige leeftijd was begonnen met acteren bij de Amersfoortse Jeugdtheaterschool Mirakel, kwam ze na haar MBO-oplei- ding activiteiten begeleiding op de Toneelschool in Maastricht terecht. „Maar dat was niet mijn manier van acteren. Veel te klas siek. "De opleiding docent dra ma in Eindhoven bleek vervol gens evenmin datgene te zijn wat ze zocht. „Ik moet spelen. Niet les geven. Twee maanden heb ik de tijd genomen om wat te zoeken. Ik heb me overal in geschreven. Voor het theater hebben ze toch liever dat je een diploma van de toneelschool hebt. Dan weten ze dat je de techniek kent. Ik weet zeker dat ik ooit weer in het theater zal spelen. Ik houd van tragi-komi- sche rollen." Harry Klooster Ze zag op de website van Harry Klooster Casting de oproep voor een rol in Onderweg naar Mor gen. „Bij de rubriek met spoed gezocht. Het ging om een lang durige rol. Ik heb meteen ge beld. De rol was net binnen", j0 herinnert ze zich nog van okt 1 ber vorig jaar. „Ze zouden 111 M mijn foto's kijken. Ik stond n melijk al ingeschreven. Binni f,c een half uur werd ik terugge- 5. beid. Dat was op donderdag. (2 Vrijdag kreeg ik de teksten en te dinsdag was het auditie." 1 Na de auditie moest ze twee ken wachten voor de uitslag, werd gezegd. Binnen een wei wist Fem dat zij de nieuwe aa nh winst van Onderweg naar Mo iy gen was. „Dat is hartstikke fij om te horen. Ik keek al veeln d de serie, dus ik kende de kan i.( ters. Maar het was heel raaro - te horen dat ik het was gewa den. Toen ik mijn moeder be heb ik geschreeuwd 'Mam, I word soapster.' Maar zo voel 'F me niet. En wanneer ben jee soapster? Voor mij is het werl st( Heel erg leuk werk." Onderiveg naar Morgen won J op alle werkdagen op 19.30 u x door Yorin uitgezonden. 0 hilversum/me diaredactie - De lijsttrekkers van de paarse partij en PvdA, WD en D66 krijgen veel minder media-aandacht dan tijdens de verkiezingsperio de in 1998. De lijsttrekker die veruit de meeste aandacht krijgt is Pim Fortuyn. Dat blijkt uit on derzoek van de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam. De onderzoekers analyseerden ruim 5500 krantenartikelen uit de eerste twee maanden van dit jaar en vergeleken de uitkom sten met dezelfde periode vier jaar geleden. Kwam in elke hon derd artikelen over lijstrekkers destijds de PvdA-voorman (nu Melkert, toen Kok) nog 33 keer prominent voor, dit jaar was dat nog maar elf keer. Ook voor WD-leider Dijkstal en D66- voorman De Graaf zijn de drui ven zuur. Dijkstal komt in nog maar elf procent van de onder zochte artikelen aan bod, tegen over 24 procent vier jaar gele den, De Graaf zakt van 25 naar vier procent. innaars zijn het CDA met een groei van negen naar 21 procent en met stip op één staat Fortuyn met veertig procent. Een kanttekening maken de on derzoekers wel bij de media- aandacht voor Fortuyn. Zij con cluderen dat diens 'gezag' ge ring is, aangezien hij weinig wordt geciteerd. Fortuyn zorgt dus voor veel rumoer, maar heeft zelf weinig te zeggen. De onderwerpen waarmee de partijen in het nieuws komen, bevestigen het beeld dat van Fortuyn en de zijnen leeft. For tuyn komt grofweg maar met twee onderwerpen in het nieuws: criminaliteit (25 pro cent) en asielzoekers (67 pro cent). De WD springt eruit met criminaliteit (54 procent) en D66 met gezondheidszorg (42 procent). De PvdA profileerde zich in feite met geen enkel the ma. Overeenkomstig de media-aan dacht reageren de lezers. Vol gens de uitkomsten van een ge lijktijdig gehouden enquête, herinneren Nederlanders zich vooral artikelen over Leefbaar Nederland (43 procent) en Pim Fortuyn (38 procent). Opmerke lijk is ook dat het CDA de kiezer weer opvalt in het nieuws (I L Paars steekt daar flets bij PvdA 2%, WD 1%, D66 rond 0%. Het panelonderzoek laat duidelijk zien, dat zweve kiezers in het algemeen kie 11 i zijn met onvrede over het bt 01 van welke partij dan ook. j^j en PvdA scoren in de ogen 1 deze kiezers nog net voldoei iD Een andere conclusie is dal PvdA de meeste winst mag wachten van een mobilb van kiezers die niet van plan dn te gaan stemmen. KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Journaal 20 u (zo) NOS 3.065 2. Studio sport 19 u (zo) NOS 3.050 3. Baantjer RTL 4 2.345 4. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2.180 5. Toen was geluk... KRO 1.765 6. Kassa VARA 1.665 7. Kees Co RTL 4 1.620 8. 't Zonnetje in huis RTL 4 1.515 9. De zwakste schakel RTL 4 1.455 10. Ook dat nog KRO 1.445 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Klokhuis NPS 360 2. Rotkat Ralph VPRO 340 3. Genante verhalen VPRO 340 4. Jeugdjournaal (di) NOS 330 5. Tussen schuifdeur VPRO 270 6. Wolven heksen VPRO 260 7. Sesamstraat NPS 255 8. Achtertuin van Jan Wolkers VPRO 235 9. Dier apart VPRO 200 10. Dag dat ik besloot NPS 195 Marktaandelen in V Nederland 1 12,9 (12.1) Nederland 2 15,0 (18,6) Nederland 3 7,7 (8,0) RTL 4 18,8 (18,1) RTL 5 4,8 (4,1) Yorin 5,9 (5,0) SBS 6 10,8 (9.9) NET 5 5,3 (5,6) V8 4.0 (3,7) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luisteron derzoek van de NOS. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kijkers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaandelen van vori ge week. Schrijnende verhalen over ouderenmishandeling in IKON-documentaire Hilversum - Een 'aardige' zus die de pinpas beheert, maar er vooral haar eigen rekeningen mee betaalt. Een 'bezorgde' zoon die 's nachts de krukken verstopt zodat de gevaarlijke tocht van het bed naar het toilet niet gemaakt kan worden. Of een partner die zo gek wordt van zijn dementerende vrouw dat hij haar in uiterste wanhoop een mep verkoopt. Ouderenmishandeling is een van de weinige onderwerpen in Nederland waar nog een taboe op rust. Uit recent onderzoek blijkt dat een op de twintig thuiswonende ouderen ermee te maken heeft. Maar dat zouden er best veel meer kunnen zijn omdat de slachtoffers niet aan de bel durven trekken of geen idee hebben waar ze met hun klachten terecht kunnen. Het gaat om zowel psychisch, fysiek als financieel geweld tegen ou deren. IKON- programmamaak ster Marijke Vreeburg stortte zich op een van de laatste grote taboes in Nederland en maakte voor de omroep de documen taire ...En dan gaf ik d'r weer een klap... In de film praat Vreeburg met hulpverleners, daders en slacht offers van ouderenmishande ling. „Begin jaren negentig liep ik al rond met het plan om over dit onderwerp een documentai re te maken. Toen lukte het me niet om mensen te vinden die er voor de camera over wilden pra ten. In die tijd wisten veel hulp verleners niet eens van het be Meneer van der Tak kon de zorg thuis voor zijn dementerende vrouw niet aan en gaf haar regelmatig een klap. Foto: IKON staan van het probleem", vertelt Vreeburg. Inmiddels is het Landelijk Steunpunt Bestrijding Ouderen mishandeling in het leven ge roepen en zijn er plannen om overal in het land meldpunten op te zetten voor hulpverleners die die ouderenmishandeling tegenkomen. Volgens documen tairemaakster Marijke Vreeburg zijn de daders wrang genoeg vaak mensen die heel dicht bij de slachtoffers staan: partners, kinderen, buren of kennissen. „De ouderen die het overkomt durven vaak hun mond niet open te doen. Ze zijn loyaal aan hun familie. Die zorgt immers ook voor ze." Zo kon het gebeuren dat me neer P. (uit angst voor zijn fami lie wil hij niet herkenbaar in beeld) jarenlang door zijn zus en zwager financieel uitgekleed werd zonder dat hij aan de bel trok. Zijn zus beheerde zijn pin pas en beloofde alle rekeningen te betalen. Ze stak het geld ech ter vooral in eigen zak en liet haar bejaarde broer uiteindelijk berooid en eenzaam achter. Met behulp van een maatschappelijk werker probeert hij zijn toren hoge schulden af te lossen. Zijn zus en zwager ziet hij niet meer. „Ik zit echt niet op ze te wach ten hoor. Ze kwamen nooit eens een keertje zomaar voor de ge zelligheid hoor. Echt niet. Er komt nooit iemand. Ik blijf lang in mijn bed liggen. En dat is het. Nou ja ik eet en ik kijk televisie en dan ga ik maar weer slapen." Luier Marijke Vreeburg beperkt zich in de documentaire tot mishan deling van ouderen in de thuis situatie. „Natuurlijk komt het in instellingen ook voor. Mijn schoonmoeder wordt 's nachts in bed gelegd met een luier om, zodat ze niet geholpen hoeft te worden. Of mensen krijgen zelfs een katheter. Maar dat is vooral het gevolg van het tekort aan personeel in de gezondheids zorg." De mishandeling van ouderen thuis zal volgens Vreeburg de komende tijd alleen maar een groter probleem worden. „Men sen worden steeds ouder en blijven langer thuis wonen." Steeds vaker zal een beroep op partners, familie en kennissen gedaan worden om de vaak in tensieve verzorging op zich te nemen. En daar is niet iedereen even geschikt voor. Tinie Bier man van het Landelijk Steun punt Bestrijding Ouderenmis handeling legt in de film uit dat de mishandeling van ouderen meestal niet met voorbedachten rade plaatsvindt. „Het komt voort uit het niet meer aan kun nen van de verzorging. Je begint met een keer week hulp te bie den en na een jaar is dat wel licht drie keer per week en na anderhalf jaar ben je er iedere dag. Dat leidt tot overbelasting en gevoelens van onmacht." Programmamaakster Marijke Vreeburg illustreert in de docu mentaire die onmacht heel scherp met het trieste verhaal van het echtpaar Van der Tak uit Almere. Op een goede dag merkt hij dat zijn vrouw wat vreemd doet. „Ze ging stomme dingen doen. Ze kon de wasma chine niet meer aanzetten en geen koffie meer zetten. En ze zei 'papa' tegen me. Dan werd ik kwaad. We zijn al zo lang ge trouwd en dan is het ineens mis. Bij mij begon mijn oorlogstrau ma op te spelen. Ik sloeg op tilt en dan gaf ik d'r een klap." De klappen kwamen frequenter en werden harder. De 'mishan deling' van zijn demente vrouw komt pas aan het licht als hij zijn hart uitstort bij een mede werker van de Tafeltje dekje-ser- vice van het Leger des Heils. Hij vertelt dat hij veel hoofdpijn heeft en af en toe zijn vrouw een mep geeft, terwijl hij dat hele maal niet wil. De hulpverlening komt dan snel op gang en in middels woont zijn vrouw in een verpleeghuis. Marijke Vreeburg noemt het schrijnend dat die man de weg naar hulpverleners niet eerder wist te vinden. „Dan had het niet zover hoeven komen." Susanne van Velzen ...En dan geef ik d'r weer een kla- p...is vanavond te zien bij de IKON op Nederland 1 om 22.59 uur. rotterdam/gpd - De partici KBK Hogeschool in Rotti begint in september met nieuwe opleiding joumalii Deze hbo-opleiding duurt jaar en biedt vijftig plaatsi komt er tóch een journf kopleiding naar Rotterdam Ichthus Hogeschool kreeg jaar van het ministerie derwijs geen toestemmin] zo'n opleiding. Voor de sta de niet-gesubsidieerde ding van de KBK hogescl geen toestemming nodig het ministerie. Wel heeft de nister inmiddels een erken: igt verstrekt. M Toen de Ichthus Hogescl 1 vorig jaar toestemming vi om een opleiding voor de f nalistiek op te zetten, pro teerden de bestaande sein voor de journalistiek (in Urn W Zwolle, Amersfoort en Tilt» Jj Zij vonden dat de spoelim 0' dun zou worden en dat hei Bk al krappe aantal stageplan h nog kleiner zou worden. De staande scholen kregen 8 gj van de Adviescommissie Ou 22 wijsaanbod, die minister I na mans vervolgens negatief 1 de aanvraag adviseerde. De KBK Hogeschool is noemd naar drie mensen school in 1982 oprichtten, studenten journalistiek m<J de kosten van deze ople^ helemaal zelf opbrengen zijn dan ook pittig: 35001 per jaar, exclusief boeken examengeld. 'Sj: )IC a d L

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10