Rabobank houdt winstgroei op peil C-W-Wie? ECONOMIE 'Het blijft kwakkelen op de beurzeij Optimisme over herstel luchtvrachtmarkt TÜfi Fel protest rond opening van herstelde Mont Blanctunnel Primafoon-eigenaren liggen dwars Minder gesnoept voor meer gel 0 Ongevraagde reclamepost kost internetgebruiker bakken geld Ex-topduo AB betaalt deel ria pensioen terug Springer wil geld zien van Kirchgruppe Maximaal 3 uur per dag op ladder woerden - Schilders en stuka doors zouden maximaal drie uur per dag op een ladder van hoogstens zes meter mogen werken, als het niet te riskant is. Die uitzondering moet volgens de FNV Bouw mogelijk zijn op het ladderverbod dat nu in Eu ropa geldt. Dat adviseert FNV Bouw het ministerie van sociale zaken bij de start van een veilig heidscampagne. Het huidige verbod is volgens de schilders en stukadoors onuitvoerbaar en de uitzonderingsgregels zijn te onduidelijk. Jaarlijks vallen zo'n 600 schilders van een ladder, steiger of dak. Keten Ouick sluit 54 restaurants brussel - De Belgische hambur gerketen Quick gaat 54 restau rants sluiten. De sluitingen worden over twee jaar gespreid. De maatregel is nodig wegens de verslechterde economische situatie na de aanslagen van 11 september, aldus het bedrijf. De hamburgerketen leed vorig jaar een nettoverlies van 45,2 miljoen euro. Quick heeft op dit moment nog 431 restaurants, voornamelijk in België en Frankrijk. Enkele jaren geleden trok het bedrijf zich uit Neder land terug. Kippenoorlog VS en Rusland moskou - De VS en Rusland praten vandaag over de Russi sche ban op Amerikaans pluim vee. Volgens Amerika is het in voerverbod, dat gisteren van kracht werd, niet terecht. De Russen zeggen dat het Ameri kaanse pluimvee niet aan de gezondheidseisen voldoet. De verpakking zou niet deugen en het zou worden verzonden zon der de benodigde vergunnin gen en certificaten. Afgelopen week zeiden de Russen de sal monellabacterie te hebben aan getroffen in monsters. Franse truckers blokkeren wegen parijs - Vrachtwagenchauffeurs hebben de afgelopen nacht in het zuiden van Frankrijk diver se toegangswegen tot industrie gebieden en raffinaderijen ge blokkeerd. Vier vakbonden hebben tot de blokkades opge roepen. De chauffeurs proteste ren tegen een wetsontwerp om de werktijden aan te passen. Bij Marseille blokkeerden honderd chauffeurs de toegangswegen. Bij Lyon wilden chauffeurs dat ook, maar het werd door de po litie verhinderd. Parlementariërs voor Britse euro londen - De meeste Britse par lementsleden zijn er voor om op den duur het pond sterling in te ruilen voor de euro. Dat blijkt uit een peiling waarvan de zender ITV gisteren de uitkomst bekendmaakte. Volgens ITV zou 59 procent van de Lager huis-leden stemmen voor in voering over een paar jaar; 39 procent is tegen en 2 procent weet het niet. Maar als het refe rendum over de euro-invoering morgen al zou worden gehou den, zou slechts 46 procent voor stemmen. Bombardier eist miljard Daimler ottawa - Het Canadese con cern Bombardier wil medio dit jaar naar de rechter stappen over een dispuut met Daimler- Chrysler. Bombardier eist 1 mil jard euro van Daimler. Bom bardier eist dat geld omdat dat Daimler een verkeerd beeld zou hebben verschaft over de waar de van spoorwegdivisie Ad- tranz, die Bombardier van Daimler kocht. Daimler vindt de klacht ongegrond. maandag 11 MAART 2002 Honderden demonstranten trekken door de Franse Alpenstad Chamonix met spandoeken tegen de her opening van de Mont Bianc-tunnel voor vrachtverkeer. Foto: AP/Patrick Gardin chamonix/anp - De Mont Blanctunnel is zaterdagmiddag na enige vertraging weer voor autoverkeer heropend. Door de monstraties en een herden kingsdienst duurde het wat lan ger. De tunnel werd drie jaar ge leden gesloten na een ongeluk waarbij 39 doden vielen. Voorlo pig is de doorgangsroute alleen toegankelijk voor licht verkeer. Onduidelijk is wanneer de tun nel weer opengaat voor het vrachtverkeer. De Franse minis ter van transport wil dat de tun nel zo snel mogelijk weer toe gankelijk wordt voor vrachtau to's. Volgens hem zou het 15 maart zo ver kunnen zijn. Een woordvoerder van de Franse premier houdt een slag om de arm; „Technisch kan het vanaf die datum, maar het officiële besluit moet nog worden geno men." Het ministerie van milieu wil nog een paar maanden wachten. Zij willen eerst zien hoe het gaat nu er weer auto's door mogen. Enkele duizenden demonstran ten voerden bij de opening aan de Franse zijde actie tegen de terugkeer van het zware vracht verkeer. Met spandoeken wezen ze op de mogelijkheden om het vrachtvervoer per trein te laten plaatsvinden. De demonstran ten waarschuwen dat als de den haag/gpd - De zelfstandige eigenaren van veertig Prima- foonwinkels gaan niet akkoord met een voorstel van KPN over de overgang naar het bedrijf Re tail Development Company (RDC). Dat zegt een woordvoer der van KPN. Waarop de onder handelingen spaak zijn gelopen wil de woordvoerder niet zeg gen. KPN wil van de franchisers af. Volgens de directie mogen in de toekomst alleen winkels zich Primafoon noemen als ze ook in het bezit zijn van KPN. Dat zijn er zo'n honderd. De franchise- houders moeten volgens het voorstel van KPN en RDC verder onder een andere naam en moeten hun assortiment uit breiden met onder meer digitale camera's en dvd's. Volgens de woordvoerder heeft KPN nooit gezegd dat de overgang al in kannen en kruiken was. „Afgelo pen vrijdag maakten wij mel ding van een intentieverkla- utrecht/gpd - De Rabobank heeft vorig jaar redelijk gedraaid, ondanks de economische terug val. De bank- en verzekerings groep boekte een nettowinst van 1,29 miljard euro, een winstgroei van acht procent. De winststij ging bleef wel achter bij de doel stelling van 12 procent op de lan ge termijn. De bank verwacht dit jaar een zelfde winststijging als in 2001. Voorwaarde is dat de economi sche groei in de tweede helft van dit jaar aantrekt. De Rabo zag vooral de inkomsten uit beleg gingsactiviteiten terugvallen. Daartegenover namen de in komsten uit rente toe, omdat veel particuliere klanten hun geld op spaarrekeningen zetten. De bank leende vorig bovendien veel meer geld uit aan particu lieren dan het jaar ervoor, een groei van tien procent. De Rabo bank heeft op dit terrein markt aandeel teruggewonnen. De terugval in de economie was minder te merken bij de zaken bank van de Rabobank. Zowel de internationale activiteiten als het bankieren voor bedrijven in Nederland droegen flink bij aan de winst. Vorig jaar halveerde de kredietverlening aan bedrijven. Het slechte beursklimaat be roofde de Rabobank in 2001 van veel provisie-inkomsten uit be leggingen. Het aantal voor klan ten verwerkte beleggingsorders daalde met 35 procent. Er wer den 2,9 miljoen orders verwerkt tegen 4,5 miljoen in het jaar er voor. Vorig jaar nam het bankie ren via telefoon en internet ver der toe. Zestig procent van de beleggingsorders gaat al via tele foon en internet. Ook het sparen via die kanalen blijft sterk groei en. De coöperatieve Rabobank wierf vorig jaar danzkij een intensieve reclamecampagne 275.000 nieu we leden en heeft er nu 825.000. Volgend jaar hoopt de bank uit te komen op 1,2 miljoen leden. zurich/anp - Twee ex-topi nen van het Zweeds-Zvvit technologieconcern ABB, nevik en Lindahl, betala miljoen euro terug aan ht drijf. In februari kwam ABl naar buiten met berichten riante pensioenregelingen de oud-bestuurders. Tot dan toe had Bamevik,i 1996 als bestuursvoorzittei stapte, al 100 miljoen euru gestreken en Lindahl 56 mil Ook mocht Barnevik op 55ste met pensioen, ongt kelijk in Zwitserland. „Dai de manier om in die tijd bi landse managers aan te ken", aldus de verklaring het concern. Barnevik 1 medio februari op als bei der van het Zweedse In\| nadat zijn pensioenregeling kend werd. Orakel Warren Buffett ziet langdurige bui hangen den haag/gpd - De grootste beursgoeroe ter wereld heeft dit weekeinde het kopje laten hangen. Warren Buffett schrijft in een brief aan zijn aandeelhouders dat het de komen de jaren kwakkelen blijft op de beurzen. De jaren dat de koersen harder stegen dan de financiële prestaties van bedrijven zijn vol gens de Amerikaan voorbij. Buffetts woorden zullen bij een groot deel van de beleggers hard aankomen. Het in middels 71-jarige 'Orakel van Omaha' heeft het in de afgelopen jaren vaak bij het rechte eind gehad. Bekend zijn z'n aankopen van aandelen Co ca Cola, Gillette en American Express, waar mee hij miljarden verdiende. Buffett is zo de op één na rijkste man op aarde geworden; Bill Gates van Microsoft moet hij laten voor gaan. 'Zijn financiële volgelingen hebben aardig meegeprofiteerd van zijn adviezen en voorspellingen. In de brief aan de aandeelhouders van zijn bedrijf Berkshire zegt Buffett de komende jaren gematigde opbrengsten voor beleggers in het algemeen te zien. „En een markt waarin de beleggingen renderen parallel met prestaties van bedrijven zal veel beleg gers teleurstellen", vermoedt hij. „Zeker de beleggers die nog niet zolang bezig zijn." Buffetts eigen Berkshire zag in 2001 de winst dalen met 76 procent. Berkshire heeft veel verzekeringsactiviteiten en die kregen klap pen door de aanslagen op 11 september. Maar ook andere activiteiten (winkels, fi nanciële producten en training van pitt leden mee. In een reactie op het schandaal rond j giebedrijf Enron veegt Buffett de vloei met 'collega'-bestuurders die zich deaf pen jaren suf verdienden aan hun b terwijl het eigenlijk niet goed ging. „Ikl schuw de situatie waar de aandeelhoj miljardenverliezen voor de kiezen 1 terwijl de bestuursvoorzitters badel weelde", aldus Buffett. „Veel bestuif prezen aandelen van hun bedrijven a; beleggers terwijl ze zelf hun stukken di ten, soms zelfs onzichtbaar." De superbelegger zoekt overigens noj vesteringsmogelijkheden voor circa 1 jard euro. vrachtwagens terugkomen zij in de tunnel zullen staan om de wagens tegen te houden. In de nacht voorafgaand aan de her opening brachten onbekenden een explosief tot ontploffing bij de tunnel. Een voertuig werd beschadigd. Niemand eiste de 'aanslag' op. Ook aan de Itali aanse kant werd gedemon streerd. Daar wezen actievoer ders erop dat de luchtvervuiling in het gebied sinds de sluiting met 85 procent is afgenomen en de geluidshinder is gehalveerd. De tunnel is een belangrijke doorgangsroute voor vrachtver keer vanuit Italië naar de rest van Europa en andersom. ring", aldus de woordvoerder. „Dat wil niet zeggen dat we al helemaal rond zijn met alle be trokken partijen." Behalve de veertig franchise-winkels is het de bedoeling dat KPN ook tien eigen Primafoonwinkels vèr- koopt aan RDC. Eerder zei KPN deze tien te willen sluiten. Retail Development Company wil de Primafoonwinkels als derde ke ten gaan exploiteren. Het is al actief met 21 Plantage Boekhan dels en 80 Read Shops. munchen/anp-rtr-dpa De Duitse uitgever Axel Springer bereidt een rechtszaak voor te gen zijn noodlijdende aandeel houder Kirchgruppe. Springer zei zaterdag 770 miljoen euro te eisen voor een aandelenpakket in de gezamenlijke tv-groep Pro- SiebenSAT.l. De bedrijven bundelden in 2000 hun tv-belangen. Springer kreeg een belang van 11,5 procent en kon dat begin dit jaar aan Kirch verkopen voor een prijs ver bo ven de huidige beurswaarde. Kirch, die een belang van 40 procent heeft in Springer, deed er alles aan om Springer te weerhouden de optie uit te oe fenen Maar Springer kan het geld zelf ook goed gebruiken. Kirch ontkent het bestaan van de optie. Vorige maand liet Kirch weten de fusie tussen zijn tv-dochter Kirchmedia en ProS- iebenSAT.l uit te stellen. Het bedrijf van mediamagnaat Leo Kirch investeerde onder meer fors in betaal-tv en tv-rechten voor grote sportevenementen. Vooral op het eerste worden grote verliezen geleden. RNA komt vandaag nog met jaarcijfers amsterdam/anp - RodamCO North America (RNA) komt een week eerder dan gepland naar buiten met zijn jaarcijfers. Het vastgoedfonds presenteert de resultaten over 2001 vandaag na de sluiting van de Amsterdamse effectenbeurs. Als reden noemt RNA de buitengewone algeme ne aandeelhoudersvergadering die 25 maart plaatsvindt. ruswijk/anp - De Nederlander heeft het afgelo pen jaar minder snacks en snoep gegeten, maar betaalde daar meer voor. In 2001 werd ruim 2,6 miljard euro aan chocolade, koekjes en chips uit gegeven. Dat is 50 miljoen euro meer dan in 2000. De totale consumptie is met 6 miljoen kilo ge daald. In totaal snoepte Nederland 503 miljoen ki lo weg. Dat blijkt uit cijfers van het Studiecentrum Snacks en Zoetwaren, die zaterdag zijn gepubliceerd. Alle snacks leggen het af tegen het ouderwetse koekje. Biscuit, banket en snijkoek zijn populairder dan chocolade, een hartige snack of suikerwerk. Koe ken, cake en banket hebben een marktaaj van ruim 30 procent. Suikerwerk, zoals drop, kauwgom en zuurtjl goed voor een kwart van de consumptie, 11 voet gevolgd door hartige hapjes (24 proces pinda's en chips. Hekkensluiter is chocoladJ een marktaandeel van 20,4 procent. Per hoofd van de bevolking wordt er 31 kilo J het lekkers naar binnen gewerkt. In Nedej heeft de consument de keus uit meer dan IJ verschillende snackproducten. Negen procen alle uitgaven aan voedings- en genotmidj gaat naar snacks en snoep. (advertentie) Voor een baan of een uitkering gaat u voortaan naar CWI. Het Centrum voor Werk en Inkomen dat de taken van het Arbeidsbureau overneemt Wilt u daar meer over weten? Ga dan gerust langs bij de CWI-vestiging bij u in de buurt. U kunt ons natuurlijk ook bezoeken op cwinet.nl of kijk op teletekst pagina 700 van uw regionale omroep Dan hebt u zó alle antwoorden op C-W-Wie? VOOR WERK OF INKOMEN GA |E VOORTAAN NAAR CWI VI werkt nauw samen met de gemeenteli|ke sodile diensten, UWV/Gak. UWV/Guo, UWV/Cidans. UWV/Usio en UWV/Bouwnijverh«a [2 Menzies wil afhandelaar Fr8 op Schiphol overnemen door Rian van Kuppenveld utrecht - Het openen van berichten met aanbie dingen voor obscure hypotheekaanbiedingen, mistige piramidespelen, levensverzekeringen en pomo kost de West-Europese internetgebruiker tien miljard euro per jaar aan telefoontikken. Dat blijkt uit onderzoek van de Europese Commissie. Maar spam - zoals die ongevraagde reclame heet - kost ook arbeidsuren. Marktonderzoeksbureau Gartner Group becijferde vorig jaar dat Britse werknemers dagelijks bijna vijftig minuten bezig zijn met hun e-maü. Dertig procent daarvan is compleet nutteloos en de werknemer doet er elke dag tien minuten over om al die spam weg te gooien. Om ervan verschoond te blijven is er meer nodig dan het plaatsen van een nee-nee-sticker op de brievenbus. Vandaar dat in Europa druk wordt ge discussieerd om het verschijnsel wettelijk aan te pakken. De Europese Commissie vindt dat consumenten alleen reclame moeten krijgen als zij vooraf toe stemming verlenen. Dit zogenoemde 'opt-in-systeem' staat lijnrecht tegenover opt-out', waarvoor direct-marketing- bedrijven zich sterk maken. Bij dit systeem is het ongevraagd sturen van reclame toegestaan mits er een e-mailadres wordt vermeld waar de consu ment zich kan afmelden. Landen als Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Luxemburg en Ierland zijn voor een opt-out-systeem. Finland, Duitsland, Dene marken, Oostenrijk en Italië hebben het opt-in- systeem al wettelijk vastgelegd. Nederland houdt zich op de vlakte. De Europese ministers van telecommunicatie hakten in december de knoop door. Bedrijven mogen alleen bestaande klanten met elektroni sche post benaderen. Er is echter nog een klein probleempje: het Europese Parlement moet zijn goedkeuring verlenen aan het voorstel van de mi nisters. En dat parlement besloot in september 2001 juist dat spam-regelgeving overgelaten moet worden aan de nationale overheden. Boze tongen in Straatsburg beweren dat de euro parlementariërs die hun e-mail door hun secreta resse laten behandelen tégen een verbod op spam zijn, terwijl degenen die hun postbus zelf leegha len zo'n verbod van harte toejuichen. Het grote bezwaar tegen het opt-out-systeem is dat een ge bruiker wél zijn adres achterlaat als hij zich af meldt. En dat kan weer leiden tot andere onge wenste mail. Ander probleem is dat de gebruiker zich bij elk bedrijf apart moet afmelden. door Richard Mooyman schiphol - De luchtvrachtbran che heeft een moeilijk jaar ach ter de rug. Maar directeur Hof- stra van Fr8, na KLM de grootste vrachtafhandelaar op Schiphol, is optimistisch over de toe komst. „We verwachten in de tweede helft van het jaar weer groei. Als de economie aantrekt, merk je dat altijd meteen in de luchtvracht. De geslonken voor raden moeten dan snel worden aangevuld." De klap als gevolg van de ter reuraanslagen in de VS op 11 september zorgde voor een acu te crisis in de luchtvaart. Passa giers bleven massaal weg, maar het vrachtvervoer bleef volgens Hofstra aardig op peil. „Eigenlijk zijn de gevolgen voor de vracht meegevallen." Toch was het een moeilijk jaar, aldus Hofstra, die tevens bestuurslid is van de branche-organisatie ATAN. De De loods van vrachtafhandelaar Fr8 op Schiphol Zuid. Foto: PR luchtvrachtsector kampte na melijk met de negatieve gevol gen van de economische reces sie. Fr8, het voormalige Cargo Servi ce Center Nederland, boekte een licht verlies bij een omzet van 34 miljoen euro. Maar dit jaar verwacht Hofstra voor het eerst sinds lange tijd weer winst. „We zijn uit de problemen. De eerste maanden zijn positief ge weest en in de tweede helft van het jaar verwacht ik een verdere toename van het luchtvracht- vervoer." Zijn optimisme is mede ingege ven door de plannen van de Britse onderneming Menzies om Fr8 over te nemen. Het vrachtbedrijf heeft een onzekere periode achter de rug. Het Duitse bedrijf D.Logistics verwierf vorig jaar weliswaar een aandeel van veertig procent, maar dat bleek van korte duur. D.Logistics zag de beurskoers sterk onderuit gaan en raakte in moeilijkheden, aldus Hofstra. De Duitsers zagen uiteindelijk af van de aankoop van de overige zestig procent. Grootaandeelhouder Lubbers besloot daarop maar alle aande len te kopen. Nu is in Menzies de gewenste kapitaalkrachtige en geschikte overnamepartner gevonden, zo stelt een tevi ver Hofstra, die aanblijft als di be| teur. Ook de naam Fr8 blij egei handhaafd. De eigen vestiging van Me met 76 medewerkers op Sc hol zal opgaan in de grote eest bouwen van Fr8 naast del jjjV( baan, waar circa 425 perso Van neelsleden werken. Fr8 hei K w met een capiciteit van 450.aa] ton per jaar nog alle ruimti edrij groei, zo meent Hofstra. M aai menteel wordt circa 300.00 )(jUi afgehandeld. de Het personeel van beide bi ar b ven hoeft zich volgens hen jasj, zorgen te maken over de dels name die in april zijn besla ate^ moet krijgen. n op „Onze intentie is dat er gec jj^ dwongen ontslagen vallen' dus Hofstra. „De mensen I 0 n ven niet bang te zijn voorl ntatj job. Al met al verwacht iki itac verder zullen groeien."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6