Alles voor de hond GESPREK VAN DE DAG Veel tranen bij begrafenis verwaarloosde hond Max Slappe tonghouding MENSELIJK De Amerikaanse zangeres BRIT NEY SPEARS is slecht te spre ken over haar foto's die geregeld prijken op de voorpagina's van (muziek)bladen. Ze staat er vaak niet erg voordelig op en op de jongste cover van het blad Rol ling Stone zijn haar borsten ver groot, zo jammerde ze vrijdag tij dens een bezoek aan Duitsland. Spears kondigde aan haar foto grafen voortaan beter te zullen selecteren. Spears poogt al jaren haar imago op te houden van de zingende maagd, die vooral geen sekssymbool wil lijken. In het Franse Fontainebleau is gisteren een overhemd van de voormalige Franse keizer NAPOLEON geveild voor 62.000 euro. Het is vermoedelijk het laatste hemd dat hij in zijn verbanningsoord Helena heeft gedragen. De koper is niet bekend. Het gaat om een batisten overhemd met een rechtopstaande kraag. Er staat een kroon op, bo venop een ingenaaide letter N. Vóór de veiling werd de waarde van het kledingsstuk op 10.000 euro geschat. Een dienaar had het hemd bewaard. De Amerikaanse praat- programmapresentatrice OPRAH WINFREY is kwaad op de Italiaanse parfumfabrikant Marco Galletti. Zij is er achter - -jj gekomen dat hij een parfum met de naam OPRAH op de markt V 'J heeft gebracht zonder U haar vantevoren toe- stemming te vragen. Galletti is zich van geen kwaad bewust. Volgens hem is OPRAH een ver bastering van het woord opera. De suggestie dat hij meer geld wilde verdienen door de naam van Winfrey te misbruiken, wijst Galletti van de hand: „Voordat Oprah Winfrey zich bij ons meld de, wist ik zelfs niet wie zij is. Niemand in mijn kantoor had ooit van haar gehoord. Wij zijn zelfs de straat op ge gaan en konden er slechts twee mensen vinden die wis ten wie zij was omdat zij met vakantie naar Amerika wa ren geweest." Acteur ANTHONY HOPKINS is op een strikt dieet gezet voor zijn derde optreden als Hannibal 'The Cannibal' Lecter. Hopkins speelde de rol van de bru te seriemoorde naar al tweemaal in 'Silence of the Lambs' en 'Hannibal'. De derde Lecter- film 'Red Dragon' gaat over het leven van de moordenaar tien jaar voor het verhaal van Silence of the Lambs. Hop kins (64) moet een veertiger spelen en daarvoor dient hij af te slanken en zijn lichaam te trainen. Red Dragon is gebaseerd op een boek uit 1981 van Thomas Harris. Hierin wordt de figuur Lecter geïntroduceerd. Mensen namen zaterdag afscheid van de mishandelde hond Max. Foto: ANP/Robert van den Berge Menig eenzaam gestorven be jaarde zal bij zijn begrafenis minder tranen teweeg hebben gebracht dan het zwaar ver waarloosde en mishandelde hondje Max, dat zaterdag door tientallen dierenbeschermers werd begraven op dierenbe graafplaats Viviane in Prinsen beek. De tranen vloeiden rijkelijk bij de toespraken die bij de kist van Max werden gehouden. Vooral toen de kist openging en het uit gemergelde lichaam van Max zichtbaar werd was menigeen niet meer in staat de emoties in toom te houden. L. Vermeulen, voorzitster van de in allerijl opgerichte stichting Max, beschreef de laatste maan den van de hond. Hoe die door zijn oude baasjes naar een nieuw gezin was gebracht. „Ze wilden Max niet naar een asiel doen maar naar een nieuwe fa milie, hem een nieuw goed te huis geven. Hoe konden zij we ten dat Max in de hel zou belan den?" Vermeulen: „Daar sta je dan als hond in de tuin. Een dag geen eten en drinken is nog te overzien. Misschien is je baasje het vergeten." Er volgden maan den van uithongering, tot Max uiteindelijk zo goed ais dood door zijn nieuwe eigenaar over de schutting werd gegooid. „Je bent een hond. Je biedt, je jankt, je roept je baas... maar niemand luistert." Dierenmishandeling heeft, met de dood van Max, een gezicht gekregen, benadrukte Vermeu len. „Zolang de straffen die voor dierenmishandeling worden uit gedeeld niet hoger zijn dan de straf voor het vernielen van een lantaarnpaal, mogen dierenlief hebbers niet rusten." Ze heeft de stichting Max opgericht sa men met vrouwen uit heel het land die elkaar via internet heb ben leren kennen. Crufts is voor groot en klein. Foto: Reuters/Darren Staples P gen worden de spieren van de lippen, tong en wangen slapper, zo leert mij hetM'tje. Deze spieren zijn belangrijk voor een goede ont wikkeling van het gebit, de kaken en het ge hemelte. Maar dat is nog niet alles. Als er door de mond wordt geademd, drogen de mond en de keel sneller uit. Hierdoor kun nen er sneller infecties ontstaan, zoals ver koudheid, keelpijn en oorontsteking. Zelfben ik een notoire 'door-mijn-mond- ademer'. Dan krijg ik meer lucht. Mijn mond 'is aanmerkelijk groter dan mijn neusgaten, waar zich altijd wel een belemmering voor doet die een vrije ademhaling bemoeilijkt. Dat is al zolang als ik me kan heugen het ge val. Een van de grootste angsten uit mijn jeugd was dat ik door indianen zou worden gekneveld en een doek in mijn mond zou krijgen. (Ik was een groot liefhebber van de Arendsoog-reeks.) Ik wist zeker dat ik daarbij de verstikkingsdood zou sterven. Maar veel lichamelijke hinder heb ik er verder niet van ondervonden. Bij de personeelsafdeling van dit krantenbedrijf kan worden nagevraagd dat ik in 17 jaar tijd maar één keer ziek ben geweest (twee weken geveld door een virus op m'n evenwichtsorgaan.) Toen mijn zoon werd geboren hebben een verloskundige en een kinderarts een kwartier lang naar zijn ademhaling geluisterd. Die kwam wat reutelend op gang. Maar een nachtje in de couveuse was voldoende om daan>an te herstellen. Verder heeft er nooit meer iemand naar die ademhaling gekeken of geluisterd. En nu moeten we oefenen om hem de neusademhaling aan te leren. Dat kan bijvoorbeeld door een liedje te zingen op 'mmmmmm', in plaats van met woorden. CLaat iemand raden welk liedje het is'.) Daarnaast kunnen er allerlei spelletjes wor den gedaan om de lipspieren te versterken, zoals blaasvoetbal (bestaat dat nog?), watje s/propjes papier wegblazen, met een rietje in een glas water blazen, bellen blazen, een bal lon opblazen, limonade drinken met een rietje, of een stukje papier met een rietje op zuigen, om het dan van de ene kant van de tafel naar de andere kant te brengen. 'Laat uw kind tijdens het voorlezen een rietje vast houden met zijn lippen. Dit kan ook tijdens het televisie kijken of ach ter de computer'. Omdat ik, na eerdere kritische kanttekenin gen bij de schoolartsenij in het algemeen en de logopedie in het bijzonder, in een inge zonden brief ben weggezet als een 'borderli- ner' en later van een collega te horen kreeg dat zijn schoonzuster (een logopediste) l de hoek van de 'wegwuivers' (types die mi alles even serieus nemen) heeft weggezd ik besloten ernstig werk te gaan maken 'Het aanleren van de neusademhaling] „Morgen ga ik ermee beginnen", vertra ik mijn echtgenote toe, op de meest gee plek om opvoedkundige kwesties te bes ken (in de sponde, net voor het slapen J „Ja, dat lijkt me echt wat voor jou", req de ze, op een toon die mij weinig illusie over de steun die ik van haar op dit pui mogen verwachten. Mijmerend, met mijn hoofd richting h fond, overdacht ik de dag en de rest va\ leven, totdat ik met een ruwe por uitdi pere overpeinzingen werd gewekt. „Je snurkt weer!" „Een te slappe tonghouding", venveerd me. „Daar kan ik niks aan doen. Maar daar bleek ik, met dank aan het% van de basisschool van mijn zoon, opt niet meer mee te kunnen aankomen. reageren: dickvanderplastfftolumn.nl De Noorse poedel King heeft afgelopen weekend de hondenshow gewonnen. Foto: AP/Rui Vieira overschat. Oud-woordvoerder Brian Leonard van Crufts herin nert zich een sterk staaltje uit de jaren zestig van een gepensio neerd echtpaar dat zich voorbe reidde op deelname aan Crufts - voor de eerste keer, want nog nooit eerder was hun hond goed genoeg bevonden. De avond voor het zover was, zaten ze thuis bij het haardvuur toen de man plotseling overleed. Zijn vrouw belde niemand, ging de volgende dag met haar golden retriever naar Crufts, won een derde prijs, ging terug naar huis en belde toen pas de dokter. „Zo had mijn man het gewild", was haar simpele verklaring. De gedragsregels op Crufts zijn streng. „Onmatig taalgebruik mag niet worden gebezigd", al dus Leonard. „Af en toen lopen de spanningen wat op. Mensen zijn nu eenmaal zeer emotio neel over hun honden. De laat ste keer dat iemand in de ring een concurrent een dreun ver kocht is bestraft met een vijfjari ge verbanning van Crufts. Deel nemers heb je in alle soorten en maten. De hondenwereld trekt volk in trainingspak maar ook van koninklijken bloede. Konin gin Victoria showde hier haar hondjes. Koningin Elizabeth is beschermvrouwe al showt zij haar corgi's niet." Liefhebbers van clichés kunnen op Crufts hun hart ophalen. Er Laat ik nou altijd gedacht hebben dat er in het leven een paar din gen zijn die je niet hoeft te leren. Zoals ademhalen, bijvoorbeeld. Maar dat had ik fout. Deze week kwam mijn zoon (5) thuis van de basisschool met weerzon onheilspellend, ge stencild A4'tje waarop onze aandacht wordt gevraagd voor: 'Het aanleren van de neusademhaling'. Het doel van dit oe fenprogramma, dat binnenkort op school door de logopedist en de leerkracht wordt opgezet, be treft het afleren van een ver keerde, 'vooral te slappe tong houding', waardoor uitspraak- fouten kunnen ontstaan. Een te slappe tonghouding. Dat heb ik altijd beschouwd als een probleem waarmee je pas in je verkeringstijd voor het eerst wordt geconfronteerd. Maar dat had ik weer fout. Als kinderen hun mond vaak laten openhan Wat 'Wimbledon' is voor de ten nisser is 'Crufts' voor de honden liefhebber. 's Werelds voornaam ste en grootste hondententoon stelling (sinds 1891), genoemd naar haar oprichter Charles Cruft, verwelkomde de afgelopen vier dagen in het nationale tentoon stellingscentrum in Birmingham 120.000 bezoekers en meer dan 21.000 rashonden. Leken keken er hun ogen uit. Vanaf de tribunes klinkt applaus op als op het heilige kunstgras van de 'main ring' de heer A. Easdon langs loopt. Hij heeft iets aan de lijn dat van afstand een wandelende plumeau lijkt en van dichtbij een onooglijk mormel. Fout. Het is een Pekinees ge naamd 'Ch Yakee A Dangerous Liaison', en volgens de deskun digen kenmerkt Yakee zich door een mooi rollend gangwerk in de voorhand, een majestueuze bevedering en een fraai, kort ge bouwd en getailleerd lichaam dat goed tussen de benen hangt. Uiteraard komt de oorlel niet onder de snuitlijn uit. Yakee wordt even later tot win naar uitgeroepen van de 'toy group', de afdeling schoothond jes. „Onvoorstelbaar", jubelt meneer Easdon, "Ik kan niet ge loven dat hij zijn groep nu voor het tweede achtereenvolgende jaar wint." Yakee wacht nu eveneens voor de tweede maal het walhalla voor de rashond: meedoen in de grote finale waarin van de 21.000 tophonden die hier wor den getoond uiteindelijk de al lerbeste wordt gekozen. Deze hoofdprijs - de enige echte hoofdprijs in kynologenland - gaat vergezeld van een beker waar Yakee wel drie keer in zou passen, en natuurlijke van eeu wige roem. Meedoen aan de Crufts hon dententoonstelling is een hoog tepunt in het leven van menig hondenliefhebber en er wordt een belang aan toegekend dat niet gemakkelijk kan worden lede et.] j Natuurlijk ontbreekt ook commercie niet. Wat heet. een onafzienbare rij stands alles gekocht worden wat hi hart van de hondenliefheb! begeert. Van de handzame denföhn voor Fikkie tot hetL na manshoge heteluchtkaii" Tornado 93 voor Hector. D< ,c kende beeldend kunstenaai Paul Doyle schildert er uwf B] riete hondenportret. In moi u zaakjes wordt een complete !r hondengarderobe verkocht jj, Sokjes, rokjes, broekjes en veel meer. Wie niet beter weet zou zeg ,c dat in het rijke westen de vi m trutting van de huisdierhou de afgelopen decennia gen: !rr loos heeft toegeslagen. Mas moet je dat niet zien, zegt mevrouw die biomagnetis therapie verricht op hondei met kwaaltjes. „Het huisdie krijgt in toenemende matei respect dat het verdient", zij. Dus zijn er op Crufts ook dozen voor honden te koof worden er honden gevraaj bloeddonor en is er het s< aan voedingssystemen, rina Pro Plan voor teefjes ii overgang tot vetvrije part] bels met kip, voor als het een feestje geeft. 'Fun' is er natuurlijk ook oj Crufts. 'Heelwork to Music'l voorbeeld, een snel in popi teit groeiende activiteit waa baas en dier samen dansenl muziek. Nou ja, fun.... Hetij voor de deelnemers vooral 1 kwestie van lang oefenen hard werken. De vergadei onder hen zijn bovendien bloedserieus aan het lobb] voor een officiële erkem hun 'sport'. Harm Harkema lopen grote mannen rond met kunstig geknipte dwergpoedel- tjes, evenals grijs gepermanente vrouwtjes die voor de zoveelste keer de kam door hun buik- schuivertje halen en er een strik je in leggen. En natuurlijk zijn er echte kerels met een tatoeage, een oorbel, en een bullterriër aan hun voeten. Verbonden zijn ze door hun lief de voor de hond, en door de ambitie om er een prijs mee te winnen. Bij sommigen is laatste eigenschap zó sterk ontwikkeld dat de liefde er onder lijdt. Er zijn er zelfs die niet schromen de gevoelige neus van hun hond te tatoeëren, zodat die zwarter en dus mooier wordt. De baasjes op de beurs gaan erg ver in hun hondenliefde. Foto: Reuters/Matthew Phillips

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2