Plannen VS voor inzet kernwapens :estboot raakt op 't Joppe in Warmond aan lager wal Zimbabwanen krijgen extra dag om stem uit te brengen Leidsch Dagblad Verdriet, bezorgdheid en angst in Hazerswoude-Dorp Bush richt zich op zeven landen Gewapende man dringt Rembrandttoren binnen Leidsch D blad Meisje valt in waterput Burcht Leidse vrouw opgepakt voor brandstichting in eigen huis ARC'ers gaan elkaar te lijf de Rivarol Jijdelheid maakt ]er mensen gelukkig h de trots Buien uQÜaü rmj w [9/12° los angeles/anp - De Ameri kaanse regering heeft de strijd krachten opdracht gegeven plan nen uit te werken voor het ge bruik van kernwapens tegen ze ker zeven landen. Volgens de krant The Los Angeles Times, die zich baseert op geheime over heidsstukken, gaat het om China, Rusland, Irak, Noord-Korea, Iran, Libië en Syrië. Het document, dat op 8 januari naar het Congres is gestuurd, rept ook van de ontwikkeling van kleinere kernwapens voor gebruik op het slagveld. De mi nister van buitenlandse zaken Powell bevestigde het bericht gisteren, maar hij voegde er aan toe dat op dit moment op geen enkel land Amerikaanse kern wapens staan gericht. Washington zou het gebruik van nucleaire wapens in drie situa ties overwegen: in het geval van doelen die niet met conventio nele wapens kunnen worden uitgeschakeld, als vergelding te gen een aanval met nucleaire, biologische of chemische wa pens en bij 'een verrassende mi litaire ontwikkeling'. Volgens analisten is het de eer ste keer dat in officiële stukken over kernwapens een langere lijst met potentiële 'doelen' is opgenomen. Bekend was al wel dat er gedetailleerde plannen zijn voor een kemwapenaanval op Rusland. In het document zouden een Arabisch-Israëlisch conflict, een oorlog tussen Chi na en Taiwan en een aanval van Noord-Korea op Zuid-Korea gelden als potentiële ontwikke lingen waarop nucleair zou kun nen worden gereageerd. Dat geldt ook voor een aanval van Irak op Israël. De Amerikaanse president Bush zal vandaag in een toespraak in gaan op zijn verder te volgen strategie tegen het internationa le terrorisme. Hij zal onder meer verklaren dat de VS landen zul len aanpakken waar massaver nietigingswapens worden ge maakt. Deze strategie verwijst in de eerste plaats naar Irak, waar Saddam Hussein nog steeds aan de macht is. De VS willen dat Irak inspecteurs toelaat, zodat zij berichten over de productie van massavernietigingswapens kunnen onderzoeken. amsterdam/anp - Een gewa pende man is vanmorgen om streeks half 10 de Rembrandtto ren aan het Amstelplein in Am sterdam binnengedrongen en houdt daar meerdere mensen, onder wie de portier, onder schot. De politie heeft het kantoorge bouw omsingeld en de omge ving afgegrendeld. Trein- en metroverkeer in de omgeving is op last van de politie inmiddels volledig stilgelegd. De politie probeert met de man in contact te komen. Het is nog onduidelijk wat zijn beweegredenen zijn. Volgens Leon Stam, werkzaam bij het beveiligingsbedrijf Mar cus Evens op de zestiende etage, moeten op last van de gijzelne mer op iedere etage affiches voor het raam worden gehan gen met de tekst „Wij mislei den". De man is volgens hem niet alleen bewapend met een machinegeweer, maar zou ook explosieven bij zich hebben. „Je kunt je ongeveer voorstel len hoe we ons hier voelen." De politie kan nog niet bevesti gen dat het de man eigenlijk om Philips te doen is. Philips bivakkeerde enkele jaren in de Rembrandttoren, maar ver huisde vorig jaar zomer naar de ernaast gelegen Breitnerto- ren. Die toren is inmiddels ge sloten. „We hebben al onze maatregelen getroffen", aldus woordvoerder A. Manning. „We hebben geen idee waarom het zou kunnen gaan. In de Breitnertoren werken 470 men sen. In de Rembrandttoren zijn 56 bedrijven gevestigd. Volgens de Kamer van Koophandel gaat het onder meer om beleggings adviseurs Merrill Lynch en Lehman Brothers, advocaten kantoor Hoegen/Dijkhof en het headhuntersbureau Heidrick Struggles. Ja, ik word abonnee Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 en ontvang de krant eerst 2 weken grt (Lvm. controle natoeïorghgl Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automatische betaling s m^n Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl I.IA'.'H.m.WT leiden - Een 5-jarig meisje uit Voorschoten is gister avond in de waterput op de Burcht in Leiden gevallen. Het kind, van wie de ouders op een feestje in een nabij gelegen restaurant waren, was met andere kinderen aan het spelen en op een ge geven moment op de put geklommen, die is afgedekt met een stalen rooster. Toch viel zij een meter of acht naar beneden. Onduidelijk is of het kind of een van haar speelkame raadjes het luik heeft open gemaakt of dat zij er door heen is gezakt. Het slachtof fertje is door de brandweer naar boven gehaald en voor onderzoek naar het LUMC vervoerd. Na daar een nacht ter observatie te hebben ge legen, mocht zij vanochtend naar huis. De gemeente heeft inmiddels hekken rond de put geplaatst. n Preenen 'nd - Een partyboot is zaterdag- [op 't Joppe bij Warmond tijdens in problemen gekomen. Het [ep met 55 passagiers aan boord t moest worden losgetrokken. Ine uur later dan gepland kon opvarenden ongedeerd met T huis. Rond een uur was voor f 'onvergetelijke' viering van een te verjaardag pas afgelopen, p der Meer uit Rijpwetering voer P Koningin Juliana, een dubbel- jtondvaartboot waarop 180 men den, 's middags om half vijf uit. jjaide toen al stevig, maar volgens PjPper heeft hij er ondanks de ~">chuwingen geen moment over gedacht van de tocht af te zien. Aanvankelijk liep alles ook volgens schema. Van der Meer had het gezel schap uit Nieuw-Vennep in Abbenes opgehaald en was via de Ringvaart naar de Kagerplassen gegaan. Daar werd zijn boot plotseling door 'enkele extreme windstoten' naar de kant ge dreven en was vervolgens op 't Joppe komen vast te zitten, ter hoogte van de Zijldijk in Leiderdorp. „Ik kon geen kant meer op en ben gaan bellen met de alarmcentrale en met De Haas van camping en jachthaven De Horizon", aldus Van der Meer. Dat be drijf in de Sweilandpolder wist de Ko ningin Juliana na drie kwartier los te treldcen. De boot zou daarna op eigen kracht terugvaren. Omdat de motor oververhit was geraakt, bleek dat niet mogelijk. Het schip kwam daardoor opnieuw in de problemen. Uiteindelijk werd besloten om het naar Park Lee- rust in Warmond te slepen. Daarvan daan werden de mensen met taxi's naar huis gebracht. Volgens Ted de Haas is het de eerste keer dat 'zo'n 'grote boot' in moeilijk heden komt op de Kagerplassen. „Meestal gaat het om een speedboot of zo die we te hulp moeten komen." Ook elders in de regio zorgde de storm voor overlast. De Parallelboulevard in Noordwijk werd zaterdagavond enige tijd afgesloten voor het verkeer. Het opstuivende zand zorgde ervoor dat er geen doorkomen meer aan was. De ge meente zette een shovel in om de weg weer begaanbaar te maken. In de Abraham van Royenstraat waaide een stuk van het dak van het VW-kan- toor af. Bij een woning aan het Alk be gaf de dakkapel het. In het hele dorp waaiden diverse dakplaten van de da ken. In Katwijk moest de brandweer er aan te pas komen om er voor te zorgen dat het dak van een woning aan de Boulevard het niet zou begeven. Diver se auto's in Katwijk en Noordwijk lie pen schade op. De Breestraat in Leiden werd afgelopen zaterdagavond door de politie enige tijd afgesloten voor alle verkeer. Door de storm waaiden van twee daken - waar werkzaamheden worden verricht - dakplaten af. Aan de Andries Schot kade vielen twee bomen op een woon boot. De schade bleef beperkt. De brandweer heeft de bomen in stukken gezaagd. Aan de Kloksteeg waaide een grote partytent van 20 bij 40 meter om die was gebruikt voor het studiefestival van de Universiteit Leiden. Door de storm ging zaterdag een kas op de hoek van de Anjerstaat en Ro- zenlaan in Ter Aar aan diggelen. Daar door kwam er glas op de weg dat het verkeer hinderde. Een omgewaaide boom in de Vivaldihof in Alphen aan den Rijn maakte drie huizen onbereik baar. De brandweer haalde de boom weg. Bij de flat van de Saffierstraat aan het Topaasplantsoen klapperde een bouwlift tegeh de gevel. De politie ver moedt dat twee kabels door de storm knapten. houdingen na ervolging A4 k - Enkele tientallen po- enten hebben vanoch- p de A4 tussen Rijswijk den een grote klopjacht den op een voortvluchti- lachte. De man was in k ingereden op een die hem had herkend als :hte van een ernstig de in de achtervolging de- sker 25 surveillanceauto's, en en politiebusjes mee. delijk wist de politie de ïgen te houden in de van Leiden. Twee vrou- inzittenden werden ïouden. De mannelijke hte vluchtte een weiland verd even later opgepakt. on: Huisarrest at opheffen - De Israëlische pre- fiaron vindt dat het huis- n de Palestijnse presi- tafat in Ram all ah kan p opgeheven. Indecem- Jeg Arafat huisarrest op- Idoor de Israëlische auto- p Hem werd te verstaan p dat hij eerst de ver- Jlijke daders van de I op een Israëlische mi jnoest arresteren. Vol- paron is dat nu gebeurd, p buitenland ed Teeven en 1 zijn klaar or de strijd htgenote Bin den voelt dat 1 leeft Inwoners halen massaal recept na overlijden dorpsgenoot door meningokokkenbacterie door Marieta Kroft NR. 42870 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 mon Platteel k ganiseert wefietconcert nderopvang snel extra Hazerswoude-Dorp - Er staat deze zaterdagochtend een lange rij voor de Huisartsenpraktijk Hazerswoude-Dorp. Ouders, jongeren en kinderen wachten geduldig. Niemand kijkt op zijn horloge, ook al loopt de wacht tijd op tot anderhalf uur. Ze wil len allemaal een briefje van de dokter waarmee ze naar de apo theek kunnen stappen voor an tibiotica. Hazerswoude-Dorp rouwt. Het verdriet bij de inwoners is groot nu een zeventienjarige dorpsge noot is overleden aan hersen vliesontsteking. Ze zijn ook be zorgd om een andere dorpsge noot, die al ruim een week in het ziekenhuis ligt. De angst be staat dat er nog meer dorpelin gen worden besmet met de me ningokokkenbacterie. Oud-huisarts Bosch, nu actief als D66-politicus, ziet de rij wachtenden vanuit zijn huis naast de praktijk staan. Stil toe kijken kan hij niet. Zeker nu niet, zo kort na de gemeente raadsverkiezingen waarbij hij veel stemmen van zijn dorpsge noten kreeg. Dokter Bosch, zo als hij in het dorp nog altijd wordt genoemd, zet daarom koffie. Bij de voordeur zet hij een tafeltje, twee volle thermos- kannen en plastic bekertjes. Wie wil krijgt een 'bakkie troost'. „Het enige wat ik kan doen, is een beetje tappen voor de jeugd", zegt hij. En omdat ieder een ter hoogte van de deur van Bosch een uur wachten voor de boeg heeft, wordt dankbaar van zijn aanbod gebruik gemaakt. De gewezen huisarts heeft zo veel onrust in het dorp niet eer der meegemaakt. Hij kan zich 'een klein knulletje' herinneren dat ooit door de bacterie is be smet, maai' niet dat er op zo'n Voor de Huisartsenpraktijk Hazerswoude-Dorp wachten ouders en jongeren geduldig op een briefje van de dokter waarmee ze naar de apo theek kunnen voor antibiotica. Foto: Mark Lamers grote schaal preventieve maat regelen worden getroffen. „Je doet het om dat ene mogelijke zeldzame geval uit te sluiten. Het is goed dat dit gebeurt." Robert van Zanten (17), Emiel Schellingerhout (17) en Joost Kerkvliet (16) hebben hun re cept zojuist opgehaald. „Je had het zelf ook kunnen zijn", merkt Van Zanten op. Bang dat ze de ziekte ook oplopen, zijn ze niet. Ze vertrouwen op de deskundi gen die zeggen dat het slikken van antibiotica voldoende is om niet ziek te worden. Lang niet iedereen komt met een recept bij de dokter van daan. Alleen de jongeren die vrijdagavond 1 maart jongeren centrum Stek bezochten, krij gen antibiotica voorgeschreven. Wie op een andere dag in het Stek was, krijgt niets. De bacte rie wordt alleen via menselijke contacten overgebracht en blijft niet in een gebouw zitten, legt GGD-arts Swaan herhaaldelijk uit. Klas- of clubgenoten van de twee slachtoffers krijgen ook niets, omdat statistieken heb ben uitgewezen dat de risico's op besmetting te verwaarlozen zijn. Ook bij de apotheek van Hans Meerburg is het druk. De wachttijd is gemiddeld een kwartier. Assistenten doen hun best de jongeren zo snel moge lijk te helpen en voor te lichten. Ze raden de dragers van zachte contactlenzen af om tijdens de kuur van twee dagen lenzen in te doen. Ze kunnen namelijk blijvend verkleuren. Meisjes moeten ook even stoppen met de minipil, staat in de brief die de jongeren meekrijgen. Vac cins heeft Meerburg ook in huis. Wie wil krijgt een inenting, maar dan op eigen kosten (60 euro). Meerburg begrijpt de on rust. „Hoewel het besmettings gevaar gering is, zou ik als ou der nu ook voor vaccinatie kie zen." Pagina R4: GGD informeert ouders en leer lingen door Marijn Kramp leiden - Een benedenwoning in de Leidse De Genestetstraat is gistermiddag volledig uitge brand. De bewoonster van de huurwoning is door de politie opgepakt op verdenking van brandstichting. De brandweer kon voorkomen dat de boven woning in vlammen opging. Bij de brand zijn geen gewonden gevallen. De bewoonster verliet tijdig de woning en het boven huis stond al enige tijd leeg. De brandweer kreeg rond half twee melding van de brand in het huis op de hoek van De Ge nestetstraat en Ten Katestraat. Binnen een mum van tijd sloe gen de vlammen er aan de voorzijde van het huis uit en likten zij al aan de ramen van de bovenwoning. Twee spuit- wagens werden ingezet om de snel uitslaande brand te be dwingen. Van de bovenwoning sprongen alleen de ramen. De mensen die naast het hoekhuis wonen, moesten tijdelijk hun huis verlaten. Deze twee wo ningen liepen rookschade op. De huurwoningen zijn eigen dom van woningstichting Por taal. De snelheid waarmee het vuur zich verspreidde, was volgens K. van Nierop, officier van dienst van de brandweer, op vallend. „Maar dat is wel ver klaarbaar als het daadwerkelijk brandstichting blijkt te zijn." Aan die toedracht twijfelt nie mand in de buurt. Omwonen den van het huis hebben het afgelopen jaar al heel wat mee gemaakt met de in psychische nood verkerende bewoonster. Een overbuurvrouw was getui ge van de brandstichting. Pagina Ri: Omwonenden klaagden al lan ger over onhoudbare situatie werkendam - Vechtpartijen op het voetbalveld komen steeds vaker voor. Maar dat twee spe-- Iers van hetzelfde elftal elkaar te lijf gaan, is opmerkelijk. Het ge beurde zaterdag bij hoofdklasser ARC in de met 2-0 verloren wed strijd tegen Kozakken Boys. Kee per Mark Kranendonk schold na het eerste tegendoelpunt rechts back Arthur van Orssagen de huid vol. Dat pikte de Leidenaar iniet: op het moment dat Kra nendonk zich omdraaide, duw de Van Orssagen zijn doelman hard in de rug. Vervolgens schopte Kranendonk zijn ploeg genoot tegen de schenen. Het Werkendamse publiek kon wel lachen om het incident, waarvoor arbiter Van Heusden overigens geen kaarten trok. Maar voor ARC waren de drui ven zuur. Een minuut eerder had ARC'er Richard Groeneweg al een rode kaart gekregen we gens natrappen. Kort na de vechtpartij kwam Kozakken Boys ook nog eens op 2-0. Vol gens ARC-trainer Dennis van den IJssel legden de .twee kemp hanen, die niet werden gewis seld, hun ruzie al direct na af loop in de kleedkamer bij. „De sfeer in het team is prima." Pagina S5: Racing moet zich schamen door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Wie er 26 uur voor over heeft te wach ten voordat hij zijn stem kan uitbrengen, is een echte democraat. Of desperaat. Of beide. Zimbab we telt in elk geval vele honderdduizenden van deze mensen. De twee dagen die voor de zo cruci ale presidentsverkiezingen waren gereserveerd, bleken te weinig. Het verhoogde de spanning tus sen de oppositie en het Mugabe-regime, dat na een uitspraak van het Hooggerechtshof vanoch tend toch toestond dat de stemming met een dag wordt verlengd. Het Hof ging gisteravond al mee met in het ver zoek van de beweging voor Democratische Veran dering (MDC) van Morgan Tsvangirai de verkie zingen te verlengen. Minister van justitie Patrick Chinamasa ging vannacht echter in beroep tegen die uitspraak. Maar hij verloor en moet nu toe staan dat er toch een extra stemdag komt, maar alleen in hoofdstad Harare en het nabijgelegen Chitungwiza. De MDC, die haar machtsbasis vooral in de stede lijke gebieden heeft, had in allerijl voor deze twee steden een verlenging aangevraagd. Gisteravond stonden daar op het officiële sluitingstijdstip van de stembussen om zeven uur nog steeds vele dui zenden mensen in de rij: Hoewel het Hoogge rechtshof een extra stemdag gebood voor het hele land, heeft de regering besloten zich te houden aan het oorspronkelijke verzoek van de oppositie. De uitspraak en het aanvankelijke protest van de regering zorgden voor veel onzekerheid en nog meer spanning. In Harare werd een groep van 3000 wachtenden bij een van de stemlokalen in Glen Norah door de politie weggeslagen waarna het gebouw werd ge sloten. Elders stonden de autoriteiten wel toe dat na zeven uur gestemd werd. Duizenden Zimbabwanen, hier bij een stembureau in de hoofdstad Harare, moeten uren wachten voor dat zij hun stem kunnen uitbrengen. Foto: AFP/Yoav Lemmer

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1