GGD informeert ouders en leerlingei RIJN VEENSTREEK 'Na 2002 heeft Alphen geen Romeins fort meer' Een op de vier is drager meningokok Bouw uitvaartcentrum in laatste stadium Gewonde t vechtpai in de Veejij alphen aan den rijn - Het Groene Hart Lyceum in Alphen organiseert vanavond een bij eenkomst over de beschaving van de oude Grieken en Romei nen met de titel 'Keizers sterven niet in bed'. Professor Meijer, hoogleraar Oude Geschiedenis aan de Universiteit van Amster dam, schreef onlangs een boek met dezelfde titel en houdt een lezing in het kader van de jaar lijkse klassiek-culturele activi teiten van de school. Ook ande re belangstellenden kunnen de lezing in de school aan de Tol straat 11 (aanvang 20 uur) bij wonen. De toegang is gratis, maar geïnteresseerden moeten zich wel aanmelden bij de ad ministratie van het Groene Hart Lyceum: 0172-447010. Incubatietijd: 2 tot 10 dagen leiden - De meningokokken- bacterie kan hersenvliesont steking (nekkramp) en bloedvergiftiging (sepsis) veroorzaken. Hersenvliesont steking begint met koorts. Verder kunnen klachten als hoofdpijn, spierpijn, koude rillingen, misselijkheid en braken optreden. Bij bloed vergiftiging komen daarbij rode vlekjes op de huid (huidbloedinkjes), die niet kunnen worden weggedrukt en sufheid. Een hersenvliesontsteking of bloedvergiftiging die niet of te laat wordt behandeld kan leiden tot bewusteloosheid en verlammingen in armen en benen. Ook na herstel kunnen blijvende beschadi gingen zijn opgetreden, zoals doofheid, duizeligheid en ze- nuwuitval. In de meeste ge vallen geneest de patiënt vol ledig. De tijd tussen de besmetting en het ziek worden varieert tussen de twee en tien da gen. In de winter dragen meer dan 25 procent van de mensen de bacterie bij zich. Bij spreken, hoesten en nie zen kunnen de meningokok- ken van de een op de ander worden overgebracht. Slechts bij een enkeling leidt het tot hersenvliesontsteking of bloedvergiftiging. Wie wel en wie niet ziek wordt, is nog niet helemaal bekend. Waar schijnlijk is iemand met een verminderde weerstand vat baarder. Wie vragen heeft, kan tij dens kantooruren contact opnemen met de GGD Zuid- Holland Noord: 071- 5163361. Men kan ook tus sen 9 en 21 uur terecht bij Postbus 51: 08003008051. alphen aan den rijn - Het uitvaartcentrum naast de Salvatorikerk in Alphen aan den Rijn wordt begin juni in gebruik genomen. De Alphen- se aannemer Variant Bouwonderneming legt de laatste hand aan de werkzaamheden. Kamer Begrafenissen en Uitvaartverzorging Een voud, die de Maatschap Uitvaartcentrum vormen, gaan het mortuari um gebruiken. Beide ondernemingen kochten de Salvatorikerk om de bouw van het centrum mogelijk te maken. Architectenatelier Boskoop ontwierp het uitvaartcentrum. In maart 2001 begon de bouw. Foto: Wim Dijkman Alphense fiets ernstig gewon bij botsing alphen aan den rijn - jarige fletss ter uit Alphi den Rijn heeft zwaar hoe opgelopen bij een aar haar woonplaats. Zij dag een auto over hetX toen zij van de Paltrc linksaf een brandgang y rijden. De 38-jarige automobilist kon haar n ontwijken. roelofarendsveen vechtpartij op het Noord! Roelofarendsveen i een zeventienjarige naar gewond geraakt, een getuige kreeg de joié een woordenwisseling e fles tegen zich aan. overgebracht naar het ri Ziekenhuis in LeiderdJ politie hield een twintj man uit Oude Weterii maar hij bleek niets i vechtpartij te maken tel gehad. door Marieta Kroft Hazerswoude-Dorp - Ouders van leerlingen van de Hazerswoudse basisscholen, het kinder dagverblijf en de peuterspeelzaal krijgen van daag een brief van de GGD met daarin informa tie over de besmetting met de meningokokken- bacterie en de gevolgen daarvan. Datzelfde geldt voor de leerlingen en ouders van de unit elektrotechniek van het ROC in Leiden. De 17-ja- rige jongen die vrijdagavond overleed, zat hier op school. De GGD is vandaag op het ROC aan wezig om voorlichting te geven. Omdat de kans dat meer mensen ziek worden erg klein is, vindt de GGD het niet nodig om over te gaan op noodvaccinatie. De enige pre ventieve maatregel die de GGD tot nu toe no dig achtte, is de verstrekking van antibiotica aan ongeveer 240 jongeren die op 1 maart in jongerencentrum Stek zijn geweest. De reden hiervan is dat zowel de 17-jarige jongen als zijn 13-jarige plaatsgenoot die een week eerder in het ziekenhuis met nekkramp werd opge nomen, die avond in het Stek zijn geweest. Volgens schooldirecteur Van Straelen van de openbare school De Springplank in Hazers- woude-Dorp zijn er vandaag geen kinderen thuisgebleven. „Wel heerst er onrust, maar dat is begrijpelijk in zo'n kleine dorpsgemeen schap. Een aantal kinderen op onze school slikt antibiotica en er zijn ouders die niet wil len wachten op het landelijke vaccinatiepro gramma maar nu al laten inenten." Ook op de katholieke basisschool St. Michaël is geen pa niek uitgebroken. „Geen leerling is thuisge houden. Wel zijn er kinderen verdrietig. Die begeleiden we in aparte gesprekken met de klas." De onrust vanochtend op het ROC was nog niet zo groot. „Waarschijnlijk heeft dat te ma ken met het feit dat nog niet iedereen op de hoogte was van het overlijden", zegt hoofd communicatie Anton Mink. De school heeft een draaiboek uit de kast gehaald. Daarin staat wat de school moet doen als een leerling ziek is geworden als gevolg van de meningokok- kenbacterie. De GGD is er vandaag om leerlin gen en docenten te begeleiden. Het is nog niet zeker of de twee Hazerswoude- naars door dezelfde bron zijn besmet. Inmid dels is wel bekend dat de 13-jarige jongen die vorige week zondag in het LUMC is opgeno men de bacterie van de groep C bij zich droeg. Hiertegen is inenting mogelijk. Of de inmid dels overleden jongen ook groep C bij zich droeg, wordt in de loop van deze week be kend. In Nederland komen vooral B en C voor. Tegen B is geen inenting mogelijk. De antibio tica die bezoekers van Stek kregen, werken zo wel tegen B als C. Bij de dorpsapotheek van Hans Meerburg in Hazerswoude-Dorp komen veel vragen bin nen van ongeruste inwoners die een vaccina tie willen. Omdat de Nederlandse voorraad op is, heeft Meerbrug van de inspecteur van Volksgezondheid toestemming gekregen om via de Belgische poot van het Europt Wyeth nieuwe entstof binnen te h; zorgt zelf voor de verplichte Nederl; sluiter. „Voorlichting is heel belangrijl mer vindt hij dat de ziektekostenver de handen nog niet ineen hebben om de kosten (60 euro) voor individui len te vergoeden. „Zeker nu minster sein op groen heeft gezet voor mass, natie, moet er toch een regeling koi 13-jarige Hazerswoudenaar die op 3 opgenomen in het LUMC zou volgens 1 aan de beterende hand zijn. Met de li Warmonder die ook met deze ziekte} LUMC ligt, gaat het goed, aldus een van hem. Hij gaat morgen waarschij) naar huis. Bijeenkomst over beschaving Leontien Zijlaard-van Moorsel Archieffoto: Reuters Van Moorsel in zaak aan Rijndijk hazerswoude-rijndijk - Wlel- renster Leontien Zijlaard-van Moorsel opent zaterdag de wie- lerafdeling in de winkel van Ton van Bemmelen Sports in Hazerswoude-Rijndijk. De drie voudig olympische kampioene doet dit om 14 uur voorafgaand aan de officiële presentatie van de vernieuwde vrouwenploeg Team Ton van Bemmelen Sports-Novilon. Deze ploeg be staat uit tien rensters en ploeg leider Michael van der Wolf. De presentatie heeft om 14.30 uur plaats aan de Rijndijk 4. Archeoloog Paul Franzen geeft lezing over opgravingen door Joris Rietbroek alphen aan den run - „Superin- teressant, uniek." Deze woorden vliegen over tafel als archeoloog Paul Franzen {38) praat over de opgravingen in het centrum van Alphen aan den Rijn die de afge lopen jaren onder zijn leiding hebben plaatsgehad. „Alphen is archeologisch gezien uniek", zegt hij enthousiast. „Als ik op een congres voor archeologen dia's laat zien van onze vondsten in het Alphense stadshart, dan krijg ik de zaal met gemak muisstil." Vanavond om 20 uur houdt Franzen een lezing over zijn werk in Hotel Toor aan het Sta tionsplein. Het thema is 'Het castellum van Alphen gevonden! Met behulp van dia's van on der meer munten en speerpun ten geeft hij de belangstellenden een beeld van de opgravingen van de afgelopen vier jaar, waar bij het Romeinse fort Alba- nianae werd blootgelegd. Franzen is werkzaam aan de Ka tholieke Universiteit Nijmegen. Sinds 1998 is hij betrokken bij de opgravingen in het centrum van Alphen, toen nog onder lei ding van de inmiddels overle den professor Haalebos. Op jon ge leeftijd interesseerde Franzen zich al voor archeologie. „Toen ik zestien jaar was, kwam ik bij de archeologieclub van een le raar van mijn middelbare school terecht. Daar is mijn interesse verder gegroeid." Na een tijdje rechten gestudeerd te hebben („Dat was toch niet wat ik wil de") begon hij met een studie geschiedenis in Nijmegen. Ar cheologie deed hij ernaast. Deze studies pakten wel goed uit en sinds 1995 is hij fulltime verbon den aan de Nijmeegse universi teit. Franzen en zijn team van arche ologen zijn gespecialiseerd in onderzoek naar Romeins-mili taire vondsten. Als er ergens in Nederland iets Romeins wordt gevonden, krijgen zij het ver zoek om een kijkje te nemen. In Alphen werden de eerste Ro meinse resfen al bijna vijftig jaar geleden gevonden. Sindsdien verrichtten diverse archeologen er veldwerk. Eén van de meest recente ont dekkingen in Alphen noemt Franzen sensationeel. Tijdens een opgraving stuitte zijn team op een stuk achtersteven van Archeoloog Paul Franzen toont vol trots een replica van een Romeinse inscriptie: „In 300 jaar is er in West-Nederland niet zo'n groot stuk inscriptie gevonden." Foto: Mark Lamers een Romeins schip. „Hier willen we beslist meer onderzoek naar doen. Misschien heb je alleen een stuk drijlhout in handen, maar voor hetzelfde geld ligt er een volledig Romeins schip." Om zo'n onderzoek te realiseren is er veel ruimte nodig. De ar cheologen graven veelal grote putten om zoveel mogelijk te weten te komen. „Bij ons onder zoek naar het Castellum in 1998 hadden we putten gegraven van minstens vijf meter breed en tientallen meters lang, zoals in dertijd op de parkeerplaats bij hef postkantoor. Dit was voor ons nodig om een goed over zicht te krijgen van de structuur van het fort." De vondst van een gedeelte van een fort of schip kan de archeo loog veel vertellen over het leven en de activiteiten van de Romei nen. „Bij Woerden vonden we jaren geleden een Romeins schip gevuld met graan. In dit graan zaten akkeronkruiden uit löss, de grondsoort die veel in België en Limburg voorkomt. Hierdoor konden we beredene ren dat de Romeinen elders graan verbouwden en dat ze per schip andere forten en steden bevoorraadden. Door de vondst van bepaalde voorwerpen kun je dus stukjes geschiedenis re construeren. Hiervoor heb je wel een hoop feitenkennisno- dig." Een ander archeologisch uni cum in Alphen was de vondst van een stuk inscriptie, afkom stig van de poort van het Ro meinse fort. „Zoiets vind je in Nederland nooit meer", denkt Franzen. „In 300 jaar is er in West-Nederland niet zo'n groot stuk inscriptie gevonden." Naast Romeinse voorwerpen stuiten de wetenschappers ook geregeld op resten uit de Mid deleeuwen. Zo vonden zij een handvat van een zwaard uit de tiende eeuw, met daarop een stuk tekst dat zelfs voor de door gewinterde archeoloog moeilijk te ontcijferen is. „De middel eeuwse vondsten vormen niet het hoofddoel van ons onder zoek, maar soms kom je mooie dingen tegen. We vonden bij voorbeeld een familiewapen dat wel eens van één van de oudste Alphense families kan zijn. Zo iets is niet onze specialiteit, maar het is te leuk om er niets mee te doen." Franzen benadrukt dat de op gravingen in Alphen hun langste tijd hebben gehad: „Na 2002 heeft Alphen geen Romeins fort meer. Dan bestaat het alleen nog in onze herinnering. Als het nieuwe stadshart helemaal klaar is, zit er onder de grond een parkeergarage waardoor het fort verdwenen is." Vindt Franzen dit niet eeuwig zonde? „Ja en nee, want zonder de vernieu wing van het stadshart hadden wij hier nooit kunnen graven, hadden we nooit gevonden wat we nu in handen hebben en hadden we nooit geweten wat we nu allemaal weten. Opgra ven is in zekere zin ook een vorm van vernietigen." Leidsch Dagblad A lit I i I V lüjft tks Ami ANNO 1902 t onl Dinsdag 1l Maart ALFEN - De Gemeenteraad heeft te beslissen gehad over twee aan de orde gestelde belangrijke punten. Nu Aarlanderveen en Oudshoorn zich bij de Alfen- sche drinkwaterleiding aansluiten, is besloten, na eenige kleine wijzingen in het contract aan te bren gen, B. en Ws. te machtigen om tot aanbesteding over te gaan. OUDSHOORN - Door P. van der Bijl, alhier, is ver gunning gevraagd tot het maken van een kookgele- ANNO 1977 bai genheid tot bereiding van vruchtensappen inlls perceel kad. bekend in Sectie C No. 1331. TER AAR - De onlangs ingevallen vorst heeft. E tuinders wat hun werkzaamheden betreft, een ore vertraging veroorzaakt, maar nu is men overal :rto bezig met het pooten van erwten. Door de uitb et I ding der tuinderij, ook al ten deele een gevolg gunstige werking van het Bondstelsel, komt a groote vraag naar werkkrachten en een daaruit j vloeiende schaarschte van geschikte woninge vele plaatsen in de gemeente heeft men dam eer aanvang gemaakt met het bouwen van huizen n8( ld. e T ziel OEGSTGEEST- Het jeugdteam van Altior uit Ter Aar heeft in de finale van de spelregelwed strijd de eerste prijs weten weg te slepen. In deze wedstrijd, die ge organiseerd werd door de COVS afdeling Leiden (scheids rechters) in sa menwerking met het Leidsch/Al- phens Dagblad eindigde Altior ver voor de ove rige finalisten. Foto: Archief Leidsch Dagblad Vrijdag 11 maart ALPHEN AAN DEN RIJN - „Waarom is er geen volksuniversiteit in Alphen?" Een vraag die de Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten talloze malen krijgt voorgelegd. Alphenaren reizen nu naar volksuniversiteiten in Leiden (waar 250 inwoners van Alphen aan cursus sen deelnemen), Bodegraven of Gouda. Dat is de re den dat de Bond van Nederlandse Volksuniversitei ten, waarvan er in Nederland ruim 110 zijn, zijn licht eens kwam opsteken in Alphen. Dat alles heeft er toe geleid dat er wordt geprobeerd een werkgroep in het leven te roepen die moet bekij ken of er 'een markt' voor een volksuniversiteit is. „En dan kan het best zijn dat blijkt dat een volks universiteit niet de aangewezen vorm is. Het is ook beslist niet onze bedoeling om bestaande instellin gen te beconcurreren", aldus Helen Spiegel, woord voerster van de Bond van Nederlandse Volksuniver siteiten. ALPHEN AAN DEN RIJN - In de Heimanswetering, grenzend aan het terrein van de Betonfabriek Bos is een begin gemaakt met de bouw van een zoge lt' klepstuw. Dit kunstwerk in het druk bevaren k .L. vergt een bouwtijd van anderhalf tot twee jaarc kost een kleine twee miljoen gulden. Van diel komt driekwart voor rekening van de provincie1 Holland. 'nai De klepstuw in de Heimanswetering is één var ltjes veel al gemaakte en nog te maken voorziening het Zuid-Holland, die ten doel hebben om bij cal) ie p; ten (dijkdoorbraak) de gevolgen (overstrominj V( beperkt mogelijk te houden. Door een stelsel ye soortgelijke stuwen in andere wateren wordt t r„| dijkdoorbraak voorkomen, dat bijvoorbeeld al water van de Oude Rijn zich stort in de poldei em phen en omgeving. Verschillende soorten stui zijn de afgelopen jaren al geplaatst in kleinen Tr; ren; de stuw die nu in de Heimanswetering w Ann bouwd is de tweede in groot vaarwater. De eei n vc werd enkele jaren geleden gerealiseerd in del riek. Wetering. Daar werd een opblaasstuw gemaal e ba een betonnen bak in de bodem ligt een soortI die indien nodig, kan worden opgeblazen eni waterkering dienst kan doen. Toto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exempla^t""'. i"n '~"y jsa mummer 57055 t.n.v. Dagblad uitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Ir,.111' bij 18 in zwart wit) over te maken op onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie* Leidsch Dagblad, Roosevcltstraat 82 te leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12