PvdA zet Kok in als breekijzer Bmgftian Bemiddelaar naar Midden-Oosten Onderbuikgevoel in de biotechnologie Cieba Sociale partners scherpen toegang tot de WAO aan Waterkwaliteit in provincie LAATSTE DAGEN! Juwelier schoot overvaller dood 'uit zuiver noodweer' GRATIS Postcentrum naast de startbaan rtffr Leidsch Dagblad NR. 42868 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG 1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 en passen r strengere ortuswet jrabander ndt eerste ëvitsei Dagblad vrijdag 8 MAART 2002 van 10.00 - 16.00 uur De gróótste selectie fi kantoormeubelen T 2000 m2 SHOWROOM! kantoormeubelen JVie helpt het noenakoor de brand? yeede geval i nekkramp i Leidse regio er Alphense ltsen over op tlspreekuur Scherpe kritiek op optreden Melkert i Genève nadruk icompacte jiimtewagens Pagnol moeilijkst te /aren geheim is hoe led we onszelf vinden den haag/gpd - De PvdA gaat in de verkiezingscampagne nadruk kelijker gebruik maken van de populariteit van premier Kok. Dat gebeurt naar aanleiding van het verlies van de PvdA bij de raads verkiezingen en de eclatante overwinning van Pim Fortuyn woensdagavond. De schok bij de verliezende par tij over het succes van Fortuyn was gisteren nog niet helemaal uitgewerkt. Er was kritiek op het optreden van PvdA-leider Mel kert tijdens het tv-debat met lijsttrekkers van de grote politie ke partijen, na de bekendma king van de verkiezingsuitslag. Melkert liet duidelijk zijn onvre de blijken en reageerde met li chaamstaal en gelaatsuitdruk king erg negatief op opmerkin gen van opponent Fortuyn. De critici menen dat juist die hou ding in het voordeel van For tuyn werkte. Kok moet het beeld wegnemen dat het onder Paars alleen maar slechter geworden is in ons land, zoals Fortuyn beweert. „Er is onevenredige aandacht voor de onvrede, en nauwelijks voor wat wel is bereikt. Voor dat evenwicht ga ik zorgen", aldus de vorig jaar als partijleider te ruggetreden Kok over zijn nieu- den haag/gpd - De werkgevers en werknemers verscherpen op nieuw de toegang tot de WAO. De sociale partners formuleren een lijst met ziekten en aandoe ningen die niet meer automa tisch recht geven op een WAO- uitkering. Dat geldt dan bijvoor beeld voor vermoeidsheidsziek- te ME, wiplash, overspannen heid, bum-out of verslaving. Op deze manier hopen de sociale partners het aantal nieuwe WAO'ers met een kwart per jaar terug te dringen. De sociale partners brengen binnenkort definitief advies uit over de WAÖ aan het kabinet. Een complicatie daarbij is de rk aan de weg ferkeerskrant ormatie over het werk aan de de regio. Dat is kortweg ge- e inhoud van de Verkeers- die met ingang van vandaag jks op vrijdag in deze krant en ïrnet wordt gepubliceerd.Deze reide service geeft weggebrui- formatie over de aard en duur iriczaamheden en gaat verge- kaartjes. die in één oogop- lidelijk maken waar de open- 'eg tijdelijk is afgesloten. In de rskrant wordt ook melding ge- van files, verkeerscontroles én kb are parkeerruimte, internetsite, voortdurend ge- seerd, verschijnt binnenkort dien een extra service: een at- mgsdienst. De bezoeker kan r7*jTTl1 J J J naar welke wijk, dorps of ZUIQ-Holland OIKlCr ÜC IT^t felle discussie die over dit on derwerp gaande is binnen de FNV. FNV Bondgenoten, de grootste bond van de FNV, keert zich tegen de voorstellen van de SER. Dit maakt de uiteindelijke opstelling van de FNV in dit sle pende debat en de praktische uitvoerbaarheid van de recente WAO-voorstellen onzeker. De nu voorgestelde aanscher ping van de sociale partners is een gevolg van de harde kritiek van het Centraal Plan Bureau. Die stelde onlangs dat de WAO- voorstellen van de sociale part ners in het ergste geval zorgen voor een toename van de kosten van 1,4 miljard euro per jaar. interesse uitgaat. Komt er uit at nieuwe informatie in de rskrant dan wordt de betrok- rsoon daar automatisch via mail of smsover ingelicht, keerskrant is een coproductie ze krant en het bedrijf Carto- cs, dat is gespecialiseerd in het i van kaarten. Om de informa- ïpleet en actueel te kunnen den, wordt samengewerkt meenten, provincie en rijks- laat. Ook weggebruikers kun- >s doorgeven. ja Weg 8 8t Wiel 3: Jopgebroken straten, files, we melden alles' den haag/anp - De kwaliteit van het oppervlaktewater in de pro vincie Zuid-Holland is slecht. De provincie vindt dat de in spanningen om het gebruik van bestrijdingsmiddelen terug te dringen, de laatste jaren niet het gewenste effect hebben gehad. Dat concludeert het provincie bestuur uit een rapport van TNO, Alterra (research instituut voor groene ruimte) en het Cen trum Landbouw en Milieu, dat vandaag in een statencommissie wordt besproken. Het rapport is gebaseerd op 48 onderzoeken die de afgelopen negen jaar zijn gehouden. Daaronder zijn veer- Nieuwe, vaste tentoonstelling in Naturalis over genetische veranderingen we rol. Tot nu toe hield de PvdA Kok zoveel mogelijk in de cou lissen, om de nieuwe partijleider Melkert niet voor de voeten te lopen. De desastreuze uitkomst van de verkiezingen, waar de PvdA in van oudsher rode bol werken als Rotterdam en Zaan stad grote verliezen leed, heeft de campagnestrategen op ande re gedachten gebracht. Kok werd toen hij nog premier was in zijn eentje goed geacht voor een premierbonus van zo'n acht zetels. Een deel daarvan moet ook nu nog geïncasseerd kun nen worden, denkt de PvdA- campagnestaf. De PvdA leed woensdag het grootste verlies van alle partijen. Desondanks gelooft de partij in een betere uitkomst bij de ko mende Kamerverkiezingen. Met intensivering van de campagne moeten de kiezers bereikt wor den die in '98 op de partij stem den en die nu zeggen het nog niet te weten. Ook de nieuwe, jonge kiezers vormen een doel groep. Kok en Melkert zullen hen vooral de zegeningen van acht jaar paars onder de aan dacht brengen. Pagina Binnenland i: Melkert erkent fouten in het lijsttrekkersdebat door Rody van der Pols leiden - Op stier Herman is het nog even wachten. Die betrekt pas na de zomer zijn stal naast Naturalis, waarvan landbouw minister Brinkhorst gisteren de eerste paal sloeg. Wel kan de bezoeker vanaf vandaag te recht op de nieuwe, perma nente tentoonstelling over bio technologie. Stier Herman, hét levend symbool van knutselen met genetisch materiaal, zal daar straks deel van uitmaken. Goed of slecht? Wenselijk of verwerpelijk? Dat zijn de vra gen die centraal staan op deze tentoonstelling, die een plekje heeft gekregen in de zaal Leven van het Leidse natuurhisto risch museum. „We leggen na tuurlijk wel iets uit over de techniek achter de biotechno logie", zegt zoöloog Manon La- terveer. „Maar dat is niet waar het om draait. In de eerste plaats is het de bedoeling dat de bezoeker zich een mening vormt over deze techniek, waarmee we in de toekomst al leen nog maar vaker te maken zullen krijgen." Dat was ook de opdracht die Naturalis meekreeg van het mi nisterie van landbouw, natuur beheer en visserij (LNV) en het ministerie van volksgezond heid, welzijn en sport (VWS). Samen stelden ze een bedrag van ruim 1,2 miljoen euro be schikbaar. Laterveer: ,Als onaf hankelijke, wetenschappelijke instelling op een steenworp af stand van het Bio Science Park bevonden we ons natuurlijk in de perfecte omstandigheid om zo'n tentoonstelling te maken. En er is behoefte aan een der gelijke expositie. Kijk maar naar de aandacht voor dit on derwerp in de media. Biotech nologie bezorgt veel mensen nog steeds een ongemakkelijk gevoel in de onderbuik." Een adviesgroep met daarin zowel voor- als tegenstanders van biotechnologie stond de ontwerpers van de tentoonstel ling terzijde. Laterveer: „We hebben geprobeerd om ons zo neutraal mogelijk op te stellen. Daarom spreken we bijvoor beeld ook niet over 'genetische manipulatie', een term die te genstanders hanteren, of 'mo dificatie', een begrip dat voor standers gebruiken, maar over 'genetische verandering'. Dat klinkt veel neutraler." Uiteindelijk telt de expositie een kleine twintig concrete toe passingen van biotechnologie met daarbij de voor- en nade- Deze kunstenaarsimpressie van de DNA-keten maakt deel uit van de nieuwe, permanente tentoonstel ling 'Biotechnologie' in Naturalis in Leiden. Foto: Hielco Kuipers len. Zo wordt bij een groot, roze nepvarken ingegaan op 'xeno- transplantatie', ofte wel het in brengen van een dierlijk orgaan bij een mens. Door genetische veranderingen aan het donord- ier kunnen wetenschappers er voor zorgen dat de dierlijke or ganen meer lijken op die van mensen. Hierdoor is de kans op afstoting veel kleiner. „De bio technologie reikt op die manier een oplossing voor het donorte kort aan", zegt Laterveer. „Maar het nadeel is dat op deze manier dierlijke virussen op mensen overgebracht kunnen worden." Pagina Ri: Brinkhorst slaat eerste paal voor stal Herman Zieke Kiprono niet naar Alphen alphen aan den rijn - Jo- sephat Kiprono doet niet mee aan de Twintig van Alphen. De marathonloper uit Kenya, vo rig jaar nog winnaar in Rotter dam, heeft zich op het laatste moment ziek afgemeld bij de organisatie. Daarmee is de wedstrijd beroofd van zijn be langrijkste smaakmaker. Kiprono is de beste marathon loper van dit moment. Organi sator Ad Persoons heeft con tact gezocht met atletenmake- laar los Hermens in de hoop nog een goede vervanger te contracteren voor de race van zondag. Verkiezingsfraude in Aalten vermoed aalten - In het Gelderse Aal ten leeft 'een ernstig vermoe den van onregelmatigheden' bij de gemeenteraadsverkie zingen van woensdag. In een stembureau hebben de leden twee oproepkaarten ver scheurd, omdat er meer kaar ten waren dan uitgebrachte stemmen. Burgemeester T. Bouwers heeft aangifte ge daan. „Bewust fraude is er echter niet gepleegd", ver klaarde de burgemeester giste ren. Volgens de burgemeester zijn twee kiezers vergeten de rode knop op de stemmachine in te drukken, terwijl ze wel hun oproepkaart hadden inge leverd. Daardoor ontstond het verschil. De twee ontbrekende stemmen hebben volgens de burgemeester geen invloed op de uitslag van de verkiezingen. Knielend bidden geeft paus artrose Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft last van artrose als gevolg van de lange uren die hij biddend op zijn knieën doorbrengt. Dat meldt de Itali aanse krant Corriere della Sera. Woensdag sloeg de paus de wekelijkse generale audiëntie over. Johannes Paulus II heeft inmiddels ook zijn bezoeken aan een aantal parochies in Rome afgezegd. Maar volgens de woordvoerder van het Vati- caan zal hij verder niet van zijn agenda afwijken. In de planning staan de drukke paasdagen en bezoeken aan onder meer de Wereldjonge rendagen in juli in Toronto (Canada) en aansluitend aan Mexico en Guatemala. (advertentie) tien onderzoeken van de pro vincie zelf. De provincie wil zich in het ver volg meer richten op 'nieuwe' bestrijdingsmiddelen. Het ver bruik van gif in de landbouw is wel afgenomen, maar dat bete kent nog niet automatisch een verbetering van het milieu, al dus Zuid-Holland. De provincie waarschuwt voor een verschui ving van zwakker gif naar ster kere bestrijdingsmiddelen. De glastuinbouw krijgt de ko mende tijd als eerste te maken met strengere controle door de overheid. Deze tak van land bouw is in Zuid-Holland de be langrijkste bron van waterver vuiling en de provincie heeft niet genoeg mankracht om alle landbouwsectoren tegelijkertijd aan te pakken. 'Het was een brute overval' tilburg/gpd-anp - De VOlige week overvallen Tilburgse juwe lier heeft bekend dat hij een van de daders heeft neergeschoten. De 26-jarige overvaller overleed later in de middag in het cellen complex van de Tilburgse poli tie. Pas na aankomst op het po litiebureau bleek dat hij genees kundige hulp nodig had. Vol gens advocaat R. MUo handelde zijn cliënt, de juwelier, uit nood weer. Uit het feit dat de overval maar enkele minuten heeft geduurd, blijkt dat het vuurwapen voor het grijpen lag. Bovendien moet het geladen zijn geweest, want de juwelier, die een schietver- gunning heeft, kon het direct gebruiken. Milo: „Het was een brute overval op zijn zaak. Dat is zuiver noodweer, volgens het boekje." Bij de juwelenroof waren ver scheidene overvallers betrok ken. Er werden diverse vitrines stukgeslagen. De Tilburgse ju welier, die morgen weer op vrije voeten komt, is volgens Milo flink geschrokken van de over val. „Hij vreesde voor de veilig heid van zichzelf, zijn echtgeno te en het personeel. Bovendien werd hij enkele uren na de over val, toen hij nog in shock was, gevangen genomen. Dat gaat je niet in de koude kieren zitten." De juwelier kan doodslag ten laste gelegd worden. Maak kans op een: suken of badkamer*] Brugman blijft u verbazen! KEUKENS BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071-5892086 ^eer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl vraag naar de voorwaarden in de showroom schiphol - PTT Post heeft gisteren direct naast een startbaan op Schiphol een hypermodern sorteercentrum geopend. Vanuit het gebouw met de afmeting van drie voetbalvelden gaan dagelijks 1,2 miljoen poststuk ken de hele wereld over. Het sorteerproces is grotendeels geautomatiseerd. Foto: ANP/Marcel Antonisse Bush stuurt Cheney mee in kielzog van Zinni door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Terwijl het bloedvergieten onver minderd doorgaat, keert de Amerikaanse bemiddelaar Anthony Zinni volgende week terug naar het Midden-Oosten. President Bush maakte gisteravond bekend dat ook vi ce-president Cheney naar het gebied zal af reizen. Bush zei te hopen dat hun gezamenlijke in spanningen vruchten afwerpen, ook al door het 'positieve effect' van een recent Sau- disch vredesaanbod. Maar in antwoord op vragen moest hij toegeven dat succes lang niet is verzekerd. In Israël bestaat de indruk dat het zenden van Zinni vooral is bedoeld om Cheney steun in de rug te geven bij po gingen de Arabische wereld te overtuigen van de noodzaak van militaire actie tegen Irak. Bush zei gisteren dat de Palestijnse president Arafat nog altijd te weinig doet aan terreurbestrijding. Hij deed een beroep op hem en op de Israëlische premier Sharon het geweld niet nog verder te laten escale ren. Het besluit Zinni naar het Midden-Oos ten te sturen, kwam als een verrassing. Een paar uur eerder had een regeringswoord voerder laten weten dat de bemiddelaar de reis pas zou maken als het geweld drastisch zou zijn verminderd. Daarvan is echter nog geen sprake. Gisteren en de afgelopen nacht zijn dertig Palestijnen en Israëliërs om het leven gekomen. Om streeks middernacht infiltreerde een Pales tijnse militant de Israëlische nederzetting Atzmona, in de Gazastrook. Hij opende het vuur op een militair trainingskamp voor middelbare scholieren en wierp een aantal handgranaten. Vijf Israëliërs werden gedood en er vielen 23 gewonden. Het Israëlische leger voerde gisteren en de afgelopen nacht operaties uit in Tulkarm en twee naburige vluchtelingenkampen, Beth lehem, Beit Sachur en Beit Jala, op de Wes telijke Jordaanoever. In de vluchtelingen kampen moesten de bewoners binnenblij ven, terwijl troepen huiszoekingen uitvoer den. Bij gevechten tussen Israëlische solda ten en plaatselijke milities kwamen elf Pa lestijnen om het leven. Onder hen was een van de leiders van de Islamitische Jihad. In de Gazastrook vonden veertien mensen de dood bij Israëlische beschietingen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMD V Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: vm corwt* nateonjrg) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau &l ai*omêtscf» bettlrg s m^n 712141 400114 X] V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■lA'.'H HI.R.Vb nun

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1