Steviger positie voor lokaio's Leidsch Dagblad Twaalf jaar voor stationsmoord WD en PvdA verliezen, D66 wint, Groenlinks consolideert MÉ iraël lokt iatwijkse irthodoxen Leidsch Dagblad Rik Buddenberg opnieuw tweede, nu in Vlaardingen Mooi Alkemade verovert in één keer meerderheid in raad Oude partijen snuffelen met weerzin aan Fortuyn Gouden vingers van Marietta Petkova Volop 'losleed' op de Leidsé Breestraat Slaaphuis verhuist naar Breestraat Ouders niet zwaarste stern in ziekenhuis Arafat: Shimon, ze zijn me aan het bombarderen Schuifelen langs De Jurk van Maxima Terry Marcha! De eerste die ziet dat het licht op groen springt, staat altijd helemaal achter in de file Perioden met zon 5/6° ZW 9/12° 3/4 Terwijl in Israël nog .vel dagelijks aanslagen wor- i gepleegd, gelooft de Israëli- e minister Elon niet dat dat iristen weerhoudt om naar land af te reizen. Op 19 irt komt de minister voor [erisme naar Nederland om va- iitiegangers warm te maken pr Israël. Niet zonder reden is reisdoel Katwijk, bn richt zich op een speciale lelgroep: orthodox-christelijke ninees en hun volgelingen. mensen hebben meer re en naar Israël te gaan dan deren. En volgens het Israë- :h Verkeersbureau is Katwijk uitstek de plaats om die doel- ep te ontmoeten. Dat het cfige geweld in Israël toeris- i tegenhoudt, weerspreekt het 'eersbureau. „Het is lang overal gevaarlijk. Bij het er van Tiberias, waar Jezus er het water liep, is het rustig, t als in de woestijn bij Massa- k bijvoorbeeld, de berg waarop k joden zich verscholen voor kRomeinen." En juist die plek- "n zijn voor christenen interes- fit, aldus een woordvoerder. plan voor de reis van Elon Katwijk stamt nog uit de I van zijn voorgander, minis- Ze'evi. Die werd vorig jaar noord door leden van het sfront voor de Bevrijding Palestina. Elon bezoekt op maart twee bijeenkomsten christenen in Katwijk. De enkomsten zijn ook bedoeld Israël een hart onder de i te steken. (advertentie) Jencikova Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Na_am 7 M V y llfr Straat Postcode Telefoon Ik neem een: j maandabonnement automatische betaling I kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening €52,00 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi amomibsü» beutng s rr^n Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN Leidenaar (19) ook medeschuldig aan daden neefje door Maarten Dekker den haag/leiden - De Haagse rechtbank heeft gisteren twaalf jaar gevangenisstraf opgelegd aan de Leidenaar die op 16 au gustus een Rotterdammer doodschoot op station Leiden Centraal. De rechters oordeel den dat de 19-jarige jongen schuldig was aan moord, maar ook aan het medeplegen van een poging tot moord en een poging tot doodslag. Die laatste twee veroordelingen slaan op de twee schoten die een neefje van de Leidenaar af vuurde in de richting van een vriend en een vriendin van het slachtoffer, dwars door zijn jas zak heen. De rechters vonden dat de twee jongens zo nauw sa menwerkten, dat de Leidenaar medeverantwoordelijk is voor de daden van zijn familielid. Weliswaar misten de twee ko gels hun doel, maar volgens de rechtbank was dat 'alleen maar te danken aan de onhandigheid van de mededader en zeker niet aan de verdachte'. Het neefje (een 18-jarige Lisse- naar, die ten tijde van de schiet partij minderjarig was) werd in december tot vijf jaar cel veroor deeld door de kinderrechter. De Leidenaar kwam gisteren niet naar het Paleis van Justitie om het vonnis te vernemen. Ook zijn advocaat kwam niet opda gen. Wel aanwezig waren nabe staanden van het slachtoffer. Al leen de vader en een zus van de Rotterdammer mochten de uit spraak in de rechtszaal aanho ren, de overige familieleden moesten op de publieke tribune plaatsnemen, achter glas. Dat was slechts een van de strenge veiligheidsmaatregelen in het gerechtsgebouw, dat slechts door een ldeine deur in een traliehek te betreden was. Belangstellenden voor de rechtszaak tegen de Leidenaar werden via een zij-ingang bin nengelaten, na eerst gefouilleerd te zijn. De maatregelen waren een reactie op de eerste zitting in het proces tegen de Leide naar. Die liep eind november uit op een massale vechtpartij, toen nabestaanden naar voren stormden om de verdachte aan te vliegen. Daarbij werd ook een van de rechters in een wurg greep genomen. Pagina R3 'Als je een pistool laat zien, moet je het ook gebruiken' SASSENHEiM- De Sassenheimse burgemeester Rik Buddenberg heeft het niet gered in Vlaardin gen. In de 'burgemeesterverkie zing' gaf een kleine meerderheid van de Vlaardingers de voorkeur aan de Groningse PvdA-wet houder Tjerk Bruinsma. „Een enorme teleurstellingzegt de Sassenheimer duidelijk aange slagen. De 48-jarige burgemees ter vindt het na ruim zes jaar tijd voor een promotie. Alle Sassen heimse partijen vinden het jam mer voor Buddenberg dat hij de strijd heeft verloren. Hoewel hij nu de enige bestuurder met er varing wordt in het nieuwe col lege van B en W, zetten verschil lende raadsleden ook vraagte kens bij zijn terugkeer. „Hij blijft toch de gaande man", aldus D66-raadslid Ineke van Steensel. Buddenberg heeft het afgelopen jaar op vier burgemeesterspos ten gesolliciteerd en is daarbij vier keer als tweede geëindigd. Volgens een analyse van de Ka tholieke Universiteit Brabant is het verlies van de CDA'er Bud denberg voor een niet onbe langrijk deel te wijten aan een gebrek aan steun van de CDA- 'ers in Vlaardingen. Volgens de KUB heeft ruim 90 procent van de PvdA-stemmers in Vlaardin gen op 'hun' kandidaat Bruins ma gestemd, terwijl maar ruim 80 procent van de CDA'ers zijn stem aan Buddenberg gaf. Van de overige partijen in Vlaardin gen kozen de WD'ers in meer derheid voor de Sassenheimse burgemeester, terwijl de aan hang van de SP en Groenlinks de voorkeur gaf aan Bruinsma. Pagina R10 Buddenberg blijft de gaande burgemeester Dagblad donderdag f MAART 2002 NR. 42867 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Jan Nagel kan met pensioen Hilversum - lan Nagel kan met pensioen. De lijsttrekker van Leefbaar Hilversum en tevens wethouder, zag zijn partij giste ren van veertien naar negen ze tels terugzakken. Nagel blijft wel raadslid, maar is niet langer beschikbaar voor een wethou- derspost. Voor het lijsttrekker schap van Leefbaar Nederland is hij evenmin beschikbaar en of hij na mei actief wil worden in de Tweede Kamer is ook on gewis nu die in de peilingen op minder dan tien zetels staat, zijn genoemde ondergrens. 'Lijst Fortuyn grootste in Kamer' den haag - De winst van For tuyn in Rotterdam krijgt mis schien een nog glansrijker ver volg tijdens de Kamerverkiezin gen. Dat stellen opiniepeiler De Hond en Weterings van de Ka tholieke Universiteit Brabant in Tilburg. De Hond sluit zelfs niet uit dat de Lijst Fortuyn straks de grootste Kamerfractie wordt. „Het is ondenkbaar dat Fortuyn in Rotterdam 35 procent van de kiezers haalt en landelijk maar 12. De partij zal rond de dertig zetels uitkomen, net als PvdA. WD en CDA" Vanaf maandag acties in bouw baarn - Er zijn vanaf maandag acties te verwachten in de bouw. De bonden organiseren in zes plaatsen grote manifesta ties. Gisteren is het CAO-over- leg opnieuw vastgelopen. Strui kelblok is reiskostenvergoeding. Pagina Economie Ongeloof en vreugde strijden om voorrang op de gezichten van de aanhangers van Mooi Alkemade. Foto: Henk Bouwman leiden/regio - De lokale partijen in de Leidse regio zijn de grote winnaars van de gemeenteraadsverkiezingen. In veel ge meenten verstevigden zij hun positie. Vooral de nieuwkomers deden het goed. Zo veroverde Mooi Alkemade in één klap meer dan de helft van het aantal zetels, een succes waar de partij zelf niet het minst van schrok. Een andere nieuwko mer, Warmond @nders, wordt met ruim 27 procent van de stemmen de tweede partij in Warmond en komt met drie zetels in de raad. Mooi Alkemade vaagde gisteren de drie andere partijen in Alkemade weg. Tegen over de acht zetels van de nieuwe lokale partij, steken de drie zetels van het CDA en de twee van de WD en van de PvdA schril af. Niemand in Alkemade had zo'n grote overwinning van de debutant ver wacht. Mooi Alkemade acht het niet raadzaam om alle wethouders te leveren, maar de huidige collegepartijen CDA en WD voelen er weinig voor om opnieuw aan een coalitie deel te nemen. De wet houders Nagtegaal (CDA) en Beelen (WD) verdwijnen van het politieke to neel als ze niet als wethouder kunnen te rugkeren. Mooi Alkemade heeft het suc ces mede te danken aan een korte maar frisse campagne, die een nieuwe groep kiezers naar de stembus lokte. De op komst in Alkemade was, anders dan op veel andere plaatsen, hoger dan vier jaar geleden. „Het signaal van de kiezers is duidelijk: er moet een koersverandering plaatsvin den", reageert Jozef van der Vooren, die een jaar geleden aan de wieg stond van Warmond @nders. „De mensen die afge lopen vier jaar in de gemeenteraad zaten, waren blijkbaar niet representatief voor de bevolking.'' De lijsttrekker van de lo kale partij, Vincent de Winter, is er niet rouwig om dat zijn partij niet de grootste is geworden. Het CDA blijft ook op drie zetels staan, maar kreeg meer stemmen. „Ik ben daar eigenlijk wel blij mee, want dan hadden we met de onderhandelin gen moeten beginnen en daar hebben we natuurlijk helemaal geen ervaring mee." Ook in de Duin- en Bollenstreek verste vigden de lokaio's hun positie. In Katwijk zijn de lokale partijen vier zetels rijker. In Rijnsburg en Lisse wonnen respectieve lijk Gemeentebelangen en Nieuw Lisse een extra zetel. In Voorhout en Noord- wijk, waar bij deze verkiezingen slechts één lokale partij meedeed, blijven Voor- houts Belang en Noordwijk Totaal de grootste partijen met zes en acht zetels. In Katwijk boekte vooral Gemeente Be langen grote winst. De partij die zich ac tief op jongeren heeft gericht, stijgt van twee naar vijf raadszetels en is daarmee de tweede partij geworden. Als fractielei der Joke Slings het met de christelijke collegepartijen (CDA, ChristenUnie, SGP) eens kan worden, verdringt zij de WD uit het college. amersfoort/gpd - Als geslagen honden zaten de politiek leiders van de 'oude partijen' vanacht bij het lijsttrekkersdebat. Maar ze zaten vooral aan tafel bij Pim Fortuyn. Met strakke gezichten zagen ze hem genieten van de vers binnengehaalde winst in Rotterdam, waar hij 17 van de 45 raadszetels veroverde. For tuyn domineerde het gesprek door de andere politiek leiders steeds in de rede te vallen of zelfs de les te lezen. Op de vraag of hij met andere fracties een regering zou willen vormen als de uitslag van de Ka merverkiezingen ook zo goed uitpakt, reageerde Fortuyn blij moedig: „Dat zal wel moeten! Ik praat met iedereen." Dat lag bij de andere partijen iets genuan ceerder. PvdA-leider Ad Melkert, de grote verliezer gisteren, zei 'geen aan knopingspunten' te zien. Hij vocht uiterst stekelige debatjes met de Rotterdamse professor uit, om de afstand met de poli tieke nieuwkomer te markeren. Hij vermeed daarbij oogcontact met zijn opponent en zat er bij tijd en wijle als een kniesoor bij. tot zichtbaar plezier van 'profes sor Pim'. Die kan meer verwachten van de WD. Lijsttrekker Hans Dijk stal zei uitnodigend „Ik hou van iedereen." Hij wilde wel graag het programma van Fortuyn nog even zien. Dat staat alle maal in zijn nieuwe boek, be loofde de Pietje Bell in de poli tiek. Thom de Graaf van D66 en GroenLinks-leider Paul Rosen- möller waren meer op hun ge mak in het gezelschap van For- Pim Fortuyn na het tv-debat met de fractieleiders. Foto: ANP/Marcel Antonisse. tuyn, maar daarom niet minder kritisch.Als ik het niet met u eens ben is dat nog geen beledi ging", haalde De Graaf uit na een aanval van professor Pim. Rosenmöller in een onderonsje: „Jij zou toch in je oren knopen dat we elkaar niet in de rede val len?" Van zijn omstreden opvattingen over het asielbeleid nam For tuyn geen letter terug.Als we niet willen dat het hele bouw werk instort, moeten we zorgen dat er niet nog meer mensen bijkomen." Melkert voerde ge tergd aan dat hij steeds mensen tegen was gekomen die vrees den 'opgedweild' te worden. „De nieuwe vreemdelingenwet is een goed instrument om de stroom asielzoekers aan te pak ken." „Waarom voer je hem dan niet uit!" sloeg Fortuyn direct terug. Als winnaar van de stembusdag en van het debat was hij even onaantastbaar. Meer nieuws over verkiezingen Meer verkiezingsnieuws, regionaal en landelijk, in het regiokatem. Hier vindt u ook alle uitslagen van de gemeenten in de Leidse regio en een over zicht van de belangrijkste gemeenten in Nederland. Het commentaar staat op pagina Binnenland. door Wim Koevoet en Robbert Minkhorst leioen- De kans dat in Leiden na de verkiezingen alles bij het ou de blijft, is groot. De gemeente raadsverkiezingen hebben niet tot grote verschuivingen in het politieke krachtenveld geleid. De WD verloor weliswaar twee zetels (van negen naar zeven) en de PvdA één (van negen naar acht), maar D66 veroverde dwars tegen de landelijke trend in een extra zetel (van vier naar vijf) en GroenLinks consolideer de zijn positie (zes zetels). Deze vier partijen gaan er dan ook vanuit dat zij weer de wethou ders gaan leveren. Het CDA, dat één zetel won, lijkt zich al te hebben neergelegd bij een voortgezet verblijf in de op- positiebanken. Lijsttrekker W. Bleijie kreeg tij dens de uitslagen-avond in de burgerzaal van hpt stadhuis te horen dat het CDA met zijn standpunten over de positie van Leiden in de regio en over het Aalmarktproject weinig tot geen kans maakt op een plekje in het college. Ook het feit dat de CDA- fractie compleet vernieuwd is, en dus op weinig ervaring kan bogen, speelt een rol. Bij de andere oppositiepartijen werd zowel winst geboekt als verlies geleden. Leefbaar Leiden van lijsttrekker Daan Sloos keert terug in de Leidse raad met drie zetels. Mo menteel houdt Daan Sloos sa men met Piet Peper twee zetels bezet. Beiden zijn weggelopen SP'ers. Ze krijgen gezelschap van D. van Schoonderwoerd den Bezemer. De SP raakte twee zetels kwijt. De partij was in 1998 goed voor vijf zetels, maar leverde er tussentijds twee in doordat Sloos en Peper na ruzie met de rest van de SP-fractie op stapten maar hun zetels bleven bezetten. LWG/De Groenen behield zijn D66-lijsttrekker Alexander Pechtold viert de overwinning met zijn vrouw. Foto: Henk Bouwman ene zetel. Die zal worden bezet drie van de lijst stond, is hier door J. de Coo. Het afscheid van mee definitief. F. van As van de M. Vlasveld, die op nummer ChristenUnie keert terug. College in Leiden kan door De nieuwe zetelverdeling in Leiden

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1